RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. Deze «nieuwe leer» zoo vervolgt ds. Gispen - ontru t mij vooralsnog niet. En allerminst kan zij de broeders sehaden die gewetensbezwaar hebben orn bij de Regeering bekend te staan naar de Wet van '53, doch met een vrije en goede cons ciëntie gebruik maken van de wet op de Vereeu'gingen van 55.» 4 Jan ui ri J89'2. Goes. Door de leerlingen van school B (hoofd de heer Van Schelven) is in het afgeloopen jaar aan de rijkspostspaarbank: ingebracht op formulieren van 1 cent f'289. En op uie van 5 cent f50. Te zamen f339 tegen f'298 in 1890; f305 in 1889; f359 in 1888; en f359 in '1887. Cjjfers zijn hier ook welsprekender dan woorden. Vinde het' voorbeeld van school B navolging. Vele kleintjes maken één grooten opvoeders die de spaarzaamheid bij de kinderenbe vorderen, bewijzen aan hen, aan de ouders en aan de maatschappij een belangrijken dienst. Goes. Men schrijft ons: Een waar woord schre ef de Goesche Crt. in haar nieuwejaarsno. »Ook met die werken aan het Sas was «men in het afgeloopen jaar verre van tigelukkig. De eene onvoorziene omstan- «digheid voor en de andere na was oorzaak «dat het werk herhaaldaljjk moest worden «gestaakt of slechts langzaam kon worden «voortgezet en we gelooven, dat zelfs des- «kundigen moeieljjk bij benadering zuilen «kunnen voorspellen, wanneer die werken «tot een goed einde zullen zijn gebracht. «Door dit alles laat de de toekomst zich «voor onze naaste omgeving verre van roos- «kleuiig aanzien en daarom is het meer dan «noodig dat het bestuur onzer gemeente «is en blijlt in handen van personen, die «door hunne practische ervaring en door «hut ne nauwgezetheid als aangewezen «zijn de belangen onzer gemeente te be- «hartigen.» Ik nam de vrjjheid een paar woorden te onderstrepen en te constateerert dat het met het Sas allerellendigst staat. Het gaat inder daad «verre van gelukkig» wat mij dan ook door «practisch» ervaren mannen (als men tenminste een aannemer of dijkwerker prac tisch ervaren mag noemen) is voorspeld. Der gelijke mannen heoben al vroeg gezegd Van het Sas komt daar op die plaats niets. Wat daar van aan is, zullen deskundigen nu wel uitmaken; ataar ik mag toch wel zeggen dat het zijn van het bestuur der gemeente in handen van raadsleden met practische ervaring, niet heeft kunnen beletten dat men in het afgeloopen jaar «verre van gelukkig» ■was. Hoe de zaken loopen, daar wordt in de openbare raadsvergaderingen zelden van ge rept. De gemeente mag daar zeker niet te reel van weten. Uit een enkel kranten berichtje at en toe wordt men ook niet veel wijzer. Maar nu zegt «De Goesche Crt.» iets dat ik nog niet goed begrijp. Hij bespreekt de verkiezing van de hh. Adam en Faberij de Jonge, en zegt: «En voor wat den gemeenteraad aan- «belangt achten we vooralsnog de daarin «gebrachte wijzigingen geen verbetering. «Wij moenen dat krachtiger figuren, «mannen van meer veelzijdige ontwikke ling en met meer practische ervaring, «mannen van krachtiger initiatief in de «gegeven omstandigheden het college van «B. en W. dienden ter zijde te staan in «dit verre van gemakkelijk tijdperk.» Ook hier veroorloof ik mij een opmerking. Men had «krachtiger figuren», «meer veelzijdig ontwikkelden», practisch meer «ervarenen» gewild dan de heeren Adam en Faberij de Jonge. Men had namelijk de heeren Stieger en Harting gewild. Of de heer Harting nu aan deze eischen zou heb ben voldaan, is niet te bewijzenmaar van den heer Stieger had de «Goesche Crt.» wel eens een andere gedachte. Ten minste in haar no. van Zaterdag 19 Januari 1889 schreef zij, met het oog op het Sas en des heeren Stiegers Candida (uur: VI hebben geen waarborg dat de dieeren Stieger [en CenseJ de mannen zijn die bij de belangrijke vraagstukken, «die bint en een niet te lang tijdsverloop «deu Raad zullen worden voorgelegd, npractische wenken zullen geven.» Dit klopt niet, M. de R. En wat dat «practische wenken» aangaat, is er een «practisch ervaren, veelzijdig ontwikkeld, krachtig figuur» in onzen gemeenteraad dan is het toch de ingenieur Lambrechtsen: en zelfs zijne «practische i.enken» hebben de gemeente nog o, zoo weinig voordeel mogen opleveren in de Sasquaestie. Ik heb de heeren Adam en Faberij de Jonge gestemd; en ben na lezing van het hierboven door mij aangehaalde versterkt in de meening daaraan wèl gedaan te hebben. Temeer daar ik het met de Goesche Crt. eens ben, «dat onze gemeenteraad bij alle partijen nog ernstige en degelijke mannen (bevat) aan wie met vertrouwen de gang der zaken mag worden toevertrouwd en overgelaten.» En is nu de «Goesche Crt.» tevreden met de degelijke mannen harer partij (ik spreek niet van de wethouders, al sympa thiseer ik met beiden niet even hard; maar is zij tevreden met de krachtige figuren van haren Hildernisse en haren v. d. Hoek (ik zeg dit ook met volle waardeering van hunne personen) dan meen ik genoegen te kunnen nemen met mijn Adam en mijn Faberij de Jonge en M. de Jonge Jzn.,wien ook ik «in 1892 de kracht en den lust (toewensch) om ten bate van onze belan gen werkzaam te zijn.» Wat omtrent dhr. Adam geinsinueerd werd dat hij de vier zittingen in dit jaar na de toelating van zijn collegi Faberij de Jonge verzuimde, «omdat zijn persoonlijk belang in botsing kwam met het onmid dellijk aanvaarden der betrekking», dat zal ik stilzwijgend voorbijgaan. Alleen vraag ikweet gij wel hoeveel raadsvergaderin gen de heer Kakebeeke, ondanks zijne on middellijk aanvaarden der betrekking» i n 18 8 9 en in 1890 heeft verzuimd En weet gij wel hoe in alle «liberale» kringen gefluisterd wordt dat de antirevolutionairen meer dan zij voor hun beginsel over heb ben Geen enkel der liberale raadsleden lijdt stoffelijk nadeel om zijn lidmaatschap van den raad. Zou men hetzelfde van de beide jongste antirevolutionaire raadsleden durven beweren Ook van den heer Adam met zijn «persoonlijk belang» Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand December 1891 574 telegrammen, ontving 573, overgenomen en verder geseind werden 866, totaal 2013. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ont ving 35, verzond 20, samen 55 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 13; verzond 16, samen 29. Dat te Hoedekens- kerke ontving 24, verzond 21, samen 45. Dat te Heinkenszand ontving 20, verzond 27 samen 47, dat te 's Heer-Arendskerke ontving 9, verzond 11 samen 20. Dat te 's Heerenhoek ontving 42 verzond 42 samen, 84. Dat te Borsele ontving 10 verzond 12 samen 22. Dat te Nieuwdorp ontving 7 verzond 5, samen 12. Dat te Ovezande ontving 16 verzond 16 samen 32. Dat te Driewegen ontving 8 verzond 5 sa men 13. Dat te Ellewoutsdijk ontving 29, verzond 25 samen 54. Dat te Kloetinge ont ving 16, verzond 20 samen 36. I Omtrent het verschil van meening tusschen den minister van oorlog Seyfïardt en de koningin Regentes over de benoeming van een kolonel commandant van het regi ment grenadiers enjagens schrijft de Am sterdammer i,_De minister Seylïardt heeft het plan op gegeven, om dit kommando op te dragen aan kolonel Kool, [een artillerie-officier com mandant van een corps infanterie] 1 en tha ns daarvoor kolonel Muschart var. het zevende regiment infanterie voorgedragen. ,^«Het moet echter gebleken zijn, dat^H. M. gaarne kolonel Lanzing, van het zesde regiment infanterie, tot kommandant van het «keurkorps» benoemd zou zien, zoodat ook nu weier de gewenschte overeenstem ming niet is verkregen. fes», «De voorkeur van den minister is gemo tiveerd door de omstandigheid; dat kolonel Muschart bij de laatste manoeuvres bleek een der beste kolonels van het legerte zijn. Kolonel Muschart verkreeg zijn tegen woordig kommando op 19 Juni 1889; ko- ler.el Lanzig het zijne op 5 Juli 1890. Verplaatst van Zwolle naar Enschede de brigadier bij de marechaussee J. Braamse. Bij Kon. besluit is A. J. Bierens Jr. benoemd tot burgemeester der gemeete St. Annaland. Tot leden der commissie van voorbe reiding eener overeenkomst tusschen Neder land en België voor den bouw eener nieuwe sluis te Terneuzen zijn onzerzijds benoemd de heeren: Conrad, oud-hoofdinspecteur van den watérstaat, lid van de Tweede kamer; Buteux, lid van Ged. staten van Zeeland Van Hooff, hoofdingenieur van den rijkswa terstaat te Middelburg, en Nelemans, in genieur van den rijkswaterstaat te Terneuzen Kit KR- EN SCIIOOMIEUWST Het classicaal kerkbestuur van Imster dam heeft uitspraak gedaan in He zaak van H. Dreessen, vroeger hulpprediker op Mar ken, later te Tolen, thans te Amsterdam, die iederen Zondag godsdienstoefeningen houdt in de Saanredamstraat en Terklaart dat hij predikant is eener vrije gerefor meerde gemeente en «zoekt te vereenigen de verstrooide schapen van Wouter Bekker om des broodswille.» H. Dreessen is ver vallen verklaard van zijn betrekking tot de Nederlandsche hervormde kerk en van elke bevoegdheid als lidmaat of godsdienstonder wijzer hem verleend. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Goes ds. J. v. Haerergen> te Werkendam. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Woris en Engwier door ds. W. A. Vrolijk te Zaamslag, die beroepen is te Marlingen. Oostbnrg, 2 Jan. Heden vergaderde in de Chr. Bewaarschool alhier «ie ring van Chr. Jongebngsvereenigingen in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De verschillende vereenigingen waren goed vertegenwoordigd; de toon was broe derlijk, het samenzijn gezellig. Uit de te behandelen bijbelsche onderwerpen werd het hoogepriesterlijk gebed gekozen. Van de in gezonden vragen werd deze beantwoord «Welk direct kwaad is ër gelegen in het lezen van romantische werken Voor eene volgende vergadering werd de Hemelvaartsnag bepaald en Nieuwvliet als plaats var, samenkomst. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Bij bevelschriften dier rechtbank van den 31 December 11. zijn de navolgende zaken naar de openbare terechtzitting verwezen lo. C, A. L., oud 29 jaar, geboren te Nisse, molenaar te Zaamslag, en '2o. M. d. R., oud 30 jaar, weduwe van P. d. K., geboren en wonende te Zaamslag, beiden te Middelburg in hechtenis, ter zake dat zij te zamen in den loop van den zomer van dit jaar het plan hebben beraamd om Piettr de Kraker, den man van de 2e be klaagde, het leven te benemen; dat de le beklaagde met dat doel in k September jl. eene revolver heeft gekocht en zich met die revolver, geladen met twee kogels, in den avend van 1 October jl., in overleg met de 2e beklaagde, heeft begeven naar den Cats- polderdijk onder Terneuzen, teneinde aldaar genoemden Pieter de Kraker, \an wien hij wist, ingevolge mededeeling van de 2e be klaagde, dat hij langs dien weg huiswaarts zou keeren, op te wachten en dezen aldaar, ingevolge hun boven beraamd plan, neèr te schieten; dat de le beklaagde vervolgens aldaar dien avond, omstreeks 8 uren, van achter een boom, waar hij zich geplaatst had, op voormelden de Kraker, die met de '2e beklaagde huiswaarts keerde, twee re volverschoten heeft gelost, zonder dezen daardoor te treffen, daarna de Kraker heeft aangegrepen en met dezen aan het wors telen is geraakt; dat de le beklaagde, toen de Kraker zich daarop had losgerukt en wegvluchtte, de Kraker s achterna geloopen, van achter heeft vastgegrepen en op den grond geworpen en, boven op hem liggende, met de handen de keel heeft dichtgeknepen, tengevolge waarvan de Kraker door ver stikking is gestorven; dat de 2e beklaagde bij deze laatste handeling, toen de le be klaagde op haron man lag, aan den len beklaagde heeft toegeroepen: «schiet maar, slaat er op» en zelf haren man met een parapluie slagen tegen het hoofd heeft toe bracht, tengevolge waarvan de Kraker belet werd zich te verweren. Aan den len beklaagde is de heer mr. W. A. van Hoek, deken der orde van ad vocaten, en aan de 2e beklaagde de hear mr. M. Jacq. de Witt Hamer, advocaat, ambtshalve als verdediger toegevoegd, Vervolgens A. d. B., oud 49 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Nisse1 thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij in 1891 in September, October en November iD zijne betrekking van brievengaarder te Nisse a opzettelijk heeft verduisterd geld sommen, die hij in zijne bediening onder zich,: had en die hem tegelijk met de daarop betrekking hebbende postwissels waren ttr hand gesteld; b tusschen September en 1 December 1891 opzettelijk zich heeft toe- geéigendj postwissels (in dat bevelschrift omschreven) en opzettelijk heeft vernietigd twee brieven, die door ham ter bezorging waren ontvangen. Aan den beklaagde is de heer mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg, ambts halve als verdiger toegevoegd. Eindelijk J. N., oud 39 jaar, smid, ge boren te Fijnaart. wonende te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, terzake van 11 feiten van diefstal van konjjnen en één van aardappelen in de maanden October, No vember en December 1891, gepleegd in de gemeenten Oost-Souburg, Middelburg, Kou- dekerke, Ritthem en Vlissingen. Aan den beklaagde is mr. C. de Witt Hamer, advocaat te Middelburg, ambtshalxe als verdediger toegevoegd. Kantongerecht te Middelbur. Bij het kantongerecht te Middelburg werden in het verloopen jaar 780 strafzaken behandeld, waarvan 586 bij verstek; vrij gesproken of ontslagen van rechtsvervolging werden 30 beklaagden: veroordeeld werden wegens overtreding van het strafwetboek 101 tot hecht, en 495 tot geld., van de jachtwet 44 tot geldb., van andere wetten 32 tot geldb., van verordening enz. 152 tot geldb., 123 werden veroordeeld met herh. der overtreding, wegens dronkenschap werden veroordeeld 435 tegen 508 in 1890, 26 wegens andere rfrankwetovertredingen tegen 10 in 't vorige jaar: naar Rijkswerkinrichting werden 5 wegens herhaalde dronkenschap gezonden. 's Heer Uendrikskinderei. Jl. 12 Decem ber hield de vereeniging Eendracht maakt Macht hare gewone algemeene vergadering tot het doen van rekening en verantwoording waaruit bleek, dat aan de leden vrij aan hi is werden gebracht 1384 HL. eerste kwa liteit kachel kolen a 80 cent de HL. Goes. Vrijdagavond werd de jongeling H. S. opde groote markt onverwacht door zekeren v. d. K. aangegrepen en in het oor gebeten, door het vleesch heen. Aan leiding tot deze baldadigheid schijnt een oude wrok te zijn waarbij de verkeerde werd getroffen. Tegen den dader is proces verbaal opgemaakt. Bij den storm op 31 Dec. jl. is het Fransche schip Iquique, kapt. Guyannet, geladen met steenkolen op den Ooster ge strand. De bemanning groot 20 koppen en de gezagvoerder, is door schipper D. v. d. Klooster van Burgsluis ten getale van 19, en door de reddingsboot van Burgh- sluis, schipper J. v. d. Klooster, ten getale van 2 man te Brouwerthaven geland; de Fransche loods wilde echter het schip niet verlaten. Biervliet. Door den Staat wordt druk gewerkt tot voorbereiding van het leggen van twee dijken ter verbinding van Ange lina- en Clara-en Angelina-en Elizabethpol- der. De tusschen deze dijken liggende schor ren zullen dan geheel van de zee afgeslo ten zijn en in polderland veranderd wor den. Voor Biervliet wordt daardoor een na dere verbinding met België voorbereid, te meer daar een kunstweg door den nieuwen polder zal loopen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat den tweeden Januari bij den heer A. Zandee te 's Heer Uendrikskin (.'eren, eene kip acht kuikens heeft uitgebroed. Bij den herder A. Guiljam te Scher- penisse zijn de eerste lammeren geboren. Hanswt-erd. Geduiende het jaar 1891 zijn geschut 46 zeeschepen, met 29117 kilometer 3231 stoomschepen met 343.897 kilometer, 4053 Rijuschepen van 1,643,171 en 25845 lichters van 1,315,971 kilometer inhoud to taal 33175 met 3,332,150 kilometer inhoud. - In den nacht van Donderdag op Vrijdag is nabij Draa>burg, gemeente Aardenburg, brand uitgebarsten, bij ben landbouwer E. Modde in een ark, die gevuld was met gerst, erwten, hooi en riet. Hoewel het geheel in laaie stond was men, door het krachtige op treden derbrand weer, den brand nog vóór het dagwus meester; alles was tegen brandschade verzekerk. Tengevolge der gunstige richting van den wind bleef de schuur, welke nog voor een groot gedeelte veorzien was van allerlei landbouwproducten gespaard! M. C. Als een bewijs hoe sterk verleden week het jjs was, meldt men, dat Donderdag te Musselkanaal (Groningen) eene koe van 450 kilogram, welke zich van haar drijver had weten los te maken, zich op de jjsbaan in het kanaal begaf. Met moeite, maar zonder ongelukken, werd het zware beest op den vasten wal teruggebracht. Een driftig vader, een timmerman te Bromburg, wilde dezer dagen zijn zoontje een klap om de ooien geven, en trof hem aan den slaap, zoodat de arme knaap dood op den grond viel. In zijn wanhoop sloeg de man de hand aan zichzelven. Door een verzuim van het dijkbestuur in de Groote Lindtis onlangs een voerman uit Dordrecht, in dienst bij de bierbrouwerij «De Gekroonde Valk» van zijn bierwagen gevallen, wijl de wagen tengevolge der duisternis te midden eener opgebroken bestrating was terechtgekomen. Zooals wjj destijds meldden, overleed de man weldra onder hevige pijnen aan de gevolgen van zijn val. De weduwe echter liet het daarbij niet. Zij stelde een eisch tot schadevergoe ding in, met het gevolg dat het betrokken dijkbestuur zich Woensdag in hooger be roep veroordeeld zag tot betaling eener scha devergoeding an f 10.000. (R. N). Bij E. Van Tuil, te Bunnik, is eene geit met de kleur van een hert, met zwarte pooten en vier horens. Het vreemdsooriige beestje is reeds zes maanden ond. Te Arnhem heeft het nieuwejaars- schieten iemand een hand gekost. Het pistool sprong toen hij het wilde afschieten. Een veldwachter te Apeldoorn is ernstig aan den hals gewond door een messteek. De dader is in arrsst. Te Harderwijk is op oudejaarsavond een boerderijtje afgebrand waarbr| twee koeien in den stal omkwa men. Te 's Hertogenbosch vielen eergis terenavond door de duisternis misleid een man en een kind van den hoogen walmuur in het water. Op hun hulpgeschrei schoten eenige redders toe die de dreakelingen op het droge brachtendoch de man was reeds overleden. Zijn dochtertje bleef echter be houden. Op vele plaatsen in ens land, ook in onze omgeving heerscht de influenza. Ook in andere landen doet zij zich gevoelen. In het warme Italië al even erg als in het koude Schotland. Te Edinburgh is een ge val van waanzin ten gevolge van influenza voorgekome». Men zegt dat te Antwerpen 40,000 lijders aan influenza zijn. De regenbuien der laatste dagen heb ben de Maas in België zoo doen was»en dat voor groofe overstroomingen gevreesd wordt. Namen en Dinant staan reeds ge deeltelijk onder water. Een nieuwe vischsoort oütdekt en wel in Suriname. Het is de boschtisch [macrodon trahira] die zich nabij watervallen ophoudt, een meter ruim lang wordt, schubben en scherpe tanden heeft en gevaarlijke wonden toebrengt aan de baders, doch zeer fijn, sma kelijk vleesch heeft. De heer Stoking van de «Prins Willem III», heeft 10 nog niet volwassen exemplaren naar Holland meege bracht en op temperatuur gehouden in warm water. Aan boord werden deze dieren gevoed met kakkerlakken. Deze visschen zijn thans aan Artis te Amsterdam cadeau gegeven. In de Leopoldstraat te Weenen had onlzngs ten huize van een tandarts een zeer eigenaardig voorval plaats. Een bejaard heer liet zich bedwelmen en daarop een kies trekken en alles ging van eea leien dakje. Nauwelijks was de patient echter uit zijn kunstmatigen slaap ontwaakt, of hij werd dol van woede en pakte den docter bij de keel. De geneesheer werd blauw in t gelaat en kon niet roepen; zijn compagnon snelde naar buiten, ging in een winkel en vertelde dat boven een krankzinnige was. Hij verzocht dat men zi n collega te hulp zou komen. Be woeste patient had inmiddels zijn shu' toffer losgelaten en was blootshoofds de str:t opgerend. Op zeker oogenblik viel h(j echter bewusteloos neder. Uit papieren die men bij hem vond, ontwaarde men zijn i aam en adres en daarop werd hij met een rjjtuig naar huis gebracht. De man weet volstrekt niet te zeggen waaeom hij eensklaps zoo woedend is geworden en men vermoedt dat hij in een aanval van vallende ziekte of tengevolge van sterke aandoening

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2