plaatsenvan eene familie, die van Vaa Lennep, staat zelfs vermeld, dat zij alleen aan vogeltjeszaad per jaar op haar land goed f'1200 uitgaf! Welnu, dat wordt ge heel anders. l)e welvaart is niet meer 't deel van de rijksten, zij verspreidt zich ook in ruimer kring. Ziehier 't bewijs. Br watea gcziuueu niet dienstboden in één, twee. m' er dan acht 1861-7) 15.122 7863 62 1879-80 18 128 7426 54 1884-85 23.573 7706 59 1889-90 28,835 8140 56 Zoo ook in Engeland, waar 't aantal man nelijke dienstboden van 272 836 in '1869 daalde tot 185.391 in 1889. Dus bij de hoogere standen minder praal, bij de lagere toeneming van zucht tot gemak, blijkuaar uit 't toenemend aantal gezinnen met ééne dienstbode. Eensdeels dus zijn allerlei genietingen meer onder 't bereik van meerderen geko men, andersdeels ziet menig rijk «heer» 'tnuttelooze in "an uitgaven, die niet strek ken tot zijn gemak maar tot zijn last. Voor of tege>i Christus. De algemeene toestand in de wereld wordt op dit oogenblik beheerscht onder andoren door liet groote, ot.loochenbare feit: dat het «voor of tegen Christus» de inzet is van den wereldstrijd. Over do beteekenis van dit feit te zijner plaats. Voor het oogenblik alleen dit. Ik behoor niet tot hen, die dit geweldige feit te pas of te onpas bij alles zouden willen betrekken, evenmin ais ik mij ooit voorde erkenning daarvan schamen zou. Ik hoop mij er wel voor te wachten ieder voorstel of iederen maatregel van liberale zijde daar mede te teekenen of af te wijzen. Maar zoolang het liberalisme in meerder of minder mate gelijkstaat met de ontkenning van bo vennatuurlijke openbaring, gelijkstaat met de uit praak, dat geen stellige waarheid op gods dienstig gebied wordt gevonden zoolang er een richting is, die meent dat men de vo'ken aan gezag kan onderwerpen of hun de vi ij beid kan geven buiten de wet en de leer van Christus, den menschgeworden Zoon Gods, om, zoolang blijft de leus moor of tegen Christus» de hoogste leus. Deze is niet de belijdenis van een agitator. Ik heb mijn woorden ontleend aan kardinaal Newman, een irenisch man. (Het Centrum). Dr. SCHAEPMAN. '17 Februari 1892 Kiezers! Gij hebt immers uw stembil jet ontvangen Zoo niet, vraagt dan da delijk op het Secretarie. Ziet ook eens na: er moeten TWEE stempels opstaan; anders is uw biljet niet geldig. Denkt daaraan. Het kan op één stem aan komen. llieronymus Savonarola, was het onderwerp eener lezing, Maandagavond door ds. K. W. Vethake van Oveischie in het lokaal van «Ken den Heer» voor de Chr. Jongelingsvereeniging van dien naam, te Goes gehouden. De redenaar wist zijn tal rijke hoorders twee uren hng met deze door inhoud en vorm uitstekende voordracht te boeien. Hij bracht hen in den geest eerst bij het sterfbed van Lorenzo de Medici, waar Savonarola als de krachtige boetgezant open baar werd. Vervolgens gaf hij eene levensbe schrijving van zijn held, die den 21 Sept. 1452 te Ferrare uit een aanzienlijk met het huis Este bevriend geslacht geboren werd. Was den jongeling een aanzienlijke loopbaan toegedacht, bijstelde de verwachtingen teleur wijl hij de «armoede tot zijn bruid koos en zijn lichaam opofferde om de onsterfelijke ziel te redden»; zooals hij vanuit het Do minicaner klooster te Bologna zijnen ouders wier dak hij ontloopen was, schreef. Het zedenbederf in Florence, c. s. was hem een oorzaak van diepe smart, en hij getuigde er immer tegen. In 1489 na een veertienjarig verblijf in het klooster te Bo logna, weid hij naar dat van San Marco te Florence gezonden, als onderwijzer derjon- gere broeders. Hij trad den 1 Aug. aldaar op in de Kloosterkerk, naar aanleiding van het boek der Openbaringen tot boete en bekeering manende. Als een andere Johannes de Dooper begaf hij zich in het paleis der Medici's, en vervolgde den zedeloozen Lorenzo tot op zijn sterfbed met den ekch tot berouw. Met een proletischen blik begaatd, sprak hij ineen zijner preeken: «Het zwaard des Hee- ren komt over de aarde en wel zeer spoe dig. Een groot koning komt o-er de bergen en zal Italie's tyrannen tuchtigen.» Toen hij dit voorspelde was het overal vrede en zie in 1494 trok Karei VIII koning van Frankrijk over de bergen, en werd in Italië door Savonarola als een bode Gods verwel komd, mits hij barmhartig jegens, Florence wilde zijn. Groot was de uitwerking van Savonarola's prediking. Uitgansch Italië kwam men hem hooren en weiden velen bekeerd. Doch zijn prediking tegen het «nieuwe Babel» waar paus Alexander VI een los leven leidde, deed hem bij geestelijke en wereldlijke machten in ongenade vallen. Toen Karei Vill over de Alpen teruggedreven was en de volksgeest weifelde, deed de Paus Savo narola in den ban doch deze beriep zicli «van den aardschen paus op den hemelschen.» In een oproer tusschen de Franciscaner- (die hem haattenen Dominicaner monni ken, werd hij gevangen genomen en van ketterij en valsch profetisme beticht. Een zijner vijanden stelde voor dat een vuur proef over de schuld of onschuld van den prior zou beslissen; en deze was zwak genoeg dit voorstel aan te nemen. De fran ciscaner en de dommicaner zouden op het be«temde uur door het vuur gaan, ten aanschouwe eener dichtu volksmenigte. Doch Savonarola wilde dat de gewijde hostie mede door hot vuur zou gaan, waar tegen de andere zich heftig verzette. Eindelijk maakte een ontzettend onweder een einde aan dit tooneel en voorkwam de vuurproef. Eindelijk werd Savonarola op de pijnbank gelegd, waarbij hem eenige bekentenissen werden ontlokt, die hij echter terstond her riep. In de gevangenis teruggeleid schreef hij daar nog een verklaring van Ps. 51, door Luther later een exempel van chr. leer en chr. vroomheid genoemd. Ter dood veroordeeld, werd Savonaro'a met twee zijner vrienden op den 23 Mei 1491, daags voor hemelvaart levend ver brand, en zijn sch in de Arno geworpen. Negentien jaren later werd zijn in Italië begonnen werk, door Luther in Duitschland voltooid. Savonarola, die meer tegen zeden bederf dan tegen leer verkrachting opkwam, in vele opzichten meer Staatsman dan evangeliedienaar was; en door zwakheid menigmaal de zaak bedierf die hij diende, heeft de apostel der hervorming niet mogen zijn. Toch was hij de laatste profeet voir de hervorming. Met eenige voordrachten over dezen be roemden kanselredenaar en Florence eindigde de spreker, die door ds. t. Griethuijsen, zeker namens allen, hartelijk bedankt werd voor het genotvolle avondje, hun bereid. 's Heer Arendskerke. Wij verzuimden Maandag nog te melden dat de gemeen teraad tot tijdelijk secretaris benoemde den heer J. Steketee secretaris van Heinkens- zand. Middelburg. Ook de roomsch-katliolieke kiesvereeniging alhier heeft voor de verkie zing voor een lid der provinciale staten in het district Middelburg candidaatgesteld den heer mr. P. J. F. v. Voorst Vader. Goes. In de raadsverg. van Vrijdag 19 Febr. a. te 2 uur is aan de orde lo. Nutulen. 2o. Mededeelingen. 3o. Ingekomen stukken. 4o. Onderzoek van den geloofsbrief enz. van het gekozen raadslid J. Adam. 5o. Verzoek van M. Schrgver om een brug te leggen over de sloot voor zijn per ceel Wijk A. no. 240a. 6o. Rekening vandeGildt fondsen overl891 7o. Afschrijving van aanslag in den Ilootd. Omslag over 1891. 8o. Idem op de belasting op de honden over id. 9o. Verzoek van A. Le Clercq om ontslag als onderwijzer bij het L. O. te Goes en casu quo benoeming ter zgner vervanging. lOo. Rvkening van de Administratie der Leenbank over 1891. llo. Verzoek van A. v. d. Visse om ont slagen te worden van het gebruik van den grond in het Schotje van Armoede met voorstel van B. en W. 12o. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van éen lid der Provinciale Staten. Bij de aanstaande verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hootd- kiesdistrict Alkmaar, noodzakelijk wegens de benoeming van mr. Van der Kaay tot raadsheer in het gereehtshof te 's Gravenhage, zal noch van anti-revolutionaire, noch van katholieke zijde een tegen-candidaat worden gesteld. Bij kon. besluit is mr. J. P. R. Tak van Poortvliet op zijn verzoek eervol ont slagen als lid der Internationale Commissie tot voorbereiding eener herziening der over eenkomst met België betreffende de afwate ring van Vlaanderen enz. en in zijn plaats benoemd jhr. mr. W. Six, lid der eerste kamer. De Commisaris der Koningin maakt bekend dat de jacht op houtsnippen en wa terwild met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met i gang van 13 Maart zal gesloten zijnhet weispel van kwartelen alleen van 2 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen de kooieenden door deu kooiman moeten worden opgesloten of ge hokt van 31 Maart tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild; de visscherij van 31 Maart tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zoo veel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnetde visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde visch- tuigen zal gesloten zijn vau 15 April tot ea met 15 Mei; en gtdurende den gesloten visehtijd, sub 5 vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk s, het visschen van paling, doch alléén met aalkorven zal mogen plaats hebben. REUK- EN SCHOOLN1EUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuidzande ds. H. Limpers te Stavoren. Bedankt voor Ierseke door ds. I. Montagne te Vlissingen. Aangenomen naar Amsterdam door dr. J. Th. de Visser te Rotterdam. Wilhelminadorp. Onze nieuwe leeraar ds. L. legelse, hoopt Zondag 6 Maart hier intrede te doen, na bevestiging door ds. C. de Wilde van Schiedam. Ned. Ger. Kerk. Aangenomen naar Middelburg door ds. J. D. v. d. Velden le Maasland. Geslaagd te Breda voor het examen fraaie handwerken de dames A. D. Nijland en L. H. v. Puffelen van Middelburg. Voor de nuttige handwerken slaagde te Utrecht mej. J. G. Zemel van Middelburg. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. In de voor 14 'lagen door ons medege deelde zaak, den 2 Febr. jl. voor het kanton gerecht te Middelburg behandeld, tegen J. S., huisvrouw van R. T., A S. J. D,, W. H., Middelburg en W. A. D., Kampen, be klaagd van in den nacht van 14 op 15 Dec. 1891 ongeveer 12V« uur aan den Molenberg te zamen en in vereeniging zoo luidruchtig te hebben gesproken, dat de nachtrust der inwoners daardoor kon worden verstoord, werd gisteren, den 16 Febr., door den kantonrechter vonnis gewezen en de le beklaande J. S., huisvr. van R. T., veroor deeld tot f 10 b. s. 3 d. gev., terwijl de 2e, 3e en 4e beklaagde werden vrijge sproken. De kantonrechter overwoog bij dat vonnis: «dat in het op den ambtseed opgemaakte procesverbaal van den onbez. rijksveldw. te Middelburg, Pieter Hendrikse, is vermeld dat de verbalisant in den nacht van den 14 op den 15 December 11. omstreeks ten 12V« uur, heeft gezien en gehoord dat de be klaagden aan den Molenberg te Middelburg zoo luidruchtig spraken dat door dit rumoer, hetwelk binnen de woningen kon worden gehoord, de nachtrust der inwoners kon worden verstoord en ook verstoord is ge worden daar zekere Post op dat luidruchtig spreken uit zijne woning kwam en hem beslissend mededeelde daardoor te zijn wak ker geworden; dat de 2e, 3e en 4e beklaagden ter terechtzitting hebben ontkend zich te hebben schuldig gemaakt aan het hun bij de dag vaarding ten laste gelegde feit, opgevende dat het alleen de eerste beklaagde is ge weest die luid voor haar woning heeft ge schreeuwd, terwijl zij beklaagden in dien nacht met de middernachtszending belast, er zich toe hebben bepaald om, zonder daarbij luidruchtig te weik te gaan, een persoon, die voornemens was de hun als een huis van ontucht bekende woning van de le beklaagde te bezoeken, door woorden aan te manen deze inrichting niet binnen te treden doch huiswaarts te gaan; dat wanneer nu in aanmerking wordt genomen dat de getuigen Egbert Dronkers en Jacobus Tolhoek onder eede hebben verklaard op gemelde plaats en tijd te hebben gezien en gehoord dat de 2e, 3e en 4e beklaagden als zendelingen van de iniddernachtszending geenszins luidruchtig sprekende zich van hunne taak hebben gekweten en dat alleen de le beklaagde luid heeft gesohreeuwddat voorts de in het proces-verbaal genoemde Jacobus Post als getuige onder eede heeft verklaard op gemelden tijd uit zijn slaap te ziju gewekt alleen door het schreeuwen van de le be klaagde, terwgl de overige beklaagden door hem zelfs niet zijn gehoord, hier meet worden aangenomen dat de verbalisant door in het proces-verbaal op te nemen dat ook de 2e, 3e en 4e beklaagden de nachtrust hebben verstoord, zich hierin heeft vergist, blijkbaar misleid door de omstandigheden dat hij de vier beklaagden gelijktijdig sprekende heeft bij elkander gevonden in dat nachtelijk uur waardoor hij riiet juht heeft kunnen onder scheiden door wien hunner in het bizonder de nachtrust werd verstoord; dat althans door de verklaringen van Je getuigen Jacobus Post, Egbert Dronkers en Jacobus Tolhoek, in verband gebracht met de omstandigheden waaronder de waarne ming door den verbalisant is geschied, bij den rechter de overweging niet is gevestigd dat de 2e, 3e en 4e beklaagden zich hebben Schuldig gemaikt aan het hun bij de dag vaarding ten laste gelegde feit, zoodat zij daarvan behooren te worden vrijgesproken: echter dat door het proces vei baa en duor de verklaringen van de genoemde getuigen wettig en overtuigend is bewezen dat de le beklaagde zich heeft schuldig gemaakt aan het bij de dagvaarding ten laste gelegde feit. Vrouw T. werd tevens veroordeeld in de kosten. De Middernachtzending werd dus het doet ons genoegen volkomen in hare eer hersteld. RECTIFICATIE. Arroruliss. Rechtbank te Middelburg. In de ons opgegeven vonnissen door bo vengenoemde rechtbank op Vrijdag 11. uit gesproken, staat abusievelijk vermeld dat J. J. L. B,29 j student aan de polytech nische school te Delft, is veroordeeld wegens «overtreding der drankwet en wederspan- nigheid»; dit moet zijn wegens overtreding der wet op de spoorwegen en wederspan- nigheid. Gemengde Berichten. Middelburg. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden dat bij eene gisteren gehou den publieke verkooping van de nagelaten goederen van mevr. de wed. Versluijs te Mid delburg, een porseleinen servies verkocht werd voorde kapitale som van f1400. Er werden bij die verkooping meer kolossale sommen besteed onder anderen werd een collier verkocht voor f975: een porseleinen vaas of pot werd opgehouden op f 700. Heinkenszand. In den nacht van 15 op 16 Februari werd alhier weer voor de zoo- veelste keer ditmaal bij de winkelierster Jacoba van Loon midden in het dorp inbraak met diefstal gepleegd. Een deur der op eeni- gen afstand van de woning staande schuur was door de dieven opengebroken en ongeveer 50 kg Amerikaansch spek mede genomen. De suiker waarin nog sporen va» een handgreep gevonden werden, heeft men met andere koloniale waren, enz. onaangeroerd gelaten. Menigeen vraagt, wanneer het de politie, die ijverig onderzoek doet, gelukken zal de dieven te vinden. Voor de betrekking van onderwgzer te üssenisse heelt zich geen enkel sollicitant opgedaan. In de vorige week werden in het zeegat (Zeeuwsch Clinge) zeven zoutsmokkelaara bekeurd, waarbij het aan hevig verzet van hunne zijde niet ontbrak. Toen de smokkelaars de kommiezen ge waar werden, gingen zij ook niet op de vlucht zooals g iwoonlijk. Dreigend verhieven zij integendeel hunne stokken en kwamen op de ambtenaren toe. Dezen, die slechts vier man sterk waren, riepen toen dat zij halt zouden houden en daar aan dit bevel geen gevolg ward gegeven maakten zij van hun ne revolvers gebruik, waarop de smokkelaars de vlucht namen. Een of twee moeten ge kwetst zijn. Bij het nazetten struikelde een der smok kelaars die de hoofdman der bende moet wezen en waren de ambtenaren in staat hem te arresteeren. Deze persoon zal nu tevens in de gelegenheid gesteld worden een maand of zes in de gevangenis door te brengen, welke straf hij nog te goed heeft. Dat deze smokkelaars ook doortrapte gauw dieven zijn, bleek daaruit, dat een hunner van de verwarring gebruik makende, den voetzak en eenige andere nachtkleeding van een der ambtenaren medeuam. Het is ook waarschijnlijk, dat deze kerels bij hunne tochten door het land van Hulst wel eens iets meepakken, dat aan hen niet toebe hoort, en dat zij wel eens iets weten van de talrijke diefstallen, aldaar in den laat- sten tiji gepleegd. M.C. Schutters! Het Ce itr. vertelt, dat er in Amsterdam drie candidaat-schutters waren, die besloten samen één pak te koopen, daar de onkosten te hoog liepen, zoo zij zich elk een pak zouden aanschaffen. Het vei haal luidt aldus: Drie aspirant dienstdoende schutters, zit tende aan één lesenaar op éénzelfde kantoor, kochten voor gezamenlijke rekening één pak. Olschoon dit reeds vijf jaar dienst had ge daan, zag het er nog keurig uit, zoo goed als nieuw. De voormalige bezitter had veel handelsrelaties gehad buiten de gemeente zijner inwoning en het trol meestal zoo, dat hij op reis moest, juist op den dag, dat hij exerceeren moest of inspectie maken Van de drie venriooteu trok eerst vriend A. met het pak ter keuring. Het pak deugde niet, de kleur was veel te donker. Vriend B. trof het al even slecht. Ook hem werd verboden het pak te dragen; het was iets te donker. Vriend C. wa* gelukkiger en mocht erin slagen het hart van den wreeden inspecteur te vermurwen. Het pak was juist in de kleur! Doch het mooist van alles is, datA., voor de tweede maal zich met hetzellde pak aanmeldend, nu insgelijks fiat kreeg, terwgl B hardnekkig afgewezen en daardoor ge dwongen werd de vennootschap tot exploi tatie van het schutterspak in den steek te laten! De beide overigen zitten er nu nog enkel over in, hoe zij het zullen aanleggen als in tijd van oorlog hunne respectieve afdeelingen onder de wapens moeten komen 1 Sequah heeft te Dordrecht zijn zittin gen gestaakt en tevens opgehouden met den verkoop v in geneesmiddelen, wijl zijn apothe ker dhr. Stutterheim is overleden. Hij is thans te 's Gravenhage. Iemand te Amsterdam, die een bran dend eind sigaar onvoorzichtig in den bin nenzak van zijn jas gestopt had, geraakte zijn kleederen in brand, wel was er spoe dige hulp om deze hem van het lijf te ruk ken; doch hij bekwam nochtans ernstige brandwonden.Het leger des Heils te Rotterdam geeft nachtverblijf aan dakloozen. Reeds werden den eersten nacht 20 per sonen geherbergd.— Te Eindhoven wierp een huisvader bij ongeluk een pot met ko kende soep op zijn 10 jarig zoontje dat bij de kachel zat en daardoor levensgevaarlijke brandwonden bekwam. Een smidsknecht te Zevenbergen geraakte met de hand tus schen een boormachine, zoodat hem drie vingertoppen werden afgekneld, terwijl op denzelfJen dag aldaar een jongeling een zelfde ongeval trof in de stooinvlasserij. Kranig. Te Alkmaar heeft een hoog bejaard man, H. A. Schoenmaker genaamd, oud-strijder van 1831zich verleden week gekleed te water begeven om een kind te redden, dat gevaar liep te verdrinken. De wakkere grijsaard mocht het genoegen smaken het kind levend aan wal te brengen. Middel tegen kippenluis. Men snijdt een paar uien in stukken en strooit deze in het hok of nachthok. Ook afval van prei is goed. (Veldpost) Op de tentoonstelling te Chicago zal (ge lijk wg reeds vroeger meldden) een toren zijn hooger dan die vau Eiffel, en naar den ontwerper Morisontoren heeten. Hij heeft op den grond een breedte van der hoog te. De le verdieping verschaft plaats voor wandelgangen en verschillende uitstallingen; zij is 67,1 M. hoog. Daarboven ligt, 61 M. hooger, de 2e die alleen voor het bezoeken dient. De 3e verdieping eindelijk ligt nog 152Vj meter hooger, dus 281 meter boven den beganen grond. De top van den toren is, 331 M., dit is meer dan 2 maal zoo hoog als de dom van keulen. Op een gedeelte van de gronden voor de Vv ereldtentoonstellingte Chicago is thans

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2