AANBESTEDING. Vrijdagmorgen zag men in de Lauwer- graeht te Arahem een hoed dry ven, terwyl een hondje onophoudelijk blaffend tangeden kant liep, en hoe men hem ook trachtte te ver jagen, telkens naar de plaati terugliep, waar de hoed te zien was en zich een eind ver in het water waagde. Men vermoedde, dat zich isinan 1 had verdronken au stelde een onderzoek in. Allereerst echter werd de hoed opgevisoht en nu bleek het, dat daarin vier jonge hondjes waren. Waarschijnlijk was het de moeder, die haar jongen had geroken en ze weer tot zich wilde nemen. (A. C.) Te Rotterdam troffen twee agenten van politie op straat aan eene vrouw met een stervend kind van zes maanden op den arm. Beiden werden naar het zieken huis gebracht, waar het bleek dal het kind reeds dood was. Nog een pijnlijke ontdekking Toen een min te Wijngaart thuis kwam tref hij zijne dochter niet in de woning aan. Na een weinig zoeken vorid de man zijn dochter in een sloot verdronken. De grijsaard is daardoor van een trouwen steun beroofd, terwijl tevens de blijde verwachting van een aanstaand huwelijk is vernietigd. Terwijl Woensdagavond te Haarlem mr. De Roever in Teyler voor een vrjj tal rijk publiek eene voordracht hield, gingen op eenmaal alle lichten van een der beide gaskronen uit, om weldra door de lichten der andere gaskroon te worden gevolgd. Het gas wilde niet meer branden, zoodat de aan wezigen wel verplicht waren heen te gaan, zonder het slot der rede te hebben aan gehoord. Het volgende vermakelijke geval deed zich dezer dagen te Ginneken voor Terwijl de jager K. in zijn bovch aan het jagen was op schadelijk ge lierte, kwam •en in die gemeente pas aangesteld ambte naar vuorby, die hem verzochtde vereiscbie vergunniugsacte te toonen. Eeoigszins ver rast autwoordde de jager, dut hij deze niet bij zich had, doch daar hij dicht bij huis was, zou hij ze spoedig halen. De ambtenaar nam het geweer in bewa ring eu wachtte. Intusschen kwam de veld wachter H. voorbij en deze, den gewapen- den ambtenaar ziende en hem niet kennende, meende reeds een goede vangst te doen. Eensklaps springt hij van achter het boschje tevoorschijn, en pik, ik heb jel In weinige oogenblikken echter werd de zaak opgehelderd, kennis gemaakt en ging ieder, ook de inmiddels teruggekeerde jager, hartelijk lachende huns weegs. Het uitroeien van krokodillen is ia de Zuidelijke Staten van Amerika tegen woordig op straf verholen. Vo< r iederen krokodil, dien men doodt, krijgt men eene maand gevangenis en 20 dollars boete. Millioenen muskusratten, die anders door de krokodillen worden verdelgd, verspreiden thans schrik en angst onder de bevolking. Niet ongestraft verstoort de mensch het evenwicht in de natuur. De musschengitden zullen dit ook wel te weten komen. Te Sambuco, Italië, zyn veertig huizen door een hevigen brand in de usch gelegd, waardoor rneer dan vijf-en-veertig gezinnen van alles zijn beroofd. Dit is de vierde maal binnen betrekkelijk korten tijd, dat een dorpje in die vallei een prooi der vlammen is geworden. Te Berlijn zijn brieven ontvangen van Emin-pacha, uit Msira, aan den wes telijken oever van het Albert Nyanza. Emiii deelt o. a. mede, dat de toestand in Uganda en Unyoro veel te wenschen laat, daar de inboorlingen met elkander in twist leien. Bovendien zijn de Arabische slavenhande laars oorzaak van herhaalde ongeregeldhe den: op zi,u marsch naar het meer volgde Emin zes dagen lang het spoor van Omar Ben Chalid, een slavenjager hij vond langs den weg 51 lijken. Later ontmoette hij 23 minnen en vier vrouven, die bijni om kwamen van honger. Zij hadden, volgens hun zeggen, behoord tot etui karavaan van 1200 slaven, die naar Mengo gevoerd werden. De grootste lekkernijenfabriek van de wereld. Deze bevindt zich in New-York de eigenaar, mr. Huyler, heeft 2000 personen in zijn dienst; Er worden daar jaarlijks van 8 tot 12 duizend ton ver schillende lekkernijen vervaardigd. Behalve andere ingrediënten, gebruikt hij per j tar on geveer 15000 ton suiker. De bewoners der Vereenigle Staten houden veel van lekker nijen. In het jaargetijde der vruchtan worlen er omstreeks 15 ton jams per dag bereid. By een Franschen handelaar in vuur wapenen te St. Petersburg heeft een treu rig voorval plaits gehad. Zekere graaf Caraca Torbuth, luitenant-kolonel der kei zerlijke lijfwacht, trad diens winkel binnen om een gekochten revolver te verruilen tegen een anderen van zwaarder kaliber. De bediende in den winkel nu wist niet, dat het wapen wij gelalen en trok af. Het schot trof den graaf in de borst en deed hem onmiddellijk dood neerstorten. Door het losraken van het ys is te Breslau veel schade veroorzaakt. Op de Oder werd een groot vaartuig van 1000 ton van zijne ankers en tegen een ander aangeslagen, waarbij een man, eene vrouw en twee kinderen verdronken. In weinige oogenbhkkeu werden niet min Ier dan 30 booten weggeslagen sommige dreven tegen bruggen aan en beschadigden die aanmer kelijk. Het verkeer over de spoorwegbrug van de Breslau—Tarnowitzljjn is geheel ver broken. Bij Ohlnn is de rivier buiten haar oevers getreden en men verwacht nog meer overstroomingen. Een uitgeweken Rus die in Italië met menschen van allerlei natie had kennis ge maakt, sprak eens met een Italiaan over het onderscheid in karakter en manieren der verschillende volkeren. «Ik aal het u duidelijk maken met een lucifer,» zei hij. «.De Engelschman neemt een lucifer, steekt haar aan, steekt zijn sigaar aan en werpt l et vlammetje weg.» «De Duitscher neeint een lucifer, steekt haar aan. steekt zijn sigaar aan en geeft u de lucifer zoo die nog brandt.» «De Fratischman ntemt een lucifer, steekt haar aan, biedt ze u aan en steekt zijn sigaar aan, na u.» tEn deltaliaan?» vraagde de ander. «De Italiaan, dat is juist het groote onderscheid die wacht tot gij gereed zyt, om u daarna wat vuur te vragen!» De tramwegmaatschappij te Parijs heeft dezer dagen, hij het beslaan van hare paarden, gebruik gemaakt van een ijzer van Bessemerstual, dat zich in enkele minuten, zonder één spijker, koud kan doen aanleggen. De zool van het ijzer is gelijk aan die van de bestaande hoefijzers, maar van voren is zij voorzien van een gebogen hefboom, die ter halver hoogte aan de binnenzijde van den hoef zonder de minste drukking wordt aangebracht. Een draad van hetzelfde buigzame Bes- semerstaal wordt vervolgens om den boef gewonden en aan bovengenoemden hefboom bevestigd. Het ijzer is voorzien van drie kleine haken, die in het hoorn van den hoef indiingen en daardoor het ijzer beletten om te verschui ven. Behalve de trampaarden, die van der gelijke hoefijzers voorzien, dagelijks hun 21 KM. weg afleggen, hebben een grooto vracht rijder en een rijtuigverhuurder te Parys met goed gevolg deze ijzers gebruikt, zoodat het ie voorzien is dat er weldra eene om wenteling zal komen in de leer van liet hoefbeslag. (Stoom post.) Te Edinburg is eenige dagen geleden voor liet gerecht een zaak behandeld, die onder het publiek groote belangstelling en ontstemming heeft teweeg gebracht. Het was nl. gebleken dat een slager een aan miltvuur gestorven koe had geslacht en verkocht. Deze slager is rijk, houdt paard en rijtuig en is eigenaar van een grout land goed in de nabijheid van Edinburg. Bij het gerechtelijk onderzoek kwam aan het licht, dat de opzichter van het goed, den slager had medegedeeld, dat het dier aan de be doelde ziekte wa« gestorven. Dit laatste werd nog bevestig 1 door het feit dat een herder, die dv huid van het dier had ge stroopt en daarbij een wondje aan de hand had gekregen, reeds denzelfden dag aan bloedvergiftiging stierf. Niettegenstaande dit alles bad de slager de koe onder een lading hooi in de stad en in zyn winkel gesmok keld. Daar echter volgens de Schotsche wetten voor dergelyke misdrijven geen gevangenis straf kan worden opgelegd, werd de slager tot een zware boete veroordeeld, maar bovendien is zijn groote zaak geheel geruï neerd. Reeds zijn hem zeer belangrijke le veranties, enkele vaD 120 pond sterling in de week, ontnomen. Opmerkelijke briefwisseling. In een schrijven, dat Koningin Victoria vee Enge land onlangs aan prinses Amina Hanem, weduwe van Tewfikpacha, den onlangs over leden vorst van Egypte, zond, herinnerde zij er aan, dat haar indertijd een gelijk leed getroffen had en zij ried de vorstin aan om in het vervolg slechts den raad van Euro- peesche geneeslieeren in te winnen. In het antwoord der weduwe aan de ko ningin van Engeland komt het volgende voor: »A1 geldt het ook maar den minste mijner slaven, dan verwaarloos ik toch nooit maat regelen van voorzichtigheid en draag er zorg voor, dat hij met groote zorgvuldigheid en geheel in overeenstemming met de voor- schritten der Europeesche wetenschap wordt verpleegd. Mijn arme echtgenoot is cp on verantwoordelijke wijze door de inlandsche geneesheeren in zoo allerdroevigsten toestand gelaten. Verscheidene bedienden van het paleis hebben verteld, dat zijne hoogheid korten tijd voor hij het bewustzijn verloor tot een der inlandsche dokters zeiie: »Ik gevoel dat gij en nw collega's mij gedood hebt, maar ik vergeef het u." Die woorden zijn d' n goeden en edelen heerscher waard'g. Omtre.it de vermeerdering van liet aantal spoorwegen over de gelieele aarde kan worden medegedeeld, dal het totale spoorwegnet een lengte heeft van 595.765 K M., dat is ten naastenby vijfmaal den omtrek der aarde aan den aequitor. Nog juister denkbeeld van de grootte van dit cjter krijgt men wellicht door te bedenken, dat de geheele spoorlengle den alstand van aarde en maan met meer <!an 200.000 K M. overtreft. Het meest uitgebreide net heeft Amerika; toch valt hier nog een aan zienlijke vergrooting te constatepren. De grootste toeneming valt ten deel aan die landen, welke eerst sinds korten tijd het spoorwegverkeer hebben leeren kennen, znoals Azië en Australië. Het gezamenlijke kapitaal voor den aanleg van de spoorwe gen der aarde beliep in 1889 76 milliard gulden. Te Cleveland, Ohio, is een jonge Duit scher aan trichinose gestorven. Zijn hospita had van in een slagerswinkel gekocht var- kensvleesch worst gemaakt. De vrouw zelf, haar familie en alle kostgangers zyn ernstig ziekvoor het leven van enkelen vreest men. Het onderzoek stelde vast, dat het vleeech van trichinen wemelde. De Duivelshoeker W. (le Amsterdam), die door het ongeluk vervolgd wordt, wijl het hem telkens een erfenisje bezorgt, om hem lichamelijk eD zedelyk nog dieper in den kelder te helpen, is door zyn onmatigheid en andere uitspattingen thans zoo ver geko men, dat hij niet meer zonder hulp van zijn bed of van zijn stoel kan opstaan. Zoolang hij nog rijksdaalders kan schuiven wat de wijze in aa: merking genomen, waarop hy er me ie omspringt, wel niet lang meer zal durenvindt hij natuurlijk gewillige assistenten te overmaar hoe zal de uitgemergelde man het maken, wanneer het laatste kopstuk zal zijn verbruikt De fortuin is toch een dwaze dama hoeteleri had zij met die f 23000, het be drag der twee erfenissen, werkelijk geluk kig kunen maken en zij wierp ze toe aan een idiotischen verkwister, tot zyn totalen stoffe- lijken en zedelijken ondergang. Ty d. k JUK-1;\ NdlOOlMU WS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kats (N. B.) door d». A. M. Knottnerus te 's Gravenpolder. Gebrek aan predikanten. In de Ned. Herv. kerk kwamen in 1891 161 predikantsplaatsen open en werden 158 vervuld. Op 1 Jan. 1892 waren 375 plaatsen onbezet. Volgens De Wageninger zal dzt getal weldra tot 350 dalen. De Kerk Ct. zegt echter, dat men geen reden tot gerustheid heeft. lmmeis sedert jaren zijn tot de Evangeliebediening minder toege laten dan noodig waren om in de geregeld ontstaande vacaturen te voorzien. Eri nu het getal studenten in de theologie toe neemt, komen er nog jaarlijks 20 tot in de 30 plaatsen open dia niet kunnen worden vervuld. Er zijn dus buitengewone maat regelen noodig om het ontbrekend getal aan te vullen. 's Heerenhoek. Zondag 7 dezer nam de heer ds. H. Snel hij zijn vertrek wegens zijn benoeming naar West Indië voor een talrijke schare van hier eu elders een har telijk en zegenend afscheid naar aanleiding van Jesaja 54 vers 10. Onze beste wen schen vergezellen hem en zijne echtgenoote en de lleere stelle htm tot een zegen in het verre Westen. INGEZONDEN. Buiten veranhvocrdelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! DE BREEDE WATERING. Met genoegen zag ik de aanbeveling van den gezworen J. Oele Hz. voor de vacante betrekking van dijkgraaf van «De breeds Wateriig». Naar mijn meening is de hu mane overleden dijkgraaf mr. v. d. Bilt waardiglijk door den heer Oele te vervangen. Sinds twaalf jaar nagenoeg is Oele lid van het polderbestuur en is als ingeland met verscheidene Hectarea grond rechtstreeks bij de belangen van den polder betiokben. Daarbij is hij een bekwaam man als land bouwer niet alleen maar ook in de zaken des polders. Door een jarenlangen intiemen omgang met mr. v. d. Bilt heeft hij zich liet ver trouwen van dezen en van vele ingelanden waardig gemaakt. Zijn groote kennis op landbouwgebied en van de aangeleg rilieden van Zuid-Bevzlands grootsten polder waarborgen ons dat hij de rechte man op de rechte plaats zal zijn. Bovendien zie ik niet in, waarom altyd de candidatuur van een heer op den voor grond moet geschoven, als er onder de boeren nog onafhankelijke, bekwame man nen gevonden worden, die voor de betrekking van dijkgraaf in aanmerking kunnen komen. Ik stem dus J. Oele Hz. Een grondeigenaar-ingeland. IJlliGERLiJIiE STAND. Van 6 tot 8 Febr. 1892. MIDDELBURG. Bevallen J. Marinissen geb. Dingemanse. d. J. de Jongh geb. Huysman. d. C. Remyn geb. Schuilwerve. - G. de Jonge geb. Timmerman- d. A- M. Sanderse geb. Evertsen z. J. P. Vinke geb. Wondergem. d. A. de Wolff geb. Pouwer. z. Overleden. M. G. C. van Ketel 59 j. vrouw van C. C. van Gorcum. E. C. Kooman 81 j- wed. van M. C. van Kleeft. J. F. Louw8 71 j. wed. van H. Hendrikse. GOES, le huw. afkond. van Cornells van Beveren 29 jaren jm. wonende te Goes. Johanna Geertruida van Beek 27 j. jonge- dochter wonende te Raamsdonk. GeborenElisabeth dochter van Jan Ge luk en Francina Goedhart. Elizabeth Maria dochter van Hubrecht Merison en Jannetje de Puyt. Jozeph Jacobus zoon van Marinus Le Conté an Johanna Schryver. Overleden Johanna Reynders 61 jaren gehuwd met Willem Frederik van Riet. Maandag 15 Februari. Zuidzamle, by de Hullu 2 uur door het bestuur der watering Cadzand sanleg van 4 grintwegen: aNieuwliet-Cadzand, t>. Cad zand-Retrancliemënt, c. Ter Hofstede-Potjes d. Zuidzande-Nieuwvliet. Gezamenlijke ra ming f 69960. Aanwijzing 8 en 9 Febr. 10 uur te teginnen by Nieuwvliet. Bestekken afl bij het bestuur der watering Cadzand, en ter secretarie van Cadzand, Retranchement, Nieuwvliet, Zuidzande, Aardenburg. MARKTBERICHTEN AXEL, 6 Februari 1892. Oude Tarwe f af Nieuwe Tarwe t 9.50 af 10.- Rogge f9.25 a f9,60. N. Win- tergerst f 8.25 a f 8.75. Zomergerst f 7.75 a f 8. - Haver f 6.75 a 7.25. Kookerwton f 11.— a f 11.50. Vo rerwten f 10.— a f 10.50, Paardenboonen f8.- a f8.50. Lijnzaad f 13.— a f 17.-. Alles per 100 K.G. Aardappelen f 4.50 per 104 K G. Rotterdam, 8 Februari 1892 Tarwe 20 a 40 cents lager; rogge en wintergerst 25 cent lager. Haver 10 a 20 cent lager; bruine boonen 20 cent lager. Buitonlandeche vast, Meel 25 cent lager. Nieuwe Tarwe - .525 9._ Rogge6,26 vjsö Wintergerst (nieuwe) - 4.26 5.25 Zomergerst. -4.26 6.26 Chevalier gerst - 4.40 6.10 Haver (nieuwe) 2,80 3.80 Paardenboonen -6.26 7,— Erwten0.— 0.— Kookerwten. -8.— -11.25 Bruine Boonen 9.— 12.— Witte- 6.- 11.- Kanariezaad -6— 7.60 Duivenboonen -0.00 - 0.— Koolzaad fau de Makelaars Cantxlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRA Hoewel lager aangeboden zonder kooplust. PETROLEUM. Loco f 7,50, October f 7,20 E. gedaan. Overziclil van Verkoopiiigen Dinsdag 9 Februari. Middelburg, door not. Slegt Korte Noordstraat L 106 1 uur, kabinet, kastje, latafel, tafels, stoelen, vrouwekleeren, goud en zilver, roomkleur, kachel, sigaren enz. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 10 Febiuari. Wissekerke, 10 uur bij v. Beloie door not. Mulock Houwer, 2 kabinetten, 1 kast- klok, 1 kachel, 2 kleerkisten, tafels, stoelen, spiegels, koper-, glas- en aardewerk, goud en zilver, kleederen. arbeidersgereedschap, aard appels, mangels, mest, musterd, spek 1 geit. NIcnwHorp, bij Modderkreeke door not, v. d. Kloesl2 uur voor wed. de Back, een huis zijnde 3 woningen, erven en tuin, samon 425 cA. Bieicllnge, 12 uur voor J. en G. Sinke door not. Gallis Merens, 2 kabinetten, tafels, stoelen, klok, bed met toebehooren, glas- en aardowerk, arbeidersgereedschap, mans- en vrouwekleederen. Kamperland, 10 uur door not. de Vos voor dhr. Flipse, laken, linnen, bukskin, baai enz., galanterieën, aardewerk, kruideniers waren. vaten, winkelbussen, doozen enz. Krahbendijke, 11 uur bij Neels door deurw. Hollinann, kabinet, stoelen, tafels, spiegels, kachels, glas- en aardewerk, mans- en viouwekleederen, spek, ham, steenkolen, aardappelen, duif met kooi, arbeidersgereed schappen. Donderdag 11 Februari. Wolfcrtsdljk, door not. Mulock Hou wer en Pilaar, 2 uur by Jonker, een woen- huis schuur en erf 237 cA. van J. Spruit. ftïsee. aan de Vlugt 11 uur door deurw. Hoffmann, 40000 IJselsteen, 50000 Gelder- sche steen, 2000 pannen, 1200 vloerleien, 2000 kilo staafijzer en ankers, 4 kozynen met ramen, delen, ribben enz. Uanswecrt, by dhr. Luyk door not. Prins 1 uur, het wrak van de „Bordeaux" groot 2663 ton bruto, met stukgoederen. Inl. dhr. de Groof te Hansweert on de not. Vllssingea, 10 uur door not. Bosch den inventaris van Grand Café. Kamperland, 10 uur, zoo noodig ook Vrydag, door not. de Vos voor dhr. Flipse, chiffonnière, secretaire, pendule met cande- labres en stolpen, fauteuil, stoelen, tafels, spiegels, schilderyen, tapijt, karpetten, kleed jes veeren bedden met toebehoo:en, dekens, goud, zilver, koper-, ijzer-, glas- en aardewerk. Viieslngen, 10 uur door not. Bosch, in ventaris van Grand Café. Vrydag 12 Februari. 's Heer Arcndskerke, door deurw. Hoffmann by v. Eykeren 10 uur, 3 aftands paarden, 3 baatg. melkkoeien, 4 kalfkoeien, 2 gekalfde vaarzen, 1 kalfvaars, jong hoorn vee, weischaap, loopvarkens, 2 boerenwagens, tilbury, chais, zaaiploeg, stroomolen mest. lerseke, 2 uur bij Wagenaar, 14000 aan geslagen pannen op perceel 44. Voorts 200000 zaaioesters en 500000 afsteeksel. Aanr wijzing Donderdag door J. Minnaar van de 14000 oesters. Inl. dhr. Pelle. Maandag 15 Februari. Vlakt-, half 11 bij Luyk door not. Mu lock Houwer, een herberg en erf van v. d. Velde te Vlake 250 cA. waarvan 85 cA. in erfpacht. Urlewege, 10 nur voor dhr. v. Boven, beestiaal. Inl. dhr. Pelle. Dinsdag 16 Februari. Middelburg, door not. Huvers ook Woensdag Langedelft 12, 10 uur inbotdol o. a. mahoniehouten secretaires, kasten, tafels, stoelen, canapé's, voltaire, lampen, spiegels, goud en zilver, veel oud porselein, karpetten, mangel, pers, koper- en verlakt- werk, tafellinnen enz. Inl. dhr. Hondius en dhr. de Groot. Woensdag 17 Februari. Vi ouwepolder, 10 uur door not. Ver- heij in de Oranjebosschen, kaphout, droog- hout en snoeisel. En Oostkapelle 2 uur op Overduin idem. Wcstkapcll*> Louwtrse door not. Tak 10 uur 1 bruin merriepaard 11 jr., 1 zwart ruinpaard 20 jr., 1 baatgevende melk koe, 2 menwagens, langwagen, ploeg, 4 eggen, kortmolen, stroo. En om 1 uur in de herborg Het kofiehuis, 1 huis, schuur, erf en weiland Koestraat en 14 perc.Bouwi. groot 4 H. 88 A. 30 CDe gebouwen zijn te bezichtigen Maandag en Dinsdag vóór den verkoop. Donderdag 18 Februari. Dricwege, door not. van derKloes 9 uur voor erven Drydijk op Weltevreden, bruine merries 8, 16, 21 en I jr., 1 bruin ruinpaard 15 jaar, 6 baatgevende melkkoeien, 1 vare koe, 1 2j. rund, 2 eenjarige, 2 vette kalvers, 3 mestpntloopere, 100 kippen, menwagen, huifwagen, klaverwagen, kruiwagen, 2 Zeew*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2