Een kleine moeite. lifcllK-1 SCIIOOLNIEUWS. Gemengde Berichten. De voorz. deelt mede dat hieraan is voldaan. 2o. Goedkeuring van de vaststelling der jaarwedde voor een onderwijzer met hoofd- acte, voor school 1. De voorz. leest ver volgens eenige statistieke opgaven betreffende het openbaar ondeiwijs in deze gemeente, voor. Daaruit blijkt o. a. dat aan school 2 ■op 15 Jan. 228 leerlingen en 4 onderwijzers verbonden waren, waarvan alleen het hoofd in het bezit van de hoofdonderwijzersacte is, daar art. 24 der wet op het lager onderw., 5 onderwijzers, waarvan 2 met de hoofdacte eischt, stellen B. en W. voor een zoodanig onderwijzer aan te stellen, en het salaris te bepalen op f 700. Aangenomen met algemeene stemmen. Ten slotte wordt be handeld een schrijven van Ged. Staten, zakelijk van den volgenden inhoud. Het adres van den Raad om subsidie volgens art. 49 der wet op het lager onderwijs, is voor bericht en raad in hunne handen gesteld. Daarin wordt gevraagd om f4500, waarvan f3250 voor gewone en f1250 voor buitengewone uitgaven (vergrooting van schoollokalen). Vooreerst moeten deze uitgaven gescheiden en twee afzonderlijke adressen tot de Re geering worden gericht, daar een verzoek om subsidie voor school bouw vergezeld moet gaan van bouwkundige plans en t.eekeningen. Verder wordt berekend, dat de genoemde cijfers moeten gewijzigd worden, en aldus gesteld: f2650 voor gewone en f1850 voor buitengewone uitgaven, en de raad verzocht de subsidieaanvrager, indien zin te wijzigen. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen, doch met verhooging der f 2650 tot f 3150, (dus «amen f5000) met het oog op de aan stelling der 2 nieuwe onderwijzers. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, waarna de Raad in geheime zitting overgaat, ter behandeling van een paar reclames tegen aanslag in den H. O. Na heropening der zitting werd bepaald dat da gevraagde onderwijzer aan school 2 behalve de hoofdonderwijzersacte tevens de acte voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek moet bezitten. Met 6 Febr. a.s. worden verplaatst de rijksveldwachters 2e kl.T. Vos (brigadier majoor-titulair) van Heinkenszand naar Groede: A. Pover (brigadier) van Groede naar Heinkenszand; P. H. A. Van der Plaat (brigadier) van Zieriksee naar Vlissingen en A. H. De Smidt (brigadier) van Vlissingen naar Zieriksee. In Mei zal, overeenkomstig het voorschrift der wet, ook in onze provincie de verkiezing voor de provinciale staten plaats hebben, daar de helft van dit college moet aftreden. Kiesvereenigingen, zijt gij al voorbereidt Zoo niet, mogen wij u dan opwekken er voor te zorgen dat in uwe gemeente dit jaar niemand op de kiezerslijst mankeere die er op hoort, en er niemand op kome die er geen aanspraak op heeft. Reeds hebben de dagelijksche Besturen der verschillende gemeenten de hand aan den ploeg geslagen. In de verschillende steden en dorpen worden bij publicatie van den burgemeester allen opgeroepen, die niet voor een bepaalde huurwaarde in de personeele belasting zijn aangeslagen, noch f 10 in de grondbelasting, hoofdsom en rijksopcenten te zamen gerekend, betalen en toch recht hebben om kiezer te zijn. Laat nu elk belanghebbende eens van zulk een aangeplakte «publicatie» kennis gaan nemen. Zijn aanstonds toch de kiezerslijsten vastgesteld, en komt iemands naam er niet op voor, dan is hij dit jaar geen kiezer. Laten wij u in korte woorden zeggen wat er in zulk een publicatie staat. In de eerste plaats worden opgeroepen zij, die in meer dan één gemeente grondbelas ting te betalen hebben. Het kan namelijk zjjn, dat men een stukje grond heeft in Krabbendijke waar voor men nog geen f 10 aan grondbelas ting betaalt; en een stukje in Waarde dat ook niet veel meer opbrengt; en misschien nog een stukje onder Kruininge, zoodat de grondbelasting der drie stukjes samen f 10 of zelfs meer bedraagt. Welnu, als dit zoo is, dan is men kiezer. Het is toch alleen maar de vraag of men aan hoofdsom en rijksopcenten f10 in de grondbelasting be taalt, en waar men die in betaalt, is het zelfde. Gij hebt dan slechts de voldaan geteekendo aanslagbiljetten over het laatst verloopen jaar op de secretaiie van uwe woonplaats te laten zien. Ge moet het doeu voor 15 Februari e. k. daarna is het te laat. Of ge dit het vorige jaar ook hebt gedaan, geeft niets,daar het natuurlijk elk jaar moet geschieden. Let wel De man wordt hierbij geacht in de grondbelasting te betalen voor zijne minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgebruik heeft. Dezelfde opmerkingen gelden voor de personeele belasting. Men mag ook, wat in verschillende gemeenten aan personeele be- lasting wordt betaald, samentrekken. Natuurljjk is hier alleen maar van den len grondslag der personeele belasting, huurwaarde zonder eenige remissie of min dering, spraak. Maar het zou b.v. kunnen zijn, dat ge niet in uw eigen gemeente, maar in een andere voor de personeele belasting zijt aangeslagen. Welnu, ook dan zjjt gij kiezer. Alleen moet ge met uw voldaan geteekend aanslagbiljet, of een gewaarmerkt afschrift er van, voor 15 Februari naar de secretarie uwer gemeente gaan om het te laten zien. Hebt gij dus b.v. tot voor korten tijd te Koudekerke gewoond waar gij ten vorigen jare uw aanslag voldaan hebt, en gij woont nu te Westkapelle, dan hebt gij daarvan slechts de noodige bewijzen te toonen en gjj wordt ook ingeschreven. De kiesvereeni gingen hebban hierop wel degelijk nauw keurig tae te zien, want ook dezulken moe ten worden opgeroepen. Ook hij die mede-eigenaar is in eene onverdeelde bezitting, wordt door den bur gemeester opgeroepen. De zaak is deze. Er kunnen onroerende goederen zjjn die bjjv. niet verdeeld zjjn na het overlijden van een der ouders. Het aanslagbiljet blijft dan op naam bijv. der moeder (of van den vader; staan; doch het spreekt van zelf dat dan ook de kinderen wegens hun vaderlijke (of moeder lijke) portie mede eigenaren zjjn der nog onverdeelde goeJeren, waarvoor de over blijvende ouder op het belastingpapier staat aaugeslagen. Wordt nu bijv. f40 aan belasting opgebracht en er zijn twee, drie of vier meerderjarige zoons, dan kunnen ook zij kiezers worden, mits dit tijdig op de secretaris hunner gemeente wordt aan gegeven. 15 Februari is ook hier weer de laatste dag. Natuurlijk geldt dit niet alleen de zoons van een overleden vader of moeder, maar allen, onverschillig in welke familiebetrekking zij tot elkander staan. Het kan zijn dat twee, dri# of meer personen gezamenlijk een onroerend goed in eigendom hebben, dat slechts op naam van éen hunner te boek staat. Ook in dit geval kan men op de zooeven aangegeven wijze het kiesrecht verkrijgen, als maar het aandeel in den onverdeelden eigeadom zoo groot is, dat, werd alles verdeeld, voor het o, b of c toekomend deel f 10 aan hoofdsom en rijks opcenten zou worden betaald. De formulieren daarvoor, die men kosteloos op de secretarie kan verkrijgen, dienen voor 15 Februari aldaar terugbezorgd te zijn. Voor de personeele belasting geldt het biljet dat 1 Mei 1891 verschenen waa. Ten slotte worden ook de kiesgerechtigde lodgers opgeroepen. Dat zjjn allen, die geen afzonderlijke woning in gebruik hebben, omdat zij met hur» gezin by anderen in wonen, of als ongehuwde personen kamers in huur hebben. Zijt gjj lodger? Dau moet gjj zijn: mannelijk inwoner der gemeente, die hetzjj hoofd van een gezin of alleenwonend persoon, in huur hebt een deel van een huis dat voor het andere deel bewoond wordt door den eigenaar of huurder op wiens naam het belastingbiljet is inge vuld. Dan moet het huis f48 (of meer) aan geschatte huurwaarde doen, naar het tarief waarbij voor uwe gemeente de remissie of korting vervalt. Ook moet het door u gehuurde deel van het huis minsten* f 1,20 aan geschatte huur waarde doen. Dit wil nu niet zeggen dat u er f 1,20 huur voor betaaltmaar of de huurwaarde op uw belastingbiljet f 1,20 of meer aangeeft. Ook moet gj) gedurende 9 maanden, voorafgaande aan den 15Febr. e. k., dezelfde kamer* bewoondof hetzelfde stuk van een huis in huur gehad hebben. Of ruik een lodger zich het vorige jaar ook heeft aangegeven, doet natuurljjk niets ter zake, hij moet zich elk jaar op de se cretarie aanmelden en een biljet aanvra gen, dat vóór den 15en Februari weer terug bezorgd moet worden. Doet hij dit niet, dan wordt hjj onher roepelijk van de kiezerslijst geschrapt. Het is dus zaak hierop attent te zijn en er anderen attent op te maken. Nogmaals herinneren wij Kiezers, die verhuisd zijn van de eene gemeente naar de andere, moeten zich inde nieuwe gemeente aanmelden ep de secretarie en daarbij overleggen het belastingbiljet, waaruit blijkt dat zij in de eerste gemeente hun belasting ten volle hebben betaald. Dat de kiesvereenigingen toch zooveel zij kunnen, alle pogingen in het werk stellen, om te zorgen, dat ieder zich omtrent zijn kiesbevoegdheid verxekere, opdat bij den komenden strijd voor onzeStaten-Colleges alle man in het vuur kan worden gebracht en niemand zich hebbe te beklagen om een verzuim, als werkeloos toeschouwer bij den strjjd te moeten staan. Zulk een verzuim ware zeer zeker onver antwoordelijk. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Goes door ds. J. v. Haeringen te Werkendam. Ned. Ger. Kerk. Koudekerke. Zondag 24 dezer had d«s voormiüdags de bevestiging plaats van ds. E. J. de Groot, van Veenendaal herwaarts overgekomen. De bevestiger, as. J. Hulsebos van Vlis singen, had tot tekst: 1 Thessalonicensen 5 13a. Des namiddags hield ds. de Groot zjjne intreerede en had tot tekst 2 Corinthen 45. Bij kon. besluit is dr. H. W. Kosters te Deventer benoemd tot professor in de godgeleerdheid te Leiden en dr. J. H. Gun ning aldaar behalve de hem opgedragen vakken ook nog opgedragen onderwijs in de zedenkunde. De op strandhoofd no. 18 bij de Nieuwe sluis op 21 Januari jl. vastgelojpen Engelsche stoomboot Whimbrel Corks is in den avond van Zondag omstreeks 7 uur met behulp van 4 sleepbooten en eigen stoom in het vlot gekomen. Vooraf was in drie tjalkschepen een gedeelte der lading overgelost. De boot had zich door drie paalrijen heengewerkt en er een lOOtal palen atgestooten of be schadigd; de overige schade in het strand hoofd is nog niet zichtbaar. Door de afdeeling Terneuzen van de Vereeniging van landbouwers die suikerbie ten verbouwen is o. a. besloten in dit jaar een proefveld aan te leggen met de soorten van bietenzaad, dat door verschillende fabri kanten zal verstrekt worden. Daarbij zal tevens een gunstig bekende zaadsoort de verbeterde Kleine Zanzleben worden uit gezaaid. De proeven zullen zoowel op de opbrengst aari gewicht als op het gehalte der bieten genomen worden, waardoor een juiste ver gelijking zal kunnen verkregen worden. Voor het aanleggen van het proefveld is door de afdeeling in den Oud-Zevenaarpolder ruim Va hectare bouwland gehuurd. (Tem. Crt.) Tegen den niet eervol ontslagen brie vengaarder te Nis»e A. d. B., oud 49 jaar, is door de rechtbank te Middelburg een jaar gevangenisstraf geëi*cht wegens verduiste ring van geldsommen, die bjj hem gestort waren ter verzending van postwissels. Zaaniilag. Vrijdagavond werd alhier zekere Pieter Mervi«, poelier te Kemseke (België) wegens dronkenschap ingerekend en ge bracht naar het zoogenaamde kotje bij het gemeentehuis, teneinde daarin den nacht door te brengen. Ten twaalf ure s nachts was Mervis nog zóo dronken dat hij nog niet kon worden weggezonden. Ten vijf ure des morgens, de politie andermaal bij hem komende, met het doel hem te laten gaan, vond men hem dood. Een in het kotje aanwezig zijnd boschje hooi, dat in den regel voor de personen als hoofdkussen dienst moet doen, was nog brandende, maar werd spoedig gebluscht. Krainlngen. De vorige week (Vrijdag) werd door den heer C. D. Vereeke, alhier een zeearend geschoten, die een vlucht had van ongeveer 2 Meters. Krniningen. Uit het jaarverslag van het musschengilde alhier, blijkt dat in 1891 boven het verplicht aantal (2520) zjjn inge leverd 987 musschen. Aan premies werd uitbetaald f4.93', zijnde 1Ji cent voor elke musch boven het verplicht getaL Het bestuur werd bij acclamatieherkozen. De rekening *loot met een batig saldo van f 13.82. De volgende waarschuwing ontving de lerseksche en Thoolsche courant van goed ingelichte en vertrouwbare zijde. De visch- en wijnhandelaar Th. J. te Erfurt, bood inSeptember 1891 zijnen lever anciers een accoord van 33 pCt. aan, waar voor zich zijne moeder Th. R. borgsteldeen de verplichting op zich nam, het accoordbe- drag op 1 Oct. 1891 te voldoen. Dd. 15 September ging de zaak op haar naam over. Tot heden is echter, naar men ons meldt, niets uitbetaald en trachten moeder en zoon opnieuw, onder de firma Th. S. Erfurt, oesters op crediet te koopen. Een ieder zij gewaarschuwd, alleen tegen rembours te leveren. Een droevig oageval trof >rijdag te Scheveningen een man, die met een met viech beladen wagen tegen een helling wilde oprijden. Door het terugloopen van den wagen geraakte de man zoodanig tusschen zijn voertuig en een heining bekneld, dat hij aan been en onderlichaam zware kneu zingen bekwam, waaraan hij stierf. Een jongeling te Giethoorn, die er met zijn vader in de punter «op uit» was geweest, wilde bjj terugkomst bij 't huis de beide gewerea uit het vaartuig nemen. Hij pakte ze voor bij de loopen aan; wellicht heeft toen een der hanen ergens achter gehaakt, althans een schot ging af, dat hem jn de borst trof en onmiddellijk den dood tengevolge had. Tegen wintervoeten! Men koke gedurende ongeveer twee uur een handvol afgetrokken dennennaalden in l'/t liter water, zette den pijnlijken voet in het een weinig afgekoelde bad, en houde deze daarin, tot het water geheel koud geworden is. Rteds bij de eerste aanwending van dit eenvoudig middel, zal men gioote verzachting van pijn bespeuren, en bij herhaling, zal de voet geheel genezen. Yoor de betrekking van veldwachter te Haarlemmermeer (jaarwedde van f475 en vrije bovenkleeding) hebben zich 42 sol licitanten aangemeld. Vanwege den «Nederlandschen Sehil- dersbond» is een circulaire verspreid, waarin op de heersehende werkeloosheid in het schildersvak gedurende den winter gewezen wordt. In sommige jaargetijden zijn de verdiensten groot, in andere nihil of luttel, en niet iedere werkman kan sparen voor een kwaden dag, daaroir. geeft de «Nederl. Schildersboud» aan het publiek de volgende wenken: 4o. Doe in het voorjaar niet meer ver richten dan hoog noodig is, wijl er dan overvloed van werk i*. 2e. Laat uw buitenwerk wachten tot den nazomer of herfst. 3o. Bewaar uwe tuinmeubelen, emmers, tobben, vaten, rijtuigen enz. voor den win ter, dan behoeft de patroon niet als nu des zomers steeds vreemde knechts in dienst te nemen. Gij kunt dan vrij zeker zijn niet telkens vreemde werklieden in uw huis te krjjgen. Het komt ons voor dat deze wenken ern stige overweging verdienen, en niet slechts ten opzichte van het schildersvak, maar ook voor aanverwante vakken. De firma v. Houten heeft in den Haag de bekende reclameborden van de trams laten nemen. Dat- H M de Koningin zich «gees telijk» (het woord is van den Haagschen briefschrijver in de «Midd.Crt.») goed ont wikkelt öljjkt volgens hem uit het volgend aardig staaltje dat hij «op het kantje of kinderlijk ondeugend» noemt. «Hare Engel sche gouvernante had haar om de eene of andere reden als strafwerk (waarom zou een koningskind ook niet een» strafwerk moeten maken opgegeven het teekenen van eene kaart van Europa. Ons konin ginnetje maakte de kaart netjes gereed, maar toen zij die aan mis Saxton Winter ver toonde, bleek het Britsche koninkrijk op veel kleinere schaal geteekend dan Nederlanü, zoodat het eerste niet de halve grootte had van on* land. Een kleine wraakneming van onschuldigen aard, die vooral een aanstuande koningin zich wel veroorloven mag, en die getuigt voor haren geest!» Vooral deze laatste opmerking is weer een. bewijs te meer hoe eea «liberaal» het nallo ziel zij de machten over haar gesteld, onder worpen» opvat. Ter aanvulling van het bericht betref fende de door de Koningin-Regentes genomen beschikking, waarbij de levenslange gevange nisstraf, waartoe M. D. in 1871 door het provinciaal gerechtshof in Friesland werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan een te Oudega (Smallingerland bedreven moord, in gevangenisstraf van 25 jaren, diene het volgende De moord, die het hier betrof, werd ge pleegd op een paar bejaarde echtelieden en vergezeld van inbraak en diefstal. De eigen lijke daders waren vader en zoon; de nu begenadigde, hun neef, destjjds ruim 27 jaren, was als ware het gedwongen ge worden, hen bij te staan. Geruiinen tijd bleven de daders onbekend, doch de justitie wist hen ten slotte toch te achterhalen. Bij de behandeling der rechtzaak wekte D. door zijn volledige bekentenis en zjjn berouw reeds dadelijk veler sympathie, toch veroor deelde het gerechtshof den jongste lot le venslange tuchthuisstraf (een jaar te voren was de doodstraf afgeschaft.) Dat het berouw van D. oprecht gemeend was, toonde hij door zijn gedrag in de ge vangenis. Hij heeft gedurende de 21 jaren die hij er thans heeft doorgebracht nooit de minste straf beloopen. De gevangenis was wel een zware straf voor hem, maar dank zij het daar gegeven wordende uitmuntende ouderwijs, mag hij reeds sedert lang goed «geestelijk» ontwikkeld worden genoemd. De lange gevangenisstraf heeft geen invloed gehad op de gezondheid van den man, die thans 47 jaren is. Hij heeft eene vrouw en 2 kinderen. De oudste van het genoemde drietal, die vóór hij de misdaad beging, reeds zes jaren in het tuchthuis te Leeuwar den had uoorgebracht, is er in 1885 over leden. De verleende gratie is de eerste van dezen aard, aan een voer het leven veroor deelde geschonken. Donderdag had bij Haren (Groningen) een ernstig ongeluk plaats. Een jong per soon was met een geladen geweer op den zolder gegaan em van daar op kraaien te schieten. Hij schjjnt naar beneden gevallen te zjjn, tengevolge waarvan het schot afging en hem in het hoofd trof, zoodat hjj op de plaats dood bleef. Te Utrecht is een vrek dood gevonden wier.s nalatenschap op circa f 95,000 wordt geschat. De grijsaard bracht eiken nacht door op den zolder van zjjn tuinhuis, waar hij zijn kapitaal, in effecten en bankpapier, verborgen had. Een beroerte «chijnt een einde aan zijn leven te hebben gemaakt. Om mieren te verdrijven doet men koffiedik op een schotel of bord en leggehetter plaatse, waar de mieren zich vertoonen. Zitten zij inde boomen, dan strooit men het om den voet des booms, zoo maar op den grond. De uitwerking bespeurt men al heel spoedig. Dit middel werd in een tuin toegepast, waar men sedert vele jaren alles beproefd had om dat lastige goedje kwijt te worden, met gevolg, dat zij niet meer terug gekomen zjjn. Tot de merkwaardigheden van de ijsbaan behoort een schaatsrjjder op krukken, een negenjarig jongetje te Witmarsum, wiens rechterbeen lam is. Onder den voet van het linkerbeen is eene schaats gebonden en daarop scharrelt hjj, met behulp van zijne krukken, vlug als de wind de baan langs. Een oude vrouw, wonende op een hofje te Delft, die een stoof met vuur had genomen om zich te verwarmen, raakte met haar japon aan 't vuur. Het kleeding- stuk vatte vuur en in eenoogenblik stond de arme oude in vlam. Hoewel op haar kreten spoedig buren toeschoten en hulp verleenden, is het bestje, na smartelijk lijden, spoedig overleden. Te Botterdam zijn twee vrouwen, zusters, waarvan de éene reeds meermalen met de politie kennis maakte, in hechtenis genomen. Zij waren kortelings van Middel- harnis gekomen en maakten er nu haar werk van, tusschen licht en donker wonin gen binnen te sluipen en can kleeding- stukken, paraplu's, wasebgoed enz. te ont vreemden. Bjj opkoopers en bjj de vrou wen thuis werden groote hoeveelheden van het gestolene gevondenook waren de dieveggen gekleed in ontvreemde goederen. Te Norg waren drie personen samen met een dubbelloops geweer, om duiven te schieten. Door een ongelukkig toeval ging

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2