hopen wy op het bekende: il y adesjuges a Berlin. Bij mir.isteriëele beschikking is aan den brievengaarder te Heinkenszand inet 16 dezer ontheffing verleend van het hern thans opgedragen gedeelte der buiten be stelling, en ook van de derde bestelling 's avonds in de kom der gemeente. Deze bestellingen zijn met dien datum opgedragen aan de postboden P. Stoel buiten de kom, en aan P. de Wilde 's avonds in de kom der gemeente, waarvoor hun tevens een tractements-verhooging is toegekend. M. C. Tot lid van den raad te Baarland is gekozen de heer C. van Damme met 29 stemmen tegen 24 op den heer Jacoo Elenbaas Te Amsterdam is gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer Reekers (kath.) en tot lid der Provinciale Staten dhr. Henny (lib.) (Joes. De vereeniging tot onderlinge ver zekering tegen hagelsehade in Zuid Beveland vergaderde Dinsdag in de Prins Oranje onder presidium van dhr. der Weduwen. De voorzitter deelde mede dat 1458 hec taren zijn verzekerd a t 0,25, watte zamen met de f8 van 32 leden die goen grondbe zitters zijn, een ontvangst maakt van f 364. De uitgaven voor schade werden 1520 ge raamd, zoodat er, met inbegrip van een 7e deel der ontvangsten dat in de kas moet verblijven, een tekort is van f143. Besloten werd dat door een omslag van f 0,32 per hectare te dekken. Dientengevolge zal de premieaanbreng f466,72 zijn. Het lid M de Vrieze te Nisse werd uitbetaald voor geleden hagelsehade f510.34 min 132,90 voor herschatting en boete, dus f 487,44. De rekening over 1891 bedroeg in ont vang f505.85 en in uitgaaf f413.28; zij leverde dus een goed slot op van f 92.57. De begrooting over 1892 werd vastgesteld in ontvang op f 388.85 en in uitgaaf op f198.85, terwijl een som van 1200 voor- onvoorziene uitgaven beschikbaar is. De aftredende bestuursleden werden herko zen, en de 10 schatters van dit jaar werden in hun functiegecontinoeerd, nl.de h. P. v. d. Dries, M. de Kater, A. Bruggemant P. C. van Nieuwenhuijzen, C. Koert, H. C. Poleij, F. de Back, J. A. Stols, M. Kostense en C. J. Labryn. Daarna werden eenige wijzigingen in het reglement aangebracht. In Januari 1892 moeten zich laten in schrijven voor de militie alle mannelijke ingezetenen geboren in 1873 en zy, die na het intreden van hun 19e. doch voor het vol brengen van hun 20e levensjaar ingezetenen worden; dat de inschrijving moet geschieden: le. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden de moe der, of zjjn beiden overleden de voogd woont; 2e van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3e van hem die geen vader, moe der of voogd heeft of door deze is achterge laten of wiens voogd buiten 's lands geves tigd is, in de gemeente, waar hij woont4e van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlaader, die ter zake van 's lands d.enst in een vreemd land woont, in de ge meente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft; dat de inschrij ving plaats heeftop eiken werkdag tus- schen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren ter Secretarie der gemeente; dat de aangifte moet geschieden door den belang hebbende zeiven en bij ongesteldheid, afwe zigheid of ontstentenis, door zijn vader, of is deze overleden, zyne moeder, of zyn be den overleden, zjjn voogddat niet wo den ingeschreven: lo dein een vreeinrijk ach tergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is 2o de in een vreemd rjjk ver- blyfhoudende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zyn voogd ingezetene; 3o de zoon van een Nederlander, die tei ake van 's lands dienst in 's rijks overzoe- zche bezittingen of koloniën woont RECHTSZAKEN. Arrondiss. Rechtbank, te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens schennis der eerbaarheid: W. C. G., 17 j., en A. V., 46 j., werklieden, Middelburg, ieder tot 3 maanden gev. straf; mishandeling: P. d. B., 27 j., arbeider, Schoondijke, tot 1 m., E. d. B., 23 j., C. v. H., 24 j., C. d. C., 24 j., en L. D., kooplieden, allen Maldeghem, ieder tot 14 d. gev. straf; E. J. D., 21 j., landbouwers knecht, Biervliet, tot f5 b. s. 5 d. h., en E. B., 26 j., veekoopman, Assenede, tot f 25 b. s. 15 d. h. mishandeling van een dierJ. W., 14 j., zonder beroep, en P. J. d. L., 16 j., arbeider, beiden Groede, ieder tot f3 b. s. 3 d. h. diefstal: M. O., 21 j., hvr. van P. d. V., zonder beroep, Groede, tut 1 m. en A. v. A. 21 jr., werkman, Wesfdorpe, tot 7 d. gev. strafen dronkenschap en weerspannigheid H. v. d. V., 20 j., werkman, Middelburg tot 7 d. gev. straf. Allen in de kosten. VrijgesprokenN. M., 16 j., en M. v. F., 18 j.schippers, Veere, beklaagd van huis vredebreuk. Inzake J. B., 63 j.. en J. B., 16 j., ar beiders te Ossendrecht, beklaagd van stroo- perij, heeft de rechtbank zich onbevoegd verklaard en de zaak verwezen naar de rechtbank te Breda. Gemengde Berichten. In overleg met den redacteur van Recht voor Alten is door den centralen raad van den sociaal-democratischen bond benoemd tot medewerker-redacteur van dat blad Jf Cornelissen, leeraar aan de rijksnormaal school te Middelburg, onder de sociaal de mocraten bekend als Clemens. A. R. C. Een paar dagen geleden zijn des nachts uit het kippenhok van den landbouwer W. van Stee onder Baarsdorp kippen ont vreemd, naar aoen zegt ruim een twintigtal Dader of daders onbekend. De» schuur van den landbouwer A. H. te St. Maartensdijk werd eergisteren nacht met alles wat er zich in bevond, eene prooi der vlammen; 8 stuks hoornvee, graan, on- gezwingeld vlas, hooi, stroo enz., niets kon gejed worden, daar de bewoners der hoeve eerst gewekt werden door het geloei der koeien, toen het reeds te laat was. Alleen de schuur en een gedeelte ongezwingeld vlas was verzekerd. Bij de weduwe J., te Meijel brak ln korten tijd viermaal brand uit, zonder dat men de oorzaak daarvan wist. Haar 10 jarigi zoontje heeft nu bekend, den brand gesticht te hebben. Hy haalde het vuur uit de kachel en bracht dat in den stal. Voor eenige jaren, bij een oploop te Amsterdam, deed zekere Geel een aanslag op het leven van den commissaris van po litie Stork en werd deswege veroordeeld tot 8 jaar tuchthuisstraf. H. M. de Koningin- Regentes gaf hem dezer dagen een jaar ver mindering van straf, doch de socialisten die zelfs een moord onschuldig achten, als zij slechts gepleegd wordt ter bevordering eener zaak die hun rechtvaardig schijnt, waren met deze geringe vermindering Diet tevre den. Geheeleiuvryheidstellingeischeo zij en daartoe strekte een vergadering dezer dagen te Amsterdam in Plancius gehouden, waarin Domela Nieuwenhuis meedeelde dat de heer v. Assen, oud-lid der provinciale staten van Friesland naar de Regentes was gegaan om Geels zaak te bepleiten. Indien heden (9 December) Geel niet in vrijheid is gesteld, zal de heer v. Assen dit gesprek publiek maken. Voorts deelde de heer Nieuwenhuis mede dat dhr. dr. A. Pierson hem geschreven had dat hij met den eisch om in vrijheid stelling van Geel niet instemt, doch geneigd is met alle kracht gratie te vragen voor een rechtvaardig gestraften jongen man, teneinde hem gelouterd aan de maatschappij te kunnen teruggeven. De vergadering nam ten slotte eene motie aan, waarin zij verklaart, dat de vermin dering van straf, aan Geel toegestaan, den naam van vermindering niet verdient, omdat cellulaire straf als tweemaal zwaarder wordt aangerekend dan gewone straf. Verder wordt in de motie eeD beroep gedaan op het Ne- derlandsche volk om op onmiddellijke invrij heidstelling aan te dringen. Een afschrift dier motie zal aan de Regentes worden „ezonden. O Dezer dagen overleed de heer Lnde- wijk Napoleon, graaf van Ranlwijck, oud grootmeester van het Huis der Koningin. Hij heette naar Lodew(jk (Napoleon) koning van Holland. Hoe dit zoo kwain? Bjj het springen van het krnitschip te Leiden in 1807 werd de vader van den nu ontslapen graaf gedood en weinige dagen daarna werd de zoon geboren. Koning Lo iewijk gaf toen het verhingen te kennen om als peet op te treden over dat kind en over nog twee andere kinderen die onder gelijke omstandigheden geboren werden. De dochter van het aan gebruiken van vergiftigde thee te Teendam overleden echt- Uiar (schipper de Koe en diens vrouw) is Maandag aan typhus overladen, en tegelijk onk de vrouw die lijkdiensten bij den schip- p r en diens vrouw verricht had. Te Enschedé heeft gisteren iemand in een twist met een buurman over het wer pen van vuil voor diens deur, den buurman met een ijzeren pot zoo hevig op het hoofd g slagen dat men voor zijn leven vreest. Te üldenzaal vervoegde zich de vorige week een dame aan een hotel om logies, wijl zij harezusterin een klooster moestzoe- ken. Des anderen daags vertrok genoemde dime zonder hare rekening te betalen. De zer dagen logeerde dezelfde dame in een ho tel te Bentheim, waar zy een japon en zil verwerk stal en eveneens zonder betaling vertrok. Gisteren werd zy echter in een slaapstee aangehouden waar zij eveneens gra tis logeerde. Zij had de gestolen japon aan en het tafelzilver bij zich. Maandag is by Strijeu een vaartuig ge zonken. De schipper, die met zjjn zoontje van acht jaar aan boord was, kon nog bij tijds een plank grijpen, zette het kind op zijn rug en heeft zoo een afstand van 400 meter zwemmende afgelegd om den wal te bereiken. M. C. De vrouw uit Oudesehoot' die rnet haren buurman op den loop is gegaan, is te Amsterdam opgespoord. De kinderen, die zij had medegenomen, zyn door de zorg der politie aan den vader teruggegeven. Deze wil echter geen poging doen om zyne ontrouwe echtgenoste le doen wederkeeren. Zondagmorgen had te Stobbegat het volgend ongeluk plaats. Twee' broeder? keerden des morgens half 6 uit de herberg waar muziek was gemaakt naar hui*. Het was nog donker toen beiden de sluis pas seerden. Op eens hoorden de nabij wonende gezinnen geroep; sij ijlden naar buiten en vonden een der broeders in de sluis mei de handen het stuit vast en zich zoo boven water houdende. Zij brachten hem op het droge en vernomen van hem datzijn broeder bij de sluisdeuren in het water gevallen was. Men ging dadelijk aan het zoeken, doch te vergeefs. Des namiddags vond men pas zijn lijk. Te Raskwerdzijn gisteren eenige koeien gestorven na het eten van beschimmelf hooi. Andere werden ziek, doch kouden nog tijdig geslacht worden. Te Brunam is een arbeider die in een leemkuil werkte, door het instorten der wonden onder het leem bedolven geraakt en gestikt. -Een remmer uit Maastricht, zat te Venloo in 't schaftuur in een pakwageu zijn boterham le eten, toen de wagen waarin hij zat plot seling door het opstooten van andere wagens een hevigen schok kreeg. Hij werd uit den wagen geslingerd, viel met het hoofd op de rails en overleedeen paar uur later aan de gevolgen van den vul. Te Rotterdam is eergisterennacht een ongelukkige dronk aard op het Beursplein neergevallenen eenige oogeriblikken daarna door een rijtuig over reden en gedood. Twee kinderen van een landbouwer te Echt waren Maandair alleen thuis gelaten. Het jongste van 1 Va jaar lag in de wieg: het oudste van 6 jaar zou wiegen. Het oudste heeft zeker met vuur gespeeldwant toen de ouders thuis kwamen vonden zij de wieg in brand en het kleine kind aan de brandwonden over leden. De heer Anderegg, «wonderdokter», te Rosmalen, is Maandag plotseling overle den. Van heinde en ver had deze dokter patiënten gehad, waaronder vele met geluk kige genezingen. In de omstreken van Appingadam wordt tegenwoordig veel inbraak gepleegd. Maan dagnacht werden de ofïerbussen in de kerk te Holwierde geledigd. Woensdagmorgen werd op andere plaatsen aldaarontdek dat pogin tot inbraak waren gedaan. Gebroken en opge schoven ramen getuigden daarvan. In een boerderij waren twee mannen in den vroe gen morgen de meid binnenshuis voorbijge sneld. Bij den steenfabrikant werd Woens dagavond 11 uur te Uit «vierde een mansper soon in huis gehoord die echter bij het verne men van den heer des huizes, die hem ach tervolgde, een goed heenkomen zocht in de ruime weide Een half uur later was waar schijnlijk dezelfde indringer in de keuken bij een ander ingezetene, doch daar hij geen kans zag de gangdeur open te krijgen en bemerkte dat de bewoners onraad verna men, pakte hij ook hier zijne biezen. Vervolgens vei schafte hij zich door een raam toegang in de gelagkamer van een logement, dronk daar wat uit eenige fles- schen aan het buffet en richtte zijne schre den naar de ,keuken. Men denke zich den schrik van een jeugdig dienstmeisje, die daar op haar legerstede was ontwaakt en nu met alle macht om hulp riep. Hij gebood stilte aan het kind. maar de kastelein had in een andere kamer van de drukte ge hoord en gaf door zijn «ik zei hom wel kriegen» een sein dat. onze onwelkome gast weer naar buiten schoot. Hij scheen ook in dit geval met het ge bruik van drank er niet beter op te zijn geworden, want de onverlaat trad dreigender op. In de pastorie aldaar was alles in rust, want het was nu bepaald reeds na middernacht geworden. Achter in de wo ning drukte hy een raam in en stapte de keuken binnen, na vooraf de achter-buiten deur te hebben opengezet. De meid, die was ontwaakt, ontwaarde dat er iemand licht ontstak en was in meening dat het in 't gezin niet in orde was. Maar jawel een man met zwartgemaakt aangezicht staat daar en dreigt, gewapend met een mes, haar te zullen dooden als ze nog meer gewvg maakt. Om te toonen dat het ernst is, nadert hij het bed, neemt haar hand en laat die het scherpe voorwerp voeleu. Allerlei vragen omtrent de hoegrootheid van het gezin enz. doet hij haar en wil emdelijk door een Jdeur gaan, om zoo te korren in andere vertrekken, waar meer van zijn gading zal te vinden zijn. Het is echter een deur, die toegang geeft tot eene groote kast, en in minder dan geen tijd is nu de dienstbode het bed uit, vliegt in de gang, doch slaat meteen de keukendeur dicht. Te openen van de binnenzijde is niet mogelijk nu zij stevig aantrekt, want daar ontbreekt een kruk, zoodat de inbre ker is gevangen. Helaas, hoe jammer, slechts voor een oogenblik, want toen het meisje daar in haar nachtgewaad mei luider stem om hulp en moord roept en inmiddels de hevig ontstelde huisgenooten, de oude pre dikant, ds. ükken, met echtgenoot en doch ter, zich laten hooren, r.eernt de klant de vlucht, door vierkant door een keukenraam te springen. Hij verliest daarbij zijn pet, die den volgenden morgen in de nabijheid van eenige bloedvlekken gevonden wordt. De gevaarlijke vogel was dus andermaal ge vlogen. Inmiddels is nog in drie kerkgebouwen ingebroken. In die der Hervormde gemeen te te Delfzijl was geen geld machtig te wor den alleen zijn een paar pantoffels van den koster ontvreemd. Een middel tegen croup. Te Stiens zijn tegeuwoordig verscheidene kinderen lijdende aan croup. Aan de ouders van een meisje, dat in hevige mate door de ziekte werd aangetast, ried mer. aan ge bruik te maken van een gorgeldrank, die door den heer J. v. d. Helm te Zuidhorn als onfeilbaar tegen deze ziekte wordt aan bevolen. Daar er reeds oogeriblikken waren dat het kind dreigde te stikken, besloot men daartoe over te gaan en de genees middelen van den dokter te laten staan. Spoedig na het gebruik van het middel- Van der Helm ontstonden hevige brakingen, die zich telkens herhaalden, wanneer de drank opnieuw werd gebruikt. Het kind is thans weder hersteld. Volgens eer. biljet wordt deze medicijn door de voornaamste apothekers in Be gië geleverd. Uit tal van bijgevoegde verklaringen blijkt dat het door onderscheidene personen met succes is aangewend. Betreffende de gasontploffing in de mijn te St. Eiienne verneemt men nader, dat de bewoners in het plaatsje Zondag kwartier over twaalf een geweldigen knal hoorden. Zij haastten zich naar de plaats des onheils. Uit een der schachten der mijn stegen wolken rook op. Aanstonds begon men onder leiding der ingenieur», pogingen tot redding der ongelukkigen ui de mijn. Eerst tigen vyt uur echter had men vier personen bevrijd, allen gewond. Daarna bracht men vier werklieden te voorschijn, die geen letsel hadden bekomen, 's Avonds werden twaalf lijken opgehaald. Gedurende den nacht ging men \oort met de opruiming van het neergestorte puin en vond men, behalve nog vele lijken van menschen, de overblijfselen van tal van paarden. In het geheel zijn tot heden ruim vijftig lijken opgegraven. De toestand der gewonden is bevredigend, wat drie hunner betreft; de vierde overleed De ramp ontstond, doordat een opzichter zonder daartoe bevel ontvangen te hebben, een luchtkoker afsloot. De aardbevingen in Japan houden aan; in den tijd van 20 uren werden 730 schok ken gevoeld. In de geteisterde streken ontbreekt het ruim 400 000 menschen aan het allernood zakelijkste. Uit New-Yoik verneemt de Times nog aangaande den dynamietaanslag in het kantoor van den heer Resell Sage, dat de man, diode daad voWoerde, een pictoolschoot in een geopend valies loste en op die wijze den zich daarin bevindenden bom deed springen. De heer Sage blijkt slechts licht gewond te zijn en zou reeds zyne werkzaamheden heboen hervat. Een vader te Louden die zyn dochter met een gloeiende pook had geslagen is tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een vrouw te Bristol die haar zesjarig zoontje met een gloeiende pook had gebrand, kreeg twen maanden dwangarbeid. Een man aldaar die zijn hit opgesloten en zonder et en of drinken gelaten had, waardoor hel- dier stiet t is veroordeeld tot zes weken gevan genisstraf met dwangarbeid. Te Washington is een geconsolideerde zwarte-kat-maatschappij opgericht met het doe! op een aan te koopen eiland zwarte katt en te fokken, die met visch zullen gevoed wot len. Het doel der fokkerij zijn de mooie zwarte kattenvellen die in den pelterijhan- del zeer gezocht zijn. De stamhouders dier kaUen-'chaar zullen uit Nederland worden betrokken. Een Duitsch geleerde heeft het mid del gevonden om uit eikels een gezond voed sel voor den mensch te bereiden. Hij is er in geslaagd de tanme en andere beslanddee- len die 'le voedingswaarde verminderen er uit te trekken met behulp van ammoniak en water, en verkrijgt op die wijze een meelsoort van 20 cent pt:r kilo. Te Evreux Is dezer dagen een knaap gevangen genomen, die 14 jaar oud is en 13 brandstichtingen gepleegd heeft. Naar de mode van den tyd zoekt men de oorzaak dier vele misdaden in 'sknaaps hersenen. Men denkt dat hij aan atavisme lijdt. KERK- EN SC1100LNIEU WS. Nod, Heir. Kerk. Beroepen ie Biervliet dhr. J. A. Herman, cand. te Utrecht. te Scherpenisse (toez.) ds. P. E- Dommisse te Lage Zwaluwe. Bedankt voor Zuidzundedoor ds. J. Boon telingelbert; voor Kerkwerve door dhr. L. lngelse, tand. te Schiedam; voor Stave- ni«-e doords P. K. Dommisse te LageZvya- luwe; voor Harderwijken Noordwijk Bin- nnen daor ds. D. J. Karres te Genemuiden voor St. Annaland door ds. L. J. v. Rhijn, O. I' pred.inet verlof, te Hilversum. Arncmuiden. Herkozen als notabelen de het reu H. Kasteleijn met 36, C'. RoePe met 33. J. Buijs met 33 en D. Davidse rnet 25 gekozen inde vacature Jv. d. Broecke dhr. C. Willebroordse niet 23 van de 39 geldige stemmen. Sluis. Tot ouderling hij de Herv. Gem. alhier is herkozen de heer J. F. Hennequin en lot duken dhr. Chr. Hondius die zich iteze herbenoeming lieten welgevallen. Tot notabe len werden door sterngerechtigden gekozen de hh. J. A. Pieterse en W. A. Noest altr. le den en in plaats v. dhr. D. de Smit, over leden, de heer J.J. du Burok. Kapelle. Nergens dan wellicht hier is zooveel leven bij de kerkelijke verkiezingen. Het bleek ook thans weder bij de verkie zing van notabelen. Er waren uilgebiacht 108 stemmen, zoodat 55 de volstrekte meer derheid was. Herkozen werden de hh. Joh. de Jonge en J. de Jager. Jzn. ieder met 55 stemmen, zijnde juist de meerderheid. Benoemd tot godidienstonderwijzer bij de Ned. herv. gemeente te St. Philipsland (ring Tholen) de heer J. W. Ditmaar jr. van Rotterdam. Ned. Geref. Kerk. Beroepen te Hylaard ds. W. A. rolijk Jr. te Zaamslag. Bedankt voor Middelburg door ds. C. VV. J. v. Lummel te Delft. LAATSTE BERICHTEN. Per telegraaf. TIEL. Gekozen tot lid der 2e kamer mr. M. TIJDEMAN (lib.) met 1547 stemmen. Mr. A baron Mackav (ant.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2