GABRIEL BOLIER Gz. Sr. GABRIEL BOLIER Gzoon Sr. DINSDAG 4 OCTOBER. Aan de Kiezers1. DE StEMBUS IS OPEN YAN 9-4 UUR, Gabriël Bolier Gz. Sr. GABRIËL Sr. Extra Verkiezingsnommer van da antirevolutionaire kiesvereeniging „Voor Tholen en St, V E R N II I.I i\ T G. M. KLEM KERK. te Goes F. P. D'HUI J, te Middelburg. PRIJS DEK ADVERTENTIES Natuurlijk kan elk kiezen wien hij wil. af ZEEUW. ei.KFN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prgf ->er drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers0.02'. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel* 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Nog maar weinige maanden is het geleden dat gij geroepen werdt uwe stem uit te brengen voor twee leden van de Provinciale Staten. Slechts weinige maanden en reeds nu weder worden wij ter stembus geroepen om eene ledige plaats in ditzelfde staten-collegie te vervullen- Eene ledige plaats, opengekomen door het overlijden van den notaris Wagtho. Van een man, die in de kracht zijns levens aan het statenbestuur, aan het district en aan zijne vrienden was ontvallen. Gaarne beginnen wij onze opwekking tot een gang naar de stembus met de erkenning dat ons overleden Statenlid zijn beste gaven aan ge meente en gewest en provincie gewijd heeft; naar zijne overtuiging, die de onze niet zijn kon, het gemeene best heeft gezocht. Nu wij een man in zijne plaats hebben te kiezen, zouden wij zijne plaats weder gaarne willen ingenomen zien door een gewestgenoot, een man die als hij in het gansche district, van de Schelde tot het Slaak, bekendheid heeft: en geacht mag worden de belangen van gewest en provincie naar vermogen te zullen behartigen. Een, die onder ons woont en met ons in- en uitgaatdie uit den volkskring voortgekomen, met het volk voeling houdt en zich aan den geringste als aan den aanzienlijkste, waar het aller belangen geldt, innig verbonden weet. Wilt ge bijv. den naam van uw buurman op uw briefje zetten, niemand kan, mag of zal dit verhinderen. Maar een ieder zal ons toestemmen dat het niet verstandig gehandeld is, iemand te kiezen van wien hij weet dat hij de gave mist, voor het ambt waartoe hij geroepen wordt. Elk moet daarom goed toezien op wien hij zijne stem uitbrengt. Een plicht dien wij in de eerste plaats onszelven hebben opgelegd, en dien wij tevens voor deze gelegenheid den kiezers wel in overweging wilden geven. Om te weten wanneer iemand voor de provinciale staten geschikt is, is het noodig den werkkring der provinciale staten te overzien. Het voornaamste wat ze te doen hebben, is het kiezen van de Gedepu teerde Staten en van Leden der Eerste Kamer. Van die keuzen hangt veel af. Immers de Gedeputeerde Staten oefenen veel invloed uit. Ieder die met polder- en gemeentezaken eenigszins op de hoogte is, weet daarvan mee te sprekenen menigmaal wordt de ver zuchting géslaakt dat de wetten den polder- en gemeentebesturen meer vrijheid van handelen moesten geven. En wat de Eerste Kamer betreft, ieder die niet gansch onbekend is met de inrichting van ons Staatsbestuur, weet dat de Eerste Kamer deel uit maakt van de Wetgevende Macht. Alle wetten door de Tweede Kamer aangenomen, passeeren haar en moeten door haar onveranderd worden aangenomen of verworpen- Wie lid is van de Eerste Kamer, moet bekwaam zijn om zelfstandig over de wetten te oordeelen. Uit hetgeen wij van Gedeputeerde Staten en Eerste Kamer zeiden, blijkt nu duidelijk dat de mannen die de leden van genoemde colleges kiezen, in hun persoon den waarborg moeten bezitten, dat ze de geschiktste man nen zullen kiezen. Maar er is meer. De Staten vormen niet alleen een kiescollege, ze hebben ook te beslissen in provinciale zaken. Over het aanleggen van wegen, over het verleenen of weigeren van subsidie aan die wegen, over polders, over voetpaden) over vaarten en kanalenover subsidies voor dit en consessies voor dat hebben ze te beslissen. Over al deze zaken moeten zij zich een oordeel kunnen vormen. Zij behoeven er niet veel in het openbaar over te kunnen spreken. Zij behoeven geen lange kolommen te kunnen vullen met wijsheid, misschien den avond te voren uit boeken of tijdschriften overgeschreven. Als naar zulke candidaten gevraagd werd, dan zouden wij er u in heel Tolen en St. Philipsland niet een kunnen aanwijzen. Aan dat ideaal beantwoordde ook nu wijlen de heer Wagtho niet. In al de jaren van zijn lidmaatschap der staten, sprak hij slechts bij een enkele gelegenheid in het openbaar. En ook vele anderen tusschen de Gobelins in de Abdy gezeten, laten zich heel weinig in het openbaar in dit collegie hooren. En dit juichen wij toe. In een parlement mag men veel praten, in de Staten moet men in korten tijd veel zaken afdoen. Een enkele spreker die daar namens anderen optreedt, is voldoendede anderen kunnen in de secties, in de geheime voorvergaderingen hun adviezen geven. Zouden wij er in geslaagd zijn een man te vinden, die zij het dan ook onvolkomen aan dit ideaal van een Statenlid beantwoordt Uwe stem moge daarop een antwoord geven. Wij althans meenen een dergelijken candidaat u te kunnen aanbevelei in den persoon van De heer Bolier toch is een bij ons allen welbekende persoonlijkheid Hij is aannemer van publieke werken, en als zoodanig dus in staa om zijn oordeel te doen gaan omtrent voorstellen die met oeververdedi ging in verband staan is ook met polderzaken, voornamelijk met die van de polders in ons district, op de hoogte. Hij heeft zich ook op den landbouw toegelegd, zoodat hij tevens in landbouwzaken een woordje kan meespreken. Door zijne betrekking is hij ook bekwaam raad te geven in zake den aanleg van straat- en kunstwegenen het regelen van de subsidies, zoo noodig, voor deze wegen. Of de heer Gabriël Bolier daarbij niet tevens de beginselen belijdt en beleeft, die tot een goede verwachting omtrent zijn optreden als lid van het kieacollegie voor Gedeputeerde Staten en Eerste Kamer recht geven, laten wij aan de kiezers over te beslissen. Mogen wij u na deze korte uiteenzetting nu nog even met een paar beleefde uitnoodiging* n lastig vallen. Vooreerst zouden wij willen vragen eens te willen lezen de «inlichtingen aan de kiezers» die wij onder de advertentiën hebben opgenomen. Tevens u beleefd uitnoodigen niet alleen dat gij zelf, door te gaan stemmen, van ware belangstelling in deze verkiezing blijk geeft, maar ook dat gij de candidatuur van den heer li helpt bevorderen door ook anderen er voor te winnen. Alleen door trouwe opkomst van allen, wien het belang van ons gewest ter harte gaat, zal onze candidaat gekozen worden. Het is niet voldoende, als wij eenvoudig ons behoorlijk ingevuld stem biljet in de bus hebben gedaan, wij moeten ook onzen vergeetachtigen buurman even meenemenhem even herinneren wat er van daag te doen is; de zwakken, die misschien om het weer moesten thuis blijven, even met den wagen afhalen; en zoo alle geoorloofde middelen aanwenden om de verkiezing van den heer G. Bolier Gz. aannemer te Scherpenisse, te bevorderen. De naam Bolier heeft in ons gewest van huis uit een goeden klank. In den heer Gabriël Bolier, broeder van wijlen den heer David Bolier, burgemeester en lid der Staten, hebben wij een man die de tradities van een geslacht, dat in degelijkheid en talent op zoo menig terrein mocht uitblinken, met eere tracht voort te zetten. Van klein af begonnen, zijn zij allengs opgeklommen tot hoogere be trekkingen mannen uit het volk, hebben zij de achting van het volk, met hetwelk zij zich een gevoelden, nimmer verloren. Het zou ons dan ook niet verwonderen zoo een groot aantal stemmen op Dinsdag a. s. op den heer werden uitgebracht. Maar dan vergisse ook niemand zich in den naam. Denkt er aan, Kiezers, er is te Scherpenisse nog een G. Bolieren daarom zetten wij den voornaam voluit. Er zijn zelfs meerdere personen onder den naam van Gabriël F' Gz. bekend, dus zette men er de letters bij; om hem te onderscheiden van zijn jongeren naamgenoo' Let wel, Kiezers dat gij dat Sr. er bij zet; anders is uw onwaarde. Dan zou het net eender zijn of gij uw briefje bns gedaan hadt. En denkt er tevens om: Niet-stemmen is tegen stemmen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 15