kerk- en sciioolnieuws. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. door het kiesrecht niet uit te breiden tot de uiterste grens door de Grondwet gesteld, zoolang keert men de orde om, door eerst de belastinghervorming ter hand te nemen, ■waarbij in deze troebele lijden de geheeie natie zooveel belang heelt, en daarna eerst den slagboom weg te nemen, me nog tus«t ueti het vont en de sieuious staat. Vreemd verschijnselUit Ministerie heeft alles voor zien. Ue meerderheid in beide Kamers, iu de toougevende pers en de libe rale publieke opinie. Ka toch maakt het den indruk van inner lijk reeds nu met machteloosheid te zijn geslagen. Machteloosheid, die zich openbaart in ontstentenis van wetgevend vermogen. Schril contrast met zijn voorganger, dat de parlementaire werktafel met een stapel wets ontwerpen beladen achtei liet en tot loon voor zijn vlijt door de liberale pers, en zelfs nu door het hoofd van deze Kegeenug, als «niets» of «te weinig» doend werd gekenteekend. Vanwaar dit verschijnsel? Eenig ea alleen, zoover wij zien kunnen, tengevolge van zijn onware samenstelling. Men had een radikaal Ministerie noodig, en men zette den conservatieven Amster- damschen burgemeester aan het hoofd. En toen, om de valsche rolverdeeling te voltooien, wees men de eerste plaats naast hem aan den* tadikaleii heer Tak van Poortvliet toe en deze liet het zich welgeval len zijn Kappeyniaansch radikalisme in de schaduw op te stellen van het Amsterdamsch conservatisme. En nu spreken we nog niet van de onware rol, die het liberalisme gespeeld heeft met Bergansius en Seyffardt. Vóór de verkiezingen vertelde men de natie, dat in ieder geval Bergansius' denk beelden moesten zegevieren na de stembus overwinning ging Bergansius overhoord en zijn felste bestrijder werd Minister. Hoe noemt men uit een oogpunt van politieke eerlijkheid zulke combiuaties Zou er zegen kunnen rusten op een dus gevormd Ministerie Is er innerlijke veerkracht denkbaar, waar zelts uitwendig de schijn van beginselloos knutselwerk niet is vermeden? (Ai P. G. C.) -— Voor de betrekking van gemeente ontvanger te Wormerveer slaat no. 2 op de vooidracht dhr. J. Risseeuw, burge meester van 's Gravenpolder. Aan het departement van Justitie moet thans in bewerking zijn het plan eener nieuwe belangrijke uitbreiding van het ■wapen der maréchaussée, ten behoeve der provincie Friesland. Onderscheidene brigades zouden worden geformeerd, met Leeuwarden als stand;- laats voor den districts-commandant. Ia vroeger jaren genoten de visiteurs (thans verificateursi der invoerrechten, wan neer zij op lossingplaatsen tusschen zons ondergang en zonsopgang bij het lossen of laden van stoom- of zeilschepen in dienst moesten blijven, daarvoor vacatieloon. Later is dit veranderd, en het bedrag van die leges ol dat vacatieloon geheel gestort in 's lands k is. Tot vergoeding is later, boven het traktement, aan de visiteurs een vaste toelage toegekend. Deze bedroeg echter voor allen hetzelfde, ongeacht het d of niet hebben van nachtdiensten, Thans is by koninklijk besluit bepaald, dat in het vervolg ook de verificateurs voor hunne nachtdiensten een bijzondere belooning zullen ontvangen, en wel voor den dienst (les «vonUs natiën uur. Deze wordt gevonden uit het SA ge deelte van het bedrag, dat de handel voor den delist der kommiezen aan het Rijk vergoedt. De heer A. J. Marcusse, volontair ten buréele van politie te Goes, is benoemd tot inspecteur vau politie te Katwijk aan den Rijn. Door het hoofdbestuur der Vereeniging van landbouwers, die suikerbieten ver- bouwen, is aan den minister van financiën verzocht, in het eventueel door den minister in te t-liene j wetsontwerp op den suikei- accijos geene bepalingen op te nemen, die de beetwortelsnikerfabrikanten, evenals thans zouden kunnen beletten hun voordeel te zoeken in eetie zoo groot mogelijke productie van suiker en, tengevolge daarvan, de vrije ontwikkeling der bielencultuur zouden kunnen belemmeren. Tot secretaris van den militieraad in Zeeland is, in plaats van den heer D. van de Kreke, ovei leden, benoemd de heer A. Hammacher, ambtenaar ter provinciale griffie te Middelburg. (G. Crt.) Benoemd tot deurwaarder der directe belastingen voor het district Terneuzen L. D. Oosterveld te Epe. Volgens de statistiek eener Engelsche Zendintrsvereeniging zijn er nu 450 millioen belijders van het Christendom 390 millioen volgers van Confucius; 190 millioen Hin does 180 millioen Mahomedanen150 millioen aanbidders van het Fetichisme 100 millioen Buddhisten 50 millioen Chi- neesche vereerders der voorvaderen 22 mil lioen Schinlmsten in Japan 8 millioen Jo den, en 1 millioen Parsen of Vuuraan bidders. Er iz dus nog veel te arbeiden maar door 's Heeren genade wordt er ook gear beid lees slechts dit bericht Et zijn thans in Heidensclie, Mahome- daansche en ltoomsche ianden 5994 Zende lingen werkzaam van beide sexen, die ge steund worden door 35343 inlandsche hel pers. Het aantal stations en hulpstations dat bezet is, bedraagt 8048 en dat der avond- maalgangers in de verschillende kerken, 681,509. De algemeene begrooling van uitgaven is 28 millioen gulden. De Protestan ten in Europa brengen daar nog geen der tiende part van bij. De rest komt van de natiën die Engelsch spreken: Groot-Brit- Uuuië ea Noord-Amerika. Daartegenover hebben de eersten twee vylden der bekeer lingen, waaruit blijkt, dat zij, de met-En- gelsche Europeanen, met de hellt minder kosten arbeiden dan de Engelsch spretteude volkeren Ecu dubbele drangreden alzoo voor de niet-Engelsch sprekende natiën, om zich met vernieuwden yver op den arbeid der zending toe te leggen. De velden zijn wit om te oogsten, en de Heer des oogstes heeft Zynen zegen beloofd. «De Jongelingsbode.» Uit het krankzinnigengesticht te Den Haag. De bekends mevrouwStuten schryft o. a. in de Haagsehe courant: «Wie her innert zich niet het vreeselijk feit, dat twee jaren geleden heeft plaats gehad, dat een patient 3e kl. in de cel de teenen zyn be vroren Dat ïu een kouden winternacht van '1890/91, bij een onverwacht bezoek van den inspecteur dr. Ruysch, in een der cellen eene vrouw werd aangetroffen, geheel ontkleed op een stoel gebonden? Dat door den lieer officier van justitie een paiiente, tot zijn familie I ehoorende, zonder opgaaf van redenen uil dat gesticht is overgebracht naar «Veldwijk» bij Ennelo Dat het be stuur van het kiankzinoigengesticht een patient 3j kl., Marie Schaap, welke hoege naamd niet krankzinnig was, gedurende jaren in het gesticht heeft gehouden, haar tot huis werk dwingende en, wanneer zy weigerde te w -rken, dreigde, haar in de cel te doen opsluiten, zoo.lat deze vrouw de beste jaren baars levens is geëxploiteerd geworden, zonder daarvoor eenige vergoeding te ge nieten, wat dan ook ten gevolge heeft gehad, dat het bestuur der inrichting, vreezende voor de gevolgen van nog verdere opsluiting, haar hare vrijheid teruggaf, waarop zij onmiddellijk een schriftelijke aanklacht bij de rechtbank heelt ingediend, met verzoek om hare zaak te willen onder zoeken en het bestuur van het gesticht tot schadevergoeding te veroordeelen. Zij vermeldt verder van een patient bij wier lijkschouwing werd geconstateerd dat bet licuaam op verscheidene plaatsen met blauwe vlekken was bedekt en bovendien het neusbeen was verbrijzeld. En «De Tyd» schrijft«Als verpleegsters stompen geven, dat er bloedopgeving volgt; ah zij patiënten, die op de ziekenzaal gebracht worden, welaom heeten met de woorden «Moet dat wijl hier komen?» als zij pa- tienten in doodstrijd troosten door te xeggen «Doe je oogen maar dicht»; als zij hen doen slapen op «troozakken, die van maaien en ongedierte wemelen, en ze als nachtgroet medegeven: «Voort, beest, wil je maken, dat je naar je nest komt,» dan voorwaar is het plicht voor het wettig gezag, een streng onderzoek te doen. Bij kon. besluit is aan jhr. C. Ch. Th. Six, op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college vaD regenten over het huis van bewaring te Zierikzee, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is be noemd tot lid van genoemd college van re genten A. 11. tV. van der Vegt, ingenieur bij het waterschap Schouwen, wonende te Zierikzee. By kon. besluit is aar. G. van't West einde, zich schrijvende D. van 't Westeinde, manufecturier te Goes, verlof verleend tot het aannemen der bronzen medaille Bene. Merenti, hem door Z. H. den Paus geschonken. Slöjd. Al meer wordt de aandacht gevestigd op de opvoedende kracht van het onderwijs in handenarbeid. Volgens een meJedeeling in «De Amsterdammer» is te Haarlem thans ook eene inrichting voor het onderwijs in Handenarbeid als opvoedingsmiddel (Slöjd t gevestigd oDder directie van den heer W. Swart, onderwijzer aan deDoopsgetia Je school aldaar. In een bovenzaal van Felix harore wordt dit onderwys geregeld Woensdags van 1 41/» en van 5Va7V« uur en Zaterdags van 13 uur gegeven. Het aantal leerlingen bedraagt reeds 39. Het ouderwijs geschiedt volgens het Zweedsch (Naiis)-systeem en de werkban ken, gereedschappen en modellen zyn vat. het beroemde Slöj 1-Seuiiuarium op Naiis afkomstig. Hiermede is een groota stap gedaan tot de zoo wenschelijke onderwijs hervorming, die allerwegen zoo dringend wordt verlangd. Maar het begin is nog klein en aanvan kelijk staan de beschikbare middelen geen kosteloos onderwys toe. Het leergeld is ech ter zeer laag (f 10 voor den cursus. De berichtgever zegt verder Met groot genoegen heb ik deze school herhaaldelijk bezeciit. Zooals men weet werkt elke leerling vrij voor zichzelf en maakt geheel alleen elk der verschillende modellen in opklimmende reeks, tot geleide lijke ontwikkeling der handvaardigheid in verband met die van nadenken, overleg en berekening. Het is een lust de leerlingen daar bezig te zien, het geheele lichaam in beweging, vol opgewektheid en aandacht. Duidelyk blijkt dat dit werk voor hen een verademing is voor het zittei.de en alleen 't hoofd inspannende gewone schoolleven en hier erkent men de hooge waarde van het ilöjd-onderwys als de afdeeling, die eenmaal geroepen zal zijn de grondslag te wor len van alle onderwijs, 't Zal wel lang duren eer dit ideaal zal verwezenlijkt wor den en elke lagere (en zelts middel bare) school haar slöjd-afdeeling zal bezitten; doch nu op verschillende plaatsen des lands de geest daarvoor wakker wordt, twijfel ik niet ei binnen se.iige j uren zal de zaak wel tot ontwikkeling komen. Dan zal men zeker ook algemeen over tuigd zijn welkeen gewichtigen invloed deze hervorming op de ontwikkeling des volks zal hebben, als het lager onderwijs zich door een practisehe lichting- beter zal aansluiten aan bat werkelijk leven, want in het leven wordt niet zou zeer geleerdheid geëischt, dan piaktissh versland. Een groot deel van den tegenwoordigen onvoldoenden toestand der maatsehappij is veroorzaakt door een theoretisch onderwys, waarin alleen «weten» op den voorgrond staat, maar niet gedacht wordt om we.en met een doel of duidelijker gezegddenkend handelen. By het eerlang te wachten feest voor Amos Comenius kan men geen beter hulde aan dien groeten opvoeder bewyzen dan door hetonder wijs in handenarbeid allerwegen inet kracht en macht aan te moedigen.» De richting van het onderwijs, de hootden- vullery van onzen tijd, wordt door dezen liberaal ot radicaal onzes inziens niet zonder grond veroordeeld. Pestalozzi meende dat de school moet opvoeden voor het leven. En alle opvoedkundigen van vroegeren en lateren tijd zyn het met hem eens. Naar wij er van lazen, helpt het S.ójrf- onderwys uit ideaal verwezenlijken. Jammer echter dat dit onderwijs te Haarlem buiten de schooluren en dus in den speeltijd, al thans in den tijd dat het kind aan de ouders behoort, moet gegeven worden. Streeft dit onderwijs hier door zijn doel niet voorbij namelijk om ontspanning, af wisseling en opfrissching te geven te midden van den vermoeienden geestesarbeid en voedt dit schoolleven tot zelfs op de Zaterdagen niet de uithuizigheid te zeer? Benoemd tot leeraar in de «laats- en handelswetenschappen aan de Hoogere Bur gerschool te Hoorn op jaarwed-Ie f 1200 dhr. D. Stigter leeraar in dezelfde, vakken aan de H. B. S. te Goes. Benoemd tot onderwijzer aan een openbare school te Den Haag dhr. B. Th. Avonarius id. te Koudekerke en tot onder wijzer te Duivendijke dhr. J. P. v. d. Sande te Hoofdplaat- Aan de rijks universiteit te Leiden is het candidaats-examen in da godgeleerd heid, tweede gedeelte, afgelegd duor den heer J. W. de Kanter. Ds. Charles Haddon Spurgeon is Maandag te Mentone overleden. Hij werd den 14 Juni 1834 te Kelvedon in Essex geboren uit een arm predikanten geslacht, welks voorouders om des geloof» wil Nederland waren ontweken. Hij genoot weinig opleiding en werd eerst onderwijzer. In 1850 sloot hij zich aan bij d« Baptisten eu begon daar op 17 jaiigen leeftijd te prediken. Weldra werd hij te Londen be roepen en predikte daar sinds 1853, in zijn Metropolitan Tabernacle eiken Zondag voox 5 a 6 duizend hoorders. Wie Londen bezocht, ging ook naar den Tabernakel om Spurgeon te hooren, en zich te verbazen over zijn aangrijpend schoone, ook voor den geringste duidelyke prediking. Üok door weeshuis, opleidingsschool, enz. arbeidde Spurgeon. Zijne preeken werden vaak naar Amerika overgeseind, en in vele talen, ook de onze, overgebracht. Door deze zal Spurgeon leven, misschien wel eeuwen, nadat hy gestorven is. Voor Engeland, ja voor welke christen natie niet; is zijn heengaan een voor het oogenblik onherstelbaar verlies. De Heer die Spurgeon op Zyn tijd tot zich nam, zal ook op Zijn tijd den opvolger verwek ken, die Spurgeon in kracht en getrouw heid zal evenaren. Als schrijver is Spurgeon eveneens ver maard gewee-t. Men denke aan zijn «Psalmen»; «Praatjes van Jan Ploeger», «Zwaard en Troffel», «Sermoenen in kaar sen»; enz. en zijn wekelyksche leerredenen. Vroeger predikte hij onvermoeid tien of twaall keeren per week, en in de laatate jaren nog vier a zes maal per week. Hij was daarbij altijd fiisch en had een eigen- aardigen humor, waardoor hij niet zelden een glimlach wist te tooveren op het gelaat zyner hoorders. Hij zei vaak: het is een geringer vergrjjp voor een oogenblik een glimlach te ontlokken dan de oorzaak te zyn van een half uur diepen slaap. Zijn kracht lag niet minder in zijn on wrikbaar geloof aan de goddelijkheid van den bijbel. Hij zeide eens: Ik ben een radicaal in menig opzicht, maar in den godsdienst ben ik een ouderwetsch mensch ik geloof aan de woordelijke ingeung der Schrift. Arondits. Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zyn o. a. veroordeeld wegens: diefstal: J. N., 39 j., smid, Vlissingen. tot 6 m. gev. straf, met mindering van den tijd, in verzekerde bewaring doorgebracht; en A. v. G., 28 j., broodjager Axel, tot fl b. s. 1 (1. h. beleediqing D. B. 19 j., we.'kman, Eede en A. P. A., 17 j., tapper, Middelburg, beiden tot 15 b. s. 5 d. h. beleediging en overtreding der drankwet D. A. G., 56 j., vischkoopman, Axel, tot f 10 b. s. 1 d. h.: mishandeling: M. S. C., 46j., hvr. vat J. P., zonder beroep, Vlissingen, tot 1 m. gev. straf, en D. W., 20 j., C. W., 17 j., landbiuwers, beiden Terneuzen, «n E. S., 18 j. werkman, Axel, allen tot f8 b. s. 6 d. h. W. W., 13 jschoenmakersjongen Vlissingen, tot f8 b. s. 3 d. h.J.L. A. d. L., 22 j., bakker-knecht, Middelburg, tottö b. s. 5 d. h.S. H.27 j., werkster, Ter- neuzen, tut t 3 b. s. 3 d. h., en J. F. V.. 24 j., werkman, Groede. A. Z., 19j.. land bouwersknecht, Schoondijko, J. v. H., 18 j. landbouwersknecht, Zuidzande, rn P. J. V., 13 j., bakkeisjoBgen, Vlissingen, allen tot f 1 b. s. ld. h. valsche aangifte van een strafbaar feit J. B., 23 j., werkman, Middelburg, tot 1 d. gev. straf. Vrjj gesp r o kon zijn: J. S., 21 j., L. v. W., 21 j., P. M. S., 15 j., A. M.v- W., 14 j„ J. J. S„ 14 j., Ch. L. v. W., 12 j., en J. C. v. W., 13 j. allen arbeiders, Terneuzen, b. klaagd van diefstal. Wjj ontvingen een uitgebreid verslag van het verhandelde in de zitting van het kantongerecht te Middelburg in zake de hh. D. H. en K. en vrouw F. geb. S., beklaagd van nachtelijk burengerucht. Bedoeld verslag zal D. V. Vrijdag worden opgenomen. In den laten avond van Zaterdag jl., omstreeks 10V« uur, heeft er aan den Haven- dykop den weg naar Wilhalminadorp weder eene aanranding plaatsgehad van een rustig ingezetene uit Goes, die daar met den broeder van zijn mei'je passeerde. Een zestal jongens, allen uit den Wilhelmina- polder, hebben hem geslagen en geschopt, tegenover welke overmacht hy weerloos was. De politie daarmede in kennis gesteld, is de daders reeds op 'tspoor. De aangevallene had ook reeds vroeger aldaar met een minder in getal aanranders kennis gemaakteen hunner was thans ook by de «ze<». Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand Januari 1892 633 telegrammen, ontving639, overgenomen en verder geseind werden 970, totaal 2242. Het teleloonkantoor te Wolfertsdijk ont ving 53, verzond 29, samen 82 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 32; verzond 48, samen 80. Dat te Hoedekens- kerke ontving 28, verzond 26, samen 54. Dat te Heinkenszand ontving 38, verzond 51 samen 89, dat te 's Heer-Arendskerke ontving 17, verzond 17 samen 34. Dat te 's Heerenhoek ontving 53 verzond 49 samen 102. Dat te Borsele ontving 19 verzond 13 samen 32. Dat te Nieuwdorp ontving 14 verzond 14, samen 28. Dat te Ovezande ontviug 16 verzond 21 samen 37. Dat te Diiewegen ontving 14 verzond 32 sa men 46. Dat te Ellewoutsdijk ontving 19, verzond 19 samen 38. Dat te Kloetinge ont ving 15, verz nd 10 samen 25. RIlland-Bath. By den secretaris-pen ningmeester der landbouwvereeniging «Rei gersberg» werden in het jaar 1891, 3808 musschen ingebiacht. Het vorige jaar be droeg dit aantal 6951. De Frausche jagers, die in Zeeland jachtrecht bezitten, toonen dat zij hun on dergeschikten een goed hart toedragen. Ter- wijl zij hunne jachtopzieners in die mate bezokiigeu dat zy met hunne gezinnen een onafhankelijk bestaan bezitten, zorgen zij tevens dat deze voor huarie rekening ver zekerd zyn tegen ongevallen. Of met Zeeland Schouwen of Zeeuwsch- Vlaanderen bedoeld wordt, meldt, het Rott. Nbl., waaraan wij dit bericht ontlesnen, er niet bjj. In eene Maandagavond door de kolen- vereemging Uit Voorzorg te Goes gehouden vergadering, belegd om een nieuw bestuur te kiezen, wijl het tegenwoordige zooals men weet zijn ontslag had genomen, omdatineen vorige vergadering met 72 tegen 65 stemmen tegen zjjn zin een be-luit was genomen om reeds de contributie van primo October tot ultimo Dec. 91 in kolen uitte keeren, is alles ten beste gekeerd. Nadat eender aanwezigen de ongeldigheid van het genomen besluit had aangetoond ver klaarden allen op een na zien voor intrekking •rvan, en liet zich het bestuur eene herkiezing by acclamatie welgevallen. il.C. Vlissingen. Gisterenmorgen had alhier op de reude, even buiten het groote hoofd, eeu droevig ongeluk plaats. Eert te Antwerpen thuisbehoorend slampamperbootje (die hier in de haven liggen te wachten op de komst van een of ander schip bestemd naar Ant werpen om hun diensten aan te bieden) sloeg door hevigen wind en stroom om, zoodat de beide inzittenden te water raakten. De een die zich krampachtig aan de kiel der omge slagen boot vasthield werd nog tydig door de roeiers eener Belgische loodssloep gered; doch de ander geraakte verward in het zeil, en werd iets later opgehaald. Hoewel hij nog teekenen van leven gaf, overleed hij spoedig daarop ondanks de doordr. Duivis aangewend» pogingen oo drenkelingen gebruikelijk. De ongelukkige was de 22 jarige zoon eener we duwe te Antwerpen. Te Delft is op verzoek der politie te Vlissingen aangehouden C. J., die des avonds vóór haar vertrek zich aan oplichtery van vier paar dames- en kindermolières had schul dig gemaakt. Tegen de verdachte is proces verbaal opgemaakt, terwijl de in beslagge nomen schoeneu naar Vlissingen zijn opge zonden. R. IV. De beruchte inbreker Schroder te Nooid- broek is eindelijk gesnapt. De veldwachter is hem Maandagnacht in het water nagespron gen en heeft hem daar gearresteerd en geboeid, niettegenstaande de inbreker van top tot t«en gewapend was. Het zonderlinge

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2