1891. No. 14. Zaterdag 31 October. Zesde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN LANDBOUW. Gemengde Berichten. is hieriii groot luishouciing vraagt ontvangsten om regelen, by de et men naar de naar de inkomsten 'ing van bruggen ijj als een teeken akt door meer be- ook den toestand nen den post zou (i, als de wethouder ;undige Jeras dien verklaren. |er wijst er nog- i nog verder zullen |toestand niet zoo oe zou, om zijne gaarne vernemen moet dienen voor llyke verwerking, ster antwoordt dat Jwerkt worden, ook dat de bestra- 'rlaat, maar voorop ïnigd worden, heelt geschikteren post vinden dan dezen. Commissie wordt tegen 8 stemmen, ioole, W. J. Spren- ^•onje, F. G. Spren- Dunné, Schorer er aldeeling wer- |uitgaven genaderd, heer van Hoek de verdere be- eene volgende zit- Iring uiteen. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Pr}js per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel 30 Oct. 1891. Een ongelukkige maatregel van den minister van oorlog is wel om de miliciens gedurende de wintermaanden naar huis te sturen. Er zullen 5000 man van infanterie en artillerie in het genot van verlof worden gesteld. By de regements commandanten komen tal van brieven in, zegt de N. R. C., van ouders, die met het oog op gebrek aan wei k, bezwaar hebben tegen dezen maatregel. Verplaatst met 7 November, a. de rijksveldwachters 3e kl. J. J. Rademaker Ibrigadier titulair) van St. Phiiipslund naar Brouwershaven, en J. Kunst vau Brouwersha ven naar St. Philipsland. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan jhr. mr. G. L. M. H. Ruijs var. Bee- renbroek, oud-minister van justitie, ten be drage van f 4000 's jaars. Naar de Standaard verneemt zal de heer Bogaardt, benoemd doch onbeëedigd lid der 2e kamer voor Gouda, zijn mandaat nederleggen. Goes. In de raadsvergadering van Don derdag onder presidium van den burge meester waren 12 leden aanwezig. De heer Faberij de Jonge werd beëedigd en nam zitting na door den voorzitter te zijn ge feliciteerd met het vereerend mandaat hem door de kiezers geschonken. Medegedeeld werd dat Zaterdag de sleu tels van het telegraafkantoor in het school- straatje ten raadhuize zijn bezorgd, zoodat dit gebouw ter beschikking der gemeente is gesteld, en weldra tot politiebureau zal worden ingericht, waarvan de kosten zul len gedekt worden door den verkoop van de voormalige gemeente-apotheek. Voor zooveel noodig neemt de raad het besluit tot verkoop van de apotheek. Dat de heer J. Kunst tegen 1 Januari a. eervol ontslag vraagt als leeraar in de ge schiedenis aan de H. B. S.en dat de toestand van het Sas zoodanig is gebleken dat nieuwe voorstellen van den ingenieur te wachten zijn. Tot lid der pl. jschool- commissie (vacature v. Daalen Wetters) werd met 8 stemmen benoemd de heer H. J. Baning, zijnde no. 2 der voordracht. De heer Stigler had vier stemmen. De begrooting voor 1892 van het burgerl. arm- best. werd vastgesteld ap f 44061.60. Daarna werd de gemeentebegrooting behandeld. Het subsidie van het gasthuis werd bepaald op f719.86. De leeraren der burger avondschool de hh. Ittman, Breedveld en v. Schelven vroe gen verhooging van salaris. En de school commissie èn de ünantiëele commissie en B. en W. en ten slotte de raad vonden dit verzoek billijk. Slot van de zaak is dat een evenredige verhooging is toegekend en wel aan ieder der drie adressanten f 35 's jaars voor ieder lesuurzoodat hunne belooning van f 0;83 tot even boven de f 1 stijgt. De heer Lambrechtsen wees nog op den verfloozen staat der speelschool op school A. De heer den Boer beveelt voor de scholen vulkachels aan, waarop de voorz. meldt dat op de scholen A en B de proef ge nomen wordt. De heer de Jonge vroeg of naar aanlei ding van vroegere besprekingen uitlatingen op dit punt, geen plan bij B. en W. be staat om evenals op school E. ook op de Hoogere Burgerschool en school A evenredig schoolgeld in te voeren. De wet laat het nu toe. De voorz. wees echter op nog andere bezwaren. Wat de heer De Jonge wenscht, is reeds bereikt. Er is een splitsing in de scholen. Meer-, on- ên minvermpgendeii hebben ieder hun eigen school. Bovendien zou da maatregel op school A vermindering van het aantal leerlingen aldaar en over matige aanvoer op school B ten gevolge bebben. De heer de Jonge herinnert dat bij de discussie over deze zelfde zaak in een der vorige raadsvergaderingen is erkend dat van school A, een school voor meergegoeden, leer lingen gebruik maken die op school B belmo ren3, doch wier ouders fansoenshalve van die'school geen gebruik maken. Deze leer lingen kunnen clan op de school biyven tegen betaling van het gewone bedrag, maar laten dan de meergegoeden hooger school geld betalen, flen fl.20 is waarlijk voor de meest gegoede ingezetenen niet te veel. De heer Den Boer ondersteuut de vraag van den heer de Jonge. Evenredig school geld wordt geheven aan school E, dus kan het aan school A ook. De voorz. herneemt dat op school E onderwijs in de vakken gegeven wordt, die alleen bij 't middelbaar onderwijs te pas komen. De heer de Jonge stelt een voorstel van zijne zijde in den door hem bedoelden geest in het vooruitzicht. Bij den post bijdrage aan de kweek school voor bewaarschoolonderwijzeressen te Leiden stelde de heer de Jonge op de be kende gronden voor dezen post te schrappen, wat door den voorzitter met de bekende argumenten bestreden werd. De stemmen staakten, zoodat de sluitpost der begrooting niet kon worden vastgesteld, wat nu heden avond 8 uur zal geschieden. Aangezien de hh. den Boer en Lambrechtsen daarbij niet tegenwoordig kunnen zyn, zal het voorstel De Jonge wel worden verworpen, dewijl een tweede staking van stemmen als ver werping van een voorstel wordt gerekend. Zonder ongelukken zal echter deze kleine post wel voor het laatst op de begrooting voorkomenden heer de Jonge was het, zoo verklaarde hij, niet om de f10 maar om het principe te doen. Voor zijn voorstel hadden gestemd de hh. de JoDge, Quist, Faberij de Jonge, de Jonge Mulosk Houwer, v. Asperen Vervenne en den Boer. Tegen de hh. Ramondt, Ochtman, Hildernisse, Kakebeeke, Lambrechtsen en v. d. Hoek. De H. O. voor dit jaar werd gesteld op f 1697 03^ De ver moedelijke begrooting is f 101058,21Va. Middelburg. Morgenmiddag 1 uur ver gadert de gemeenteraad ter afhandeling dtr begrooting. Benoemd tot burgemeester van Rot terdam P. Lycklama a Nijeholt, burge meester van Leou warden. Kruiningen. In de vergadering van In gelanden van den polder Kruiningen van Donderdag 29 October jl. is tot opzichter benoemd de heer S. B. Blok te Cadzand met 23 van de 35 geldig uitgebrachte stemmen. De Commissaris der Koningin in Zee land, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 23 October 1891, no. 84ge let op art. 11 der wet van 14 Juni 1857 (Staatsblad no. 17;; maakt bekend, dat de sluiting der jacht op patryzen, in de provin cie is bepaald op Zaterdag 7 November 1891, met zons-ondergang, en dat het tijd stip van de sluiting der jacht op het ove rige klein wild nader zal worden vastge steld. liet drankgebruik in Nederland. Rangschikt men de provinciën naar volgorde van het drankverbruik per hoofd, dan staat Limburg bovenaan2,98 liter; dan volgt Zeeland met 5,59 liter per hoofd. Noord- Holland staat het laagst: 11.27 liter per hoofd. In N.-Brabant heelt men betrekke lijk het grootst aantal vergunningen 1 op de 121 inwonersin Zuid-Holland treft men naar verhouding het kleinste aantal ver gunningen aan1 op de 223 inwoners. Let men op de gemeenten in elke provincie waar het minst aan liters per hoofd is veraccynsd, dan blijkt het laagste cijfer 0,40 liter te zijn (Clinge) en het hoogste 12,52 liter (Middelburg.) Toch is dit nog het laagste maximum-cijfer van alle pro vinciën. In Zeeland zijn 5 gemeenten waar minder dan 1 L. per hoold wordt gebruikt: 21 met minder dan 2 81 met minder dan 5; 3 met meer dan 10; en 6 met meer dan 15 L. per hoofd. In Overijsel zijn nog 8 gemeenten met meer dan 15 liter drankgebruik per hoofd. Den heer A. Montagne Izn., gedurende 63 jaar verbonden aan de gemeente-secre tarie, en op een na de oudste van alle gemeenteambtenaren in Nederland, is met 1 Jan. eervol ontslag verleend. Naar aanleiding vaü een verzoek van den gemeenteraad van Borssele om een aan legplaats aldaar stellen Ged. staten voor dit af te wijzen. Zooals toch uit het in 1889 ingesteld onderzoek is gebleken, is de Staart- nol de eenige plaats nabij Borssele, waar eene geschikte gelegenheid bestaat tot het bouwen van een steiger, terwijl die plaats voor de om of nabij liggende gemeenten (Ellewoutsdijk, Driewegen en Ovezand) gun stiger gelegen is dan het punt aan den dijks- hoek, waar thans het roeibootenveer is. De naast belanghebbende gemeenten zyn niet bereid bevonden de naar deStaartnol leidende wegen van eene kunstbedekking te voorzien en als kunstweg te onderhou den. Uit dien hoofde is door de Staten-ver- gadering afwijzend beschikt op het verzoek om aldaar een steiger te bouwen. Teneinde dit bezwaar te ontgaan, wordt thans de bouw verzocht niet aan de Staartnol maar aan de Zuid nolvoorts wordt gevraagd niet een steiger, maar een pouton of dryvende aan legplaats, omdat uit vroegere beschikkin gen gebleken is dat aan de Zuidnol, met het oog op de belangen der waterkeering, een sieiger niet gebouwd kan worden. De Zuidnol echter biedt ook voor een ponton of drijvende aanlegplaats geen ge schikte gelegenheid. De Directeur van den stoombootdienst. die reeds in 1887 zondereenig voorbehoud heeft verklaard de voorkeur te geven aan de Staartnol boven de Zuidnol, is nader ge hoord. Naar zijne meening zal bij storm weer van het Z. W. tot het Z. O. door het zuiden heen aan die aanlegplaats aan de Zuidnol ontzaglijk veel zee staan. Hij is van oordeel dat een ponton «van constructie als die in de buitenhaven te Vlissingen, doch veel zwaarder, met soliede uithouders aan den wal bevestigd en met zware ankers ver ankerd, wel te houden zal zijn en slechts bij hooge uitzonderingen, b. v. met vlie gend stormweer, moeilyk of in 't geheel niet zal zijn te naderen.» Ook de hoofdingenieur is nog door ons gehoord. Deze heeft niet op 't oog een ijze ren ponton maar een vaartuig, evenals hij vroeger voor Ellewoutsdijk had aan de hand gedaan. De kosten zullen echter aan de Zuidnol veel aanzienlijker zijn dan te Elle- woutsdyk, daar de vaste toegangsbrug een lengte zoude moeten verkrijgen van pl. m. 58 M. in plaats van eene van pl. m. 13 M. Men schrijft uit Zuid-Beveland aan de M i d d. C r t. De financiëele gevolgen van den maat regel, door êenige fabrikanten genomen voor het wegon van suikerbieten, zullen een niet onbelangrjjken post van uitgaaf in de rekening vertegenwoordigen. De vergoeding, die aan de onderling ver plaatste agonten wordt verleend, bedraagt een aardig sommetje voor ieder per week. Oppervlakkig bewonderen de producenten de handelwijze van hunne afnemers, daar het wegen der bieten geregeld geschiedt op weegbruggen door beëeaigde personen, zoo dat de bepaling van het gewicht officieel wordt geconstateerd. Overlegging van de weegbewyzen waren derhalve voldoende te achten om den prijs van het geleverde vast te stellen. Men ervaart echter alge meen dat de voornaamste werkzaamheid der wegers bestaat in het taxeeren der bieten. De bepaling van het percentage neemt in veler oog een schadelijke verhou ding aan. De landbouwers beginnen hoe langer hoe meer in te zien dat de teelt van suikerbieten te veel wordt gedrukt. De geringe opbrengst per hectare wordt toegeschreven aan den invloed van bijzon der zaad, daar de andere wortelgewassen, zooals mangels en peeën, welke voor eigen gebruik zijn gezaaid, ook dit jaar weer de bieten verre in grootte overtreffen. Hetgeen van de peeën moet worden afgesneden om hen leverbaar te maken bedraagt per hec tare honderden ponden. En de tarra stijgt tot 15 pCt. per 1000 kg. Geen wonder dat velen in twijfel gaan trekken of zij zich in 't vervolg nog zullen laten vinden voor f9 of f9.50. Door de kolenvereeniging Uit voor zorg te Goes werd "Woensdagavond in het koffiehuis Bell evue een algemeene ver gadering gehouden, die door ruim honderd personen bezocht werd. Er werd besloten voortaan het boekjaar te doen loopen van ultimo September tot primo October. Om dat op dit tijdstip de wintervoorraad inge kocht wordt, was dit voor den gang van zaken ongeregelde administratie wenschelijk. Volgens rekening van den penningmeester bedraagt het aantal leden, dat bij de oprich ting 357 beliep, thans 373. Afgeleverd werden 1427l/a hectoliter steen kolen tot een bedrag van f 1197,50. Een deel tegen 85, een ander tegen 80 cent per hec toliter, terwijl als wintervoorraad in het pak huis zijn geborgen 2000 hectoliter. Vooral in verband met de vele werkzaamheden van den penningmeester werd een post van f 100 uitgetrokken voor het bestuur om onderling te verdoelen. Met het oog op ongelijkmatige betaling in de onkosten, die nu in omslag 75 cent per lid bedragen, zal voortaan een kleine winst van pl. m. 3 cent per hectoliter berekend worden; de bode, wions salaris van f75 op f 150 is gebracht, zal de steenkolen moeten thuis bezorgen zonder 5 cent per mud ver goeding omdat dit den mingegoeden te veel drukt zullen de kolen voortaan uit het pak huis voor den zelfden prijs als uit het schip worden afgeleverd. Als bestuursleden werden bjj acclamatie herbenoemd de heeren G. A. Weide, D. de Wilde en J. J. G, v. d. Broeke M. C. Onlangs kwam te Tilburg eene vrouw uit Loon op Zand onderstand vragen voor haar huishouden, bestaande nit man, vrouw en drie groote kinderen. Op de haar gestelde vraag hoe het kwam, dat ze den kost niet kan verdienen, ant woordde ze Haar oudste jongen zou gaan trouwen en zou reeds ondertrouwd zijn, maar hij moest eerst voor zes weken naar de «parapluie», wegens mishandeling en dron kenschap; vader moest voor veertien da gen naar de «parapluie» wegens smokke larij, en als vader terug was, dan ging moe der, want «da weette wel, samen gaat dat niet»tegelijkertijd moest ook het jongste dochtertje naar de «parapluie». De slotsom dezer rekening was, dat lui die zoo gratis aan den kost komen, geen onderstand noodig hebben. (T. C.) Als een bewijs, dat niet alleen in Schiedam maar ook elders de branderyen in waarde verminderen, kan dienen, dat in Delfshaven te vergeefs voor f 22,000 te koop worden aangeboden twee branderyen met eene mouterij, de laatste met inboedel. Twaall jaar geleden zijn deze drie percee- len door den tegenwoordigen eigenaar ge kocht voor de som van f70,000. Voor het doel waarvoor deze perceelen oorspronke lijk bestemd zijn, doen zij sedert lang geen dienst meer. Zij worden door den eigenaar verhuurd tot berging van graan. Een vreeselijk ongeluk had plaats aan de stoomhoutzagerij te Delft. Bij het verleg gen van een drijfriem werd een werkman, vader van een talrijk gezin, door een der zagen gegrepen en kwam op verschrikkelijke wijs om. Naar men zegt, had de ongeluk kige gehandeld tegen de uitdrukkelijke voorschriften, die ter voorkoming van on gelukken aan die fabriek bestaan. Een boerderij te Westknollemlam is een prooi der vlammen geworden. Een spuitgast werd door een omvallenden schoor steen doodelijk gekwetst. JENEVER. Het gebruik en misbruik der alcoholische dranken heeft zijne geschiedenis. De oude Galliërs hadden het grootste ge tal hunner nederlagen aan het onmatig ge bruik van wijn en andere gistende dranken te wijten, en deze verderfelijke drift wisten hun doodsvijanden, de Romeinen, wonder- goed te prikkelen en te vermeerderen. De Galliërs werden onderdrukt door de zelfde oorzaak, die de verdwijning der Rood huiden, slachtoffers van het vuurwater, grootendeels heeft teweeg gebrachtte recht schrijft Brillat-Savarin «De volkeren der Nieuwe Wereld werden schier evenzeer door de jenever als door de vuurwapens onderworpen en vernietigd». Vóór 200 jaar was de alcohol alleen by de apothekers verkrijgbaar. Th ans, helaas! wordt hij in België alleen met duizenden tonnen rondgestuurd. Men verhaalt, zegt Huydekoper, dat de Engelschen in 1585 brandewijn gaven aan hun soldaten in Zeeland, om ze tegen de vermoeienis te harden. Na 1672, toen de invoer van wijn en brandewijn in Holland verboden werd, be gon men met het gebruik van graanbran- dewijn, tot toen slechts ;als geneesmiddel, onder den naam van spiritus frumenti bekend. Het oudste plakkaat, waarin de brandewijn van graan vermeld staat, dag- teekent van 1668: eerst in 1692 begint men van jenever te spreken. In Engeland was bier de algemeene drank, tot aan de regeering van Willem III. Het is vooral sinds het einde der vorige eeuw, dat men algemeen jenever begon te drinken. En wie telt de slachtoffers, die de jene ver al dien tijd gemaakt heelt? Omtrent het plotseling ontstaan van een nieuw eiland in de nabijheid van Pan- tellaria deelt de Freisinnige Zeitung de vol gende bijzonderheden mede Pantellaria zelf is geheel vulkanisch en bestaat voor het grootste gedeelte uit tra- chytlava. Reeds eenmaal, in 1831, had er een dergelijke uitbarsting plaats. De zee tus- schen Pantellaria en Sicilië verhief zich toen herhaaldelijk tot eene hoogte van 90 A100 voet, nadat verscheidene schokken gevoeld waren. Uit de opborrelende watermassa steeg eene dikke rookwolk op, nu en dan gepaard met vlammen. De zee was weldra bedekt met eene poreuse, lichte steensoort en den volgenden dag zagen de bewoners van Pantel laria een nieuw eiland van 200 voet hoogte voor zich. Het eiland, Fernandea of Julia genaamd, verdween echter langzamerhand, daar het slechts eene zeer losse formatie was. Het eiland Pantellaria behoort in eigen dom aan de familie Requesens en vormtéén afzonderlijk vorstendom. Het heeft eene op pervlakte van 150 vierkante KM. en wordt door 7500 menschen bewoond, waarvan 3000 in de hoofdstad Panellaria. De koningin van Engeland draagt altijd een armband, waaraan een menigte kleine medailjons hangen. Aan dezen arm band nu is een merkwaardige bijzonderheid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1