KËifcK- E\ SUHOUL\ I lir ws. IHiCinSZAIiïiY Gemengde Berichten. bij het tegenwoordige latend, zegt er van Wie had durven gelooven, dat de hoofd redacteur van een politiek blad, de aanhangers van een zeer veel betee- kenende politieke partij in het land, waar mede hij dagelijks te rekenen heeft en tegen wie hy dan ook dagelijks schrijft, gewoon was zich voor tj stellen als een verzameling van lummels, als een soort van snobs die uit een hondenhok zijn gekropen? „M e t s c h r i k", zoo schrijft hij, en wij begrijpen het, ontdekte hij bij zichzelf de neiging om de antirevolutionaire landgenooten zich te denken met de tronies van halve gekken. „Geheel onwillekeurig" rekende hü er op, „dat hy in het Gebouw voor den Werkenden Stand, deze soort van lieden bijeen zou zien" on wat vond hij Intelligente, goedeflinke, oudenvetsoh- degelijke mannen, zoo eerlijk als liberalen, alleen „wellicht" wat stijfhoofdig. Een kleine vergissing dus, die echter slechts het gevolg was, van het prentjes-kijken iu Uilenspiegel!! Daardoor immers was hy met dit aan krankzinnigheid grenzende „vooroordeel behept." Met zonder medelyden te gevoelen heb ben wij aan het hoofd van een Nederlandscli hoofdblad deze confessie gelezen. Eenmensch op wien Uilenspiegels smakelooze plaatjes zulk een indruk maken, geroepen om als voorlichter der openbare meening het woord te voeren, zyn landgenooten op te voeden, hun opmerkingsgave te versterken, hun blik te verruimen, hun schyn en wezen te leeren onderscheiden! Welk een ongevraagde uitlegging wordt in die woorden gegeven op den zonderlingen pennestryd, dion het Handelsblad met zyn tegenstanders zoo vaak voert. De antirevolutionairen zyn voor dat liberaal blad onwillekeurig Uilenspiegels kwijlende en snuivende idioten;de katho lieken ziet hij onwillekeurig in de gestalten van jezuïten met schuithoeden en de sociaal-democraten als razende riool scheppers, als individuen die zichzelf vér- geteu te wasschen en te kammen. Natuurlijk kunnen wij ever deze beken tenissen en bestraffingen uit liberale krin gen tegen geestverwanten niet anders dau verblijd zijn. Maar wij nemen tegelijk de gelegenheid te baat onze eigen geestverwan ten te waarschuwen dat zij den polilieken tegenstander niet stijven in zijn kwaad door zelf dergelijke spotbladen te lezen. Me nig antirevolutionair leest «.Uilenspiegel», leest het niet zonder genot, en spreekt er over met anderen. Du mag alzou niet zijn. Het Handelsblad heeft nu zijn collega eens aangeklaagd overeen onwaardige teek suing van de antirevolutionairen doch verzwijgt natuurlijk dat ditzelfie hla 1 vaak zoo laaghartig spotten kantnet Go ls hei lig Woord, 'th niet allien het gtove en on ware, het is het profane waardoor bladen als Uilenspiegel en Zierikzeesche Nieuwsbode door christelijk historische vrienden gelezen en genoten, het oordeel der wrake Gods over zich inroepen en verhaasten. En ook van dezulken geldtG.t uit van hen, o myn volk opiiat gij aan hunne zonden (en dies ook aan hunne straffen) geene ge meenschap hebt Y De revo'uhe'eer. De revolutieleer is het ongeloof in stel selmatiger» vorm. Van gevolgtrekking tot gevolgtrekking, wordt tien op den weg der rampzaligheid gelei 1. Vooi tsoellen naar ben afgrond is niet te beletten, na In t ver breken der betrekking die aan den Hemel verbindt. Ml-. GlioEN van Phinsterer. 18 Nov. 13'Jl. Volgens kon. besluit van '26 October 1891 zullen de miliciens van de lichting 1892 een jaar onder de wapenen blijven. Zij, die deel namen aui de vi ij willige oefe ningen in den wapenhandel, zullen door de provinciale adjudanten met verlof worden gezonden tot 3 Juni voor zooveel zij tuvschen 1 en 15 Mei worden ingedeeld en dit verlof bij de algemeene indeeling mondeling ver zoeken. De diensttijd der miütieplichtigea van dit jaar wor it tot negen maanden verkort, indien zij binnen dien termijn blijken geven hunne verplichtingen te ken nen, en tot v ij f maanden wanneer zij in het bezit zijn van een getuigschrift dat zij met voldoenden ijver een theoretiscben en practisehen cursus in den wapenhandel hebben gevolgd. Zij. die in het bezit zijn van dit getuigsehnft of wel een voldoend examen afleggen, worden, «zoo dit met de belangen van den dienst is overeen te bren gen», ingedeeld hij het korps en in het gar nizoen hunner keuze en kunnen op aanvrage hunner ouders of voogden buiten de menage en buiten de kazerne wonen. Van antirevolutionaire en katholieke zijde is in het district Goud i candidant ge steld de oud-minister van Waterstaat, de heer J. P. Havehar. Tengevolge het overlijden van den deurwaarder P. J. 11. Lesire, zijn belast met de tijdelijk'! waarneming dier betrek king de kommies P. de Vos alhier voorde gemeenten Ter Neuzen, Hoek en Zaainslag en de kommies 2e klasse P. Versluij", ge detacheerd te Overslag, voor de gemeenten Axel, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. (T. C.) Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Zierikzee ds. J. A. Schiiltz te Geertruidenbergte Veere dhr. W A.Keers, cand. te Haversw oudete Waarde en te Katten üjke de heer W. Voorst, cand. te Amsterdam. Goes. Gekozen als oudeilii.g de hh. J, P. Magielse (aftr.) en M. D. Dekker, in plaats van J. W. v. d. Weert, die om ge zondheidsredenen voor een mogelijke her kiezing had bedankten als diakenen de hh. F. J. Boone en C. Marinussen, beiden altredend. AVemeldiuge. Herbenoemd tot notabelen de hh. IJ. Mieras, W. de Groene en J. de Groene. Kruiningeu. Tot lenen van den kerkeraad zijn gekuz n d: hh. P. de Smidt, diaken, en M. van den Boomgaard en M. Baveco, ouderlingen. De laatste in plaats van dhr. Joos VVaveiijn, die zich niet meer verkies baar stelde. Tot ontvanger bij de Ned. Her», ge meente te 's Heer Arendskerke is benoemd de heer J. Minnaar, brievengaarder. Arrondiss. liechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: mishandelingA. C. v. W. 25 j., Ter- neuzen en J. de V., 34 j., en Ch. L. de B. 42 j., beiden Koewacht, werklieden, allen tot 14 d. en P. M. 18 j., werkman Sas van Gent en P. F. v. S. 14 j.,, zonder be roep Boschkapelle, beiden tot 7 d. gev. straf beleedigingP. K. 37 j., dienstknecht Koewacht, tot f8 b. s. 6 d. h.; en S. F. 23 j., hvr. van A. de D., arbeidster Cad- zand en R. B. 26 j., hvr. van F. S. zon der beroep Philippine, beiden tot 13 b. s. 3 d.' h, beleediging van beambten C. v. E. 28 j., sjouwerman Middelburg, lot 7 d. gev. strai en diefstalJ. G. 50 j. en J. M. 24 j., werklieden Terneuzen, ieder tot7d gev. straf. Allen in de kosten. Tot de nieuwigheden in ons land be hoort zeker wel het wapen van onze konin gin-regentes eerst onlangs toch werd aan dezen en genen verlof gegeven dit te voeren. Onder hen, wien dit vergund werd, be hoort ook de firma Heeröidt Co te Mid delburg. voor wier winkel dit wapen dan ook binnen enkele dagen prijken zal. Wij zouden hiervan geen melding maken, ware liet niet dat, behalve het geheel nieuwe, hetwelk dit wapen kenmerkt, nog de/e bijzonderheid eraan verbonden was, dat het geheel vervaardigd werd door stad- genooten, en vooral dat het tot in zijne kleinste bijzonderheden ten zeerste pleit voor de talenten der vervaardigers. Het werd nl. gebeeldhouwd door den heer J. den Hollander en geschilderd door den heer W. Heijboer. Een deskundige op het gebied van heral diek en zeer bevoegd beoordeelaarschrijft ons daaromtrent het volgende »Het is liet alliantiewapen van twee der oudste Duitsche vorstelijke geslachten Nas sau en Waldeck, beide ook in onze Neder- landsche geschiedenis zoo beroemd. »De graven van Nassau stammen, vol gens de nieuwste onderzoekiugen, af van graven van Kunigessundra op het laatst der elfde eeuw, en de graven van Waldeck leiden hun oorsprong af van Widekind, in 1043 graaf in Tilithi en Hvetigau. »Het wapen der Nassau's (en blauw gouden leeuw in blokjes, welke laatste reeds op de oudste zegels voorkomen en dus niets te maken hebben met de Nederlandsche provinciën, zooals onkundigen vaak meenen ook het huis van Solms voert leeuw en blokjes) werd dooreen koninklijke kroon, zwaard en pijlbundel tot een (koninklijk) Nederlandsch gestempeld, en liet stamwapen van Waldeck is de achtpuntige zwarte ster in goud. »De door menig welgelukt beeldhouw werk zoo gunstig bekende heer Den Hol lander heeft eer van zijne bewerking van dit alliantie wapen, waartoe hij een gemo- derniseerden renaissancestijl gekozen heeft, die zich liet best leent voor dergelijke vor stelijke wapens met hun vele bijwerk, als kronen, mantel, schildhouders enz. »Maar ook den heer Heijboer mag een woord van lof niet worden onthouden voor de schitterende en toch echt heraldieke metalen en kleuren, waarmede hij op zeer nette wijze het wapen heeft opgeluisterd. »De vereerder der edele wapenkunde moge een paar minuten zijn oog welgevallig op dit kunstwerk van twee vooruitstrevende stadgenooten laten rusten(M. C.) Kan men aan het einde dezer eeuw nog vertrouwen op de wijsheid der mieren, dau gaan wij een zachten winter tegemoet. De mieren hebben hun winterkwartieren nog niet betrokken en wandelen nog druk boven den grond. Verleden jaar om dezen tijd kon men hen op een meter diepte haast niet meer vinden. Dat er krasse oude lui zijn, bewees verleden week nog een bijna tachtigjarig oud-slager te Jiisse,toen hij zijn eigen var ken naar den eisch slachtte. Als lid van het musschengilde leverde hij dit jaar tot heden toe het grootste aantal musschen, zoodat hij zeer veel kans heeft om bij het einde van het jaar tot koning uitgeroepen te worden. Kloetinge. Op de hofstede van jhr. de Jonge is een varken geslacht dat het zeld zame gewicht had van 611 halve kilo's, schoon aan den haak. Dezer dagen werd uit lerseke door meer dan 100 schippers en belanghebbenden bij de scheepvaart een adres aan den mi nister van waterstaat verzonden, verzoeken de het aanleggen eener vluclithaven op de Krammei bij Oude Tonge. Door 123 bij Gouda de sluis passeerende schippers is aan den minister een gelijksoortig adres inge diend, waarbij op dezelfde gronden de wen- schelijkheid dier haven betoogd wordt. De influenza, die sedert eenige weken hare intrede heelt gedaan ,te Aardenburg, heerscht daar nu bijkans in elk gezin. De openbare school is bijne tot de helft ont volkt. Het hoofd, twee onderwijzers en de onderwijzeres zijn mede aangetast, zoodat nog slechts èèn onderwijzer overblijft, die alleen door verdeeling der lesuren voor de verschillende klassen de school kan open houden. Tot heden toe is de ziekte geluk kig nog van een goedaardig karakter, zoo dat geene sterfgevallen te betreuren zijn. In een gezin te Rotterdam heeft de dood een vreeselijke verwoesting aange richt. Zekere werkman K. verloor in de laatste drie dagen 4 kinderen, een van 4 jaar, een van 3 jaar en twee van 6 maanden benevens zijne moeder, terwijl naar men verneemt ook zijne echtgenoote tenge volge van al de slagen, ernstig ziek moet zijn. Moordaanslag. Maandagmiddag tegen ongeveer 1 uur was W. te Apeldoorn be zig op zijn land een gat te graven rondom een boom, ten einde dien te kunnen vellen, toen plotseling uit een daaraan grenzend huis zekere N. te voorschijn trad, gewapend met een bijl. W. bemerkte dit niet, doch zag hem eerst toen hij dicht nabij hem was. «Ik zal die boomen helpen houwen», zeide N. en hiel tegelijkertijd zijn bijl op waar mede hy W. een slag op 't hoofd wilde toebrengen. Gelukkig ontweek de laatste nog half den slag, zoodat de bijl den schouder trof en niet het hoofd waarop zij gemunt was. Met één sprong was W. uit den kuil, verdedigde zich met zyn spade tegen zijn aanrander, dien hij, niettegen staande het bloed hem langs den schouder vloeide, stevig beet greep en wien hij de byl ontnam. De oorzaak van deze aanranding moet worden gezocht in het opzeggen van huur wegens wanbetaling, door W. aan N. ge daan. N. had voor den moordaanslag ster ken drank gebruikt. Op het platteland doet de school soms ook politiedienst. Van een inwoner van Vels- wijk was de vrouw heengegaan, zonder te zeggen waarheen. Hij ging naar de school te Zelhem en verzocht den onderwijzer eens aan de kinderen te vragen of zij zijn vrouw ook gezien hadden. Inderdaad was dit het geval, 's Middags vernam de man dat zijn echtgenoote zich in de schuur bevond van een boer in de nabijheid. Reeds menigmaal zoo meldt de Z. Crt., werd aan het hoofd der school het verzoek gericht navraag te doen naar een vermist koebeest, maar zoodanig verzoek omtrent een vrouw was tot dusver nog niet voorgekomen. Zaterdag is een landbouwer te Peize van een hooischelf iu, de schuur op den Uoezolder en van daar door het geopende luik op den steenen vloer van den koestal gevallen. Hij overleed reeds in den nacht. Een spoorwegongeluk, dat zeer ern stig had kunnen zijn, had Zaterdagavond plaats nabij Amlolst. De trein, die te 8.40 "an Arnhem vertrekt, kon door een gebrek aan don remtoestel niet tijdig genoeg tot staan worden gebracht, zoodat hij door het afsluithek heen reed en in een sloot terecht kwam. Vóór aan de locomotief was een leege waggon IHe klasse gehaakt en daaraan was het voor een groot deel te danken, dat de locomotief niet omgekanteld werd en dat de passagiersrijtuigen op de rails bleven staan. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Den stoker vermiste inen eerst, doch hij kwam weldra van den overkant dei- sloot, waarin hij op zijn hoofd was terecht gekomen, al hinkend aan. De conducteurs waren, daar zij het ongeval zagen aanko men, uit den trein gesprongen. Ook de oude vrouw te Veendani, die van de verschimmelde thee dronk, is over leden. Geel, die wegens poging tot moord op den commissaris van politie Stork te Am sterdam in 1886 werd veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf, heeft van II.M. de Koningin - Regentes vermindering van straf tijd voor èèn jaar gekregen. Hij zal zijne verdere straf evenals vroeger te Groningen uitzitten. Een arbeider te Weslernijkerk die aan liet stsari'! zoogenaamde stalnetten had ge plaatst om wilde eenden te vangen, vond hierin telkens verscheurde vogels. Eindelijk werd de diet zeil gevangen het bleek een groote arend te zijn met een vlucht van ruim zeven voet. Door de afdeeling Heerenveen van den Sociaal-democratischen Bond zal voortaan een Zondagsschool voor kinderen gehouden worden om de jeugd met de socialistische beginselen bekend te maken. De school wordt des Zondagsvoormiddags in het eigen gebouw gehouden. Tot eene waarschuwing voor paarden- houders meldt men uit Borculo, dat bij eeneri landbouwer aldaar drie paarden zijn gestor ven tengevolge van het eten van beschim melde haver, terwijl bij een anderen, in dezelf de gemeente wonenden landbouwer een paard stierf door liet eten van door water bedorven hooi. Eergisterennacht werd te Oorschot een diefstal gepleegd van den brutaalsten aard. Bij een landbouwer zijn namelijk dieven ingebroken, al het geld, gouden sieraden der vrouw, enz., gestolen en bo vendien uit de bedstede, waarin man en vrouw sliepen, het horloge van den man; zonderdat men er voor 's morgens iets van bemerkte. De daders zijn onbekend. Sequah is thans te Haarlem. Ook daar mocht het hem gelukken in een prop volle zaal verscheidene genezingen te bewer ken. Een ooggetuige meldt aan de bladen dat hij twee hein bekende personen op het platform heelt zien dragenen dat zij na ge wreven en geknepen te zijn, dansende en springende het tooneel verlieten. Stquah lo geert echter niet te Haarlem. De hotelhou ders eischen namelijk 1 23 daags van hem en zijn paard, hetgeen hem wat veel voor komt. Van de 24,206 werklieden in het ko lenbekken van Lens hebben 15,207 den arbeid gestaakt. De rust is nergens gestoord De dood in het drijfzand. Twee douanen van de post Saint-lherre bij Nar- bonne gingen Zaterdag-middag na vol brachten dienst huiswaarts langs hei zee strand. De beide beambten liepen achter el kander, toen de eerste plotseling tot het middenlijf in het zand wegzonk. Zooals be kend mag heeten, ontstaan er aan het strand vaak massa's fijn zand, dat alles inzuigt wat er zich op durft plaatsen. Da andere douaan stak hem een stok toe om zich op te werken, maar ondanks alle po gingen was de ongelukkige makker in liet zand opgezogen. Alle pogingen, terstond door de gendar merie en door visschers beproefd om het lijk in de aarde te vinden, bleven vruch teloos. In de kleedkamer der tooneeFpei 1- sters van het nieuwe Weener «Holburg- theatre», is eene nieuwigheid ingevoerd, onze eeuw van stoom en eleatriciteit waar dig. Tot heden toe brandden de kunste naressen hare krullen op het voorhoofd of iu den hals in door mid lel van ijzeren tan getjes, welke op aartsvaderlijke wijze op spirituslampjes warm gemaakt werden. Thans echter zal dit voortaan door middel van electriciteit geschieden, hoewel die maat regel niet onverdeeld de goedkeuring der dames wegdraagt, daar zij bevreesd zijn en niet geheel ten onrechte dat de min ste onvoorzichtigheid haar heure lokken kan kosten. Oude straffen. Eene bladzijde geschie denis uit den ouden tijd omtrent het toe passen van straffen op vervalschen van levensmiddelen, in Engelaod vinden wij in de «N'ed.' Bakk. Ct.» aangehaald. In de «Assisa Pauis» b. v. zooals die in hel «Liber Albus» beschreven staan, vindt men niet alleen de nauwkeurigste omschrijvingen van de wijze, waarop de bakker zijn bedrijf heeft uit te oefenen, maar ook de strafbepalingen als hij dien aangaande in gebreke blyft. «Als,» zegt het geschrift, «het biood van een bakker niet deugdelijk bevonden wordt, zoo zal deze, zulks voor de eerste maai geschie de nie, op een berrie van zijn huis naar Guildhall (Londen) worden voortgesleept, door de grootste straten waar de meeste meiischen loopen, en de meeste modder ligt, dit alles met liet bewuste brood om den hals hangende. Als hij ïich ten tweeden- male aan hetzellde misdrijf schuldig maakt, zal hij van Guildhall door de groote straat van Gliepe (waarschijnlijk Cheapside) worden gesleept naar den schandpaa1, en daar aan de kaak gesteld worden, minstens voor een uur, en als het ten derden male geschiedt, zal hij aldus voortgesleept worden en bo vendien zijn oven worden vernield, en hem verboden worden om immer weder het zelfde ambacht in de City uit te oefenen». Zekere William van Strafford onderging deze straf, omdat hij brood verkocht dat te licht woogen John vaa Strode, omdat hij brood gemaakt had van vuiligheid en spinnewebben een grijzen overtreder werd de straf kwyt gescholden, omdat hy al zoo oud en, o tempora o mores, omdat het weer zoo bar was. Naar het schynt kwam deze strafoefening voor het laatste voor in het zestiende jaar van de regee ring van Hendrik VI, (1437) toen zekere Simon Frenske aldus werd rondgesleept. Op dezelfde wijze werden ook slagers en wijnkoopers voor oneerlijke praktijken ge straft, want wy vinden opgeteekend, dat een slager door de straten werd rondgere den met het gezicht naar den staart van liet paard, omdat hij ranzig spek ter markt gebracht had, en dat hij den volgenden d.ig aan de kaak werd gesteld met twee stukken van het ranzige spek boven zijn hoofd, met en benevens een schandbord, waarop zyn pekelzonden vermeld stonden. Ook te Samsoun, een haven aan de Zwarte Zee, hebben de roovers van zich doen spreken. Een twaalftal hunner drong er de- dezer dagen de woning van den heer Arnoud binnen, een ambtenaar der Tuiksche tabak- regiemaatschappij. Zij eischten een som van 3000 Turksche ponden en mishandelden de vrouw des huizes, toen het bleek, dat er geen geld was. Uit Co nstantinopel komt het bericht, dat de gouverneur van Adrianopel een schrij ven heeft ontvangen van den bekenden roo- verhoofdman Athanasius, waarin deze vroeg toezending van 50.000 Turksche ponden, met de bedreiging, dat men meer van hem zal hooren, wanneer aan zijn eisch niet wordt voldaan De provincie Santa Fé in Argentinië is geteisterd door een ontzettenden cycloon. De stad Arroyseca werd vernield 40 perso-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2