zooals die door den heer Tak wordt voor gesteld zeer oinslach.ig zou worden, waarna het voorstel van B. en W. zonder verdere discussie of hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. In de vergadering van 13 Januari jl. was een besluit genomen, hetwelk de jaarwedde van den leeraar in de sche.kunde aan het gymnasium op 1200 bepaalt. De Minister van Binneol. zaken geeft echter den Raad in overweging, met vernietiging van het be sluit, te bepalen dat de bezoldiging zal be dragen f 100 voor elk lesuur 's weeks dat hij werkelijk geeft. De heer Snijders kan zich met die be paling wel vereenigen, alleen wenschte hij er aan te zien toegevoegd: «tot een maxi mum van f200.» De voorz. verklaarde tegen die toevoeging geen bezwaar te hebben, waarna de aldus geamendeerde bepaling zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Den 24 December des vorigen jaars heeft eene openbare verpachting plaats gehad van aan de gemeente toebehoorende perceelen grasetting, bouwland en visscherij. lljj die verpachting waren eenige perceelen opge houden, waarvoor te laag geboden werd. Onder de hand hebben B. en W. getracht een beteren prijs te bekomen, hetgeen hun voor verschillende perceelen gelukt is. Zij vragen nu goedkeuring vandieonderhandsche verpachting, welke hun zonder disscussie of hoofdelijke stemming gegeven wordt. De afdeel ing Middelburg van de vereeni- ging tot bevordering van fabrieks- en hand- werksnijverheid in Nederland, gesteund door een adres van Mr. M. J. de Witt Hamei en 101 anderen, zond een rekest in om een deskundige aan te stellen voor de controle van de drukking en qualiteit van het gas. Omtrent dat reke t waren ingekomen lo een rapport van den Directeur der Gasfabriek houdende afwijzing van het verzoek2o een rapport van de Commissie der Gasfabriek met dito conclu-ie en 3o een rapport van B. en W. met het voorstel te trachten een deskundige te vinden, die zijn oordeel over de aanhangige zaak zou kunnen uitspreken. De discussie geopend zijnde, verklaart de Wethouder Sprenger dat het rapport van B. en W. is vastgesteld in eene verg idering welke hij heeft bijgewoond. De heer van Dunne heeft met vreugde het rapport van B. en W. begroet, daar het zich op een waarlijk onpartijdig stand punt plaatst. Hij wil hier niet aanroeren de gasexploitatie in het algemeen, maar kan toch eenige punten in de rapporten niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Zoo staat aan het slot van het rapport der gascom missie dat van de 800 gasverbruikers slechts 100 of Vs deel het rekest hebben geteekend. Met dit te zeggen gaat zij niet buiten hare instructie, maar iets anders is het of zij daarmede niet de belangen der fabriek uit, het oog verloor. Zij toch had zijns inziens moeten beseffen, dat de quantiteit hier niets ter zake a'deed dat iedereen zeer goed weet dat v erscheidenen niet geteekend hebben met het oog op hunne betrekkingen en bo vendien om niet in hunne privé-belangen geschaad te worden. In het rapport van den Directeur leest hij, dat sedert 11 jaar het klachtenboek in blanco is. Dat dit waar is betwijfelt hij niet. Doch hij weet met zekerheid, dat iemand, aan de Gasfabriek gekomen om te klagen, na 20 minuten wachtens eindelijk ten antwoord kreeg, dat de Directeur het klachtenboek onder zijne berusting had en absent was. Aan de verklaring van den Directeur om trent een blanco klachtenboek hecht hij dus geen waarde. De Directeur maakt ook be denking tegen anoniem geschrijfz. i. echter ten onrechte. Hoe vaak treft men geen anonieme stukken in de dagbladen aan? Waar het zaken geldt, is het niet afkeurenswaardig; daarentegen, waar per sonen op het spel staan, vindt hij het zeer te laken, wanneer men niet met open visier optreedt. En dan het slot van des directeurs rapport. Hij vindt zijne woorden zeer slecht gekozen. Gold het hi-r alleen het technisch beheer, het zou er nog mede door kunnen, maar hier was van niets sprake dan van de aanstelling van een controleur. Het verwondert mij, dat de directeur zich daar tegen verzet, want een deugdelijk ambtenaar vreest geen controle, en, is de gascom missie hiervan bewust geweest, dan staat hij er ver baasd over dat zij deadiessen in handen des directeurs stelde. De heer W. J. Sprenger antwoordt den heer van Dunne dat B. en W. en niet de Gascominissie de adressen in handen van den Directeur gesteld hebben. De heer van Dunne vermeent toch goed te kunnen lezen, want duidelijk staat in het rapport des Directeurs dat de adressen hem werden in handen gesteld door den voorz der Gascommissie. De heer W. J. Sprenger zegt, dat de Directeur zich dan vergist heeft hij heeft hem die in handen gesteld in zijne kwaliteit van Wethouder en niet van voorz. der Gas commissie. Nadat bij stemming was uitgemaakt (de heeren van Hock en van der Harst ver klaarden er zich tegen) dat den heer van Dunné ten derden male het woord zou verleend worden, zegt deze dat met het rapport van den Directeur in handen de opmerking hem toch niet kwalijk te nemen is en verzoekt dat van des Directeurs zoo genaamde vergissing in de notulen zal worden melding gemaakt. De heer Snijders vraagt welk mandaat de te benoemen persoon zil hebben? De voorz. antwoordt den heer Snijders een gemotiveerd oordeel uitte brengen over de aanhangige kwestie in haar geheel, dat is over de adressen met de daarop ontvan gen rapporten. De heer Snijder» vindt dat de aanstelling van een controleur is geld weggooienmet het beste contract ter wereld zal men niet verhinderen dat te veel gassen door den meter gaan, die geen licht geven, maar toch be taald wordenz. i. hangt hier alles af van de gascommi sie, zij stelle niet tot hare leuze nik doe wat ik wil", maai zij behar- tige de belangen der gastverbruikershet kwaad schuilt in haren boezem, want de dubbeltjeskwestie is hier de domineerende. De heer Schoier kan ook niet meegaan met het benoemen van een deskundige. Hij stt.lt volkomen vertrouwen in de cijfers van den Directeur, maar dan is een contro leur ook overbodig. Of most deze beslissen of ook oordeelkundig gewerkt wordt Dit zou een blijk van wantrouwen zijn, te minder gepast, omdat onze directeur steeds getoond heeft een man te zijn van groote technische bekwaam heden. En dan de kosten? Waarschijnlijk zal een vreemde controleur moeten worden aangesteld, en hoeveel zullen dan zijne reiskosten en kosten van opnemingen niet beloopen. Bovendien,de klachten van adres santen kunnen wellicht gegrond zijn,maar aangetoond is het niet, dat zij zijn toe te schrijven aan fabriek of directeur. De heer Tak heeft persoonlijk niet te klagen noch over licht, noch over betaling, noch over wijze van behandeling. Doch hij vindt onder de klagers namen van mannen, die maar niet stilzwijgend kunnen worden voorbijgegaan. De gascommissie verklaart geen onderzoek te vreezen, en bijgevolg kan in dat onderzoek ook geen wantrouwen of onheuschheid opgesloten liggen. De heer v. d. Harst daarentegen zou het een groot blijk van wantrouwen vinden, de klagsrs moeten dan zelf maar een con troleur aanstellen. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen. Voor stemden de heeren van Dunné. den Bouwmeester, Tak, v^n der Swalme. Jeras en van Hoek. De Voorz. vraagt of niemand een voorstel heeft te doen, waardoor de zaak tot een einde gebracht wordt. De heer F. G. Sprenger dient daarop een amendement in om op vaste dagen en uren controle uit te oefenen op de lichtsterkte van het gas en de bevinding dier controle publiek temaken. Zoodoende zouden zijns inziens de verbruikers zeiven controle kun nen uitoefenen. De heer den Bouwmeester releveert dat straks reeds gesproken is van betwijfeling van cijfers van den directeur Het is hier niet om de sterkte van het licht maar om het ga3 te doen. Bovendien vaste dagen en uren, men zal wel zorgen dat op die dagen en uren alles aan de vereischten voldoet. De heer Tak vindt dat de aanneming van het amendement eene bespotting zou zijn van de 102 adressanten. De heer van Dunné verklaart zich mede tegen het amendement, dat in zijn oog niet een enkel practhch resutaat zal op leveren. De heer F. G. Sprenger acht den Directeui als een eerlijk manbovendien door de controle te vermenigvuldigen, zou men kun nen voorkomen dat, men in staat gesteld was op bepaalde tijden aan alle vereischten te kunnen voldoen. Het amendement Sprenger wordt verwor pen. Voor stemden de heeren F. G. Spren ger en van Voorst Vader. De Voorz. doet alsnu nogmaals het rapport der gascommissie voo'lezen, waarop de heer van Hoek een voorstel indient om den adressanten te kennen te geven, dat er geen termen zijn tot inwilliging van hun ver zoek. De heer S iijders kan zich met dat voor stel vereenigen, want hij herhaalt het, een controleur zou niet baten, het kwaad schuilt hier in eigen boezem. {De heer den Bouwmeester is tegen het voorstel. Wij geven nu aan adressanten geen enkel motief op en de Directeur heeft slechts eenige niets beteekenende lijsten verstrekt. De heer v. d. Swalme betreurt het dat adressanten geen dagen en uren voor hun ne klachten hebben opgegevenwellicht zouden die lijsten dan van i.wt geweest zijn. ,tDe heer van Hoek merkt op dat adres santen niets anders dan de aanstelling van een controleur verzoeken. De Voorz. brengt in het midden dat de Directeur in die lijsten zegt 300 m3. gas minder verstookt te hebben dan in 1890 en bij het nazien zijner piivé rekening beeft hij ook bevonden dat hij minder gas in 1891 dan in 1890 gebruikte. Dit alleen is voor hem voldoende om de beweringen van adressanten niet voor goede munt aan te nemen. Het voorstel van Hoek wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren v. d. Swalme, Tak, Jeras en den Bouwmeester. Niets meer aan de orde zijnde ging de vergadering uiteen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 6