daarvan bij de Koningin regentes gezocht en aan waarschuwingen en bedreigingen aan haar adres ontbrak hel niet. Zij han delde niet grondwettig, zoo beweerde men; zy liet zich door de «Hofkliek» leiden, enz. Toen later bleek dat niet Tak, maar Van Tienhoven eerste minister was geworden, werd ook daarvan de Regentes een verwijt ge maakt; en het nieuwe ministerie ging den zelfden weg uit, door de verantwoordelijk heid te weigeren van alles wat tusschen de aftreding van het kabinet Mackay-1 lavelaar en de opdracht aan den heer v. Tienhoven •was geschied. In den laatsten tyd heeft de liberale pers, zoo te Middelburg als elders, een nieuw wapen gevonden om de Koningin Regentes te treffen. Minister Seyfïardt wil een ar tillerie-officier tot kolonel bij het ^koninklijk) ïegiment grenadiers en jagers benoemen. De Regentes, die eigenlijk in de eerste plaats dient te beslissen, had een ander op het oog, en ook thans wordt de vertraging in deze zaak niet aan den minister maar aan de koningin-weduwe geweten. Weer wordt er de nadruk op gelegd dat de «hofkliek» de oplossing der quaestie tegenhoudt; wat dus zeggen wil: dat de Koningin Regentes te veel de ooren laat hangen naar de in blazingen der heeren van het hof die haar want zij is eene vrouw beheerschen. Eigenlijk moest men eerlijk zijn en eenvoa- dig zeggen wat men meent: niet de «hof kliek», maar de Regentes zelve is het die den liberalen minister in diens «regeering» tegenwerkt. Want het spreekt van zelf: als de «Hof kliek» zondigt door het geven van tegenge steld advies, zondigt de Kroon met ditadvies op te volgen. Wij wenscben ons niet te mengen in een twist die ons niet aangaat, gedachtig aan Spreuken 26 vers 17doch wijzen alleen op het feit dat dit bezwaar ook gevoeld is door een liberaal inzender in de Midd. Crt. van heden, den heer Van Aken, als hij aan de redactie van dit blad vraagt: le. Begrijpt u niet, dat u met de ver kondiging van den invloed der hofkringen, der koningin hare kroon ontneemt? Ziet u niet in dat u als redactie eener courant, aie veel gelezen wordt, als volks leider den volke verkondigtniet de konin gin regeert, maar de hofkringen En als nu de verkiezingen te Gouda en te Tiel en later wellicht andere eens tegen vallen en wij sterk gekleurde party-minis- teriön krygen en de koningin wellicht haar veto zal moeten uitspreken over aangebo den wetsontwerpen, zult u dan geen be rouw gevoelen, dat koninklijk gezag lang zamerhand te hebben ontdaan van zijn kracht 2e. De niet-benoeming tot nu toe van een chef van het korps Grenadiers en Ja gers wordt door u den volke verkondigd, als eene beschuldiging tegen de Koningin; maar hebt u zich wel eens rekenschap gegeven van de verantwoordelijkheid eener daad, die drukt op hem, welke met de traditie breekt of de kracht ontkent, die aan den korpsgeest wordt ontleend? Feitelijk dus ook hier weder een groote do sis Oranjeliefde met het woord; maar een aantasten van Oranje s gezag, als Oranje niet den zin dezer Oranjevrieuden volgt, «De Bood schapper», deze zelfde zaak besprekende, merkt dan ook terecht aan: «Is het wonder, dat onder die omstandig heden de Volks-vertegenwoordiging, het par lement of liever de bovendrijvende pat tij, allengs de baas is geworden; het koningschap zooals Prof. Buys het uitdrukte «een alge- meene ontzenuwing» heeft ondergaan en in plaats van een beperkte monarchie een soort parlementaire monarchie zich vestigde? Groen van Prinsterer zegt in zijn «Onge loof en Revolutie» Vroeger was de Staat in Europa een ge temperde monarchie. De macht van den Vorst werd getemperd door de rechten en vrijheden der natie, door de souvereiniteit van ondeischeidene kringen. De koning was souverein; maar uit de individuen werden, door gelijkheid van doel ol betrekking, ver- eenigiogen gevormd, die hun zelfstandig heid tegenover den souverein hoog hielden. Het recht van eigendom was grondslag én van het vorstelijk gezag èn van de veel soortige vrijheid der bevolking. De vorst was alzoo niet bevoegd, naar welgevallen krijgsdienst te bevelen en belastingen te heffen. De revolutie gaf aan Europa een be perkte monarchie; en ook Nederland leeft daaronder, krachtens de Grondwet. Maar daarbij bleef het niet. Naast een beschreven recht van vorst en volk, kwam allengs een onbeschreven staats-recht. Volgens de Grondwet staat de koning of de koninklijke regeering zelfstandig tegen het parlement over. Zoo luidt de theorie. Maar de werkelijk heid is onder den invloed van de liberalis tische begrippen en door het optreden van de liberale party anders geworden. De Grondwet wordt in de praktijk al heel weinig gevolgd. Niet het geschreven, het ongeschreven staatsrecht wordt toegepast.» Zelfstandigheid der Kroon is een wassen neus geworden, sinds de revolutionaire leer in toepassing werd gebracht, een begrooting te verwerpen om politieke-of partijredenen, ook al is die begrooting nog zoo goed. Zoo dwingt de tweeds kamer eenvoudig de Kroon een minister diej der Kamer mis haagt zijn ontslag te geven. In plaats van een beperkte monarchie gelijk de Grondwet die wil, kregen wij dus een parlementaire monarchie gelijk een liberaal rechtsgeleerde, mr. v. Bemme- len, door onderstaand lijstje ons duidelijk maakt. In de le kolom staat wat de letter der Giondwet voorschrijft; in de tweede wat naar de practijk veelal geschiedt: Letter. De Koning is on schendbaar. Mede-onderteekening der ministers. De ministers zijn verantwoordelijk. De minister des Konings. De raadsleden der kroon. De tr o on-rede. Homogeen minis terie. Benoeming (vrije) der ministers door den Koning. Ontslag der minis ters naar welgevallen. Practijk. De koning onthoudt zich van de regeering, laat zijn ministers regeeren en bewaart over alles het stil zwijgen. Onderteekeniug der mi nisters als alleeu-hande- leude bewindslieden, mc- d e-onderteekeningjles Ko nings pro forma. De ministers regeeren in den geest der parlemen taire meerderheid, De parlementaire mi nister. De met uitsluiting des konings regeerende be windslieden. Het partij-progrumma ofhet partij-rapport, het welk door den koning na mens zij n parlementaire ministerie (niet door de ministers namens den koning) wordt voorge lezen. Partij-ministerie, saam- gesteld uit vertegenwoor digers en lasthebbers der parlements-meerderheid. Opdracht dor vorming van een partij-ministerie aan een door de parlemen taire meerderheid aangewe zen kabinets-formeerder, en daarna koninklijke be noeming pro forma. Ontslag pro forma van de op den wenk der parlementaire meerderheid N uittredende of collectief aftredende ministers. Vry van overdrijving is dit niet. Maar de bedoeling van sommige bladen der tegen partij is toch dien kant uit: en de critiek b. v. door mr. v. Kerkwijk op het beleid der Regentes geleverd, wyst er evenzeer heen. De kroon was tot nog toe neutraal, bui ten en boven de partijen staande. Laat dit zoo blijven. Blijve zelfs haar naam uit den partijstrijd onzer dagen: en onverlet haar recht tot overleg met hare dienaren. Dat overleg blijve voorts een geheim, waarin geen Haagsch Correspondent, hij zij lid dei- Kamer of vertrouwde van minister A, of B., den neus steekt, en wat niet aan de groote klok wordt gehangen: opdat aan iederen krantenschrijver de lust verga de «hofkliek» of de regentes te betrekken in de zaken van het landsbestuur. 25 Nov. 1891. Goes. Donderdagavond half acht hoopt de harmonie «Hozanna» in de Prins van Oranje een vaandeluitvoering te geven. Het programma beloof! niet alleen een verhefïenden avond, doch ook zij die de repetitie bywoonden getuigen dat de aanbe veling van deze zaak ten volle verdiend is. Al steeds zijn wij van meoning dat «Ho zanna» op den steun der christenen aan spraak heeft. Iedere poging verblijdt ons, om de edele gave der tonen, die sinds lang alleen in de macht en den dienst der wereld was, ook weder in den dienst des Heeren te stellen. Wie meenen zou dat dit gebruik der instrumenten wereldsch, ongeoorloofd is, zou daarmede alleen blijk geven Gods Woord niet te verstaan, waar dit alle muziekin strumenten tot den lof des Heeren oproept. Dat ieder wien de dienst Gods, ook met het instrument, ter harte gaat zich daai late vinden, en dat zy allen, die in zulk een uitvoering slechts een pretje zien en mits meer, er vandaan blijven. Alleen dan zal de Christelijke Kunst weer in eere komen, wanneer zij ook Christelijk beoefend en bewonderd wordt; dat is: als eene vriendtlijke gave Gods, uit Hem, maar dan ook door en tot Hem uit te voeren. Goes. Vrijdagavond half 8 hoopt ds. Hugenholtz uit Axel in de Prins van Oranje een lezing te houden tot verduidelijking van het verzet tegen de vivisectie of weten schappelijke dierenmarteling, zooals die aan onze hoogescholen geschiedt. De lezers zullen wel geen afzonderlijke uitnoodiging tot bijwoning dier vergadering noodig hebben. De ontzaglyke gruwelen, die in naam dei- wetenschap en onder den schyn van de lijdende menschheid te helpen, aan de uni versiteiten op weerlooze honden en konijnen worden gepleegd, zijn bij velen niet onbe kend. De bond tegen de vivisectie telt te Goes reeds meer dan 20 leden, waaronder enkele leden der Chr. Jongelingsvereenigin- gen in deze stad die door hun lidmaatschap tegen de gruwelen der vivisectie, van het snijden en kerven en branden van duizen den dieren wenschen te protesteeren. Die dezen zomer de lezing van den heer Buijse hebben bijgewoond, die weten nog slechts heel weinig van de meest goddelooze wreed heden die in de laboratoria, door professoi en en artsen op deze arme schepselen worden gepleegd. De heer Hugenholtz is de man van het woord en de feitenkennis; en zal vry- wat meerdere onthuldingen doen op dat gebied. Wij hopen zelfs dat het hem geluk ken moge een geregeld debat uit te lokken om niet alleen in naam der beschaving en van den godsdienst, maar ook op wetenschap pelijke gronden, geleerden als ongeleerden van de deugdelijkheid onzer wapenen tegen deze ontmenschde dierenkervery te over tuigen. Wij voegen echter nog eene mededeeliDg hieraan toe. Er zal geen entree geheven worden. De toegang is dus voor ieder vrij. Mannen, maar ook vrouwen mogen de lezing by wonen. Daar echter ook aan deze zaak onkosten verbonden zijn, wenscben wij bij het ver laten der zaal met een bus te staan, om een vrijwillige bijdrage te ontvangen van de vrienden, tot dekking der kosten. De belangstellenden mogen anderen op wekken deze belangrijke lezing van ds. Hu genholtz te komen hooren. Bij kon. besluit is pensioen verleend ten bedrage van f2909 aan jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, minister van binnenl. zaken. De antirevolutionaire kiesvereeniging te Tiel heeft tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer (vacature-Dyck- meester) gesteld den oud-minister mr. A. baron Mackay. Het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1892 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter c in den gewonen schrijfvorm bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon. Het merk van het kantoor te Middelburg, waar de eerste stempeling heeft plaats ge vonden, bestaat in het cijfer 12. Bij kon. besluit is benoemd tot lui tenant bij het le bataljon der rustende schut terijen in Zeeland jhr. A. M. v. Doorn, thans schutter; voorts is met ingang van 15 Dec. a. eervol ontslag verleend als dijk graaf van den Nieuw Noordbevelandpolder aan mr. L. A. Byt.au; en zijn benoemd: tot dijkgraaf van den Magdalenapolder W. Maarleveld: tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze water schap Scherpenisse J. Lokkertot plaats verv, dijkgraaf van den Kramerspolder P. Labeur. De raad der gemeente Yzendijke heeft een wijziging van de verordening tot rege ling van het onderwijs aangenomen waarbij wordt bepaald dat de openbare scholen en kel openstaan voor leerlingen van 615 jaar, terwij! vroeger de maximumleeftijd onbepaald was. Bovendien worden leerlingen die behalve door ongesteldheid van 1 Oct tot 31 Maart meer dan 30 schooltyden ver zuimen, van de school geweerd. KERK- E.\ SC1100LN1EEW'S. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Heer Abtskerke dhr. J. M. Jalink cand. te 's Gravenhagete Sta- venirse ds. P. K. Dommisse te Lage Zwa- luwe; te Dreischor dhr. G. Brink, cand. te Ruinerwold te Vlissingen ds. D. J. Prins te Leksmond te St. Arinaland ds. L. J. v. Rhijn, O. I. pred. met verlof, te Hilversum. Bedankt voor Zaamslag door ds. J. v. d. Bergen te Holten. (Standaard). Drietal te Rotterdam di. Metz te Schie dam, Zeydner te Vollenhove en Ossewaarde te Sluis. Waarde. Herkozen als notabelen de hh. M de Looze en H. van Koeveringe resp- met 23 en 21 van de 32 stemmen. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen naar Schiedam door ds. S. T. Goslinga te Bolsward. Groede. I.I. Dinsdag namiddag had in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk alhier eene vergadering plaats van leden en be gunstigers der afdeeling «Zeeuwsch-Vlaan deren» van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap, welke werd bijgewoond door 6 leden en 3 begunstigers. De Voorzitter, de heer ds. C. P. van Eeghen van Aardenburg opende de bijeen komst met gebed de secretaris de heer ds. Fregeres van Groede, las de notulen der vorige vergadering voor, terwijl de pen ningmeester de heer ds. W. II. H. Dijkman van Breskens rekening en verantwoording van het afgeloopen boekjaar deed. Tot candidaat voor ondervoorzitter van het Hoofdbestuur, werd met algemeene stemmen benoemd de heer Prof. P. D. Chantepie de la Saussaye te Amsterdam. Als bestuurslid werd herbenoemd de heer J. B. Been alhier. Als plaats voor de volgende bijeenkomst werd aangewezen de gemeente Zuidzande, en zoo aldaar daartoe geen gelegenheid mocht zijn, de gemeente Sluis. Verder werd een drietal van predikanten opgemaakt, waaruit door het Bestuur een spreker in die bijeenkomst zal worden aan gezocht, tot het vervullen der spreekbeurt. Eindelijk werd nog besloten, om zoo mo gelijk in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen eene onder-afdeeling te stichten. De vergadering werd daarna met dank gebed gesloten door Ds. J. Ossewaarde, van Sluis. Des avonds te 5 ure had in de kerk dier gemeente de openbare vergadering plaats, waarbij vele belangstellenden, ook uit de omliggende g' meenten tegenwoordig waren, en waarin als voorganger optrad genoem de ds. Ossewaarde. Spr. had tot tekst gekozen Hand. 8 28 en schetste de totstandkoming, het doel en den bloei van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap, wees verder op de enorme kosten die dat genootschap zich moest getroosten en wekte ten slotte allen op, om zooveel raogelyk hunnen financieëlen en moreelen steun te verleenen. Goes. Voordracht voor een leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S. alhier, de hh. M. G. de Boer, Groningen, M. ten Bouw- huijs, 's Hage en H. G. Harkema, Oosterhout. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte WiskunJe dhr. H. Schouwenburg te Goes. RECHTSZAKEN. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: diefstal: H. V., 38 j., wed. I). de R., work vrouw, YVissekerke, en L. M d. S., 37 j., wed. v. d. W., arbeidster, Llzendijke, beiden tot 14 d., en V. d. P„ 39 j., bvr. van L. d. B. arbeidster IJzendijke, tot 7 d. gev. straf en E. A. M., 11 j., zonder beroep, Eede, tot 13 b. s. 3 d. h.; wederspannigheid: L. d. R., 28 j., opper man, enH.J., 18 j., werkman, beiden Vlis singen, de le tot 14 d. en de 2e tot 2 maal 14 d. gev. straf; huisvredebreuk: H. W. H., 40 j., en C. v. E., sjouwerlieden, beiden Middelburg, ieder tot 7 d. gev. straf: oplichting: C. J. K., 18 j., zonder beroep, Middelburg, tot 4 m. gev. straf, en mishandeling: W. P. J. B. 15 j., lenrder Middelburg, en V. M. 24 j., werkman, Sas van Gent, beiden tot 7 d, gev. straf. Allen in de kosten. In znke L. M., 49 j., koopman, Serooskerke, appellant van een vonnis van het kanton gerecht te Middelburg, waarbij hij ter zake van overtreding der drankwet is veroordeeld tot eene hechtenis van 2 en eene van 3 we ken, is, met tenietdoening van het appèl, het vor.nis, waarvan is geappelleerd, beves tigd, met veroordeeling van den appellant in de kosten. Heden, Woensdag,zijn veroordeeld wegens: heling: N. J. C., 25 j., koopman, Middel burg, tot 3 m. gev, straf, en mishandeling: P. A. v. B., 18 j. timmer man, Rilland-Bath, tot 110 b. s. 10 d. h. Beiden in de kosten. Ter griffie dier rechtbank werd op heden door P. F. J. D., 21 j. hoedenma ker te Middelburg, aldaar gedetineerd, hoo- ger beroep aar.geteekend tegen het te zijnen laste op 20 dezer gewezen vonnis, waarby hij wegens diefstal werd veroordeeld tot 8 maanden gev. straf. Gemengde Berichten. 's Heer Arendskerke. Volgens een loopend gerucht zou bij den landbouwer J. de Jager in den Schengepolder onder deze gemeente ook poging tot inbraak zij gedaan, wat intijds door de bewoners der hofstede werd gehoord die toen uit een der ramen een geweerschot losten waardoor de daders de vlucht namen. Kruiningen. Woensdag morgen sloegen de paarden van een voertuig, van den heer W., landbouwer alhier, door dat zy schrik ten van een paard van den landbouwer v. H., dat in de sloot viel, terwijl zij elkander passeerden, op hol. Midden in het dorp, waar een paar honderd schoolkinderen liepen spelen, aangekomen, wierpen zij een meisje van den heer V. onder zich, tengevolge waarvan zy gewond werd aan het hoofd, en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Na nog een hekje omver te hebben geworpen, werden zij door den veldwachter van der Maas tot staan gebracht. Te Axel is opgericht eene aldeeling van den Nederlandschen bond tot bescher ming van dieren. Zij telt reeds 22 leden. Zaterdagavond werd de eerste vergadering gehouden tot het benoemen van een be stuur en het vaststellen van een reglement. Als bestuursleden wei den gekozen de heeren P. Dregmans, J. B. T. Hugenholtz, C. P. Minjon, H. Gransberg en J. Bauwens. Besloten werd nog bij de slagers aan te dringen op het gebruik van slachtmas- kers, waarvan reeds een tweetal zijn be steld. Eene commissie uit de vereeniging, bestaande nit de heeren J,Bauwens, W. Yer- couteren en Jac. Dregmans, zal ,bij het slachten met het masker tegenwoordig zijn, ten einde de goede werking daarvan te con- stateeren. M. C. 's Gravenpolder. Dinsdagavond is de j aar- lijksche rekening en verantwoording gedaan door het Bestuur der Kolenvereeniging «de Kolenmijn» alhier, waaruit bleek dat aan de leden in het afgeloopen boekjaar gele verd werden 1860 hectoliters kolen tegen den prijs van 77 cent vry op den w gen te Hoedekenskerke. In de reserve beven nog voor de leden beschikbaar 147 HL. Het goed slot bedroeg f29,73, dat met het goed slot van het vorige jaar ad f52.693 in de reservekas wordt gestort. Eenige nieuwe leden zijn weder tot de vereeniging toegetreden. 's Heerenhoek. Inzake de gepleegde inbraak en diefstal bij de wed. P. Rijk Dinsdagavond tusschen 10 en 11 uren te 's Heerenhoek gepleegd, meeade de politie de noodige ge gevens te hebben om Maandagmorgen twee oude bekenden der politie te Heinkenszand uit hunne woning te halen om een gerech telijk onderzoek in testellen. Vierpolitiebeamb ten braciiten de verdachtejongelingen naar hier waar inmiddels het gerecht uit Middelburg was aangekomen om de zaak nader te on derzoeken. Genoemde jongens hadden inde laatste dagen zich buitengewone uitgaven veroorloofd waai door inzonderheid zware vermoedens tegen hen waren gerezen. Kle dingstukken, fraaie messen, horloge, jacht- vesten, laarzen enz. waren door hen in ver schillende winkels gekocht. Echter schijnt er geen genoegzame grond te hebben bestaan bij de justitie om de verdachten in arrest te nemen. Des avonds werden zij weder op vrije voeten gesteld. Het zekerste middel om alle vogels van de bedden in moestuinen verwijderd te houden is, ter hoogte van 1 decimeter een zwarten draad om den rand van het bed en kruiswyze over het bed te spannen, bet laatste zoodanig dat de vier hoeken met elkander verbonden worden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2