BIJVOEGSEL „DE ZEEUW" Paardenked ringen in 1892. Gemengde Berichten. behoorende bij van Zaterdag 13 Februari 1892. 12 Febr. '92. Een slachtoffer der Atjehpolitiek. Naar aanleiding van het door kolonel Pompe van Meerdervoort als gouverneur von Atjeh aangevraagd ontslag, wordt in de Bataviasche brieven van het Soera- baiaasch Handelsblad van dezen hoofdofficier o. a. het volgende gezegd „Het is ook om zijne kundigheden er. talenten te bejammeren, dat hij zich ge noodzaakt ziet nu het leger te verlaten dat wezenlijk een verlies in hem zal heb ben. Hij heeft als mensch en als officier zijne eigenaardige denkbeelden en zienswp- zen, die dikwerf lijnrecht in strijd zijn met de gewone opvattingen van de meeste of ficieren. Als commandant van bumatias Westkust, heeft lijj eens beleefd doch stel lig geweigerd gevolg te geven aan een ge heime opdracht, om ten aanzien van een on gunstig gesignaleerd officier eene rol te vervullen, die in strijd was met elk begrip van kameradery. De kolonel, die gewoon was steeds adjudanten te hebben, die niet alleen jabroers waren, maar ook de ver vulling van dergelijke rollen meestal als plichtmatig beschouwden, was eerst daar over gebelgd en niet weinig op hem ge beten, doch moest bij later inzien vermelde houding van den jeugdigen 2e luit. Pompe van Meerdervoort ten volle appreciceren en achtte hem daarom zooveel te meer. Heeft hij als officier steeds de achting van vriend en vijand weten af te dwingen, ook als mensch moet men hem hoogachten. Nauwelijks toch ©p twintigjarigen leeftijd als officier uit Europa te Padang aanko mende nam hij de verzorging van zijne aldaar sedert jaren wonende brave moeder geheel op zich. Van zijn karig le luit.-trak- tement leefden toen moeder en zoon, doch door de haar als Hollandsche vrouw eigene zuinigheid wist eerstgenoemde tooh te ma ken, dat beiden goed en fatsoenlijk daar van leefden. Het was roerend, ja aandoen lijk om te zien hoe de zoon de moeder vereerde en door eeniedër overal wist to doen respecteeren. En zoo'n man met zulk een hart, met zulke hoedanigheden en met zijne erkende capaciteiten, moet nu tenge voige der ellendige Atjeh-politiek zijne car rière zelf afbreken". Urijpskerke, lOFebr. 1892. Hedenavond had de ant. kiesvereeniging alhier het ge noegen den heer Lucasse, afgevaardigde van dit district voor zich te zien optreden. Lettende op de in deze gemeente bijna huis aan huis heerschende bekende ziekte was eene talrijke opkomst waar te nemen. Na met een kort woord en gebed door den weleerw. heer J. Gomrncr, cbr. ger. predikant, te zijn ingeleid, besprak ZEd. in de eerste plaats het groote gewicht ver bonden aan de verkiezing van leden der provinciale staten, vooral omdat dat college de afgevaardigden benoemt voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Vervolgens schetste hjj de beginselen der liberale partij, bewees uit geschriiten hunner voorname woordvoerders, dat van af con servatief liberaal tot sociaal-democraat het ééoe familie is, die niets anders beoogt dan zich te stellen tegen al wat ons heilig en dierbaar is. Daarna werd door hem uiteengezet, wat wij, antir. willen, hoe de vorige regeering reeds vele stappen heeft gedaan in het be lang onzer begiuselen, doch hoe steeds gi - bleken is dat tegenwerking, vooral van de Eerste Kamer, veel terug hield. Met eene aansporing om ook I ij de a. s. verkiezing voor een lid der provinciale staten in dit district als een eenig man op te komen en op den te stellen eandidaat der antirev. partij onze stem uit te brengen, besloot spreker zijne belangrijke rede, die met aandacht was aangehoord. De bijeenkomst werd door den weleerw. heer B. Zoete, herv. predikant alhier, met J ankzegging en gebed gesloten. Ingetrokken is de verplaassing van de rijksveldwachters 2e kl. (brigadiers) v. d. Plaat van Zierikzee naar Vlissingen; en de Smidt van Vlissingen naar Zierikzee. Ver plaatst is v. d. Plaat voornoemd van Zierikzee naar Zaamslag en H. Pieterse van Zaamslag naar Zierikzee. Door den minister van oorlog is be paald, dat tot het houden van toezicht in de kazernes, de officieren van den dag of van de week nu en dan die gebeuwen zullen bezoeken, ook op uren als de tioep is uitgerukt en na het avondappèl. Bij de verschillende korpsen zal nu aanteekening moeten worden gehouden van de dagen en uren, waarop dergelijke visitatiën plaats hebben en van hetgeen daarbij bijzonders is waargenomen. De opgaven hiervan zullen op 1 Februai i 1893 bij den minister van oorlog moeten inkomen, ten einde dan een oordeel te kunnen vellen over de werking van bover.- genoemden maatregel. De provinciale staten van Zeeland zijn tegen 9 Maart, e.k. bijeengeroepen tot de verkiezing van een lid van gedeputeerde- staten, in plaats van wijlen mr. D. A. Ber. denis v. Berlekomalsmede om in behande lmg te nemen de aangelegenheid der krank' Zinmgenverpleging. De Regeering heeft het plan in elk schoolarrondissement een cursus te openen in de vrije en ordeoefeningen. Voor eiken cursus zal f200 sjaars toegestaan worden. De onderwijzers kunnen gratis zulk ern cursus bijwonen. De antirevolutionaire Kiesvereenigingen in Walcheren hebben met groote meerder heid van stemmen voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het district Middelburg tot eandidaat gesteld mr P. J. F. van Voorst Vader. li itItK" EK SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zaamslag ds. A. M. Knottnerus te 's Gravenpolder. Bedankt voor 'Scherpenisse door ds. C. Hengeveld te Aailanderveen. RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond gisteren terecht een man uit Middel burg, die door de rechtbank aldaar was veroordeeld wegens heling tot een gevange nisstraf van drie maanden. Hij zou name lijk van iemand hebben gekocht een honderd kilo lood, «veter.de dat het gestolen was; o. a. zou hij aan den verkooper hebben gezegd: grooten stelen en kleinen stelen, maar groo- ten stelen het meest, een arm mensch inag ook wel wat hebben. Beklaagde ontkende ter terechtzitting de wetenschap te hebben gehad, dat het lood door misdrijf verkregen was. Uit welke uiterlijke kenteekenen, vroeg bet openbaar ministerie, blijkt nu de inner lijke wetenschap van bekl. Bekl. is ge weest in de woning van hem, die schuitjes lood gestolen had van een werk, dat in Juni en Juli te Middelburg werd uitgevoerd, vroeg daar naar den naam van dien dief, zat in diens kamer en vroeg of de buren hen kon den hooi en, waarop de onderhandeling schrif telijk werd gevoerd en waarna het lood des avonds bij bekl. op diens wagen werd te huis gebracht. Bekl. en dergelijke op koopers zijn de grootste vijanden van den kleinen man, wijl deze vaak door hen tot misdrijt wordt verleid, evenals hier. Immers voor dat de dief had gestolen, had beklaagde hem gevraagd, hem noemende bij zijn naam: «als je eens iets hebt, denk dan eens aan mij.» Deze en dergelijke redenen noopten het openbaar ministerie een hoogere stral te requireeren dan waartoe bekl. veroordeeld was; het eischte eene straf van zes maanden. Mr. P. F. L. Verschoor trachtte als ver dediger de fatale» beteekenis aan de bewezen feiten te ontnemen en twijfelde er aan, of de beide eerste getuigen, die wegens diefstal waren veroordeeld, wel de waarheid zouden gezegd hebben, terwijl bekl. hel door hem gekochte lood open en bloot liet vervoeren Ten slotte meende pleiter te hebben aan getoond, door vergelijking van vroegere ver klaringen doör die getuigen afgelegd met die welke zij heden hebben afgelegd, dat zij mee malen hebben gedraaid en gelogen. Het kwam hem voor, dat geen geloof mag worden ge hecht aan hetgeen die getuigen hebben ver klaard en op die veaklaring niet mag ge grond zijn eene veroordeeling van den man, die steeds te goeder naam heeit bekend gestaan. Uitspraak 25 Februari. Arsmdiss. Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling zijner echtgenooteG. v. d. K., schipper Goes, tot 1 m. gev. straf mishandelingA. S.. 21 j. en H. S 21 j. arbeiders, Wolfaartsdijk, de le tot 14 d. en de 2e tot 1 m., en N. G., 21 j.. arbei der, Hoedekenskerke, tot 7 d. gev. straf C. K, 18 j, boerenknecht Kloetinge tot f5 Ks. 5 d. h.,en J. O, 12 j., zonder beroep lerseke, tot f 3 b. s. 3d. h. verstoring eener godsdienstoefeninq -. H. O, 16 j., werkman Wemeldinge tot 7 d. gev. straf diefstalI. L., 18 j. boerenknecht Kapelle tot 3 m., en A. v. H. 13 j. Goes tot 7 d. gev. straf, ec overtreding der drankwet en weder- spannigheid J. J. L. B., 29 j., student aan de polytechnische school te Delft, tot f 15 b. s. 7 d. h. en f 10 b. s. 5 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: J. S., 30 j. schipper Yerseke, beklaagd van mishandeling zijner echtgenoote; E. P. 21 j. weikman, Wemel dinge beklaagd van verstoring eener gods dienstoefening, en A.. V. 12 j. en W. R. 11 j. en L. V. 11 j. allen Goes, beklaagd van diefstal. Ter openbare terechtzitting dier recht bank van Dinsdag den len Maart a. s. zal worden behandeld de zaak tegen G. K., óud 17 jaar, molenaarsknecht, thans te Vorden, terzake dat hij, destijds molenaars knecht bij C. A. Louwerse te Zaamslag, aldaar van dezen, in den loop van den zomer van 1891, heeft vernomen, dat hij, Louwerse, vcornement was P. de Kraker, wonende te Zaamslag, het leven te benemen, teneinde daarna met diens weduwe te kunnen trou wen, en vervolgens aldaar op 1 October 1891, des namiddags omstreeks 5 uren, en alzoo op een tijdstip waarop de moord nog kon worden voorkomen, van gemelden Louwerse heeft vernomen, dat bij, Louwerse van plan was dien avond genoemden P. da Kraker bij zijn terugkeer van het Spuij, onder Axel, waarheen gemelde de Kraker zich mot zijne vrouw, zooals hij, beklaagde en Louwerse wisten, zich begeven had, op te wachten en met een revolver neer te schieten; dat bij, beklaagde, alzoo kennis dragende van dat voornemen, tot het ver wonden van genoemden de Kraker, welke wond dan ook dien avond omstreeks 8 uren door voormelden Louwerse in vereeniging met Maria deRuijter, vrouw van gezegden de Kraker is gepleegd, opzettelijk heeft na gelaten van dat voornemen tot moord tjjdig voldoende kennis te geven, hetzij aan de ambtenaren der justitie of politie, hetzij aan genoemden P. de Kraker. In deze zaak zijn vanwege het openbaar ministerie 6 getuigen en 2 deskundigen ge dagvaard. Op de van 810 dezer gehouden paar- denkeuringen in Zeeland zijn aangebo den te Middelburg ter mededinging naar uitgeloofde prijzen 4 hengsten en 7 merriën Cortgene 14 merriesGoes 8 hengsten en6 merries; Oostburg 12 hengsten en 8 merries. Ter inschrijving in het N. P, S. Middelhurg 3 hengsten en 5 merries opgenomen 2 merries. Cortgene 12 merries, opgenomen 6. Goes 5 hengsten en 15 merries opgenomen 2 hengsten en 6 merries. Oost burg 0 hengsten en 15 merries, opgenomen 3 hengsten en 6 merries. Nog zullen keuringen plaats hebben te Hulst 15 Februari 11 uur; St. Maartensdijk 16 Febr. 1 uur Zierikzee 17 Febi. 9 uur. Aangegeven zijn voor het 4e keurings district: Hulst 5 fokhengsten, 2 tweejarige hengsten, 14 merries. Voor het le keurings district St. Maartensdijk 3 tweejarige hengsten, 9 merries. Zierikzee 3 tokheng- sten, 2 tweej. hengsten, 10 merries en een groot aantal paarden ter inschrijving in het Ned. Paarden-Stamboekbovendien worden hiervoor nog aangiften aangenomen op den dag der keuring. De uitslag kan niet vermeld worden, voor alle keuringen atgeloopen zijn en de handelingen der Oommissie door het Hoofd bestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt zjjn goedgekeurd. Varkensziekte. De varkensziekte berokkent elk jaar groote schade niet alleen aan landbouwers, maar ook aan hen die, in het eenige var ken dat zij bezitten, hunne spaarpenningen beleggen voor den naderenden winter dus voor den arbeidersstand. Bij velen wordt het geld met moeite bij- eengebi .-.cht om een big te koopen, en indien dit verkregen is, stellen man, vrouw en kinderen het meeste belang in het dier, dat wanneer het zich goed ontwikkelt, de glorie Van het gezin uitmaakt. Buren en vrienden komen het nu en dan zien, en niets maakt den eigenaar gelukkiger dan waneer zij erkennen: Het is een mooi dier, het groeit goed en zal een zwaar varken worden als je het gezond houdt. Groot is de teleurstelling van het gezin als het varken dat reeds zooveel gekost heeft aan de ziekte komt te stervenmaar daar entegen ook de blijdschap als het vette dier naar den slager gebracht wordt, die een som betaalt voor liet beestje, als waarover de vader maar zelden te beschikken heeft; en wanneer het voor eigen rekening geslacht wordt als de eerste dampende schotel op tafel komt, terwijl de hammen en de karbonaden de fijnere stukken verkocht zijn en een aardig sommetje op brengen. Waarlijk, wanneer men jaren lang daar van getuige is geweest komt de wenveh bij ons op, dat er toch eens een afdoend mid del tegen de varkensziekte gevonden worde. En wanneer dit middel hoogst eenvoucig is in de toepasaing, wordt het zelden be proefd, omdat men er dan geen vertrouwen in stelt. Toch bestaat er een eenvoudig middel, en wel in het voederen van steen kool. Bij den kleinen burger en arbeider wordt de big gevoed met allerlei huiselijken afial - ook met eendenkroos en waterpest het dier krjjgt daarbij het water waarin de aardappelen gekookt zijndat vanwege het zoutgehalte zeer nuttig werkt. Zoodra het varken groot genoeg is om met vet mesten te kunnen aanvangen, worden ge kookte aardappelen, meelsoorten, erwten enz., en daarbjj soms karnemelk, w< i en bij producten uit fabrieken gevoederd. Wan neer het dier daardoor krachtiger is ge worden, begint het gewoonljjk te wroeten en zelfs het hok af te breken. Dit gesehiedt niet uit lust tot vernielen, maar om te kunnen krabbelen. Een zachte steen is een begeerlijk voorwerp waarvan stukken afge beten en opgegeten worden. De boer zegt »htt dier moet schuring in de maag heb ben,» en voegt dan som» zand bij het voeder. In plaats daarvan geve men den dierea slak ken steenkool, geen fijn gruis, die gretig verslonden worden, nog eerder dikwerf dan het lekkerste meel als men dat gelijktijdig geeft. Eene meer dan 30-jarige ervaring heeft geleerd, dat varkens, die nu en dan b. v. om de vijf dagen, een stak steenkool veror beren, van de gevreesde ziekte verschoond blijven. Daarbij moeten echter de noodige voorzorgen genomen worden. Men beweert nl. dat de varkensziekte niet besmettelijk is; en toch is men verplicht wanneer een varken in een hok gestorven is nl. aan de ziekte, zoodanig hok goed te boenen en te reinigen, en met carbolzuur of andere mid delen te ontsmetten om het uitbreken der ziekte te voorkomen. Verder moet niet vergeten worden dat het varken om gezond te blijven en goed te groeien zindelijk moet gehouden wordendoor telkens versch strooisel in het hok te brengen en het dier van tijd tot tijd te boenen en te wasschen. Kan men een zoogenaamd loophek hebben dat is een ruimte aan het hok grenzende buitenshuis die hoewel afgeperkt toch lichaamsbewegingen aan het dier veroorlooit, des te beter. R. N. m M Het platteland van Zeeland wordt we der eens bereisd door een zestal vreemdelingen waaronder een paar vrouwen, gewoonlijk in twee clubjes van drie. Bij het doen van kleine inkoopen worden vooral kwartjes en dubbeltjes ter inruiling gevraagd, waarbij wordt aangeboden even mede in de toon banklade naar diegeldstukjes van zeker jaartal te zoeken, om een ketting daarvan te maken. Veelal wordt dit verzoek argeloos toegestaan. Men betaalt "272 cent winst boven den koers. Hierbij valt optemerken dat het winke liers en herbergiers toeschijnt dat er kleingeld minder in de lade is dan even te voren, hoewel er bij het zoeken toch geen geld stukjes van t opgegeven jaartal waren ge vonden. Men denke hier maar aan vingervlugheid Goes. Gisterenavond is in de Voorstad alhier een span paarden, geschrokken door het breken van een kartouwriem, met het rijtuig waarin twee passagiers gezeten waren, op hol gegaan. Een derde passagier, de jon geling B., die bij den voerman zat, was zoo voorzichtig of onvoorzichtig van den bok te springen, waardoor hij viel en ernsig aan het gezicht gekwetst werd. Een eind verder sloeg het rijtuig om, waardoor een der passagiers nog eenige lichte kwetsuren bekwam. Overigens kwamen zij met den schrik vrij. Middelburg. Heden is de poort, die van de Balans tot de Abdij toegang geeft, na lijden ter restauratie gesloten te zijn geweest voor het gebruik van het publiek openge steld. De rijpad en daar naast de doorgang voor voetgangers, doelmatig van elkaar ge scheiden, het front en de wanden, alles ziet er keurig en netjes uit en doet den bouw meester alle eer aan deze poort is een spre kend bewijs dat er in de meer in zwang- komende antieke bouworde stijl zit. Heiukenszand. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is uit de schuur van den laudbouwer J. van Eikeren ten nadeelevan B. de Keizer die op dien dag zijn tarwe in genoemde schuur had schoongemaakt zeven maten tarwe ontvreemd. De dieven moeten met een scherp voorwerp den grendel achteruit hebben geschoven, hun spoor heeft men nog een eind weegs gevolgd docli ten slotte verloren. Uausweert, 11 Februari. Heden mor gen omstreeks 772 unr kwam de passagiers stoomboot Telegraaf 4, op reis van Antwer pen naar Rotterdam met defecte machine te Walsoorden aan, eerst des nam. circa 4 uren kwam dezelve, gesleept door de Belgische sleepboot Norway alhier aan en vervolgde slepende de reis naar Rotterdam. De arrestantenkamer in het gerechts gebouw aan het Haagsche Veer te Rot terdam wordt van eene nieuwe en steviger deur voorzien. De vlucht vau een arrestant, zooals kortelings plaats vond, had voorko men kunnen worden, indien men, gelijk te Breda geschiedt, de zich in in preventieve hechtenis bevindende arrestanten gedurende hun verblijf in de arrestanten kamer op het gerechtsgebouw in dat lokaal door politie liet bewaken, die hen zelfs het maken van afspraken enz. verbiedt. Te Rotterdam ge schiedde dat tot nog toe niet, maar werdek de arrestanten, zoowel beruchte als ande ren, gezamenlijk in de voor hen bestemde localiteit achter een oude en niet aan hare bestemming beantwoordende deur opgesloten, zonder meer, waardoor het mogelijk was, dat een hunner, die tot heden nog niet is opgespoord, ontvluchtte, hetgeen aan de anderen, die eveneens hun verblijf reeds verlaten hadden, alleen door de toevallige komst van een rijksveldwachter is belet. Blijkens de Dordtsche Crt. heeit dr. Bossers te Leiden bij een vrouw te 's Gra vendeel, die aan rheumatiek lijdende was, hetzelfde succes behaald met slaolie en ter pentijn, als door Sequah werd teweegge bracht bij middel van zijn olie. De bedoelde vrouw kon vroeger slechts moeilijk langs taiels en stoelen loopen. Thans na de wrij ving zei zij zelveik zou haast te hard loopen. Zij liep volgens ooggetuigen «als een kip.» Woensdagmorgen bemerkten voor bijgangers rosk in het kerkgebouw der christelijk gereformeerden te Pouderooijen en na een ruit ingeslagen te hebben, za gen zij dat daar binnen brand was. Met hehulp der brandspuit was men dien spoe dig meester. De predikstoel onder anderen is geheel verbrand, 's Avonds te voren was er godsdienstoefening geweest en is waar schijnlijk bij het uitgaan der kerk de stoof in den preekstoel omgevallen. In een tapperij te Kralingen heeft men maandagnacht zich toegang «reten te ver schaffen, flesschen likeur op den grond ge worpen, flesschen jenever geledigd enz.enz. en teen des morgens de kastelein, des riaehts was hjj niet aanwezig, zijn woning betrad, liep er een bok rond. Bij het afgaan der sterke helling van de Loosduinsche brug in de richting van den Lassduinschen weg brak donderdag, de koppdMftng van een personenwagen van de tram. De machinist bemerkte aanvankelijk het ongeval niet en reed gewoon door, doch door het schreeuwen opmerkzaam gemaakt, zette hij ga> g om den snel volgenden wagen, waarin vele passagiers waren te ontwijken, en ontstond er een soort wedloop tusschen machine en wagen teneinde een botsing te voorkomen. Eerst een paar honderd meters verder, nabij de kruising van den spoorweg gelukte het aan tal van bereid willige handen den personenwagen tot staan te brengen. Ongelukken vielen niet voor Uit Echt begaf zich dezer dagen een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 5