mam Een honderdjarige gedenkdag. KERK- EX SCHOOLXIELWS- RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. vooi' 'Ie verhouding, welke aan ..ek bestaat tusschen directie en soneelkenschetsend ook voor de diens ten, welke door de aldaar in het leven geroepen vertegenwoordiging van het per soneel bewezen worden.» Evenals vorige jaren is door den Mi nister van Oorlog goedgevonden, dat in de verschillende garnizoensplaatsen, zoowel' bij het aanstaand St. Nicolaasfeest, als op den Oude- en Nieuwejaarsdag, door militairen hulp zal worden verleend voor den dienst der pakketpost en voordien der brievenpost. Voor de vacature-Driessen in den Amsterdamschen gemeenteraad wordt als candidaat genoem i, het katholieke Kamerlid de heer mr. Keekers. Hij moet ook van liberale zijde worden aanbevolen. De heer Driessen was wethouder en katholiek. Kloetinge. Het gedeelte van den Stelle- weg tusschen Heernisseweg en Achterweg zal Donderdag en Vrijdag a. s. voor het ver keer met rij- en voertuigen en vee zijn af gesloten. Middelburg. In de raadsvergadering van Woensdag a. te'2 uur is na ingekomen stuk ken aan de ordi: behandeling tarief en voor waarden betreifende de levering van duin water. Middelburg. Het le suppletoir kohier der hondenbelasting is ter invordering aan den gemeente-ontvanger uitgereikt. Een zeldzaam voorrecht valt den 24sten dezer den eigenaren der Bierbrouwerij en Azijnmakerij De Gekroonde Valk, te Am sterdam, ten deel. Het is op dien datum honderd jaar, dat deze fabriek onder dezelfde firma is gedreven geworden, alhoewel zij, volgens de historische oorkonden, reeds 60 jaar vroeger bestond. Den 24 Novemberl791 werd zij door den heer Jan Mesachert van Vollenhoven, den over-grootvader der tegen woordige firmanten gekocht. Echter had zij toen een geheel ander aanzien, en heeft zij, na verloop van tjjden, door voortdurende uit breiding en aankoop der aangrenzende ter reinen den omvang gekregen, dien zij nu heeft. Het merkwaardige is evenwel, dat zij niet is verouderd, doch steeds naar de eischen destijds is getransformeerd. Hijdieeenigszins op de hoogte is van de gansche omwenteling, welke in de laatste 25 jaren in de bierberei ding heeft plaats gehad, zal gevoelen wat dit beteekent, zoodat van deze fabriek gezegd kan worden, dat wel het terrein is gebleven, doch verder ook bij na geen steen van het oude meer bestaat. De firmanten hebben den moed en het vertrouwen in hun fabrikaat gehad, om de groote moeielijkheden en kosten, die daaraan verbonden waren niet te ontzien, en smaken dan ook thans de voldoening, dat hunne brouwerij nair de eischen des tijds is ingericht. De firma Van Vollenhoven Co., van ouds zoo vermaard door haar Princesse Bieren voor het binnenland, en Valkerbier voor de Koloniën, fabriceert nu daarenboven vele andere soorten, die meer de aandacht der tegenwoordige verbruikers trekken. Wij behoeven slechts te wijzen op het Van Vollenhoven's Stout, dat iedereen, zoo hier te lande ais in de Koloniën kent, waar door niet alleen een vroeger uitheemsch fabrikaat inheemsch is geworden, doch tevens een drank onder het publiek is ge bracht, die werkelijk een uitnemende raag geDoemd worden, wegens zijn kostelijke eigenschappen. Verder hebben de Vollen hoven's Beierscli en Lager-Bieren mede reeds lang het burgerrecht gekregen, en zijn deze geliefkoosde dranken ge worden. Terwijl vele andere industrieën eer kwijnen dan bloeien, is het ons aan genaam hier te mogen wijzen op eene nijverheidsonderneming, die, ofschoon een honderdjarige, nog jong en trisch mag worden genoemd. Het werklieden-personeel bestaat uit circa 200 man, voor wie door de firma een blok arbeiderswoningen werd gebouwd, in de nabijheid der fabriek. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats dhr. W. A. Keers, cand. te Hazerswoude: te Harderwijk ds. D. J. Karres te Genemuiden. Bedankt voor Ierseke door ds. II. J. Hartgerink te Monnikendam. Kortgene. Door kerkeraad en kiescollegie alhier zijn herbenoemd als ouderling S. Ra demaker en als diaken M. Meulenberg. De heer F. J. Los, doctorandus te Leiden, heeft zich beroepbaar gesteld. Chr. Ger. Kerk. Grijpskerke. De WelEerw. heer J. Gommer werd Zondag voormiddag tot zijn dienstwerk, onder handoplegging bevestigd door ds. B. B. van den Hoorn van Domburg, die tot grondslag zijner rede had genomen Openb. 146«En hij had het eeuwig Evangelie.» Des namiddags trad de bevestigde op en verbond zich aan de gemeente met een toespraak naar aanleiding van 1 Cor. 22. Was des morgens het kerkgebouw meer dan bezet, des namiddags moesten er nog kerkgangers terugkeeren. Onder de menigte merkten wij des namiddags op burgemeester en wethouders dezer gemeente, alsme le een deputatie van den kerkeraad der Ned. Ger. kerk alhier. Middelburg. Donderdagavond, a. s. hoopt ds. Hugenholtz uit Axel alhier in «De Ver genoeging» eene lezing te houden over „Vivisectie of Wetenschappelijke Dieren- marteling." Daar dit onderwerp nu eens geen partij- cjuaestie behandelt, maar eene zaak waarin menschen van allerlei rang en stand, leef tijd en richting kunnen en moeten belang stellen, mag op eene veelzijdige opkomst gerekend worden. Tot dekking der kosten zal eene kleine entrée geheven worden. Door de geneeskundige staatscommis sie te Leiden is bevorderd tot arts de heer P. J. de Vlieger. Benoemd tot onderwijzer aan een der Chr. scholen te Vlissingen dhr. W. v. Houten te Zierikzee. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende de eerste winterlezing voor de Chr. Jongel. Vereeni- ging Spr. 23 te Middelburg te houden. De naam van ds Feringa heeft een te goeden klank, en het te behandelen onderwerp «Simson» is te belangrijk om een bijzon dere opwekking te behoeven. Arrci.diss. Rechtbank te Middelburg. Vrijdag, zijn veroordeeld wegens vernieling C. L. V., 17 j., sjouwerman, Middelburg, tot 7 d. gev. straf mishandeling M. D., 37 j., broodbakker, en P. J. M., 19 j., zonder beroep, beiden Middelburg en C. v. K., en P. B., 17 j., arbeiders, en J. K., 15 j., werkman, allen Wemeldinge, de le tot f25 b. s. 10 d. 1> en de overigen allen tot 7 d. gev. straf huisvredebreuk'. C. v. K., 18 j., werk man, Wemeldinge, en C. van S., 18 j., arbeider Ierseke, beiden tot 18 b. s. 6 d. h. storing eener godsdienstoefening J. N., 18 j., werkman, Wemeldinge, tot f8 b. s. 6 h., en P. F. J. D., 24 j., hoedenmaker, Middel burg, thans aldaar gedetineerd, op 23 Oct II, ter zake van diefstal bij verstek ver oordeeld tat 8 m. gev. straf met bevel tot gevangenneming, is van dat vonnis in ver zet gekomen. Nadat deze zaak door ge noemde rechtbank opnieuw was behandeld, werd op heden genoemd vonnis bekrachtigd en beklaagde tot dezelfde straf veroordeeld, met bepaling, dat de tijd, in verzekerde be waring doorgebracht, in mindering zal wor den gebracht, en in de kosten. Louwerse, de moordenaar van P. de Kraker, te Zaamslag, heeft volledig bekend. Kloetinge. Bij den huurkoetsier M. de Jonge is een varken geslacht wegende 631 pond schoon. Heinkenszand. Op de buitenplaats dei heeren van Citters heeft weder een belang rijke kippen-en konijnendiefstal plaatsgehad. Men brengt een en ander in verband met den diefstal te 's Heerenhoek by de wed. Rijk. Men meldt uit VlissingenLoods An- theunissen, de eenige die sinds den laatsten storm nog niet binnen was, is Vrijdagmid dag hier goed en wel aan wal gekomen. Hij had na een dag voor den storm op een Noordsche bark iu het Kanaal overgezet te zijn, deze bijna op de reede van Vlissingen gebracht, doch moest ten gevolge van den storm weer zee kiezen. Het schip dat een paar zeilen verloor, raakte verdwaald tot op de Noorweegsche kust, en kwam Zaterdag ter reede. Waarde. Donderdag zyn de laatste sui kerpeen aan de haven hier aangevoerd en is de campagne voor dit jaar daarmede geëindigd, zoodat de laatste peen Zaterdag II. scheep zijn gedaan. Dat ook hier de bie tenteelt dit jaar aanzienlijk geringer was dan 't vorige jaar blijkt wel hieruit dat er dit jaar op de weegbrug is gewogen 1010957 K.G. suikerpeen tegen 2339969 K.G. in 1890, Ingevolge eene door den heer J. Welleman, burgemeester van Hoedekens kerke, gedane oproeping kwam Vrijdag aldaar eene vereeniging tot stand, ten doel hebbende het voor gezamenlijke rekening aankoopen van kunstmeststoffen en zaai granen enz., tot welke vereeniging de voornaamste landbouwers uit de gemeenten Hoedekenskerke, s Gravenpolder en Baar land onmiddellijk zijn toegetreden. Het bestuur der vereeniging bestaat uit de hh. J. Welleman, voornoemd, voorzitter, Joost van der Linde te Hoedekenskerke, secretaris penningmeester en de heeren C. Bouman Dz. van Hoedekenskerke, J. Woutersevan 's Gravenpolder en C. van Damme van Baarland als commissarissen. M. C. Donderdagnacht is te Leiden door een politieagent een roeiboot aangehouden, die van Zoeterwoude kwam. Er lagen drie jon gens op, van 14, 12 en 8 jaardie door inklimming zich hadden meester gemaakt van verscheidene huishoudelijke voorwerpen uit een onbewoonden koepel. De jongens waren oude bekenden der politie. Teen de heer K. en zyn gezin te Musselkanaal zich te bed hadden begeven, werd in bet achterste gedeelte der woning gerucht vernomen. K. ging zoeken, doch niets verdachts vindende, begaf hg zich weder te bed. Des anderen morgens gingK. het huis uit naar zijn werk: nauwelijks was hij weg of hetslot van de kleerkast werd van den binnenkant opengedraaid. Verschrikt sprong de vrouw des huizes uit bed om een buurman te roepen: toen zij evenwel te rugkwamen was de vogel gevlogen. De inhoud der kast lag in wanorde door de kamer ver spreid. Bij den houtzaagmolen te Schenken schans waren twee knapen aan het spelen op een stapel hout, toen deze omsloeg, met het treurig gevolg dat het eeue jongetje onder het hout verpletterd werd, het andere kwam er met een gebroken been af. De vorige week liep voor de laatste tram van Arnhem naar Velp een mandie het trampad niet wilde verlaten, zoodat de koetsier telkens het paard moest inhouden teneinde den onwillige niet te overrijden. Eindelijk ging de conducteur naar hein toe en duwde hem terzijde. Voordat de wagen te Velp was, zag de koetsier dat hij een steen opraapte en vreezende dat hij dien op de rails wou leggen om de tram te doen ontsporen, waarsckuwde hij den conducteur. Toen beiden van den wagen waren wierp de man een steen naar hen toe, die den conducteur een schram bezorgde, doch den koetsier een levensgevaarlijke wond aan het hoofd toebracht. Den volgenden morgen kwam de dader om de zaak «af te maken», wat echter niet mogelijk was. Te Deventer is iemand aan bloedver giftiging overleden, nadat hij zich bij het snijden van vleesch aan tafel een weinig in den vinger gesneden had. In den laatsten storm, vertelt een ooggetuige, viel van een Vlaardinger logger een man overboord. Hij wist een stuk hout te bemachtigen, waarop hij eenigen tijd ronddreef. Op zjjn hulpgeroep, dat door de bemanning van een ander schip gehoord werd, stelde men dadelijk pogingen tot redding iD het werk. Terwijl zij hiermede bezig waren, kwam een groote visch aan zwemmen, die hem mee naar de diepte nam. Donderdag avond reed te Amsterdam een tienjarige jongen over de Lijnbaangracht met een handkar, waarin twee kinderen waren gezeten, toen een onbekend gebleven jongen die kar een duw gaf tengevolge waarvan zij te water gehaakte. De oudste, een kind van 9 jaar, werd gered door een jongmensch, den heer J. Keuter, die zonder een oogenbhk te aar zelen in het water sprong, dook en de vol doening had, de kleine drenkeling behouden aan de gretig tan alle kanten toegestoken handen over te geven. Het andere kind, oud 7 jaar, werd later met een dreg leven loos uit het water opgehaald. Een van de mannen, die hierbij behulp zaam was, herkende tot zijn onbeschrijfe lijke smart in het opgehaalde lijkje zijn eigen kind. Een drietal weken geleden heeft eene der leeuwinnen in de Rotterdamsche Dier gaarde weder een jong geworpen, dat even als het vorige van het vrouwelijk geslacht is en door een hond wordt gezoogd. Het leeuwinnetje, geboren op 29 Juni loopt dagelyks tweemalen met hare pleegmoeder, een smoushondje, vrij in de Diergaarde rond. Vrijdag: kon Sequah te Haarlem niet werken, wylnet diploma van zijn dokter nog niet door den burgemeester was gezien, en de politie gereed stond hem zijn optre den met den dokter te beletten. Sequah deelde dat aan het talrijke publiek mede en ook dat men hem te Amsterdam en Alkmaar niet had lastig gevallen met der gelijke bepalingen. Het speet hem te meer dewijl hy hierdoor den lieer v. Deurzen niet kon helpen, die al tien dagen met veel pijn te bed ligt. Er waren ook twee dokters, in de vergadering, wier hulp Sequah inriep; hij zou dan f50 voor de armen geven, Doch de dokters wilden niet. In de jongste vergadering van den Sit- tabdschen gemeenteraad is het weer parle mentair toegegaan. In behandeling kwam o. a. de armenbe- grooting voor 1892. De heerKamps. „Onder den post van bedeeling aan geld, is daar ook onder begre pen de verpleging by de zusterkes en is dit wel zeker V oorzitte r. „Daar heb je niets mee te maken, dat zyn onze zaken Ik geef' geen antwoord." De hoer Kamps. „Zoo, geeft gij geen antwoord Voorzitter. „Wy hebben eene commis sie benoemd en die heeft ze goedgekeurd, daarmee uit." De heer Kamps. „Ik ben zoo goed als de commissie en heb er even goed dus mee temaken. Ik heb in de vorige zitting er op gewezen, dat wy hier behoefte hebben aan een armenhuis." Voorzitter. „Wat wilt gy met een ar menhuis wij hebben hier een armenhuis, 't is niet mogelijk er een tweede bij te ma ken, de uitgaven zyn te groot." Toen de heer Kamps nog verdere opmer kingen maakte, beet de Voorzitter hem toe „Ik geef u geen antwoord meer. Toen later het geachte Raadslid in over weging gaf den post voor reis- en verblijf kosten van den burgemeester te schrappen, met de vriendelijke opmerking, dat deze het geld opstrijkt, ook al gaat hij niet op reis, antwoordde deze „Er zijn reizen te maken, die moeten ge heim blijven, en daar zal ik meneer Kamps met zyn neus niet bijroepen." Een weinig later komt de gemeente politie ter sprake. „En hoe is het vraagt de heer Kamps gaat Jansen weg heeft die zyn ontslag aangevraagd?" Voorzitter, „Daar weet ik niets van, dat is my onbekend". De heer Kamps. „Dat is wonder ik wou u anders maar zeggen, van te zor gen dat u dan in tijds een nieuwen hebt, want met dat personeel zonder chef is niets aan te vangen. Voorzitter. „Gy hebt daar niets over te zeggen wend u anders maar tot hoogerhand". De heer Kamps. Daar zyt ge vet mee 1" Voorzitter. „Vooruit maar, maak toch allen voort, anders blijven wy aan het pruttelen en komen geen stap verder." Dezelfde vechtlustige heer Kamps maakte later bezwaar tegen een post van f 1000 ten behoeve van de Paardenstraat; hy meende, dat er verscheidene punten in de stad waren, die veel dringender behoefte aan betere bestrating hadden. V oorzitte r. „Als u dunkt, dat het niet noodig is, striek mer, krats liet mer door, veraut mer De heer Kamps. „Wanneer ik het voor 't strijken had, streek ik eerst den post van f800 voor U, en dien van f260 voor de wethouders - U bent met f 400 nog te duur, u oent maar een halve burge meester in het geheel geen burge meester Als de heer Kamps wyst op oenige plaat sen in de stad, waar het verkeer gevaarlijk begint te worden, roept de Voorzitter „Zorg gij maar, dat het ijzeren hek by u wegkomt, want dat staat te ver vooruit; de vorige week is my nog een vrouw ko men zeggen, dat daar byna ongelukken ge beurd zijn-" De heer Kamps. „Dat hek staat op myn eigendom. Dat staat al lang en ik heb nog niet gezien, dat daar ongelukken gebeurd zijn, en als u zegt, dat het te ver vooruitstaat, zijt u een leugenaar." Voorzitter. „Wat zegt u daar Deheer Kamps. „U hebt toch zelf ge zegd by het bouwen, dat ik een halven steen ben teruggebleven, en als u nu zegt, dat ik te ver vooruitkom, zyt u een leugenaar." Voorzitter. „Ik geef u geen antwoord. Vooruit maar In Zuid Rusland heerscht hevige kou de. Te Astrakan is de thermometer ge daald tot tien graden Reaumur onder nul. De scheepvaart op de Wolga en de Kas pische zee is gestrawd en de vischvangst moest opgegeven worden tal van vaar tuigen zitten in het ys. Volgens berich ten van Sydney heeft een vloedgolf de Gilbert-eilanden in de Stille Zuidzee over stroomd er zijn veel slachtoffers en er is groote schade. In den Bosporus heeft Donderdag aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip Eddlethorp, van Pord-Said en de Rugby. De Eddlethorp zonk onmid- dellyk. Drie matrozen verdronken; de ove rigen werden gered, maar de kapitein over leed later ten gevolge van verwondingen, by de aanvaring bekomen. Bij een hevi- gen brand te Brooklyn is een gezin van 5 personen, (man, vrouw, zuster en twee kinderen) in de vlammen omgekomen. Een gezin van zeven personen op de eerste ver dieping werd slechts met moeite gered, en niet zonderdat twee kinderen ernstige brandwonden bekwamen. Dezer dagen is een dievenhol ontdekt op den Ruinen burg by Berlijn. Het was in den grond uitgegraven, van binnen met plan ken beschut en met gras overdekt. Er was ruimte voor vier personen. Er stonden een tafel, banken, petroleumkooktoestel, lamp, en overblijfselen van eenig voedsel. In den laatsten tijd hadden in den omtrek vele aan randingen plaats gehad. De heer Monri, gewezen hoofdcommis saris van politie die eens een been brak bij het vervolgen van een dief toen hy met zijn paard over een hek (mis)sprong, is thans als zendeling uit Londen naar lndië vertrokken. De eerste bezending Australische boter is dezer dagen te Londen uit Sydney ter markt gekomen. De party bestond uit honderd ton, verpakt in blikken bussen. Deze boter vond grif koopers tot den ge middelden prys van 1 shilling het Engel se he pond. De kwaliteit moet niets te wenschen overlaten. De Belgische regeering besloot den mail dienst van DoverOstende weder te ver sterken. Een raderboot is besteld die 40 E. voet langer moet worden dan de laatste bekende booten «Prinses Henriëtte» en «Prinses Josephine». A. R. C. Tot de merkwaardigste schipbreuken der laatste dagen behoort die van de Ln- gelsche boot Compadre, op een reis van Calcutta naar Chili. De bemanning bespeur de op zekeren dag brand in het ruim. Zij stopten daarom alle toegangen tot het ruim dichten men stuurde recht op een der Auckland-eilanden aan, waar zij zich op een rots wisten te bergen. Niets hadden zij echter medegenomen, wyl 't schip in de vlammen opging. Langer dan 100 dagen bleven zij op het onbewoonde eiland, zich voedende eerst met eenige levensmiddelen, daar indertijd door een Engelschen kruiser neergelegd, wat daar gewoonte is, met het oog op de mogelijke aankomst van onge lukkige schipbreukelingen. Door groote zui nigheid kwamen zy met den geringen voor raad drie maanden toedoch moesten zich daarbij voeden met zeevogels, robben en wat zij verder konden machtig worden. Eindelijk werden hunne noodseinen door een Engelschen schoener opgemerktdie hen uit hun benarden toestand verloste en behouden op Nieuw Zeeland aan wal zette. Te Cork in Ierland waar de politieke verkiezingen sinds Parnell's dood de men- schen beroeren, werd de onrust dezer dagen nog verergerd door het losbreken van een leeuwin uit een beestenspel. Een dieren temmer was namelijk in de [kooi gegaan, en onderwijl wipte de leeuwin er uit, een kameel die in de nabijheid stond verscheurde zij. De dierentemmer sloot zich toen in de kooi op, om het verscheurende dier te be letten er weer in te komen, en loste een schot op de leeuwin die woedend tegen de kooi opvloog om hem te verscheuren. Hy vuurde toen voor de tweede maal op haar en doodde ze. Zeshonderd ontslagen gevangenen, die in de laatste twaalf maanden door de al-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2