J. Minnaar J. Minnaar, Boekverkooping. I2&;< nrszAKKv j Ar rond its. Rechtbank te Middelburg. Overzicht van Yerkoopingen. Afloop V erkoopingen enz. op Dinsdag 15 December en volgende dagen, in de „Prins van Oranje" publiek worden verkocht den, om de inwendige holten van menschen en dieren te photographeeren. In een caout- chouc-buis bevindt zich een kleine camera obscura, die in een cylindervormigen koker geplaatst is, welke door twee kleine blinden gesloten gehouden wordt. Juist tegenover de lens zijn twee uiterst kleine gloeilampjes geplaatst. Met een batterij voor de lampen in den bekenden caoutehouc-bal, om de ca mera te openen, is het toestel compleet. Een druk op den bal is voldoende om de camera obscura in het kokertje vooruit te schuiven, de blinden van den koker te openen en den stroom te sluiten, die de gloeilampjes ont steekt. Zoodra de druk ophoudt, worden de blinden gesloten, de gloeilampen uitgemaakt en de camera weder op haar plaats gebracht. Het toestel moet uitnemend voldoen en kan voor medisch gebruik van bijzonder veel nut zijn. De heer J. A. Sturm Fz. te Goes is benoemd tot surnumerair bij de Maatschap pij tot exploitatie van staatsspoorwegen en als zoodanig geplaatst bij de centrale con trole aan het hoofdbureau te Utrecht. T. C. Kruiningen. Gedurende de maand Nov. zijn aan het telephoonkantoor alhi.er be handeld 83 berichten, n.l. ontvangen 43, onverzonden 40. Te Maastricht werd Zondag een man dood op zijn kamer gevonden, met het hoofd in een tobbe met water. Men vermoedt dat gterke drank hier de oorzaak was. Te Ter-Apel zou dezer dagen het 11- jarige dochtertje van A. Smit een boodschap doen aan de overzijde van het kanaal. Haar vader ging, om de duisternis, met haar me de. Op den terugweg liep hij bij ongeluk het bruggetje mis en viel in het kanaal; het meisje, dat hij bij de hand hield, viel mede. De vader werd werd gored, dcch het meisje werd, helaas, niet dan levenloos op gehaald. Aartshertog Hendrik van Oostenrijk is Zondag aan de gevolgen van de influ enza gestorven, eenige uien na zijne gema: lin. Deze stierf Zondag, juist op haar ver jaardag, aan dezelfde ziekte, door haar aan het ziekbed van haar gemaal opgedaan. In Silezië breidt de influenza zich uit De hospitalen te Breslau zijn overvuld. Ook te Hamburg blijft de ziekte met hevigheid woeden. In de voorgaande week kwamen 380 gevallen voor, waarvan een tiende gedeelte met noodlottigen afloop. Het begin der verkeerde wereld. Een dame te New Castle on Tyne die om de haverklap hare dienstboden moest doen vertrekken, wijl dezen veel te veel noten op haar zang hadden en «de me vrouw wilden spelen», kwam in haar wan hoop over zulk een toestand eindelijk tot het besluit om voor de me^len onder te doen. Toen nu dezer dagen weer een van deze veeleiscliende en weinig biedende huis goden was gevlogen, vroeg zij, in plaats van hierin de gebruikelijke wijze te vol gen, eene nieuwe, door middel van onder staande advertentie in The Chronicle «Eene burgervrouw, van middelbaren leeftijd, wenscht met haren man en 5 kinderen, waaronder 3 volwassen dochters, in dienst te treden bij eene beschaafde, wèlopgevoede jonge dame, genegen om bij een zoodanig huisgezin te komen inwonen. Men zal haar alle weelde en gemakken bie den, die in eene dergelijke burger huishou ding kunnen worden verwacht, en vraagt alleen vergunning om één avond per week visites te gaan maken of te ontvangen. Een bepaald vereischte is dit evenwel niet. De jonge dame kan voorts naar willekeur be schikken over de pianino, mag het hoofd des huisgezins bij zijn voornaam noemen, heeft de vrijheid om, voor rekening der familie, te allen tijde vrienden en vrien dinnen ten eten te vragen, en kan zich verzekerd houden, dat in alle huishoude lijke en familie aangelegenheden haar oor deel als beslissend wordt beschouwd. Kaar tjes voor de beste plaatsen in den schouw burg of op concerten zullen steeds tijdig worden verstrekt, terwijl de kleederen en sieraden der vrouw des huizes en dei doch ters geheel ter liarer beschikking zijn. Zij, die zich widen verwaardigen om ons op gemelde voorwaarden in dienst te ne men, worden nederig verzocht te schrijven aan het volgende adresMargaretha Doug las, bureau The Chronicle. N.B. de famillie kan de beste getuig schriften overlagen.» Het stoomschip Ethiopia ging dazer da gen van Glasgow naar New-York. Op zeke ren morgen kwam eensklaps oen reusach tige walvisch op het schip af. De stoomboot liep met een vaart van 16 mijlen in het uur en voor de officieren iets konden doen om deze snelheid te verminderen, had reeds de scherp vooruitstekende boeg het dier aangevaren, Het leek wel ol het schip dwars door het dier heenging, onmiddellijk zonk de walvisch, zoover het oog reikte een bloedig spoor achterlatende. Een eind achter het schip kwam de walvisch weer boven drijven. De aanvaring had over het geheele schip een hevigen schok veroorzaakt, zoodat onder de passagiers reeds een paniek dreigde uit te breken. De kapitein kal meerde hen echter, zeggende; «Het is niets, wij hebben alleen een walvisch ge dood, het schip is onbeschadigd.» Om melkdrinkers te pleizieren, heeft een Portugeesch geleerde berekend dat de microben in een liter melk in de volgende mate toenemen. Een uur na het melken zijn in 1 liter melk 9 miljoen microben. Na verloop van vier uren 130 miljoen, na 24 uur 63500 miljoen 1 Men herinnert zich, dat de bekende actrice Léonide Leblauc te Pa'ijs onlangs hare verzameling juweelen verkocht en een zich daaronder bevindend halssnoer, zonder dat mevr. Leblanck het tegensprak, ge houden werd voor een bepaald «oilier van liooge waarde, dat zij jaren geleden van een hooggeplaatst persoon ten geschenke had ontvangen. De juwelier Bloch ging zeer onvoorzichtig mede van die veron derstelling uit. Zonder nader onderzoek kocht hij het collier voor 181,000 francs, om later te ontdekken dat het een geheel ander halssnoer was en van veel minder waarde. Hij liet het er echter bij zitten en bracht de zaak voor den rechter. Deze heeft nu echter beslist, dat de koop geldig is en Bloch'15,000 francs schadevergoeding heeft uit te keeren aan mad. Leblanck,door haar geëischt, omdat de «naam» van het collier door Bloch beklad is Aan boord van een Turksch oorlogs schip, dat troepen naar Constantinopel bracht, is, ten gevolge van oneeuigheid bij het spel, muiterij uitgebroken. Vóór de orde her steld kon worden, waren reels verschei dene matrozen gedood en velen gewond. Te Guanajuato, in Mexico, is tijdens eene voorstelling in den schouwburg het amphitheater ingestort. Twaalf personen werden gedood en negen anderen gewond. HLËKIi- E.\ SCHOOLMKUtt S. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilhelminadorpdhr. L. Ingelse candidaat te Schiedam. Bedankt voor Bruinisse door ds. J. R. v. Kooy te Steenderen. Middelburg. De door diakenen der Ned. Herv. Gem. alhier gehouden wintercoll. heeft opgebracht de som van f2100,926 Goes. Daar de heer J. P. Magielsevoor eene herbenoeming als ouderling had bedankt heeft het kiescollegie in zijn plaats benoemd den heer J. Brouwer. De hh. Brouwer en Dekker hebben hunne benoeming totouder- derlingen de hh. Boone en Marinussen hunne herbenoeming als diaken aange nomen. De heer F. A.N. Dikkenberg, onder wijzer aan de Chr. School te Woerden, is benoemd tot organist der Ned. Herv. Keik te Nieuwerkerk a. d. IJsel. Voor het verge lijkend examen voor deze betrekking hadden zich 40 sollicitanten aangemeld. Geslaagd voor de acte gymnastiek te 's Hage de hh. J. Karroman hoofd der school te Oud-Beierland en O. L. C. v. d. Brandt, idem te Barendrecht. Aan de School met den Bijbel te Oost burg is benoemd Mejuffrouw A. Boone, thans onderwijzeres aan de bijzondere school te Wissenkerke. Gisteren, Dinsdag, zijn veroordeeld we gens: diefstalH. K. 18 j, opperman, Vlissin- gen tot 14 d. gev. straf: strooperif: A. J. 43j, goudsmid, P. A. J. 12 j. W. A. J. 10 j. beiden zonder beroop, J. G, 15 j. werkman G. J.G. 13 j. letter zetter, en A. G. zonder beroep, allen Mid delburg de le en 4e ieder f 5 b. s. 5. d. h. en de overigen ieder tot f3 b. s. 3 d. hechtenis valschheid in geschrifte J. H. 22 j. werk ster, Middelburg, tot 3 m. g. str. verduistering J. F. G. 29 jhorlogema ker, Hulst, gedetineerd te Middelbarg, tot 6 m. gev. straf, met mindering der reeds doorgebrachte hechtenis, en oplichting: J. F. de N. 47 j. werkman Hontenisse, gedetineerd te Middel! urg, tot 6 m. gev. straf, eveneens met mindering van den reeds in verzekerde bewaring door- gebrachten tijd. Allen in de kosten. Heden Woensdag is J. V., 25 j,, werkman te Goes, wegens verduistering, ge pleegd door iemand die het goed uithoofde van zijne persoonlijke dienstbetrekking onder zich heelt, veroordeeld tot eene gevangenis straf van 3 maanden en in de kosten van het rechtsgeding, uitvoerbaar ook bij lijfs dwang. BOEtvöiiOOKDEELIiNG. Bijzondere aanbeveling verdienen de kerst uitgaven van den uitgaver Berends te 's Gra- venhage, namelijkLuitingh, De Maan daghouderAl iershoff Kees de Koetsier en A. v. Hulshorst, Teunis de Koejongen. Prijs 12V3 cent. Deze zijn iri twee kleu ren gedrukt. Voorts Eduard, Tot in den dood getrouw, 30 pagina's prijs 15 cent. En Kloppers Frieslands zanger met 3 plaatjes en 48 pagina's, slechts 25 cent. Plaatjes en om slagen van al deze boekjes zijn in 6 kleuren gedrukt; zorgen kosten zijn dus niet ge spaard. Ook zond dezelfde uitgever ons behalve zijn ruim voorzienen catalogus, nog een viertal goedkoope boekjes, elk met vier photo zincografische plaatjes, voor slechts 16 de 100 bij hem verkrijgbaar. Het zijn verhalen van v. Linschoten en antieren. Deze goedkoopste uitgaafjes behooren tot de netste waarmede wij dezer dagen ken nis maakten. De verhalen zijn boeiend. Vooral dat van Eduard en Frieslands Zanger voldeden ons. M A KK.TB E R IC ÜT EN VLISSINGEN, 1 Dec. 1891. Boter f 1.35 a f 1.25 de kilo. Eieren f5.60 a f0.— per 104 stuks. 1891. tarwe, overige prijzen Tarwe Winter- a f5.25 fll.- a Kool- f 10.50 a 50 kilo. Eieren GOES, 1 Dec. De ruime aanbieding, vooral van ging zeer langzaam van de hand; artikelen waren volgens genoteerde goen te plaatsen. Oude Tarwe f9.25 a f9.75. Nieuwe f7.— a f8,50 Rogge f7.75 a f8.—. gerst f5.40 a f5.70. Zomergerst f5.— Haver f3.— a 13.25. Bruineboonen f 12.50. Paardenboonen f6.60 a f7.—. zaad f0.— a f0. Groene Erwten f 12.50. Karweizaad f0.— a f0.— de Versche Boter f 0.49 a f 0.50. f 1.15 a f 1.25. OOSTBURG, 2 Dec. 1891. Oude Tarwe f afO, Nieuwe Tarwe f8,- a f8,75. Rogge f8,- a f0,-. N. Winter Gerst f 5,— a f5,25. Zomergerst f4,50 a f5,—. Haver per 100 Kilo f6.77 17,25. Kookerwten f10,50 af 11,— Erwtenf0, a f 0. Paardenboonen f7.— a f7,50. Alles per H. L. uitgezonderd de Haver. Rotterdam 30 Nov. De graanmarkt van heden (Maandag), verkeerden, wat de bin- nenlandsche granen betreft, de meeste artikelen, ofschoon de aanvoer minder groot was dan in de vorige week, in flauwe stemming, zoodat meerendoels weder tot lager prijzen moest worden afgegeven. TARWE. Jarige- wordt niet meer geno teerd omdat de aanvoer van dit artikel zoo goed als opgehouden heeft. Nieuwe in beste 25 cents, in goede 50 cents en in mindere soort 76 cents lager. De beste f9 a f9,50, puike daarboven, goede en mindere f8,50 a f5.— en per 100 kilo f10 a f 12 naar deugd. Canada tarwe zonder handel. ROGGE 20 a 30 cents lager. De beste f8,10 a f8,50, goede en mindere kwal. f7.80 a f6,50. GERST in alle soorten 10 cents lager. Winter- per heet. f 4.75 a f 6,10 en per 100 kilo f 9.— a f9.70. Zomer- f 4.75 a f5.70 en per 100 kilo f9.— a f9.40. Chevalier- f5.60 a f6.40 en gedeeltelijk a f9.50 per 100 kilo verkocht. HAVER 20 cents lager. Per heet. f3.— a f 4.40 en per 100 kilo f 8.— a f 9.—. PAARDENBOONEN 10 ets. lager, f 7 a f7.50. BRUINEBOONEN 25 cents lager. Naar kwal. verkocht van f 10,50 tot f 12.50. WITTEBOONEN zijn in de beste soort tot vorige prijzen te plaaatsen doch afwij kende partijtjes moesten naar gelang van kwal. 50 cents a fl lager worden afge geven. Naar deugd verkocht vani6.— tot f 11,75 (puike blanke soort daarboven). BLAUWE ERWTEN, voor| uitgezochte partijtjes is flink vorigenkoers te bedingen; gewone en mindere kwal. vindt echter traag koopers en moest 50 cents lager worden afgegeven. Naar deugd verkocht van f 10.25 tot f 12. (puike daarboven): KANARIEZAAD met weinig aanvoer. De beste kwal. f 7.75 a f 8, goede en mindere soort f7.50 a f7,—. LIJNZAAD iets minder aangeboden en liepen prijzen weder f 0,50 a f 1 lager. Nieuwe Tarwe 25 a 75; Rogge 25, Haver 10 en 20, Gerst 10, Kookerwten 50, Bruine boonen 25, Witte boonen 75 cent, alles lager. Buitenlandsche en meel onveranderd. VLAS. Iu de vorige week is er op hot land weinig omgegaan, zoowel in oud als nieuw. Heden bedroeg de aanvoer ruim 40.000 steen, waarvan slechts 1/3 gedeelte langzaam opruimde. In do gemeene soorten waren de prijzen 1 en 2 stuivers lager, doch goede soorten blijven onveranderd. ZEEUWSCHE AJUIN. Aanvoer heden circa 7000 balen a 50 kilo. Prijs voor groote 11.60, kleine f 2 10. MEEL. In de afgeloopen week was het in zaken stil; consumenten, steunende op hunnen voorraad, onthouden zich van nieu we inkoapen tot de tegenwoordige prijzen. Heden was de markt ouveranderdde stem ming was kalmer en alleen door benoodig- den werd verkocht. Rotterdam, 24 Nov. Op de veemarkt waren Dinsdag aangevoerd: paarden, 1487 runderen, 354 vette, 29 nuchtere kalveren, 1113 schapen, 649 varkens, 198 biggen. De prijzen waren als volgtrunderen le kwal. 72, 2e kwal. 66, 3e kwal. 50 Kalve ren le kwal. 0,97, 2e kwal. 85 a Scha pen le kwal. 55, 2e kwal. 40, 3e kwal. Varkens le kwal. 22, 2e kwal. 21, 3e kw. 20 c. Alles per kilo. Boter f60, f56, f52. Per halve kilo 55 a 70 cent. Zeeuwsche Eieren f5,— a f 5,10 de 100 stuks. AARDAPPELEN. Zeeuwsche spuische jammen f3.50 a f4.75; Zeeuwsche blauwe f 3.40 a f 3.70. BUÜGimiJItE STAND. Van 1 en 2 Des. 1891. MIDDELBURG. Bevallen D. A. Rornfln geb. Verhage. d. A. E. Julianus geb. Scheer- meijer z. M. Hubiechsen geb. van der Horst d. Overleden .D. Leijnse 11 d. z. GOES. Geboren: Joseph Marinusz. v. Ary van Anrooij en Neeltje I'arhan. Neeltje. dv. Johannis Zweedijk en Johanna Karelse KRUININGEN. Geboren2 November. Hendrik Anthonie, z. a. Adriaan Verhulst en. Maria de Bel;—17 Novr. Neeltje Lucia, d.v. Jacob Bek en Bastiana Schrier; 23 Novr- Tannetje Maria, d. v. Johannes Poleij en Adri- na Blok;— 26Novr, Adriaan z. v. Leendert Griep en Janna Tolhoek. Overleden 1 November Augustinus Nor- bertus. 8 w. z.v.Adriaan Goedemondt en Corne lia de Poorter; Jacob Grootjans 60 j. echt genoot van Jannetje Meulmeester z. v. Blaas Grootjans en Geertje Jacobs, beiden overl. te Arnemuiden 2 Novr, Willem 21 j. z.v. Daniël van de Wege en Johanna Kole- de laatste overleden te Kruiningen 12 Novr. Adriana Kraane 87 j., echtgenoote van Jan Griep, eerder weduwe van Johannes Witte d. v. Andries Kraane overl. te Yerseke en Jannetje Overbeeke, overl- te Tholen. 14 Nov- Francois 5 w. z. v. Marinus Kole en Paulina van Kruiningen. Donderdag 3 December. Goes, half 2 in de Prins van Oranje panden April tot September 1890. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verheij lo. een winkelhuis, erf en tuin Lange Gortstraat 329. 2o. huis, erf en tuin, karoterij Segeersingel 38. 3o. schuur en I erf aldaar. Woensdag en Donderdag 10—12 en 2—4 uur te zien. Heden werd door Notaris Gallis Me- rens te Biezelinge voor J. Spruijt en kinde ren publiek verkocht: lo. 2,88,30 Heet. Weilaid te Sehore aan den hoekschen weg. Koe per E. van Houtegem te Kruiningen voor 13379,47. 2o. 0,6990 Heet. Bouwland aldaar in Kellewaardhoek. Kooper W. in 't Anker te Schore voor f 427,20. 8o. 0.79 95 Heet. Bouwland al laar in Gans- hoek, kooper JRottier teSehore voor 1824.85. 4o. 1 61.37 Heet. Bouwland te kapelle aan hel Paardeweegje. Kooper Jac.Spruyt voor f 1172 30 en f 15 voor rogge. öo. Een woonhuis en erf op het dorp Bie zelinge. Kooper A. Spruijt voor f300 pl. f32 voor losse goederen. 6o. Een woonhuis en erf aan den Ach terweg aldaar, Kooper Jb. Spruijt voor 1300 pl. f 8 vooi losse goederen. De drie laatste koopers wonen te Bieze linge, alles behalve 125 pet. kosten. NDV KRTKjNTlKfM. i s Zondag 6 December 1891 hoopt SIMON KRAMER 11 jj te Kapelle zijn 70sten jaardag te |j vieren. tg Een Vriend. |g Hartelijk dank ook namens weder- zijdsche ouders en verdere betrekkingen voor de vele blijken vas belangstelling onder vonden gedurende de langdurige ziekte en het overlijden mijner dierbare Echtgenoote A. JERON1MUS. J. ORANJE Jz. Kloetinge, 1. Dec. 1891. Voor de vele bewijzen van belang stelling bij het overlijden van hunnen Oom, Cs. JOBSE ondervonden, betuigen onder- geteekenden, ook namens de familie hun nen hartelijken dank. Js. JOBSE. P. JOBSE. Koudckerke, 2 Dec. 189J. V Voor de menigvuldige blijken van deelneming ondervonden bij het overigden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader JOZIAS DE KOEIJER betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, WED. DE KOEIJER— de BrUIJNE. lerseke, 1 December 1891. Kiezers van 's Heer Arendskerke en Nieuwdorp. Bij de aanstaande herstemming voor een lid van den gemeenteraad, bedenkt dan toch dat wij hoog noo- dig een lid in ons midden behoeven want indien wij onze stem op iemand buiten de kom der gemeente moe ten uitbrengen, dan hebben wij maar één lid in ons midden dien wij kunnen raadplegen, aangezien bijna al de leden door de uitge strektheid der gemeente ver af wonen. Kiezers iaat u niet afschrikken uwe stem op dhr. uit te brengen, aangezien hem be slist gevraagd is, wanneer hij gekozen wordt, of hij dan ook zich die ver kiezing laat welgevallen, hetwelk hij beantwoord heeft «zeker en vast zonder eenigen twijfel zal ik het lidmaatschap aannemen». Daarom kiezers brengt uwe stem uit op dhr. een man met een helder hoold en onderzoekenden geest, een werkza- men aard, een standvastig karakter en op wiens woord men volkomen kan vertrouwen. VELE KIEZERS, 's Heer Arendskerke, Dec. 1891, Ten overstaan van deurw. J. O. H. HOLLMANNzal door boekh. G. M. KLEM- KERK te Goes EEN UITGEBREIDE VERZAMELING Godgeleerdheid en Kerkgeschiedenis, ge deeltelijk nagelaten door wijlen Ds. D. de Pree te Goes, Alg. Gesch Aardrijkskunde,, merkwaardige Ferz. Vad. Geschiedenis, fraaie collectie Ned. Taai, Letterkunde, Gedichten, Romanverhalen, fransche Romans enz. enz. De Catalogus 1900 nrs. groot, is eerst daags gratis en franco op aanvraag p. post verkrijgbaar. De boekh. G. M. KLEM KERK belast zich met Commissien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2