De Collegianten. 1891. No. 29. Zaterdag 14 November. Zesde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES KERK.- EN SEHOOLNIEEJWS. Gemengde Berichten. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per dria maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers0.02*. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 13 Nov. '91. Anibachtsonderwijs. Op het volgende, op de jaaavdrgadering van Patrimonium verhandeld, vestigen wij de aandacht Door den heer H. J. de Groot, directeur der Burgeravondschool te Alkmaar werd daarna verslag uitgebrseltt van de werk zaamheden, verricht door de commissie tot onderzoek van bestaande Ambachtscholen in verband met het leerlingstelsel. Was het onderzoek mogelijk, daar vooral rekening moest worden gehouden met de draagkracht der vereeniging, de afd. der Ned. maatschappij tot bevordering van nijverheid te Haarlem kwam te hulp met hare tentoonstelling, waar een voor ieder duidelijk overzicht werd gegeven van de voornaamste ambachtscholen in het onder- wijs. Het doel«om leerlingen een practised en theoretische opleiding te geven, meende de commissie alleen te kunnen bereiken, door een vast leerplan voor een 3 jarigen cursus geheel af te werken. Bestellingen werken nadeelig en treden dan op als concurrent van patroons en werklieden. Na verder het nut van Ambachtscholen en avond ambachtscholen te hebben uit eengezet, waarschuwende tegen een,over dreven ijver, om vooral zulke scr.olen te willen oprichten, kwam de commissie tot deze conclusiën, betreffende het ambachts- onderwijs 1. Het ambaehtsonderwijs voorziet beter in de behoeften, van on opleiding voor een a. s. ambachtsman, dan men dit, vooral in groote plaatsen, in gewone werkplaatsen zal vinden. 2. Het ambachts-dagschool-onderwijs is dringend noodig in plaatsen van 25 a 30,000 zielen. 3. Plaatsen beneden 25,000 zielen zullen, wanneer het centrumplaatsen zjjn, wel een ambachts-dagschool moeten hebben, in ande re gevallen richte men flinke ambachts avondscholen op, vooral wanneer de burger avondscholen niet practischer worden in gericht, inzonderheid wat de uitwerking der programma's betreft. 3. Het ambachts-dagschool-onderwijs blijve de zorg van het particulier initiatief, gesteund door gemeente, provincie of rijk. En betreffende het leerlingstelsel 1. Dat een leerlingstelsel wel past in het kader van groote maatschappijen en werkplaatsen waarvan het bedrijf in een beperkte ruimte kan uitgevoerd worden. 2. Dat een leerlings-contract in boven omschreven geval, wel gunstiger zal kunnen werken, dan dat er niets bestaat, doch dat dit niet in vergelijking mag komen met een degelijke, flinke opleiding aan een am bachtsdagschool, waar theorie en practijk te zamen gaan. 3.) FEUILLETON. Daar der Collegianten wijze van verga deren hen uitwendig het meest kenschetst, en onderscheidt, bespreken we haar reeds nu. In den beginne werden de vergaderingen te Warmond gehouden, en wel den eersten Zondagavond na elke nieuwe maan. Doch toen Paschier de Fijne de Remonstranten aldaar als gemeente weer vergaderde en door zijn toedoen de tegenkanting hoe langer hoe sterker zich verhief, verlegde men den zetel der broederschap naar Rijnsburg, en stelde men den eersten Zondag der nieuwe maand als tjjd van bijeenkomst vast. leder die het verlangde mocht ter vergadering uitspreken wat de Geest hem in het hart gaf; slechts den vrouwen was het spreken niet geoorloofd. Wanorde is uit die vrij heid nooit ontstaanen wel waren het, zooals te begrijpen is, gewoonlijk dezelfde personen die van de gelegenheid gebruik maakten. Eerst las iemand eenige hoofd stukken uit het N. Testament voor, en deed een gebed. Dan volgde, soms in de woor den van 1 Cor. XIV26, de oproeping aan allen, om het een of ander Stichtelijk woord te spreken. Hij die daaraan gevolg gaf, las een Bijbeltekst op, en hield daar over een toespraak, die door den Geest op het oogenblik zelf ingegeven heette, maar klaarblijkelijk te voren bewerkt was. Na hem volgde een ander de uitnoodiging op en deed als zijn voorganger. Soms werd drie- of viermaal de gelegenheid tot spreken geopend, waarbij het niet zelden gebeurde, vooral wanneer de verdraagzaamheid of de jiefde der Christenen het onderwerp was, 3. Dat van een leerlingstelsel voor kleine ondernemingen, waarvan de vakken niet beoefend kunnen worden binnen beperkte ruimten, zeer weinig heil te verwachten is, vooral wanneer in het contract een degelijke leiding vooropgesteld wordt, zullen de dit laatste den patroon te veel binden in het uitoefenen van zijn beroep. 4. Van een leerlings- contract wordt meer heil verwacht wanneer de gronden van de vakken, die alleen op een ambachtsdagschool onderwezen kunnen worden, eerst daar ge legd zijn mits daarin bepalingen worden opgenomen, die niet alleen ten voordeele van den patroon, maar ook van den knecht zijn. Spiritisten. Iri The Washington Jour nal for Psychiatrie, een Amerikaansch tijd schrift voor psychiatrie (zielsgeneeskunJe) komt voor een "belangrijke verhandeling van Dr. E. Allen over de ongewone hersen- en zielstoestanden: waaraan de zoogenaamde spi ritisten lijden. Dr. Allen, trekt uit zijn onderzoekingen en ervaringen het gevolg dat in Amerika onder hen die met het Spiritisme dwepen zich bevinden vele misdadigers, vooral die ven, zoowel uit de hoogere als.lagere standen der maatschappij, tot welke laatsten de ge snapte dieven behooren. Dr. Allen schrijft eene zielsziekte (spiri tistische dweperij) toe aan een soort van onbewust gevoel van berouw en onrust welke die lieden in deze ongewone denksfeer doet vervallen. Hij beweert verder dat bij allen bestaat een buitengewone hoogmoed, ontrouw, eigenwaan en twistziekte. Ja, hij gaat zoover te beweren, dat hun een bizondere oogopslag eigen is, die zoowel hoogmoedige schaamte als berouw aanduidt. Vooral wij-t hij op hun buitengewoon twistziek karak ter en dientengevolge vraagziekte, alleen met het doel om uit' de verkregen antwoorden tol «twistaardige discussiën» te geraken, ten einde gelegenheid te hebben zich op den voorgrond te plaatsen. Dr. Allen geeft een zeer uitvoerige ka rakterbeschrijving dezer zielljjders, zooals hij de spiritisten noemt. Hij vergelijkt teo laatste het spiritisme met het z. g. kritinne der oude Assyriërs in den tijd van het verval dier natie, en komt tot het besluit dat het spiritisme eigenlijk is een soort van verval van den menschelijken geest (Decay;, wij zouden zeggen zielsverrotting indien de ziel iets stoffelijks ware. Wij laten natuurlijk de conclusiën van Dr. Allen geheel voor rekening van dezen schrijver, maar vonden zijn betoog nieuw en bijzonder genoeg om liet onder de aan dacht van onze lezers te brengen. [Excelsior). Binnenkort zullen de bestellers der onderneming «van Gend Loos» van wege dat de spreker tot tranen toe bewogen werd. Zoo doende ging meermalen een gansche nacht onder onderling preeken, of, zooals zij het noemden, «profeteerenï voorbij. Tusschen de toespraken werd gezongen. Men maakte daarbij gebruik zoowel van een nieuwe berijming van de «Psalmen Davids», als van andere «voortreffelijke geestelijke liederen», die door eenige broeders of door Protestanten van vroeger tijd waren gedicht. Als zoodanig r.oemt Rues de «stichtelijke Rijmen» van den beroemden Dirk Rafaëlsz. Kamphuizen dan de «Stichtelijke Gezan gen» van Dr. Reinier lijk het «Lusthof der Stapel de verzen van bijeengaarde. Behalve de gewone wekelijksche bijeen komsten werden er te Rqnsburg ieder jaar twee «groote vergaderingen» voor de ge- heeJe Broederschap gehouden, waaraan alle leden der verschillende gemeenten, die na 1646 in ons vaderland ontstonden, zooveel mogelijk deelnamen. De eerste was vastge steld op Pinksteren, de tweede (zeer politiek I) op den laatsten Zondag van Augustus, te gelijk met het begin der Rotterdamsche kermis. Voor de vijf godsdienstige han delingen dier hoofdvergaderingen, t. w. de le op Zaterdag, de 2e op Zondagmorgen, de 3e het Avondmaal, de 4e op Zondag middag en de 5e op Maandagmorgen, wer den reeds weken te voren de vijf hoofd personen of leiders door de bijzondere ver gaderingen te Rotterdam, Leiden, Amster dam, Haarlem, N.-Holland aangewezen, waarbij elk dier vijf collegies naar vaste orde telkens van beurt verwisselde. De zelfde gemeenten waren belast met de zorg voor het lichamelijk onderhoud der Rijns- burgsche vergaderingen. Het z. g. «groote huis» te Rqnsburg verleende hun daarbij Rooleeuw en einde- ziele», waarin Klaes verschillende zangers de Staatsspoorwegen van een dienstkleeding worden voorzien, ongeveer gelijk aan die welke thans de ladingmeesters dragen. De Hollandsche IJzeren spoorweg, de Ned. Centraalspoorweg en de Maatschappij tot Expt. van Staatsspoorwegen, zijn over eengekomen, ten einde bij eventueele winter- drukte een meer geregelde uitvoering van den goederendienst te verzekerengeene goederen ten vervoer aan te nemen dan die zijn voorzien van den naam van het station van bestemming, en van duidelijke merken en nummers. Goederen waarvan de emballage niet toelaat er die aanduidingen voldoende op te stellen, zullen moeten voorzien zijn van ste vig aangehechte houten of perkamenten eti- quetten die de merken en nummers benevens de bestemmingsplaats vermelden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Borsele en te Wilhelmir.a- dorp dhr. J.M. Jalink. cand. te's Gravenha- hage; te Bruinisse ds. J. R. van Kooy te Steenderen. Bedankt voor Kerkwerve door dhr. Jalink, cand. te 's HagevoorGouda door ds. H. H. Barger te Vlaardingen. Kruiningen. Bij de verkiezing van vier notabelen zijn gekozen de heeren J. Wonder- gem Mz., Joos Wave rijn en Joseph Krijger, aftredende leden en in de plaats van Johs. de Jonge Jz., Louis Nieuwenhuijse. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Schiedam ds. S. T. Goslinga te Bolsward. De WelEerw. heer J. Gommer, beroepen predikant te Grijpskerke zal D. V. aldaar zijn intreerede doen aanstaande Zondag 22 November, des namiddags 2 ure. De be vestiging zal des morgens plaats hebben door ds. B. B. van den Hoorn van Domburg. Middelburg. Ten gevolge van het bedan ken der heeren Mr. P. J. F. van Voorst Vader en W, P. van Pagé, heeft het kies- collehe der Ned. Herv. Gem. alhier in zijne vergadering van Donderdagavond toz ouder ling gekozen den heer C. Broerse, en tot diaken don heer J. Hackenberg respective- lqk met 34 en 35 van de 42 uitgebrachte stemmen. Benoemd tot leeraar in het handtee- kenen aan de burgerschool en burgeravond school te Zierikzee dhr. J. H. Ochtman te Amsterdam. De hh. Peters en Ramaker te Vlissin- gen melden ons dat van hunne benoeming naar Ramsgate niets aan is. De heer .T. Bartelsen te Oud-Vosmeer hoopt den 14 November a. s. zijn 40 jarige gewichtige diensten. Dit huis was door rijke Collegianten aangekocht ten dienste der broederschap, en verleende tijdens de bijeen komsten in meer dan 30 kamers huisves ting aan 60 a 70 personen. Een ander groot gebouw te Rijnsburg, de groote «ver gaderplaats», het gewone kerkgebouw der moedergemeente, deed bij die gelegenheden als plaats van samenkomst dienst. De meening der Collegianten over Doop en Avondmaal blijkt duidelijker dan uit alle redeneeringen uit hun w(jze van be diening dier Sacramenten het Avondmaal werd hoogst eenvoudig gevierd. De mannen gingen vóór de vrouwen, maar overigens zooveel mogelijke gelijkheid. Om de gelijk heid helder in 't licht te doen treden zaten zelfs aan de eerste tafel jongeren en min der rijk bedeelden tusschen de ouderen en meer gegoeden aan. Eerst wanneer de laatste tafel bediend werd, gebruikte de dienstdoende broeder ook zelf brood en wjjn. Vóór den aanvang der Avondmaalsviering zong één persoon overluid Psalmen en geestelijke liederen, terwijl bij eiken rond gang der verbondsteekenen door den be- dienenden broeder een gedeelte der lijdens geschiedenis werd verklaard. De opbrengst van het gecollecteerde tijdens de plechtigheid was ten bate der Rijnsburgsche armen. In hunne opvatting van den Doop weken zij nog verder dan de Doopsgezinden van het algemeen gevoelen af. Reeds bij den aanvang van hun optreden doopten de Rijns burgers door onderdompeling. Evenwel gold de Doop niet als noodzakelijke voorwaarde ten opname in de broederschap, maar strekte ter opneming in de algemeene Christelijke Kerk, en werd uitsluitend bediend aan hen, die hun vroegereo Doop in den kindschen of mannelijken leeftijd om de eene of andere reden als ongeldig beschouwden. Tot in werkzaamheid ate gemeenteveldwachter te herdenken. De beetwortelen z(jn hier in den om trek en op de meeste plaatsen van het eiland Tolen opgeruimd. De opbrengst bedroeg gemiddeld van 7000 tot 8000 KG, per gemet. Dit kan bij vorige jaren vergeleken weinig genoemd worden. Waarde. Woensdag 18 Nov. a. zal deze gemeente vereerd worden door de komst van ZijnExc. den Commissaris der Koningin in Zeeland. Waarde. Ook deze gemeente zal weldra het voorrecht genieten door een tiental straat lantaarns verlicht te woiden. Naar men zegt was tot nog toe Waarde de eenige ge meente op Zuid-Beveland, die deze straatver lichting mistte. In doodsangst. Eenige vreeselijke oogenblikken doorleefde dezer dagen het gezin van den schipper, C. van Deurzen, die met een veel te zware lading suiker bieten uit Steenbergen voer. Toen het schip de derde witte ton boven de Vliet, ter hoogte van de Oude Tongsche Vlei, bereikt had, kwam er een sterke windvlaag opzetten, waardoor het schip op zjj werd gezeild en spoedig vol water liep, zoo spoedig zelfs, dat de knecht, die nog beproefde de «piek» te laten loopen, over de zijde van het schip naar achteren moest klauteren om de boot te bereiken. Drie personeu waren er aan boord. Eerst toen zij in het bootje waren gezeten en het schip al zinkende was, bemerkten zq tot hun schrik, dat niet een een mes had, om het touw los te snijden, waarmede het bootje aan het zinkende schip was verbon den. Het waren oogenblikken van vertwij feling die het schippersgezin thans beleefde. Nog eenige seconden en het schip zou zin ken en hen mede in de diepte trekken. Men beproefde het onmogelijke om n. 1. het bootstouw tusschen de tanden door te bijten. Gelukkig daagde er hulp op. Juist kwam de sleepboot Alerte voorbij, van welke boot men een mes toewierp om het touw los te snijden. Toen dit geschied was waren z\j gelukkig gered. Als een klein bewijs, welke ontzettende sommen ook bij onze marine door de artil lerie worden verslonden, diene het volgende Dezer dagen zijn bij de directie der marine te Willemsoord een aantal kanonnen van 23 cM., die voor eenige jaren, ongerekend de daarbij behoorende kostbare affuiten, ongeveer f25,000 gekost hebben, thans in het publiek verkocht voor f26. Deze stukken brachten dus slechts on geveer het duizendste deel op van hetgeen zij gekost hebben Te Zwaag is een kudde van 54 scha- 1736 doopte men in de leertouwersputten der v. d. Kodde's, ook wel in sloten en beken. In genoemd jaar werd echter in de nabijheid van het groote huis een vierkante doopvont gegraven, die men zoo noodig ook van warm water kon voorzien. De doopeling koos den dooper, gewoonlijk een bedaagd man, zelf uit de broederen uit, en onderging de plechtige handeling doorgaans des Zater dags voormiddags. Vooraf legde hij een openbare geloofsbelijdenis af. waarvan de hoofdsom was «Ik geloof, dat Jezus Christus de Zoon des levenden Gods is,» en beleed en betreurde hij openlijk zijne zonde. Werd hem op die confessie de gevraagde water- doop toegestaan, dan begaven dooper en doopeling zich ieder in een afzonderlijk Ver trek om zich te kleeden. Was de doopeling een man, dan was hij evenals de dooper met een witten hemdrok en onderbroek gekleed. Was zij een lid der schoone sekse, dan had zij een witten mantel en rok aan, waarin aan den onderkant eenig lood was vastgemaakt, om het doopkleed direct te. doen zinken. De dooper leidde den doope ling in het bad, deed hem op een onder water staand bankje, dat het water nog even onder de schouders deed blijven, knie- leD, vatte hem, die de handen op het hart samenvouwde, met de eene hand aan het achterhoofd, met de andere op den mond aan, en dompelde hem onder het uitspreken der doopsformule eenmaal met het hoofd voorover onder water, waarna hij hem schielijk optrok en over eind stelde. Nadat beiden weder van kleed verwisseld en in de vergadering verschenen waren, werd de doopeling tot volharding opgewekt en de plechtigheid met Psalmgezang en gebed gesloten. {Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1