KERK- K\ SCHOOLNIEtWS. RECHTSZAKEN Gemengde Berichten. n hen, die er zich van bedienen, al de gevoelens uitdooven. welke alléén hun het vertrouwen hunner patiënten kunnen ver werven, en waarvan het gemis voor hen meer te vreezen is,dan elk ander kwaad». (19i De vivisectie maakt den mensch, die daaraan doet slechter. (-") Maar, wat kunnen wij tot keering van het kwaad doen Voortgaan met er tegen te protesteeren, immer luider. Den29sten September 1883 werd reeds door het Be stuur der Nederl. Vereen, tot Besch. van Dieren een adres aan Z. M. den Koning aangeboden, houdende het verzoek om wet telijke bepalingen tegen het misbruik der vivisectie daar te stellen. Drie jaren te voren was door een En- gelschen veearts, den heer Cornie, uit naam van zijn ambtgenooten een poging bij onze Regeering geuaan, om een bepaling tot be perking der vivisectie in het strafwetboek te doen opnemen of minstens onze hoog leeraren tot die beperking aan te schrijven. Onze regeering heeft het advies van hoog- leeraren en van den directeur der Veeartse nijschool te Utrecht ingewonnen en de zaak verder gelaten, zooals zij was. Aan ons dus, om te bewijzen, dat we daar geen vrede mede hebben. Dat kunnen we voors hands niet beter doen, dan door lid te worden van den Nederl. Bond ter bestrij ding der Vivisectie. Sluiten we ons in massa daarbij aan. Niet bij honderden, bij duizen den moet hij zijn leden kunnen tellen, opdat ons protest luid genoeg klinke om de Regeering te overtuigen, dat het 'tNe- derlandsche volk ernst is met zijn verzet tegen de gruwelen der vivisectie. Het lidmaatschap heeft geer. groote gelde lijke bezwaren tegen zich. Het minste bedrag is '25 cent per jaar. Hoe meer men echter bedraagt hoe beier, daar de Bond veel noodig heeft voor de uitgave van zijn geschriften. Daarvan ontvangt ieder lid een exemplaar, waarin, wat hierboven werd aangestipt, uitvoerig te lezen is. Men worde lid en leze die geschriften, en men zal zich gedrongen gevoelen nieuwe leden voor den Bond te winnen. Verborgen Gruwelen, door Herman- Sterz, uit het Duitsch door J. B. T. Hugen- holtz bl. 7(4) id. bl. 17(6) id. bl. 14 [18] id. blz. 6. [20) id. blz. 35. Onwetenschappelijke wetenschap door dr. A. Kingston! uit het Engelsch door J. C. v. d. Hucht. bl. 8; [3] id. bl. 18. (14] id. blz. 35. [17] bl. 40 ]19) blz. 54. (s) De Vivisectie, de beginselen waardoor zij wordt gedreven bl. 12; (7) id. bl. VIII. [15) id. bl. 7 Ü5 id. VI. (9) Redevoering van prof. Lamson Tail bl- 5 en 8. De folterkamers der wetenschapbl.il Elfde jaarverslag der Hannoversche Vereen, tot bestrijding der wetenschappe lijke dierenmarteling, bl. 9. [De Vivisectie als onderwijsmethode aan veeartsenijscholen, door een deskundige beoordeeld, bl. 8). The Zoöpholist van 1 October 1891. 7 December 1891. Benoemd tot gemeente-veldwachter te Oostkapelle J. van bluijs agent van politie te Middelburg. Met 12 dezer verplaatst de rijksveld wachters der 3e klasse H. v. Ommen van Oosterland naar Goes en J. Kooyman van Goes naar Oosterland. Wij vestigen de aandacht op de belangrijke boekenverkooping volgens ach terstaande advertentie door den boekhan delaar Klemkerk ten overstaan van den deurw. Hollmann de volgende week te Goes te houden. Bij het inzien der catalogus is ons ge bleken dat zeer vele gezochte oude theolo gische werken worden aangeboden, als Brake!, Smylegeld, Comriq^ Knibbe, Groe nenwegen, h Marck, enz. Onderdo nieuwe werken noemen wij v. Oosterzee, ten Kate, Kuijper, Motley, Fruiu, Groen v.Prinsterere.a Middelbnrg. In de raadsvergadering op Woensdag 9 Dec. a. te 2 uur zullen wor den behandeld: lo. Ingekomen stukken: 2o. voortzetting behandeling tarief-voor waarden voor de levering van duinwater. 3o. Voorstel van den heer van Dunné c. s. om B. en W. uit te noodigen tot bet geven van inlichtingen betreffende de burgeravond school. 4o. Voorstel van den heer F. G. Sprenger om aan de verordening op de burgejavondschool eene overgangsbepaling toe te voegen betreflende de toepassing van art. 24 dier verordening. In antwoord op de schampere op merking dat minister Lohman met zijn l'/a jaar dienst te hoog gepensioneerd werd (men had moeten be°eflen dat een liberale regeering den heer Lohman toch niet meer zal geven dan hem toekomt) merkt een liberaal Zwolich blad dat nagedacht heeft, op dat in het pensioen van dhr. Lohman (t 2809ook begrepen is dat voor de jaren zijner rechterlijke loopbaan. Hij was o. a. jarenlang raadsheer in het gerechtshof te 's-llertogenbosch. De Staatscourant bevat de statuten van «De Vrije Evangelische Kerkelijke Vereeni- ging» te Bath. Bij kon. besluit zijn benoemd bij de dd. schutterij te Goes, tot 2de-!uit. G Mun nich en K. A. van Lungeraad. beiden thans schutter. De eerste-luit. J. M. C. Vermande, van het garnizoen Middelburg, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het garnizoen Ber gen op Zoom terwijl de bij het 3e regiment infanterie benoemde kapitein K. G. van der YUudele wordt belast met het bevel pver de le comp. lebat. te Bergen op Zoom. Met ingenomenheid verwijzen wjj naar achterstaande advertentie omtrent de lezing te Middelburg op donderdagavond a. door ds. v. Gheel Gildemeester over Christendom en Socialisme. De heer v. Gheel Gildemeester is voorzitter van den Haagschen Volksbond welke «met verwerping van de leer der soci- aal-demecratie streeft naar een vreedzame oplossing van het maatschappelijk vraagstuk en in het bijzonder naar verheffing van den werkmansstand». Hij is de wetenschappe lijk gevormde man die (theorie) over de maatschappelijke nooden des volks heeft gedacht en- tegelijk (praclisch) die nooden mede doorleeft. «Met verwerping van de leer der sociaal- dernochratie», maar ook ter bestrijding van den Kaïnsgeest, die leert: «Ben ik mijn broeders hoeder», gelijk hij dit op hetjongste Sociaal Congres in de Ure des Gebeds zso schoon deed uitkomen in de tegenstelling van Kam's woord en het apostolisch woord dat vermaant «elkander lief te hebben, niet gelijkKain die zijn broeder doodsloeg, dewijl zijne voerkca boos waren*. Men moet het verslag van de uitgebreide werkzaamheden van den Volksbond lezen, men moet de honderden werklieden die den vorigen winter voor lediggang en verarming en vertwijfeling bewaard werden den arbeid van dr. v. Gheel Gildemeester hooren zege nen, om overtuigd te worden dat een der meest bevoegde redenaars Donderdagavond te Middelburg D. V. zal optreden. Zijn woord zal een woord voor de volksklasse, niet minder voor de hoogst geplaatsten zijn. Vinde het een ruim gehoor en een goede plaats Iorseke. In de raadsvergadering van Vrij dagavond jl. onder voorzitterschap van den burgemeester waren de hh. v. üeveren en v. d. Burght afwezig. Na goedkeuring der notulen wordt medegedeeld dat mej. Milten burg Beerens van Zuidzande voor hare be noeming tct gemeentevroedvrouw heeft be dankt. De nieuwe voordracht bestaat nu uit lo. Mej. P. Dixon te Zierikzee; 2». mej. Van Westen te Warder en 3e mej. Rooze te Sprang. De heer Cupery merkt op, dat no. 2 der voordracht, hoewel jonger dan no. 1, uitnemende getuigschriften heeft en ook reeds practigch werkzaam is geweest. Daar om zou hij, wijl wij hier geheel op getui genissen moeten afgaan, aan no. 2 de voor keur geven. De meerderheid der verg. schijnt dit gevoelen te deelen, waarom mej. Van Westen met 5 tegen 3 stemmen wordt benoemd. Daarna is aan de orde de samen stelling eerier nieuwjaarscommissie, die evenals vorige jaren uit 4 raadsleden en vertegenwoordigers der verschillende diako- nieën zal bestaan. Van de raadsleden werden gekozen de hh. Sauer, Cupery, Klos en Schipper. Daarna wordt de vergadering gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gouda ds. A. B. ter Haar Romeny te Middelburg; te Dieren ds. P. N. Pikaar te Goes: te Rozenburg ds. L. F. A. Westerbeek v. Eerten teSeroos- kerke. Bedankt voor Sir Jansland door dhr. J. A. v. Leeuwen cand. te Utrecht; voor Dreischor door dhr. G. Brink cand. te Rui- nerwold. Waarde. In de Zaterdag 1. 1. gehouden vergadering van notabelen is tot kerkvoogd hernenoemd de heer J. J. Mol met 4 van de 5 stemmen. Als een bijzonderheid mag gemeld d it dezer dagen geslaagd is voor de acte n.iddelb. onderwijs wiskunde iemand die nooit les heeft gehad in dit vak, maar zich op een klein dorp in Drente geheel zelfstandig heelt gevormd. Ook d« heer M. ten Bouhuijs van 's Gravenhage, no. 2 op de voordracht voor een leeraar aan de H. B S. te Goes, ver wierf Zaterdag acte middelbaar onderwijs aardrijkskunde. In de maand November werd de bij- 'zondere school te Goes bezocht door 200 leerlingen, waarvan 171 geen enkelen school tijd verzuimden 26 leerlingen verzuimden minder dan 10 schooltijden en bij 3 beliep het verzuim van 10 tot 30 schooltijden In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 1,1 pCt.tegen 1,2 pCt., in Nov. 1890. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn nog veroordeeld wegens: dronkenschap en wederspannigheid C, L. V., 17j.. en P. M., 22 j., scheepstimmer- maker, Middelburg, de le tot 1 m. en de 2e tot 7 d. gev. straf, benevens beiden tot f.3 b. s/ 3 d. h. en solidair in de kosten. Ter Griffie der Arrondissements-Recht" bank te Middelburg is op heden èn door den verdediger én door den heer Officier van Ju stitie hooger beroep aangeteekend tegen het door die Rechtbank op den 25 November 11. gewezen vonnis waarbij N. J. C. oud 25 jaren, koopman te Middelburg wegens heling werd veroordeeld tot eene gevange nisstraf van drie maanden. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand November 189t 636 telegrammen, ontving 640, overgenomen en verder geseind werden 1035, totaal 2311. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ont ving 40, verzond 37, samen 77 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 18; verzond 27, samen 45. Dat te Hoedekens- kerke ontving 46, verzond 32, samen 78. Dat te Heinkenszand ontving 19, verzond 23 samen 42, dat te 's Heer-Arendskerke ontving 17, verzond 20 samen 37. Dat te 's Heerenhoek ontving 36 verzond 44 samen, 80. Dat te Borsele ontving 27 verzond 30 samen 57. Dat te Nieuwdorp ontving 12 verzond 9, samen 21. Dat te Ovezande ontving 3 verzond 13 samen 16. Dat te Driewegen ontving 16 verzond 16 sa men 32. Dat te Eliewoutsdijk ontving 33, verzond 38 samen 71. Dat te Kloetinge ont ving 9, verzond 17 samen 26. Vrijdagnacht is het de marechaussee te Aardenbnrg gelukt de band te leggen op een oud bekende der justitie zekeren de Lanoy, die bezig was met zijn zoon den aardappelkelder na te zien vat, den lieer v. Acker, wethouder te Ede. Op de daad betrapt werden de daders per boerenwagen naar Aardenburg en des morgens *an daar naar Middelburg gevoerd. De dief kwam van Middelburg (Vlaanderen), doch is thans in een ander Middelburg gevestigd. De commiezen te water C. CoDStandse en J. de Jonge te Bath zjjn door de regee ring van België begiftigd met het burger ridderkruis le kl. wegens hun flinke houding bij gelegenheid der redding van vier Belgen, wier jacht op de Schelde was omgeslagen op 6 Sept. 11. Een oud-kruidenier schrijft aan het «N. v. d. D.Ofschoon ik geen kruidenier meer ben, ga ik ook zoo nu en dan bij groote en kleine kruideniers nog eens naar de uitgestalde artikelen en prijzen kijken. Zoo heb ik een soort van studie gemaakt van de suikerprijzen, hier en daar eens een half pondje gekocht en rare ondervindingen opgedaan. In mijn tijd verkocht ik alles duurder dan ik het inkocht; een andere manier om geld te verdienen kende ik niet. Dit schijnt nu heel anders te gaar,: nu ver- koopen sommige kruideniers goedkooper dan ze inkoopen en verdienen nog geld. Onge looflijk en toch waar. In hoeveel winkels kunt u niet suiker koopen a 24 cent of 24V2 ct.? En wat kost die suiker (ik spreek van witte suiker) aan de beurs bij partij, dat wil zeggen bij eenige duizende kilo's? Negen-en-veertig en een kwart gulden of ruim 24Vscent. Hoe kan nu een kruidenier zonder knoeien voor 24 of 24V3 ct. bij een paar pond verkoopen? Diezelfde vraag stelde ik mij en ik vond geen ander antwoord dan dit: öf wel ik krijg mijn gewicht niet, öf ik krijg geen zuivere suiker. Ik zocht mijn oude schaaltjes op, woog de gekochte halve pondjes, en jawel, het gewiclu was er in de meeste gevallen; er bleef dus niets anders over dan de tweede veronderstelling, namelijk vervalsching. Ik heb heel wat gezocht voordat ik het vond, maar ben dan toch eindelijk tot de wetenschap gekomen, dat de gewone witte suiker, die ongeveer 25 ct. per pond kost, maar al te dikwijls wordt vsrvalscht rnet een in de laatste tijden hier in groote hoeveelheden ingevoerd artikel, met name druiven- of, beter gezegd, aard appelsuiker; dat goedje kost ongeveer tien centen per pond. Ik heb een monster goed- koope suiker laten onderzoeken en er werd 10 percent druivensuiker in gevonden. Een aoder monster bevatte gemalen krijt en een derde eene soort harde stof, die veel weg had van gemalen marmer. En waar denkt u, M. d. R., dat het ergst wordt geknoeid In groote winkels? Neen, ook kon ik daar niet zoo goedkoop terecht als in kleine. Het meeste wordt geknoeid in 3de soort winkels, niet alleen met suiker, maar ook met andere artikelen. Ik eindig met den volgenden raad aan uwe lezers: Betaal liever een of twee centen per pond meer, dan voor uwe goede centen druiven- of aardappelsuiker te koopen, wanneer gij denkt zuivere, onverialschte suiker te krijgen. Bij het aanleggen van de kachel in een boerderij te Ilpendam sprong Vrijdag een vonk over op een partij stroo, I die vuur vatte. Spoedig stond liet geheele huis in vlam en slechts eenige koeien konden gered worden. De vlammen sloegen over op het aangrenzende huis van een kruidenier, dat ook tot den grond toe afbrandde. Een 70 jarige vrouw te Haarlem kwam Donderdag met haar kleederen in aanraking met de vlam van een brandende kaars. De kleederen vatten vlam en de oude vrouw bekwam zware brandwonden die voor 't behoud van haar leven doen vreezen. Haar man die was toegeschoten om de vlammen te blusschen, bekwam eveneens brandwonden. Donderdagavond is bij Den Helder een Urker vischsckuit door een stortzee overvallen en omgeslagen. In de nabijheid zeilende vaartuigen, die van de ramp getuige waren, wendden terstond pogingen aan om de opvarenden te redden doch dezen bleven helaas vruchteloos. Alle aan boord zijnde visschers, drie in getal, werden een prooi der golven. Hunne namen zijn K. Ras, schipper, K. van Urk en M. Koster. Ras en Van Urk waren eerst sedert eenige weken gehuwd, en evenals Koster op Urk woonachtig. Terwijl Zondag in de roomsche kerk te Doesburg de assistent onder den Hoog- dienst bijna aan het einde was zijner pre dikatie, riep eensklaps een waanzinnige, die zich juist tegenover den preekstoel had ge plaatst, met dreigend gebaar uit«Ik ben ook een christengij hebt het tegen mij. gij zijt mij altijd aan 't sarren; ik ben ook al naar den pastoor geweestDe ontroe ring, die zich van de geloovigen meester maakte, laat zich beter gevoelen dan be schrijven. Met geweld werd de vrouw uit de kerk verwijderd. Van het geval is aau gif te gedaan bij de Justitie. Het gerechtshol te 's Hertogenbosch heeft in hooger beroep een bakker te Maas tricht. ter zake van vervalsching van eet waren, in casu vermenging van brood, be stemd voor de gevangenen in het huis van bewaring te Maastricht, met aardappelen, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Te Arnhem werd in de Ketelstraat eene kist met eieren opgeheschen. Onge lukkig brak het touw, juist toen een 61- jarïg inan daarouler voorbijging. De man kreeg de kist op het hoofd en zonk met verpletterden schedel neer. Een 20 jarige dochter te Surhuisterveensterheide heeft zich bij ongeluk met een revolver dood geschoten. Ongelukken met revolvers. Te Soest speelde een jongen met een pistool dat hij uit zijn broeders jaszak genomen had en ver brijzelde een zijner vingers. In een tapperij te Rotterdam bezichtigden eenige gasten een revolver, zij wisten niet dat het geladen was. Een slak het uit gekheid in den mond en het sahot ging af dat hem ernstig ver wondde. De kogel schijnt benedenwaarts te zjjn gegaan en zit nu ter hoogte van de long. Te Uolswnrd is Vrijdagnacht een boer derij afgebrand. Inboedel, hooi, 6 koeien, 2 kalvers, 2 varkens, alles werd een prooi der vlammen. Een der bewoners die den inboe del pas eenige dagen geleden verzekerd had, wordt verdacht den brand te hebben aan gestoken. Onder Weert (Limburg) is aangehou den en naar Pruisen uitgeleid een rondrei zend muzikant, die zich schuldig had gewaakt aan ontvoering van een 7 jarig meisje, dat voor hem bedelen moest. Hj) is daarna door het hof te Kleef veroordeeld tot 2 jaar tuchthuisstraf. Sequah blyft zich bemind maken. Za terdag deelde hij te Haarlem ruim f400 uit aan behoettige weduwen, en gat aan twee armenscholen en 2 andere stichtingen ieder 50 pond St. Nicolaasgebak. Op een der boulevards te Parijs heeft de politie een roovershol ontdekt. Twee agen ten zagen 's nachts eanige verdachte perso nen die met pakken sjouwden. Zij gingen hen ongemerkt na tot de wonderlijke per sonen plotseling op het glacis der vesting werken verdwenen waren. De agenten zagen daarna door een reet in den grond een schijnsel van licht en hoorden daar be neden gelach. Zij haalden nu hulp om hun onderzoek te vervolgen. Het licht bleek te komen door een reet van een zwaar luik. Toen zjj dit oplichtten vonden zij een uitgehouwen trap, die daalden zij af en kwamen in een met tapijten behangen hol, waar vijf mannen en drie vrouwen aaneen lekker rnaal zaten, bjj het licht van een koperen luchter. De bende had daar reeds met zijn achten een half jaar van roof geleefd, in het door henzelven uitgegraven hol. 'Men vond er vele kostbaarheden zilve ren serviezen, fraaielapjjten enz., die evenals het achttal, thans werden ingerekend. Een hevige brand heeft te Aidin de Israelietenwijk vernield. Twee synagogen en 200 huizen werden een prooi der vlam men. Acht menschen kwamen om; verschei dene werden zwaar gewond. Een te Geuna verschijnend blad vroeg aan Verdi een muziek bijdrage. Verdi ant woordde dat hij niets nieuws had eo schreef er bij: «Maar daar u ook van landbouw spreekt, ik wenschte wel dat die weten schap meer bij ons werd beoefend. Dat zou een bron van rijkdom worden voor Ita lië. Minder musici, minder advocaten en doctoren eu meer landbouwmannen, dit wensch ik mijn land toe. Men heeft weder te Ponrpeji een klei nen tempel ontdekt met verscheidene goed bewaarde fresco's. Er werden daar ook een paar verguld bronzen beelden gevonden, alsmede op een a taar van gebakken leem overblijfselen van een offer. De gewezen keizer van Brazilië dom Pedro II, die Vrijdagnacht op 66 jarigen leeftijd stierf, heette eigenlijk Dom Pedro II Johan Karei Leopold Salvador Bibiano Franciscus Xaverius—de— Paolo Levcadio Michael Gabriël Raphael yGongazad'Alcan tara. Wie deze lange lijst leest, dien zal het wel niet verwonderen, dat dezer dagen in allen ernst door den gemeenteraad te Roozendaal een voorste! behandeld werd om belasting te heffen op het opgeven van doopnamen. [Men zie het raadsverslag in «De Zoom»]. Vtjf menschenlevens door een hond qered. Uit Cincinnati, O., wordt bericht dat er te Couington, nabij die plaats, een drietal woonhuizen door brand verteerd werden. De brand ontstond inde woning van mis- W. Smith, die met haar 4 kinderen daarin rustig lag te slapen. Zjj schrijft de redding vau zich zelve en vier kinderen uit het brandend gebouw alleen toe aan de bijzondere schranderheid van haren herders hond. De hond hield op den noodlottigen nacht zijn verblijf in de keuken, toen h(j door den stikkenden rook wakker werd. De hond wist de slaapkamer van zijn meesteres te bereiken toen hij terstond begon te blaf fen en mrs Smith in liet aangezicht te krabben tot zij wakker werd. Reeds stonden beide kamers in brand, zoodat wellicht in een weinig meer tijd zij en haar geheel gezin in de vlammen zou zijn omgekomen. Toen mrs. Smith naar de voordeur liep om hare buren wakker te schreeuwen viel zij bewusteloos door den dikken rook op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2