Ei Hl 1 ÏS9L ^o. 27. Dinsdag i December. Zesde Jaargang. io VERSCHI.J X T G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Gemengde Berichten. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummersf 0.02®. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Een belangrijke uitspraak. Het is inderdaad opmerkelijk dat ook weldenkende liberalen eenzelfde oordeel over onze hedendaagschs toestanden vellen, als de antirevolutionairen. De heer Jules Simon, een Franschman van groote bekwaamheid, heeft een werk geschreven over de vrouw in de twintigste eeuw. De schrijver begint met de huidige toe standen te beschouwen, de uitvindingen en ontdekkingen onzer eeuw, in 'tkort, bij somt eerst de voordeelenop diez. i. de negentiende eeuw aan het menschdom heeft gebracht om na de lichtzijde, den schaduwkant te bespreken. De geleerde schrijver ontveinst zich niet uit te spreken, dat wij in persoonlijke zede lijkheid niet vooruitgaan. Hij zegt: «De oneerlijkheid neemt toe, tegelijk met het roerend vermogen. De familieband is slapper geworden, de huiselijke deugden worden bespot, en het ouderlijke gezag ver mindert. De nieuwe wet heeft de kinderen jonger mondig verklaard en hen vroeger gelijkge maakt met hunne ouders. De echtscheiding (waarvan Jules Simon een beslist tegenstan der is) heeft de instelling van het huwelijk benadeeld. In één woord, het openbare staatkundige leven is in de negentiende eeuw verbeterd, maar ten koste van het huiselijke leven, dat achteruitgaat.» Jules Simon vraagt aan de vrouw van de twintigste eeuw, dat zij het huisgezin opbeure en in dit opzicht herstelle, wat in de achttiende en negentiende eeuw daaraan te kort gedaan is. Hij wil dat de huiselijke zeden van de zeventiende eeuw wederkeeren, toen man en vrouw souverein waren in hun huis. De vrouw in de twintigste eeuw zal, vol gens Jules Simon, in dit opzicht eene zware taak hebben, want zij mist onderscheidene krachten, die haar vroeger ten dienste ston den - - den godsdienst, de kracht der traditie en der gewoonte, de kracht van den rang en van den eerbied, de kracht van den onvei vreemdbaren eigendom. Zou men zeggen dat een liberaal aan het woord is? Verder betoogt de schrijver dat het hui - gezin zoowel jals het onderwijs onder geen betere hoede zouden kunnen zijn dan onder die van de kerk. Oranjevaan. Russische effecten. De jonste daling in de Russische effecten heeft heel wat ellende teweeg gebracht en nog z$n wij misschien niet aan bet einde. Ons blad is geen financieel blad en met kansen van rijzing of daling kunnen wij ons niet inlaten. Gewoonlijk geldt ook hier: die 't raadt is de knapste. Maar één vraag willen wjj toch wel aan de consciëntie onzer effectenbezittende lezers voorleggen Zou God de Heere in deze daling aan het Christelijk Nederland niets te zeggen hebben? Is het goed, kan het bestaan voor hem, geld te leenen aan een rijk dat gansche scha ren van geloovige christenen dwingt om het evangelisch geloof te verwisselen met het bijgeloof der Grieksche kerk 1 Dat trouwe predikers naar tSiberiê verbant? Dat de Is raelieten op de gruwelijkste wijze vervolgt? Dat in geheel zijn optieden een voortdu rend gevaar is voor beschaving en gewetens vrijheid Wij vragen s'echts, doch het wil ons voor komen dat ook bij het beleggen vaa ons geld Gods Woord moet medespiekeu en dat een christen ook nog naar anders dingen heeft te vragen dan naar zekere rente. O. 7 Tiel. Ofschoon Tiel voor een overwegend libe raal district gehouden wordt, zijn de liberalen daar toch gansch niet gerust dat zij den zetel van wijlen rnr. Dijckmeester bij de aanstaande tweede-kamerverkiezing op 8 December zullen behouden. En nu nemen zij helaas de toevlucht tot middelen die den toets van eerlijkheid en netheid zeker ook naar hun eigen oordeel amper kunnen doorstaan. Wij nemen, om dit te bewij zen uit de (liberale) «Iielsche Courant» de volgende naamlooze aanbeveling van den li beralen candidaat mr. Tijdeman over: «Kiezers laat u niet verschalken! Die baron Mackay die door de antirevolutionaire, die orthodoxe kiesvereeniging in een verga dering van 10 kiezers candidaat is gesteld voor de 2e kamer, is niet baron Mackay van Ophemert, onze vroegere liberale afge vaardigde, maar diens neef en tegenvoeter, liet gewezen hoofd van het vroegere Godzalig Ministerie dat niets degelijks heeft verricht en daarom van het volk zijn paspoort heeft gekregen. Deze baron Mackay is de geestvei - want en beschermeling van dr. Abraham Kuyper en nu weet gij genoeg. Iedere stem op baron Mackay uitgebracht, helpt Kerk en Staat af breken. Past op uwe neu zen, kiezers! en laat u niet van de wijs brengen. Uw candidaat zij mr. M. Tijde man». Tot zoo ver de advertentie die door de redactie van het libeialeTielscheMadzonder protest is opgenomen. Wij zullen er niets van zeggen; het stuk oordeelt zichzelve. Zou men met een op die wijze verkregen meerderheid wel heel blij kuDnenzijn? 30 Nov. 1891 De 17 ontwerpen tot vaststelling der sloten van Indische rekeningen zijn door de Tweede Kamer in handen gesteld van de hh. Levysohn Norman, v. Nunen, Bool, Lucasse en Pijnacker Hordijk. Middelburg. In de raadsvergadering van Woensdag 2 Dec. te 2 uur is aan de orde: Ingekomen stukken. Voortzetting be handeling tarief en voorwaarden voor de levering van duinwater. Voorstel van den heer Van Dunné c. s. om burg en weth.| uit te noodigentot het geven van inlichtingen' betreffende de burgeravondschool. Voorstel van den heer F. G. Sprenger om aan de verordening op de burgeravondschool eene overgangsbepaling toe te voegen betreffende de toepassing van art. 24 dier verordening. Door burgemeester en wethouders van Middelburg zijn herbenoemd tot regentes van het Oude Mannen en Vrouwenhuis en Armweeshuis mevrouw Schorer, geb. Plaat, en tot regentes van het Burger weeshuis mevrouw De Raad, geb. Van Sonsbeeck. Voorts is benoemd tot regentes van laatst genoemd gesticht mevrouw J. S P. van der Swuhne, geb. Tak van Poortvliet, ter ver vanging van nu wijlen mevrouw de wed. Von Brticken Fock, geb. Galand. «Vivisectie of wetenschappelijke dieren- marteling» was het onderwerp der lezing, waarmede de heer ds. J. B. T. Hugenholtz uit Axel Vrijdagavond in het lokaal van «Ken den Heer» te Goes voor ruim een honderdtal personen, waaronder ook eenige dames, op trad. Na een inleidend woord en gebed van ds. Huet, gaf ds. Hugenholtz een over zicht van het ontstaan van den bond tegen de Vivisectievan den penr.estrijd over deze vaak onder anderen tusschen spreker en professor Koster gevoerdom vervolgens te behandelen het wezen en doel der Vivisectie: de wetenschappelijke waarde er vanen het ongeoorloofde er van aan te toonen. Vivisectie (insnjjding in het levende) doet niet alleen bloedige proeven. Zij martelt ook op verschillende andere wijzen weerlooze dieren, spreker noemde tal van de afgrijse lijkste voorbeelden van deze dierenmarte- lingen in de folterkamers der wetenschap, zoowel in het buitenland als ten onzent. Hij wees op het geheel nuttelooze van de Vivi sectie en toonde met de feiten aan dat proeven op dieren genomen teneinde soort gelijke verschijnselen bij menschen te kun nen constateeren geheel waardeloos bleken men moest de proef nog eens overdoen. Menige proef had een tegengestelde uit werking. Dit is door lal van geleerden ge zegd, waarop Spr. zich beroept. Ds Vivisectie drijft den spot met zedelijk heid en menschelijkheid. Met meest ge- wetenlooze hardvochtigheid gaan professoren en jonge artsen voort deze proeven te doen, niettegenstaande zij hare waardeloosheid erkennen. Ja consequent leidt de vivisectie op dieren tot vivisectie op menschenwat spr. door vooi beelden aantoont. Onder an deren het feit dat dr. Emmerole te New- York, een achtenswaardig onderzoeker, na tallooze proeven op dieren genomen te heb ben op 70jarigen leeftijd tot de afschuwe lijkste snoodheid kwam om een dame te doen schaken, en deze in zijn laboratorium te viviseceeren. Met den gloed der overtuiging werd deze lezing uitgesproken, en scherp vooral deed de spreker uitkomen de ellende van het ongeloof, het koudste materialisme der valsche wetenschap, die tot vivisectie prik kelt, den mensch van God afvoert en met de leer der rechtvaardige vergelding spot. En dan durven zulke gewetenlooze vivi- sectoren nog beweren dat zij de wetenschap steunen en liet doel de middelen rechtvaar digt; gelijk de gouddelver zich verbeeldde pionier der beschaving te zijn. Sprekers bazuin gaf geen onzekeren klank, vooral toen bij in zijn dankgebed op de eenige voorwaarde wees om bewaard te blijven voor de besmetting van het ongeloof. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De heer Buijse bedankte Jen spreker voor de wijze waarop hij den strijd tegen de Vivisectie had verklaard. Hij herinnerde aan ds. Heldring die eens alleen stond inden strijd tegen de prostitutieen wensch e dat ds. Hugenholtz die thans in zijn strijd ook veelal alleen staat, de bood telt thans nog slechts 425 leden en 55 be gunstigers) bij honderdtallen zijne bendge- nooten zie vermeerderen. Ook de gruwelen der Vivisectie zullen eenmaal een einde nemen. De collecte bracht f4,75 op. De rereeniging «Zarfath», tot steun van nagelaten betrekkingen van evangelisten, godsdienstonderwijzers, agenten van Christe lijke vereenigingen, colporteurs van bijbel- en tractaatgenootschappen, en weezen- en ziekenverplegers in Nederland, (erkend bij Konininklijk Besluit van 20 September 1885, No. 28). zond ons haar jaarverslag, waaruit blijkt dat de vereeniging zich in bloei mag verheugen. Tocli heeft zij nog veel steun noodig. Moge die haar niet onthouden worden. Hoedekenskerke. Gekozen tot lid van den gemeenteraad dhr J. v. d. Linde met 30 stemmen tegen 24 op dhr. J. Thomson (oud lid) en 1 stem op ieder der hh. J. Schout Az. en J. Stejjn. St. Maartensdijk, 29 Nov. In een vrijdag gehouden vevgaderlng van ingelanden van den Muijepolder is de voordracht voor ge zworen (Vacature L. Westerweel) opge maakt als volgt1. G. de Wilde, 2. M. Groe ne wege, 3. J. C. Wester weel. In betrekking tot de vraag naar de verkiesbaarheid van dhr. J. Minnaar brie vengaarder te 's Heer Arendskerke, voor lid van den raad, schrijft de Goesche Crt: Art 23 dei gemeentewet sluit van het lidmaatschap van den Raad uit o. m. «amb tenaren, vanwege het gemeentebestuur asn- gesteld.» Bedriegen wjj ons niet, dan is de heer Minnaar als telefoon-houder door het ge- meentebestnvr aangesteld eu geniet hg zelfs zijne belooning als zoodanig uit de ge meentekas. Op dien grond komt het ons voor, dat de heer M. niet zal kuunen wor den toegelaten. Intusschen moet nu toch de herstemming doorgaan, en aangezien er besluiten z(jn waarbij uitzonderingen zijn ge maakt, b. v. voor makelaars, die ook door het gemeentebestuur Worden benoemd, zoo zou wordt de heer M. gekozen de zaak aan de beslissing der betrokken auto riteiten onderworpen en daardoor de quaes- tie voorgoed uitgemaakt kunnen worden. Is de beslissing ongunstig voor dhr. Minnaar, dan moet eene nieuwe verkiezing plaats hebben. Proportioneele verkiezing ook in den ge meenteraad. De antirevolutionaire kiesveree niging te Amsterdam heeft met algemeene stemmen aangenomen de volgende resolutie van dr. Kugper: «De Kiesvereeniging Nederland en Oranje, van oordeel dat de billijkheid van haar vor dert, zooveel doenljjk de proportioneele ver tegenwoordiging van de onderscheidene groe pen der burgerij in den Gemeenteraad te bevorderen jachtende dat het hiermee in strijd zou zqn aan de Roomsch Catholieks groep die, naar haar (cijfers gerekend, nog nauwelijks de helft der zetels bezet, die haar zouden toekomen, een opengevallen zetel, dien zij be zet hield, te betwisten; besluit bij de vacature Driessen geen eigen candidaat te stellen, maar den candidaat van de Roomsch-Catholieke kiesvereeniging reeds bij eerste etemnoing te steunen,en be veelt op dien grond den kiezers aan, bij de stemming, die op Dinsdag 8 December a. s voor den gemeenteraad zal plaats hebben, hun stem uit te brengen op den heer Mr. F. J. M. A. Reekers.» De heer Reekers (kath.) candidaat gesteld ter vervanging van den heer Driessen (kath. is nu candidaat van alle partijen. In hot personeel der rijksveldwacht in deze provincie zijn de volgende verande ringen gebracht Op verzoek is met 30 dezer eervol ontsla gen de rijksveldw. 3e kl, (jachtopz.)M. van Weele te Wissekerke. Is aangesteld tot rijks veldw. 3e kl. [jachtopz.JJ. L. Kriekaart, onbezoldigd rijksveldw. te Kattendijke [stand plaats Serooskerke, eiland Schouwen,] Is verplaatst met 5 Dec. a. de rijksveldw. 3e kl. [jachtop,] I. H. van der Hoven, van Se rooskerke [Schouwen] naar Wissenkerke, Aan de inspecteurs van de verschil lende wapens is door den minister van oorlog opgedragen, met elkander in overleg te tre den tot het indienen van voorstellen tot uniform-verandering voor liet leger, aange zien het door genoemden minister niet wen- schelijk wordt geacht, alleen voor het wapen der infanterie eene uniforrnverandering in het leven te roepen. De verschillende korps-commandanten zijn aangeschreven, hunne voorstellen tot ver andering en wijziging van uniform met spoed aan hooger hand in te dienen. Reeds thans kan bijna met zekerheid wor den gezegd dat de schako wel geheel zal vervallen, waarnaar reeds geruimen tijd ver langend wordt uitgezien, omdat die door den gebruiker als een ondoelmatig, zwaar en lastig hoofddeksel wordt beschouwd. Welk soort of model daarvoor in de plaats zal treden, is nog geheel onbekend. Voor troe pen te paard en te voet zal dit verschillend moeten zgn. Ook zullen zeer waarschijnlijk de onooglijke chevrons voor langdurigen dienst vervallen en daarvoor medailles van brons, zilver en goud, naarmate van het getal der dienst jaren in de plaats treden. Dit zal zeker eene zeer gewenschte verbetering zijn, aangezien het bekend is dat de roode che vrons, die thans aan onderofficieren en min deren voor 6, 18 en 30 jarigen dienst worden verleend, door hen liever niet dan wel worden gedragen. («Utr- Dagl.») Te Drachten is Vrijdagavond een bakkersknecht die op weg was naar de catechesatie, onverhoeds door twee jonge lingen overvallen en zoo gruwelijk met messen gesneden dat zijn toestand zorge lijk is. De daders die op een ander persoon loerden doch in de duisternis zich vergisten, namen de vlucht, toen er ontzet opdaagde, doch zij zijn later gevat. Vrijdag zqn de schuur en zwingelkeet te 's Gravendeel van den vlasser Roos door brand vernield. De man was in de schuur met een brandende lan taren gestruikeld en dit is schijnbaar de oorzaak der ramp geweest. TeOudeschoot is de vrouw van een arbeider, terwijl haar man tijdelijk in Duitschland op karwei is, met haar buurman opreis gegaan en spoor loos verdwenen. De buurman heeft vijf en de vrouw twee jonge kinderen onver zorgd achtergelaten. Door de duisternis misleid, en nog door den slaap bevangen, liep Vrijdag nach' te Schiedam een Drandersknecbt, die naaf de branderij ging, in de Noordvestgracht- Men was er spoedig bij om den man te redden; dadelijk naar zijne woning gebracht, gaf hij nog teekenen van leven, doch een paar uren daarna over leed hij. De ongelukkige laat een vrouw en 6 kin deren achter. De Duitsche ingenieur Linneman, die Nieuw-Guinea heeft bereisd, vertelt over de inboorlingen het volgende: Zij zijn van middelmatige grootte, de mannen grooter en dikker dan de vrouwen. Zij zijn geheel naakt, alleen de inlanders, die bij de kust wonen, waar Europeesche factorijen en zendingsposten zijn opgericht, dragen een lendendoek. Een vreeselijken indruk maakt het kannibalisme op den reiziger. Inlanders, die de wetten van den stam schenden, wor den gedood en opgegeten. «Nooit zegt de heer Linneman bij de beschrijving van een kannibaalsch feest zal ik een voorval vergeten waarvan ik oog getuige was. Het gebeurde nog al ver van de kust verwijderd, anders zouden de wil den het niet hebben gewaagd, menschen- vleesch te eten want de Europeesche regee- ringen doen al het mogelijke om dit kwaad te bestrijden. Een jonge vrouw had zich schuldig gemaakt aan echtbreuk en werd nu met groote plechtigheid ter dood ge bracht. Dit geschiedde op een geheime plaats, volgens de gebruiken van den stam, door de ondste mannen. Geen der andere inboor lingen vernam wie eigenlijk het doodvonnis volvoerde. Het lijk werd daarna gereinigd en in stukken gesneden. Deze stukken wer den in geurige bladen gewikkeld en daarna gekookt. Ik had van dit alles niets gezien maar wist wel dat een bijzondere plechtig heid werd volvoerd. Ik voel nog de vreese- lijke gewaarwording, die ik kreeg, toen een jongen naar mij toe kwam en mij een stuk van dit vleesch aanbood. Het kwam pas van het vuur en dampte nog; toen ik nauw keuriger toekeek, ontdekte ik dat het de bovenarm van een vrouwelijk lichaam was.» Het is zeer te verwonderen, dat de heer Linneman, die toch aan dergelijken kost niet gewoon was, zoo spoedig ontdekte dat dit gekookte stuk vleesch de bovenarm van een vrouw was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1