KV UK- EN SCIHMLNIEUWS RECHTSZAKEN. Overzicht van Verkoopingen kend als dat vafl den heer H. P,,te Pan- nerden woonachtig. Blijkbaar heeft de heer P., die blijken» een bij hem bevonden spoorkaartje, dien morgen van Arnhem naar Utrecht was vertrokken, de terugreis willen aanvaarden en is hij toen door eene beroerte getroffen, welke zijn plotselingen dood tengevolge had. Op den oven van de schuur, staande tegen het woonhuis vaneen lieer te Dubbel dam, waren s avonds eenige biamibare stoffen te drogen gelegd, die spoedig vlam vatten, 's Nachts rook de heer B. die met zijn twee kinderen in het huis sliep, een brandlucht. Hij deed het deurtje, dat van zijn woning toegang tot de schuur geelt, open en onmiddellijk sloegen de vlammen hem tegen. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat hij nauwelijks met zijn kinderen kon ontkomen. Hij zelf schroeide aangezicht en baard. Huis en schuur werden geheel ver nield. Te Langweer zijn tien schapen door het ijs gezakt en verdronken op twee na die gered konden worden. Iemand te Stadskanaal had zich inden stal bij zijn paarden te slapen gelegd. Ongelukkig trapte een paard hem op het lichaam, aan de gevolgen waarvan de man overleed. Twee jongetjes, broeders van 6 en 8 jaar, te Goënga die naar hunne schootgingen begaven zich op de vaart waar ijs van een nacht over lag. Het dunne ijskorstje weer stond den druk niet en beiden lagen spoedig in 't water. De jongste kon op 't laatste oogecblik met moeite gered worden; de oudste jongen verdronk. Uit de nagelaten papieren van den ten- deling Davidson die dezer dagen in het binnenland van Marokko werd vermoord, blijkt dat in dit barbaarsche land veel bijgeloof heerscht. Daarvan trok Davidson eens ge lukkig partij. Hij droeg namelijk een pruik. Toen hij nu eens door een troep Arabieren niet lange baarden, die zij als alle Moham medanenals heilig beschouwen, omringd werd, en toen zij hem begonnen te plunderen en met den dood dreigden, riep hij hun plotseling toe, de macht der Christenen te vreezen, en wierp /jjne pruik op den grond met de woorden: «Daar is mijn haar, uwe baarden zullen volgen Waarop de Arabie ren, hunnen bait in den steek latende, ver schrikt het hazenpad kozen. Te Kulu is dezer dagen iemand bijna levend verbrand. Een Hindoe was, meende men, gestorven en daar het al laat was, werd het verbranden van het lijk tot den volgenden morgen uitgesteld. Terwijl het lijk naar de rivier werd gebracht, nam de schijndoode plotseling een zittende houding aan op de lijkbaar en vraagde naar zijne kleeren en waar hij heen gedragen werd. De dragers lieten de lijkbaar vallen en sloegen op de vlucht. De schijndoode wist zich met veel moeite van zijne windsels te ontdoen eo wandelde naar zijne woning terug. Onder weg ontmoette hij een paar zijner dragers die hem wilden aanspreken omtrent zijne zonderlinge ziekte, maar de man wees hen verontwaardigd af. Was het een krankzinnige die den millionair Sage om geld dwong; weder heelt een krankzinnige daartoe een poging gedaan hij den millionair Gould, eveneens te New-York. Hij heelt hem namelijk een brandbricl gezonden met de bedreiging dat hij diens dochter zal ontvoeren als hij geen geld krijgt. Te Yonia is een jonge werkman die op trouwen stond, bij hel herstellen eener pomp,, onmiddellijk boven een kuip met kokend brouwsel, in dien kuip gevallen en een oogenblik daarna letterlijk gekookt er uit geliaaald. De ongelukkige overleed spoedig. Een fraaie vuurkogel is dezer dagen te Kopenhagen des avonds 11 uur waarge nomen. De meteoor bewoog zich langzaam van west naar oost, en bleef 10 seconden zichtbaar. Op den millionair Sage te New-York blijft men het gemunt hebben. Thans treedt hem zijn kantoorbediende Laidiaw in den weg om een schadevergoeding van 100 duizend pond wegens bekomen verwondin gen bij gelegenheid van den bekenden moord aanslag, door den dynamiteur. Hjj beweert dat Sage om zich te bescher men, zoodra hij het gevaar bespeurde waarin hij zich bevond, hemLaidiawhad aangegrepen en vastgehouden om te dienen ais een schild tusschen Sage en den dyna miteur. Vandaar dat de ontploffing die volgde den klerk ernstig kwetste, terwijl Sage er met lichte gevolgen was atgekomen. De klerk bevindt zich nog steeds in het hospitaal, tengevolge van de bekomen kwetsuren terwijl Sage alweder geheel hersteld is. Een nieuw machinekanon. De Winchester Repeating Arms Company te New Haven, Connecticut, heeft sedert eenige maanden proeven genomen met een machine kanon dat merkwaardig is door de snelheid waarmede het afgevuurd kan worden. Bij een onlangs genomen proef werden 90U schoten met dit kanon gelost in eene mi nuut, en dit slechts uit een euktle loop. Met het Maxim kanon weiden tot dusver niet meer dan 750 schoten per minuut uit eene loop afgevuurd en met het Gatiing kanon werden nooit meer dan 800 schoten per minuut gelost en zulks uit Zes ioopen. Het nieuwe kanon is de uitvinding van de Brow ning Bros., van Ogden, Utah. Het aantal Europeanen die jaarlijks Europa bezoeken is minstens 90,000. Dit leger van plezierzoekers betaalt 30 miljoen gulden aan de stoomvaartmaatschappijen en 90 miljoen aan hotelrekeningen en andere dagelijksche uitgaven, waaruit blijkt dat jaarlijks 120 miljoen uit de Ver. Staten naar het buitenland worden overgebracht. Hoeveel zou hiervan in de kerkzakjes komen? Bij het station Snliks in Rusland, heeft een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gehad. Veertien waggons van een goederen trein stortten langs een helling naar beneden en deden een personentrein ontsporen. Acht rijtuigen van laatstgenoemden trein zijn totaal verpletterd. Dertien personen gedooü en meer dan 50 zeer zwaar gekwetst. Uit Londen wordt het overlijden gemeld van prins Albert Victor, hertog van Clarence, den oudsten zoon van den prins van Wales. Reeds bevatten de laatste bulletins, gisteren uitgegeven, dat in den toestand van den lijder geen enkele verbetering viel waar te nemen en groote ongerustheid bleef bestaan. Algemeen is de verslagenheid over dit sterfgeval, dat, gelijk men weet, een gevolg van de influenza is. Prins Albert Victor werd geboren den 8sten Januari 1864. Zijn broeder George, een jaar jonger, trsedt thans in ziju rechten. Men herinnert zich, dat de overledene binnen kort in het huwelijk zou zijn getreden met de prinses Maria von Teek. De koning van België wenscht met zijn gevolg bij de begrafenis tegenwoordig te zijn. Kardinaal Manning. Henry Edward Manning, wiens dood gisteren werd gemeld, werd op 15 Juli 1808 geboren, als de zoon van een Protestantsch koopman. ïn 1830 werd hij geestelijke bij de Anglikaansche kerk; tien jaren later, toen hij aartsdiaken van Chichester was, sloot hij zich aan bij de beweging onder Dr. Pusey, en in 1850 ging hij over tot de katholieke kerk. Zijne buitengewone talenten vonden hier groote waardeering. Reeds in 1865 werd hij primaat van Engeland en in 1875 kardinaal. Onder de katholieke kerkvorsten was kardinaal Manning een der invloedrijkste en tevens, als men het zoo mag uitdrukken, een der meest moderne. Hij had een open oog en een warm hart voor de nooden en behoeften van zijn tijd, een gewillig oor voor de rechtvaardige eischen der arbeidende klassen, en werd altijd bereid gevonden, de minderbedeelden door het lot te steunea in hun strijd voor een menschwaardig bestaan. Waar voor een goed werk op maatschappelijk gebied, voor een verzoenend optreden bij conflicten tusschen kapitaal en arbeid, een beroep op de tusschenkomat van welgeiinden werd gedaan, wendde men zich nooit te vergeefs tot hem. Aan zijn aandrang en zijn voorbeeld is het voor een goed deel toe te schrijven, dat de katholieke kerk in de laatste jaren tegenover belangrijke sociale vraagstukken meer beslist heett stelling ge nomen. In Engeland, maar ook ver buiten de grenzen vau zijn land, was hij als een groot en goed man door honderdduizenden geëerd. Het bqgeloof zoekt iets achter de volgende feiten: Op zijn trouwdag met zijn eerste vrouw, dug wordt in Spaansche bla den verteld, schonk koning Alfonso XII van Spanje zijne echtgenoote Mercedes, dochter van den hertog van Montpensier, een praeh- tigen ring. Be koningin droeg dien tot haar dood, die spoedig plaats vond. Alvorens zij begraven werd, nam de koning haar den ring van den vinger en gaf dien later aan zijne grootmoeder, koningin Christine. Weinige maanden later stierf deze ook en nu ging de ring over aan de zuster des konings, de princes Maria del Pilar. De jonge vorstin had den ring slechts enkele dagen gedragen, toen ook zij overleed. Voor de derde maal nam de koning den ring terug en schonk dien aan de zuster zijner overleden vrouw, princes Christine, jongste dochter van den hertog van Montpensier. Drie maanden latei- was ook dit jonge meisje een lijk. Thans wilde de koning den ongeluksring niet meer weggeven en droeg hem zelf. Men weet, dat ook hij spoedig dor den dood werd weggerukt. Zijne weduwe, de koningin regentes, liet den nag aan de Madonna van Almadena, de beschermheilige van Madrid, schenken, die hem thans aan een kleine gouden ketting om den hals draagt. Een telegram meldt het vergaan der Engelsche stoomboot Namchow, welke in de Cbineesche wateren in geregelder) dienst voer, in de nabijheid van Cupchi-punt. Daarbij zijn 414 menschen omgekomen, onder welke de geheele Europeesche bemanning. Weder zijn twaalf luthersche predikan ten in Rusland tot 3 a 6 maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat zij kinderen geboren uit lidmaten (?j der Grieksche kerk volgens de Luthersche ritus hadden gedoopt. In Spanje heersehen overstroomingen Een paar rivieren bij Huelva hebban alles onder water gezet en vele huizen verwoest. De telegrafische gemeenschap tusschen Hu elva, Madrid en Andalusië is verstoord. In een werkplaats aan den spoorweg te Doncaster kwam Dinsdag plotseling een locomotief de loods binnenrijden. Een werk man werd gedoodvier werden zwaar ge kneusd. De machinist had zijn locomotief verlaten en toevertrouwd aan de zorg van den stoker die, toen hij de machine eenmaal in beweging had, haar niet meer tot staan kon brengen. De Transvaal telt 130,000 blanken; 600.000 gekleurden, totaal 730.000. Bevol- ding van geheel Zuid Afrika 638.000 blanken en 3 259,000 gekleurden. Over «een krachtig ras» schrijft The Standard and Diggers News die te Jolian. nesburg verschijnt, het volgende: «Men moet tegenwoordig zijn geweest bij het jaarlijksch feest, dat den löden Dec. te Paardekranl gehouden werd, om goed te beselïeD, dat de «Boeren» een krachtig en geducht volk zijn. Hier zijn vandaag tien-honderden van wagens en bijna itwintigmaal zooveel Boeren: zij zijn zoodanig uitgerust als alleen de Boet te velde trekt. Het tooneel i* in de hoogste mate indrukwekkend. De vreemdeling beseft dat hij nog niet over dit land regeert, en dat voor hij dit doen zal, nog heel wat ossen wagens de rivier zullen oversteken, tenzij door geweld de orde van zaken verstoord wordt. Het zijn vastberaden, onversaagde mannen, die hier vandaag bij duizenden ver gaderd zijn; hun uiterlijk verraadt taaiheid en beslistheid. Als zij op hunne paarden zitten met karabijnen aan de zijde, is hun voorko men wel niet sierlijk, doch zij zitten met zulk eene gemakkelijkheid en bedaardheid in den zadel, dat zij blijkbaar op elke onvoorziene gebeurtenis zijn voorbereid. Hun zoogen. militaire uitrusting en hunne manier van leven doen beseffen, dat deze mannen inet hunne ruwe vlugheid iets j anders zjjn dan salon-soldaten. Bewonderenswaardig passen zij voor de omgeving, voor de wijze van oerlogvoeren, en kunnen alles verduren en doorslaan. Hunne vrouwen h juden de wacht, de ossenwagens zijn forten, het levendig en scherp oog is hun schildknaap. Dit zijn de mannen die «Majuba» her denken. Alles in de familie. Voor de laatste tien jaren hebben twee huisgezinnen, die var. Wright en Johnson, naast elkander in Blount county, Alabama, gewoond. Mr. en Mrs. Wrigt hadden vijf dochters en Mr. en Mrs. Johnson hadden vijf zoons. Twee jaren geleden huwden de twee oudste John sons zoons de twee oudste dochters uit de Wright tamilie. Kort daarop overleed Mr*. Johnson en ook Mr. Wright. Korten tijd geleden huwde de weduwnaar Johnson de weduwe Wright en sedert zijn de nog oa- gehuwde zoons van Johnson met de ongehuwd* dochters Wrjght getrouwd. Door het open portier-raam van een spoorweg-waggon op de Italiaansche lijn BologneFlorence, vloog dezer dagen een vonk naar binnen en spoedig daarop stond het ''prachtige, goudgele haar eener passa- gieres, een jonge dame, in vlam. De medereizigers waren vol ontzetting, maar de dame bleef doodbedaard. Zij trok het brandende haar van het hoofd en gooide het uit het raampje. Het haar van de schoone was namelijkvalsch. Te Gent wilde iemand zich van een lastigen hoest bevrijden door het gebruik van teerpillon. Om zeker van zijn zaak te zijn nam hij er vjjftig tegelijk in en stiert. Een hevige brand heeft te Londen een groote meelfabriek in Tooleystreet aan de Theems vernield. Er zijn 280.000 zak ken meel verbrand. Dertig spuiten deden dienst bij het blusschingswerk. De brand ontstond door een ontploffing van meelstof. Een bronzen crucifix, dat bjj haar laatste bezoek door Keizerin Eugénie op het grafmonument van haren zoon was geplaatst, is gestolen. Naar men uit Lyon meldt heeft zich te Culoz Dinsdag een zonderling verschijnsel voorgedaan. Ten gevolge van de massa ge vallen sneeuw raakten de geleiddraden der electrische verlichting met elkaar in verbin ding en begon het dientengevolge te 5 uur 's ochtends in de stad te bliksemen als of er een zwaar onweer woedde. Dit nieuwsoortig lichten hield tot verbazing der aanichou- wers een uur lang aan. Een ideale plaats. Het beroemde Uto pia, dat niemand wist te liggen, schijnt gevonden te zijn in 1 rown county, eene provincie van den Noord Amerikaanschen staat Indiana. De menschen, die daar wo nen. zijn znlke oppassende, huiselijke lieden, dat in het gansche district geen enkele kroeg bestaat, omdat die toch geen klanten zou hebben. De afgezonderde ligging en heerscberide eenvoudeu sehij en de duur zaamheid van dien gelukstaat zeer te be vorderen. De hoofdstad van het district, Nashville, ligt zes mijlen van den naasten spoorweg en alle huizen zijn niets anders dan van boomstammen gebouwde hutter. alleen liet rechtsgebouw is een steenen huis. Hierbij behoort eene gevangenis, die ook van boomstammen is opgetrokken, zij is klein, maar dat hindert niet, want er is nooit iemand in. Te Parijs is een woning afgebrand; de brand ontstond doordat twee vechtende katten een brandende petroleumlamp omver wierpen. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Middelburg door ds. J. Langhout te Haarlem. Koudekerke. Ds. de Groot zal D. V. 24 Januari bevestigd worden. Donderdagavond overleed te Goes ds. K. Loggers, emeritus leeraar der Chr. Ev. ge meente aldaar. De overledene, die een leven van Ijjden achter zich heeft voor zijn lichaam als wei nigen, bereikte den leeftijd van 72 jaren. Toen wijlen ds. Budding nog in Gelderland predikte en oefende, was het huis van den heer Loggers te Dieren zijn Elim. In de gevangenis te Nijmegen is ds. Budding dik wijls door dhr. Loggers bezocht, tot in 1869, ecnigszins op verlangen van ds. B. de heer Loggere naar Goes kwam, tot euderling werd gekozen, na ds. Budding's overlijden door een groot deel der gemeente als opvolger werd begeerd en na een jaar als leerend ouderling ook de sacramenten te hebben bediend, in 1871 op verlangen der gemeente door ds. Witteveen van Ermeloo tot herder en leeraar werd geordend. Tot 1889 ver vulde de overledene zijn roeping toen toene mende zwakte hem noopte zijn ambt neer te leggen. In de dagen dat in de Herv. kerk nog enkele moderne predikanten waren, werd zijn prediking door velen ook uit die gemeente gezocht en begeerd. In de stormen die de Gemeente na Bud ding's dood teisterden, was de overledene een krachtige stuurman wiens gedachtenis dan ook in zegening zal zijn. Indien op dit oogenblik art. 24 der onderwijswet volledig moest uitgevoerd wor den, zou het tekort van onderwijzers, aan de christelijke scholen in ons vaderland ver bonden, 275 bedragen, namelijkin de provincie Groningen 33, in Friesland 46, in Drente 10, in Overijsel 15, in Gelderland 43, in Utrecht 20, in Noord-Holland 22, in Zuid-Holland 65, in Zeeland 11 en in Noord- Brabant 10. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling en beleediging van een beambte: A. v. 'I V., 21 j., timmermans knecht, Oudelande, tot 7 d. gev. straf beleediging J. D., 22 jkoopman, Hoe- dekenskerke, tot f3 b. s. 3 d. h. storing eener godsdienstoefening C. y. 0., 18 j., en J. M., 18 j., werkliedsn, We- meldinge, ieder tot f8 b. s. 8 d. h. en vernisling: A. L., 66 j., hondenkoopman, Goes, tot f 12 b. s. 10 d. h. LAATSTE BERICHTEN. Kapelle. Onder toeloop van eene groote schare belangstellenden werd heden het stoffe lijk overschot van den heer Mr. B. V, v. d. Bilt ter aarde besteld. Aan de groeve werd namens de gemeente door den burgemeester de ver diensten van den overledene geschetst, ter wijl de heer J. Oele namens het bestuur der Breede Wateringde werkzaamheid en ijver van den ontslapene besprak en het Verlies betreurde van iemand die zoovele jaren de belangen des polders had behartigd. Hij eindigde met een woord van persoon lijke hoogachting en vriendschap, den overledene toegedragen. Heinkenzaud. Als een bewijs hoe bjj som mige lui alle eerbied voor de machten over hen gesteld is uitgeschud kan dienen dat een paar avonden geleden door een zekere klub alhier, bij schijnsel der volle maan, klop- of drijtjacht werd ge houden onder deze gemeente in de richting van 's Heerenhoek, waarbij de geweerschoten op verren afstand werden gehoordevenzoo 1.et uitbulderen van moord, brand en. waarbij naar men zegt vele hazen werden bemachtigd, zeer ten nadeele van de heeren pachters der jachtvelden. Zaterdag 16 Januari. Middelburg, Noord Bolwerk 10 t»ur door not. Verheij, 30 olmen, 29 esschen, 13 linden, 4 populieren, 1 esdoorn, 2 kastanje, 1 eik, 695 canada's. Dinsdag 19 Januari. Middelburg, uurBalansdoornot.de Yos, articles de luxe. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 20 Januari Hoedekentkerke, 10 uur voor G. d* Jager, door not. Lansen Croin, 4,59,40 H. bouw- en weiland. En na afloop aan den steiger voor wed. Duynkerke verpachten 1,91,89 H. tiendvrjj bouwl. in Hoedekens- kerke in 11 pereeelen. Inl. dhr. W- P*lle. Krabbendijke, 11 uur door not. Pilaar in herberg van Krijger voor dhr. W. F. K. Lenshoek, 14 H. dyk verpachten in 3 perc. en massa, 3 H. dijk Oostdijk. En verkoopen een schaapskooi voor afbraak als de dijken in massa verpacht worden. Wemeldinge, 10 uur voor wed. F. Wa- beke door not. Merens, 2 olmen, 46 tronk- boomen met kap, 1 eik en 1 kerseboom in Reephoek; 1 olm aan den weg; 35 olmen en 1 eik in den boomgaard bjj de hofstede Donderdag 21 Januari. Wemeldlngc, 10 uur bij Korstanje voor wed. F. Wabeke door not. Merens, een hofstede met 9 perc. boomgaard, bouw- en weiland, totaal 10.25.44 H. Zaterdag 23 Januari- Xufdzande, half 2 voor dhr. P. Luteyn door not. Lansen Croin op zijn hofstede 5- en 4jarig gewaai van 250 wilgen tronken en 25 opgaande populiereboompjes. Dinsdag 26 Januari. Middelburg, uur, meubelen enz. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 27 Januari. Koudekerke, luur by Roose door not. Loeff, lo. het Panhof met tuin en bouwl. Steenenheulweg 24 A. 36 cA. 2o. 30 20 cA. daarachter. 3o. een huis waarin 2 woningen 412 cA. Ylissingsche straat. 4o. een huis en erf Dishoekschen zandweg 4 A. 5o. 33-0 cA. bouwl. langs het Ylissingsche voetpad. bo. 3560 cA. id. Dinsdag 26 Jan. te zien. Donderdag 28 Januari. 's Heer Arendskerke, by de Ruyter door not. Pilaar 11 uur voor wed. Verburg, een hoefje 1930 cA. waarbjj in pacht 12 H. bouw- en weiland. Rotterdam, 11 uur voor de Ned. Han delmaatschappij, 11500 blokken Bankatin, liggende te Rotterdam, 15500 id. te Amster dam, 5100 Bilitontin liggende te Rotterdam en l'üOO ger. Bankatin te Amsterdam. Middelburg, in de Vergenoeging7uur dour not- Huvers, huizen: lo. Turf kaai 174 de Stad Goes". 2o. id. met bleek hoek Hee renstraten 151/152. 3o. pakhuis daarachter Vischmarkt. 4o, huis, erf en bleek Heerenstr. 150. 5o. id. 142. 6o. winkelhuis, erf en pak huis Bree 278. 7o huis, erf en bleek Begijnhof E 274. 8o. huis, erf en poort E 279, benevens open terrein of bouwgrond »an de Bree. 9o. huis, erf en bleek Wal 45. lOo. huis, erf en plaats Kuiperspoort G 82-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2