1891. No. 15. Dinsdag 3 November. Zesde Jaargang. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Pr^js per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.02'. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 2 Nov. '91. (Vervolg raadsverslag van Middelburg.) Art. 4. Opbrengst van on bruikbaar geworden en andere roerende goederen 5, Art. 5. Afkoop wegens persoonlijke diensten volgens art. 493 gemeentewet 500, Art. 6. Teruggave van ten behoeve van het Rijk of de Provincie bjj voorschot gedane betalingen5,— Art. 7. Saldo der rekening courant wegens ontvangen per centen tot goedmaking der kosten van aanbestedingen en verpachtingen 10,— 8. Aandeel van belang hebbenden in de kos ten van herschatting van de huurwaarde, bedoeld in art. 6 der drankwet 4.50 9. Teruggaaf van ren- tegevend uitgezet kasgeld 50000. 10. Id. van sandege- gemeente-gasfabrfek verstrekt kasgeld 40000. 11. Onivangsten tot geen der voorgaande behoorende605. Totaal f 173860.98'/,. De artikelen van dit hoofdstuk werden zonder discussie goedgekeurd; alleen het laatste artikel werd op voorstel van den heer den Bouwmeester met f 70 verhoogd, wegens teruggaaf door het Bestuur van de Israëlitische gemeente van kosten van her stelling aan het haar in gebruik afgestaan huis in de Heerenstraat. Hoofdstuk V «Buitengewone ontvangsten» luidt Afdeel. 1. «Opbrengst van geldleeningen». Art 1. Geldleening ter voor ziening in de kosten van verbetering van afvoer van vuil in de gemeente. Memorie 2. Als voren ter voor ziening in gebrek aan kasgeld 10000. 3. Geldleening ter voor ziening in de kosten van aanleg eener duinwa terleiding Afdeeling II. «Opbrengst van den verkoop van gemeenteeigen dommen en bezittingen». Art. 1. Verkoop van huizen en landerijen 25.— 2. Idem van opgaande boomen 2000. 3. Afkoop van jacht-en vischrecht 10. 4. Afkoop van cijns10. Totaal f 12045. Het hoofdstuk wordt goedgekeurdin plaats van met nihil stelde echter de heer W. J. Sprenger voor art. 3 met memorie uit te trekken, daar men volgens hem niet voor uit bepalen kan of van het voor geldlee ning toegestaan bedrag van f300.000 het nog niet geleende bedrag van f50000 nog zou kunnen noodig zijn. De heer Tak ziet de noodzakelijkheid hier echter niet van inde aanbestede werken kosten 174000 en, na aftrek van andere kosten, komt hij tot de slotsom dat min stens 30 a 40000 gulden zullen overblijven om in de behoeften te voorzien en die som acht hjj meer dan voldoende. De heer W, J. Sprenger handhaaft echter zjjn voorstel, conform hetwelk dan ook be sloten werd. Tegen stemden de heeren Tak, F. G. Sprenger, van Dunné en den Bouw meester. Thans komen in behandeling de aange houden artikelen (Ontvangsten Hoofdstuk- III Afd. I art. 3 en Afd. Ill art. 1, bene, vens Uitgaven Hoofdstuk II Afd I art. 5) welke artikelen tot de vastgestelde bedragen worden goedgekeurd. Daarna wordt het uitgetrokken cjjfer voor onvoorziene uitgaven ad f 5910.0i/2 door B. en W. verminderd tot f 3251,37i/2- zoodat de begrooting sloot met eene balans van inkomsten en uitgaven vant 392388.72i/s. Aldus vastgesteld wordt zjj met algnmeene stemmen, behalve die van den heer Tak aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde ging de vergadering uiteen. Naar wij vernemen was het bericht aangaande den dader van den moord te Me- liskerke door ons uit de Middelburgsche courant overgenomen te positief. Niet al de aangegeven gronden van vermoeden wor den bevestigdenkele dier gronden schijnen tot de vrouwenpraatjes te behooren. Het is dientengevolge volstrekt zoo zeker niet dat de heeren der Rechtbank den dader heb ben. (Intusschen vernamen wij na ontvangst van dit bericht dat de verdachte wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs op vrije voeten is gesteld. Red). Het zou een zegen zijn, wanneer tenge volge van dezen moord ouders en meisjes saam besloten voor kloppende jongens niet meer open te doen. Twee zeer leeljjke ge bruiken heeft het orthodoxe Walcheren in betrekking tot het verkeer in eri onder de dorpen. Ten eerste, het in den meestal laten avond, kloppen der jongens aan een der ven sters, zonder vermelding zelfs van een naam, en het daarop buiten komen en soms lang buiten blijven der meisjes. Dit buiten komen had, zooals wij weten, den moord ten gevolge. En men mag zich niet noodeloos en roekeloos in gevaar begeven. Dit aloude gebruik deugt zeker voor onzen tijd niet meer. Het tweede slechte gebruik is dat de ouders de jongelui in de bakkeet tot over middernacht bij i.lkander laten. Daardoor wordt de zedelijkheid vermoord en worden vele huwelijken Doodzakeljjk. Men houdt voor vele dingen samenkom sten, het zou wjjs zijn. indien belanghebben den naar aanleiding van den moord, uit liefde tot hunne kinderen, wakende voor hun leven en eer ook eens een samenkomst hielden en goede afspraken maakten. Bij besluit van den Minister van Bin- nenlandsche zaken is aan den kweekeling F. Verhage te St. Filipsland, leerling der Rijksnormaalschool te Tolen van rijkswege eene toelage verleend van 80 gulden per jaar, teil einde hem in de gelegenheid te stellen gedurende de drie wintermaanden in Tolen te wonen. De raad van Vlissingen heeft Zaterdag in een voortgezette vergadering de begrooting der gemeente vastgesteld tot een bedrag van f 173746,52. Benoemd tot dijkgraaf van den Anna- Jacobapolder dhr. J. W. del Campo, tot plaatsvervanger de heer M. Moerland, tot Heemraad van Schouwen de heer C. J. van den Bosch, tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Vergaertpolder de heer J. B. Goethals. Bij kon. besluit is het eereteeken tot belooning van eervollen Iangdurigen werkelij- ken dienst toegekend aan B. van Eesteren sergeant majoor bij de dd. schutterij te Vlis singen. De Exploitatie-maatschappij heeft den geldigheidsduur barer retourbiljetten over VlissingenLonden thans wederom bepaald op 2 maanden. Benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen aan het gym nasium te Delft de heer dr. W. Stortenbeker. Sociaal Congres. Ter navolging. Daar de afdeeling Goes van v Patrimo nium'' niet bij kas ia om de kosten voor een afgevaardigde naar het Congres te dekken, hebben eenige christelijke vrienden aldaar de onkosten grootendeels voor hunne rekening genomen. Naar wij vernemen zal de voorzitter J. Plazier de afdeeling Goes op het Con gres en op de jaarvergadering van Pa trimonium vertegenwoordigen. Ierseke. Vergadering van den gemeente raad van Vrijdag 30 Oct. des avonds te 7 uur. Tegenwoordig 10 leden, voorz. de bur gemeester. De notulen der vorige verg. worden gelezen en ongewijzigd goedgek. Ingekomen van Ged. St. de goedkeuring van een raadsbesluit tot wijziging der be grooting van 1891 en van een ander, waarbij het salaris van een onderwijzer met hoofd- acte op f625 is bepaald. Ingekomen het rapport der Commissie v. Onderzoek voor de begrooting van het Burger. Armbest. 1892, hetwelk strekt tot ongewijzigde goedkeuring der begrooting in ontv. en uitg. op f 7735,99. Dien overeen komstig wordt met alg. st. besloten, evenwel met een wenk van den heer Sinke om enkele nog te innen posten, waarbij er zÜn van vóór 14 jaar, van de begrooting af te voeren, indien zij oninbaar zijn, of anders tot ver volging over te gaan. B. en W. stellen voor de in de vorige vergadering aan de veld wachters toegestane gratificatiën uit den post voor onverz. uitgaven te bestrijden. Aangenomen met alg. st. Nu komt de ge meentebegroting 1892 in behandeling, te beginnen met de uitgaven. De post f810 voor riolen, slooten enz., waarbij 1 700 voor rioleering, wordt door den heer Sauer be streden. Als men slooten wil dempen in het be'ang der openbare gezondheid, dan zijn er wel modderslonten, die voor dienen te gaan. Hij stelt voor die f 700 te schrappen. De heer Cuperjj zou voor de rioleering zijn, als er vernieuwing van dat gedeelte der Damstraat mee gepaard ging. De voorz. en de wethouders verdedigen den post, ook op grond, dat de straat daar verbreeding hoog noodig heeft en de slootkant gedurig instort. De heer Joos Sandee vreest, dat dan de waterloozing met een riool slechter zal zijn omdat men de buizen geen verval genoeg kan geven, en deze licht verstopt raken. De Voorz. zegt dat het laatste voorkomen zal worden door een toestel van gegalvani seerde ijzerdraden. De heer Sauer hand haaft zijn [voorstel waarna de post met alg. st. (de h Sinke blijft buiten stemming) tot f 110 wordt teruggebracht en dus de rioleering vervalt. Voor de begraafplaats is uitgetrokken f 840, waarbij f 800 tot aankoop van een stuk grond van het Burg. Armbest. tot vergrootfng der begraafpl. De heer Sauer acht het beter een heel nieuwe begraaf plaats buiten de kom der gemeente aan te leggen en daarvoor een H.A. grond aan te koopen bij den Bree- of den steeweg wat niet zooveel meer zal kosten. Hij stelt dus voor den post met f 800 te verminderen. De heer Cupery steunt dat voorstel krach tig. De begraafpl. binnen de gemeente is altijd een steen des aanstoots geweest, waar om men de gelegenheid om haar te verplaat sen niet ongebruikt mag laten. Als mer. de begraafpl. gaat vergrooten, dan zal men na 10 jaar weer op het oude deel gaan be graven en haar dus op die plaats bestendigen. Het bezwaar om den toegang te bestraten zou vervallen als men een stuk grond langs den post- of den grintweg kon koopen. B. en W. verdedigen hun voorstel vooral op grond der mindere kosten. De post- ot grintweg zal te grooten afstand opleveren, op andere plaatsen zal bestrating noodzake lijk en duur zjjn. Ook moet men rekening houden met de hoogte van den bodem, waar door de keuze moeilijk wordt. De h. Sinke, meent dat, als men tegen vergrooting is, men nog één of twee jaar kan wachten door de gekochte graven weder terug te nemen. Nadat door de tegenstanders der vergroo ting er nog op gewezen is, dat men over 10 jaar toch voor dezelfde moeielijkheden komt te staan wordt de post in stemming gebracht, waarbij de stemmen staken. De beslissing moet dus tot eene volgende verg. uitgesteld worden, die opmorgen avond wordt bepaald. De post f3000 voor vernieuwing van 1/3 deel der Damstraat werdt verworpen nadat de heer Klos had voorgesteld deze straat in eens te vernieuwen, wijl dit voordee- liger zal uitkomen. Een voorstel van den heer Klos om daar voor f 9000 te bestemmen wordt met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Een uitgave van f80 voor het woonhuis des burgemeesters wordt door den heer Sauer bestreden op grond dat andere ge meentegebouwen beter voorziening noodig hebben. Zij wordt evenwel met 9 tegen 1 stem toegestaan. Bij den post f 485 voor straatverlichting waarbij gerekend is op 2 nieuwe lantarens, stelt de heer Cupérij voor daar nog 2 lan tarens bij te voegen, doch de post wordt met 7 tegen 3 stemmen onveranderd goedgekeurd Aan het hoofdstuk onderwijskosten ge komen, geeft de heer Cuperij zijne ver wondering te kennen, dat er niet gerekend is op uitbreiding der gemeentescholen. Hij bepleit daarvan de noodzakelijkheid in de naaste toekomst, op grond, dat de schoolbevolking de eerstvolgende jaren sterk zal toenemen, hetwelk hij met door hem verzamelde cijfers staaft. Yoor school 1 is de vergrooting nu reeds noodig, omdat zij zoo vol is dat reeds kinderen zijn afgewezen, en omdat met Jan. in één der lokalen 2 onderwjjzers zullen staan. Besluit men tot vergrooting dan zal men ook meer kans hebben, dat de voorgenomen aanvrage van een bui tengewoon subsidie toegestaan zal worden, daar deze dan inderdaad voor het onder wijs besteed wordt. B. en W. zijn niet tegen schoolvergrooting als zij noodig blijkt. Daarom wilden zij eerst de of- ficiëele schoolstatistiek van 15 Jannari afwachten. Het schoolverzuim is zoo groot en het bezwaar van 2 onderwijzers in één lokaal zal niet voorkomen, daar het hoofd geen bepaalde klasse voor zich zelf zal nemen. De heer Cupery acht dit laatste, hoe wel het toezicht er door verbetert, niet in het belang van het onderwijs. Als de beloofde leerplicht komt, zal men voor groote uitgaven in eens staan. Hij stelt dus voor f 6000 tot uitbreiding der scho len op de begrooting te brengen. Aan genomen met 6 tegen 4 stemmen. Bij de bespreking der middelen brengt de heer Van Harmeien een plan ter ta fel, tot conversie der gemeenteschuld met bij leening tot een gezamenlijk bedrag van f50000 aflosbaar in 25 jaar, doch hij neemt dit voorloopig weer terug, na dat het belang eener conversie deor den Voorz. en de Weth. is bestreden. B. en W. stellen nu voor, een rijks subsidie van f3250 volgens art. 49 der onderwijswet aan te vragen. Op voor stel van den heer Cupery wordt deze som met 8 tegen 2 stemmen tot f 4500 verhoogd. Daarna wordt de vergadering gesloten. Vergadering van Zaterdag 31 Oct. des avonds te 6V» uur. Tegenwoordig 10 leden, voorzitter de burgemeester. De voorz. brengt terstond het voorstel van B. en W. tot vergrooting der begraaf plaats opnieuw aan de orde. De heer Van Oeveren beschouwt de qua- estie als ernstig, wijl zij in het gemoedsleven ingrijpt. Aan de begraafplaats zjjn voor velen dierbare herinneringen verbonden en hij zal er zich zoo sterk mogelijk tegen verzetten, dat de tegenwoordige begraaf plaats, zoo z|j als zoodanig opgeheven wordt, terstond na de wettlijke 10 jaar voor andere doeleinden gebruikt wordt. De heer Cuperij is het daar zoo geheel mee eens, dat hij het denkbeeld aan de hand doet de begraafplaats na de sluiting 40 of 50 jaar ongemoeid te laten. Afgezien van het gemoedsleven pleit de heer van Oeveren voor vergrooting, daar eene nieuwe begraafplaats minstens f 4000 zal kosten. Dit wordt door anderen over dreven geacht. In ieder geval zal het veel zjjn, meent de voorz., h(j rekent t 3000, daar men ook op een afzonderlijk gedeelte voor de Roomsch katholieke bevolking moet rekenen. De heer Klos meent, als dat een zedelijke verplichting is, men dit dan ook bij vergrooting moet doen. Wat een onaangeroerd laten gedurende 40 jaar betreft, merkt de heer Sinke op, dat men wel zoodanig besluit kan nemen, maar zal het door een volgenden raad geëer biedigd worden De heer Van Oeveren betwijfelt dat ook. Bij de vorige begraafplaats heeft men het zelfde gezien. Toen werd gehunkerd naar den afloop der 10 jaar om den grond in gebruik te nemen. De heer Sauer brengt de beraadslaging weer terug op de vergrooting, Hjj meent dat f 800 voor het stukje grond van het armbestuur veel te hoog is. De heer Van Oeveren betwijfelt dit. Het Armbestuur vraagt zooveel als de pacht bedraagt, gekapitaliseerd tegen 4 pCt. De heer Sandee berekent, dat dit f 3750 per H. A. wordt, wat waarlijk niet zoo billijk is. Er worden cijfers genoemd voor andere gronden, die veel lager zijn. Na verdere discussie meent de heer Sauer dat de meerderheid voor een nieuwe be graafplaats aan den Stee- of aan den Breeweg is en wil daarom tot stemming overgaan. Wordt de vergrooting verworpen, dan kan men de zaak tot de volgende begrooting of den volgenden zomer uitstellen en in middels een onderzoek instellen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met 6 tegen 4 stemmen verworpen en het overschot van den post, zijnde f 50 voor gewoon onderhoud toegestaan. Nu wordt op voorstel van den heer Sauer een commissie van 3 raadsleden benoemd om een onderzoek in te stellen naar de beste plaats, wat ligging, geaardheid en prjjs betreft, om eene nieuwe begraafplaats aan te leggen. Gekozen worden de heeren Joos Sandee, Van der Burgt en Sauer. Nu formuleert de voorz. een voorstel om na sluiting der begraafplaats deze 40 jaar lang onaangeroerd te laten. De heer Sauer juicht dit toe maar de heer Sinke meent dat dit overbodig is, om dat de raad steeds het recht zal hebben om op het besluit terug te komen. Ged. Staten zullen dit niet kunnen beletten, geljjk de voorz. meende. De heer Cupery stelt een middelweg voor. Hij wil aan de familieleden der afgestorve nen het recht geven gedurende 40 jaar d$ graven te bezoeken en te versieren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1