KSItK- E\ SCHOOL*IKI Gemengde Berichten. kerken gezegd worden Inderdaad op dit punt geeft de ernst, de treurige ernst der sociaal-demokraten aan- eiding tot nadenken. 9 Nov. '91. Het schriftelijk antwoord van de Re geering is verschenen op liet onderzoek der kamer van de begrooting voor 1891. Mit verklaarbare belangstelling is dit ant woord te gemoet gezien, niet het minst om het oordeel, de plannen der Regeering te kun nen vernemen omtrent de brandende, veel besproken en inderdaad gewichtvolle vraag stukken waaronder Defensie, of het leger- vraagstuk, zeer zeker een eerste plaats in neemt. Hieromtrent zegt de Regeering Omtrent de noodzakelijkheid van spoedige en behoorlijke regeling onzer levende strijd krachten kan moeilijk verschil van gevoe len bestaan. Dat invoering van den persoon lijken dienstplicht daarbij op den voorgrond moet worden gesteld, staat bij de Regeering vast. Maar tevens meent zij dat de verplich ting ten aanzien der defensie op alle inge zetenen rustende, kan gedragen worden zonder te groote persoonlijke en geldelijke offers. Dat dit laatste bij de vorige leger wet over het hoofd was gezien, valt ten zeerste te betreuren. Daardoor is de regeling der levende strijdkrachten vertraagd. De vorige regeering heelt bij de openbare beraadsla gingen zelf ingezien dat harerzijds eene ver mindering van lasten moest worden aange bracht, te laat en te onvolledig evenwel om eene bevredigende oplossing mogelijk te ma ken. Deze Regeering hoopt een regeering te kunnen maken, die geen beschikbare krachten voor de verdedigeng ongebruikt laat en tevens geene te zware lasten oplegt. De ingediende noodwet getuigt reeds van dit streven; daarbij kan over den persoonlijken dienstplicht niet worden beslist, om iat die invoering met behoud der tegenwoordige inrichting van militie en schutterijen moeilijk vereenigbaar zou wezen. De Regeering is overtuigd van de noodza kelijkheid van verbetering van 't kazerne leven en de inrichting der kazernen. Omtrent hel kiesrecht verklaart de R - geering «De voorbereiding der kiesrechtregeling terstond na het optreden door de Regeering ter hand genomen, wordt geregeld voortge zet en vordert eenige tijdruimte. Zoodra de voordracht gereed is zal hare indiening volgen. En de Regeering vertrouwt dat de Kamer alsdan met bekwamen spoed de overweging en afdoening zal willen bevor deren. De plaats die de kiesrechtregeling in het werkplan der Regeering inneemt kan hieruit blijken en het tijdstip, waarop de Kamer zich daarmede zal kunnen bezig houden, is derhalve reeds bij benadering te bepalen. Geen redelijke grond is aan te voeren, waarom inmiddels de Staten-Ge neraal zich aan wetgevenden arbeid geheel of gedeellel.jk zouden behoeven te onttrek ken, integendeel waar zoo menige voorzie ning noodig is, schijnt de beschikbare tijd ruimte te moeten aangewend worden, om zooveel mogelijk voor te bereiden, en zooveel het kan tot stand te brengen. Een spoor slag tot voortvarende werkzaamheid mag dus wellicht de overweging zijn, dat een nieuwe kieswet aanstaande is. De volgorde der indiening van de verschillende ontwer pen zal afhangen van hunne meer of min der spoedige Jvoltooiing.» Dat men ook in Liberale kringen niet gerust is op de plannen der Regee ring in zake de Legei wet, bewijst de ver gadering der Liberale Unie, Zaterdag gehou den. Op die vergadering was de legerwet niet aan de orde, maar toch kon de bekende Prof. Spruyt niet nalaten zijn boezem lucht te geven. Deze vurige verdediger van de nu inge trokken wet Bergansius, verklaarde rondweg dat het hem en nog enkele andere leden verwonderd heeft niet nog een ander voorstel van het bestuur op de agenda te hebben gevonden, nl. de houding dooi'J de liberale partij aan te nemen in het militaire vraagstuk. Want hetgeen dienaangaande bij de behandeling der Staatsbegrooting is gezegd, heeft velen gewis niet bevredigd. De liberale partij heeft zich voor algemeenen dienstplicht verklaard, en het bezwaar, dat de Minister van Oorlog opperde, om deze belangrijke zaak bij een noodwet te behan delen, kan iiij niet toegeven. Spr. betreurt het dat de Miuister niet heeft kunnen goedvinden den algemeenen dienstplicht ook bij noodwet in te voeren. Hij had daar na gehoopt, dat nu een voorstel door het bestuur zou zijn gedaan waarmee de lib. partij verklaart dat een spoedige behandeling van het defensie vraagstuk in algemeenen dienstplicht een spoedmakende zaak is. Nu spr. geen voorstel daartoe kan doen, wenschte hij de overtuiging uit te spreken dat het bestuur zijn aandacht wel op die zaak ge vestigd heeft, en te zjjner tijd een voorstel zal indienen. Voor een talrijk, publiek waaronder vele geestelijken, hield dr. Schaepman Vrij dagmiddag te Hengeloo een rede, die zeer de aandacht trekt, vooral om wat de rede naar verklaarde, ook al weer over de defensie, welk vraagstuk nu onzen politieken toestand zoo geducht vergiftigt. We ontleenen aan het verslag der N. R. C. het volgende De heer Schaepman hoopte, dat het spoe dig tot een regeling van den weerplicht zou komen, want dit vraagsiuk dreigt onzen staatkuodigen toestand nog meer te beier ven dan vroeger de schoolquaestie. Hij svil geen noodwet, die ons slechts zou brengen in den allerbitterste!! nood. Het moet komen tot eene definitieve regeling. Wat men zal gaan doen op het gebied van de legerorga- nisatie, weet hij niet. De krijgskundige zijde evenwel van de quaestie is voor hem van mindere beteekenis Richt het leger zóó in dat het eene kracht zij in uit en voor het volk, maar dat alles zonder opoffering van andere krachten. Een leger kan op een gegeven oogenblik noodzakelijk zijn. Het is dan niet uit den grond te stampen Geoefende troepen zijn dan noodig. Als men hel leger organiseert, dan doet men dat met het oog op oorlog en niet om een leger op het papier te hebben. Spreker heeft eerbied voor dezen Minister van Oorlog en zwaait hem grooten lof toe en hoopt dat die minister met eerbiediging van waarachtige volksbe langen, er in slagen zal om een leger te bezorgen dat volkomen nationaal en krach tig is. Maar niet alleen over dit onderwerp had de felbestookte leider iets te zeggen, ook over het dreigende spook Leerplicht had hij iets op het hart. In beginsel verklaarde de spr. zich niet tegen leerplicht, echter met de noodige beperktheid. In elk geval mag leerplicht nooit worden ingevoerd dan met eerbiediging van de bijzondere school en eerbiediging tevens van ieders gemoedsbezwaren. Neem b. v. de bezwaren tegen de vaccinatie; die zijn, zegt spreker, voor ons onaannemelijk --, entooh moeten zij geëerbiedigd worden omdat zij treden op het gebied van het geweten. Tieedt ook de leerplicht op dat gebied, dan zal spreker tot de felste bestrijders van den maatregel behooren.» Dat wij voor scheiding van Kerk en Staat; op billijke wijze, gelijk door de antirevolu tionaire partij wordt begeerd en ook door ons blad bepleit werd, geen steun van de Roomschen, zelfs niet van dr Schaepman- te wachten hebben, bleek uit wat spre ker hierover verklaarde. «Wat zou men hier te larde op het ge bied van scheiding van Kerk en Staat nog verlangen? Er zijn nog zilveren banden, maar die zjjn te dragen. Waartoe de maat regelen dan te vergen Laat hetgeen nie mand schaadt in ruste. Was de vrijheid van eeriig kerkgenootschap in het spel, het ware iets anders, doch nu is geen beginsel bij de zaak betrokken.» Men vraagt hoe een scherpzinnig man zoo iets ons zeggen kan En ten slotte had dr. Schaepman nog een enkel woordje over zijn eigen houding ten opzichte der ingetrokken wet Bergan sius, en de oppositie daartegen van zijn vrienden. Spr. bleef bij zjjn vroegere opvatting hjj moest den persoonlijken dienstplicht bestrij den, al deelde hij niet alle bezwaren er tegen. In gpen geval was er echter een speciaal katholiek beginsel mee gemoeid. Maar iets waarvoor spreker zich schaamde, was het gebeurde in de afgeloopen campagne. Het behoud van de parlementaire meerderheid, geeischt door het belang van allen, was opgeofferd aan het behoud der plaatsver vanging, geëischt door slechts een vijfde der bevolking. [Stormachtige toejuichingen1. Dit is geheel uit het hart der antirev. partij gesproken. Men heeft het vaderland opgeofferd aan zijn eigen partij,kerk beursbelang, wat het zijn moge aan eigen zinnigheid, te onrechte met den naam van parijjbeleid bestempeld. Men schrijft ons uit Middelburg Wat voor ons Vrijdag nog eene vraag was, namelijk of de heeren van het ge recht geen der mannen kenden die den heer v. d. Steur in en door een raam wierpen en wondden, dan wel of de heer v. d. Steur had verzocht geen onderzoek in te stellen, is reeds in zooverre beantwoord, dat naar we vernamen een der rechters van de recht bank te Middelburg, verscheidene \an de heeren die onder verdenking liggen van er althans bij geweest te zijn in verhoor heeft gehad. Is dit zoo, en wjj hebben geen reden er aan te twijfelen, dan blijkt daaruit dat de heeren van genoemde rechtbank weten wat het publiek weet en zich wel terdege de zaak aantrekken. Eere daarvoor aan de rechtbank te Mid delburg Het is te hopen dat de schuldige zal gevonden worden. Haars ondanks vindt zij menigmaal niets. Wij weten dat door haar geen moeite is en wordt ontzien om den moordenaar van het meisje te Melis- kerke te ontdekken, maar desalniettemin is het haar nog niet mogen gelukken. Volgens het Maandblad tegen de kwak zalverij zijn er tot nu toe reeds 40.000 zegge veertig duizend kistjes met Sequah's middelen ingevoerd. «Wjj hebben kistjes gezien verklaart de redactie en kennen natuurlijk de groote der flesch- jes. Naar onze gissing gaan er zeker wel 300 a 400 fleschjes in één kistje. Aangenomen echter, dat er maar 100 fleschjes in zjjn, en aangenomen dat de Sequah Company maar fl per fleschje ontvangt feiteljjk is het minstens f 1.25dan vertegenwoor digt de invoer tot nu toe een waarde van veertig tonnen gouds. Het Nederlandsche volk, beschermd door eene in theorie uitstekende geneeskundige wetgeving, moet zjjn bijgeloof op het gebied van geneesmiddelen wel duur betalen. Want wat ontvangt het in ruil voor al dat geld Een mengsel van één deel terpen tijn met twee deelen vette olie en en paar voor de genezing onbeduidende maar sterk riekende toevoegsels en een aftreksel vari rhabarber en peper met potasch en soda. Deze mengsels woiden zooals onze nasporingen hebben geleerd in Londen bereid, gaan dan quasi naar Amerika om een Amerikaansch cachet te krijgen, re- tourneeren naar Londen, om dan, van daar uit, naar de landen, waar men, zooals in Nederland, dom genoeg is om die dingen gretig te koopen, gezonden en op de be kende wjjze door een paljas aan den man gebracht te worden. Ned. Herv. Kerk. 's Heer Abtskerbe, 8 November. In de namiddaggodsdienstoefening nam onze ge liefde leeraar B. M. Mantz een hartelijk en ernstig afscheid van zijn gemeente naar aanleiding van Matth. 28 vers 20. Na het uitspreken van den zegen werd ZEw. door den consulent, ds. Meloen van Kloetinge uit naam der gemeente hartelijk toegespro ken en dank gezegd voor het goede dat hij a;s herder en leeraar geduiende drie en een half jaar en ook als classisbroeder ge weest was daarna werd hem door de tal rijke schare die opgekomen was als zegen bede Ps. 34 3 toegezongen, hetwelk door den scheidenden leeraar werd beant woordt met nogmaals te doen zingen Ps. G6 vers 10. Hiermede was de plechtig!'eid geëindigd onze beste wenschen vergezellen den vertrekkenden leeraar en de zijnen naar zijne nieuwe standplaats Baambrugge. Ned. Ger. Kerk. Aangenomen naar Koudekerke door ds. de Groot van Yeenendaal. Tweetal te Middelburg ds. C. W. J. van Lummel te Delft en S. Sleeswijk Visser te Rijsoord. Toer. in 1866 de veepest in ons land was uitgebroken, onder anderen te Gent (Gelderland), was aldaar tot bewaking der ljjn van afsluiting een detachement dragon- deis ingekwartierd. Een van deze soldalen ging in een zjjn vrijs uren wandelen en rookte zijn pijpje. De veldwachter had hem al spoe dig in de gaten, ging op hem af en zeide: «het is verboden op den publieken weg te rooken uit een pijpje zonder dop; ik maak procesverbaal». De dragonder antwoordde:» ik rook niet». Dan moest ik niet meer kunnen zien», «hernam de veldwachter,»gij rookt wel». «Hel is niet waar», zeide de dragonder, veegde zijn pijp at en gaf ze den veldwachter over, «probeer maar of er vuur in is». De veldwachter nam de pijp, trok eenige keeren en een rookwolk en vuurvon ken kwamer. te voorschijn. «Ziezoo», zeide de dragonder, »nu heb ik u ook, gij moogt op den publieken weg niet rooken uit een pijp zonder dop», De secretaris van een examen-com missie gaf aan hen die zich hadden aan gemeld bericht, waar en wanneer het examen zou worden afgenomen, en noodigde de candidaten uit, hem per briefkaart van de ontvangst van den oproepingsbrief kennis te willen geven. «Niettegenstaande kennis van de Neder landsche, de Fransche en de Iloog-Duitsche taal tot de eischen van het programma behoort, bevatten niet minder dan 9 van de vijfiig antwoorden een grove taalfout. «Drie berichten, «de oproepingsbrief» te hebben ontvangen. «Eén meldt «den ontvangst.» «Eén schrijft in den vocatiefWelEdelen Heer.» «Eén geeft kennis van de ontvangst mijner «oproepi ugsbrief. «Eéu noemt zich «uwe dienaar.» «Eén schrijft: «ik berigt u.» «Eén ten laatste, geeft kennis van de goede ontvangst der «circulaire» en heeft van deszulks inhoud nota genomen.» Dat bij dit examen kans beslaat, dat ten minste 18 pCt. der candidaten «onvoldoende» voor Nederlandsch krijgen, is zeker niet twijfelachtig. Schoolblad Als historisch deelt men aan de Tijd uit Rotterdam het volgende mede Dezer dagen werd eene dame uit de groote wereld een compliment gemaakt over haar keurig met zilverwerk gevulde zilver kast, en daarbij de opmerking gevoegd, dat die groote voorraad zilveren vaatwerk getuigde van den rijkdom van de vrouw des huizes. «Och kom!» was het antwaord, «al dat zilver kost mij niets, en u kan het ook voor niets bekomen». De gasten, die bij dit gesprek tegenwoor dig waren, drongen zich om de gastvrouw heen, om te vernemen op welke wjjze zjj, zonder dat het haar geld kostte, haar zilver kast gevuld had gekregen. «Als ik zoo ging de gastvrouw voort met nieuwjaar van een mijner leveranciers de rekening ontvang, breng ik het bedrag daarvan naar de spaarbank en laat het daar staan tot 31 Dec. Op dien datum laat ik het bedrag terug halen en de lekening betalen. Met alle overige rekeningen doe ik desgeljjks. Van de aldus gekweekte rente koop ik mijn zilverwerk. U ziet dus, dat het mjj niets kost.» Is het bij dergeljjke handelwijze van meer- gegoeden te verwonderen, dat de winkeliers klagen In 't noorden van Italië heersaht sinds de laatste dagen een ongewoon strerge koude. Te Florence en Genua is alles met sneeuw bedekt; te Milaan en elders staat de thermometer beneden het vriespunt. De p .st van Parjjs is eenige uren opge houden door dikke sneeuw. Spurgeon,s gemeente. De gemeente van Ds. Spurgeou telt thans 5,328 avond- maalgangers. Meer dan zeven duizend wonen geregeld de godsdienstoefeningen bjj, en velen moeten telkens terug, omdat het gebouw ne schare niet kan bevatten. Viermaal in het jaar verzoekt Ds. Spurgeun zijn ge meente leden om «hedenavond eens niette komen, teneinde aan vreemdelingen gelegen heid te geven hem te hooren.» De verkiezingen in de Veteenigde Sta ten van Noord-Amerika zijn gedeeltelijk ten voordeele, gedeeltelijk ten nadeele der Repu- bhkeinsche partij afgeloopen. De Democraten zegevierden met groote meerderheid bij de verkiezing voor de wetgevende macht in Virginia. Daarentegen is de heer Mac Kinley, wiens verkiezing de regeering zoo gaarne zag, verkozen lot gouverneur van Ohio, met tienduizend stemmen, meerderheid boven den tegenwoor.ligen Dem< cratischen gouvtr- neur. Ook oij de verkiezing voor de wet gevende macht in denzelfden staat behou den de Republikeinen de overhand, even als zulks het geval schijnt te zijn in Penn sylvania. In New York de belangrijke slaat voor de presidentsverkiezing en in nog drie andere hebben de Demociaten de overwinning behaald. Ouderdom van vogels. De meeste vo gels bereiken een hoogen oudurdom en de aren 1 is daardoor met recht beroemd gewor den In 1719 stierl een arend, die in 1615 gevangen werd, dus 104 jaar vroeger, en reeds toen niet jong meer was. Ook valken, gieren en papegaaien worden zeer oud een gier, die in 1706 gevangen werd, (stierf in de volière van het keizerlijke paleis bjj VVeenen in 1824; het arme dier had dus 118 jaar in gevangenschap geleefd. Von Humboldt verhaalt van een papegaai, die eenmaal onder een uitgeroeiden volkstam der Aturen had geleefd endeeenigeovergeblevene was, die nog in hunne lang vergeten taal kon spreken. Menige zwaan, gans, raaf en zeevogel overleeft den merisch. Ook de kleinere vogels worden betrekkeljjk vrjj oud, een nachtegaal bereikt niet zelden den leeftjjd van 15 jaar,een duif wordt ongeveer 10 en een haan 20 jaar hoogstens. Tortelduiven kunnen meer dan 60 jaar oud worden. Meestal leven de vogels in vrijheid langer dan in gevangenschap (groo te kamervogels niet;, en de kanarievogel be reikt ook in zjjn vaderland de «Kanarische eilanden», een hooger ouderdom dan bjj ons in den vreemde. Door varkens verslonden. De zes jarige zoon van zekeren Robert Kirk woonachtig op vjjf mijlen afstands van Vincennis, Indiana (Amerika', werd bjj- na geheel door een troep varkens ver slonden. Hij had een anderen broeder vergezeld met het doel de varkens te voederen en toen deze zich in een op een erf staande schuur bevond, had de kl.-ine knaap een poging aangewend om een der varkens in handen te krjj- gen. De moeder van het kleine varken, dat hij wilde grjjpen, kwam haar joDg tegemoet en deed oogenblikkeljjk een verwoeden aanval op hel kind, dat door haar op den grond geworpen en vree- selijk in den nek gebeten werd. Zoodra het arme kind op den grond lag, kwam er onmid- delijk een groote troep varkens toeschieten en ie zamen vielen zij als dolle honden op het arme kind aan. De moeder, die op eeni- ger. afstands zat te melken, hoorde het geschrei, kwam toeschieten en greep het vreeseljjk verminkte kind van onder de ver woede varkens weg. Zjj had een grooten knuppel in de hand en mat haar treurig verminkt knaapje onder den arm moest zij een weg banen door die verwoede en thans bloeddorstig geworden dieren. Al hare krach ten moest zij dan ook inspannen om door middel van den knuppel de varkens van haar eigen ijf af te houden. Toen het knaapje tehuis was gebracht door de moeder en geneeskundige hulp werd ingeroepen, bleek het, dat het arme kind doodelijk ver wond was en na enkele uren was het dan ook reeds een lijk. Weer dreigt er eene werkstaking te ontstaan onder de conducteurs en koetsiers van den Parjjschen omnibus-dienst. Zjj be weren dat de maatschappij de overeenkomst, na de werkstaking in Mei jl. aangegaan, om hunnen werktijd op twaalf uren 's daags vast te stellen, met tusschenpoozen voor twee schafttijden, niet nakomt. Sedert eeni ge weke i tcch waren zij genoopt dagelijks veertien uren dienst te doen. Reeds den 27sten October hebben zij deswege klachten bjj de maatschappij ingediend, en sedert hebben zjj i ie herhaald. De maatschappij harerzjjds vei klaart, dat de overeenkomst in beginsel een dienst tijd van twaalf uren bepaalt, dat wil zeg gen dat niet eiken dag strikt twaalf uren voorgeschreven is. Dientengevolge werken de koetsiers en conducteurs den eenen dag iets langer en den anderen wat korter, naar gelang van de eischen van den afwisselenden dienst. Het gemiddelde van twaalf uren wordt echter niet overschreden, het bljjft, integen deel, beneden dat cjjfer. Rusland, met zjjn Jodenvervolging dan, zijn hongersnood nu, trekt aller aandacht, en t r ac h t, zou men zeggen, die aandacht op zich te vestigen. Hoe de toestanden daar zijn bljjkt uit onderstaande mededeelingen. Dat de keizer van Rusland, die Zater dag met zjj ne familie te Livadië is aan gekomen, op zjjne reizen de grootste voorzichtigheid betracht, is algemeen bekend. Een bewoner der Duitsch Russische grens beschreef dezer dagen, wat er daar gebeurd was, toen de czaar uit Denemarken naar zijn land terugkeerde, en uit dat schrjjven blijkt het ten duidelijkste, hoe de machtige regeerder over millioenen onderdanen, zich

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2