Loting Nationale Militie. Iv itK14.- Iii\ MIIOOLMIIWS. Gemengde Berichten. deze verkiezingen Hij, in het gezicht van Wiens oordeelen wij deze verkiezingen te gemoet gingen, zoude verheerlijkt worden, ook bij eene nederlaag. Van zoo bekrompen gedachte, als zouden wij alleen de verkiezing der heeren Vader en de Jonge «ter verheei lijkirjg Gods» mo gelijk achten, kan ons slechts verdenken, •wie aan verheerlijking Gods nog nooit ol althans in lang niet heelt meegedaan. 22 Febrnari 92. Te Goes stemden 454 van de 676 kiezers te Vlissingen 528 van de 1037. Indertijd gaven wij den voorzitter der katholieke kiesvereeniging te Goes in over weging pater Ariens eens uit te noodigen om voor de katholieke kiesvereeniging op te treden. ZEd. antwoordde dat hij den man niet kende, doch het in gedachtenzou houden. Thans bljjkt dat ons advies is opgevolgd. Zeker door ket bestuur van genoemde katholieke kiesvereeniging ingelicht, bevatte de Goesche Courant van Vrijdag het bericht dat de zeer Eerwaarde kapelaan Ariens Dinsdag, a. te Goes zal optreden. Wij had den niet ongaat ne gezien dat men bedoeld bericht ook aan ons blad verzonden had, wij zouden het met ingenomenheid hebben geplaatst. De heer Ariens toch is een socioloog van den eersten rang, die. ver gissen wij ons niet, ten vorigen jare met de predikanten Keers en Schuurman te Enschede een belangrijk aandeel had in de vreedzame oplossing van het geschil tusschen de iabrikanten en hunne werkstakende arbeiders in Twenthe. Tnaris zien wij bedoeld bericht ook als adveitentiein de Goesche Crt. aangekondigd. Jammer dat de entree van 49 cent velen, die van nabij met de sociale nooden onzes tijds op de hoogte zijn, beletten zal de be langrijke sociale lezing van den eerwaarden pater te komen hooien. Overigens zal nie mand zich die betrekkelijk hooge uitgaaf behoeven te beklagen. - Bij kon. besluit is bepaald, dat de nieuwe postwet op 1 April a. s. in wer king treedt. Terneuzen, 22 Februari. Daartoe uitge- noodigd door de Antir. Kiesvereen. Z. Vlaand. O. deel trad Vrijdagavond alhier op Ds. Tal- ma van Vlissingen, om te spreken over de Sociale kwestie, na ingeleid te zijn door dhr. Koelmans; hoofd der Clir. School. Spreker begon met te zeggen, dat hij sprekende over de Soc. kwestie; dit zou doen in den vorm van een verslag van het Chr. Soc. congres van Amsterdam. Op schoone en duidelijke wijze wees hij er achtereenvolgens op, dat er eene Sociale kwestie is en hoe die is ontstaan. Vervolgens hoe een congres kan medehel- pen. om die kwestie op te lossen en waarom het gehouden congres een Chr. Congres moest zijn. Daarna gaf de geachte spreker een kort maar zakelijk vei slag van liet gehouden congres en behandelde de voor riaamste on derwerpen, die in elk der 3 sectiën behan deld waren. Van de gelegenheid tot debat weid door niemand gebruik gemaakt. De opkomst kon zeer zeker grooter geweest zijn. Zeer te betreuren was het dat slechts een enkele arbeider tegenwoordig was. Na dat dhr. Koelmans ZEerw. den dank had betuigd ón Jer kiesvereen. èn der vergade ring sprak ZEerw. nog een enkel woord van opwekking om ook hier weder eene afdeeliog van Patrimonium in het leven te roepen. C o r t g e n e. Donderdag 25 Febr., des voormiddags te 10 uren voor Wissekerke en te 11 uren voor Gortgene, Cats en Co- lij nsplaat. Goes. Zaterdag 27 Febr., des voorm. te 9 u en voor Goes en te 10y2 uur voor Borssele, Kloetinge, Heinkenszand en s Heer- Arendskerke, Goes, Maandag 29 Eebr., des voorm. te 9 uren voor 's Gravenpolder, 's Heer Abts- kerke, Kattendijke en Wolfaartsdijk, en te IO1/2 uur voor Hoedekenskerke, Baarland, Oucielande en Ellewoutsdijk en te II1/3 uur voor 's Heerenhoek, Driewegen, Nisse en Ovezand. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Siavenisse (toez.) ds. A. M. Knottnerus te 's Gravenpolder. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Meliskeike Ds. H. J. Willering te Gees en Ds. G. J. Weijenberg te Putten. Geslaagd op het examen te Breda voor nuitige handwerken mejuffrouw C. v. Liere te Goes. Killnnd-Iïath. Zaterdag was het 25jaar geleden, dat de heer Ch. G. Harison zijne betrekking als directeur der polders van de Ned. landaanwinning-maatschappij aan vaardde. Dt voornaamste ingezetenen uit de heide polders boden hem uit erkentelijk heid voor het vele goede, dat onder z\j n bestuur tot stand gekomen is, eene prach tige pendule met coupes aan. De leden der landbouwvereeniging «Reigersberg,» waarvan de lieer 1 larison voorzitter is, zonden hem een adres van hulde. Door het schenken van eenige kostbare prijzen, benevens eene scm gelds, stelde de heer Harison de handboogschutterij «Oas genoegen» in de gelegenheid eene prijs- schieting te houden. Daar de jubilaris zich tegen elke feestelijkheid verklaard had, liep alles zon kalm mogelijk af. Rillaud Batli. Uit deze gemeente zullen eerstdaags weder eenige gezinnen, benevens een paar jongelieden naar de nieuwe we reld vertrekken. Heinkenszand De brigade der Rijkspolitie alhier is thans tijdelijk met twee Rijksveld wachters versterkt waarvan een is gestatio neerd alhier en een te 's Heerenhoek. Zaumslag. Benoemd tot lid van het al gemeen burgerlijk armbestuur de heer L. J. Geelhoedt, in de plaats van den heer G. de Visser Cz. Verder zijn benoemd tot candidaten voor zetters bij 's rijks belastingen de heeren J. Geelhoedt Jz. en M. de Jonge. Wylen mej. de wed. P. C. de Jonge te 's Heerenhoek overleden heelt haar ver mogen van f 20,000 vermaakt aan de Roomsch-Katholieke gemeenten van 's Hee renhoek, Ovezande en Heinkenszand en aan het Gesticht der Zusters van den H. Fran- ciscus te 's Heerenhoek. In de laatste dagen meldde zich op enkele hofsteden onder de gemeente Poort vliet, gedurende Jen nacht een troepje van eenige personen aan, die den bewoners om een bepaalde som geld vroegen. De politie doet ijverig onderzoek om zoo mogelijk deze ongenoode nachtbezoekers op te sporen. De gemeenteraad van 's Heerenhoek heeft besloten tot het stichten van een nieuw ge 1.eentehuis. Naar aanleiding van het feit dat te 's Gravendeel iemand van rheumathiek ge nezen werd door middel van slaolie en ter pentijnolie, schrijft de heer Bouwens, veearts te Axel, aan de Terneuzensche Courant dat hij tegen de rheumathiek der varkens sedert meer dan tien jaren terpentijnolie met hy oxyamusolie gebruikt, en ook bij rheumatiek der menschen uitstekend werkt. De schrij ver heelt Hyoxyamus-olie met terpentijn-olie, menthol eri Eucalyptus olie als een uitstekend medikament tegen rheumatiek bij dier en mensch leeren kennen, maar eene flinke in wrijving is hoofd vereischtedit is ook met de Sequah-olie het geval. Patiënten, die zich zelf inwrijven, zijn door eene inwrijving niet genezen, maar moeten éen of meer fleschjes ter hunner genezing gebruiken en menigmaal helpt de iuwrijving inet de Sequah-olie in het geheel niet. Een korporaal der jagers te 's Graven- hage die met het toezicht in de soldatenkeu- ken belast den kok overhaalde om eenige stukken van het voor de soep bestemde vlcasch af te snijden om dit te braden, werd daarvoor tot jager gedegradeerd. Het Hoog Militair Gerechtshot meende echter dat de korporaal er met deze disciplinaire straf niet afkwam, doch met den kok moest terechtstaan wegens diefstal. Dit geschiedde en nu veroordeelde de krijgsraad, met goedkeuring van boven genoemd Gerechtshof hem tot drie maanden militaire gevangenisstraf. Ongeveer twaalf jaren geleden verliet een jongmensch, die, zooals men dat wel eens noemt, nergens voor deugde, Haarlem, de stad zijner geboorte en werd door familie en vrienden aan geld geholpen om naar de nieuwe wereld te trekken. Dit gelukte hem bijzonder. Dezer dagen keerde hij naar zijne geboorteplaats, Haar lem, terug om het hem geleende geld voor de reiskosten naar Amerika met intrest terug te geven. Hij heeft in Amerika een fabriek, is er gehuwd en heeft twaalf zoons. Zaterdag is hij uit Rotterdam wederom naar Amerika teruggekeerd. Te Firdguiu (Fr.) hebben eenige jongelieden bij nacht den toren beklommen en begonnen de klok te luiden. De inwoners, daardoor wakker gemaakt, meenden dat er brand was en ijlden nr ir buiten, doch zagen nergens onheil. Men ging toen naar den toren, doch de nachtelijke luiders had den z:ch reeds uit de voeten gemaakt. Aan de stroocartonfabriek te Oude- Pekela, is, bij het ophijschen van een pak stroo, het ijzerdraad gebroken, waardoor het pak naar beneden viel en terecht kwam op het hoofd vin een arbeider, met liet noodlottig gevolg, dat hjj den nek brak en terstond een lyk was. Te Leende (N. Br.) woont zekere De Kerpel, die zeven zonen 1 eeft. Zes hunner hadden jaar op jaar bij de loling een vrij nommer getrokken en thans is de zevende even gelukkig geweest. Dezer dagen kwam een landbouwer uit Lonneker met een mandje, inhoudende 80 eieren, op de weekmarkt te Enschede. Hij verkeerde in beschonken toestand en kreeg al spoedig twist met een paar met selaarsgezellen, die heun een flink pak slaag toedienden. Hierover in woede ontstoken en geen ander verdedigingsmiddel bij de hand heb bende, slaat hij er met het mandje met eieren op in, met het onvermijdelijk gevolg, dat alle eieren braken en de struif op de hoofden der metselaars neerkwam. Hoe dezen er uitzagen kan men licht voorstellen. In Limburg heeft zich het geval voor gedaan, dat een loteling in twee gemeenten aan de loting heeft deelgenomen. Ouderloos zijnde, had zijn voogd hem aangegeven en voor hem geloot, terwijl hij, in een andere gemeente verblijf houdende, zich ook daar had laten inschrijven en aan de loting heeft deelgenomen. Voogd en pupil trokken beiden een niet- dienstplichtig nummer. Bij de inhuring van een zathe en landen te Kornjum {Fr.) werd door den eigenaar de bepaling gemaakt, dat de huur der eene kamp buwland van ongeve r 4 pondemaat aan een aantal arbeiders tegen een zekeren huurprijs moot afstaan. Ieder arbeider wordt daardoor in de gelegenheid gesteld eenige ares bouwgrond in huur te onvangen en naar welgevr len te bebouwen, natuurlijk onder opzicht van den huurder der boerderij Geen winterhanden en voeten meer Een afdoend en si el werkend middel is warm water. Meestal verdwijnt de vorst, na een enkel bad van het zieke deel in water, zoo heet als men maar verdragen kan (45°0. of 133"F.), gedurende 20 minuten. Het best gelukt dit als men de temperatuur van het ba l, tirwijl hand of voet er is ondergedom peld, gelijkertij verhoogt door bijgiet»n van heet water. In ieder gc-val hou It de jeukiug onmiddellijk op, en men behoeft deze lichte broeiing nooit meer dan twee of driemaal te herhalen. Inde rutyjhei I van Kuuiade 1 Limburg) 's in een kalkoven hel half verkoolde lijk ge vonden van een pruisisch deserteur, die in den omtrek woonachtig en werkzaam was. Het schijnt dat de ongelu ;kige, om zich te verwarmen, zich op den 1 ind van den oven had neergezet en door c r opstijgende gas sen bedwelmd, in den ov n givallen is. Een brander te Scl edam begaf zich de vorige week In den vr< gen morgen naar zijne branderij nadat I ;j daar even ver toefd had, keerde hij naa zijne in de na bijheid gelegen woning t"-ug. In de gang w.rd hij door twee mann n staande gehou den; het waren rijksambi isaren. De man, die van den bekomen scl -ik niet kon ant woorden op de gedane re gen, worstelde mat tie twee aan zijn lichaam hangende, de trap van hat bovenhui- op. In de ach terkamer, waar de kinderen slieoen, werd de strijd voortgezet; de kinderen tie dachten dat hun vader vermoord werd, riepen om hulp en moord, waarop de politie verscheen. Midderwijl waren de a ubtenaren meester van het strijdperk geworden en namen han buit, bestaande uit twee flesschen moutwijn, mede. Tegen den brander is procesverbaal opgemaakt. Ongeveer 12 millioen gulden aan goud en specie moet zich nog bevinden op het wrak der «Lutine» bij Tessel. Door de «Nederl. Vereeniging van Werk tuig en Scheepsbouwkundigen» js thans een Commissie benoemd, die onderzoeken zal in hoever de uitvinding van den heer W. H. Ter Meulen uit Bodegrave,waardoor een duiker in staat is zich tot 30 voet in het zand vrij te bewegen kan worden toege past om dien schat uit de in de vorige eeuw gezonken «Lutine» op te halen. Te Atreckt is dezer dagen een twaalf jarige knaap gestolen door Zigeuners. Zij stopten den jongen een prop in den mond, bonden hem en namen hem mede. Zij sloegen hein, om hem het schreeuwen te verleeren. Maar te Peronne maakte de knaap een zoo hevig misbaar, dat zijn beulen hem loslieten. Na een geheelen nacht om- zwervens kwam hij weer thuis, tot vreugd van zijne moeder, die in den grootsten angst verkeerde. De justitie doet onderz* k. Bederf in de hoo; te kringenIn een hotel te Nice heeft een Amerikaan, zekere heer Parker, een attaché van een gezantschap donderd.tgnu at in de kamer van zijne vrouw ontdekt en met zijn re volver gedood. Mevrouw Parker ontvluchtte door een venster. «De Indische vosse 1 (Tjareuh)» -- zegt het Bat. [land. 'oen, wat slimme streken aangaat, niet oneer voor hun Eu- ropeesche natuurgenooten. De eigenaar van een rijstland in 't Buitenzorgsche heeft een Thareuh, die in slimheid menig mensch overtreft. Hij had het dier in een groot hok aan een lang touw gelegd, zoodat het in een vrij ruimen kring om zijn hok kon loopen. Up zekeren dag kwam een kar met rijst beladen langs het hok rjjden, waarvan de Tjareuh geb. uik maakte om eenige bossen rijstaren at te bijten en in zijn hok te sleepen. Wat hij daarmee zou gaan uitvoeren begreep niemand, daar hij geen rijst eet. Den volgenden morgen werd het raadsel opgelost, want men zag den slimmerd uit zjjn hok komen en daarvoor „ot binnen het bereik van zijn klauwen rijstkorrels strooien die hij des nachts met zijn tanden uitgepikt en zorgvuldig op zij had gelegd. Na de strooiing trok hij zich w- der in zijn hok terug, ging op de loer lig; en en had weldra de voldoening van te ziei d it een aantal jonge, onervaren kuiken die geen acht verkozen te geven op I t waarschuwend gekakel van mi ;der de 1 an, op het zaad alkwamen. Nauwelijks idden zij eenige pikken gedem, of Reintj schoot met een verbazenden sprong uit t jn schuilplaats te vi orschijn, greep twee var de vetste kuikens en peuzelde ze bedaard p». De Italianen zijn warmi loedige menschen. Niet alleen de betooginger en oploopen der socialisten te Rome bewijzen dit; maar ook de heftige aanvallen in het parlement op de regeering; en de redevoering vai den minister van binnenlandsche zaken, gaven er Zaterdag blqk van. Eenige afgevaardigden dienden een mot'e in waarbij aan de Re- geering inlichtingen werden gevraagd wat zij zal doen om de orde te handhaven. De minister antwoordde in een heftige rede dat er geen oproeren hebben plaats gehad. «Het recht», zoo zei hij, «der betoogers is niet geschonden. Zij die altijd zooveel praats hebben onder de arbeiders Hjj sloeg hierbq met zijn vuist op de tafel, terwijl een afgevaardigde hem in de rede viel met een «Ge hebt zelf veel praats». De linkerzijde (liberalen) in de kamer z >0 meldt het Handelsblad maakten een helsch rumoer. Het was een oorverdoovend kabaal, er werd geschreeuwd en met de armen gezwaaid; en van alle.kanteu hoorde men be treigingen. De voorzitter deed echter beter; hij zette zijn hoed op en ging heen, zoodat de zitting moest worden opgeheven. Graaf Ferdinand Blücher van Waal- stadt, een kleinzoon van den beroemden Generaal Blücher, is dezer dagen overleden in een gesticht voor behoeftige Duitsche landverhuizers td New-York. Hij was 24 jaren oud en gewezen Pruisisch officier. Verleden jaar ging hij naar Amerika, waar hij door allerlei omstandigheden, o. a. een ongelukkig lmwelijk, tot armoede verviel en eindelijk in genoemd liefdadigheidsgesticht kwam. Naar aanleiding van den grooten, uit Noorwegen in e hoofdstad aangevoerden walvisch, waarmede tegenwoordig aldaar zoo gegeurd wordt, deelt een vroegere be woner van Den Helder ons mede, dat daar, eenige jaren geleden, ook zulk een reusachtig zeemonster te zien was. Het was van den Tesselschen wal naar de Heldersche kust aangedreven. Het vischje, zeker uit de Noordzee naar hel Marsdiep afgedwaald, was in het afge maaide zeewier, dat in (lichte, uitgestrekte velden ronddrijft, vee ward geraakt en machte loos hij Cocksdorp gestrand. De wiermaaiers en schelpenvisscheis hadden aanvankelijk respect voor het dier, dat in zijne gevangen schap woedend zijn staart roerde en massa's water omhoog wierp, maar eindelijk slaagde men er in het afgematte dier af te maken. Bij gebrek aan eene geschikte gelegenheid tot iraankokarij bepaalde inen er zich toe om den reusachtigen kop af te hakken en stelde men zich met den baard tevreden. Na eenige dagen echter kwam het onthoofde monster, vergezeld van een groote vlucht zeemeeuwen, die zich aan zyn spek ver gastten, naar de Heldersche kust drijven. Het mal toen nog b(jna 18 meter. Een traankoker, tevens paardenslachter van be roep, haalde er, met goedkeuring van de strandvonderij, eenige wagens spek af, maar het dier begon zulk een onuitstaanbare lucht te verspreiden, dat de politie het raadzaam oordeelJe, het monster door vletterlieden naar zee te doen boegseeren, waar het dan aan de meeuwen ter verdeie atpluizing kon worden overgelaten. Eenigen tijd daarna werd door eenige visschers, ter hoogte van Doggersbank, een doode dolfijn, van reusachtige grootte, drij vende gevonden. Met veel moeite wisten zij dat monster naar het Nieuwediep te sleepen, waar het, achter in de haven, onder een groote zeildoelische tent, eenige dagen voor enkele stuivers te zien was; maarook dat vischje verspreidde een onuitstaanbare lucht, en daar men toen nog niet op de hoogte was van bederfwerende inspuitingen, werd den visschers aangezegd om met hun dolfijn het ruime sop in te gaan. Enkele bejaarden zullen zich nog wel herinneren, dat in 1828 eenige Belgische visschers, ter hoogte van Ostende, een zeld zaam grooten dooden walvisch zagen drijven, dien zij naar Antwerpen sleepten en daar aan zekeren Kessels (in 1830 kolonel bij het Belgische leger, onder generaal Daine) ver kochten, die hem terstond liet skeletteeren en den buik van het monster inrichten voor concertzaal, waar ongeveer 200 menschen een zitplaats konden krijgen, terwijl het orkest, uit 12 muzikanten bestaande, in den kop was geplaatst, en lustig de Marseillaise speelde. ^/Y. v. d. D.) De oppasser Stork van een luitenant te Gernsheiui in garnizoen, had onlangs de brutaliteit zich in de uniform van zijn meester te kleeden, zijn vriend een schrijn werker uit België, eveneens een officiers uniform aan te trekken, en met dezen aldus uitgedost, de straat op te gaan. Eerst werden door hen de posten aan arsenaal, kazerne en stadspoort gevisi- teert, waarna de hoofdwacht met een bezoek werd vereerd Daar liet h(j zelfs de wacht een kleine parade maken en liet zich alle mogelijke eerbewijzen welgevallen, Bij al de inspecties beval Stork den commandanten der wachts niets van zijn bezoek te vertellen, daar het op hoog bevel geschied Je. Na deze ronde keerden de pseudo-officieren naar de woning van den luitenant terug, staken zicli in diens burgerkleederen, en gin gen zich in een café vroolijk maken over de grap, di/.ij hadden uitgehaald. Maar de geheele geschiedenis lekte uit, en Stork ging de doos in en werd door den krijgsraad tot 1 j lar en 9 maanden gevangenisstraf er. 8 weken arrest veroordeeld. Ooerstrooming van een mijn. Eenige nachten geleden zijn de barnsieeninijnen nabij Palmnicken, in Oost-Pruisen, onder- geloopen. In twintig minuten tijds waren de mijnen geheel met zeewater gevuld. Zes personen verloren er het leien bij. Prof. Ree te New-ïork voorspelt uit waarnemingen, door hem op de zonsopper- vlakte gedaan een vochtige en koude lente. Hoeveel de Engelschen drinken. Blij kens een juist verschenen statistiek verte genwoordigt de hoeveelheid bier en alcoho lische dranken, tijdens 1891 in het Vereenigd Koninkrijk verbruikt, een waaide van 141,250,000 pond sterling, d. i. per hoofd (vrouwen en kinderen inbegrepen) ongeveer 48 gulden. Het misbruik van drank rieemt toe, in spijt var. de pogingen der matig- heidsvereenigingeii. Het fransche ministerie De Freycinet de vorige week afgetreden, schijnt te wor den vervangen door een ministerie Ribot, van dezelfde beginselen. De fransche boulangistische afgevaar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2