KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. plaatselijke belastingen ten behoeve van de gemeen.e Vlissingen. Daarbij wordt bepaald dat ten behoeve der gemeente Vlissingen van 1 Januari 1892, zoo noodig lot 31 December 1896, be la* ting op het gemaal, voor zooveel de tarwe betreft, tot een bedrag van ten hoogste éen gulden per hunderd kilogram en op het gedistilleerd tot een bedrag van ten hoogste twintig gul den per hectoliter, ad vijftig percent sterkte kan geheven worden. WanDeer men het nieuwe 5 cents post zegel een weinig draait, zoo, dat men de 5 voor zich heelt, ziet rr.en een mannen kop met sierlijk gekrulden knevel [het oor der Koningin] en kleinen puntbaard. Zijn oog is ook dat van de Koningin, maar met vrij wat minder vriendelijke uitdrukking. Keert men de beeltenis om en zet men haar op de laatste D van Nederland, dan vertoont de omgekeerde ge/.ichtslijn hel profiel van een meisjeskopje met een hoed op. Landbouwrapport! In de Staatscourant wordt mede gedeeld een verslag der Laudbouwcommis- sie, aan den minister van waterstaat, be vattende het resultaat van hare overwe gingen betrelïende het pachtwezen en het gebruik van den grond. De commissie is o. a. tot de slotsom ge komen, dat, behoudens de verbeteringen die èn op fiscaal gebied èn hier en daar op het gebied van het privaatrecht door haar zyn gegeven en behoudens den steun dien da Staat aan het groiidcrediet kan geven, van wettelijke maatregelen in het algemeen tol verbetering van de thans geldende rechtsverhoudingen ten aanzien van het gebruik van den grond weinig heil te wachten is, uiaar dat aan de ont wikkeling en het beter inzicht van land bouwers, eigenaars en pachters, en aan de geleidelijke verbetering der agrarische toe standen moet worden overgelaten om mis bruiken en onverstanuige gewoonten, die thans zoo te4recht worden gowraakt, lang zamerhand te doen verdwijnen. In plaats van den heer J. N. van Elziagen thans inspecteur van den prov. waterstaat, standplaats Zierikzee, is door ge deputeerde staten van Zeeland tot opzich ter van den prov. waterstaat le kl. stand plaats Colijnsplaat, benoemd de heer Ch. C. Coomans. Men herinnert, dat in de laatste zit ting tier Tweede Kamer gesproken is over het verstrekken van geweren uit Rijksma- gazyaen aan vereenigingen voor vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. De heer van Löben jSels vestigde daar toen de aandacht op, dech de minister qua- lificeerde dat als «courantenpraatjes.* Doch nu is de minister iutu^sclien in de noodzakelijkheid gekomen, om te gelasten dat al de bovenbedoelde geweren in de Rijksmagazijnen terug bezorgd moeten worden. Ten behoeve van die oefeningen zullen van wege het Departement van Ooi log andere geweren van verouderd model, wor den verstrekt. Argentinië Hoe de Nederlandsche Consul-Generaal te Buei.os-Aires oordeelt over den toestand in Argentinië, blijkt uit het volgend ge deelte van zijn onlangs uitgebracht verslag Ware de Argentijusche Republiek, onder normale omstandigheden, voor immigratie niet uitstekend geschikt, de voortdurend wassende, natuurlijke stroom van landver huizers ware niet te verklaren. Het is on tegenzeglijk waar, dat de toestanden sedert het uitbreken der crisis, evenals voor alle andere klassen der maatschappij, ook. voor den werkenden stand in 't algemeen veel ongunstiger zijn geworden. Maar weet een flink man, een flink gezin zich door de moeielijke tijden heen te slaan tijden, welke wel in geen enkel land onbekend zijn, hem, die minder tegen den strijd des levens is opgewassen, valt bedoelde taak uit den aard der zaak ook zwaarder. Het was een ongelukkige coïncidentie, dat ter zelfder tjjd ongeveer, dat de ongunstige wending van zaken in dit land plaats vond, een aantal emigranten hierheen kwamen, die al» 't ware alle eigenschappen misten, welke een landverhuizer behoorde te be zitten. Het waren lieden, waarvan men den indruk verkrijgt, dat zij vroeger voor een goed deel direkt of indirect leefden op kosten van anderen, welk stelsel hun niet gelukte, hier in toepassing te brengen, het geen hen grootelijks teleurstelde. Of ove rigens voor deze landverhuizers de toestanden zoo treurig zijn als vaak beweerd wordt, mag men zeer betwijfelen. Want men be denke wel, dat, terwijl ook hier het werk der liefdadigheid wordt uitgeoefend, zoowel door Argentfjners als vreemdelingen, tegen over lage loonen ongeveer fl a f 1,50 per dag de goedkoope prijzen staan van het noodzakelijkste levensmiddelhet vleesch de prijs voor de gewone qualiteit rundvleesch in d» Republiek wisselt af tusschen 10 en 20 cent per Kg. Hierbij dient nog in aan merking genomen te worden, dat een Europeesche winter alhier onbekend is, welke omstandigheid, behalve andere voordeelen, ook de gelegenheid geeft, gedurende het geheele jaar te werken. Vooral op land bouwgebied is dat van belang. In 1891 zijn b\j de Arrondissements Rechtbank te Middelburg aangebracht 124 civiele zaken: en door haar gewezen 138 ci viele vonnissen [waai onder 29 faillissementen 13 echtscheidingen en 5 scheidingen van tafel en bed] en 730 strafvonnissen met 826 be klaagden, van wie 146 werden vrijgesproken. Van de beklaagden bevonden zich 43 voor- loopig in hechtenis, onder wie 7 bedelaars en landloopers en 3 Belgische smokkelaars, Onder de strafzaken kwamen voor 180 wegens diefstal en 189 wegens mishandeling. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bruinisse ds. P. Bokma te Hien en Dodewaard. Op 1 Januari waren bjj de Ned. Herv. kerk 377 predikantsplaatsen vacant, als: in Gelderland 39, Zuid-Holland 62, Noord-Hol land 42, Zeeland 42, Utreeht 16, Friesland 73, Overijsel 17, Groningen 48, Noord-Bra bant 21, Limburg 4 en Drente 13. Op 1 Januari 1891 bedroeg het getal vacaturen 372, zoodat zij met 5 zyn vermeerderd. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Sneek door ds. J. D. v. d. Munnik te Groningen. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Harlingen door ds. W. A. Vrolijk Jr. te Zaamslag. (G. C.) Het gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde de vonnissen der rechtbank te Mid delburg, waarbij W. B., wegens mishan deling tot twee maanden en P. F. J. D wegens diefstal, tot acht maanden gev. straf werden veroordeeld. Goes. De bevolking bestond op 1 Janu ari 1891 uit 3052 mannelijke, 3553 vrou welijke, totaal 6605 inwonersZy ver meerderde door: Geboorte 113 m. 108 vr. totaal 221 vestiging in de gemeente 180 m„ 232 vr., totaal 412 ambtshalve inschrij ving 10 m., 2 vr., totaal 12te zamen 303 m., 342 vr., 645 inwoners. En ver minderde door overlijden 72 na., 76 vr„ totaal 148vertrek 216 m., 272 vr., totaal 488; ambtshalve afschrijving 1 m.; totaal 289 m., 348 vr., dus 637 inwoners. Vermeer derd derhalve met 14 mannelijke en ver minderd met 6 vrouwelijke, dus totaal ver meerderd met 8 inwoners. Levenloos aange geven 5 m., 1 vr., totaal 6. Gehuwd 39 paren. Het aantal inwoners bedroeg dus op 1 Januari 1892 3066 mannelijke, 3547 vrou welijke, totaal 6613 inwoners. Het dinsdagnacht aan de Kruiningsche sluis tegen den dijk geslagen mosselvaartuig was genaamd Bruinisse no 108, schipper De Koning, beladen met mosselzaad vourBr uinisse. Wegens den harden wind, waardoor het vaartuig overvallen werd, was genoemde schipper tot behoud van zijn leven verplicht zyn vaartuig tegen den dijk te zetten. Na een gedeelte der lading overboord geworpen te hebben, is het vaartuig van den wal gebracht en ligt thaes te Uansweert binnen met nog eertige schade aan het roer. (M. C.) Zicriksee. Dinsdag namiddag, toen de stoomboot «Stad Zieriksee I» de haven alhier wilde binnenloopen, werdzij daarin verhinderd door een Engelschen schoener, met zout gela den, die, tegen de bestaande verordening, op de haven was gekomen en vlak bij den ingang dwars bleef zitten. Hieidoor ondervond genoemde stoomboot niet alleen een oponthoud van een half uur maar zij werd door den schoener ook aan de verschansing en raderkast eenigszins beschadigd. Te Renesse hebben zich geene sollici tanten opgedaan voor de betrekking vwn onderwijzeres, die sinds 1 Oct. vaceert. Het traktement, dat eerst f425 bedroeg, is nu reeds tot f 475 verhoogd, doch zonder ge- wecscht gevolg. Staar. Staar is in de heelkunde de algemeene uitdrukking voor blindheid. Men onderscheidt de zwarte, grauwe en groene staar. Bij de zwarte staar is de werking van den oogzenuw of van het netvlies op geheven. De oorzaak dezer kwaal is gelegen in eene organische verandering der zenuw, in vet woesting, drukking, overspanning, her senschudding. Haar aanvang is gekenmerkt door eene toenemende vermindering van hel gezichtsvermogen. De volkomen ontwikkelde zwarte staar onderscheidt zich door onge voeligheid voor het licht met onbewegelyk- heid en vernauwing der pupil, terwijl door gaans de bloedsomloop in het aangedane oog traag, de voeding slecht is, zoodat zulk een oog zich klein, ingevallen en roodachtig vertoont. By de grauwe staar (cataracta) ligt de oorzaak in de opheffing der doorschijnendheid van de kristallens of van haar kapsel. Men heeft hier alzoo eene lens- en eene kapsel- •taar, en de geneesheer dient aanstonds te bepalen welke van deze de blindheid doet ontstaan. Het oog is by grauwe staar dof, het tweede of het derde kaarsbeeld of beide ontbreken, de pupil is vatbaar voor lichtprikkeling, zoodat de lijder dag en nacht weet te onderscheiden zelfs is hy lichtschuw. De ongesteldheid ontstaat door stoornis in de voeding van het oog, veelal een gevolg van ontsteking of van hoogen ouderdom. Genezing wordt verkregen, door verwijde ring, verbrijzeling of wegdrukking der on doorschijnende lens. De groene staar is nog altijd een raad selachtig verschijnsel. Zij draagt dien naam, omdat men in het oog een groenen weer schijn meende te ontdekken. Zij wordt thans, vooral na ds onderzoekingen van Donders gewoonlijk beschouwd als het gevolg eener ontsteking van het vaatvlies. Zij aeemt een aanvang met pij.i in het oog of er omheen, gevolgd door uitzetting vari dsn oogbol en van de bloedvaten der con junctiva. Weldra ontstaat volkomene blind heid en by onderzoek vindt men uitholling van den tepel aan het netvlies. Spoedig gaat zij over in de grauwe en eindigt met Oe zwarte staar. Alleen regeubooguitsnij- ding kan genezing brengen. Een vrouw te Rotterdam, moeder van 3 kinderen, heelt haar jongste pasge boren kind gedood, en het lykje 3 weken lang in een pot bewaard. Te Naardeu heeft men aan twee oude inenschen al hun geld ont-tolen. Zij hebben zich dit zoo aangetrokken dat zij er ziek van werden en beiden op één dag stierven. Te Maas- bracht heeft een knaapje een slag van een molenwiek bekomen, waardoor hy op de plaats dood bleet. 'le Roermond sloeg Woensdag, tyderrs een hevige sneeuwjacht, de bliksem in de sacristie der kathedraal (groote kerk) zonder echter brand te ver oorzaken. Te Bergen op Zoom hebben onbekenden gisteren nacht ingebroken in de 'machinefabriek van Rogier en Co. Zy beschadigdeu eenige machines die ter afle vering voor een suikerfabriek in Indië buiten gereed stonden, en andere machines in de fabriek. Ook te Renen sloeg de bliksem in den GQnera-toren en veroorzaakte geen brand, doch wel schade. Op 1 Januari jl. war«n verscheidene personen te Louneker, by den landbouwer Keppels aldaar aan het Nieuwjaarwenscheu. Een hunner nam «en jachtgeweer in de hand, dal bleek geladen te zijn, want plot seling ging het scbot af eu trof de '18- jarige dienstbode. Het meisje is aan de gevolgen overleden. Om bevroren eieren weder eetbaar te maken! Het gebeurt in den winter dikwyls dat eieren bij liet transport van de vorst lyden, en daardoor niet meer eetbaar zyn. Om aan de eieren huu goeden smaak terug te geven, legge men ze in zuiver water van '15° C., waarin wat zout is opgelost. Hier door wordpn die eieren langzaam op een normale temperatuur gebracht en weder smakelijk gemaakt. Terwijl de Christelijke school te Slie- drecht voor eenige oogeublikken ongesloten en onbewaakt was, maakte een viertal knapen van 810j»rigen ouderdom hiervan gebruik dit gebouw binnen te sluipen. tiles wat hen voor de hand kwam, werd vernield, inktkokers stuk gegooid, potiooden en pennen weggeworpen, eene landkaart van f 20 waarde werd met een scherp voorwerp doormidden gesneden. Zelfs een houten kast, bestemd tot berging van brei- en naaiwerk, werd opengebroken en de inhoud stuk gesneden. Wat de Diakenen vóór eon eeuw alzoo ophaalden 1 Op den algeineenenDask-, Vast en Bededag, gehouden den 2den Maart 1775 is in de voigende steden inde kerken gecollecteerd: Utrecht f 6572, Dordrecht f8283, Amsterdam f 20027V»,'s-Hage f 6685, Rotterdam f5205, Leiden f JG821/», Leeu warden f2562, Groningen 12475. Het is nogal belangrijk op één dag, vooral wanaeer men in aanmerking neemt, dat deze sommen toen zeker de dubbele waarde van nu ver tegenwoordigen. Voor eenige dagen vertoonden in de gemeente Aalten eenige bardloopers hunne kunsten. De boeren echter lieten hun moeite onbeloond. Hierover vertoornd, braken de hardloopers bij eenige boeren in en rootdan de worsten van den zolder, haver uit de schuur en al wat ze maar grijpen konden. De boeren, wien deze brutaliteit wel wat te ver ging, haalden politie, die de ongenoode gasten achter slot en grendel zette. Welke toestanden! Te Heerenveen is de honger zoo nijpend en de arme zoo verbitterd, dat zijuaardenarmvongdzyn gegaan eischeade meer bedeeling en dreigend. De marechaussée moest beschermend optreden. De politie te Meersen heelt gisterennacht een inbreker gesnapt die in de kerk de offerblokken ging ledigen. Het getal aanran dingen in de omgeving is vele. Het eiland Marken staat, nadat het eenige dagen van het opperwater bevrijd was, weder geheel onder water. De vastelandsbewoners kunnen zich niet voorstellen wat een last dit dan bewoners veroorzaakt. Te Alblasserdam is een 2jarig knaapje in een tobbe met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Bellen viel een 3jarig knaapje, terwyl de moeder even was uitgegaan, in het haardvuur. Toen de vader een oogenblik later uit de schuur in de huiskamer kwam, vond hy het kind reeds overleden. Een grappig geval overkwam dezer dagen een jong niensch te Amsterdam die schriftelijk een meisje ten huwelyk wilde vragen. Niet goed met de pen kun nende omgaan, nam hij zyn toevlueht tot een zoogenaamd «brievenboek*. Daar in vond hy een br ief, die hem uit muntend aanstond, getiteld «Aaneen jonge dame, van een jongeling, die op vurige maar waardige wyze zyn liefde wil verklaren». Hij schreef den briet over, onderteekende hem en zond hem aan de geliefde. Na eenige dagen van angstige spanning kreeg hij antwoord. Zy antwoordde: «Kijk in uw brievenboek, bovenaan blad- zyde 69-* Hij greep het boek en vond op de aan geduide plaats een korten brief, getiteld: Aan een jonkman van een jonge dochter, die beslist een huwelijksaanzoek afwyst. Dat hét icliaap een uitstekend last dier is, i» in 1874 in Engelsch Indië bewe zen. Toen zond de vice-koning een gezantschap naar Yarkand en liet al het voor de militairen benoodigde doorschapen over het Himalaya-gebergte vervoeren. De ge heele overtocht duurde een maand en ge middeld droeg elk schaap 11) kilo. Tartaren dragen gewoonlijk 15 kilo doch leggen slecht» 7 mijlen per dag afhet Engelsche gezant schap deea 20 mylen peruag en verminderde den last om dien afstand geregeld te kun nen afleggen. De weg was zeer ongebaand en rotsachtig en toch verongelukte er maar een enkel d er. Eén man leidde eeu kudde van 30 stuks; zy marcheerden van 13 mylen in het uur, naargelang van de ge steldheid van den weg, en ot er veel gras sprietjes langs groeiden; want hunne ge woonte volgen zy, om deze op te eten. De overtocht over beken baande echter zorg, daar het water in de wol bleef hangen en des nachts in ijskegels daaraan vast vroor. Barbaarsch. Een staaltje van Oostersche wraak komt uit Indië. Mahmud Khan, die gewoon was zijn beide lievelingavrouwen te nnsf atidelen, had zich onlangs met haar op reis begeven. Twee dagen laterkwamen de vrouwen alleen terug eu wilden niet zeggen waar haar heer gebleven was. Men ging ging hem zoeken en vond hem in een beklagenswaardiger! toestand, door de vrou wen rnet handen en voeten aan een boom vastgebonden, aan welks voet een groot mierennest was. Zij hadden om de dieren nog meer aai, te lokken, het geheele lichaam van Mahmud Khan met suiker besmeerd. De muu moet ongelootelyk geleden hebben, toen hy, uit zyn bedwelming ontwakend, ontwaarde, dat by door insecten werd op gegeten, die langzaam ,al het vleesch van zyn lichaam knaagden. Had men hem niet spoedig gevonden en bevrjjd, dan zou weldra niets vau hern zijn overgebleven dan een wit geraamte. De bevrijding hielp hem niet veel, want Iry stier! spoedig daarop onder onduldbare pijnen. Tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, maakten beide monsters een einde aan baar eigen leven De eerste Wereldkaart. Op de wereld ten toonstelling in 1893 te Chicago, zal de eerste kaart tentoon worden gesteld van de wereld, die in 1494 ontworpen en in 1529 voltooid werd. Op deze kaart komt de lyn voor door Paus Alexander VI daarop ge trokken tot aanduiding van het grondgebied van Spanje en Portugal in Amerika. De kaar t werd door Kardinaal Borgia geschon ken aar, de bibliotheek van het vaticaan, en is drie bij zeven voet in afmeting. De Njjl wordt or op aangegeven als haren oorsprong vindende in drie meren. Rusland en Siberië zijn er op aangegeven. Amerika vindt er zijn plaats op met Yucatan, Bra zilië en Nieuw Spanje, duidelyk aangegeven, met Labrador aan het uiterste noorden. Moody en Sankey zijn weêr in Schot land. Zij waren gevraagd te komen in 't voorbijgaan naar Indië, maar op geneeskun digen raad zyn zy aldaar gebleven. Voor negen jaren deden zy er hun laatste bezoek. Terwylhunneoude vrienden hen verwelkomen en met hen arbeiden, zyn er sir ds menigten opgekomen, die hunne stemmen niet kennen, zegt de Record van de Vereen. Presb. kerk. Gedurende al die jaren heeft Moody een steeds toenemencien heilrijken invloed uitgeoefend op het godsdienstig leven in Amerika door zyn heerlijkeu arbeid te Norlhfield. Hij komt thans naar Schotland op een tyd, dat in verschillende gedeelten van het land evangelie-dienaars van ver schillende kerken, in gemeenschappelijke en afzonderlijke meetings, te zamen naar een uitgebreider doop des Geestes hebben uit gezien. De «beroemde» Sequah-maatschappy is nu ook in Saragossa opgetreden. Haar agent beelt daar op de bekende wyze zyn intrede gedaan in een vergulde koets met dienaren en muzikaaten in Mexicaansche kleederdracht tout comme chez nous. Het springen van lampeglazen wordt veroorzaakt 1. Door het scheefstaan der glazen, het geen dikwyls veroorzaakt wordt door kleine stukjes glas, welke in den brander zijn blij ven liggen de vlam brandt dan onregelmatig en geelt eene ongelijkmatige verwarming aan hel glas. 2. Doordat het glas te vast in den bran- deriing geklemd zit, waardoor het by ver warming niet gemakkelijk kan uitzetten. 3. Door het in 't begin te hoog opdraaien der vlam. 4. Wanneer het glas aan ééne zyde door een kouderen luchtstroom (tocht) wordt af gekoeld. Op een der laatste avonden van het vorige jaar werd een landbouwer te Bay City (Mich. N. A.) gewekt door brand in zijn veestallen de vlammen hadden echter reeds te veel veld gewonnen en het eenige wat over bleef was het aanwenden van po gingen om het vee te redden. Ook in deze richting was weinig meer te doen. Ver scheidene paarden werden uit de stallen gehaald maar door de flikkerende vlammen wild geworden, holden zij regelrecht in het vuur terug en kwamen om ot moesten neergeslagen worden. Zeventig stuks rund vee werd in de benedenstallen den brandden prooi. Het loeien van het vee dat langzamer hand door de hitte van het vuur geblakerd werd, moet verschikkelyk geweest zijn. De bran 1 was het werk van brandstichters. De Khedive (onderkoning] van Egypte is gisteren aan influenza overleden. [Me- hemed Tewlik, khedive van Egypte, sou- verein over Nubië, Soedan, Kordufan en Darfour, geboren 1852, was een zoon van den Khedive Ismael wien hij den 8 Aug. 1879 opvolgde; zijn oudste zoon, de erfprins Abbas Bey, is den 14 Juli 1874 geboren.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2