„DE ZEEUW" 1891. No. 15. Dinsdag 3 November. Zesde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Het Sociaal Congres. li: ZEEIIW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02'. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 2 Nov. '91. Vervol? raad «vei -la? van Middelburg.t den bevestigdenkele dier gronden schijnen tot de vrouwenpraatjes te behooren. Het rioleering, wordt door den heer Sauer be streden. Als men slooten wil dempen in het De heer Cupery acht dit laatste, hoe wel het toezicht er door verbetert, niet behoorende bij van Zaterdag 31 October 1891. Het Sociaal Congres dat over eenige da gen te Amsterdam zal bijeenkomen, verdient de aandacht en belangstelling van allen die nog iets op hebben met de christelijke his torische beginselen. Het is een bij :enkomst zonder eenige politieke strekking van daar dat als grondslag voor dit Congres is aan genomen de artikelen 1 tot. 8, 14, 15 en 19 van het antirevolutionair program. Artike len die niet de staatkunde raken, doch in stemming kunnen vinden bij allen van chris- telijken huize die niet gerekend willen wor den in alles met de antireiolutionaire partij mede te gaan. Toch moeten allen die aan dit Congres zullen deelnemen, met ons op staaiküii iig terrein de eeuwige beginselen van God= Woord belijden. Er is dus alle reden dat de belijders van den Christus in ons va Ierland de samensprekingen en gebe den en har.deliogen van dit Congres met belangstelling volgen, betzij door er persoon lijk aan deel te nemen of door werklieden die er heen willen, te steunen met eene bij drage voor de reisof door de verslagen dier samenkomsten te koopen en te lezen. Want een Sociaal Congres, dat wil zeg gen een bijeenkomst, waar uitsluitend liet maatschappelijk vraagpunt zal behandeld worden, door mannen en vrouwen van chris telijk streven, is iets nieuws in ons land. Reeds jarenlang was door «Patrimoniums op het houden eener dergelijke bijeenkomst aangedrongen. Bij gelegenheid van Patrimo niums la itste jaarvergadering werd in dien geest besloten, en tegelijk dat men met het centraal comité der antirevolutionairen in overleg zou treden om deze eerste proeve te doen slagen. Wat nu vijandschap en oppervlakkigheid bazelt, als zou bij die gelegenheid Kater door Kuyper de muilkorf zijn voorgebonden, zal op dit Congres blijken een praarje te zyn geweest, waarop in te gaan zelts schande was. Die een samenkomst met mannen als v. Glieel Gildemetster, Hovy, de Vau Kem pens, Van Hoogstraten, v. Schaardenburg, v. Alphen, en met vrouwen als mev. Loh- manErmerins, mevrouw KlerckV. Ho- gendorp, Freule de Bosch Kemper; met raads lieden als Pierson en Wijnmalen, Mackay en v. Wassenaar; met leiders als Rutgers en Noordtzij en v. Griethuijsen, met een spot- tenden glimlach of een minachten 1 schou derophalen kan begroeten, die heeft al heel weinig besef van zijn eigene christelijke roe ping van den ernst en het nut van zulk een Congres, en van de ontzaglijke nooden en misstanden die voornamelijk onze ar beiders en ambachtslieden dreigen te gronde te richten. Gode zij dank, dat al meer de oogen voor deze krankheden der miatschappij opengingen, d it de conciëntie ontwaakt van wege all- r schuld, niet het minst die der christenen, aan de vreeselijke unlaise waarin een nijvere stand als die der werklieden als verzinkt. En nu zullen chiistelijke werkgevers als Hovy en v. Kempen, v. Schaardenburg en ds. v. Gheel Gildemeester, philantropeu als Pierson en S. Ui Iers en van t Lindenliout, en mevrouw Douairière Kierck predikanten en evangelisten die de nooden des volks van nabij zagen, ongetwijfeld veel kunnen bijdragen om dit eerste Congres vruchtbaar te doen zijn. Neen, men verwachte er niet da lelijk vruchten van. Niemand plukt terstond van een stekje dat zoo pas geplant werd. Even zoo zal eerst na meerdeie congressen kunnen blijken van hoe gezegenden invloed dergelijke samenkomsten kunnen zijn! Congressen het wordt door een onzer zoo schoon uitgedrukt congressen kuoopan een band tusschen de verwijderde strijders onder hetzelfde vaandel. Zij brengen de vaak nog zwevende en onbepaalde mee ningen tot klaarheid en zelfbewustzijn, en effenen de baan tot het vaststellen eeuer gemeenschappelijke gedragslijn. Het Congres legen de Prostitutie, jaren geleden, op het touw gezet, heeft wonderen verricht op het gebied der openbare zede lijkheid. Afschaffing van bordeelen hier en daar, opkomst der middernachtszending, en verlevendigd besef van den eisch der rein heid van zeden waren er het gevolg van. De Congressen onzer Christelijke Jongelings- vereenigingen het jongste Amsterdamsche Wereldcongres bewees het weer hebben geleid tot krachtiger bestrijding van mis bruiken en deugdelijker bevordering van belangen in de jongelingswereld. Ongekend is de kracht die van de Socia listen Congressen uitgaat en het is juist de schrik van het goddelooze stelsel van een deel der Sociaal democratie, die de Chris tenen drong om een ander stelsel tegen het hare over te stellenom een eigen maat schappelijk program in het leven te roe pen, waarin de lijnen zijn aangegeven, waarlangs men den strijd om het bestaan op elk terrein het veiligst en het zekerst voert. Op zulk een Congres wordt echter niet geredetwist. Geen partijen zijn het daar, die elkanders en eigen krachten verteren, maar gelijkgezinden die elkanders er. eigen I gaven bijeenvoegen om ze mocht het zijn dienstbaar te maken aan het heil van den naaste. Daarom is eenheid van uitgangspunt noo- dig, met volkomen vrijheid van beweging om daarna, zoo door gemeenschappelijke actie het doel in het oog gevat werd, de maatschappij in ie gaan en de gewonnen lienkbeelden in eigen kring of' in dien der tegenstanders te propageeren. Daarom dan, schoon wij geen groole ver wachtingen hebben van de eclatante daden van dit Congres wat ook niet noodig is begroeten wij het met onverholen in stemming, overtuigd dat het door Gods genadige voorziening een zedelijke winst voor ons goede volk zal achterlaten. Mogen allen onder ons die invloed en tijd hebben, zich daar laten vinden, en die er toe verhinderd zijn deze samenkomst in den gebede gedenken. «Toenaadring eischt Gods orde en dezer tijden nood». üEitiv-lift SCHOOLS!UtV»s- Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Lop- persum, en bij de Ned. ger. gemeente te Hei- nenoord (bij Dordrecht) ds. J. W. Cunst te Brouwershaven. Chr. Ger. Kerk. De klasse Varsseveld, bijgestaan door deputaten der provincie heeft den heer F. Staal Pz., beroepen predikant te Geesteren en Gelselaar, onderzocht en tot de bediening toegelaten. Muiiiefburg. Voor een honderdtal hoor ders traden gisteravond in de zaal Bogard- straat alhier op de Rotterdamsche herv. predikanten Malcomesius en dr. de Visser, beiden oprichters der nieuwe Schoolvereeni- ging. De eerste, die zich ten taak gesteld had, het doel van de nieuwe Ver. en tevens van hun optreden in hel belang daarvan uiteen te zetten, begon met te herinnereu aan de oprichting der Ver. voor Chr. nat. schoolonderwijs, de aanleiding daartoe en hare gevolgen voor de Ned. herv. kerk om vervolg te schetsen hoe er een breuke kwam in 1886, het jaar waarin de dole antie «uitbrak», en hoe die breuk rneer en meer volkomen werd, naarmate er op ker kelijk gebied scheuring ontstond. «Over rompeling» had plaats van doleerende zijde en menige chr. school, gesubsidieerd door chr. nat., bereidwillig afgestaan aan de doleerenden om er godsdienstoefeningen in te houden. Ja de kroon werd op het werk gezet, toen de Schoolraad in het leven werd geroepen en de ker. voor C. N. schoolon derwijs in afhankelijkheid van dien raad weid gebracht. Chr. nat. heeft haar eerstgeboorterech verkocht en omkronkeld door de slang van het Separatisme zal zij een roemloozen dood sterven. Wat te doen, zoo klonk alstoen de vraag van menig lid der herv. kerk. De een zeiniets doen en de anderzich toeleggen op het vormen van Chr. onder wijzers en die plaatsen op de openb. school. Maar geen van twee mag, zei spreker het eerste is een voor den Christen ongepaste lijdelijkheid en het tweede afkeurenswaar dig, zelfs onverantwoordelijk. Nadat spr. dit nog nader had uiteengezet( kwam hij als vanzelf tot vermelding van liet plan door hem en andere personen gevormd om eene nieuwe Ver. op te richten. Deze Ver. kwam verleden jaar tot stand, dank zij de medewer king van verscheidene predikanten der Ned. herv. kerk. Spreker had voor zich het verslag over den toestand sedert de oprichting. Er bleek uit dat de ver. telt 300 leden, waaronder 110 predikanten en 5 hoogleer aren, dat 5 schofen, bijna allen in Fries land, zich bij de nieuwe Ver. hebben aanesloten en ook dat reeds op kosten der schoolver. een kweekeling op de Chr. Nor maalschool te Nijmegen zijne vorming erlangt tot onderwijzer. Nadat spreker nog eenige bepalingen uit 't reglement der nieuwe ver. had voorgelezen, o. a. die betreffende de toetreding als lid, eindigde hij om aan Dr. de Visser het woord te laten, die verklaarde slechts op te treden om eene kleine toepassing van het gesprokene te geven. Na afloop hiervan, werd de samenkomst welke door ds. J. L. Heldring met gebed was geopend, door ds. Poort met dankzeg ging gesloten. Middelburg. Examen gymnastiek. Donder dag slaagden de hh. M. Vader ie Klevers- kerke, P. de Hullu St. Laurens, A. v. Houten Nieuwland, F. A. Rosendaal Sluis, H. Jongepier Heinkenszand, W. Kosten Bath, H. L. Luijten Hontenisse, H. v. d. Dries IJzendijke, H. C. Bakker Sluis, en P. Steuvoer Driewegen. Heden Vrijdag geexamineerd 7, toegelaten 6, de heeren G. J. Castemiller te Stoppeldijk, L. H. Dormaar te Rene-se, C. J Reisinger te Haamstede, W. N. A. F. K. H. van Ba- kergem te Vüssingen, J A. Ket te Ierseke en P. Leys te Baarland. De examens in Zeeland zijn geëindigd. Er hadden zich aangemeld in deze provin cie; 28 vrouw kand. waarvan geslaagd zijn 18 en afgewezen 9, terwijl éene zich tijdens het examen terugtrok. En 203 mann. kand. waarvan geslaagd zijn 148 en afgewezen 55, terwijl 2 niet waren opge komen. Van de 32 adspiranten, die deel genomen hadden aan den cursus van den heer P. nog niet geleende bedrag van f50000 nog zou kuDnen noodig zijn. De heer Tak ziet de noodzakelijkheid hier echter niet van inde aanbestede werken kosten 174000 en, na aftrek van andere kosten, komt hij tot de slotsom dat min stens 30 a 40000 gulden zullen overblijven om in de behoeften te voorzien en die som acht hjj meer dan voldoende. De heer W, J. Sprenger handhaaft echter zjjn voorstel, conform hetwelk dan ook be sloten werd. Tegen stemden de heeren Tak, F. G. Sprenger, van Dunné en den Bouw meester. Thans komen in behandeling de aange houden artikelen (Ontvangsten Hoofdstuk- Hl Afd. I art. 3 en Afd. Ill art. 1, bene, vens Uitgaven Hoofdstuk II Afd I art. 5) welke artikelen tot de vastgestelde bedragen worden goedgekeurd. Daarna wordt het uitgetrokken cijfer voor onvoorziene uitgaven ad f5910.0i/s door B. en W. verminderd tot f 3251,37i/3- zoodat de begrooting sloot met eene balans van inkomsten en uitgaven vanf 392388.72iys. Aldus vastgesteld wordt zjj met algnmeene stemmen, behalve die van den heer Tak aangenomen. Niets meer aan de orde zjjnde ging de vergadering uiteen. Naar wij vernemen was het bericht aangaande den dader van den moord te Me- liskerke door ons uit de Middelburgsche courant overgenomen te positief. Niet al de aangegeven gronden van vermoeden wor- i vrienden aldaar de onkosten grootendeels J voor hunne rekening genomen. Naar wij vernemen zal de voorzitter J. Plazier de afdeeling Goes op het Con gres en op de jaarvergadering van Pa trimonium vertegenwoordigen. Ierseke. Vergadering van den gemeente raad \an Vrijdag 30 Oct. des avonds te 7 uur. Tegenwoordig 10 leden, voorz. de bur gemeester. De notulen der vorige verg. worden gelezen en ongewijzigd geedgek. Ingekomen van Ged. St. de goedkeuring van een raadsbesluit tot wijziging der be grooting van 1891 en van een ander, waarbjj het salaris van een onderwijzer met hoofd- acte op f625 is bepaald. Ingekomen het rapport der Commissie v. Onderzoek voor de begrooting van het Burger. Armbest. 1892, hetwelk strekt tot ongewijzigde goedkeuring der begrootingin ontv. en uitg. op 17735,99. Dien overeen komstig wordt met alg. st. besloten, evenwel met een wenk van den heer Sinke om enkele nog te innen posten, waarbjj er zijn van vóór 11 jaar, van de begrooting af te voeren, indien zjj oninbaar zjjn, of anders tot ver volging over te gaan. B. en W. stellen voor de in de vorige vergadering aan de veld wachters toegestane gratificatiën uit den posl voor onverz. uitgaven te bestrijden. Aangenomen met alg. st. Nu komt de ge- meentebegrooting 1892 in behandeling, te beginnen met de uitgaven. De post f810 voor riolen, slooten enz., waarbij f 700 voor stem toegestaan. Bij den post f 485 voor straatverlichting waarbij gerekend is op 2 nieuwe lantarens, stelt de heer Cupérij voor daar nog 2 lan tarens bij te voegen, doch de post wordt met 7 tegen 3 stemmen onveranderd goedgekeurd Aan het hoofdstuk onderwijskosten ge komen, geeft de heer Cuperij zijne ver wondering te kennen, dat er niet gerekend is op uitbreiding der gemeentescholen. Hij bepleit daarvan de noodzakelijkheid in de naaste toekomst, op grond, dat de schoolbevolking de eerstvolgende jaren sterk zal toenemen, hetwelk hij met door hem verzamelde cijfers staaft. Yoor school 1 is de vergrooting nu reeds noodig, omdat zij zoo vol is dat reeds kinderen zijn afgewezen, en omdat met Jan. in één der lokalen 2 onderwijzers zullen staan. Besluit men tot vergrooting dan zal men ook meer kans hebben, dat de voorgenomen aanvrage van een bui tengewoon subsidie toegestaan zal worden, daar deze dan inderdaad voor het onder wijs besteed wordt. B. en W. zijn niet tegen school vergrooting als zij noodig blijkt. Daarom wilden zij eerst de of- ficiëele schoolstatistiek van 15 Jannari afwachten. Het schoolverzuim is zoo groot en het bezwaar van 2 onderwijzers in één lokaal zal niet voorkomen, daar het hoofd geen bepaalde klasse voor zich zelf zal nemen. De neer oanaee oereaeni, uai uu iviuu per H. A. wordt, wat waarlijk niet zoo billijk is. Er worden cijfers genoemd voor andere gronden, die veel lager zijn. Na verdere discussie meent de heer Sauer dat de meerderheid voor een nieuwe be graafplaats aan den Stee- of aan den Breeweg is en wil daarom tot stemming overgaan. Wordt de vergrooting verworpen, dan kan men de zaak tot de volgende begrooting of den volgenden zomer uitstellen en in middels een onderzoek instellen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met 6 tegen 4 stemmen verworpen en het overschot van den post, zijnde f 50 voor gewoon onderhoud toegestaan. Nu wordt op voorstel van den heer Sauer een commissie van 3 raadsleden benoemd om een onderzoek in te stellen naar de beste plaats, wat ligging, geaardheid en prjjs betreft, om eene nieuwe begraafplaats aan te leggen. Gekozen worden de heeren Joos Sandee, Van der Burgt en Sauer. Nu formuleert de voorz. een voorstel om na sluiting der begraafplaats deze 40 jaar lang onaangeroerd te laten. De heer Sauer juicht dit toe maar de heer Sinke meent dat dit overbodig is, om dat de raad steeds het recht zal hebben om op het besluit terug te komen. Ged. Staten zullen dit niet kunnen beletten, geljjk de voorz. meende. De heer Cupery stelt een middelweg voor. Hjj wil aan de familieleden der afgestorve nen het recht geven gedurende 40 jaar d$ graven te bezoeken en te versisren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5