VSSEN, IJLER „DE ZEEUW" BIJVOEGSEL rorens gij Goes. ijzen. hesaurier; ai" K. KATER, n Volksbond te er Staten-Ge-. N LöBEN SELS. «EMISSIE. November we- gesloten. rELEGRAAF." behoorende bij n, wordt bjjeengeroe- van den Werkenden en telkens te 9 uren J. G. VAN HOOG- lauze begint de Alge- Prof. M. NOORDT- )r. H. H. KUYPER SecretarisMr. C. J. 2e SecretarisMr. O. 3. SIKKEL, A. BRUM- Prof. Mr. D. P. D. .LEFIJT en Mr. Th. /AN GHEEL GILDE- *an Christelijke Pa- lamesMevrouw DE OEKELMejuffrouw Freule DE BOSCH listen, Voorzitter Ds. ijgbaar zjjn voor de kun kaart verklaren dper vak Balen te A. Meijer te Arnhem,-, MftJac. van der es W. A. Beschoor laarlemW. G. van te HilversumJ. H. G. Los te LeidenF. otterdamW. Wenk H. Bulens te Win. gang van «Frascatie., franco aanvrage gratis inis te geven aan den N 20 en 12, puik dik 30, Amerik. 25, grove vitte Suiker 26, puike 2e soort 6272 ct. raat, Middelburg. 10TDIENST IELB.-ROTTERDAM. ember. en Zondags van Vlis- liddelburg 8,15, van lOTDIENST urg en Zierikzee. kzee Spoorweg Goes, ember. Van Zierikzee: Dinsd. 3'smidd 12, Woen. 4'smorg.lO.-- Dond. 5 Vrjjd. 6 Zat. 7 Zond. 8 Maan. 9 Dinsd. 10 6,30 6.30 7,30 7.30 7.— mber. van Antwerpen Dinsd. 3'smorg. 6.30 Dond. 5 6,30 Zon. 8 6. Dinsd. 10 2,30 van Dinsdag 3 November 1891. Vergadering gehouden 31 October 1891 van den Gemeenteraad te Middelburg. Tegenwoordig alle leden. Na lezing en vaststelling van de notulen der vorige vergadering, deed de voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken, die voor kennisgeving aangenomen of naar B. en W. gerenvoieerd werden, waarna de behandeling der gemeentebegroting wordt voortgezet waarmede in de laatste verga dering tot Hoofdstuk IV der Uitgaven was gevorderd. Dat Hoofdstuk «Kosten van onderhoud aanleg en vernieuwing van de overige ge meente-eigendommen en de daarvoor ver schuldigde lasten» luidt Afdeeling I «Gewoon onderhoud.» Art. 1. Onderhoud van gehuurde gebouwen f 300 2. het onge bruikt wordend schoolgebouw met de onderwijzerswoning in de Gist- straat 25 Afdeeling II «Aanleg of vernieu wing». Art. 1. Nieuwe werken ten behoe ve der gemeente-gasfabriek 2. Kosten van aanleg van een gemeentelqke duinwaterleiding Afdeeling III «Lasten.» Art. 1. Grondbelasting wegens ge meente-eigendommen 1075 2. Polderlasten wegens als bo- 100 Art. 1. Kosten van de straatverl. 8005 ven Totaal f 1500 Bij afd. 1 art. 1 zegt de heer van der Swalme in de memorie van toelichting ge vonden te bebben, dat onder den post van f 300 begrepen is een bedrag van f 70. voor onderhoud van en herstellingen aau de Lraelitische school met woning in de Heeren.straat. Hij meende dat bij den primi tieven afstand in gebruik van dat gebouw aan de Israëlitische gemeente bepaald was, dat onderhoud en herstellingen ten laste dier gemeente zouden komen. De heer den Bouwmeester repliceert, dat het bedrag van f70 ten onrechte op de begrooting in uitgaaf gebracht ishet Be stuur der Israëlitische gemeente, deswege gehoord, had zich bereid verklaard de kos ten terug te betalen, weshalve hij voorstelde bij de ontvangsten een contrapost tot gelijk bedrag te maken. De vergadering vereenigde zich hiermede en keurde de overige artikelen van dit hoofd stuk zonder discussie goed. Hoofdstuk V «Kosten van politie, schut terij, brandweer en straatverlichting» luidt Afdeeling I «Politie». Art. 1. Jaarwedde van den Com missaris van Politie f 2000 2. Jaarwedde van den inspec teur en de agenten van politie7600 3. Jaarwedde van de nacht- wachts3660 4. Jaarwedde van den toren wachter 400 5. Idem van keurmeesters 586 6. Kleeding en wapening van politie en nachtwachts 815 7. Bureaubehoeften, kosten van licht en brandstoffen enz. ten behoeve der po litie en nachtwachts 285 8. Kosten voortvloeiende uit de wetgeving op het be graven 10 9. Kosten voortvloeiende uit de wetgeving op de besmet telijke ziekte 450 10. Kosten vallende op de ver deeling der gemeente in wijken en op het num meren der huizen '10 11. Kosten van plaatselij ke ge- zondheidspolitie 450 12. Persoonlijke toelage ad f25 voor de agenten van politie die op den 21 De cember 1887 behoorden tot de acht oudsten in dienstjarenj> 150 13. Persoonlijke toelage ad f 6 voor de nachtwachts, die reeds op den 21 Decem ber 1887 als zoodanig in dienst waren der gemeente 78 13. Kosten wegens buitenge wone politiediensten door de nachtwachts9 Afdeeling II «Schutterij». Art. 1. Kosten der schutterij 3465 2. Kosten van vacatie voor ge neeskundig onderzoek van de dienstplichtigen 12 Afdeeling III. «Brandweer.» Art. 1. Jaarwedden van de beamb ten bjj de brandweer 550 2. Kosten van de plaatsvervan gers bij de brandweer 500 3. Kosten van vacatie voor ge neeskundig onderzoek van de dienstplichtigen 12 4. Premier! en vergoedingen bij brand toe te kennen aan militairen100 5. Overige kosten v. d. brand weer2245 Afdeeling IV «Straatverlichting.» Totaal f31392 Al de artikelen der le afdeeling worden goedgekeurdalleer. maakte de heer van der Swalme bij art. 6 de opmerking, dat hij tot zijn genoegen gezien had, dat de politieagenten bij slecht wêer van betere Weeding voorzien waren; hij vestigde thans ook des voorzitters aandacht op het artikel handschoenen, terwijl hij ermede zijn aan dacht op wilde vestigen, dat in het publiek eene betere diensthouding hunnerzijds ook zeer gewenscht was hij weet wel dat naar die uiterlijke zaken niet de innerlijke waarde kan booordeeld worden, maar het is nu eenmaal zoo, men is gewoon naar hur. uiter lijk hun innerlijk gehalte te schatten. De voorz. belooft zijne ernstige aandacht aan bet punt in kwestie te zullen wijden. Afdeeling II wordt zonder discussie goed gekeurd. Bij afd. Ill art. 1 geeft de heer van Hoek zijne verwondering te kennen, dat de Commissie van Financiën, die de gan- sche begrooting zoo met argusoogen heeft gadegeslagen, niet schijnt bemerkt te heb ben, dat de onderhavige post met f 200 is verhoogd, of, heeft zij het bemerkt, dan moet hij tot de conclusie komen, dat zij deze meerdere uitgaaf gerechtvaardigd acht. Waar nu blijkt dat een uitga if verhoogd is, moest de financiëele Commissie wel ge gronde redenen tot goedkeuring gehad hebben. Hij voor zich vindt ook geen be zwaar tegen de verl.ooging, maar had onder de gegeven omstandigheden liever gezien dat men er mede gewacht had tot betere tijden. De heer Snijders wil r.iets afdingen op de werkzaamheden van cppei brandmeesters en hunne verdiensten waar echter aan een veerman op het kanaal, wiens diensten zeer geroemd werden, eene verhooging van f 50 wordt onthouden om den niet zeer gunstigen toestand der gemeentefinanciën, vindt hij om dezelfde re 'en geen vrijheid de gevraagde verhooging aan opperbrand- meesters toe te staan. Hij stelt dus voor den post met f 200 te verlagen. Zijn amendement wordt echter verwor pen. Voor stemden de heeren van der Harst, van Voorst Vader, Snijders,an der Swalme en Jeras. Bij art. 5 derzelfde afdeeling vroeg de heer Snijders of de f 100 voor bureaukosten voor de brandweer uitgetrokken, werkelijk daarvoor worden besteed De heer den Bouwmeester zegt dat die f100 dienen tot dekking van kosten van drukwerken en andere kleine kosten. Dus niet voor een maaltijd vraagt de heer Snijders, waarop de heer den Bouw meester in ontkennenden zin antwoordt, althans indien men niet voor maaltijd be schouwt de ververschingen gebruikt bij oefeningen enz. en bestaande in koffie en broodjes met vleesch, paling en gebraden kip. Hoofdstuk VI «kosten van den genees kundigen dienst en van het armwezen» luidt Afdeeling I «Geneeskundige dienst». Art. 1. Jaarwedden van de genees-, heel- en verloskundige ambtenaren f 3360 Afdeeling II «Armwezen». Art. 1. Subsidie aan het bur gerlijk Armbestuur28600 Art. 2. Kosten van verpleging van krankzinnigen, enz. 3455 Totaal f 35415 Art. 1 van afd. I wordt goedgekeurd. Alleen wijst de heer van der Swalme er op dat hij blijft volharden bij zijne vroegere reeds geuite meening, dat twee geneeshce- ren minder wenschelijk is en hij de tegen woordige dus gaarne door eene nieuwe regeling zou zien vervangen. De Voorzitter merkt ('en heer Van der Swalme op dat hij, als bezitter van het recht van initiatief, een daartoe strekkend voor stel later doen kan. Bij afdeeling II art. 2, vraagt de heer Schorer om inlichting. In de Memorie van Toelichting vindt hij bij dezen post vermeld dat voor 4 krankzinnigen te Medemblik be taald wordt f1080; doch de aanhef dier Toelichting luidtBerekend naar het getal der thans zoowel in Medemblik als elders in verpleging zijnde krankzinnigen, na af trek van de bijdragen van het rijk en de provincieenz. Zijn nude f1080 de netto kosten, of moeten er de bijdragen nog worden afgetrokken De Voorzitter antwoordt dat te Medem blik f 1080 betaald wordt. De heer Jeras deelt mede dat door Medemblik indertijd geweigerd is krank zinnigen op te nemen voor het armbestuur, het wilde dat alleen doen voor rekening van het gemeentebestuur. Te Delft echter werd de opname voor het armbestuur toegelaten. De redactie van de Toelichting is hier dan ook minder gelukkig gekozen, want de woorden «na aftrek van de bijdragen van het rijk en de provincie» slaan niet op de krankzinnigen, die te Medemblik maar op dezulken die elders verpleegd worden. De heer Schorer dankt voor de gegeven nlichtingen die hem op de hoogte der zaak gebracht hebben. Hooldstuk VII «kosten ten behoeve van het onderwijs en van kunsten en wetenschap pen» luidt Afdeeling I, «Kosten van het gymnasium» Art. 1. Jaarwedden van het onderwijzend personeelf19475. Art. 2. Onderhoud ran gebou wen en meubelen352. Art. 3. Kosten van verlichting en verwarming160.i Art. 4. Verdere kosten. 906. Afdeeling II, «Kosten middelb. onderwijs.» Art. 1. Jaarwedden onderwij zend personeel Art. 2. Onderhoua van gebou wen en meubelen Art. 3. Kosten van verlichting en verwarming Art. 4, Verdere kosten Afdeeling III. «Kosten lager onderwijs.» Art. 1. Jaarwedden der onder wijzers Art. 2. Vergoeding aan hoofden van scholen voor het gemis van vrije woning Art. 3. Toelagen en bijdragen tot opleiding van onderwijzers Art. 4. Kosten van hetherha- lingsonderwijs Art. 5. Kosten stichten,verbou wing of aarikoopen van scholen en woningen Art. 6 Kusten in stand houden scholen en onderwijzerswoningen Art. 7. Huur van schoollokalen en onderwjjzerswoningen Art. 8. Kosten aanschaffen en onderhouder, van schoolmeubelen Art. 9. Kosten aanschaffen en onderhouden boeken enz. Ait. 10. Kosten aanschaffen verlichtingverwarming en schoonhouden lokalen Art. 11. Kosten plaatselijk schooltoezicht Art. .12. Kosten van vergelij kend onderzoek \rt. 13. Kosten van de school bibliotheken Art. 14. Kosten van belooningen en eereblijken Art. 15. Kosten van adverten- tiën betreffende het onderwijs Art. 16. Vergoeding voor het gemis van een tuin Art. 17. Vergoeding van pers, bel aan hoofden van scholen. Art. 18. Kosten van bijstand bij het onderwas in de kennis der natuur aan school C Art. 19. Vergoeding aan het Rijk van de helft in de aan onder wijzers, geen hoofden van scho len, verleende wachtgelden Afdeeling IV «kosten der be waarscholen. Art. 1 jaarwedden der onder wijzeressen Art. 2. CKerige kosten der be waarscholen Afdeeling V «Kosten ten be hoeve van kunsten en weten schappen Afdeeling VI.Kosten van an der onder wijs dan in de vorige afdeelingen is bedoeld». Art. 1. Kosten der gymna- stiekschool Art. 2. Idem der rijschool 3. Subsidie aan de am bachtschool Art. 4. Verdere kosten van het ondeiwijs in de vorige af deelingen niet begrepen Art. 5 Subsidie aan het de partement Middelburg der Maat schappij tot Nut van 't Alge meen ten dienste zijner bewaar scholen memorie. 808,— 100,— 830,— 2500.— 1525.— 200.— memorie. 250.— 400.— 180,— memorie, memorie. 100.- 158.34 f 1215.— 626.— Totaal f88591.32. Bij afd. I art. 2 vindt de heer W. H. Snouck Hurgronje in de Memorie van Toe lichting vermeld «Het dagelijksch schoon houden bij wijze van abonnement f 100». Wat beteekent dat abonnement Besteedt men dat schoonhouden aan, of wordt het steeds door denzelfden persoon verricht De voorz. antwoordt dat het laatste het geval is. Bij art. 4 vraagt de heer van der Swalme eenige inlichtingen omtrent de in de Mem. van Toel. vermelde leermiddelen en school- behoeften ad f 300, welke inlichtingen hem door den voorz. verstrekt worden. Afdeeling II wordt goedgekeurd. Afdeeling III art.] 1. De heer Schorer vermeent dat deze post met f 600 moet verminderd worden, daar vo'gens de Mem. van Toel. voor school E f600 is uitge trokken voor een onderwijzer, die volgens besluit van een der laatste zittingen niet zal worden benoemd. De voorz. beaamt het juiste van de op merking van den heer Schorer, waarop be sloten wordt den post met f 600 te ver minderen. Op art. 3 dient de heer Tak een amen dement in om den post te verminderen met f 100, omdat, volgens de Comm. van Fin. het gemeentebelang niet genoeg betrokken is bij den cursus. De cursus is een twee jarige naar de inlichtingen hem verstrekt vangt het tweede cursusjaar aan, en hoofd zakelijk dient hij zijn amendement tot ver mindering van den post met f 100 in om een besluit uit te lokken tot alge- beele opheffing van den cursus. De Voorzitter zou dit zeer betreuren. Hij merkt den heer Tak op dat voor eenige leerlingen het eerste, voor anderen het tweede cursusjaar aanvangt en dat de be langstelling in den cursus steeds stijgende is. De heer Snijders zal niet betwisten dat de cursus zijne nuttige zijde heeft, maar het zou te ver voeren, als wij alles wat nuttig was moesten betalen; want het zou onze draagkracht te boven gaan. De heer de Stoppelaar merkt op dat de cursus is gesticht toen de traktementen hier nog zeer laag waren, nu die echter verbeterd zijn, heeft de cursus veel van zijn primitief doel verloren. De heer van Hoek vindt het merkwaar dig dat de Comm. van Fin. hier de ver- 5050.mindering voorstelt, niet om der wille van den financiöelen toestand, maar omdat het 345.gemeentebelang het vordert. Men zij echter wel bedacht dat die cursus is eene inrich- 450.ting van ouderwijs en onderwijs is een ge- 1440,— meentebelang. Bovendien is het eigenaar dige van deze inrichting dat openbaar en bijzonder onderwijs er van profiteert. Wel licht zal de heer Tak tegenwerpen dat de 45449,98 cursus niet moet in stand gehouden wor den, omdat vreemden er gebruik van maken, maar spreker is zoo vrij op te merken dat 300.— vreemden ook bijdragen in de kosten. Ver scheidene die den cursus bezochten, hebben 1325.de hoofdacte verkregen en het zou zeer te bejammeren zijn, wanneer de inrichting 565,werd opgeheven. Het amendement Tak wordt aangenomen. Voor stemden de heeren A. P. Snouck Hurgronje, De Stoppelaar, W. J. Sprenger, Scborer, F. G. Sprenger, Tak, v. Dunné, van der Swalme, Snjjders en Jeras. Afd. IV en V worden zonder discussie goedgekeurd. Bij afd. VI art. 3 stelt de heer Snijders voor de subsidie aan de Ambachtsshool te doen vervallen. Hij is van meening dat het onderwjjs aan die school niet gegeven wordt aan dusdanige personen als bij de stichting der school bedoeld zijn. Om in lichtingen heeft hij zich gewend tot deskun digen en deze hebben hem de verzekering gedaan dat de school niet aan haar doel beantwoordt, dat zij b. v. leerlingen levért die eene plank aan weerszijden moetende leeren, zoo van de teer benauwd zijn, dat zij de plank met een nijptang omdraaien. Bovendien doet de school anderen eene zeer sterke concurrentie aan, zoo b. v. kan niemand goedkooper paneeldeuren leveren dan de ambachtsschool. Hij noemt het dan ook geen ambachtsonderwjjs, maar knutsel- onderwjjs. De heer F. G. Sprenger komt hiertegen op. Dat de school zeer geapprecieerd wordt, is zeker, want ze is geheel bezet. Verschei dene jongelui heeft ze dan ook reeds gevormd tot goede werklui, vooral in het timmer en ijzervak, wier diensten hier en inzon- dei heid te Vlissingen zeer gewaardeerd wor den. De school werkt niet voor particu lieren, de öazen echter stellen er zooveel prijs op dat ze vrij willig hun werk aanbren gen. Bovendien zou de school zonder ge meentesubsidie mojten vallen, want de subsidie, die zij van de provincie geniet is geheel afhankelijk gesteld van die der ge meente. De heer Snijders zegt dat, wat de subsidie aangaat, dit volkomen waar kan zijn, maar de gemeente hier eigenlijk geen rekening mede heeft te houden. Iets anders is wat hij gezegd heeft omtrent de concurrentie. Hij bedoelde daarmede niet dat de school voor particulieren werkt, maar dat de onder- hoorigen der bazen, de eigenlijke werklui aan wie vroeger door de bazen het werk werd aanbesteed, door de concurrentie der school, die uit den aard der inrichting goed kooper werken kan, zeer gedrukt worden. De heer de Ligr.y, die jaren lang tot het Bestuur der school behoord heeft, kan er niet dan met den grootsten lot van gewagen. Overal zijn hare leerlingen ge zocht hjj vermeent dan ook dat de heer Snijders op eene verkeerde plaats te rade geweest isde waardeering is zoo groot dat men vaak ruimte te kort komt en tijdelijk leerlingen zijn afgezegd moeten worden. De heer Jeras betreurt het dat hij hier uitin gen als die van dhr. Snijders heeft gehoord te gen eene;school,wi«r practisch nut hij ten volle erkent. Bovendien kan hij als deskundige verzekeren, dat de school in geene concur rentie treedt met den werkman, daïr de prijzen die door de school gevraagd worden, zeer billijke prijzen zijn, waarvoor de werk man ook met succes kan werken. Het amendement Snijders werd verwor pen, alleen de vcorsteller verklaarde zich er voor. Bij art. 4 vroeg de heer de Stoppelaar of de bijdrage aan liet rijk in de onder houdskosten van de leerschool bij de rijks kweekschool een op de gemeente drukkend blijvend servituut was? Ook de heer Koole zou die bijdrage willen zien opgeheven, voor het geval de gemeente niet door eene overeenkomst verbonden was. De heer W. J. Sprenger stelde voor het artikel aan te houden, doch de Voorzitter gaf in overweging denpost te voteeren hij zou inmiddels de zaak aan een onderzoek onderwerpen en daarover nader rapporteren. Dienovereenkomstig wordt besloten. Bij art. 5, door B. en W. met f2350 dit jaar verhoogd was, wijl anders, zeer ten on gerieve der gemeente, de nutsbewaarscholen zouden moeten vervallen, verzocht de heer Snjjders stemming, daar hij niet gelooft dat afstemming zulke vreselijke gevolgen zal hebben. De heer F. G. Sprenger koesterde vroeger de hoop, dat op andere wijze dan door ge meentesubsidie de zaak zou kunnen in stand blijven, doch de mededeelingenvan het Hoofd bestuur hebben later aangetoond dat zulks alleen met gemeentesubsidie mogelijk is. De heer W. H. Snouck Hurgronje deelt mede dat zonder subsidie, zoo niet beide, zeker eene bewaarschool zal moeten vervallen. De heer Koole is van oordeel dat men door de subsidie te voteeren contribueert aan het lapwerk var. anderen. Zou het niet beter zijn bij den voorgenomen schoolbouw ook aan bewaarscholen te denken De heer W. II. Snouck Hurgronje ont kent dat het zou zijn contribueeren aan lap werk van anderen. Met deze subsidie zullen nutsbewaarscholen geheel ingericht wordefl 1028.- 433.- 500.- 320.- 1600.—

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5