Gemengde Berichten. Dinsdag 16 Februari in „DE PRINS VAN ORANJE" te GOES. 21. Overzicht De ingenieur der 3de klasse, W. F. Stoel, thans toegevoegd aan den hoofdin genieur voor de rivieren, is als arrondisse- ments-ingenieur ter standplaats Goes aan gewezen. MIDDELBURG. In de raadsvergadering van Woensdag 17 Feb. a. "te 2 uur is aan de orde na de notulen en ingekomen stuk ken: lo. Benoeming stembureau verkiezingen. 2. Benoeming lid commissie van bestuur der gemeente gasfabriek en duinwaterleiding, - (vacature De Llg.iy.) 3 Voorstel van mr. E. P. Schorer, betreflende de door Th. Mace aangevraagde erfpacht vau gebouwen en terreinen der voormalige Commercie-com- pagnie. 4. Van B. en W. betreffende de w\jze van afkondiging der verordening van algemeene plaatselijke politie; 4a. tot wijzi ging van art. 28 der verordening op liet marktwezen. 4b. Missive van den luitenant kolonel garnizoens commandant betreffende het gebruik van duinwater in de kazerne en het hospitaal, met voorstel van B. en W, 5/6. Twee voorstellen van B. en W. tot wijziging van het tarief en de voorwaarden, betreffende de levering van duinwater. 7. Verzoek dr. H. Japikse, om eervol ontslag als onderwijzer in de kennis der natuur aan school G. met advies van B. en. W. 8. Voorstel van B. en W. betreffende het adres van Hendriks c. s., aangaande ver betering in de Segeerstraat. 9. Idem be treffende het in de vergadering van 18 November 1891 ingekomen adres van het bestuur der schippersvereeniging Schut- teva er. 10. Idem om aan Ged. staten machtiging te vragen tot het treffen van eene regeling met de gemeente St. Laurens betreffende het medegebruik van water uit de duinwaterleiding. 11. Missive van den minister van binnenlandsche zaken betref fende het raadsbesluit van 13 Januari jl. no. 9, houdende bepaling der jaarwedde van den leeraar in de scheikunde aan het gym nasium, met voorstel van B. en W. dien aangaande. 12. Voorstel van B. en W. betreffende onderhandsche verpachting van eenige perceelen grasetting en bouwland der gemeente. 13. Idem betreffende het adres der afdeeling Middelhui g der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en haud- werksnjj verheid in Nederland en dat van mr. M. J. de Witt Hamer en 101 anderen aangaande de aanstelling van een deskun dige voor de controle van de drukking en qualiteit van het gas, met advies van de commissie van bestuur der gasfabriek en duinwaterleiding en met rapport van den directeur. Goes. In de Zaterdag gehouden vergadering der liberale kiesvereenigiug is met 9 van de 16 stemmen voorloopig candidaat gesteld voor de staten-verkiezing dhr. P. Dekker J n. De heer J. Welleman had 6 stemmen. R .UIA- EN M ÏIOOLYiiXWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee dr. J. Herderschee te Tiel. Bedankt voor Oud-Vosmeer door ds. J. W. F. Roth te Ottoland. De r. k. bisschop te Breda heeft benoemd tot pa-toor te Hontenisse den heer L. F. M. Verwilghen, kapelaan te Breda. Een 88-jarige landbouwer t'- JSieuwrliet is in 't bezit van een keutje, dat een gewicht vertegenwoordigt van niet minder dan 860 halve kilo's «zuiver aan den haak.» Door een slager ia daarvoor tevergeefs 1200 ge boden. De eigenaar wilde liever het zwijntje zelt oppeuzelen. Zaterdag 13 Februari ontdekte men aan den vloer van den Calamiteusen Tliomaespolder een afschuiving bewesten het Oostelijkste verdedigingspunt.De af schuiving is ongeveer 155 M. lang en 75 M. breed. Zij is van weinig beteekenis en levert geen bezwaar op daar de naaste af stand van den dijksteen tot den rand der val nog 170 M. bedraagt. Een dure les Eenigen tijd geleden is door de stoomtram AntwerpenBergen-op-ZoomTolen bij een overweg een koe aangereden en deerlijk verwond. De oorzaak van dit ongeval moest worden toegeschreven aan onoplettendheid vau den machinist, die verzimde bij dien overweg met de bel te luiden, waarvoor het kantongerecht te Bergen-op-Zoom tegen hem een boete van 125 heeft geëischt. Een allertreurigst feit had Donderdag te Zaandam plaats. Het zesjarig dochtertje van den heer Oosterhuis verliet gisteravond haar bedje om te drinken. Het water stond in een kan op de bovenste plank in de keu ken en een brandend nachtlampje een plank lager. Daar 't kind op een verhevenheid moest staan, ten einde de kan te kunnen bereiken, kwam haar rokje in aanraking met het lamplicht. In een oogwenk was het meisje geheel in vlammen gehuld, zoo dat haar ouders, op haar geroep ter hulp gesneld, reeds te laat kwamen en de arme kleine een paar uur later onder vreeselijke pijnen bezweek. Sequah heeft natuurlijk de mededee- ling van den heer Bossers in zake terpen tijn- en- slaolie-genezing niet onbeantwoord gelaten. Hij bracht Vrijdag een man ten tooneole die eveneens door slaolie en terpen tijn zou zijn behandeld, doch zonder baat en die nu, na met Sequah-olie te zijn ge wreven, genezen werd. De arrondissements-rechtbank te Leeuwarden heelt een 59-jarig man uit Makkum veroordeell tot 1 maand gevange nisstraf, wegens diefstal van twee katten. Hij bekende uit armoede de katten gestolen, daarna gedood en opgegeten te hebben. Hij had getracht de vellen te verkoopen, 't geen hem echter niet was gelukt. Te Duurze [Dr.] is de schaapherder J. Veldman overleden. Voor ongeveer 20 jaar maakten 2 Drentsche schapen mans eenige bezitting uit. Door vlijt en zuinigheid bracht hij het zoover, dat hij nu 90 scha pen en ongeveer f 3000 heeft nagelaten, waarvan hij f 1000 heeft vermaakt aan |de diaconie der Herv. gemeenti te Rolde. Eene klokhistorie by nacht 1 Zaterdagnacht had op het kerkhof te Bron- gerga het volgende plaats Daar waren 100 dieven aanwezig om de klok te stelen, die in het klokhuis op het kerkhof is opgehangen. Deze klok is Woensdag uit het dorp Oudehornï, waar men twee klokken had, vervoerd en naaj Brongerga gebracht en dit stond den bewoners ven Oudehorne zoo slecht aan, dat zjj besloten in alle stilte de klok weg te halen uit B. en weer te O. op te hangen. Zaterdahnacht zou het plea ten uitvoep gelegd worden, te 10 uur trok men uit O. in het rezit van een boerenwagen, takels enz. noodig voor het vervoer enz. Ruim 100 man vormde den stoet, die de aandacht trok van den veldwachter te Nije- horne, welke direct zoo snel mogelyk naar den veldwaeter te Knijge liep. die op zijn beurt naar Haereaveen ijlde om den burge meester ia kennis te stelleu met de bedoeling van de 100 Oudehornsters. Te Heerenveen was een detachement ma- réchaussi.e's aaewezig, dadelyk werd opge- deld en in vliegenden draf ging het naar Brengerga. De burgemeester, ging dadelijk per rijtuig naar Brongerga. Aller oogen richtten zich natuurlijk naar het klokhuis; de klok bleek er nog in te hangen, de maréchaussee'® hadden zeker de dieven in hun bedrijf gestoord, want geen persoon werd op het kerkhof aangetroffen wel zaten er twee in het klokhuis, die op last van den burgemeester onder politiegeleide naar het hotel ede Tent» gebracht werden, waar de burgemeester hen in het verhoor nam. Uit de antwoorden bleek duidelijk, dat het doel der Oudehornsters geweest was de klok te bemachtigen, doch daarin verstoord waren geworden door de komst der maréchaus see's, die met getrokken sabel het kerkhof schoonveegden en de Oudehornsters naar huis dreven, hun aanradende, niet op dergelij ke wijze te pogen de klok terug te krijgen. Het verhoor, dat de burgemeester hield en door uw correspen leut werd bijgewoond, duurde tst ruim twee uur 's nachts. Het mooiste van allea is dat de inwoners van B., in zoeten slaap, niets gemerkt hebben vaa het plan der Oudehornsters, noch van de beweging in hun dorp door «de nieuwe klok.» Te Amsterdam kreeg bij een der ge bruikelijke vechtpartijen tusschen scholieren een van hen met de gesp van een riem een zoo hevigen slag in een zijner oogen, dal hij voor zijn verdere leven dat zoo kostbaar lichaamsdeel wellicht zal moeten missen. De rechtbank te Heerenveen heeft den predikant Gravemeijer, te Gorinchem, ver oordeeld tot f25 boete, subsidiair vijf dagen gevangenisstraf, wegens beleediging van den burgemeester Smijter. Blikken voorwerpen blyven lang blank, wanneer men ze afwisselend na het nat- schuren met poetspommade inwrijft en uit poetst. De vettigheid, die hierdoor aan het blik medegedeeld wordt, gaat het roesten tegen, dat gemakkelijk door damp in de keuken veroorzaakt wordt. Na het natschu- ren droge men het voorwerp af, smere het met een mager stukje spekzwoerd in, en wrijve het met een linnen lapje uit. Door een aantal lotelingen of hunne vaders of voogden te Leiden zijn bezwaar schriften ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zuid Holl., houdende verzoek tot ver nietiging van de vorige week voorde gemeente Leiden plaats gehad hebbende loting der nationale militie. De onregelmatigheid welke tot dit verzoek heeft aanleiding gegeven, zou, naar beweerd wordt, hierin besta in, dat twee lotingsnommers, beide het cijfer 365 bevattende, zijn gebleken in de lotings bus aanwezig te zijn, waardoor aan twee lotelingen éénzelfde nummer te beurt viel, ook moeten nommers te |weinig zich in de bus hebben bevonden, tengevolge waarvan de laatstopgeroepene der voor de militie ingeschrevenen niet aan de loting heeft kunnen deelnemen. Uit overweging dat een en ander van beslissenden invloed op den uitslag der loting is geweest, hebben belanghebbenden alzoo aan Gedeputeerde Staten verzocht eene nieuwe loting voor deze gemeente te willen bsvelen. LC.) Dat wij in Atjeh meer de aangevallen partij dan aanvallers zijn, blykt herhaaldelijk en thans weer uit het volgende: In den avoud van 27 Dec. jl. was een detachement van vyf-en-twintig man uit Ketapang Doea op hinderlaag tusschen Lamdjamoe en Blang gegaan. Ongeveer half tien uur naar het garnizoen terug- moetende keeren, volgde het den spoorweg- dijk, langs welken kort te voren j eene pa trouille van de maréchaussees ongehinderd getrokken was. Op zekere hoogte gekomen, kreeg het detachement een overstelpend salvo van den vijand, die zich daar even buiten de linie in hinderlaag gesteld had. Terwijl ons troepje front maakte naar buiten en het vuur beantwoordde, werd het even onverwachts in den rug op een klewang- aanval onthaald; een hevig gevecht ont wikkelde zich, en het einde was dat we drie dooden en negen gewonden kregen, terwijl de vijand door de inmiddels toege schoten troepen uit onze nabij gelegen posten op de vlucht gejaagd werd, met medeneming van die onzer beaumontgeweren. Onder onze gesneuvelden bevonden zich twee inlanders en een Europeaan: een hunner had niet minder dan negen idioten op éen zijde van het 1 chaam. De ge wonden zijnook deerlijk toeget ,keld: sommigen telden tal van diepe en levensgevaarlijke klewang- houwen aan het hoold, schouders en armen. Een geducht mededinger voor het glas schijnt de vinding van den Oustenrijk- schen ingenieur Eckstein te zullen worden. De vervaardiging van zijn zeer op glas gelijkend materieel geiciiiedt volgens het patent- en technirch bureau van Richard Lüder te Görlitz, door 4 tot 8 deelen collo- donwol in ongeveer een honderdste gewichls- deel aether of alcohol op te lossen en daarna met 2 tot 4 percent ricinusolie en 4 tot 10 percent hars of cana labalsem te ver mengen. Het mengsel wordt dan op eene glasplaat uitgespreid en in een passend ap paraat, onder den invloed van een lucht stroom van 50° C. warmte, gedroogd. Hier door stolt het in betrekkelijk korten tij 1 tot eene doorzichtige, harde, glasachtige plaat, waar van de dikte naar goedvinden kan worden geregeld. Het zoo verkregen voorwerp bezit in hoofdzaak dezelfde eigen schappen als glas; het weerstaat de inwer king van zouten, zuren en alcaliën, is door zichtig en reukeloos. Tegenover het glas bezit 'thet voordeel buigzaam en in hoogen graad onbreekbaar te zijn. De ontbrand baarheid is daarbij veel geringer dan bij andere eollodium-verbindingen. Eene toe voeging van magnesium-chloride vermindert bovendien de brandbaarheid zeer. Door bijmenging van zinkwit verkrijgt het een ivoorachtig aanzien. Ook kan men aan dit nieuwe glas door kleurstoften iedere ge- wenschte kleur en kleurschakeering doen aannemen. Men moet er daarbij op letten, dat die kleurstoffen in het vloeibaar mengsel oplosbaar moeten zijn. Stoompost Ganzen als goudontdekkers On langs zijn de ganzen, die men zoo gaarne den bijnaam van dom geeft, in Siberië op getreden als goudontdekkers. Al dikwijls hadden de boeren in de kroppen van ge slachte ganzen korrels van een metaal ge vonden, maar zij hadden ztch nog niet de moeite gegeven, dat metaal eens te doen onderzoeken. Vóór eenigen tijd echter nam een der boeren enkele korrels mee naar Tobolsk, waar men ze voor goud verklaarde en 10 roebel* voor het partijtje betaalde. Blijkbaar was het goud afkomstig uit het riviertje de Karasjoel, waarin de ganzen rondzwommen. Bij onderzoek bleek dat het zand tusschen de steenen van den bodem der rivier aanzienlijke hoeveelheden goud korrels bevatte. Een behoorlijk ingerichte goudwasschery is in het leven geroepen, die steeds met het beste gevolg werkzaam is. Te Portsmouth zijn belangrijke proeven genomen met het gebruik van briefduiven op zee. Door eene torpedeboot werden uit het duivenstation bij de kazerne van Eestriey een aantal briefduiven medegenomen, en in seriën losgelaten, toen de boot zich nagenoeg even ver van de Engelsche als van de Fransche kust bevond, Bijna zonder uitzondering bereikten de duiven binnen korten tijd hun station. Eens heerschte er aan de overzijde van het Kanaal een zware mist, de toen opgelaten duiven vlogen eerst eenige minuten om het schip heen, oriën teerden zich daarna en bereikten Eastney zonder oponthoud. Te Brody, in Hongerije, had dezer dagen een schandelijk voorval plaats. In een dorp kwamen onlangs verscheidene groote branden voor, die klaarblijkelijk uit moed wil waren gesticht. Het vermoeden viel op een der bewoners. De gemeenteraad stelde een scherp onderzoek in, oordeelde den man op wien het vermoeden was gevallen, schul dig hjj werd geroepen en men stelde hem op de hoogte van die uitspraak. De voorzitter gaf hierop den beschuldigde twee zware vuistslagen in het gelaat, zoo dat de man bewusteloos nedervitl. Alle aanwezigen in de vergadering vielen daarop op hem aan en ranselden zoolang op den ongelukkige los, totdat hij stierf. Aan het lichaam en het gelaat van den gedoode wer den later 146 zware verwondingen gecon stateerd. De rechtbank te Brody benoemde dadelijk eene commissie om het gebeurde te onderzoeken. Een groot aantal boeren werd gearresteerd. In Amerika is een trein op de Ore- gonlijn ternauwernood aan een groot ge vaar ontsnapt. De machinist werd op eens krankzinnig en wierp den stoker van de machine. Toen opende hij de stoomklep en de trein snorde al sneller en sneller voort, zoo lat er eindelijk 100 mijlen in het uur bereikt werden (1 Eng. mijjl 1609 meter. Dit bleef zoo over een afstand van 45 mijlen. De passagiers, waarvan er een honderdtal in den trein waren, bevonden zich in doodelijken angst door het vreeselijk slingeren van den trein, die station na station voorbijvloog, over wissels en langs bochten en elk oogenblik uit de rails ge worpen kon worden. Eindelijk begrepen de conducteur en de remmer dat de machi nist krankzini.ig moest geworden zijn of het beheer over zijne locomotief moest hebben verloren. Voorzichtig kropen zij langs de wagens naar de locomotief en zagen den machinist blootshoofds, en vreemd er uitziende. Ook bemerkten, zij dat de stoker verdwenen was. Zij kwamen ongemerkt achter hem en sloegen hem neer, waarna de conducteur den stoom afsloot. De machi nist werd aan het volgende station in ver zekerde bewaring genomen. De lijkdienst voor Spurgeon was zeer ndrukwekkend. De Metropolitan Taber- acle was stampvolmeer dan 6000 personen hadden er zich vereenigd. Niet minder dan 1050 politieagenten waren aangewezen om de orde te handhaven in en buiten het gebouw. De bijbel lag ge 'pend op de plaats, waaraan Spurgeon altyd zeide, zijne bekee ring te danken hebben, nl. een tekst in Jesaja 45: «Wendt u tot mij en wordt behouden, alle gij einden der aardenwant ik ben God en niemand meer.» Op verzoek van het kerkbestuur waren geen kransen gezonden, maar, viy wat practischer, chequeszooiiat er verscheiden ponden inkwamen voor het Pastor's College en het Weeshuis. Lr waren vier cheques van 100 p. st. Van de Russische grenzen wordt be richt dal onlangs drie smokkelaars bij Janowo. thee, vederen en andere zaken over de gren zen wilden brengen. Toen zij reeds" een paar honderd pas over <Je grens waren, stonden zij eensklaps tegenover een grens wachter. Twee der smokkelaars kozen het hazenpad en de derde werd met de kolf van het geweer neergeslagen en bleef oogen- sehynlyk dood liggen. De grens-soldaat meende zeker te zynvanzyn buit, hij dekte den smokkelaar met zyn eigen mantel toe en liep, nadat hij door het lossen van een schot hulp had ingeroepen, met zijn kame raads de andere smokkelaars na, die echter in het naburige boseh verdwenen. Nu moest men ten minste den op den grond liggenden euveldader overbrengen, maar toen de soldaten terugkeerden, bleek de plek volkomen ledig te zijn. De «doode» smokkelaar was lieei spoedig uit zijn bewusleloozen toestand bij gekomen, had de waren die hij wilde smok kelen, en den mantel van den soldaat opgenomen en was er zoo spoedig mogelijk mede van door gegaan. LAATSTE BERICHTEN. Tentoonstelling van Zaaigranen te houden van wege de Afdeeling Heinkenszand der Zeeuwsche Mü. tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, De jury bestaande uit de hseren B- M. den Boer van Goes, P. van den Dries te Heinkenszand en Jacobus Krijger te Krab- bendyke heeft de volgende pi ijzen toegekend. A I. lnlandsche Haver. No. 16. Ie prijs van den Bosch Co Goes. 1. 2epr. Job v.d.Have, Nieuwerkerk. A II. Geïmporteerde Haver. 14. Ie prijs van den Bosch Co Goes. 2e idem C. Karwei. Eerste prijs, G. J. van den Bosch, Wilhelminadorp. 2e pr. van den Bosch Co,Goes. D. Kanariezaad. Ie prjjs, van den Bosch Co, Goes. F. Lijnzaad. Eerste pi ijs, van Hoorn, Luitjen* en Kamminga, Uithuizermeeden, ^Groningen). G. Erwten. Eerste prijs, G. J. van den Bosch, Wilhelminadorp. Tweede Van den Bosch Co., Goes. 26V2- Eervolle vermelding, Jacs. de Keyzer, Kortgene. H. Schokkers. Eerste prijs, G. J. v. d. Bosch, Wilhelminadorp. Tweede Van den Bosch Co., Goes. I. Kroonerwten. Eerste pry's, G. J. van den Bosch, Wilhelminadorp. Tweede A. M. Peman Kake- beeke, Kloetinge. J. Paardenboonen. Eerste prys, G. J. v. d. Bosch, Wilhelminadorp. Tweede Van den Bosch Co., Goes. Zeer eervolle vermelding, Van den Bosch Co., Goes. Eervolle vermelding, Van den Bosch Co., Goes. K. Platteboonen. Eerste prijs, M. de Bokx, Goes. Tweede G. J. v. d. Bosch Wilhelminadorp. L. Bruineboonen. Eerste prijs, G. J. v. d. Bosch Wilhelminadorp. M. Duivenboonen. Eerste prijs, Van den Bosch Co., Goes. Tweede v. Hoorn, Luitjen» Kamminga, Uithuizermeeden N. Aardappelen. Eerste prys, G. J. v. d. Bosch, Wilhelminadorp, 48 Tweede G. J. v. d. Bosch. Wilhelminadorp. Tot opluistering ingezonden voorwerpen. 11. 19. 20. 23. 24. 26. 27. 29. 30. 31. 32. 37. 39. 40. 43. 42. 44 46 45 47 50. 51. 52. Zeer Eervolle vermelding, Van den Bosch Co., Goes. Zeer Eervolle vermelding, idem. idem D. J. v. d. Have, Kapelle. Wjj hopen dat een ruim bezoek aan de Tentoonstelling moge ten deel vallen. Als eerste van dien aard vallen ons de Inzen dingen d;e stellig een volgend jaar beter zullen zijn Alle aanvang gaan doet goed Dinsc Middelburg Woensdag Lanf 0. a. in&hoR^ü tafels, stoelen, spiegels, goud ei karpetten, mang werk, tafellinner dhr. de Groot. Vltssingen, not. Bosch 7 uu Marinestraat. Woens Westkapell Tak 10 uur, 1 t zwart ruinpaard koe, 2 menwage eggen, kortmolei de herborg Het erf en weiland I< groot 4 H. 88 A te bezichtigen M" verkoop. Kruininge, 1 Mulock Houwer, klok, tafels, stoe en aardewerk, b< teeltuin. Vrou»repol< heij in de Oranji hout en snoeisel Overduin idem. KHcwoudsd half 11, planken, 1 tige zeugen, 2 run Donder Drlewege, d voor erven Drjjd merries 8, 16, 21 15 jaar, 6 baatgi koe, 1 2j. rund, 3 mestpntloopen huifwagen, klavo sche ploegen, 1 A 4 eggen, 2 rolbi bord enz., harm beestenpeen, mar hout, bouw-, mei eikenhouten kab latafel, kookkacl glas-, blik-, koper Heinken&z deurw. Hollman 2 kasten, stoele oud porselein, Sa kleederen, aardap winkelinventaris Vrijd. Middelharnj ontv. der registn staan van not. afslag verpachtei lenging eenige v kweekdieren, scl lingen, Hals, Vli makende perceel efe n 5a. Percee ceel VIII kavels 1884 te Middelha Catalogussen a 2 Verpacht In; stede met 40,83 landen onder Hoe Dinsdag 1 Maart de Putte Zn. Zaterd Wcst-Soabu door not. Tak woonhuis, schuu A. Geldof 1150 1 karret, 2 ki mandenwerk, dr juin, mangels, p reedschap, kabin fels, stoelen enz. dag voor den v Dlnsc Goes, 8 uur i sufjen door not. huis en erf Lang Woenec Serooskerk Melse lo. een ho met bouw- #n gem. Serooskerk A. weiland in Gi Nleuwdorp v. d. Kloes 9 uu'r 2 veulendragend vaarzen, 3 jaarli schapen, 57,met hond met hok, menwagen*, cha moorploeg, landb< schap, tafels, vee Donde: Middelburg door not. Huvers 2o. Koorkerkhof, venstraat. 5o. Ko< 7o. Kalvermarkt. St. Sebastiaanstr MA HIvl Oude Tarwe f - f9.- af 10.— R tergerst f8.— a 18.- Haver f f 11.- a f 11.50. Paardenboonen f 13.— a f 17.-. Aardappelen f Ro Tarwe, Zome 25 cents lagei Buitenlandsclie Nieuwe Tarw R 9 g g e Wint ergerst Zomer gerst Chevalierg61 Haver (nieu Paarden boon Erwten Kookerwtén Bruine Boon Witte K anar i ezaa Duiv enboone Olzaad

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2