andere hand geen mutatierecht mocht ge heven worden. Heinkenszauil. Tot lid van het armbestuur alhier is herkozen J. Slink. Sociaal democratisch Con gres. De beide kerstdagen hebben ge strekt voor eene algemeene vergadering van den sociaal democratischer) bond in Ne derland te Amsterdam. De voorzitter A. Rot herinnerde aan den strijd die in dan boezem der partij heeft piaa'.s gehad, een strijd tusschen de weten schappelijke en communistische socialisten. Geen verbetering voor bet proletariaat is denkbaar, zoo meende de secretaris Colt- hoff, dan die het zich zelve zal verschaffen. De aldeeling MiddelburgVlissingen had voorgesteld «Het congres spreke zich uit over de al ot niet wenschelijkheid eerier samenwerking tusschen de sociaal-democra ten en de Friesche volkspartij.)» Tegelijk diende zij een motie in behelzende ile over weging dat het samengaan tusschen socia listen en niet-soeialisten onder bepaalde om standigheden nuttig kan zijn voor de pro paganda van de socialistische beginselen en de meening dat bedoelde samen werking gewenscht kan zijn. Echter mogen de af- deelingen van den sociaal democratischen bond zich niet duurzaam bjj de Volkspartij aansluiten. De afgevaardigde van Middelburg notmde «algemeen kies- en stemrecht een uitmun tend middel om ds twisten tusschen de re- geerende partijen onderling uit te maken, maar die tot geen afdoende maatschappe lijke hervorming ten bate der arbeiders kan leiden». Niet langs wettigen weq dit toch is van nature anti-sociaal democratisch en bevordert slechts het belang der bour geoisieder regeerende klassen. Niet de partij, maar elk lid der partij persoonlijk mag zich in betrekking stellen met andere partijen, en dan alleen om te agiteeren en de partijen te drjjven in so ciaal-democratische wateren. De meerderheid der afgevaardigden be streed de land-nationalisatie, die volgens haar leiden zal tot bevestiging der macht van de regeerende klassen, die de boeren arbeiders voor hunne zaak zullen winnen door hun belang af te scheiden van dat der industriëele arbeiders. Van der Zwaag uit Wolvega meende dat ook algemeen kies- en stemrecht niet tot het doel zal leiden, wijl de arbeiders niet sterk genoeg zijn om er voordeel van te trekken. Zij moeten eerst georganiseerd zijn. Toch moeten de sociaal-democraten de propaganda steunen voor algemeen stem recht en landnationalisatie als middel tot agitatie. Een ander meende dat alleen heil te wachten is van revolutie, dat is een om keering der grondslagen waarop de tegen woordige maatschappij rust. Daarom had ook Domela Nieuwenliuis geen lid der Tweede Kamer mogen worden. Zoo iets leidt tot schipperen. Domela Nieuwenhnis wilde hierop ant woorden doch vele afdeelingen protesteerden daartegen, wijl Domela Nieuwenliuis g«en afgevaardigde is. Deze revolutie duldden zij niet. Eindelijk kreeg het oud-kamerlid het woord als redacteur van Recht voor al len; en verdedigde toen het voorstel der afdeeling Den Haag dat de aldeeling van den Bund aangesloten mag zijn bij een partij die slechts een gedeeltelijke verwezen lijking van het sociaaldemocratisch program beoogt. Aan dit vooistel moest dan worden toegevoegd het voorstel Beverwijk «dat de revolutionaire tactiek blijve gehandhaafd». Hij verdedigde tevens de meening dat men aan verkiezingen enz. kan deelnemen en lid der Tweede Kamer zijn zonder dit revolutionair standpunt te verloochenen. De afgevaardigde uit Assendellt wilde echter dat «revolutionaire tactiek» uit het voorstel uit hebben. Hij verwachtte niets van geweld, zeide hij, nu noch ooit! Deze witte raaf stond blijkbaar onder deze zwarte raven niet alleen, want het voorstel Den Haag-Be verwijk werd met slechts 35 tegen 14 ste.nrneri aangenomen. Daarna kreeg v. d. Goes het woord om zijn beschuldigingen ti gen Domela Nieuwen liuis toe te lichten. Hij had heel wat aan te merken. Hij ontzegt Doinela Nieuwen liuis alle eigenschappen van hoofd en ge moed om redacteur van «Recht vooruiten» te zijri, welk blad hij onvoldoende noemt. Domela Nieuwenliuis noemt hij grof per soonlek, onbesuisd, dubbelhartig, opper vlakkig, zich niet geljjk blijvend; een war hoofd, eeu phraseur of praatjesmaker, een mond-socialist, die bluft met woorden, maar nooit tot daden komt; een kapitalist dien de broodvraag niet nijpt, enz. Zijn rede werd afgebroken door schreeuwende socia listen die liein het woord wilden ontnemen en den voorzitter der vergadering dreigden met verlies van zijn gezag. Eindelijk werd de spreker gedwongen op te houden. De rest zijner beschul digingen zou nu door een commissie worden onderzocht. Domela Nieuwenhuis bleef het antwoord niet schuldig. Hij noemde v. d. Goes het werktuig der Duitsche socialisten, die hem op het congres te Halle hebben aangezet om hem Domela het voetje te lichten. Hij erkent dat «Recht voor allen» tekortkomin gen heeft. Spr. heeft vele andere werkzaam heden, zoodat veel in dit blad komt zonderzijn medeweten. Niemand is consequent, ook hij niet, en ook v. d. Goes niet, wat naar aanleiding van diens geschriften valt te be wijzen. Ten slotte werden met op 2 na alg. stem men de «beschuldigingen» van v. d. Goes voor niets oin net lijf hebbende verklaard. In de vergadering op den 2en kerstdag deelde de voorz. mede dat de overige grieven vau v. d. Goes onderzocht zijr» door een commissie van 5 personen waaivaii twee door v. d. Goes aange rvezen Gerhard en Polak; twee door Domela Nieuwenhuis aangewezen: Van Em- menes en Penning; en een door deze vier benoemd Visser uit. Arnhem. De meerder heid der commissie vond bijna al de grieven gezocht, en vereenigde zich met deze conclu sie: «De commissie van oordeel dat de be schuldigingen van Van der Goes op één ljjn staan met een beoordeeling vaa «Het Han delsblad» en andere dergeljjke reactionaire bladen, is van meening dat zijn houding niet is zooals een partijgenoot betaamt.» Voorts werd besloten niet meer aan de erkiezingen deel te nemen. Om Zondag 1 Mei 1892 een socialistiscben feest- en pro- pagandadag te houden. Een krachtige be weging in 1892 tegen de «bloedwet» te oi ganiseeren, dat is de militiewet. Een som gelds voor de propoganua in de kazernes werd beschikbaar gesteld. Protestmeelings tot bevrjjding van G iel te organiseeren. Hem werd een telegram met betaald antwoord gezonden. Een «oproergeschrift» zal worden uitgegeven waarin het standpunt der par tijen en dat der S. D. zal besproken wor den. Een voorstel dat niet meer met ha telijke maar met zakelijke strooibiljetten zou gewerkt worden, werd niet behandeld, wegens afwezigheid vaa den voorsteller. Een motie tot goedkeuring van de wijze waarop Recht voor Allen dit jaar Is gere digeerd (eeschreven) werd met 41 tegen 6 stemmen en 2 buiten stemming aangeno men. Herbenoemd werd als redacteur van de \olkstribuun te Maastricht dhr. Vliegen, die dit blad, nagenoeg alleen, schrijtt, zet, drukt en zoo noodig colporteert. Dhr. Nieu wenhuis nam zijne betrekking aan «Recht voor allen» weer voor een half jaar op zich, mits men hem niet voor zoo'n «idioot hield als v. d. Goes». Da heer Cornelissen werd benoemd tot secretaris voor de buitenlandsche correspondentie. Het congres weigerde zich uit te spreken tegen stukwerken verwierp een motie tot het houden eener demonstratie te 'sGravenhage tot het verkregen van Al gemeen Kiesrecht. Bennink uit Her.geloe had deze poging windmakerij genoemd. Het ontbreekt eus socialisten, zoo meende hij, niet aan een grooten mond en aan lawaai, maar de daad ontbreekt vaak. De sociaal-democratische beweging zal dus voortaan minder hatelijk, minder on verstandig en dus meer practisch zijn wat het gevaar zeer verhoogt. Mogen alle chris tenen, paeroons en «werkgevers», recht en gerechtigheid betrachtendat is het beste middel om het socialisme te bestrijden, en xooals het bestreden wil worden. In de- Donderdag te Borssele door den dgkraad van het calamiteuee waterschap El- lewoutsdijk-Borssele gehouden vergadering werd besloten tot verhooging en verzwaring van het laatstnvergebleven vak zeedijk te El- lewoutsdijk, liggende tusschen de djjkpalen 09. De kosten van dit werk zijn geraamd op ruim f5690. Behalve deze voorziening besloot de vergadering tevens tot uitvoering van de gewone onderhoudswerken voor i.an dienst 1892-93, bestaande o. m. in vernieu wing van versleten steenglooiïng en vervan ging door Doorniksche- en Bazaltglooi'ing te Ellewoutsdijk en Borssele. In de Donderdag te Hoedekenskerke gehouden raadsvergadering werd de opbrengst der lig-, los- en laadgelden van de haven verpacht aan den hoogsten bieder, L. de Bart asdaar, tegen t 725's jaars. Met algemeene (vier) stemmen werd tot doodgraver, waarvoor slechts drie sollicitanten zich hadden aange meld, benoemd J. Lukasse. M. C. Geliefde namen. In het jaar 1891, dat ten einde spoedt en waaraan dit laatste noininer van ons blad herinnert, zijn weer tal van geliefde personen weggerukt. Onder de meest genoemden tellen wij den weleer waarden heer ds. de Pree te Goei, Zuurdeeg genet sheer te Zierikzee, ds. ,Ormel te St. Maartensdijk, het oud-lid der tweede kamer, enz. mr. P. H. Saaymans Vader te Eversdijk en zijn broeder J. W. Vader, oud-lid der staten van Zeeland te Kortgene; majoor Soutendain te Goes. Voorts mr. Verniers v. d. Loeff en Dgckmeester, leden der tweede- Insinger en Donker, leden der eerste kamerdr. Rombach, oud-lid der tweede kamer: Baud, oud-minister van ko loniën; S. v. Deventer oud-lid van den raad van Indië; O. VV. Staveuisse de Brauw oud lid van den raad van state; Vtce-admiraal Gregory; tie schilder Bosboom, dr. Kreer.en inspecteur van het lager onderwijs; pro fessor A. Kuenei»onder de buitenlandsche staatslieden die hunnen tijdgenooten ont vielen, treffen wij insgelijks geliefde namen aart. België betrturt zijn ond-ministers Thonissen en Victor Jacobs, Duitschland zjjn Windthorst en zijn Von Moltke, Ierland zijn Parnell, Rumenië zijn Joan Bratiano, Frankrijk zijn Grevy, zijn Boulanger, zjjn Freppel, zijn Jeróme Bonaparte, den preden- dent voor het Keizerschap, benevens diens neef Louis Lucien, mannen b(j een deel der natie met meerder of minder recht bemind. Van de gekroonde hoofden die wegge rukt werden, noemen wij slechts dert ko ning van Hawaï, Olga grootvorstin van Rus. land; prins Alexander van Weimar; Groot vorstin Alexandra van Rusland, kroonprin ses van Griekenland; Ida vorstin van Reuis, geboren prinses van SchamburgLippe; koning Karei van Wurtemberg; aartsher togen Sigismund en Hendrik van Oostenrijk en de vrouw dezes laatsttn; Dom Pedro, ex-keizer van Brazilië. De minister van financiën heeft bepaald dat melk-separatore, bestemd om bij de zui velbereiding den room van de melk af te scheiden als landbouwwerktuigen vrij zijn van invoerrecht, doch, als zij bestemd zijn om het gehalte van melk te bepalen, als instrumenten met 5 pet. der waarde zijn belast; dat het voor (ie vrijstelling als land bouwwerktuig of gereedschap niet voldoende is, dat voorwerpen bestemd zijn om bij de zuivelbereiding te worden gebruikt of als zoodanig worden a ngegeven, maar dat om, |krachtens de vrijstelling, zonder betaling van rechten te kunnen worden toegelaten, de bijzondere bestemming der voorwerpen uit hunne inrichting moet blijken. KMtK.- m JSCHOOLMKI WS Aangenomen naar Dieren door d-e P. N. Pikaar te Goes. liedankt voor Scberpenisse (tusz. doords. P. K. Dommisse te Lage Z wal uwe;voor Westmaas door ds. J. H. Coniadi te De Lier. 's Gruvenpolder. Tot notabelen der Herv. kerk zijn herkozen de herren C. Polderman en J. Eckhardt. Varsseveld, 21 Dec. Zondag. 20 drier, des voormiddags te halt tien ure is Ds. W. van Linschoten, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gein. alhier, in zjjn ambt als herder en leeraar bevestigd door Ds. Mond van Dinteloord naar aanleiding van 1 Sam. 22 1 en 2, terwijl hij des namiddags te twee ure de bediening de* Woords in zijne nieuw» gemeente heeft aanvaard met deze woorden «En dit zal zjjn naam zjjn, waarmede men Hem zal noeinen De Heer», onze Gerech tigheid». (Jerem. 23 6b.) Chr. Geref. Kerk. Drietal te Goes ds. J. v. Haererigen te Werkendam, ds. J. H. Landwehr te Mon ster en ds. M. Schuurman te Enschede. Ds. C. C. A. L. John vroeger predi kant te Vlissingen thaDS te Forest Grove N. A. heeft het beroep naar Ebenezer (N.A.) aangenomen. Heinkenszaid. Voor de betrekking van hulponderwijzer aan de openbare school alhier op eeo jaarwedde van f 450 heeft zich «lechls een sollicitant opgedaan. Axel. Aan de ehr. school alhier werd tot onderwijzer benoemd de heer H. Alher», in gelijke betrekking aari| de Prins Willem school te 's Hage. Ned. Ger. Kerk. Bij den uitgever le Cointre te Middel burg xag het licht «Handboekje ten dienste der ned. gereformeerde kerken voor het jaar 1892. Vierde jaargang». Blijkens dit hand boekje telt de Vrjje Universiteit 87 studen ten, nameljjk 60 Godgeleerdheid, 6 Gods" en Rechtsgeleerdheid, 2 Godgeleerdheid «n Letteren, 8 Rechtsgeleerdheid en 11 Let teren, 40 oud-studenten dienen reeds de ned. ger. kerken als predikant een is nog niet bevestigd terwijl 2 zich nog niet beroepbaar stellen; er zich in het geheel 132 predikanten en 109 oefenaars, waaronder 4 toegelaten tot den predikdienst volgens art. 8 Dordtsche kerkorde. Het aan tal emeriti predikanten bedraagt 5. Do necrologie bevat 2 namen. Er worden 11 kerkelijke gereformeerde bladen uitgegeven. In bet handboekje komen vele onmisbare opgaven en aanwijzingen voor, in zake mark Ven, posten, telegraaf, enz. Voorts betreffende chr. scholen en philantrjpische inrichtingen. Een kot te mededeeling om trent de predikanten (gelijk v. Alphen dit in zijn Handboek doet) doet ook dit hand boekje naar volledigheid streven. Het aan tal ned. geref. gem. bedraagt 300(inZeeland 17). Vacante gemeenten 180. GoeR. Er is hier eene afdeeling gevormd van den Nederlandschen bond tegen de vivi sectie Het bestuur bestaat uit de heeren J. Buijse voorzitter, D. Dekker penningm. co M. H. Harinck secr. Aan dt. Huet werd het eerevoorzitterschap opgedragen. De afdeeling telt 38 leden. Middelbar?. De volgende marktdag zal op Woensdag 30 dezer gehouden worden. Sslierpinisae. Woensdagavond omstreeks 8 uur is onder Westkerke een moordaan slag gepleegd opeen jongeling uit deze gem., waarbij hij eenige schoon niet gevaarlijke wonden bekwam. Een oude wrok schijnt aanleiding tot de misdaad te zijn geweest. De dader is bekend. Vier mannen hebben bg twee land bouwers te Rozendaal uit een schuur 80 H. L. koren gestolen en daarna de schuur in brand gestoken. De dieven zijn gevat en naar de gevange nis te Breda overgebracht. Inde omstreken van Deventer heerseht eene ziekte onder de schapen, bekend on der den naam van galligheid waaraan vele bezwijken. De ziekte werd veroorzaakt door het aanhoudende natte weer gedurende den afgeloopen zomer en herfst. Te Renkum, is Uonderdag iemand die bezig was met het vervoeren van bla deren op een kar, door het schrikken van het paard eraf geslagen en onder de kar geraakt, met het gevolg dat hjj op de plaats doodbleef. Vermeldde men onlangs, dat er 186 sollicitanten, waaronder zich onderwijzers, leeraars bij liet middelbaar onderwijs, ja zelfs één godsdienstleeraar bevond, gedon gen hadden naar de betrekking van zet- kastelein in de sociëteit Amicitia te Amers foort dat aantal is tot ruim 200 ge klommen. Gisteren werd daaruit benoemd de heer J, Veldhuyzen, zetkastelein in de sociëteit Concordia te Amersfoort. Dinsdag is te Stoppeldijk een elfjarig knaapje, dat zich op de zoogenaamde Sassi.ig waagde, door het ijs gezakt en verdronken en Donderdag te Biezelinge een jongetje in een bijt gevallen en verdronken. M. C. influenza btgint zich te 's Herto" genbosch belangtijk uit ie breiden Maandag kwamee hier 13stei tgevallen voor, een bui.en- gewoon hoog sterftecijfer, wanneer men bedankt dat zch in gewone tijden daar gemiddeld slechts 1 of 2 sterfgevallen per dag vorrdoen. Ook in Groningen draagt de ziekte een vrij kwaadaardig karakter, TeNeerhosch [bg Nijmegen] is in den ouileidom van ruin, 90 jaren overleden de heer D P. llelmer, oudstrijder, vrijwilliger der dienstdoende Utreclusche schuiterg en versierd met het «Metalen Kruis.» De overledene was van de oprichting der weesinrichting van den lieer Van 't Linden hout at bijna onalgebroken aan die inrichting verbonden, de laatste 15 jaren als zieken vader in het ziekenhuis. Aan dezen «oudsten wees», zooals hjj zichzelven altijd schertsende plag te noemen, zullen de weezen veel missen. Zjjue nage dachtenis zal in zegening zijn. Een verschrikkelijk ongeluk had eer stén Kerstavond omstreeks half 9 te Rotter dam plaats. Een meisje van 12, «en van 15 en een jongen van 15 jaar wilden den overweg van het Staatsspoor in de Rosestraat oversteken, juist op het oogenblik dat twee treinen daar elkander moesten ontmoete». De kinderen werden door een der treinen gegrepen, met liet ontzettend grvolg dat alle drie verpletterd werden. De kinderen, die uit de kerk kwamen, waren met anderen onder den alsluitboom doorgekropen. Vrijdag heeft te Hoek van Holland aan de gasfabriek een ontploffing plaats ge had, waarbij de machinist en de stoker verwond zijn. Wjj lezen in het Nieuws van den Dag: Een onzer kerkelijke diaconieën had dezer dagen een aardig buitenkansje. De bewoon ster van een harer ouwerwetsche «huisjes» had al lang om een nieuw behangsel in haar achterkamertje gevraagd, 't Behoefde den heeren niets .te kosten zeide zij want «de Jood» had voor het oude «rottige» behang al 25 gulden geboden. De diakens hierdoor opmerkzaam geworden lieten het behangsel aan eenige oudhedenkooplieden zien die voor het oude stuk goudleder, schoon hel beschadigd en vol gaten was, terstond vijfhonderd gulden gaven. Het moedertje inag nu wel een extra-mooi pampiertje hebben. Om te berekenen op welken dag een datum valt telle men bjj het jaartal op Va daarvan met weglating der breuk; en het aantal dagen des jaars toten met den gezochten dag. Deel de som door 7 en de rest der deeling duidt den dag der week aan. Rest 0 is dan Zaterdag. Voor een schrikkeljaar neemt men het vorige jaar. Tjjdens de middernachtmis in de An- dreakerk te Itrnssel heelt men met behulp van vier patronen de kapel der heilige maagd en het hoofdaltaar doen springen, Verschillende personen werden gekwetst. Op den spoorweg New-York-Buffalo heeft een botsing tusschen twee treinen plaata gehad Twintig personen werden gedood,tien ge kwetst. De stoomketel van een der locomo tieven sprong. Een der treinen reed met een snelheid van 48 mijl per uur. In de nabijheid eener kazerne te Pe terburg werd onlangs het lijk van een vermoorden Duitschen koopman gevonden. Bij nader onderzoek ontdekte men in de gracht langs de kazerne nog een aantal lijken die sporen van moord droegen. Acht soldaten bleken aan de misdaden schuldig te zijn en werden deswege ter dood ver oordeeld. Zoo lijn tr. «Mist u je man niet, nu hg op reis is?» «Och neen 1 Aan het ontbijt of aan de thee zet ik zijn krant maar zoowat uitge spreid tegen zijn plaats aan tafel, en de helft van den tgd denk ik dat hjj er is». Ontploffing te Antwerpen. DeFran- sche sloep «Pilote n. 2», schijat een schip te zijn, dat voor hei ongeluk gemaakt werl. Tijdens de stormen der maand September werd het in de Noordzee op de zandbanken geslagen, door het scheepsvolk verlaten, door Belgische kustwachters en visschers gevon den, naar Antwerpen gebraeht, aan de Pijp Tabak gelost en eindelijk door de havenpolitie aan dea ketting gelegd. Het schip was geladen geweest met 20,000 kilo's dynamiet. Deze werden over geladen op de Engelsche bark «Victoria Bay» in bestemming voor tquique. Na lossing werd het in het dok gebracht tusschen den met graan geladen lichter der wed. De Coninck en het Noorweegsche «chip «Vega», dat met hout geladen, onttakeld en veriater. door Deensche visschers in de Noordzee werd gevonden en naar Antwerpen gesleept. Do «Vega» had één en de «Pilote No. 2», twee wakers aan boord. Op den lichter bevonden zich de schippersvrouw, wed. De Coninck en haar knecht. De twee wakers der «Pilote», twee Franschen waren ook aan boorden de waker der «Vega» wandelde op den blauwen boordsteen der kaai. Was de dynamiet niet geheel uit d« «Pilote» genomen Had men gesmokkeld? Niemand weet het, en wellicht zal het nooit iemand weten. Althan», wat er van zij, om 11 ure Woensdagmorgen hoorde men eensklaps een schrikkelijke ontploffing. De groi.d e» het water dreundsn, de ruiten van al de huizen rond de dokken, tot in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2