Landbouw. Gemengde Berichten. rijk die met hun socialisme, de meesten met hun atheïsme daarbij de natiën voor de begrippeu en theorieën der revolutie hebben gewonnen. Spreker herinnert hoe deze gestelde vij andschap der eeuw hare organisatoren vond in de Duitsclie sociaal democratie onder Bedel, Liebknechten Hazenclever; 111 Frank rijk onder Proudhon, met zijn «eigendom is diefstal», en Louis iüanc, zijn Basly en Cainéliuatgevolgd door de ons heksende toongevers in ons eigen vaderland. Aan de hand der Schrift herinnert spreker vervolgeus dat het einde der revolutie nog niet bereikt is, dewijl de mensch der zonde nog niet is geopenbaard en de revolutie zich nog niet geheel heeft ontplooid, üt men de heistelling der dingen in het duizendjarig rijk zoeke ot daarna, zooveel is zeker dat de eerst voor eenigeu tijd gebonden Satan eindelijk weer zal worden losgelaten en de vijandschap tegen den Christus en de zijnen zich in ongekende ongebreidelde kraent zal vertoonen. Met eene opwekking tot gvloof en vasthouden aan Hem, die in het einde den Satan onder Zijne voeten zal verpletteren en Wiens het Koninkrijk en de kracht en de heerlijkheid tot in alle eeuwigheid is, eindigde spreker zijne met onverdeelde aan dacht aangehoorde rede. Door een samenloop van omstandig heden kon het verslag dezer rede eerst heden geplaatst. Het verslag van de rede van den heer v. Oversteeg volgt, zoo wij hopen, later. MIDDELBURG. In de raadsverg. van Woensdag a. te half '2 zijn aan de orde: 1. Kader voorstel B. en W. betreflende adres J. E. Pak Brouwer om wijziging erf pacht contract gronden ouüe havenkanaal met advies van de commissie van financiën 2. Ontwerp-verordening tot regeling van den geneeskundigen dienst. 3. Rapport commissie bestuur gasfabriek en duinwater leiding, betreffende verkoop van cokes, niet voorstel van burg. en weth. 4. Adres van den kerkeraad der Ohr. ger. gemeente Le ttellende ruiling van grond aan bet Hofplein met advies van burg. en weth. 5. Reciame tegen aanslag inkomstenbelasting' 1891. (Ie suppletoir kohier.) 6. Vaststelling 2e supple toir kohier inkomstenbelasting 1892. 7. Be noeming voorzitter burgerlijk armbestuur (periodieke aftreding.) Een aanbeveling voor Veldwijk, gesticht tot christelijke verpleging van krankzinnigen, is zeker wel dat de verpleging daar m liefde gesctiiedL; wat uien van neutrale inlichtingen waar niet de lietde Ohristi de verplegers drijit, niet in de eerste plaats verwacht. Bewijs daarvoor geelt een brochure van mevrouw Sluten te Genipt, waarin deze oud-verpleegde leiten mededeelt uit dit ge sticht uie de haren te berge doen rijzen. «Aangetast door zware melancholie zoo verklaart zij ben ik een tijdlangopgeslo- ten geweest in een krankzinnigengesticht Wat ik daar geleden heb, daarvan kunt gi, u geen flauw denkbeold maken ïijdeue mijn verblijf in die gevangenis voor krank zinnigen, toen ik reeds voor langen tijd volkomen hersteld was van mijn ziekte, maar door brutale leugen» en ergerlijke intrigue uit de maatschappij werd terugge houden, heb ik myu toeumaligen lotgenouteu plechtig belootd, dat, voor hot geval ik nog heelhuids de maatschappij zou bereiken, ik al de mij ten dienste staande middelen zou aangrijpen, om eenige verbetering te bren gen in hun troosteloos bestaan Ik wist geen beter middel dan openbaarheid te geven aan de gruwelen, welke er dagelijks in dat gesticht ongestraft worden gepleegd. IVestkapolla. De gemeenteraad benoemde heden tot onderwijzer den heer C. van Beha gen te Vlissirigen. Benoemd tot opzichter aan de gasfa briek te s Gravenhage dhr A. J. Cense at- sistent aan de gemeente-gasfabriek en duin waterleiding te Middelburg. Benoemd tot commies ter gemeente secretarie te iliiUMb..rg de heer L. Kempt te Spanbroek. In 1891 isde oudheidskamer ten Raad- huize te Vetre bezocht door 816 personen, waaronder 511 Engeischen, 18 Duitschers, 144 B Igen, 5 Fransclien, 8 Amerikanen, 2 Egyptenaren en 2 Engeljch-lndiörs. ie Weuieldinge, waar een ondei wijzer gevraagd Wi rd met hoohLcte op 600 en e n onderwijzer op een salaris van f450, hei ft zich voor die betrekkingen geen enkele sol- jisitant aangemeld. KLKK- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schei penLse Goezecg'"g) ''s- C. Hengeveld, te Aarlanderveen. Bedankt voor Wi.-senkerke door ds. K. Loggers te Westkapelle. Eloetinge. Gisteren Zondag 17 Januari 1892 weid de N. H. Gemeente alhier door ds. E. B. Meloen, hare aandacht bepaald hij het afsterven van haren vroegeren leeraar ds. A. J. J. Warnsink, in de laatste weck te Goes als rustend leeraar aldaar overleden. Na vooraf gezongen te hebben uit Ps. 89 19, werd gelezen de Wet des Heeren, daarna uit Pred. 3, waarna Z.Eerw. aanleiding nam om te spreken uit Job 14 1 het kortston dige en het onrustige van het leven schetste, ook met betrekking tot zijn vroegeren ambt genoot, zijn veelbewogen leven aldaar onder vonden door zware verliezen van echtgenoote en kinderen, waarna Z.Eerw, gedacht toen hij bij het graf stond, 11. Woensdag, d >t ernogeen ander graf was, waaruit eenmaal de Heere Jezus was opgestaan, ten leven voor een iegelijk die in Hem gelooft. Gedu rende de godsdienstoefening werd gezongen Gez. 19 3-4; Ps. 103 8, 9; Gez. 58 vers 7, hetwelk alles met aandoenlijke en belangstellen Je aandacht werd aangehoord. Ned. Ger. Kerk. Zestal te Arnhem (vacature Vethake) Hania te Üasterbierum. v. Loon te Amster dam, Notten te Veldwijk, Wijminga te Zaandam, Veder te Rotterdam en Sluijter te Heeg. Bedankt voor Harlingen door ds. W. A. Vrolijk te Zaamslag. Goes. Heden Maandag werd bet stoffelijk overschot van wijlen ds. K. Loggers graf waarts gedragen. De kist werd gedragen door leden der genieent». Veertig leden volgden. Us. Siebenhar sprak als opvolger van den overledene een woord tot familie en gemeente. Daarna ouderling de Schipper die twintig jaren lang den leeraar had ter zijde gestaan. Ds. Pikaar sprak namens de her vormde gemeente. Hij wees op het lijden dat ds. Loggers' deel zoovele jaren was en nu met eeuwige heerlijkheid is verwisseld. Ds. A. Muoij van Wemelainge sprak namens- de zustergeineenten op dit eiland. De heer B M. den Boer namens den kerkeraad d. r Chr. Ger. Gemeente. Daarna ds. de Jonge ▼au Brussel. De oudste zoon des overledenen bedanktej voor zooveel lietde aan den overle dene bewezen, waarop ds. K. Loggers van Westkapelleeen slotwoord tot de aanwezigen richtte, die na het zingen van Ps. 68 2 uiteengingen. Aan HH. Hoofden van scholen herinnert de Unie almanak dat in deze maand moet worden verzonden model F en opgemaakt model A. 30 Januari is de laatste termijn van verzending van model F (Rijksbijdragei. Model D en E betreffende vacature en ver andering in het onderwijzend personeel inzenden binnen 10 dagen na het ontstaan. De onderwijzer Teunisseu te Amster dam heelt aan liet Hoofdbestuur van liet Nederl. Onderwijzersgenootschap verlof ge vraagd gedurende de feestelijke herdenking van 't 50 jrrig bestaan van 't Genootschap de stelling te mogen bewijzen«De klasse- onderwijzers in ons land en de schoolhoofden ten plattelande hebben thans geen motieven tot feestvieren.» Dat zal wel nul op het rekwest zijn. De«Nooi'dbrabanter» hoopt dat de Minister veel zal doen door veel te laten. Het blad schrijft o. a. Wij hopen dat hij zal nalaten, (daar hij de économie zoo goed kent) het totale be drag van de opbrengst der grondbelasting te verhoogen, wanneer hij de peroquatie, waarvoor h(j nu nog terugdeinst zal ter hand nemen. Wij hopen want als deze economist het niet doet, wie zal het dan doen? dat hij, bijtijds een |ontwerp tot vermindering der mutatierechten indienende, in den vervolge z»l nalaten zoo zware be lasting te heffen bfj den overgang van grond uit de eene hand in de andere. Wij hopen ook dat hij den zoutaccijns zal afschaffen, hetgeen den landbouw7 bizonderlijk ten goede zou komen. Hy zal dan wel de wijsheid betrachten om, gelijk de heer G1 e i c h m a n reeds gewaarschuwd heeft, geen poging te doen tot gelijktijdige af schaffing van den zeep- on zoutaccijns, want die zou toch mislukken. Zooveel kan de schatkist in eens niet lijden. Er is een derde inspecteur van middelbaar onderwijs benoemd, die zich speciaal aan de belangen van den landbouw zal wijden, wij zien niet in wat hij, nu onze landbouwschool mis schien meer houtvesters en plantagedirec teurs voor Java en Sumatra opleidt dan bekwame landlieden, nu er geen meren ingepolderd en heiden ontgonnen worden, zal kunnen doen ten behoeve van het platteland. Er zullen proefvelden aangelegd worden; doch ae tegenwoordige tijd is zeer onge- eigend tot het nemen van proeven, die in den regel beginnen met schade op te leveren. Voor rijkskosten gaat dat wel aan; een landbouwer moet echter, evenals ieder particulier, iets verdienen. Het komt thans meer op laten dan op doen aan. „Daar heb ik heel wat voor gelaten." Zoo antwoordde de oude man «an den dichter Staring, toen deze hem vroeg wat hij gedaan had om zoo oud te worden en tevens zoo gezond te blijven. Hij had het gebruik van sterken drank nagelaten, hij had nagelaten zich zeer om het tijdelijke te bekommeren enz. Zoo wenschten wij dat de Regeering, om den landbouw gezond en krachtig te doen worden, weinig deed en heel wat liet. Dat zy naliet den grond en den gemakkelijken overgang van land eigendom te bezwaren met hooge belastingen, naliet den landbouw steeds achter te stellen bij hare maatregelen op het gebied van handelstractaten, waterwerken, arbeidswet ten en practised onderwijs. De lasten, die ©p den grond drukken, zijn te bezwarend, wellicht waren zij het niet, toen onze boter nog de kroon spande op de markten van Londen en van Batavia, toen ons vee in het buitemand niet behoefde te wijken voor Amerikaansche buffels en Australische schapen, toen de markten van Westelijk Enropa nog niet overstelpt werden met Amenkaansch kooin. Thans kan de land bouw niet meer opbrengen wat hij vroeger aan de schatkist veicjjnsde. Wij weten niet of de schrijver in dat roonische blad een roomsch Kamerlid is. Men zou het haast zeggen als men zijne instemming leest met het advies van den liberaal Gleichman om geen zeep- en zout accijns tegelijk af te schaften. In de ver kiezingsdagen hebben de liberalen anders genoegzaam overal geschetterd dat alle accijnzen moesten afgeschaft worden. Doch dit nu daargelaten, bevat bovengenoemd stuk veel wat de overweging der regeering verdient. -Benoemd tot onbezoldigd Rijksveld wachter A. A. Gauze, gemeenteveldwachter te Ritthem. 's Gravenpolder. Door den raad dezer ge meente is aan den gemeenteveldwachter A. de Kraker over 1891 eene gratificatie toegekend van f 25. 's Gravenpolder. Vrijdagavond had de ge wone jaarlijksche vergadering plaats van het alhier hestaai de musschengilde, waarin door het Bestuur rekening en verantwoording werd gedaan over het jaar 1891. Uit die rekening bleek dat w iren ingeleverd 4635 musschen enz. tegen 5539 in het vorige jaar. De premiën voor het hoogst aantal inge leverde musschen werden toegekend aan J. Vourbeijtel en P. Kribbe resp. met 591 en 539 Het batig slot bedroeg f 6,83, terwijl in plaats van het af te treden bestuur, dat niet meer in aanmerking wenschtete komen, tot voorzitter gekozen werd dhr. J. Wouter- sen en tot secretaris-penningmeester dhr. 11. P. F. Glerum. Uit Kolijnsplaat meldt men ons dat Woensdag de heer Donner uit Goes aldaar een warme rede gehouden heeft in het be lang van liet Militairen Tehuis. Medsdeelirig werd gedaan dat het eerevoorzittersehap derafdeelingdoor ds. Huisdier was aanvaard. Van 73 leden kon f 27,50 overgemaakt worden. Staande de vergadering traden 12 nieuwe leden toe. De vergadering werd door ds. Hulscher met gebed geopend en gesloten. Een héld. Donderdag ontstond in de woning van J. R. te Geertruidenberg brand doordat de kinderen met lucifers hadden s-espeeld. De man was naar zijn werk en de vrouw lag te bed, zeer lijnende aan de influenza. De heer J. van Hooveri, brievenbesteller, die het huis voorbijging, snelde op het ge zicht der vlammen naar binnen en hoewel hij door den rook niets kon zien, gelukte het hem, al roepende en rondtastende twee kinderen te pakken en ze naar buiten te brengen. De twee geredden vertelden hem toen, dat er nog twee kinueree, waaronder een zuigeling en hun moeder binnen waren. Weder ging de lieer v. II. naar binnen en slaagde er in, nogmaals twee kinderen te redden. Hij ijlde toen het huis weder in, droeg de zieke vrouw uit huis en bracht haar hij de buren. De vlammen werden toen zonder veel moete gebluscht. Op de jongstgehouden vergadering van suikerfatirikanten te Rotterdam, is bepaald om den prijs van 111 per 1000 kilogram beetwortelen te blijven handhaven, daar de meeste fabrieken reeds genoegzaam van land voorzien zijn. In sommige streken wordt door enkele fabrieken f 11,50 besteed zonder voorschot, maar over het algemeen is tot den prijs van 111 het meeste land reeds door de agenten gecontracteerd. Bij de inschrijving voor de nationale militie te Breda, werd o. a. een jongeling ingeschreven, wiens beide broeders gediend hebben, zoodat hem ter zake van broeder- dienst vrijstelling van dienst zou moeten worden verleend. Intusschen doet zich hierbij het geval voor, dat zijn beide broeders, zich in Amerika bevindende, als deserteur zijn afgevoerd, waaruit, volgens de bepalingen der militie- wet voortvloeit, dat ook de ingeschreven broeder zal moeten dienen, zoodat de drie broeders uit één gezin da wapens zullen moeten dragen. Te Scheveiiingen is, tengevolge van de jongste stormen, het strand tusschen het Kurhaus en den vuurtoren blootgekomen. Op de ontbloote plaatsen worden nu door de visschers vele voorwerpen van waarde en geld gevonden. Een jongen vond een gouden rijder, een ander een gouden ring, een derde eenige oude duiten enz. Vooral komt er veel Hollandsch zilvergeld te voorschijn. Amsterdam telt thans 426,480 in woners, ot bijna 9000 meer dan een jaar tevoren. Er zijn 24000 vrouwen meer dan mannen. Te Ede heerscht de influenza in die ma'e, dat de verkiezing voor een lid vsn den raad, die op 2 Februari zou plaats hebben, uitgesteld is tot 8 Maart. Te Breda, waur van de 11 ambte naren op het postkantaor7 ziek liggen aan influenza, wordt op sommige uren van den dag door militairen i evenals hij gelegenheid van St. Nicolaas en Nieuwjaar) hulp ver leend. -In het Dominicanen-klooster te Hnisen zijn niet minder dan 23 paters door de riekte aangetast. De pokken moeten in Bodegrave, naar de Echo meldt, nog al sterk heerschen. Naar van daar wordt medegedeeld, is deze ziekte ontstaan in een gezin, waar voor 10 jaar geleden eenige leden aan deze ge vreesde ziekte stierven, doordat boeken, die men na den dood der familieleden uit de ziekenkamer, zonder ontsmet te zijn, op zolder had geborgen, nu weder te voorschijn zijn gehaald en gelezen. Op twee villa s te Scheveiiingen heeft een diefstal plaats gehad, en wel van de buizen der waterleiding. Deze, 100 meter lang, heeft men uit den grond opgegraven en meegenomen zonder dat iemand iets van de daad wist of bemerkte. Donderdagavond hebben vier dieven hij een landbouwer te Nispen ingebroken en f 28,000 aan bank papier en effecten ontvreemd. De man en zijn nicht werden daarbij deerlijk mishandeld. De dienstbode had zich onder het bed kunnen verstoppen en beweeit dat de dalers onder Esscben wonen. Twee huizen te Zevenbergen, respec tievelijk toebehoorende aan een dokter en aan een hoofdonderwijzer, zullen op last van den minister \an Finantiën door de rechtbank te Breda den 9n Februari a. s. worden geveild, en dit ter zake van niet- beialing van een cijns gedurende vijf jaren a f 7.50 en t5, dus van f 1.50 en fl per jaar. T. Gelijk men weot wordt te Amsterdam de sneeuw weggeruimd gedeeltelik door zoogersamde «losse» werklieden, waarvan een 600-tal in dienst wordt genomen. Men zou wellicht nieenen, zegt het Nieuws, dat dit aanstellen van losse arbeiders zeer een voudig in zijn werk ging, dat er zich eenige werkeluoztn aanmeldden, mannetje na man netje, die dan in dienst werden genomen, totdat het gewenschte aantal was aangevuld. Het heeft er echter niets van. Des morgens tegen zes uur verzamelen zich op de zoo genaamde appèlplaats enkele honderden ruwe gasten, dringende en schreeuwende in een dichten hoop, om liet kantoortje te naderen waar een opzichtei gereed zit om de arbeiders aan Ie nemen en hunne namen op teschrq- ven. Het aantal liefhebbers is echter zóó groot, dat geen tiende deel hunner in aan merking kan komen. Wanneerde opzichter verklaart slechts 40 te kunnen aannemen, begint de geheele menigte te brullen en verzekert, dat ze hem den nek zal breken, want dat ze werk «moeten» hebben. Woensdag hadden dergelijke opstootjes plaats. Achtervolgd door eenige honderden, ging de opzichter van het Oude Kerksplein dien men in het water wjlde gooien, nadat men hem mishandeld had, overhaast op de vlucht en redde zich in het politiebureau aan de Oudeburg. Tegenover zulk een menigte is de politie feitelijk machteloos. Een zestal agenten, die zich in de buurt vertoonden, werden op den groml gelegd en met erger bedreigd, indien zij niet onmiddellijk weggingen. Onder dergelijke omstandigheden wordtde taak der opzichters niet alleen zeer moeielijk, maar zelfs levensgevaarlijk. De Times vestigt de aandacht op de eucalyptus-olie als middel tegen de influenza. In de kantoren eerier Londenscrie verzeke- rings-maatschappq zorgde men sedert eenigen tijd, dat voortdurend een blad vloeipapier, met bedoeldr olie bevochtigd, aanwezigwas; slechts eender klerken werd door de influenza aangetast. Twee jaar geleden, toen dezelfde ziekte heerscht», paste men hetzelfde middel toe, behalve in een der lokalen, en juist daar was het aantal zieken het grootst. Een bekend rechter te New-York, tracht steeds den gezworenen zijn meerling op te dringen. Zoo had hij onlangs een rechtszitting als voorzitter geleid en vóór dat de gezworenen zieh naar de raadkamer begaven, hun ernstig op het hart gedrukt den beklaagde schuldig te verklaren, daar zijn schuld zonneklaar bewezen was. Toen de gezworenen langen tijd bijeen bleven liet de rechter door den deurwaarder de oorzaak hiervan onderzoeken. De deurwaar der kwam terug en deelde mee, dat de heeren liet niet eens konden worden, wijl een van hen het oordeel van de elf anderen niet deelde. De rechter wachtte een uur, toen was zijn geduld uitgeput. Hij liep naar de raadkamer om den on willigen gezworene de les te lezen, dat hij niet even als de elf anderen de meening van hem, den rechter deelde. Zoo kwam hij de raadkamer binnen, of hij voer hevig uit tegen de eenen on willige, doch zweeg onmiddellijk, toen deze hem in do rede viel, zeggende: «Mijnheer de rechter, ik ben het volkomen met u eens de elf anderen verklaren den (aange klaagde onschuldig. Toen in Chili de eerste telegraafpa" len werden gesteld, vreesde men, dat de Indianen di« dingen niet met rust zouden laten. In dien tijd waren in het Chileensche kamp een veertig of vijftig gevangen Indi anen. Generaal Pinto riep hen eD zei, naar de telegraafdraden wijzend: «Zie je die draden?» «Ja, generaal!» «Ik wil je waarschuwen, dat je daar niet dicht bij komt en zsker er niet aan raakt, want kom je er met je hand aan, dan kan je ze er niet meer alkrijgen.» De Indianen glimlachten ongeloovig en raak ten eenige losse draden, die aan een paal hiiigen, zonder angst aan. Pinto had intus- seheu da beide einden van een electrische batterij in volle werking aan de draden ver bonden. «Laat los! laat los!» riep hij eensklaps. «Ik kan niet, mijn handen zitten vast,» riep ieder Indiaan. De batterij werd toen buiten werking gesteld. Niet lang da®rna stelde de generaal hen allen in vrijheid en zjjde, dat zij vooral niets van het geheim van het gevaarlijke der draden aan andeien moesten mededeelen, maar dat zy zelf hun voordeel er maar mede moesten noen. Dit had het gewenschte effect: nauwelijks in vrijheid, waarschuwden zij onder geheim houding iederen stamgenoot voor de verra derlijke draden. En sedert staat de telegraaf veilig. Een eenvoudig middel tegen jicht Men neemt gewoon grof keukenzout, doet dit in zakjes, maakt deze warm en legt ze dan op de pijnlijke plaatsen. Dit herhaalt men, totdat de ziekte geweken is. Wanneer de zakjes koud zijn, moet men ze weder verwarmen, zoo kan men ze tienmaal ge bruiken, dan echter moeien ze met versch zout gevuld worden. Het koude zont, dat geheel onbruikbaar, ja zelfs schadelijk is, moet weggegooid worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2