op Donderdag 31 December Él, Tarwe te Velde, MUTSAARDS, 1 Openbare Verkooping 32 XL CANADABOOMEN, 125 0LMEB00MEN, 30 TRONKBOOMEN. Openbare Verkooping. 3 Paarden, 8 Runders van i jaar oud, 2-jarige Run ders, Kalvers, Varkens, Openbare Verkooping Overzicht van Verkoopingen. Afloop Verkoopingen, enz. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN Armenzorg;, ADVERTENTIES. op Maandag 28 December 1891, 200 droge Wilgen Mutserd. Maandag 28 December 1891, publiek verkoopen een partij VAAMHOUT, PAAR- DEPEEN. !1J dikte geweest tot het laatste toe. Een der schoonen van het vermaarde bal op den vooravond van den slag bij Wa terloo, lady De Ros, is te Londen overleden. Lady De Ros was een dochter van den hertog van Richmond en werd in 1795 ge boren. In 1824 huwde zij baron De Ros, die iu 1874 stierf. Onlangs rees er twijfel over de plaats van het bal en lady De Ros werd toen als deskundige geraadpleegd, daar zij als dochter des huizes bij het bal tegenwoordig was geweest. Een kranig schutter. Toen dezer dagen op een namiddag circa 10i/s uur de heer Th. de Roy van Zuijdev-.ijn administrateur van de onderneming Kedong-Banteng, (Java) na een vermoeienden rit van zijn werk terugkwam en zich op weg naar huis be gaf, werd hem de mededeeling gedaan dat er een groote tijgerin de nabijheid van zijne woning was. Het beest scheen door de lang durige droogte zijn heil in de lagere streken te hebben gezocht. Op dat bericht wapen de de heer De Roy van Zuijdewijn zich met een buks en spoorde den tijger na, welke zich in een hol naast eene brug schuil hield. Verschrikt door het hondengeblaf en de menschenstemmen hief het beest een ver vaarlijk gebrul aan. Als onverschrokken jager, wiens schot nimmer mist naderde de heer de Roy van Zuij dewijn tot op circa 15 pas, en vóór de tijger tot den sprong ove. ging, trof hem de kogel tussehen zijn beide oogen. In grcote triomf werd de buit naar huis gebracht, terwijl de bevolking blijde was van den gevaarlijken gast verlost te zijn. Een sprekende klok wordt op de elec- trische tentoonstelling te Petersburg door Edison ingezonden. Het uurwerk is van een phonograaf voorzien, die met mensche- lijke stem de uren, halfuren en kwartieren vermeldt. Op de wijzerplaat is een men- sehengezicht aangebracht dat zeer natuur lijk den mond opent om den tijd aan te geven. Tegelijkertijd dient de klok als wek ker. Door middel van eea bijzonder me chanisme kan men de klok zóó plaatsen dat zij op een bepaald uur met luider stem herhaaldelijk roept't Is tijd om op te staan». Ook overdag kan ze bijzondere diensten bewijzen door haar bijv. op een gewenscht tijdstip te laten roepen a&a nu naar je werk», enz. Een nieuw middel om hollende paar den te doen stilstaan is te Chicago met me- ces beproefd. Men maakt namelijk gebruik van eer. droge batterij waarvan de draden eensdeels verbonden zijn met den neus van het paard, anderdeels met een handvat dat zich in het rijtuig bevindt. Men behoeft slechts op een knop te drukken om te maken dat de schok dien het paard op di* wjjze krijgt het terstond doet stibtaan. Die schok is intusschen ook niet gevaarlijk voor het dier. Een vermakelijk geval van apenroor en plunderzucht is voor eenige jaren te Simla voorgekomen. De voornaamste banket bakker van de plaats had een prachtigen bruidskoek gemaakt, welke met zorg in een kamer werd geplaatst, die, gelijk de meeste kamers, aan den heuvel grenst. Maar het is geen gebruik de deuren of vensters te sluiten. Zoo gebeurde 't, dat, toen men den koek kwam halen, het laatste stukje door een onafgebroken rij apen, van hand tot hand gaande, door het venster werd weg gedragen. De apen hadden reeds den ganschen heuvelkant met den verbrokkelden koek bestrooid. Een diefstal van dien aard draagt geheel en al een kwaadaardig ka rakter, want de wilde aap houdt niet van voedsel, waarin boter gemengd is; boven dien houdt hij ook niet van suiker. Een ander voorval is niet mindtr be langwekkend. Een ouden aanvoerder van de apen noemen de inboorlingen mijnheer Maharaja; want hij is het echte type van wreedheid en dierlijke heerschappij. Zij hebben ook gelijk, dat zij hun afgod Ha- numan met een rood gezicht afbeelden, want het gezicht van den mannetjes-aap is dofrood, evenals de bolle wangen van som mige dikke oude menscheD. Gelijk de menschelijke Maharaja richten ook de oude apen menigmaal bloedbaden aan en hebben zij hun hartstochtelijkeromantischetooneelen. Op zekeren morgen zagen wij een aan voerder-aap zwak en half-lam, steunende op den schouder van een anderen aap, aan komen. Kennelijk was hij in een gevecht met een andereu aap geweest. Zijn eene hand hing slap langs zijn lijf, zijn gezicht en zijn oogen droegen de sporen van een geweldige worsteling; hij hinkte armzalig langzaam voort met een erg lijdend uiterlijk, terwijl hij voortdurend kreunde van pijn en bleef steunen op deri arm van het wijfje, het eenige lid van zijn huisgezin, dat hem getrouw was gebleven. Wij wierpen hem brood en rozijnen toe en de gewonde krijgs held stopte het grootste deel van deze versnaperingen achter zijn kiezen in zijn wangen. Het hem trouw gebloven wijfje, dat de gelegenheid schoon vond, om den oude leelijk beat te hebben, hield zijn gezonde hand vast en rukte daarna zijn mond open, waaruit zij toen de rozijnen wegroofde. Daarop ging zij op een afstand kalm het buit gemaakte zitten oppeuzelen, terwijl de oude aap zat te janken en wan hopig te tieren en te razen. Daar hij evenwel wist, dat hij zonder hulp van het wijfje niet weer naar huis kon komen, wachtte hij geduldig, totdat alle rozijnen waren opgegeten. Uet was treurig om te zien, maar, evenals alles wat tragisch is, had het ook de lichtzijde van eene kleine komedie. Blijkbaar was dit de eerste maal, dat het wijfje ongehoorzaam was en ik j vermoed, dat deze eerste stap door andere J is gevolgd. Toen alles op was, leidde zijz den ouden weg. Een brutale diefstal is in Whitecliapel te Londen gepleegd. Terwijl door middel van een grooten steen de spiegelruit van een juwelierswinkel werd ingeworpen, gre pen anderen, schijnbaar nieuwsgierige toe schouwers, alle voor het raam uitgestalde juweelen, welke zij in haast konden grijpen, en maakten zich ijlmgs uit de voeten. Eene dame, zekere mevr. Matchel, te Valparaiso in Indiana is dezer dagen voor de. zesde maal in het huwelijk getreden In dit jaar is voor de eerste maal in het graanrijk Rusland graan uit Rumenië ingevoerd. De eerste partij van 50.000 pud is te Odessa afgeleverd. Te Newport is muiterij uitgebroken onder de jongens van het opleidingsstation der marine aldaar. Zjj weigerden uit hoofde van het vriezend weer, hunne hangmatten te schrobben. Toen echter eenige zeesolda ten met de bajonet op het geweer hunne verschijning maakten, kwamen de jeugdige rebellen tot inkeer. Woensdag 23 December. St. Kruis, 2 uur door not. Ie Nobel by mej. Bonte, 49 esschen. Óvezande, 10 uur voor dhr. Risseeuw door not. Pil-iar, 60 Canada's achter de bl. hofstede, Platschorsche weegje108 Canada's Pikpotsche weg. Rilland, 11 uur bij Koets door not. Gal lis Merens voor erven Dronkers, woonhuis, erf en grond, groot 12 Aren, verhuurd aan P. den Hamer. Donderdag 24 December. MeinRenszand, bij v. d. Dries door not. Brtsser 10 uur, 30 esschen, 56 olmen en by Meeuwse 3 olmen. Ovezande, bij Koens door deurw. Holl- mann half 11, gezaagd hout, karn-, moes- en windmolens, ladders, runderen, paarden, loop varkens, manufacturen. «vezande, bij inschrijving voor afbraak te koop, stampwerk, lange schoorsteen en eest der meestoof „In de vlugt" te Nisse Biljetten vóór 24 Dec. bij Meeuse. Middelburg, 1 uur ten raadhuize ver pachting lo. voor 7 jaren de grasetting langs de wandelwegen en pleinen; op de dijken van het voormalig havenkanaalhet voormalig Oostkerkhof; het Molenwater; do bermen langs den nieuwen Ylissingschen weg en 7 stukjes grond Segeersingel. 2o. voor 3 jr. de visschery in de buitenvesten en eenige wa tergangen, benevens het verzamelen der mossels in de kaaien. Alles te beginnen 1 Jan. 1892. Afdrukken a 10 cent bij den gemeente bouwmeester. Maandag 28 December. 's Meercnhoek, voor v. Eijkeren, lo. aan de steenbakkerij 32 Canada's, 2o. aan de hofstede bij de Weel 125 olmen en 30 noktr boomen. Inl. dhr. Pelle Kapelle, door not. Gallis Merens 7 uur bij Mascusse voor dhr. Fransen v. d. Putte verpachteu 1,45 H. tiendvrij bouwl. Dijkwel- schen zandweg- En voor v. Leerzum 1 33 H. bouwl. voor Teekenburg. Te paehten bij inschrijving, 81,2981 H. hofstede in Cats. Inl. not. Liebert. Dinsdag 29 December. Oostkapclle, op Zeeduin 10 uur door not. Yerheij, 2 H. 5- en 6jarig kaphout, boo- nenstokken, zacht vaamhout. En om 3 uur op Klein Zeeduin Serooskerké 20 boomen en olmen. Woensdag 30 December. Terneuzen, door not. Eereken en Drog mans voor wed. de Kraker 2 uur in het hotel Donze de windkorenmolen „De Hoop", 1567 cA. bouwl. met dreef, schuur enz. Ierseke, Huisraad, Inlichtingen dhr. W. Pelle. Ierseke, half 1 bij v. Noord meubels. Inl. dhr. Pelle. Donderdag 31 December. Wolfertsdijk, huisraad. Inlichting dhr. W. Pelle. Woensdag 6 Januari. Krabbendijke, 11 uu.i door not. Pilaar in herberg van Krijger voor dhr. W. F. K. Lenshoek, 14 H. dijk verpachten in 3 perc. en massa, 3 H. dyk Oostdyk. En verkoopen een schaapskooi voor afbraak als de dijkon in massa verpacht worden. Vrydag 8 Januari; Zuidzande, 2 uur voor dhr. I. Leenhouts door not. Lansen Croin 45 olmen, 8 esschen en 1 noteboom. Wolfertsdijk, bij Meyaard door deurw Hollmann 11 uur planken, ribben, latten mest, os, vette varkens, huishoudel. goederen LAATSTE BERICHTEN. Zaamslag. Naar men verneemt zijn tussehen Zaterdag en Zondagnacht bij de wed. D. de Putter, alhier, 40 kippen ont vreemd, waarvan de daders tot heden nog onbekend zijn. VL1SSINGEN. Vrijdagavond werd in het Grand Café door not. Bosch publiek geveild een huis en erf met vergunning Langewal- straat 172. Hoogste inschrijver de heer J. S. de Jeu te Rotterdam voor f 6949 en kooper dhr. W. P. van den Abeele Jte Middelburg veor f 6960 plus 12' pet. en f 50 voor losse goederen. GOES. Zaterdag werd ten raadhuize aan besteed voor de gemeente: lo. timmerwerk en leveriag touwwerk aan W. J. van de Weert en Zonen bjj loting met Joh. de Jonge Wz. voor 7 pCt. beneden tarief. 2o. metsel-, stukadoor- en steenhouwerswerk aan M. Buitendijk by loting met A. Smit volgens tarief. 3e. leidekkers-, lood-, zink en pompmakerewerk aan Th. A. van der Heli voor 10 pCt., 4o. smids-, kachel- en slo- tenmaksrswerk aan J. W. van de Weert Az. voor 12 pCt., 5o. schilders-, behang en gla- enmakerswerk aan W. Gingnagel voo r 7 pCt., 6o. stofFeerderswerk aan J. D. Ramondt voor 1 pCt., alles beneden tarief. 7o. levering grint en grintzand aan C. van de Klooster voor 8 pCt. boven tarief. 8o. horstel- en mandenwerkalles voor 1892 aan J. Kooman 13 pCt. En voor 1892, 1893 en 1894 9o. jalouziemakerswerk aan W. de Beste 5pCt. lOo. tuinmanswerk J. Sinke. 1 19 pCc. alles beneden tarief; llo. vrachtrijders- werk A. Boone 2 pCt. boven tarief. 'S GRAVENHAGE. Zaterdag had in een der lokalen van het departement van justitie by enkele inschrijving de aanbesteding plaats van het driejarig onderhoud van het rechts- gebouw en huis van bewaring te Middelburg. Yoorhet eerste was minste inschrijfsterde firma M. K. Jeras en Zn. te Middelburg voor f 2575, voor het tweede de firma P. J. van Puffelen en Zn. te Middelburg voor f 1410. Nog werd aanbesteed het driejarig onderhoud van de strafgevangenis te Goes. Daarvoor was minste inschrijver de heet- W. de Beste aldaar voor f4450. Yoor het onderhoud over gelyken termyn van het rechtsgebouw te Zierikzee was minste inschrijver de heer J. Lammers Jz., aldaar voor f 957; voor het on derhoud van het huis van bewaring aldaar was minste inschrijver de heer M. Paassen Mzn. te Zierikzee voor f 975. M. C. OOSTBURG. Heden Maandag had de ver pachting der tollen op de provinciale wo gen plaats. Ie perceel Breskens Groede, ver pacht aan Janna Haartsen te Oostburg voor f1240. 2e perceelGroede Nieuwvliet verpacht aan A. de Reu Groede voor f 600. 3e perceel le tol Schoondijke-IJzendijke, verpacht aan A. Martjjn te IJzendijke veor f130; 4o. perc. 2e tol id. aan I. Dumez, Groede voor f 220; 5o. tol Oostburg—Zuidzande aan Janna Haartsen te Oostburg voor f 630 alles por jaar. AANBESTEDING. Dinsdag 22 December. (Joes, voor het armbestuur levering tarwe winkelbrood, rund- en kalfsvleesch over 1892 le kwartaal en gort. ryst, zout, zeep, zoute- visch en stokvisch over J1892. Voorwaarden bij den weesvader. Bilietten met opschrift „Besteding Burgerl, Armbestuur" voor 4 uur bezorgen bij dhr. J. M. Kakeheeke. Woensdag 23 December. lïoes, voor het gasthuis, levering tarwe winkelbrood, rund-, kalfs-, varkensvleesch en spek le kwartaal 1892. En gort, rijst, suiker, stroop, zout, zeep, azy'n, zoutevisch,stokvisch, komyne en witte kaas over 1892 le halfjaar. Biljetten voor 4 uur bij dhr. v. d. Bilt la Motthe met opschrift „Besteding gasthuis." Dinsdag 29 December. Middelburg;, half 1 ten raadhuize, leve ring 80000 grès keien. En voor 1892 levering van a. timmerhout, i. ijzer, e, metselmate- rialen. d. 100,000 stuksstraatklinkers, e. trot toirbanden, f. straatsyphons, g. plaatzand en h. carbolzuur; alsmede i. het verrichten van sleperswerk. j. het verrichten van loodgie ters- en leidekkerswerk in en aan de ge meente-gebouwen, benevens het onderhoud van de openbare pompen eri het verrich ten van straatmaters werk. Voorwaarden a 10 en 25 cent by dengemee.itehouwmeester Van 19 tot 21 Dec. 1891. MIDDELBURG. Ondertrouwd P. H. Erke- lens, s. 45 j. en M. Vogel, wed. 36 j. BevallenL. Tange, geb. Vos, d.; - M. H. Scheers, geb. Huijge. d.J, J. van Miert geb. Henning, z.S. M. Schou geb. dé la Vienne, z.A. Grims, geb. Vinke d. C. L. Witte, geb. Kandel d.; E. Rijke geb. van Oosten, d. Overleden J. Lagter, 67 jman S. J. Schorer M. de Pagter, 75 j. wed. van J. Sturm,; H, J.O. Hubrechtsen. 17 d. d.J. J. Kar- reman, 7 m. z. J. M. E. Scheers, 1 d. d. F. van de Velde, 20 m. z. GOES, le huw. afkond. Jan Zweedjjk 23 j. jm. te 's Heer Arendskerke en Adri- ana Kuzee 23 j. jd. te Goes. GeborenFrederika Sara Maria d. v. Hubrecht Jacobus Drost en van Cornelia Listing. Maria Johanna Adriana d. v. Johannes Adrianus Kuyper en van Maria de Bakker. Overleden Maria Wilhelmina Ross 54 j. ongeh. Adriaan Boddingius 26 j. ongeh. z. v. Pieter en Catharina de Jonge beiden over leden. Helena Maria van Baaien 88 j. weduwe van Cornelis Verheule. Rotterdam, 21 December 1891. Haver 10 cent hoogerW intergerst 20 cent lager Buitenlandsche vast Meel hooger. Nieuwe Tarwe 6.— 9.30 Rogge- 6,50 - 8,40 Wintergerst(nieuwe) - 4.55 - 5.60 Zomergerst. -4.25 - 4.50 Chevaliergerst - 5.40 6.10 Haver (nieuwe) - 2,90 - 4,-35 Paarden bo on en -6.60 - 7,25 Erwten- 0.— - 0.— Kookerwten. -8.— -12.— Bruine Boonen -10.— - 12.75 Witte-6.- -11.75 Kanariezaad -7.— - 8.- Duivenboonen -0.00 - 0.— Koolzaad- Op de VEEMARKT van heden waren aan gevoerd 00 paarden, 000 magere en 285 vette runderen, 89 vette-en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 841 schapen of lam meren,! 553 varkens, 0 biggen. VLASBEURS. 33665steen blauw 3541 st.wit AJUIN ongeveer 5000 balen a 50 kilo. Prijs groote f 1,50 kleine f2,10. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 78, 2e qual. 72, 3e qual. 66 a 00 c., kalverenlequal.fi, 2e qual. [85 a 90 c. schapen le qual. 60, 2e qual. 50 c., varkens le qual. 24 a c., 2e qual. 23 a e., 3e qual 22 c., licht soort 17 a 18 c. Zeeuwsche EIEREN f5,50 a f5,80. AardappelenKrale Geldersche f 0. a f 0. Duinzand f 0.00 a f 0.00. Brielsche witte fO.— a f 0,—Zeeuwsche Jammen f 3,75 a f5,25. Zeeuwsche blauwe f 3,— a f3,25. Spuische jammen fO,— a fO, Gel dersche blauwe f3,50 a f3,70. Champions f4,— a f 4,50. Duitsche roodefO.— a fO. Fan de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP. Stil en onveranderd PETROLEUM, goed gevraagd. Loco f8 730 E. Termijnen stiller. AXEL, 19 December 1891. Oude Tarwe f af Nieuwe Tarw» 19.— af 10.50 Rogge f7.75 a f8,—. N. Win- tergerst f8.50 a f9. Zomergerst f8.— a f8.50 Haver f7.— a 7.25. Kookerwten fll.— af 12. Voererwtenjj f9.50 a f 10.— Paardenboonen f8.50 a f9.—. Lynzaad fll.- a f 16.-. Alles per 100 K.G. Aardappelen f4.— per 104 K G. DIAKENEN der Ned. Herv. Gemeente alhier, wenschen evenals vorige jaren op Zaterdag 26 December a. s. zijnde den twee den Kerstdag, na afloop der Godsdienst oefeningen een buitengewone of Slee-Collecte aan de huizen der ingezetenen te houden. Zooals bekend, wordt de opbrengst daar van besteed om aan hunne armen eenigzins te gemoet te komen door uitdeeling van Katoen, Dekens, Rokken, Schorten enz. De bekende liefdadigheid hunner stadge- nooten doet hun de hoop koesteren daaitoe weder door hunne gaven te worden in staat gesteld, waarvoor zij zich minzaam honden aanbevolen. Ook gedragen Kleeding6tukkcn zullen dank. baar worden aanvaard. Goes, den 21 December 1891. Namens Diakenen voorn. F. J. BOONE, Voorzitter. I. WESSEL, Seeretaris. Ill 27 December e. k. hopen D. V. onze geliefde ouders |j M. DE BOKI I M. ZA NDEE j® hunne 25 jarige Echtvereeniging te 1 herdenken. Goes, 21 Dec. 1891. Uit aller naam igi J. DE BOKX Mz. des morgens te 11 uren ten verzoeke van den heer J. J. van Eijkeren te 's Heerenhoek le. aan de steenbakkerij aldaar, 2e. aan de hofstede bij de Weel bewoond door J. van Eijkeren Jr., Informatiên te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des voormiddags ten 11 ure ten verzoeke van- en op de hofstede van den eerz. I ran» Coirtin, achter Heinkenszand ongeveer 2500 voorts en hetgeen verder zal worden te voorschijn gebracht. des morgens ten 11 ure ten verzoeke va» M. van den Berge en A. Nonse, aan hun woonhuis te Wolfertsdijk van als Kabinetten Bureau Tafels Stoelen en verder Huisraad, 3 vee- ren Bedden ën 1 Kapokbed met toebehooren. Voorts 60 baggen Beestenpeen en Mangels, 1000 kilo Weihooi, Kolen, Aardappelen, Vaamhout en Musterd, 3 Geiten, Schaap, Kippen, 2 Mest- putloopers, Mans- en Vrouwenklee- ren enz. —.42.90 H. A. in den Grooten Hoek. Informatiên te bekomen ten kantore van den heer W, PELLE te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 3