BIJVOEGSEL. 1891. No. 10. Donderdag 22 October. Zesde Jaargang, VERSCHIJNT F. P. IFHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES ëlken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers 0.02f. UITGAVE VAN G. M. KLEM KERK. te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Vergadering van den Gemeenteraad van Mid delburg van Woensdag 21 October 1891. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen eenige missiven van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van vroeger genomen raadsbesluiten, alsmede eenige brieven van dankbetuiging voor in de laatste vergade ring gedaan benoemingen, alsmede een schreven van den Inspecteur van het genees kundih staatstoezicht, berichtende dat hij uit een chemisch oogpunt geen bezwaar heeft tegen het bouwen van eene school op de afgesloten begraafplaats aan de Oostkerk. Ingekomen zijn lo, een adres van P. J. Hubregtse over eene lantaarn geplaatst bij zijne woning. In handen van B. en W. gesteld om advies 2o. een adres van J. J. Hendrikse en Schluter over den toestand der Abdijpoort. Mede ten fine van advies gesteld in handen van B. en W. 3o. een adres van eenige handelaars in brandstoffen over verkoop in het klein van cokes door de gasfabriek. In handen van B. en W. 4a. eene missive van den Arrondisse ment® Schoolopziener, die er op wijzende dat op de scholen A. en B. de vroegere gym nastieklokalen reeds z(jn ingenomen voor de gewone lessen, eene lans breekt voor liet nut van het onderwijs in de gymnastiek en in overweging geeft aan die scholen nieuwe lokalen te doen bouwen. De heer Tak zou dit schrijven in handen van het Dag. Best. willen stellen, met uit- noodiging bij het uitbrengen niet uit het oog te wdlen verliezen de gemeente-gy.n- nastiekscholen, die meestal leeg staan. De heer E. P. Schorer geeft in over weging, met de voorstellen van B. en W. en van den heer Snijders omtrent nieuwen schoolbouw in de vorige vergadering be handeld, ook het schrijven van den Arr. schoolopziener te zenden aan de Comm. van Toezicht op het lager onderwijs. De heer Tak is van meening dat het ad vies van B. en W. eerst dient gehoord te worden later kon men nog altijd tot de toezending aan de Commissie van Toezicht besluiten. Conform het voorstel Tak in handen van B. en W. om advies. 5o. een adres van P. J.de Broekert en Co. om verlenging van huur van een stukje gemeentegrond. In handen van B. en W. om advies. 6. een adres van P. de Kan om vernieu wing van erfpacht. Het advies in handen van B. en W. lo. een adres van G. P. Wattez over den bij zijne woning, hoek korte Delft en Korte St. Pieterstraat, geplaatsten telefoonpaal. De voorz. stelt voor dit adres mede in handen van het Dag. Bestuur te stellen. De heer Snijders betreurt het dat de ingekomen stukken niet steeds voor de leden ter visie liggen, maar inzonderheid doet het hem leed dat dit met het onder- werpelijk stuk ook niet het geval geweest is. Niemand zal die telefoonpalen eene ver fraaiing voor onze stad noemen, maar erger is het wanneer ze zoodanig geplaatst wor den, dat ze overlast en schade aan de in gezetenen berokkenen. Dat dit met den telefoonpaal in kwestie het geval is, wie zal het betwijfelen Tegen de dakgoot van den rekwestrant geplaatst, .veroorzaakt hij dezen schade, getuige de inkerving reeds in den telefoonpaal zichtbaar. Bovendien is de paal voorzien van klampjes, die de bestijging zeer gemakkelijk maken, zoodat ook de veiligheid van adressant bedreigd wordt In art. 10 der algemeene politiever ordening vindt hij dat alle verhevenheden moeten geankerd zijn, waarom hierop bij de telefoonpalen eene uitzondering gemaakt. Bij vroegere concessiën was er steeds sprake van rekken, ook van ijzeren palen, en nu plaatst men onooglijke gevaarte, zonder dat de Raad gehoord is, die er toch zijne sanc tie aan had moeten hechten. Hij vermeent dat het Dag. Bestuur in deze dan ook zijne bevoegdheid is te buiten gegaan, en, met het vriendelijk verzoek voortaan ook de in gekomen stukken voor de leden ter visie te leggen, wil hjj het onderhavig adres, in plaats van het in handen te stellen van B. en W. ter visie gelegd zien voor de leden om het te behandelen in eene volgende zitting. De heer den Bouwmeester wil niet be twisten dat de palen onooglijk zijn, maar hjj betwist dat het Dag. Bestuur zijne be voegdheid zou zijn te buiten gegaan. De Raad heeft de concessie verleend en B. en W. tevens gemachtigd voor de uitvoering in al hare onderdeelen te zorgen en te waken Het is dus rationeel dat het Dag. Restunr, toen concessionarissen met het plaatsen van rekken, hetgeen hun finantiëel veel voor- deeliger zou geweest zijn, op zooveel moeie- lijkheden stuitten, de palen, zooals zij door hen werden voorgesteld, goedkeurde. Boven dien het plaatsen van den paal in kwestie heeft plaats gehad in overleg met adressant, terwijl de geheele kwestie den Raad eigenlijk niet aangaat, maar eeue zaak is tusschen adressant en concessionarissen. De heer Keole zegt dat de klachten van adressant niet ongegrond zijnhij begrijpt niet hoe men tot het idee gekomen is om dien paal daar te planten niets zou in den weg gestaan hebben om hem in de St. Pie terstraat 1 a IV2 meter achteruit te bren gen en zoodoende onschadelijk te maken. Nu dient hij tot last van adressant, bij wes tenwind beschadigt.jhjj zijn eigendom en de klampjes, bij dezen paal waarom be grijpt nij niet veel lager zijnde dan bij andere palen, bedreigen zijne veiligheid. De heer de Ligny, wiens woning in de onmiddellijke nabijhei 1 gelegen is, beaamt mede het gegronde der klachtenhij ook kan zich geen denkbeeld vormen hoe men er toegekomen is die klampjes zoo laag te stellen, dat zij een ladder vormen, bereik baar voor straatjongens, die er tegen opklim men, om zelfs op de dakgoot van adressant plaats te nemen. Het voorstel Snijders om het adres ter visie van de leden te leggen wordt hierop aangenomen, alleen de beide wethouders verklaarden zich er tegen. Van den gemeente-ontvanger was inge komen een verzoek om zijn borgtocht, thans bestaande in Inschrijvingen op het Grootboek der 2V»% nationale Schuld, ter waarde van f37800 te vervangen door een hypothecair verband op in Walcheren gelegen vaste goederen, ter grootte van 32 65.72 hectaren, in 1889 voor de berekening van het recht van successie getaxeerd op f 31200. B. en W. stellen den Raad voor die vervanging goed te keuren, waartoe zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten werd. Op een verzoek van W. A. de Rijcke om aan hem een stukje gemeentegrond in het Schuttershofstraatje te verkoopen, adviseer den B. en W. tot den verkoop over te gaan, tegen den prijs van f300, plus de rechten en kosten op den verkoop vallende. De heer van Hoek heeft zich vroeger reeds een tegenstander van dergelijke ver koopen verklaard. Hij is en blijft tegen vervreemding van alle gemeente-eigendom, ti nzij men er een aanzienlijk voordeel mede behale of in geval van uiterste noodzake lijkheid. Aan een dezer twee vereischten voldoet de onderwerpeljjke vervreemding niet en kan hij er dan ook zijne goedkeuring niet aan hechten, te meer daar het zeer goed zou kunnen, dat de gemeente, tot ver breeding der straat of anderszins, den grond noodig bad. Het nageslacht zal bet mis schien betreuren dat wij zooveel grond ver kochten, bet is waar, we gebruiken het pro venu tot delging van schuld, maar die schuld zou toch gedelgd worden en de grond tevens kunnen worden behouden. De heer Koole had niet gedacht dat de heer van Hoek met zijn algemeen bezwaar bij dezen verkoop zou voor den dag gekomen zijnwel degelijk brengt het algemeen be lang den verkoop mede, daar hij een einde maken zal aan den tegen woordigen ter plaatse heerschenden toestand, die in den afgeloopen nacht nog tot een betreurens waardig rumoer ontaard is. De heer de Stoppelaar is ook van meening dat het belang der gemeente er bij be trokken is. De confrérie van St. Sebastiaan zal de erfpacht niet continueeren en er wordt door den verkoop een einde gemaakt aan een toestand, die tot betreurenswaardige tooneelen aanleiding geeft. De heer Snijders is van zijne primitieve meening om zooveel mogeljjk gemeentegrond te verkoopen teruggekomende voorge nomen schoolbouw heeft hem dezer dagen nog doen blijken dat werkelijk zich het geval zou kunnen voordoen dat gebrek aan terrein zou ontstaan; hij deelt in dit op zicht dan ook geheel het gevoelen van den heer v. Hoekdoch, aangezien eenige zijner medeleden vermeenen dat hier van een al gemeen belang sprake is, zou hij in over weging geven, de erfpacht van den grond aan adressant over te dragen. De heer de Stoppelaar zegt dat de adressant een nabijstaand huisje wil koopen, dat door den aankoop van dit huisje het algemeen belang juist bevorderd wordt, doch dat adressant het huisje niet kan koopen, zonder den grond in kwestie in eigendom te hebben. De heer van Hoek is van meening dat adressant even goed zijn doel zou kunnen bereiken, wanneer de grond hem voor 40 of 50 jaren in erfpacht gegeven werd vervreemding had dan ten minste niet plaats. De heer Koole beweert dat adressant hiermede zijn doel niet kan bereikenhij is voor verkoop, te meer nu een prijs ver kregen wordt gelijkstaande met de gekapi taliseerde erfpacht. Het voorstel van B. en W. om den grond te verkoopen wordt daarop aangeno.men met 14 tegen 3 stemmen, die van de heeren Jeras, Snijders en van Hoek. Goedgekeurd werd zonder discussie een voorstel van B. en W. betreffende ruiling met O. J. van Maldegem van grond bij de Loskaai en Goesche korenmarkt. Van Mal degem was slechts tot den ruil bereid bevonden geworden, wanneer de gemeente de kosten en rechten voor hare rekening nam en bovendien eenige op een kostprijs van ongeveer f 100 geraamde werken liet uitvoeren. Zonder discussie werden nu goedgekeurd lo. de staat ad f 289,27V2 oninbare posten inkomstenbelasting 1887 en 2o. het 1ste suppletoir kohier inkomstenbelasting 1891, ten bedrage van f 826.6272- Thans volgde eene geheime zitting. Na heropening der openbare werd over gegaan tot het benoemen van een assistent bij het onderwijs in het teekenen aan de bi.t'geravondschool, cursus 1891/92, waartoe met algemeene stemmen op eene jaarwe ide van f 200 benoemd werd C. Geldof, en 2o. tot de benoeming van een leeraar bij den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers, waartoe door B. en W. het volgend drie tal werd aanbevolen W. H. Hasselbuch, D. van Oo-tveen en W. O. Swaving. Bij stemming verkregen van Oostveen 11, Swa ving 4 en Hasselbach 2 stemmen, zoodat eerstgenoemd tot leeraar werd aangesteld. Ter tafel komt de begrooting van de schutterij 1892, vermoedelijke uitgaaf f3495 waaronder f1225 voor het muziekkorps, tegen een vermoedelijke ontvangst van f30 voor boeten enz,, zoodat het deficit ad f 3465 door eene toelage uit de gemeente kas moet gedekt worden. De heer Koole wijst er op dat V3 der uitgaaf bestemd is voor het muziekkorj s, dat in zijn oog zich niet verdienstelijk ge noeg maakt om zulk een uitgaaf, die beter kon besteed worden, te wettigen. Het pu bliek vermeent hij hecht ook niet zoozeer aan dat muziekkorpsbij de oefeningen der schutterij i» het niet tegenwoordig doet het met de schutterij een- of tweemaal jaarlijks eene militaire wandeling door de stad, dan hebben van de zijde des publieks allerlei onhebbelijkheden plaats, tot zelfs in de gelederen der muzikanten wordt gedron gen en bij openbare uitvoeringen heerscht zoodanig rumoer, dat het al den schijn heeft dat het publiek zich al zeer weinig om het korps interesseert. Een bepaald voorstel wil hij niet doen, maar hij heeft gemeend er toch op te moe ten wijzen dat die uitgaaf zijns inziens nut tiger kon besteed worden. De heer F. G. Sprengev meent dat de heer Koole onjuist oordeelt over de diensten die het korps prest» ert en dat de tijd voor den Raad te kort en te kostbaar is, om met zulke beuzelingen zich in te laten. Mis schien is de heer Koole geen lief hebber van muziek en is hij omtrent onhebbelijkheden verkeerd ingelicht, zonder zich met eigen oogen overtuigd te hebben. En wat het publiek betreft, dezer dagen hebben lijsten gecirculeerd om vrijwillige bijdragen tot instandhouding van het korps en is het hem op ondubbelzinnige wijze gebleken, dat het publiek het korps zeer waardeert. De heer Koole «preekt niet van waardee ring van het korps, dat goede muzikanten in zijn midden kantellen. De heer Sprenger vergist zich met te beweren dat hij geen liefhebber van muziek zou zjjn, integendeel hij heeft al meer dan eens sterk geijverd voor de oprichting van een fanfarenkorps, en dat hij zich niet met eigen oogen over tuigd zou hebben, berust ook op eene ver gissing, want zelfs is hij 5 jaar schutter geweest. Hij vindt met zulke enorme uitgaaf het korps overtollig, want voor de weinige feestelijke gelegenheden zou het niet moeilijk vallen een ander korps te engageeren. De begrooting wordt hierop goedgekeurd, zoomede die voor 1892 van het burgerlijk armbestuur, in ontvang en uitgaafï34519,56 met eene gemeentesubsidie van f 28600. Aan de 0 de is thans de begrooting der gemeeiitegasfabriek, dienst 1892. INKOMSTEN. Opbrengst der fabriek l) a Opbrengst van gas aan par ticulieren en administratiën b Voor de straatverlichting Verdere ontvangsten a Van de gemeentekas voor petroleumverlichting der buitenwijken b Ontvangst van nevenpro ducten c Huishuur en vergoedingen d Huur van gasmeters e Verkocht materieel voor aanleg leidingen en ande re artikelen Ontvangst uit de gemeente kas voor nieuwe werken Van de gemeente ontvangen kasgeld t 55400,— 7565,— 260,— 18960,— 78.— 3500 2000,— Memorie. 40000,— Totaal der inkomsten f 117763, UITGAVEN. Aankoop van grondstoffen materieel, gasmeters enz.3) a. Aankoop van grondstoffen 40400, b Aankoop van gasmeters 2000, Kosten van onderhoud, salaris sen, loonen, lasten enz.M a Kosten van salarissen en loonen 15500. b Kosten van belastingen en assu- tiën980. c Kosten van gewoon onderhoud 8400, d Kosten van diverse kleine uitg. 650, Vergoeding aan de gemeente voor het uitsluitend recht om qaspiipéiï in de straat te leg gen. 5)9477.— Onvoorziene uitgaven 356, Kosten voor nieuwe werken c) Memorie Goed slot.10000. Teruggaaf van opgenomen kas geld 40000. Rente voor opgenomen kasgeld Memorie Totaal der uitgaven f 127763,— 1) a. De opbrengst van gas is aldus be rekend 660000 M2 gas aan particulie ren en administra tiën, f0,08V2 fna aftrek van f 700 voor percentsgewij ze korting/ f 55400. 110000 gas aan straatver lichting 7565. 10000 gas in de fabriek te gebruiken Nihil. 140000 gas 15 pCt. verlies. 920000 M3 g»s f 62965.— Het gasverbruik aan particulieren en admi nistratiën is ongeveer 10 pet. hooger geraamd dan in het gebruik 1890 terwijl dat voor de straatverlichting in verband niet de uitbrei ding, die daaraan gegeven is, mede is verhoogd (met inachtneming der korting!. 2) a. Deze post is gelijk het vorige jaar geraamd; onder iie werkelijke ontvangsten wordt tevens de vergoeding voor seinlichten opgenomen. b. De opbrengst der nevenproducten wordt aldus gesplitst lo. 38000 H.L. cokes, a 40 cl. f15200 2o. gaskalk, afgewerkte ijzeraarde, sintels, vuvrvast materiaal. - 100 3o. 1380 H.L. teer, a f 2.—- 2760 4o. ammoniac-water- 900 f18960 Om 920000 M3. gas te kunnen producee- ren zijn 46000 H.L. steenkolen noodig, die op hunne beurt (de cokesproductie op 1,4 H.L. per H.L. steenkolen berekend/ongeveer 64000 H L. cokes zullen opleveren. Stelt men het cokesverbruik in de fabriek op hoogstens 26000 H.L., dan blijven er nog 38000 H.L. over, die a f 0,40 verkocht kun nen worden. De opbrengst van gaskalk, sintels enz., evenals die van het ammoniacwater, is gelijk het vorige jaar geraamd, die van het koolteer daarentegen is eenigszir.s hooger gesteld kunnen worden. d. De huur van gasmeters is, met het oog op het toenemend aantal gasverbruikers, met f100 verhoogd. 3) Deze grondstoffen zijn lo. 46000 H.L. steenkolen, a f0,85 f 39100 2o. ijzeraarde en kalk .- 500 3o. petroleum, lijnolie, hennep, mastiek enz- 800 f40400 Om de btnoodigde 920000 M3. gas te kunnen produceeren zijn, wanneer de op brengst per H.L. op pl. m. 20 M3. gas wordt gesteld, 46000 H.L. steenkolen noodig, waravan de prijs, franco in het magazijn berekend, op f0.85 geraamd wordt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5