1891. No. 37. Donderdag 24 December. Zesde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. LTHUIJ. te Middelburg. PRIJS DER AD VERT EN TI EN RECHTSZAKEN. Landbouw. ejlken MAANDAG- "WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummersƒ0.02'. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel j meer 3 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wegens het Kerstfeest verschijnt Vrijdag geen no. van ons blad. Wederom stellen wij, en wel in het no. dat D. V. op Vrijdag 1 Januari 1892 verschijnt, voor belanghebbenden de gele genheid open, tegen den prijs van '25 cents (mits de 6 regels niet te boven gaande) hun Nieuwjaarsgroet aan Familie, Vrienden of Begunstigers als advertentie te doen opnemen. Tevens zal als naar gewoonte in datzelfde no. van ons blad een nieuwejaarswensch voorkomen; onder welken een ieder, tegen betaling van 10 cents zijn naam, beroep en woonplaats kan doen zetten. De Uitgever. Advertentiën worden ingewacht uiterlijk tot Donderdagmiddag 31 December te 3 uur, bij G. M. KLEMKERK, te Goes. Oorlogsgeruchten. In verband met door «De Zierikzeesehe Nieuwsbode» opgerakelde voorspellingen van wijlen den Engelschen predikant Baxter in betrekking tot het einde der dingen, kan het nuttig zijn te weten wat een Duitsch officier met een Poolschen naam, de generaal Lescynsky omtrent de kansen op een mogelijken oorlog zegt: Lescynsky acht den tegenwoordigen mi litairen toestand zeer gunstig. Duitschland heeft een geoefende burgerij, en een mach tig leger met bekwame officieren, zegt hij. Daarin zoekt de genera.il zelfs Duitschlands kracht; een bewering die zijne geloovige collega's wel niet zullen onderschrijven. Toch mag de omstandigheid door den gene raal genoemd, wel in rekening gebracht worden om de dwaze oprakelaars van on bewezen, soms vrij onbekookte voorspellin gen gerust te stellen. De generaal acht een oorlog in 1892 onmogelijk en wel om de volgende oor zaken Duitschland is beter bewapend dan Rusland Rusland zal wel tot 1894 kunnen werken om daarin Duitschland te over treffen. Wel is RusLnd Duitschland niet genegen, doch het is niet gereed tot een oorlog en de hongersnood maakt althans in 1892 al zjjne operaties onmogelijk. Rusland kan deszelfs leger van 2 miljoen man in een vijandelijk land niet onderhouden, vooral nu niet. Frankrijk staat in bewapening met Duitschland gelijk, doch de organisatie is in laatstgenoemd land beter. De lagere commando's in Frankrijk missen zellstarn digheid. Ook moet men rekening houden met de vrees dat de massa s, vooral bij eene nederlaag, lastig kunnen worden. Duitschland heeft ook bondgenooten. Wat Oostenrijk betreft, de ontwikkeling van het leger is er veel grooter dan die van het Russische; de bewapening is goed. Ongetwijfeld zal Oo-tenrijk wel een aan val van Rusland kunnen weerstaan ook de troepen van Roemenië zijn goed en zullen in elk geval twee Russische legerkorpsen werk geven. Over het Italiaansch leger oordeelt generaal von Lescynsky met terug houding: het staat echter vast, dat deze bondgenoot eveneens een deel der krachten van den vijand tot zich zal trekken en dit dus Duitschland niet zal aanvallen. Groote waarde hecht de schrijver aan de houding van Engeland. Sluit het zich bij Duitsch land aan, dan worden de machtsverhoudin gen zeer gewijzigd. Rusland moet dan Fin land en Lijfland sterk bezetten en Duitsch land zou geen troepen noodig hebben voor de bescherming van Sleeswijk en de kust verdediging in liet zuiden zou het eveneens zoo zijn. Werkt Engeland met Oostenrijk en Italië samen, dan komen minstens drie legerkorpsen vrij Hoe schoon dit alles ge lijke, Duitschland kan op dit bondgenoot schap niet rekenen. Engeland haat Rusland, maar vreest Frankrijk. «Voorloopig echter» zoo eindigt generaal von Lescynsky «houd ik een oorlog voor niet waarschijn lijk. Wij zullen noch Rusland noch Frank rijk aanvallen, wij wenschen slechts dit eene, dat men ons met rust late. Sedert 50 jaren hooren wij in Frankrijk oorlogs- geschreeuw daar houden zich alle revoluti- r.airen, als Boulanger en consorten, mede bezig tusschen praten en doen ligt echter nog een lange weg.» Men heeft wel eens meer gedroomd van vrede, als er gevaar was en ook Lescvnsky kan zich vergissen. Wij leven ook in een tijd van tot de tanden gewapenden vrede. Het smeult op vele plaatsen van Europa. Toch behoeft ons dit niet te verleiden geloof te slaan aan de voorspellingen van hedendaa°p sche broodprofeten. Die bij het Woord Gods leett en met de werkelijkheid zooals Les cynsky die schildert, rekening houdt, die laat 7,ich allerminst vervaten door een tot krantenpraat verlaagde schriftuitlegging. De gejaagdheid die daaruit spreekt, is niet het kenmerk der nuchtere verwachting van de toekomst des Heeren. V Enkelvoudige kiesdistricten. Wij lezen in de Maasbode: «De Eerste Kamer heeft indertijd de in voering der enkelvoudige kiesdistricten voor de groote steden verworpen. De Belgische staathuishoudkundige Emile de Laveleye, een der aanzienlijkste liberalen des lands, plaatst thans in de lndépendance beige, het hoofdorgaan van het Belgisch li beralisme, een artikel, waarin de volgende zinsneden voorkomen zonder eenige op- of aanmerking van het blad «Kan het proportioneel kiesrecht niet wor den ingevoerd, dan zou tenminste het stelsel der enkelvoudige kiesdistricten den minder heden meerdere kansen ter vertegenwoordi ging bieden en dus zuiverder de stroomingen weerspiegelen, die in het kiezerskorps bestaan. «Het stelsel der meervoudige districten, zooals het in België wordt toegepastaan sommige districten éen, aan Brussel zestien afgevaardigden gevend, is het onredelijkste en verfoeilijkste dat men bedenken kan. «De bezwaren daarvan zijn zoo groot, dat als de gewoonte ze niet ter. deele verborg, het land ze geen enkelen dag zou dulden.» 't Is waar, dat onze Nederlandsche libe- beralen uit het standpunt der meerderheid, en de heer De Laveleye uit dat de minder heid en tevens der rechtvaardigheid rede neerden, maar zulks neemt niet weg,dat de koven aangehaalde waarheden waar blijven en ook op Nederland volkomen van toepassing zijn. 23 December 1891. Door ingelanden van den polder Nieuw Noord Beveland is, ter voorziening in de vacature van dijkgraaf, tengevolge van het aan mr. L. A. Bijbau verleend eervol ont slag een drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren J. de Looff Lz., A. D. Snoep en P. C. W. Swemer. lïvuinisse. Zeer ten gerieve van den han del heeft de betrokken minister een gunstige beschikking genomen op het verzoek van belanghebbenden om verlenging van pacht tot ultimo Maart 1892, van door hen op gegeven doch nog in gebruik zijnde mossel- gronden, die na de laatst gehouden ver pachting niet gegund zijn, tegen betaling, voor dat kwartaal, van een achtste gedeelte der nog loopende pacht per jaar, onder voorwaarde dat zij, die vóór 1 Januari 1892 betalen, verschoond blijven van de kos ten van een r.ieuw eontract, doch later betalende zich die kosten hebben te ge troosten. Een commissie benoemd door de te Zierikzee opgerichte vereeniging tot het aankoopen van een Clydesdalerliengst, is in de laatst vorige week daartoe naar Schotland vertrokken en heelt aldaar aangekocht den 4jarigen donkerbruinen Clydesdaler hengst «Pride of Burnbank», en voor particuliere rekening twee merrie veulens. Bandeloosheid in Suriname. De/.er dagen werd weder een planter in Suriname vermoord door een Britsch Indi- schen immigrant, een werkman uit de En- gelsche beziitting tot de Nederlandsche over gekomen om er te arbeiden. De heer N. v. d. Brandhof die door zijne betrekkingen in Suriname tot oordeelen alleszins bevoegd is, schrijft dit en vroegere moorden toe aan de tactlooze en onmenschelijke wijze waarop daar met de arbeiders door de planters of hunne directeurs geleefd wordt. Op som mige plantages is het niet pluis, zegt hij. Hij heeft zelf waargenomen, dat, als hij onverwachts op een plantage kwam, al hel fraais was verdwenen, het schoone goed, kleeding, lakens waarin men hem 's mor gens bij de inspectie de zieken had getoond. De Aziatische volken zijn uit den aard goedig en gedwee, en kunnen alleen tot een moord komen als hun gruwelijk onrecht wordt aangedaan. Het kwaad schuilt in Suriname het meest bij de weinige gezag voerders die nog uit den slaventijd dag- teekenen. Geslaagd voor het kleindirecteursexa- men bij de telegrafie dp klerk C. L. Bakker te Zierikzee, en de geagreëerde klerk P. J. Ie Roy te Sluis; en voor telegraafambtenaar bij den postdienst de commies 3e kl, der telegrafie H. Lij baart te Rotterdam. Christelijke Volksbondte Middelburg. Daartoe uitgenoodigd door de bh. C. J. J. A. v. Teylingen, N. Epkema, mr. S. J. Gra- tama, dr. L J. Heldring en W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke kwamen Maandagavond een dertiatal personen van allerlei richting in «St. Joris» bijeen onder voorzitterschap van dhr. v. Teylingen, ter bespreking der vraag: «Wat kan in onze omgeving gedaan worden in het belang eerier vreedzame oplossing van het sociale vraagstuk van het oogenblik Drie vragen bracht de voorzitter in be spreking. Is eene vereeniging als de Chr. Volksbond door dr. v. Gheel Giklerneester in zijn jongste rede alhier besproken, ook te Middelburg wenschelijk en levensvatbaar? Zoo ja, zal zij uitsluitend werkverschaffing ten doel hebben of zal zij door oprichting van een werkbureau de verhoudingen tus schen den werkgever en den arbeider trachten te verbeteren? Zal voorts de vereeniging optreden als een zelfstandige vereeniging met eigen sta tuten of zal zij zich trachten op te lossen in de hier bestaande Vereeniging tot het bezoeken der armenl De vergadering kwarn niet tot eenstem migheid. De meerderheid was echter meer voor optreding als zelfstandige vereeniging dan voor oplossing in een andere, bijv. de «Vereeniging tot het bezoeken van armen» De heeren die de vergadering bijeenriepen hebben zich bereid verklaard te overleggen wat nu verder dient gedaan te worden. Kruiningen. Door den raad dezer ge meente is tot lid van het burgerlijk arm bestuur herbenoemd de heer H. A. Markusse, alhier. Door de directie van de maatschappij «Zeeland» zijn op de nieuwe lijr. Vlissii gen Huil benoemd: op het stoomschip «Minister Tak van Poortvliet», tot kapitein de heer C. J. van Borrendam en tot eersten stuur man de heer P. Boerhaven; en op de «Prolessor Buys» tot kapitein de heer A W. C. E. Overlack en tot eersten stuurman de heer J. Ribbens. De dienst gaat 2 Jan. a. in. Door den minister van Koloniën zijn o. a. de heeren W. Polderman, A. Sauer en H. A. Meijer, gesteld ter beschikk. van den Gouv.-Generaal van Ned -Indië, om te worden benoemd tot leerling-mach. bij de gouvern.-marine daar te lande. Loon en werktijd. Ingevolge art. 4 van het bestek en de voorwaarden wegens het den 30 Dec. a. aan het ministerie van Waterstaat aan te besteden onderhoud en herstel der landsgebouwen te's Gravenliage gedurende 1892, moeten de arbeidsloonen zijn per week: voor een timmerman f 15, een metselaar f 12,50, een loodgieter f 13,50 en f 12, een opperman fll en f10. Deze werklieden zullen daarvoor werkenge durende Januari, Febr., November en De cember van 61/212 en van IV2—16 uur, gedurende Aprii van 6i/2—12 en van l1/»— uur gedurende Meien Augustus van 51/»—12 en van ly2—7 uur; gedurende Juni en Juli van 51/2—12 en van li/»—8 uur gedu rende Maart en September van 6—12 en van 1V2 61/2 uur: gedurende October van 61/0--12 en van 11/25V2 uur. Zij moeten allen aan het onderhoud der landsgebouwen werkzaam zijn. De aannemer moet eiken Maandag vóór 4 uur aan het bureau der landsgebouwen een door de werklieden onderteekende verklaring inleveren, dat zij hun loon, ingevolge de desbetreffende be palingen van het bestek hebben ontvangen. Hij moet ook een boodschaplooper tegen be taling van f 13 's weeks in dienst nemen ten behoeve van het bureau der landsge bouwen. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: mishandeling: J. B., 23 j., landbou wersknecht, Groede, tot 1 m. en J. v. d. P., 17 j., arbeidster, Baarland, tót 7 d. gev. straf en A. K. 19 j., arbeider, Goes, tot f8 b. s. 6 d. h. beleediging D. d. L., 18 j., werkman, IJzendijke tot f5 b. s. 4 d. h.: en bedreiging met doodslag: M. D., 20 j., boerenknecht, 's Gravenpoldertot 7 d. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: D. P. v. H., 20 j.. arbeider, Goes, beklaagd van mishandeling en A. d. S., 35 j., schipper, Clinge, beklaagd van diefstal. En heden (Woensdag) wegens beleediging van een ambtenaar: L. d. R.. 27 j., opperman, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf; mishandeling: L. T. Mz., 19 j., Hein- kenszand, tot lm, M. K., 21 j., Hans- weert, en C. v. d. B., 25 j., schippersknecht, Terneuzen, ieder tot 14 d. en J. v. H., 15 j. arbeider, Breskens, tot 7 d. gev. straf, en C. S., 18 j., arbeider Goes, tot f3 b. s. 3d. h.; mishandeling van een echtgenoot: J. J. F., 31 j., koopman, Middelburg, tot 14 d. gev. straf; wederspannigheid: C. v. S., 15 j., A. J. II., 16 j., werklieden, Middelburg, en J. G., 17 jvisscher, Terneuzen, ieder tot 14 d. gev. straf; diefstalP. C. v. O., 21 j., zonder beroep, Vlissingen, tot 1 j., M. P. 23 j., Schore,tot 3 m., en J. H., 53 j., arbeider, Schore-Vlake, tot 14 d. gev. straf; valschlieid in geschrifte: M. H., 27 j., hvr. van J. D., zonder beroep, Goes, tot 2 m. gev. straf, en huisvredebreuk, bedreiging en mishande ling J. N. 22 j., boerenknecht Djiewegen en J, C., 26 j., arbeider Borsele, ieder tot 1 m. gev. straf. Allen in de kosten. Voorts nog wegens overtreding van rijks belastingen (ook voor ongedekt binnenl. vervoer voor accijnsgoederen, frauduleuze invoer tn weigering van visitatie): F. de R., 22 j., en P. N., 20 j., arbeiders, K. en A. S., 29 j., en F. R., 32 j., arbeiders, Stekei e, de le tot 2 maal 1 m. gev. straf en f10 b. s. 10 d. h, de overigen tot 1 m. gev. straf en f 10 b. s. 10 d. h J. S., 64 j.voerman, Clinge, en S. v. G., 13 j., arbeider, Stekene, beiden tot 7 d. gev. straf en f 10 b. s. 10 d. h,, C. J., arbeider, St. Jansteen, en P. F. van P., 19 j., werkman, Clinge, beiden tot 7 d., en A. de B., 16 j IJzendijke, tot 3 d. gev. straf, en E. de la R., koopman, Overslag, en C. S., 13 j., arbeider, Stekene, beiden tot f25 b. Allen in de kosten, ook in die van bekeu ring en voor hen die zulks betreffen, met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. Vrijgesproken zijn P. G., 20 j., arbeider, Goes beklaagd van mishandeling, en N. de B., hvr. van M. K., herbergierst»r, lerseke. beklaagd van heleediging. Het O. M. bij genoemde rechtbank heeft tegen schipper S uit Eethen die op 3 October zijn schip «Vrouw Allegonda» op zettelijk heeft doen zinken en op 4 Dec. d. a. v. voor den kantonrechter te Goes onder eede een valsche verklaring hieromtrent aflegde, vier jaren gevangenisstraf en 7 jaren ontzetting uit verschillende rechten geëischt. Goes. Een honderdvijftigtal Zuid-Beveland- sche landbouwers had gevolg gegeven aan de oproeping, gedaan door de afdeelingen Rilland en Wolfaartsdijk van de \ereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen, om heden middag te half een eene verga dering bij te wonen in de Prins van Oranje, teneinde te trachten, door onderlinge samen werking. bij het constateeren van Suikerbieten eenige voorwaar den vast te stellen, die blijken noodzakelijk te zp. De heer J. M. Kakebeeke, namens de besturen van de reeds bestaande afdeelingen Rilland en Wolfaartsdijk uitgenoodigd het voorzitter schap dezer vergadering op zieh te nemen, had daaraan gaarne voldaan. Hij opende de bijeenkomst met te con stateeren dat velen aan de uitnoodiging gehoor given en meende het doel, na de desbetreffende annonce, niet meer te moeten uiteenzetten. Dat toch is aaneensluiting, evenals die bestaat bij de beetwortelsuiker- fabrikanten. Eendracht zal ook hier macht maken. De beer F. A. Rovers te Steenbergen, secietaris van den Bond van landbouwers die suikerbieten verbouwen te Wageningen, zette daarop het doel en de erking van dien bond uiteen. Niet eenen kant moet het uit; èn fabrikanten èn teelders hebben elkander nocdig en zij moeten elkander verstaan. Op ieder dorp moet een afdeeling van landbouwers worden opgericht; 10 leden zijn daarvoor voldoende en ook de contri butie, f0.25 per jaar, is daartegen geeti bezwaar. Eendrachtige samenwerking heeft ook dit voor dat men met meer kracht bij de regeering kan aankloppen dan individueel. Verder kunnen zoodanige aideelingen proefvelden aanleggen en de uitkomsten met kunstmeststoffen bestudeeren. De spre ker gaf daaromtrent verschillende wenken. Wanneer men veel chilisalpeter uitzaait, zal men een groot product verkrijgen, doch met weinig suikergehalteterwijl een wei nig chilisalpeter zeer nuttig is, Pe ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1