BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN posterijen! BRIEFWISSELING. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de vrienden der Midder nachtzending in Zeeland. Overzicht van Verkoopingeii. AANBESTEDING. ADV ERTENT1EN. Yan 16 tot 18 Januari "1892. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. Jas perse, wed 43 j. en M. Kakebeeke jd. 43 j. - A. van de Kreeke jm. 525 j. en G. Pikkaart jd. 26 jaar. BevallenA. Koster geb. Loofjse. z. - M. de Lange geb. Minderhoud. d. M. P. Won- dergem geb. Westdorp. d. K. van Riet geb. Broeke. z. V. de Kok geb. van de Walle. z. - L. Barentsen geb. Philipse. z J. Davidse geb. van Belsen. d. Overleden: M. C. van der Heel 60 i, vrouw van R. J. van de Poll. P. Back 76 jr. vrouw van J. Geldof. C. Izebout 82 j. d. C. C. Schoep 12 dg. d, P. E.van Heuven 77 j. wed. vanM. J. vanden Heuvel. D.A. L. M. van Roozendaal 56 j. vrouw van E W. aut dem Brinke. S. Tak69j,.d Levenloos eene dochter van J. L. de Brandt en B. Timmerman. AXEL, 16 Januari 1892. Oude Tarwe f—af Nieuwe Tarwe 19.75 af 10.60 Rogge f9.50 a flO,~. N. Win- tergerst f8.50 a f9.-. Zomergerst f8.- a f8.25 Haver f7.- a 7.75. Kookerwten f 11.— a 12. Vo rerwten f 10.— a f 10.50, Paardenboonen f8.50 a f9. Lijnzaad f 14.— a f 17. Alles per 100 K.G. Aardappelen f4.— perl04 K.G. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP, onveranderd stH. PETROLEUM kalm. Loco f8 E, najaar f7,25 E. Stoomtram YlissingenMiddelburg. (Winterdieust.) Vertrekuren Van Vlissingen vm. (Remise) 4,55, (Zeilm.) 6,30, 8, 9,30, 11, nm. 12.30, 2, 3,30, 5, 6.30, 8, 9,45 (alleen op werkdagen), 10, (alleen op Zon- en feestdagen). Van Middelb.vm. 5,30, 7,15, 8,45,10.15, 11,45, nm. 1,15, 2,45, 4,15, 5,45, 7,15, 8,45, 10,30 (alleen op werkdagen), 11,(alleen ep Zon- en feestdagen.) Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe- k enden, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de 2e helft der maand December 1891. L. Kottvisch, Schore, (2 stuks.; Van Oostk&pelle: K. Stroo, Vlissingen. F. Steinz, Den Haag. (Briefkaart.) Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadres seerden op de plaats van bestemming on bekend zijn, gedurende de 2e helft der maand December 1891. A. van Beek Zevenbergen. Van de Hulpkantoren Kolijnsplaa t: Mej. D. Snoodijk, Am sterdam. Hansweerd: S. Passeu, Botterdam. L. G. Hartog, Scherpenisse. Rilland: A. Klaassen,Rotterdam Berichten dat onderwijzers hunne be noeming hebben aangenomen, behoeft men ons niet te zenden. Vrienden of berichtgevers zullen ons een dienst doen met vlugge toezending van het nieuws. Zaterdag ontvingen wij onder anderen een stuk dat steeds Vrijdag in een ander blad stond; voortaan leggen wij dergelijke achter het net vischei.de mededeelingen ter zijde. Red. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Waarde Vrienden Hoe gaarne ik u allen eens een lettertje zou schrijven, de tijd daartoe ontbreekt mij en daar het toch alleen in het belang van den arbeid is volg ik dezen weg, overtuigd dat de Redactie van' De Zeeuw, die toch zeker door u allen gelezen wordt, wel zoo vriendelijk zal wezen in het belang dei- goede zaak dit schrijven te plaatsen in haar blad. Het was mijn begeerte en ik weet ook de uwe, dat ik nog eens eenigen tijd in uw midden mecht doorbrengen en met u ar beiden in het werk dat mij zoo zeer op het harte weegt. Ik vrees evenwel dat dit niet meer gebeuren zal. Het kan wezen dat ik nog eens een paar dagen in uwen kring doorbreng, doch zoover de mensch roet zekerheid iets kan zeggen zal ik geen tijd achter elkander in uw midden kunnen zijn. Het werk der Middernachtzending in ons geheele land heeft mijne hulp voortdurend noodig. Overal zou men wel wenschen dat ik kwam en bleef. Natuurlijk kan dit niet. Ik ben thans in den Haag waar de ver- eeniging in een zeer kwijnenden toestand is en dus moet ik op dit oogenblik al mijn beschikbaren tijd aan den Haag geven. Hoe gaarne ik ook broeders ir. andere plaatsen help, ik mag nu om der wille van den hier veel omvattenden arbeid niet van hiar. Het is in den Haag als in vele plaat sen van ons land zeer moeilijk om op den duur arbeiders te houden. Allerlei klein geestige dingen werken menigmaal mede om de broeders niet zoo te doen samenwer ken als dit in dezen uitgebreiden werkkring noodig is. Er moest meer algemeene deel neming wezen. Men moest meer beseffen dat nationale zonde, slechts door nationalen arbeid der liefde kan bestreden en overwon nen worden. Ik geloof daar is nog een gebrek, hetgeen oorzaak is dat in vele plaatsen de arbeid on den duur niet bloeit. Men is over het algemeen niet genoeg doordrongen van de gedachte dat men eenvoudig moet arbeiden uit gehoorzaamheid aan God. Gods Woord zegt immers«Ga uit in de wegen en heg gen en dwing ze in te komen, opdat mij i huis vol worde.» Dit moet ons als christen genoeg zijn. Wat velen nog terughoudt van den arbeid is de redeneering of het wel zal baten, en of men wel zal luisteren enz. Men deed beter met te beginnen en dan in den arbrid zelve zal men zien welke vruchten hij draagt, indien men althans oog heeft om op te merken wat men niet zoo direct ziet. Er zijn vruchten aan den arbeid der M. N. Z. verbonden die men niet zoo spoedig ziet of waaraan men niet denkt. In bet rechtstreeksche werk is veel ontmoedigends en dat doet velen zieh terugtrekken. Wanneer men uit een ander beginsel gaat. arbeiden dan uit gehoorzaamheid aan Gud dan zal men het niet volhouden. Er zijn bijna overal krachten te vinden die het werk willen beginnen, maar weinig die het willen volhouden. Het begin van het werk der M. N. Z. is vol afwisseling en treffende ontmoetingen. Men noemt het menigmaal interessant in den beginne en werkt dan met blijdschap op opgewektheid mede. Het doet het hart zoo goed als iemand van de plaats der zonde en verleiding, door een woord van ernst en liefde getroffen, terugkeert onder dankbetuiging voor de ge geven waai schuwing. Heeft men eenigen tijd gearbeid, dan krijgt het werk meer een saai en eentonig karakter en dan trekken velen zich terug. Dat is juist de groote fout. De M. N. Z. is een arbeid waarin men moet aanhouden en rusteloos strijden. Het is een bekampen van den vijand op eigen terrein en die vijand moet nergens en nooit met rust gelaten. Den grootsten knauw krijgen de houders der slechte huizen in den beginne van de beweging die de aibeid altijd in een plaats wekt. Het werk doet uit den aard der zaak van zich spreken en daardoor wordt het volksgeweten eens wakker geschud. Het is toch een feit dat men overal met dezelfde gemakkelijkheid waarmede men iederen winkel binnengaat, ook die buizen binnen treedt waar de Middernachtzending de wacht houdt, en dit is een bewijs dat het volksgeweten volkomen op dit punt in slaap gesust is. Door den arbeid komt menigeen tot na denken en ik weet zeker dat er zijn wier levensrichting en opvatting in goeden zin veranderd zijn door den arbeid der M. N. Z. al kwam men nooit direkt met de zende lingen in aanraking. Is nu de periode inge treden dat bet werk zoo eentonig wordt dan meent men riikwjjls dat men te vergeefs staat omdat men zoo hoogst zelden met iemand spreken kan. Een gevoel van nut teloosheid maakt zich dan meermalen van ons meester en is oorzaak dat men zich onttrekt met de gedachte dat men den tijd beter tn nuttiger kan besteden. Broeders, gelooft toch nooit dat gij daar te vergeefs staat. Weet men dat gij bij de M. N. Z. behoort en heeft men althans lust om te denken en een hart om te voelen, dan is uw staan en loopen voor de huizen des zonde een voortdurende prediking. Komt u een christen voorbij dan moet in zijn hart dadelijk de gedachte ontstaan dat gij dat doet uitliefde voor uw Heer en Hei land en moet hij zich zelf afvragen of hij reeds iets voor Jezus doet. Ik weet dat er hier en daar zijn die daardoor iets gingen doen die te voren niets deden. Ieder die er voorbijgaat ontvangt, indien hij niet als een spons is, een waarschuwing mede tegen die zonde, die wij in het bijzonder be strijden. Velen die anders indien er niet gear beid werd, zouden gaan naar die huizen, blijven nu thuis uit vrees gezien, herkend en openbaar te worden. Wij weten wel dat dit niet het rechte beginsel is, doch het ware te wenschen dat men zich over deze zonde eens algemeen begon te schamen voor de mensehen. Hij die zich nooit schaamt voor de menschen zal nooit voor God in de schuld komen, ergo nooit om genade roepen en dus nimmer behouden worden. Het bestaan der Middernachtzending is een prediking en daarom broeders, ziet toe dat men niet aan haar bestaan moet gaan twijfelen door gebrek aan belangstelling en liefde. Er is op ons terrein nog zeer veel te be houden en te winnen voor het Koninkrijk Gods maar men moet volhouden en indien men niet volhoudt zal spoedig wat ge wonnen was weer verloren zijn. De vijand zal dan onbeschaamder optreden dan voor heen en zich niet ontzien om alles te doen teneinde der menschen zielen te ver derven. Schaamt u den heerlijken arbeid, die zoo veelvuldige vruchten zal dragen, niet. Doet het niet om de vrucht maar uit gehoorzaam heid aan God en God zelf zal met u uit trekken gij zult een zegen voor uw eigen hart ontvangen en het zal u gegeven zijn menigeen te leiden tot den weg der ge rechtigheid. Met de bede dat God u allen moed en lust en liefde geve om vol te hondenhen die reeds zich nog onthielden tot mededoen moge opwekken, blijf ik met zeer hartelijke groete, melde meeste hoogachting heilbiddend Uw aller vriend en broeder in Jezus, JOH. v. d. STEUR. Heemzkerkstraat den Haag. Mijnheer de Redacteur 1 Met groote instemming las ik het inge zonden stuk van A. in uw nommer van 16 dezei. Inderdaad het wordt hoog tijd, dat wij aan 't werk gaan, daar zeker spoe dig eer.e tusscheritijdsche Staten-verkiezing, zoowel te Goes als hier, zal plaats hebben. Op een ander punt echter wil ik de aandacht der Vrienden vestigen. Het Haag- sche Dagblad namelijk vermeldt dat de heer W. A. van Lijnden te Koudekerke, het meest in aanmerking komt voor de open gevallen plaats, als lid van Gedeputeerde Sta ten vacature wijlen de heer van Berlekom. Zeer velen van ons zullen dat bericht met verbazing vernemen. Behelst het waarheid - dan weten wij dat die be noeming slechts kan geschieden door de liberalen, die op den heer van Lijnden htm stem zullen uitbrengen. Neemt Je heer van Lijnden hun steun (die der liberalen) aan dan verklaart hij daardoor stilzwij gend tot hen te behooren. Tot heden was de heer van Lynden ingedeeld bij de middenpartij -eehtermeer overhellende tot onze partij dan tot die onzer tegenstanders. Laat de heer van Lijnden zich zonder protest den steun der liberalen welge vallen dan weten wij wat van hem te denkea en kunnen wij hem bij de aanstaande periodieke aftreding onze stem natuurlijk niet geven. Nog is het tijd voorden heer van Lijnden zich te verklaren maar dan ook rond en duidelijk. Middelburg 18 Januari 1892 X. ÉENE KLEUR! ÉENE KLEUR! Toen prof. Christlieb, hoogleeraar fe Bonn, in het ja'ar 1878,naafloop der Evangelische Alliantie te New-York, eene kleine reis door Amerika deed, bracht hij opeen Zondag een bezoek aan eene negerkerk, waar een zwarte prediker de gemeente voorging. Na afloop van den dienst vroeg de leeraar of Prof. Christlieb de vergadering ook een woord wille toespreken. Hoewel hjj eerst aarzelde, stapte hij over de bezwaren heen, die ver bonden zijn aan het spreken tot kleurlingen. Aan de hand des Bijbels schetste hij de toekomst der gemeente. Het «namaals» gaf hem overvloedige stof, zijne hoorders in heili ge vervoering te brengen. Hij stelde de eenheid der geloovigen uit alle talen en volken voor. die de stoutste verwachtingen zal over treffen. «Daar zal,» riep hij in geestdrift uit, «daar zal alle verschil an stand en rang verdwenen zijn, want zij zijn al te zamen kinderen van één Yader. Geen onderdruk king zal den Neger aangedaan worden, want liefde zal de giondtoon van alle daden zijn. Voor eeuwig zal de slavenketen verbro ken en de zweep weggeworpen wor den. want Eén is hun aller Meester, nl. Christus. Ja, wat zeg ik? Daar zal de scheidsmuur tusschen blanken en zwarten wegvallen, want het zal ééne kleur zijn!» Nauwelijks waren deze woorden uit des predikers mond vernomen, of een oorverdoo- vend applaus deed de wanden van het kerkje dreunen, terwijl onder handgeklap de lucht weergalmde van den juichkreet, dieuit, aller mond opsteeg: «Eéne kleur! ééne kleur! ééne kleur zal het daar zijn!» Welke po gingen Christlieb aanwendde om zijn gehoor tot stilte te brengen, alles leed schipbreuk. De gedachte, uit bun diep gezonken toestand opgevoerd en door de vereeniging met Chris tus, hun Hoofd, met de blanken gelijkgesteld te worden, had bij hen de diepst liggende snaren des gevoel» doen trillen van heilige vreugde en hen op deze luidruchtige wijze hunne blijdschap doen betuigen. Toen de hoogleeraar afscheid nam van zijne zwarte broeders, overlaadde men zijne hand met kussen. Nog zijn niet alle zwarten bekend met den eenigen Naam, die onder den hemel gegeven is om zalig te worden. Lezers I wat doet gij voor de zending? D. Dinsdag 19 Januari. Middelburg, 10 uur Balans door not. de Vos, Lange Delft B 113, porselein, Japansch verlakt, Chineesch, enz. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 20 Januari EHoeatekensskerke, 10 uur voor G. de Jager, door not. Lansen Croin, 4,59,40 H. bouw- en weiland. En na afloop aan den steiger voor wed. Duijnkerke verpachten 1,91,89 H. tiendvry bouwl. in Hoedekens- kerke in 11 perceelen. Inl. dhr. W. Pelle. Kxabbendijke, 11 uur door not. Pilaar in herberg van' Krijger voor dhr. W. F. K. Lenshoek, 14 H. dijk verpachten in 6 perc. 3 H. (2 perc.) dijk Oostdyk. En een schaaps kooi Westweg; alles in perceelen en in massa. Wemcltllnge, 10 uur voor wed- F. Wa- beke door not, Merens, 2 olmen, 46 tronk- boomen met kap, 1 eik en 1 kerseboom in Reephoek1 olm aan den weg35 olmen en 1 eik in den boomgaard bij de hofstede Donderdag 21 Januari. Wemcldinse, 10 uur bij Korstanje voor wed. F. Wabeke door not. Merens, een hofstede met 9 perc. boomgaard, bouw- en weiland, totaal 10.25.44 H. Vrijdag 22 Januari. lerseke, 2 uur bii Wagenaar door not. Mulock Houwer, een nieuw woonhuis, schuurtje en erf Langeville van P. Leijs, groot 525 cA. Zaterdag 23 Januari. Zuidzaiule, half 2 voor dhr. P. Luteijn door not. Lansen Croin op zijn hofstede 5- en 4jarig gewaai van 250 wilgen tronken en 25 opgaande populiereboompjes. Dinsdag 26 Januari. Middelburg, uur, meubelen enz. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 27 Januari. MoudekerBte, luur hij Roose door not. Loeff, lo. het Panhof met tuin en bouwl. Steenenheulweg 24 A. 36 cA. 2o. 30 20 cA. daarachter- 3o. een huis waarin 2 woningen 412 cA. Vlissingsche straat. 4o. een huis en erf Dislioekschen zandweg 4 A. 5o. 3320 cA. bouwl. langs het Vlissingsche voetpad. 6o. 3560 cA. id. Dinsdag 26 Jan. te zien. Donderdag 28 Januari. 's Heer Arendskerkc, bij de Ruijter door not. Pilaar 11 uur voor wed. Verburg, een hoefje 1930 cA. waarbij in pacht 12 H. bouw- en weiland. Vlissingen, 7 uur bij But door not. Bosch eer. huis en erf, Nieuwstraat 58 cA. Rotterdam, 11 uur voor de Ned. Han delmaatschappij, 11500 blokken Bankatin, liggende te Rotterdam, 15500 id. te Amster dam, 5100 Bilitontin liggende te Rotterdam en 1000 ger. Bankatin te Amsterdam. Middelburg, in- de Vergenoeging 7 uur door not. Huvers, huizen: lo. Turfkaai 174 „de Stad Goes". 2o. id. met bleek hoek Hee renstraten 151/152. 3o. pakhuis daarachter Vischmarkt. 4o. huis, erf en bleek Heerenstr. 150. 5o. id. 142. 6o. winkelhuis, erf en pak huis Bree 278. 7o. huis, erf en bleek Begijnhof E 274. 8o. huis, erf en poort E 279, benevens open terrein of bouwgrond aan de Bree. 9o. huis, erf en bleek Wal 45. lOo. huis, erf en plaats Kuiperspoort G 82. Vrijdag 29 Januari. Vlissingess, bij Kuijpers door not. Hu- vers 7 uur, een winkelhuis met afzonderlijk bovenhuis, Betje Wolfsplein 126. 2o, een huis Scherminkelstra t 114. 3o. een dito Scher- minkelstraat E 27. 4o. Een pakhuis, erf en poort Scherminkelstraat E 29. Te zien 28 en 29 Jan. van 10—12 en 2—4 uur. Wollertsdljk, bij Jonker door not. Pilaar 10 uur, lo- woonhuis en erf Oostkerke van Weststrate. 2o. 940 cA. tuin id. 3o. woon huis, schuur en erf Oud Sabbinge 10 Aren van wijlen'J. Maas. 4o. een dubbel woonhuis en erf id. in huur bij M. Kole en M. v. d. Kreeke. En om 12 uur voor J. Ruissen, een huis, schuur, achterhuis en tuin op Oud Sab binge 1060 cA. WesïkajjeJJi', by |V. Roojjen door not. de Vos 11 uur uit den boedel van wijlen Kaland, lo. 2195 cA. bouwl. en sprink onder Westkapelle. 2o, 3410 cA. bouwl. onder Zou- telande. 3o. 2895 cA id. onder Westkapelle. 4o. 3790 cA. id. 5o. woon- en winkelhuis, erf en tuin samen 378 cA, Zaterdag 30 Januari. Kortscste, door not. Roelof 10 uur in de Stadswijnkolderlo. een woonhuis en erf Molenweg. 2o. schuur en mestput, afzon derlijk en 1 en 2 in massa 187 cA. 3o. een moeshof togen de Brouwweide 11 A. 90 cA. in 2 perc. en in massa. 4o. het recht van heffing van lftmmertiendenin de ambachten Oud Campen en Soelekerke, I'ortronaris Am- Lacht en het Ambacht Kats. En om 2 uur aan de schuur Molenweg, 2 veeren bedden met toebehooren, tafels, stoelen, spiegels, stookhaarden, koper-, glas- en aardewerk, Een zwart 13j. merriepaard, Utrechtsch wa gentje, tilbury, klaverwagen, paardentuig, voederkist. Alles van wijlen dhr. de Kejjzer. Dinsdag 2 Februari. Pombni's, 10 uur in de Roode Leeuw doer not. Tak, lo. een dubbel woonhuis met schuur, erf en tuin Noordstr. 560 cA. 2o. 570 cA. bouwterrein. 3o. 4020 cA. riendvry bouwl. 4o. 9650 cA. bouw- en weiland bij de hofstee van Francke. 5o. 97 A. bouwl. gem. Aagtekerke. Woensdag 3 Februari. Koes, 1 uur in de Prins van Oranje door not. Mulock Houwer, een perceel schorren en slikken ten noorden van den Wilhelmi- napolder onder Kattendijke 107 Hectaren toe- behoorende aan den Staat der Nederlanden en do maatschap „De Wilhelminapolder* Aanwijzing op hei terrein door den hoofd opziener der domeinen in Zeeland 1 Febr. te 10 uur. Donderdag 11 Februari. Wollcrtsdijk, door not. Mulock Hou wer en Pilaar, 2 uur bij Jonker, een woon huis, schuur en erf 237 cA. van j. Spruit. Woensdag 24 Februari. Serooskerke, door not. Huvers bij 1 o. een hofsteedje aan den straatweg met bouw- en weiland en dijk 6,36,55 in gem. Serooskerke en Vrouwepolder. 2o. 102 A. weiland in Grijpskerke. Donderdag 25 Februari. Sinpe-lJe, door not. Gallis Merens u. voor Tolhoek, inBpan. Woensdag 27 Januari. Moedekenskerke, 2 uur bij Walraven de navolgenden gewaarborgde kunstmest stoffen, 14550 kilo ammoniak superphos- phaat, 7350 chilisalpeter, 32175 superphos- phaat, 2475 Peru guano, 1050 Thomasslak - kenmeel, 300 Kaïnit. Biljetten tot 26 Jan. bij dhr. Joost v. d. Linde, secr. van „Onderlinge Hulp". Vrijdag 29 Januari. Middelbars;, lo uur aan het gebouw voor prov. bestuur, lo. onderhoud en herstel lingen aan de gebouwen der rijks kweek school en 2o. aan de rijks H. Burgerschool tot 31 Dec. 1893. Baming resp. f 3000 en f2000. Heden ontsliep, na een langdurig lichaamslijden, in zijn Heer en Heiland, de WelEorw. Heer Ds. K. LOGGERS, emeritus leeraar der Chr. Ev. Gemeente alhier, in den ouderdom van ruim 72 jaren. Zijn nagedachtenis zal bij de Gemeente in zegening blijven. Namens den kerkeraad der Chr. Ev. Gemeente Ds. C. J. SIEBENHAR. A. J. DE SCHIPPER. Goes. 14 Jan. 1892. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot-«en Over grootmoeder CORNELIA CORBIJN, wede. van .Tan Janse, in den ouderdom van ruim 90 jaren. Uit aller naam, P. JANSE. J. JANSE. M. IIOLLEBRANDSE. Koudekerke, 15 Januari 1892.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 3