Ks.lUi- E.\ SCUOOLNIEt'WS. Ken driedubbel getuigenis RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. veilige gids, een ware lichtbaak voor de gansche christelijke wereld. Maar opmerking verdient het ook, dat daarin veel bevestigd wordt, wat groote, eminente katholieken hdbben gezegd, geschreven en gedaan. De encycliek des Pausen bezegelt wat een K e 11 e 1 er en andere bekende geestelijke en leeken sociologen onder de katholieken hebben nagestreefd, of nog nastreven. Men leze 'ie Geschiedenis, ernstig en met een onpartijdigen bliken dan zal men moeten erkennen, dat de sociale quaestie, die waarlijk niet van vandaag of gisteren is, maar zich in allerlei vormen aan de wereld vertoond heeft, altijd het voorwerp is geweest van de groote zorg der katho lieke Kerk. Dat Rome of de Paus over dit stuk «ten allen dage» zou zwijgen, is een veronderstelling, die men eigenlijk stil zwijgend zou kunnen voorbijgaan, of met een eenvoudige verwijzing naar het verleden beantwoorden. Zelfs socialisien hebben erkend, dat de katholieke Kerk in de middeleeuwen veel voor het welzijn der arbeidende klasse heeft gedaan en immer naar de verbetering der maatschappelijke toestanden streelde. Zonder de Kerk ware Europa een woestenij ge worden, zooals Voltaire zegt. Bij kon. besl. zijn benoemd F. Dekker, tot dijkgraaf van den polder Noord bij-Neu zen; N. Polderman, tot dijkgraaf van den polder Muije, gemeente St. Maartensdijk H. A. Mol tot gezworen van het waterschap Baarland c. a. Met 1 Jan. is de opzichter 3e kl. van den Rijkswaterstaat P. de Rende verplaatst van Zierikzee naar Hansweert, de opzichter 4e. kl. A. Maas van Terneuzeu naar Zierikzee en de opz. 4e kl. H. Dijkstra van V'eere naar Terneuzen. De opzichter 4e kl- M. In 'tHout, te Hansweert, is ter beschikking gesteld van den hoofdingenieur in het 11e district en geplaatst te Middelburg. Dat de leden der tweede kamer nog al eens vergeten op huD post te zjn, kan men zien uit de verslagen der gehouden zittingen. Op een der avonden van de vo rige week werd de zitting door slechts 69 van de 100 leden, [dus even twee derden] bijgewoond, tri wel door 45 liberalen en 24 leden uit de rechterzijde. Van dezen wa- gen dus ruim 20 thuis gebleven. Men schrjft ons: Zooals bekend is hebben de Middelburg- sche liberalen erg op hun neus gekeken toen dezen zomer voor den gemeenteraad twee, zegge twee onzer candidaten de overwinning behaalden Welk een schrik Wat te doen De gewone liberale kies- vereeniging bleek niet bij machte dergelijke onheilen te voorkomen. Daarom iets anders verzonnen. Ja, er moest nosfeeiijkiesvereeniging worden opgericht, speciaal met het doel om een volgende maal beter op te passen. En zoo werd «Gemeentebelang» geboren. Welk een schoone naam. Daartoe kunnen dus alle burgers (kiezers) toetreden Zeker, d. w. z. alleen niet de antiliberalen. Zou dat werkelijk «gemeenlebelaDg» zijn? Intusschen kur nen wij, anti-liberalen, uit dit feit leeren le. dat wij in vele opzichten dikwijls veel te liberaal zijn tegenover de liberalen en 2e. dat zij veel meer doen aan goede organisatie en voorlichting der kie zers, dan wij. In dit opzicht mogen wij zeer zeker een voorbeeld nemen aan onze tegenstanders. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Aalteri door ds. J. W. Unger te Katwijk a. d. Rijn: naar St. Maartensdijk, (toez.) door ds. L. J. van Rhijn, O. I. pred. met \erlol te Hilversum. (De vorige predikant ds. J. G. Ormel overleed 2 Nov. De vacature duurde dus maar 6 weken, wat zeker tegenwoordig wel tot de zeldzaamheden mag gerekend worden.) Bedankt voor Stavenisse door ds. P. K. Dommisse te Lage Zwaluwe. Willieliniuadorp. Be bevestiging van onzen nieuwen leeraar ds. L. Ingelse zal D. V. Zondag 6 Maart plaats hebben. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Meliskerke ds. J. W. Weg- chelaar te Dirkshorn. Bedankt voor Grand-rapids (N. Am.) door ds. Ph. J. Wessels te Zierikzee. Ned. Ger. Kerk. Drietal te Harlingen ds. K. Fernhout te Dordrecht, J. Hulsebos te Vlissingen en W. A. Vrolijk te Zaamslag. Bedankt voor fijlaard door ds. W. A. Vrolijk te Zaamslag, Bij het op 18dezer gehouden examen voor leerling aanteekenaar weger, te Utrecht is geslaagd de heer A. van de Velde te Scherpemsse. Be Unie Collecte bedroeg dit jaar te Nieuw- en St. Joosland [ned. fierv. kerk] f8.25 en te Arnemuiden |ned. ger. kerk] t 8.75. Bij kon. besluit is boven en behalve de bijdrage, bedoeld bj art. 35 der onder wijswet een gubsidie verleend aan de ge meente Breskens van f 4470. Geslaagd te 'sGravenhage, examen lager onderwijs wiskunde dhr. K. Baart van Vlissingen. tegen hen, die de nieuwe leer prediken, dat een Christelijk onderwyzer ook wel op eeue openbare school kan werken. «Het is even onmogelijk, dat men op scholen, waar Gods Woord niet gehoord Wordt, de kinderen zoude kunnen opleiden i tot alle maatschappelijke deugden, als om met de hand aan den hemel te reiken. En degenen, die toch zeggen, dat zij dit kunnen, toonen daardoor, dat zij noch tichzelven, noch de kinderen, noch God, noch Christus, noch'Lijn Woord kennen, en dat zij dus zeer beklagenswaardige mea- schen zijn, met welke wij wel hartelijk medelijden mogen hebben.» Mr. J. J. L. v. d. BRUGGHEN, Nijm. Schoolb,., 5e jrg., b'. 70. «Hoe zal den kinderen die gehoorzaam heid uit liefde in het hart gebracht worden, wanneer hun het Evangelie niet mag wor den verkondigd; met henen over hen de naam niet mag worden aangeroepen van Hem, door wiens levend en eeuwig blijvend Woord zij alleen, als uit onvergankelijk zaad, wedeigeboren kunnen worden Mr. J. J. L. v. d. BRUGGHEN, Nijm. Sc hooi bl., 3e jrg.5 bl. 49. «En nu herhalen wij nog eens hetscherpe, het afsnijdende, het alle tegenbedttikingen den mond sluitende Woord des Heeren Die met Mij niet vergadert, die verstrooit En steunende op die uitspraak, zeggen wij, en kunnen wj niet anders zeggen, dan dat alle scholen en alle onderwijzers, hoe welrneenend ook, ja, hoe ijverig ook voor zedelijkheideu deugd, enalles watedelen goed is, die met Ilem niet vergaderen, niet in den naam van Hem, den Gekruiste, vergeving der zonden verkondigen, om da kinder- keus door het geloof daaraan tot Hem," en dóór Hein tot ware deugdsbetrachting te brengen, die verstrooien. Hoe goed zij het ook meenen mogen, zij bouwen niet op, maar zj verrichten jgdel werkhun bedroq waar mede zij zichzelven bedriegen, is leugen. Zij plegen goddeloosheid, zegt de Schrift van allen, die eenen anderen weg willen, dan Hem, die alleen de weg, de waarheid is, en het leven. Zij zullen verkeerdheid maaien en de vrucht der leugen eten, want zg heb ben vertrouwd op hunnen weg». «Met alle oprechtheid en eenvoudigheid vi ïl ik voor de geheele wereld getuigenis alt ggen, d*i ook ik geone opvoeding tot eenige ware, persoonlijke of inaatschappe- ijke deugd mogeljk acht, dan die van het Woord Gods uitgaatgeen onderwijs christelijk dan een zoodanig, hetwelk, van den beginne af, met Christui gevoelt en leert; ik zeg niet christelijke leerstukken inprent, maar christelijke waarheden toe. past, en onderwijzende belijdt en beleeft NICOLAAS BEETS, Nijm. Sehoolbl., 2 jrg., bl. 59. «Wat gij mij ook van godsdienst op de scholen zeggen wilt, ik zal u altijd ant woorden, zoolang gij den Bijbel verloo chent, den Bijbel op uwe school, verloo chent gij God zeiven, smaadt gij Christus, en strijdt gij tegen den Heilige; want met de verloochening van Gods Woord, staat of valt dit alles Geen plaats der opvoeding is er, waar dit Heilige Boek geweerd wordt daar ik mijne goedkeuring aan hechtenof Gods zegen van verwachten, kanv. O. G. HELDRING. (De Bijbel op School). Hieraan zij het navolgend ingezonden stuk uit «De Christelijke Schoolbode» toe gevoegd Aan de Redactie van de Chris telijke Schoolbode. In zake het besluit van het Bestuur van de Normaalschool op den Klokkenberg (*j is, zoo ik mij niet vergis, op één bezwaar niet gewezen, dat dunkt mij, ook door dat Be stuur niet licht kan worden geacht en naar ik hoop van genoegzaam gewicht zal zijn om dat Bestuur op zijn beslnit te doen terugkomen. Volgens het Koninklijk Besluit van 18 April 1890 Stsbl. 64, vervalt de eerste der fatale termijnen, gesteld voor de voldoenins aan art. 24 der schoolwet (aantal onder wijzer^, op 1 Januari 1894; de drie volgende op 1 Januari 1895. 1897, 1899. Elke school, die op dat tijdstip het ge vorderde aantal onderwijzers niet heeft, verliest hare aanspraak op de bijdrage. Nu ishet buiten twijfel, althans zoomijne vropger ingewonnen berichten juist zijn, dat er niet genoeg christelijke onderwijzers zijn om alle plaatsen te bezetten. Elk christelijk onderwijzer derhalve, die, o:n welke reden dan ook, zich aan de vrije school onttrekt, werkt direct mede tot den linanciëelen ondergang van eene of andere christelijke school. En elk Bestuur, hetwelk dat uitdrukkelijk of stilzwijgend goedkeurt eveneens. A. F. DE SYVORNIN LOHMAN. 'sGravenhage, 2 Dec. 1891. Namelijk om voortaan de jongelieden vrij te laten naar de openbare school te gaan, na het halen der acte onderwijzer. (Red.) Voor de Utrechtsche rechtbank ver scheen Donderdag G. B., wonende te Bar- neveld. beklaagd van diefstal van een ton van het erf en ten nadeele van W. v. W.,aldaar op 27 Oct. jl. gepleegd. Bekl. bekende dien diefstal en had d'>or zijne houding en voorgeven van diepe armoe de rechtbank haast tot ontferming bewogen, toen nog als getuige gehoord werd de veld wachter van Barneveld, die op eene vraag van den president naar bekl.'s doorloopend gedrag, met de meeste beslistheid deed uit komen, hoe deze in zijne gemeente algemeen bekend staat als inhalig en vrekkig. Hoewel in 'i bezit van eigen huis en hof, ontziet hij zich niet om doorkapen rechts en links alles zich toe te eigenen, wat hij van zijne gading acht Geld uitgeven, is voor hem iets ver schrikkelijks. Pres.Zeg eens. beklaagdedat klinkt heel anders dan je eigen droevig verhaal van bit tere armoê. Ge zijt bezitter van huis en van land, en toch ontzie je je riiet om bij je buren te gaan stelen Bekl.Ja, mijnheer maar opdat oogenblik had ik toch wezenlijk geer. geld, en een ton hard van noode. Bij nader inzien bleek nog, dat het huis door bekl. gekocht was voor 1 900, liet land voor f 500, terwijl hij op de vraag, of hij ook nog vee had, antwoordde, dat hij er geen en kel beestje op na hield hij had niet- dan drie vette keutjes, De offiicier van ju«titiezeide hierop ik had eerst plan gevangenisstraf te eischen; doch na deze mededeelingen acht ik dezen man zwaarder gestraft met een geldboete, en eisch dus tegen hem een boete van f60, s. 3 we ken hechtenis. Omtrent oen te Baarland gepleegden diefstal, bericht de Midd. Crt. nader:" Behalve dat de dieven een aanmerkelijk bedrag aan effecten en geld hebben mede genomen, richtten zij ook veel schade aan. Het kabinet is met een bijl snik gehakt en van het porselein werd veel vernield. Als een staaltje van de brutaliteit dor dieven kan dienen dat door hen een worst, die aan den zolder hing, aan de in hun bed liggende oudjes werd toegeworpen onder het toeroe pen van alles behalve vriendelijke woorden. Verder verhaalt men ook dat de zak /an de meid werd gevisiteerd, inuar dat, toen zij verzocht haar, een arme dienstbode, de centen te laten houden, de dieven daaraan hebben voldaan. Men is van idee dat de dieven met een boomstam een raam hebben ingestootenen daardoorzijn binnengedrongen. De effecten moeten geheel of ten deele in de nabijheid zijn teruggezonden; de die van hebben die óf verloren óf weggeworpen. In verband met een en ander zijn te Heinkenszand al* verdachten gearresteerd J. V., A. A. en J. H. en geboeiden onder geleide van zes politiebeambten naar Baar land overgebracht, waar zij door de justitie uit Middelburg werden gehoord. Vrijdagavond kwam men te Scherpe- nisse riog tijdig tot eene gelukkige ontdek king. Te zeven ure des avonds kwam iemand voorbij eene schuur en ontwaarde voor een klein venster, dat aan de binnenzijde, al leen door grof gaas was afgesloten, een lieht. Baar hem dit verdacht voorkwam, begafhij zich aanstonds ten huize van den eigenaar der schuur ten einde te vernemen of er ook iemand met eene lantaarn in was. Op diens ontkennend antwoord snelt hij naar de bewuste plaats terug, onderzoekt en vindt in gemelde opening eene brandende doos lvciters, gedekt met een stuk van eene briquetkool, geplaatst zoo dat de vlam in aanraking kwam met .het tegen den wand gestapelde hooi; reeds jwas de klamp aan het smeulen, doeh had nog geen vlam kun nen vatten, daar het te vast opeengepakt zat. Door de ontdekking is een groote ramp voorkomen, aangezien de schuur in het be bouwde gedeelte zan de gemeente staat en zij grenst aan twee andere, die deels met steenkolen gevuld zijn; bovendien bevindt zich aan de overzijde der straat een vierde schuur, waarin eeue kudde schapen en eene groote hoeveelheid vlas geborgen zjn. Wemeldiüge. De godsdienstoefening van Zondag morgen werd op een droevige wijze verstoord. Omstreeks 10 ure werd de gemeente opgeschrikt door het luiden der brandklok. De schuur behoorende bij de brouwerij van C. Dominicuo stond in lichte laaie en spoedig werd ook het huisje be woond door een arbeider dat er vlak b,j stond aangetast. De schuur die aan de zijden slechts met riet bekleed was is geheel afge brand. Er waren van Domiuicus, P. Linden- berg en andere personen aanzienlijke hoe veelheden hooi en granen in onder anderen p.m. 6000 schooveri tarwe, watstroo, ajuin en eenige voeren hooi. Alles is er in verbrand. Beesten stonden er niet in en een wagen, kar en windmolen is nog kunnen gered worden. Het huisje is gedeeltelijk gespaard gebleven, het dak is echter verbrand. Door de flinke lioudh g der brandweer is de oude brouwerij en kuiperij eveneens gespaard ge bleven. Naar men zegt was een groot ge deelte van het verbrande geassureerd. De oorzaak ligt in het duister, want daar er geen beesten gestald waren, was op Zon dag niemand in de schuur noodig, en wordt door sommigen vermoed dat er kwaadwil ligheid in t spel is. Te Zierikzee is onverwacht aan eene ongeneeslijke ziekte, in den ouderdom van 66 jaren overleden de heer D. B. P. Zuurdeeg, geneesheer aldaar sinds 4853. De overledene was sedert 1869 lid van den gemeenteraad en wegens ijver en kunde, voorkomendheid en vriendelijkheid jegens rijken en armen, vooral jegens de laatsten, zeer bemind. In de laatste twee maanden was hij sukkelend, doch bezocht tot het laatste toe nog zijne patiënten. Naar men verneemt zal de heer J. Dorst, die dezer dagen tot arts promoveerde zich met 1 Januari te Zierikzee vestigen. Vrijdagavond werd te Cortgene een tweede vergadering gehouden van belang stellenden in de oprichting van een Kolen- fonds. Het voorloopig bestuur kwam met een conceptreglement ter tafel, dat door de ver gadering op eenige kleine wijzigingen na conform werd vastgesteld. Volgens di voorwaarden traden 187 leden toe. Hel definitief bestuur bestaat thans uit heeren L. D. v. d. Linde, voorz., L. v. Oe- veren, vice-voorzA. A. Kutjper Boone, penn., YV. Carels, secr., C. Moerland, C. de Korte eu S. Bink, bestuursleden; C. Schud- werve en J. van Damma commissarisssn. Het vereenigingsjaar vangt aan 1 Jan. 1892. Omtrent de werkstaking te Aengwir- deu deelt dr. V. Bruinsma in de Amster dammer o. a. mede, dat de uienscheu, door van de eerste morgenschemering al' tot aan de avondschemering toe hard werken, zonder zich zells tijd voor schatten te gunnen, in den regel geen 66 cent kunnen verdienen, eu de moesten het slechts tot 36, 46 ,ot 56 cent per dag kunnen brengen, zoodat zij, wanneet liet weer toelaat alle hagen te wer ken, niet of uuuwelijke tot d r i e gulden per week kuunen komen! En daarbij zijn er velen, die van verre komen en die 'smor- gens vóór en s avonds na het werk 2 of 3 uur hebben te loepen Daartegenover is nu de eisch niets anders dan dat de betaling voor hel werk zóo geregeld worde, dat zij 80 cent per dag zullen kunnen maken, wat nog niet eens 15 per week zal zijn. Wegens verregaande mishandeling van hun zesjarig dochtertje, waardoor verschil lende lichaamsdeelen gekneusd eu opgezwol len waren, is tegen een echtpaar te 81iedreeht tene vervolging ingesteld. Het dochtertje is een kind uit des mans eerste huwelijk. Uit Oosterwolde werd Dondeidag jl. een Wonderlijk persoon naar de gevangenis te Heerenveen overgebracht. Het is Klaas Veen, uit Elsluo, die voor ongeveer 5 weken zijne echtelijke woning verbet en omzwierf in de bossciten. waarin hij zich des nachts ook te slapen legde. Slechts nu en dan vertoonde hij zich. De bakker v. d. Heide vermiste gedurig eetwaren, nu brood dan erwten, welke werden gerooid met ver breking van afsluiting. Daar deze diefstallen zich steeds herhaalden, werden wakers aan gesteld urn zoo mogelijk den diefin handen te krijgen. Eergisternacht gelukte het. Op heeterdaad werd de zjrderling betrapt, in het bezit van een snoeimes, waarvan hij de herkomst niet wilde mededeelen.Wat de aanleiding tot zijn zonderling leven is, ver zwijgt hij eeenzeer en niemand weet dereden er voor te vinden. Door zijn verbijt in de bosschen was hj zoo zwak, dat hij per rijtuig naar de gevangenis moest worden vervoerd Eenige dagen geleden zou te Leeuwar den een jongmensch van 24 jaren in h«t huwelijk treden. Alles was er voor in gereed heid gebracht, toen eensklaps de pulitie tus- sclien beiden kwam. Een onderzoek, ingesteld naar een twee dagen te voren gepleegden diefstal van een schaap uit een stuk land bg Lekkum, had den bruidegom als dader aan gewezen. Toen hg voor den rechter-commis- saris was gebracht, werden zooveel bewijzen tegen hein aangevoerd, dat hj weldra tot bekentenis kwam. tlij had, gelijk hij zeide, het schaap gestolen en voor f 15 verkocht, om aan geld te komen, daar hg aan zijn aanstaande had opgegeven, meer geld te be zitten, dan werkelijk het geval was, en hg haar niet had willen teleurstellen. In plaats van naar het stadhuis te gaan, werd hj nu naar het huis van bewaring gebracht. Dat iedere schoorsteen niet geschikt is voor het baantje van St. Nicolaas-spelen, bewees die van een bewoner in de Haar- straat te (xorinckeui die op den avond van Sinter Klaas, voor zijn kinderen eens voor uen Sint wilde spelen. Hij kroop namelijk boven in den schoorteen, om zoodoende on deruit te komen, doch toen de goede man zich halt had laten zakken, kon bj niet verder, daar de schoorsteen dit niet toeliet. Nu zat hj gevangen en kon Klaas niet heen of weer en zag zich genoodzaakt hulp te roepen, waarop hem, met behulp der buren, een touw werd toegeworpen en hij zoo naar boven uit den schoorsteen werd getrokken. Groot was de blijdschap der familie, toen Sinter Klaas heelhuids weder aan tafel zat. De heer Johnson, directeur van een doofstoinmengesticht te Indianapolis, is op het denkbeeld gekomen, te beproeven of zijn verpleegden de klanken uit een pho- nograaf konden opvangen, en verkreeg daarmede de beste uitkomsten. Bj 27 jongens en 29 meisjes waren er slechts drie, wier oor ook voor den pbonograaf onge voelig was. De anderen konden door middel van het instrument hooren Deze ontdekking leidt tot de theorie, dat bj dooven het innerljk oor gevoelig kan zyn, hoewel het trommelvlies abnormaal is. De phonograaf zal dus spoedig een grooten omkeer in het onderwijs aan doofstommen teweegbrengeu Onlangs overleed te Salzburg eeu prinses Star hemberg. Men braent het stoffelijk overschot naar Alferdicg omaldaar in Jen grafkelder der tarnilie te worden bjgezet. In de laatste 15 jaar was er geen sterfgeval ir. de familie voorgekomen, zoodat gedurende dien tjd de kelder niet bezocht was. Toen nu de geestrijke aan hel hoofd van den stoet het gewelf binnen trad, struikelde hij over iets, dat een ge raamte bleek te zjn. Spoedig ontdekte men toen, dat de grafkelder geplunderd was. Al de kisten waren opengebroken en de zwaarden, sporen, kleederen en sieraden verdwenen. De dieven hadden de geraamten op een hoop geworpen. Daar de misdaad iaren geleden gepleegd kan zjn, zal het zeer moeielijk worden de daders op te sporen. De zwaarste vrouw van Europa is dezer dagen te Tranbt ing in Bejeren over leden in den onderdum van 41 jaren. Deze vrouw die aan een vetziekte leed, woog in het voorjaar van 1890 reeds 215 kilogram, en onlangs kort voor haar dood 256 kilogram. Hoofd, handen en voeten waren gewoon vuft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2