1892. No. 51. Donderdag 28 Januari. Zesde Jaargang. IJK. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Een kleine moeite. JAN WOUTERSZ. Niet aan alle zijden sterk. M ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden france p, p. f 0.95. Enkele nummers0.02'. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Middelburg ook voor St. Laurens Dage lijks behalve Zaterdag en Maandag; tot 5 Februari. In Mei zal, overeenkomstig het voorschrift der wet, ook in onze provincie de verkiezing voor de provinciale staten plaats hebben, daar de helft van dit college moet aftreden. Kiesvereenigingen, zijt gij al voorbereid? Zoo niet, mogen wij u dan opwekken er voor te zorgen dat in uwe gemeente dit jaar niemand op de kiezerslijst mankeere die er op hoort, en er niemand op kome die er geen aanspraak op heeft. Reeds hebben de dagelijksche Besturen der verschillende gemeenten de hand aan den ploeg geslagen. In de verschillende steden en dorpen worden bij publicatie van den burgemeester allen opgeroepen, die niet voor een bepaalde huurwaarde in de personeels belasting zijn aangeslagen, noch f 10 in de grondbelasting, hoofdsom en rijksopcenten te zamen gerekend, betalen en toch recht hebben om kiezer te zijn. Laat nu elk belanghebbende eens van zulk een aangeplakte «publicatie» kennis gaan nemen. Zijn aanstonds toch de kiezerslijsten vastgesteld, en komt iemands naam er niet op voor, dan is hij dit jaar geen kiezer. Laten wij u in korte woorden zeggen wat er in zulk een publicatie staat. In de eerste plaats worden opgeroepen zij, die in meer dan één gemeente grondbelas ting te betalen hebben. Het kan [namelijk zijn, dat men een stukje grond heeft in Krabbendijke waar voor men nog geen f 10 aan grondbelas ting betaalt; en een stukje in Waarde dat ook niet veel meer opbrengten misschien nog een stukje onder Kruininge, zoodat de grondbelasting der drie stukjes samen f 10 of zelfs meer bedraagt. Welnu, als dit zoo is, dan is men kiezer. Het is toch alleen maar de vraag of men aan hoofdsom en rijksopcenten f10 in de grondbelasting be taalt, en waar men die in betaalt, is het zelfde. Gij hebt dan slechts de voldaan geteekende aanslagbiljetten over het laatst verloope» jaar op de secretaiie van uwe woonplaats te laten zien. Ge moet het doen voor 15 Februari e. k. daarna is het te laat. Of ge dit het vorige jaar ook hebt gedaan, geeft niets, daar het natuurlijk elk jaar moet geschieden. Let welDe man wordt hierbij geacht in de grondbelasting te betalen voor zijne minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgebruik heeft. Dezelfde opmerkingen gelden voor de personeele belasting. Men mag ook, wat in verschillende gemeenten aan personeele be lasting wordt betaald, samentrekken.' 17.) FEUILLETON Eene episode uit de dagen der Hervorming door W. K. HAGA. «Zie daar is al wat ik vreesde», zeide de monnik. «Vrouw, vrouw 1 wees voor zichtig Denk aan Eva, die ofschoon nog wel onzondig, door de booze slang is verleid. Gij moet u nooit met ketters in gesprek begeven; dat behoort tot de roeping der geestelijken. En nu wil ik eens zien,» vervolgde hij, opstaande om naar boven te gaan, «of hjj mij ook zoo spoedig omver praat en of ik hem niet van zijn dwaling kan genezen». «In dit opzicht», zei meester Jaspersz, «trelt uw eerwaarde het slecht, want Wou- tersz. is niet thuis. Het gebeurt hem zeer zelden, want meestal brengt hij de avon den op zijn atelier door, waar hij, naden dag met schilderen te hebben besteed, zich met lezen of studeeren bezig houdt. Hij is immers niet thuis, vrouw?» vraagde hij, deze aanziende. «Neen was het antwoord, «anders had den we hem stellig gehoord. Hij is een minnaar van zingen en maakt menigmaal dat de avonden, die anders voor ons beiden wel wat eentonig zouden voorbijgaan, ons vaak kort duren». «Luister je dan?» vraagde Antonio, di ■echtgenooten beurtelings scherp aanziende «Ja antwoorde Jaspersz, «vindt uw Eer waarde daar kwaad in Het zjjn geen wufte liedjes, maar Psalmen, meen ik. Iedereen mag de woorden er van nazingen en mis schien zou u ook wel eens luisteren». «'t Is mogelijk», zeide deze droogjes. Het was hem uit alles duidelijk dat hij het voor zichtig moest aanleggen, wilde hij zijn plan Jatuurlijk is hier alleen maar van den lei grondslag der personeele belasting, hurwaarde zonder eenige remissie of min- deing, spraak. laar het zou b.v. kunnen zijn, dat ge nit in uw eigen gemeente, maar in een ariere voor de personeele belasting zijt aageslagen. Welnu, ook dan zijt gij kiezer. Alen moet ge met uw voldaan geteekend aaslagbiljet, of een gewaarmerkt afschrift er ran, voor 15 Februari naar de secretarie uvr gemeente gaan om het te laten zien. lebt gij dus b.v. tot voor korten tijd te Kcdekerke gewoond waar gij ten vorigen jat. uw aanslag voldaan hebt, en gij woont nite Westkapelle, dan hebt gij daarvan sldits de noodige bewijzen te toonen en gjj wordt ook ingeschreven. De kiesvereeni- gijen hebban hierop wel degelijk nauw- k«rig tee te zien, want ook dezulken moe- te worden opgeroepen. )ok hij die mede-eigenaar is in eene orerdeelde bezitting, wordt door den bur- gneester opgeroepen. De zaak is deze. Er kinen onroerende goederen zijn die bijv, ni verdeeld zijnnahet overlijden van een der oiers. Het aanslagbiljet blijft dan op naam bi. der moeder (of van den vader; staan dib het spreekt van zelf dat dan ook de kderen wegens hun vaderlijke (of moeder- lre) portie mede eigenaren zijn der nog orerdeelde goederen, waarvoor de over- bvende ouder op het belastingpapier staat aigeslagen. Wordt nu bijv. f40 aan baiting opgebracht en er zijn twee, drie 0 vier meerderjarige zoons, dan kunnen ook zkiezers worden, mits dit tijdig op de sretarie hunner gemeente wordt aan gaven. 15 Februari is ook hier weer dlaatste dag. Natuurlijk geldt dit niet alleen de zoons vi éeD overleden vader of moeder, maar een, onverschillig in welke familiebetrekking z tot elkander staan. Het kan zijn dat twee, drie of meer personen gamenljjk een onroerend goed in eigendom Ibben, dat slechts op naam van éen hunner 1 boek staat. Ook in dit geval kan men de zooeven aangegeven wijze het kiesrecht vkrijgen, als maar het aandeel in den (verdeelden eigendom zoo groot is, dat, srd alles verdeeld, voor het a, h of c ekomend deel flÓ aan hoofdsom en rij ks- icenten zou worden betaald. De formulieren daarvoor, die men kosteloos de secretarie kan verkrijgen, dienen ■or 15 Februari aldaar terugbezorgd te zijn. Voor de personeele belasting geldt het Ijet dat 1 Mei 1891 verschenen was. Ten slotte worden ook de kiesgerechtigde dgers opgeroepen. Dat zijn allen, die ien afzonderlijke woning in gebruik hebben, ndat zij met hun gezin bij anderen in- onen, of als ongehuwde personen kamers i huur hebben. Zijt gij lodger iet doen mislukken en vooral nu Woutersz. iet thuis was, bestond er kans dat Jaspersz. fit het geringste vermoeden van onraad anleiding zou nemen om hem in tijds te vaarschuwen. Omtrent den predikant wist intonio echter nog niets, vandaar dat hij ;een haast met zijn vertrek maakte, maar «rst eenig naricht omtrent dezen wenschte n te winnen. «Het komt mij toch voor», vervolgde hij, cdat die Woutersz. ondanks zijn gebreken ien bijzonder persoon is, en hetgeen ik van ïem gehoord heb, bevestigt mij in mijn rooiaemen om met hem in kennis te komen. Hij zal zeker wel meer dan eens de verho len predikatiën bijwonen, dat behoef ik niet ie vagen, maar ontvangt hij wel eens geest- vervanten op zijn kamer?» «Hechts bij uitzondering», antwoordde vrouv Jaspersz, «hoewel hij juist gisteren avori met iemand is thuis gekomen, dien hij iet onze toestemming heeft geherbergd. Hetvas naar zqn zeggen een vertrouwde vriei), die slechts een dag hier in de stad kon "lijven en van morgen zijn reis moest vervgen. Hij is dan ook reeds vroegtijdig van Ms gegaan om zjjn gast een eind weegs te vgezellen». «heb riep de mor.nik uit, hoorendedat een jornaam deel van zijn prooi hem ont- gaanwas, want hij begreep terecht dat de gde vriend niemand anders dan de pre- dikai was geweest. «Is hij weg Heb je bn laten ontsnappen vervolgde hij, rood an toorn, en zijn gevoel van teleur- stelli; niet meer meester, gaf hij zulk een gewtigen vuistslag op de tafel, dat alles er opn rondom rinkelde en dreunde, en vrou-Jaspersz. van ontsteltenis haar naai- werkiit de hand liet glippen. «Yt bedoelt uw Eerwaarde?» vraagde Dan moet gij zijnmannelijk inwoner der gemeente, die hetzij hoofd van een gezin of alleenwonend persoon, in huur hebt een deel van een huis dat voor het andere deel bewoond wordt door den eigenaar of huurder op wiens naam het belastingbiljet is inge vuld. Dan moet het huis f48 (of meer) aan geschatte huurwaarde doen, naar het tarief waarbij voor uwe gemeente de remissie of korting vervalt. Ook moet het door u gehuurde deel van het huis minstens f 1,20 aan geschatte huur waarde doen. Dit wil nu niet zeggen dat u er f 1,20 huur voor betaalt: maar of de huurwaarde op uw belastingbiljet f 1,20 of meer; aangeeft. Ook moet gij gedurende 9 maanden, voorafgaande aan den 15Febr. e. k., dezelfde kamers bewoond; of hetzelfde stuk van een huis in huur gehad hebben. Of zulk een lodger zich het vorige jaar ook heeft aangegeven, doet natuurlijk niets ter zake, hij moet zich elk jaar op de se cretarie aanmelden en een biljet aanvra gen, dat vóór den 15en Februari weer terug bezorgd moet worden. Doet hij dit niet, dan wordt hij onher roepelijk van de kiezerslijst geschrapt. Het is dus zaak hierop attent te zijn en er anderen attent op te maken. Nogmaals herinneren wij Kiezers, die verhuisd zijn van de eene gemeente naar de andere, moeten zich in de nieuwe gemeente aanmelden op de secretarie en daarbij overleggen het belastingbiljet, waar uit blijkt dat zij in de eerste gemeente hun belasting ten volle hebben betaald. Dat de kiesvereenigingen toch zooveel zij kunnen, alle pogingen in het werk stellen, om te zorgen, dat ieder zich omtrent zjjn kiesbevoegdheid verzekere, opdat bij den komenden strijd voor onze Staten-Colleges alle man in het vuur kan worden gebracht en niemand zich hebbe te beklagen om een verzuim, als werkeloos toeschouwer bij den strijd te moeten staan. Zulk een verzuim ware zeer zeker onver antwoordelijk. Toen de heer Tienhoven het nieuwe Liberale Kabinet formeerde, schijnt hij be grepen te hebben, dat daarin allereerst een paar parlementaire mannen van de eerste grootte, die daarbij tot de meestverbitterde vijanden ven het ministerie-Mackay in de Tweede Kamer behoorden, zitting dienden te hebbendie zouden er kracht en kleur aangeven. Hij vond die in den heer Tak van Poortvliet, die reeds eenmaal Minister was, wien de Liberalen gaarne tot samen steller van een Kabinet, in zijn plaats gezien hadden, en als hoofd der Liberale Kamer partij zich had laten gelden en in den heer Smidt, oud-gouverneur van Suriname, een Jaspersz., zijn stoel, waarmede hij van schrik achterwaarts was geweken, weder bijschui vende. «Wat ik bedoel, domme zielenschreeuw de Antonio, die ten eenenmale zijn rol ver gat, «weet je wien ge geherbergd hebt en ongemoeid hebt laten gaan? Een satanskind een afgezant des duivels een zielsverdervereen ja, maak maar het teeken des kruisessnauwde hij vrouw Jaspersz. toe, dat is wel noodig om de booze geesten uit je huis te bannen. Je hebt de belangen van de Kerk schromelijk verwaar loosd je verdient dat Hier zweeg de monnik plotseling, want ondanks zijn opgewondenheid ontging het hem niet, dat iemand de voordeur in kwam en naar boven ging. Dat kon, zoo niet de prediker, dan toch zijn helper zijn, en om dien was liet toch ook te doen. «Vergeef mij zeide hij, zijn onvoorzich- tigen uitval innerlijk betreurende, «ik heb mij zooeven door drift en verontwaardiging laten vervoeren; maar als ik denk aan de onbeschaamde vijanden der Heilige Kerk, die er dag aan dag op uit zijn, haar te benadeelen en hare grondvesten te onder mijnen, dan kookt mij het bloed. Vergeef mij herhaalde hij, als ik u heb doen ont stellen. 't Was verkeerdwij weten toch dat de Heilige Maagd, geprezen zij de Naam van haren lieven Zoon over de vijanden eenmaal zal triumfeeren.» «Zoo zij hetklonk het uit den mond van Jaspersz. en zijn vrouw, f n terwijl hier, althans voor het uitwendige, de vrede en de rust hersteld waren, gaf de bewoner boven het bewijs, dat het er bij hem van binnen ook niet onrustig uitzag, want met heldere stem zong hij man, onhartelijk tegenover de Antirevolutio nairen, en die zulk een verachtelijke rol tegen zijn opvolger, den heer De Savornin Lohman gespeeld had. Wij voer ons willen die beide Ministers (van Binnenlandsche Zaken en Justitie) gaarne tot de sterke en bekwame zijde van het tegenwoordig Kabinet rekenen. Of zij echter in kennis, eerlijkheid en activiteit hun voorgangers, onzen De Savornin Lohman en den Roomschen heer Ruijsch, zullen evenaren niet alleen, maar ook overtreffen, dit zullen zij nog moeten toonen aan Kamer, Kiezers en Pers Een andere krachtige steunpilaar van het Kabinet, vond hij in den heer W. K. van Dedem voor Koloniën. En inderdaad die keuze noemen we gelukkig. Genoemde heer is een goed spreker, een eerlijk Liberaal, was steeds voor de Antirevolutionairen een tegenstander, dien zij konden hoogachten. Daarbij is de heer W. K. van Dedem een man die Indië kent, en zoo hij al de Christe lijke zending niet met kracht steunt, haar toch niet zal tegenwerken. Hij is zeker van dit Kabinet het glanspunt, de rechte man op de rechte plaats. Maar kan men zulks ook van den ge wezen bankier en financier met allerlei zoogenaamde cordate eigenschappen, van den heer Pierson, als Minister van Finan ciën zeggen dat hij bij de noodzakelijke hervorming van ons belastingstelsel bij de noodwendig# voorzichtigheid met het wegnemen van druk hier, om dien elders te verzwaren, de rechte man op de rechte plaats zieh zal toonen te zijn? We willen het hopen, maar twijfelen tachBedacht zaamheid in 'toordeelen, wat een Minister voegt, mist hij bij een groote dosis overmoed! Dit toch bleek bij zijn oordeel over den nood onzer landlieden, een oordeel dat zelfs zijn vrienden deed opschrikken, en 'twelk hij moest corrigeeren en ten deele herstellen. Als hij «traks met een belastinghervorming voor den dag komt, die ten slotte aan geen enkele partij of fractie geheel bevalt, zal hij dan blijken een sterke zijde van het Liberale Kabinet uit te maken, en zooveel beter te wezen dan zijn wel wat al te voor zichtige voorganger de heer Godin de Beaufort was? «De tijd baart rozen», maar ook doornen! De tijd zal leeren. Wij willen nog in afwachting van 't geen er komen zal, den heer Pierson een bekwaam Minister van Financiën noemen. Als finan cier althans stond hij in de handelswereld hoog aangeteekend. Ons lust het niet een critiek over den heer Tienhoven, over den samensteller van het Kabinet, die voor zich de portefeuille van Buitenlandsche Zaken benield, te vellen. Wat hij als Burgemeester van Amsterdam was, laten we op zijn plaats. Velen schrijven hem daarin een minder krachtvol handelen toe. Enfin! wij doen er het zwegen toe- De heer Tienhoven is in spreken en handelen een gentleman, een beschaafd man, die een Wel op mijn siel, wil nu prijsen Den Heer, want mijn levenlang Bal ick Hem eer bewijsen lek met psalm en gesang Steeds loven Godt verheven Soo lang als ick sal leven. «Hoort uw Eerwaarde het, en vindt u het niet schoon waagde vrouw Jaspersz. te vragen. «Hij zingt niet kwaad, maar je moet er toch niet te veel naar luisteren», hernam Antonio. «Gelooft mij, het is Sirenengezang, en al is het vaak voor ons niet merkbaar, de duivel verandert zich in een engel des lichts, zoodra het hem voor zijn misdadige plannen dienstig voorkomt. Doch nu zal iku niet langer ophouden,» en de daad bij het woord voegende, begaf hij zich naar het vertrek van Woutersz., waar hij, na bekomen ant woord op zijn geklop, binnentrad. «Goeden avond, vriend Woutersz is uw naam, niet waar?» zeide hij op eenigs- zins onzekeren doch vriendelijken toon. «Wees welkom, eerwaarde!» klonk de wedergroet van dezen, terwjjl hij van zijn zitplaats oprees en den monnik, die aan den ingang was blijven staan, tegemoetsnelde en tot verder binnentreden uitnoodigde. «Gij doet mij waarlijk veel eer aan, en ik ben blijde u in welstand te mogen aanschou wen. Neem plaats, als ik u bidden mag». «Volgaarne!» zeide Antonio, op den hem aangeboden zetel zich nederzettende. «Ik bracht een bezoek aan uw hospes, die mij zooveel goeds van u vertelde, dat ik verlangde met u kennis te maken, en toen ik u daarbij zoo opgeruimd hoorde zingen, liet ik mij niet weerhouden en heb de vrijheid geno men u te bezoeken; ziedaar de aanleiding van mijn komst». (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1