.-NES, [LOW, .A DE •Flikken. BIJVOEGSEL imisse. ideaux. 'afels. :^TSE! Dassen in bod. jo5iFjz. jk „DE ZEEUW" bllbgebmjke stand. aanbesteding. In. ERIHG ÏSCÜITS. bi egels, alon- en adeau. EN a BIER, BAK KMAN, I I Gemengde Berichten. ARMENZORG. Overzicht van Verkoopingen. de Jong's, en dr. Mi- ao, Az. Goes. Glasier. |No. 5. /OOR lid del burg. |i\: Mjzen. foote partij Izen ig op ZONDAG- heb ik ge jat'tij meer heeft ge fcen wordt deze Middelburg- RAAT. RING d geschikt voor n, tN HOUTEN. e flesch. en Wijnen, •j«L eten rabat. 0PE u ËMmm. sslngen,» m P- O 4 O P o p O Vlissingen. Sigaar is a s» ooi ten, met PIJP rit, KOFFIE NELLE. T EMf ön. bevelend. 'L1SSINGEN. tTONNAGES en .bakkerij behoortv <i> P O P* o o b-* P P P- behoorende bij van Dinsdag 1 December 1891. KKSJlv- EN SClïOOLNIECWP. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kcrkwerve dhr. L. Ir.gelse, cand. te Schiedamte St. Maartensdijk toez.) ds. L. J. v. Rhijn, 0.1 pred. met verlof, te Hilversum: te Aaltends J.W. Unger te Katwijk a. d. Rijn: te Zuidzande ds rJ. Boon te Engelbei't. Bedankt voor Katteudijke door dhr. W. Voois cand. te Amsterdam. Sshore. Tot notabelen bij de Herv.Gem. alhier werden herkozen de hh. Jan Antho- nrise en Leendert Kabboord: tot ouderling de heer Marinus van Koeveringe en tot diaken de heer Jakebus Paasse. Chr. Ger. kerk. Bedankt voor Goes door ds. J. v. d. Linden te 's Hertogenbosch. GeesterenGelsulaar. Zondagmorgen werd de YVeleerw. Heer F. Staal candidaat, met oplegging der handen tot zijn dienstwerk ingeleid door den consulent der gemeente Us. J. N. Lindeboom van Zutphen. nadat Z. Weleerw. gesproken had over Hebr. 13 vs. 17. Des middags deed de nieuwe leeraar zijn intrede naar aanleiding van 2 Kro nieken 1 vs. 10a. Heinltenszand. In de gemeentevergadering van den raad Zaterdag jl. gehouden is aan de openbare °chool alhier benoemd dhr. W. Moeleker te Burg op een jaarwedde van f450 en dhr. J. van der Weele thans on derwijzer aan dezelfde school benoemd tot onderwijzer met hoofdacte op een jaarwedde van f600. Cp de ridderhofstede Schonouwen on der Houten (Utrecht) zal een groote paar- denstoeterij gevestigd worden. Herman Zeitung, die de wereld ver veelt door zijn liefhebberij om per koffer te reizen is van Amsterdam te Brussel aan gekomen, Toen de koffer uit den goederen wagen kwam riep een stem van binnenin het Fransch«Leve België» en bij opening sprong het ventje er uit. Hij had er twee dagen en twee nachten in gezeten zonder iets te eten. Naar »De Tijd» verneemt zullen te Amsterdam, te beginnen met 1 Juli alle kof fiehuizen en herbergen 's nachts te 1 uur ontruimd moeten zijn, behalve die waar zich kellnerinnen bevinden; deze zullen te 12 uur moeten sluiten. In destreek dergoudmijnen van Kusch- manski, in Rusland, heeft men door middel van dynamiet het huis van den districts ingenieur Zborowrki in de lucht laten vlie gen. Vijf personen dwamen om. Er zal ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van den ontdekker van Amerika, Christophorus Columbus, in de stad Calvi, op het eiland Corsica, een standbeeld ter eere van den grooten zeevaarder worden opgericht, tot deelneming waaraan alle volkeren der wereld zijn uitgenoodigd. Thans maakt men ook biervaten van samengeperst papier. Te New-York is een fabrikant die ze vervaardigt. Daartoe wordt de papierbrij uit een zeer vezelrijke grassoort bereid. Er is een ma chine waarmede men per dag 600 vaaljes kan afwerken en die door slechts 2 perso nen kan bestuurd worden. De vaatjes wor den, na gevormd te zijn, met een antisep tisch vernis overtrokken, waardoor zij, als 3.) FEUILLETON. JAi\ WOUTËRSZ. Eene episode uit de geschiedenis van Dordrecht. door W. K. HAGA. Het waren moeieljjke oogenblikken voor vrouw Jansz. geweest, doch nu ze eenmaal voorbij waren, gevoelde zjj zich aanmerke lijk verlicht. «O, Heerzoo stamelde ze in stilte, terwijl ze de oogen ten hemel sloeg, «ik dank u, dat ik getrouw heb mogen zijn. Och, dat ik mij nimmer uw onfeilbaar Woord moge schamen De somberheid was uit haar harte gewe ken, en al mocht een blik op het zielloos overschot harer dochter nu en dan nog een traan in de oogen te voorschijn roepen, zij gevoelde het meer en meer dat de blik niet naar omlaag, maar naar boven moest gericht zijn; dat het kortstondig gemis hier op aarde door een eeuwig weerzien in de heerlijkheid zou vergoed worden. Die gedachte gaf haar ook kalmte en hield haar staande toen de doode eindelijk naar hare laatste rustplaats werd uitgedra gen, en al ging het eerst stamelend en met trillende stem, ziende op de ledige plaats tegenover haar, de toenemende vrede in haar hart en de vertroostende gemeenschap met haren Heer, gaven haar ten laatste kracht, om met Job te zeggen: de Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd De geestelijke kwain haar niet meer bezoeken. Slechts weinige weken na het °9*e®vei'me'de gesprek, verwisselde hij het tijdelijke met het eeuwige. Zijn ka ste bede, naar aoor zijn vertrouwden dienaar overge- biacht was, dat ze zich nog van het pad der ketterij mocht afwenden en in den schoot der Heilige Kerk, die eiken boetvaardigen zondaar met open armen ontvangt, terug- keeien, en zoo niet, dat zij dan om haars levens wil op haar hoede mocht zij n, want dit droog is, veel op porselein gelijken. Deze vaten vernielen niet zoo spoedig als de hou ten vaten. Duitschknd had in 1876 (door de Fransche milliarden) geen pfennig schuld en in 1892 zal het land gebukt sraan on der een schuldenlast van 1689 miljoen mark. Al dat geld is in die 16 jaren opge- gaan aan vredesuitgaven. Het huwelijk van den vroegeren, thans ook vermoedelijk toekomstigen pre sident der Amerikaansche republiek Grover Cleveland werd dezer dagen gezegend met een dochtertje dat den naam Ruth ont ving. Te St. Louis wordt nu voor de kleine een wieg vervaardigd van hout dat afkom stig is van de oude uit boomstammen ver vaardigde hut waarin wijlen generaal Grant geboren werci. (Ulyssus Sydney Grant was van 18691877president.) Het hout dezer hut staat nog op de Dent boerderij waar Grant opgevoed werd. De wieg van de kleine Cleveland heeft dus wel geschied kundige waarde. Te Shelbyville is men bezig op last van doktoren, om een jonge dame die aan tering lijdt, driemaal daags hondenvleesch te laten eten. Blijkens berichten uit Yerona; is te Guasto, nabij Cerca, eene vuurbron ontdekt, tot groote ontsteltenis der bewoners in den omtrek. Bij het graven van een put op 26 meter diepte gekomen, spoot, na terug trekking der metalen buizen, eene massa modder en vuur tot eene hoogte van 30 meter uit de gemaakte opening. Men wierp zand in den put er: slaagde er daardoor in de modder terug te houden, maar de gas sen bleven toevloeien en na 15 dagen kwam weer eene vlam te voorschijn van 2 meter hoogte en 1 meter middellijn, die door brandt. l)e oorzaak van het jongste spoor wegongeluk in Rusland is thans officieel be kend geworden. Op eenigen afstand van de brug over de Optoukha brak een der wiel banden van het laatste rijtuig. Dit geraak te daardoor buiten het spoor, en toen nu de trein de brug passeerde, viel de ontspoor de waggon met zooveel kracht tegen den ïijwand der brug, dat die bezweek. De waggon stortte in de rivier en sleurde vier rijtuigen mede. Alleopèèn na verdwenen onder het ijs, zoodat redding gehe»l onmo gelijk was. De vijfde waggon was op de andere terechtgekomen en dus slechts ge deeltelijk onder water. Men weet, dat 30 personen bij de ramp het leven verloren. Vijftien andere reizigers werden min of meer verwoud. In Spanje heerschen weder overstroo- iningec, tengevolge van hevige plasregens. Sevilla staat voor de helft onder water en het spoorwegverkeer tusschen Sevilla en Merida is gestremd. Te Consuegra en te Cordova richtte het water groote schade aan. Gedurende een zwaar onweder sloeg onlangs de bliksem in het huis van den heer Van Dijck te New-S&lem, in Noord- Amerika. In de woonkamer hing een ver zameling zwaarden aan den muur en een ervan was zwaar verzilverd. Toen de bliksem met ontzettend geraas was ingeslagen, vlo gen de ontstelde huisgenooten hun bedden uit om te zien of eenig onheil was aan gericht. In de huiskamer wees de z ion van Van Dijck eensklaps vol ontzetting op een rust bank aan den muur, waarop een zilveren kat heel genoeglijk ineengerold lag:elk haar, tot zelfs elk snor-haar, glinsterde met zil veren schijn in de duisternis. Toen de man dat zijn opvolger voorzeker zulke afwijkende gevoelens, met al de gestrengheid waartoe de plakkaten de bevoegdheid gaven, zou vervolgen en straffen. Deze wenk, gevoegd bij het gevoel van verlatenheid, dat haar maar al te vaak nog overviel, vérsterkte haar in haar voornemen, om voor eenigen tijd hare woonplaats te verlaten, teneinde bij hare vrienden in Dor drecht, Jacob Andriesz en zijne vrouw die ook in stilte de nieuwe leer waren toege daan, eenige verpoozing en opbeuring te zoeken. 't Is derwaarts dat wy haar, nadat zij hare aangelegenheden heeft geregeld, op eenen schoenen Decembermorgen zien ver trekken. II. Waarin de lezer In kennis komt met den hoofdpersoon van het verhaal. De reis van Molenaarsgraaf naar Dordrecht kon ook voor dien tijd lang niet bezwaar lijk genoemd worden. Wandelende kon men in drie uur tijds ongeveer het zuidoostelijk gelegen Papendrecht bezoeken, vanwaar een voetspoor u over de Merwede naar het han deldrijvende Dordrecht overbracht. Onze reizigster was evenwel niet verplicht den tocht te voet af te leggen. Zij had in overeenstemming met haren stand en mid delen alsmede nu et het oog op haren leef tijd zich naar het Papendrechtsch veer laten rijden, en niet lang na noen stapte ze aan het Rietdijksche hoofd aan wal. Dewijl de juiste woonplaats van hare vrienden haar onbekend was, wendde zij zich met het verzoek om eenige inlichtingen daaromtrent tot een der mannen, die juist een houtvlot vastmeerden, en zeker wel Jac. Andriesz, den houtkooper, zouden weten te wonen. «Wel, vrouwtjewas het bescheid van hem tot wien zij, hare vraag gericht had, «gij hadt u t-ot niemand beter kunnen nen naar hot zwaard keken, zagen zij dat het van al bel zilver beroofd was: de scheede was nog maar een stuk zw'art geworden staal en het prachtige handvat was geheel verdwenen. De huiskat was door den blik sem galvanisch verzilverd geworden. Een rondgat in een der glasruiten, ter grootte van een kwartje toonde aan waar de bliksem binnengekomen was. Naar men vermoedt zal het zilven.n overtrek de kat voor bederf bewaren, zooiiat ze voor altijd onder de merkwaardige stukken der familie kan wordon opgenomen. In Duitsche bladen wordt aangekon digd een boek preeken van keizer Wilhelm. Het zijn de toespraken door den keizer ge houden tot de officieren en matrozen van de Hohenzollern op zijn reis naar Noorwegen. De titel van het boek is «De stem des Hee ren is op de wateren». De Sultan van Turkije heeft aan Frankrijk algestaan een belangrijk stuk land aan de Roode Zee, nl. Kaap Cheik. Een fransch handelshuis kocht in 1868 dit land, groot 165.000 H.A. van de Arabieren, en de Fransche regeering vestigde er een steenkooldepot, dat echter in 1870 wegens den ooi log met Duitschland verlaten werd. De Turktche regeering heeft thans Frank- rijks recht op dit land eikend, zoodat de ingang der Roode Zee nu niet meer uitslui tend is in de macht der Engelschen. Dat is een puik uurwerk. De koop man Johan Steiner wilde zijn jonge vrouw met haar verjaring eens verrassen en kocht voor haar by den winkelier Willem Müll- mer een gouden dames horloge voor tachtig gulden, dat hij contant betaalde. Bij cp aflevering voegde Steiner den juwelier tof «Men kan dat kleine ding wel in den tnaid nemen en dan ;och nog gemakkelijk praten.» Hij deed wat hij zeide, maar eensklaps zette hij een mal gezicht, wees op zijn maag en zeide kalm: «mooi zoo, nu zit het horloge daar». Steiner ging hierop naar zijn vriend docter Frieschauer, die hem goeden raad ga{ dien onze vriend opvolgde, waarna hij naar huis g'lng- «Koba ik heb een horloge voor je mede gebracht,» zeide hij, «maar ik kanjhet je niet geven, want het zit in mijn maig De vrouw was erg ontsteld door deze mededee- ling. maar haar echtgenoot stelde kar ge- lust en zeide, dat het uurwerk hem niet hinderde. Vier en twintig uur later kwam het hor loge behoorlijk te voorsehijn en Steiner was recht in zijn schik, dat hij er niet meer mede in zijn maag zat. Het horloge was keurig blijven voortloopen en op de minuut af gelijk Yan 28 en 30 Nov. 1891. MIDDELBURG. Ondertrouwd H. A. de Roos jm. 24 j. en S. Florusse jd. 21 j, Bevallen C. J. Hubregtse geb, de Pagter d. J. van Nieuwenhuizen geb. Koole. z. Overleden J. H. Rosset 76 j, vrouw van A. L. J. Goethals. J. Verstrate 20 d. d. P. J. de Bukviel 2 j. d. GOES. Overleden Anthony Hengstnian- gers 19 j. zoon van Hubregt Henstmangers en van Janna Reigel overl. Dinsdag 15 December. Brcskens, door het bestuur der water- keering van Oud en Jong Breskens verdedi gen van den onderzeesohen oever door zink werk en steenbestorting. Bestek met teeke- r.ing in Directiekeet aan de Nieuwesluis en bij dhr. J. G. Meijer te Groede. Bij hem ver krijgbaar a f 1,02. Aanwijzing 7 en 11 Dec. van 10-12 uur. Bijeenkomst in het directie gebouw. wenden dan tot my, en indien gij er niets tegen hebt, zal ik u brengen, waar gij we zen wilt». «Gij zijt zeer vriendelijk», hernam vrouw «Jansz, en ik zal niet aarzelen om van uw «aanbod gebruik te maken. Maar zeg eens. «kent ge meester Andriesz» «Of ik hem kenen als mijn oog mij niet ten eenerimale bedriegt, ken ik u ook. Gij zijt, meen ik, vrouw Jansz van Mole naarsgraaf, en ik ben Kalfsvel; meesterknecht bij Jacob Andriesz. Ik heb u vroeger wel eens gezien, maar dewijl ik toen nog jongste knecht was, herkent ge mij nu waarschijn lijk niet meer». «Neen waarlijk, ik had u niet herkend, zei vrouw Jansz. «'t Is dan ook'al lang ge leden, sinds ik u gezien heb. (ie zijt zeker al gehuwd?» «'t Werd inet Maart al veertien jaar,» was het antwoord; «waar blijft de tijd? Hjj snelt voorbij als een gedachte. En geen •„onder, wantik ben in den waren zin van het woord gelukkig. Ik heb een uit muntende vrouw getroffen, flink voor de huishouding en goed voor mij en bovenal oprecht voor God. Zij schonk mjj reeds eene dochter en drie zonen. Mijn vrouw en ik hebben de kerk vaarwel gezegd, omdat de afgoderij hoe langer hoe stuitender wordt, en hare priesters bet tegendeel blijken te zijn van Maar vergeef mjj», zeide hij, plotseling zjjn gedachtencang afbreken de, «dat ik u wellicht met mijne woorden kwetste. Dit was volstrekt mijne bedoeling niet, want ik ben van oordeel, dat zjj, wier oogen nog niet voor bet verkeerde in de kerk zijn geopend, met de uiterste omzich tigheid daarop behooren gewezen te worden». «Stel u gerust, goede man», zeide vrouw Jansz, terwijl een glimlach van vergenoegen zich op haar gelaat vertoonde. «Ik behoor ook lang niet meer tot Rome's volgelingen. Sinds door 's Heeren goedheid mjj eenmaal het degelijke en onvervalschte brood des Zaterdag 19 Dec. j Den Haag, in het departement van 1 justitie 2 uur 3jarig onderhoud der strafge vangenis te Goes. Bestek enz. tegen fl.65 by gebr. v. Oleef, Spui 28a Den Haag. Aan wijzing 11 Dec. half 2. Inl. dhr. Hannink te Goes en den ingenieur architect voorde gevangenissen te Den Haag. DIAKENEN der Ned. Herv. Gemeente alhier, berichten met dankzegging aan allen die daaraan hebber, bijgedragen, dat de driemaandelijksche collecte, jl. Donderdag gehouden, heeft opgebracht de som van f245.75 en aan nagekomen giften f2. alzoo te samen f247.75. Goes, den 30 November 1891. Namens Ditikenen voorn. F. J. BOONE, Yoorz. I. WESSEL. Secr. Afloop Verkoopingen enz. GOES. In het café Hartman werd Zater dagavond voor den heer G. van der Hoek aanbesteed: het bouwen eener petroleum- bergplaats op het station-emplacement te Goes. Er werden zeven inschryvingsbiljetten ingeleverd, namelijk W. de Beste te Goes voor f1750—f1765, M. Buitendijk Goes f 1742—f 1700.P. DronkersKapeile f1579 f 1609, W. J. van de Weert en Zonen Goes, f1560—f1585, H. van Sprang Goes f 1487— f1497, A. van deVisse Goes f1460—f1485, on W.v. d. Linde Kattendijkef 1459—f1494. De tweeërlei inschrijvingssom is de bereke ning, wat de eerste betreft, om water uit de leiding, en de tweede om water uit de vest te gebruiken bij het bouwen. Het werk-s aan den laagsten inschrijver gegund. GOES. Zaterdag werd door B. en W. aanbesteed het verbouwen van het gewezen telegraafkantoor tot berau van politie. In schrijvers de hh. v d. Weert en zonen f1213. W. de Beste f1198, M. Buitendijk 11125. Woensdag 2 December. Oostburg, door not. Ie Nobel op üeweido van A. Holster, 35 olmen, 2 uur, ftfciddelburffdoor den ontvanger der registratie 11 uur by E. de Zeeuw, 3300 klin kers en 301./,, M3. klinkerpuin op den ryksweg van Middelburg naar Sloedam. Voorwaarden enz in o-enoemd koffiehuis en hij den ontvan ger St. Pieterstraat. Kir-xelsose. 1 uur door not.Gallis Merens bij Bierens voor J. Spruijt en kinderen, 2.88.30 H a weiland te Sebore in pacht by J. de Roo aan den Hoekschen weg, 0.69.90 H.A. bouwl. in Kellewaardshoek, in pacht by W. In t An ker 0.79.95 H-A. bouwland, in pacht by W. Slabbekoom, 1,61.37 H.A- bouwland te Ka peile aan het Paardeweegje, een woonhuis, varkenshok en erf 2.95 Ares, een woonhuis eu erf in huur by A. Spruijt. Donderdag 3 December. Sluis 1 uur voor A. de Priester door not. TCoksma' 60 populieren, 35 kerspopulieren, 15 olmen, 2 esscben,l wilgenb., 565 tronken, does, half 2 in de Prins van Oranje panden April tot September 1890. Hapefle, bij Markusse door not. Hallis Merens 7 uur. hakhout in Kapeile. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verheij lo. een winkelhuis, erf en tuin Lange Gortstraat 329. 2o. huis, orf en tuin, karoterij Segeersingel 38. 3o. schuur en erf aldaar. Woensdag en Donderdag 10-12 en 2-4 uur te zien. Wolfertsdijk, bij Jan Goetheer door not, Pilaar voor de kerk, 160 Canada's. Middelburg, 3 uur door not, Tak de stoombargedienst tusschen Middelburg en Ylissingen met salonboot „Luctor et Emerga"; de stoombarges 1 en 2steigers, wachthui zen, bergplaatsen, gereedschappen. Inl. dhr. Alberts en Co. ffioedekemsfeerke, 2 uur by Terhorst verpachting door not. v. d. Kloes voor 5 jaar 165,20 A. weiland van wylen J. Mol W.Zn. levens is te smaken gebleven, walg ik van de laffe spijzen die de geestelijken nog steeds voortgaan de aan hare zorgen toevertrou wde gemeente toe te dienen. Mijn bijbel is mijn allesmijn troost in mijne rouw, myn licht op mijn pad. En toch benijd ik hen die der kerke getrouw bleven zoo vaak, wan neer ik ze op den dag des Heeren ot op de groote feesten in breede schar en zie opgaan, t Is als hoorde ik hen zeggen «Kom ga met ons en doe als wij!» O, dan voel ik zulk een gemis en dan moet ik mijn hart lucht geven door, het den ge wijden zanger der oudheid na te zeggen Hoe lieflick, o Heer en hoe reyn Sijn Uwe woninghen niet cleyn Lustigh syn. se en schoon boven mate Mijn hert verlangt met allen seer, En sucht na uwen Tempel, Heer! Mijn siel en lijf in dezen state Sijn in den wa.ren God verblijdt, En seer verheugt tot deser tijdt. «Uwe zielsbegeerte zal nog wel eens ver vuld worden», hernam Kalfsvel, kom, moed gehouden, vrouw Jansz. 1 De Heer kent zijn tijd.» Alzoo sprekende waren zij het huis van Andriesz. genadeid. Kalfsvel, die zijn gezel schap verder overbodig oordeelde, keerde naar zijn arbeid terug, terwijl vrouw Jansz. de woning van hare vrienden binnentrad en met de grootste hartelijkheid en bewijzen van deelneming werd ontvangen. Veel was er wederzijds te vertellen, waartoe de blijdschap over de ontmoeting, de eenheid des geestes en de treurige er varing van vrouw Jansz. alleszins aanleiding gaven. Terwijl zij echter aan het woord is en mededeelt wat ons nagenoeg reeds uit het voorgaande bekend is, willen we de gelegen heid waarnemen om den lezer in korte trek ken omtrent haren gastheer en gastvrouw in te lichten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5