INGEZONDEN STUKKEN, MA RKTBERICHT EN- Afloop Verkoopingen enz. BURGERLIJKE STAND. AANBESTEDING. Overzicht van Verkoopingen. honigraten te bezichtigen, die de bijen heb ben aangebracht in het beeld van de Vrij heid, dat het Stadhuis troont. Dit standbeeld heeft eene hoogte van vijf meter, terwijl de koepel van het gebouw honderd meter boven den grond is. De commissaris bevond, dat de geheele godin met honig is gevuld en men er eenige tonnen voorraad aantreft. De bijen vliegen door de neusgaten der Vrij - heid in en uit. In het hospitaal te Turijn zijn drie leerlooiers onder behandeling geweest, aan getast door miltvuur. Twee hunner herstel den, doch de derde stierf. De huiden, door hen bewerkt, waren in de open lncht in de zon gedroogd en ten deele met kalkoplossing behandeld. Vooral wordt aan de inwerking van het zonlicht op de sporen de verzwak king van de smetstof toegeschreven, zoodat de beide anderen minder fel aangetast, ge- 'ukkig herstelden. De «National Zeitung» weet te melden dat bij den storm der vorige week te Bristol boomen en telegraafpalen werden «ont worteld» «De Standard» heeft bericht ont vangen uit Odessa dat de Russische regee ring besloten heeft de Jodenvervolging in Rusland te staken. Een Russische kozak, Jemuranow, heeft een soort vischmeel uitgevonden dat in dezen tijd van gebrek een hulpvoedings middel zal zijn. Hij maakt het van het vleesch van verschillende vischsoorten en bereidt het aldus verkregen meel tot een voedzame brei of soep. Een groot voordeel van deze nieuwe spijs is boyendien dat zij lang kan bewaard worden. Éen kleine toe voeging van tarwe- of rijstmeel en kool maakt haar nog smakelijker. De konijnenplaag in Australië. Vol gens het \ictoria Yearbook schat men de door konijnen in meer of minder bezochte landerijen in Victoria op 7 pet. van de ge heele oppervlakte der kolonie. Voor de uitroeiing werd van 1879 tot 1888 de som van 143.200 pond sterling uitgegeven. Het geldelijke verlies, dat de kolonie door de invoering van konijnen aan gras- en bouw landen in de laatste elf jaren heeft gele den, wordt op omstreekt 3 millioen geschat. Ieder grondeigenaar is tot. verdelging der konijnen op zijne landerijen wettelijk ver plicht op eene bcete, die tot 100 pond stij gen kan. Men heeft fretten, wezels en ichneumons ingevoerd, maar deze bleken even groote vijanden van pluimgedierte der kolonisten te zijn, als van de konijnen De voorslag van Pasteur om door het inenten van hoendercholera de konijnen te verdel gen, heeft in de practijk geen resultaten gehad. Het ingeënte dier sterft wel, doch besmet de andere konijnen niet. Het werk zaamste middel bleek vergiftiging te zijn. Men bezigt daarvoor met phosphorus be deelde tarwe of haver, met arsenicum ge mengde zemelen of stroo, strychninewater, gele tapen met arsenicum, of wanneer alle uitgangen der holen verstopt kunnen wor den, doodt men de konijnen door berooking met zwafelkoolstol. Sedert drie jaren is de plaag zeer veel verminderd en op het oogen- blik niet meer van beteekenis, Maa rhet nalaten van de krachtige vervolging zou spoedig den vroegeren treurigen toestand doen herleven. De heer B. Brook, die met het oppertoezicht over deze zaak belast is, rekent uit, dat twee paren onder gunstige omstandigheden binnen drie jaren tot het enorme cijfer van 5.000.000 kunnen aan groeien. Een drama op ree. Men meldt uit Plymouth eenige bijzonderheden omtrent de schipbreuk van de bark «Ellen». Het schip voer van New-Castle naar Noumea en trof een geweldigen storm. Ondanks alle manoeuvres en onophoudelijk pompen gedurende drie dagen drong het water op een onrustbarende wijze in het schip, zoo dat de uitgeputte bemanning besloot het te verlaten. Zij hadden geen water en zeer weinig levensmiddelen. De boot, waarin tien mannen, werd naar de kust gestuurd, maar altijd bleef het ruw weer en ieder oogenblik dreigde het zwakke vaartuig door de golven bedolven te wordenverscheidene dagen verliepen er zonder dat de hulpa- loozen een zeil aan den horizont ontdekten zij verzwakten door uitputting en gebrek aan voedsel meer en meer. De kapitein van de «Ellen,» door wan hoop overmand, verloor alle geestkracht. Hij stierf, na krankzinnig te zijn gewor den lachend en zingend ging hij den dood tegemoet. De hofmeester stierf dienzelfden dag. Nadat de overige matrozen de gebeden der stervenden bij de lijken hadden opge zegd, wierpen zij den treurigen last in zee. Den achtsten dag schepte de boot veel wa ter twee matrozen werden door de golven opgelicht en in zee geslagen, terwijl een derde mede verdronk. Na drie dagen lijden werden drie matrozen krankzinnig door het drinken van zout water en een van hen sprong in een vlaag van waanzin te water en verdronk. De overblij venden wai en negen dagen zonder drinken en twee etmalen zonder eten, na eene ontbering nog van de zeven voorgaande dagen, toen zij eindelijk de kust zagen opdoemen. Ge durende - de landing verdronken nog drie der overige schipbreukelingen, slechts één matroos bereikte den oever in een aller- ellendigsten toestand. De kleine kroonprins van Duitschland laat geen enkele gelegenheid voorbijgaan, om zijn jongeren broertjes zijne meerderheid te doen gevoelen. Onlangs werd de keizer in zijn arbeid ge stoord door het geschrei der kinderen, die in eene nevenzaal met elkander speelden Toornig opent hij de deur en vraagt naar de oorzaak van het huilen. «Wel,» ik heb hen eens bewezen, wie hier de kroonprins was,» riep deze triomfeerend uit. «Ze wil den mij niet gehoorzamen.» «Heel goed, mijn jongen,» antwoordde zijn keizerlijke vader, «maar nu zal ik je toch eens toonen, wie hier keizer is.» Wat er verder gebeurde, behoeft niet gemeld. De hoeveelheid metaal die dagelijks in 'stof verkeert, en voor de nijverheid verloren gaat, is groot. Uit onderzoekingen door de Belgische regeeriDg blijkt bijv. dat een spoorbaan van 7500 meter lengte door den invloed van een daarover rijdenden trein gemiddeld een kilogram aan ijzer of staal verliest. Neemt men nu aan dat op d« spoorbanen dooreen genomen 10 treinen in 24 uur loopen, dan krijgt men voor het g heele spoorwegnet der aarde van 450 duizend k lometer lengte een ijzer- en staal verlies van 60 duizend kilo per dag. Ge ruststellend hier tegenover is de wetenschap dat de 18 duizend miljoen K.G. rails op deze wijze nog 1000 jaar kunnen bereden worden eer ze op zijn. -Zekere Haley te Mew-York is dezer dagen gestorven aan bloedvergiftiging, ten- ge mlge van een vuiststoot dien hij bij een twist aan iemend had toegebracht. Haley had bij die gelegenheid den man twee zijner voortanden uitgestooten waardoor het bloed zich aan de wonde in Haley's hand had medegedeeld en zich twee dagen later ver schijnselen voordeden van bloedvergiftiging. Hij weigerde de hand te laten afzetten en de doodelijke kwaal spreidde zich snel door het geheele lichaam met opgemeld gevolg. De bruidsluier. Reeds .in Genesis XXIV 65 wordt gewaagd van den sluier der bruid, dus wel een bewijs, dat hij reeds in overoude tijden in gebruik was. Onder de Ar.glo-Saksers was het de gewoonte, dat het bruidspaar, terwijl het den priesterlijken zegen op hun verbond ontving, onder een vierkant stuk laken stond, dat boven hunne hoofden werd vastgehouden door groote, sterke mannen, naar men beweerde om het blozen der bruid te verbergen. Dat is, volgens de meening van vele geleerden, de oorsprong van den bruidsluierhet schijnt echter evenwel tot de zeden der oude vol keren behoord te hebben, dat de aanstaande jonge vrouw het gelaat omsluierdein Tur kije is zij verplicht om dit acht dagen lang vóór haar huwelijk te doen niemand, zelfs niet hare naaste bloedverwanten, mogen haar gezicht dien tijd aanschouwen. In Grieken land ging men nog verderdaar moest de bruid zulk een langen sluier dragen, dat. zij hare geheele gestalte daarin wikkelen kon, en, alleen wanneer zij de echtelijke woning als vrouw betrad, mocht haar man haar daarvan ontdoen, en een kus op hare lippen drukken. In Japan en in Perzië is een sluier dragen voor de bruid ook ver plichtend, terwijl zij in Egypte niet door den bruidegom aangesproken, begroet of aangeraakt mag worden, voordat het huwelijk gesloten is't spreekt van zelf, dat zij voortdurend dicht gesluierd is. Een belangrijke vondst Is gedaan op den Theodulgletscher in Zwitserland. Reeds in 1887 vond men op dezen 3322 meter hoogen bergpas een hoefijzer, waardoor een oude overlevering dat in vroegere tijden deze pas niet met gletscherijs was bedekt, aan waarschijnlijkheid won. Thans heeft men er verscheidene oude bronzen en zilveren Romeinsche munten gevonden, vertoonende de beeltenissen van Augustus en Diocleti- anis die 12 eeuwen geleden leefden. Ook de voorschriften zijn nog duidelijk te lezen. Waarschijnlijk liep er vroeger een handels weg over den Theodul. Stoomtram YllssiugenMiddelburg. (Winterdienst.) Vertrekuren Van Vlissingen vm. (Remise) 4,55, (Zeilm.) 6,30, 8, 9,30, 11, nm. 12.30, 2, 3,30, 5, 6.30, 8, 9,45 (alleen op werkdagen), 10, (alleen op Zon- en feestdagen). Van Middelb.vm. 5,30, 7,15, 8,45,10.15, 11,45, nm. 1,15,2,45, 4.15, 5,45, 7,15, 8,45, 10,30 (alleen op werkdagen), 11,(alleen op Zon- en feestdagen.) Stoombargedienst tusscben Middelburg eu Vlissingen en tusschenliggende plaatsen. Winterdienst. v. Middelburg: vm. 6.20, 8,— 9,20,10, 11.midd. 12.nm.1,40, 2,30-j-, 3,45, 5,-f, 6,30, 8,-f. Vlissingen vm. 7.45, 9,5f, 10,,11. midd. 12.namidd. 1.2.30,3,30+, 4,30, 6,-f, 7,30+, 9, De duiden de reizen aan waarbij aan de Abeele en Souburg wordt aangelegd. NB. Alle booten leggen aan de Keersluis aan. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur 't Gebeurt wel eens dat de Walcheren meert op eene plaats, die voor de mailboot gereserveerd is. Daardoor misleid is mqne vrouw op een mailboot terecht gekomen, toen zij naar Breskens moest en heeft dien tengevolge een reisje meegemaakt in den storm van Dinsdag nacht. Tot nog toe heeft echter de maatschappij haar geen f 48 laten betalen voor een reis, die zij onwille keurig heeft meegedaan. Dit tot inlichting van uw berichtgever. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN. Aardenburg17 Oct 1891. Mijnheer de Redacteurl Gaarne zou ik nog als laatste woord in de bewuste Zondagavond quaestie het vol gende willen opmerken. Men meende mij te kunnen verzekeren en velen waren van oordeel dat H. lid was der Ver. Spr. 23 23a. Nu doet H. uitkomen dat hij dat be doelde lid niet is en vervallen natuurlijk de daarop betrekking hebbende opmerkin gen in mijn vorig stukje. Toch ben ik uit H's repliek niet over tuigd, dat hij met kennis van zaken in dezen heeft geschreven maar wèl dat h\j mq belachelijk tracht te maken door rnij iets te laten zeggen, wat ik gezegd noch bedoeld heb. Nu mag aangenomen worden dat H. geen lid van Spr. 23 23a is en ik ook niet mag gelooven dat hjj deze Ver. bjj het publiek aan de kaak heeft willen stel len, maar wel dat waarachtige belangstel ling in de zaak onzer J. V. hem tot schrij ven heeft aangezet, noodig ik hem beleefd uit t >t een samenspreking over deze quaes tie, dan zal ik trachten hem te bewijzen wat ik kortheidshalve beknopt terneer- schreef en kan ik of hij van dwaling over tuigd worden. Gaarne geef ik nu reeds de verzekering, wanneer hij meent dat ik niet «net» tegenover hem gehandeld heb, dit niet mijne bedoeling was en het mij in dat geval leed doet. Over de degelijkheid van beide stukjes laat ik gaarne het oordeel over aan hen, die met de toestander, bekend zijn. Niets zal mij aangenamer zijn dan op vriendschappelijke en broederlijke wijze over dit voor mij belangrijke punt te spreken. IC. L. C. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u voor het volgende een plaatsje in uw blad en zeg u daarvoor nu reeds mijn dank. Met genoegen nam ik onlangs kennis van het Ingez. stukje van Mr. C. Lucasse naar aanl. van de opname van het vuile stukje in de Midd. Crt. Z.Ed. drong bij vernieuwing er op aan om toch zooveel mogelijk uw blad te steu nen en van haar gebruik te maken opdat het meer en meer ingang mocht vinden. En zoo behoort het ook te worden, opdat toch het zeer partijdige liberale blad niet verder onze huisgezinoen bederve en direct zijn gif in onze kringen inwerke. Daarom kan daar niet te veel op gewezen worden en greep ik opnieuw naar de pen om daarop toch te wijzen en mijn leedwezen uit te drukken dat de Chr. J.Ver. Rom. I 16a te Middelburg wel 2 maal in de Midd. Crt. het overlijden van een barer leden meldde, donh uw blad voorbijging. Dat heeft uw blad toch waarlijk niet ver diend. Waar het kan staat het toch de belangen der Chr. J.Ver. steeds voor en opent hare kolommen wanneer dezer belangen moeten bepleit worden. Vooral een bestuur van een Ver. moest m. i. hiermede reke ning houden, te meer daar het adv. in uw blad heel wat goedkooper is, dan in de Midd. Crt. Als bewijs van de partijdigheid der Mb. Crt. kon dezer dagen weer blijken hare bestrijding van de Standaard. Dit blad had een artikel geschreven naar aanlei ding van de tyrannie der liberalisten en toonde aan dat wel drukte werd gemaakt over de vervolging van de Russische joden maar men er geen erg in had, dat de Calvinisten in ons land door haar partij op allerlei manier worden onderdrukt. En nu gaat de Mid. daartegen ageeren, doch ver zwijgt de argumenten door de Standaard gebruikt. Zou de Midd. Crt. de 13 beschul digingen tegen het Liberalisme ook aan haar lezers willen voorleggen Ik vraag maar. X. LAATSTE BERICHTEN. Middelburg. Examen gymnastiek, heden 19 Oct. Geëx. 12, geslaagd 9, nl. de heeren A. Heule, Ouwerkerk, C. van de Putte, Vlissingen, C. de Kok, Hoek, A. Beerens, Nieuwvliet, J. van der Weele Heinkenszand, M. Petri Driewegen, P. S. van 'tHoff St. Annaland P. Meijers Nisse en J. Smit Krabbendijke. Rotterdam, 19 Oct. 1891. Gerst 10, Witte Boonen 50 cents lager. Nieuwe Kookerwten 50 cent hooger. Bui- tenlandsche en Meel onveranderd. Jarige Tarwe. f 6,90 a f 10,30 Nieuwe Tarwe - 6.50 - 10.— Rogge- 6,20 - 8,20 Wintergerst(nieuwe) 3.80 - 5.40 Zomergerst. -4.— - 5.— Cheval iergerst -5.35 6.20 Haver (nieuwe) - 3,— - 4.— Paarden bo on en -6.— - 7,~ Erwten-8.— - 9.— Kookerwten. -9.75 -12.— Bruine Boonen -10.50 - 12.50 Witte-9.50 -11.- Kanariezaad -6.75 - 7.75 Duivenboonen - 0.00 - 0.— Koolzaad- Op de VEEMARKT van heden waren aan gevoerd 00 paarden, 000 magere en 143 vette runderen, 94 vette- en graskalveren, 1 nuchtere kalveren, 2865 schapen of lam meren, 589 varkens, 0 biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 72, 2e qual. 66, 3e qual. 50 a 60 c., kalverenle qual. f 0.97s, 2e qual. 82y2a87y3 c. schapen le qual. 60, 2e qual. 50 c., varkens le qual. 23 a c., 2e qual. 22 a c. 3e qual 21 c., licht soort 19 a 20 c. VLASBEURS. 6710 steen blauw. 500 st. wit. AJUIN ongeveer 3000 balen a 50 kilo. Prijs groote f 1,30 kleine f 1,50. Zeeuwsche EIEREN f4,40 a f4,60. AardappelenKrale Geldersche f 4.50 a f 4.75J Duinzand f5.00 a f 5.50. Brielsche witte 4.— a f4,75. Veel aanvoer, veel vraag. AXEL, 16 Ocrober 1891. Oude Tarwe f 12. af-.—Nieuwe Tarwe 110.- afll.50 Roggef9.75af 10,-. N.Win- tergerst f8.50 a f9.—. Zomergerst f0.— a fö.— Haver f7.— a 7.75. Kookerwten f 11,— a f 12.—Vocrerwten f 10.50 a f 11.—, Paardenboonen f 10.— a f Lijnzaad f a f Alles per 100 K.G. Aardappelen f4.25 per 104 KG. GOES. Onwillekeurig verzuimden wij Vrij dag te melden dat de woonhuizen van er ven Olivierse gekocht zijn door dhr. Jan Mulder alhier. Het recht op den titel van ambachts heer van Rilland met 5 H.A. 81 A. 26 cA. zijkantweg, water en watergang en den eigendom van 2 in erfpacht uitgegeven per- ceelen grond te Rilland, ten overstaan van not. Mulock Houwer Vrijdag geveild, is toe gewezen aan den heer J. J. R. S. Zimmer man te Amsterdam voor f3620 en f2000 voor de boomen. Van 17 tot 19 Oct. 1891. MIDDELBURG. Bevallen J. C. Willemse geb. Stoel- d. J. W.Exalto geb. Valkhoff. d. Overleden: J. Kuzee 60 j. man van S. van Sas. J. E. Beaufort 53 j. vrouw van A. van Ouwerkerk. A.M. Castenmiller 5 j.d. H. Nader 91 j. wed. van D Rietvelt. GOES. Ondertrouwd: Lambertus Corne lls van der Linde 22 j. jm, te Coljjnsplaat en Pieternella Johanna Ross 23 j. jd. Geboren Nathalia Maria d. v. Jan Bap tist van Kalmthout en Sophia Clarissa de Meulemeester. Quirina Cornelia Jacoba d. v. Gerardus Hendrikus van der Meer Mohr en Gezina Foskea Baning. Overleden Cornelis 1 j.z. v. Jacobus Brug- geman en Huberdina Vermeule. Petrus Johannes 3 m. z. v. Petrus Lourentius Smolders en Jacoba van de Reepe. Fran- cina Pieternella 1 m. d. v. Marinus de Pan en Elizabeth de Laat. Vrijdag 26 October. Middelburg, 11 uur aan het prov. be stuur: lo levering en storten van steen tot voortzetting der oeververdediging voor Ter- neuzen; raming f 17450. 2o. maken van werken tot verdediging van het strand al daar, raming f4550. Vrijdag 30 October. Breskens, 11 uur, verbouwen en ver- grooten der le openbare school in de kom der gemeente, met bijlevering der daarvoor benoodigde materialen. Raming f8177. Maandag 2 November. Middelburg, door Je garnizeens-voe- dingscommissie 12 uur, levering gezouten- en pekelspek per KG. van 1 Jan. tot 30 Juni 1892; en steenkolen per 100 kilo van 1 Jan. tot 31 Dec. 1892. Vlissingen, spek, zout en steenkolen voor de menages, 12 uur door de garnizoens- voedingscommissie. Dinsdag 20 October. Middelburg, Ook Woensdag Balans door not. Yerhejj 10 uur, inboedel, haarden en kachels, notenhouten kabinet, secretaire, chiffonnière, 4 linnenkasten, 1 buffetkastje, fraaie hoekkast, boekenkast, colliestafel enz., stoelen met trijp, spiegels, schilderijen, hang klokken. ledikanten, bedden, matrassen, manskieeren, lampen, biljart, piano, pers, roomkleur, karrooi, ijsbak. bok, toonbank, arreslee, naaimachine. Inl. dhr. Hondius. Goes, te koop bij inschrijving de wis- schen in bosschen onder Wissekerke. Bil jetten tot 20 Oct. b(j dhr. J. M. Kakebeeke. Woensdag 21 October. Westsouburg, 11 uur door not. Slegt bij fam. v. Offenbeek, kabinet, tafelkastje, kastklok, tweo bedden met toebehooren, ta fels, stoelen, kachels, spiegels, vrouwenklee- ren, glas- en aardewerk enz. Goes, 2 uur in de Prins v. Oranje door deurw. Hollmann, Bordeauxwijn. Vrijdag 23 October. Vlissingen, op het plein bij den West- dijkkazerne 11 uur door deurw. Hendrikse, houtwaren. En om 2 uur aan het huis Gra- vëstraat, 2 koeien, ezel, kar, tuig, stroomo- len, melkersgereedschap, mest enz.l Maandag 26 October. Middelburg, half 1 in Café Neuf door het dag. bestuur der visscherjjen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen de schelpdieren- visscherijen in het Sloe bezuiden den spoor- wegdam in 26 perc. En 37 perc. langs N.-Beveland voor een jaar. Krulningcn, door not. Liebert, half 12, bij Rijk, 28 olmen, zwaar 12 tot 19. Dinsdag 27 October. Goes, Te koop bij inschrijving 57 olmen en 1 Canada bij de hofstede Buitenlust onder Nieuwdorp van A. Polderdijk. Biljetten bij mr. J. G. de Witt Hamer voor 27 October. Vlissingen, bij C. Stroo, Kolvenierstraat door not. Huvers, 5 extra baatgevende melk koeien, snijmolen, geeselstoel met steen, zeeften, stampbak, voederbakken, kruiwagen, 4000 kilo hooi, enz. Woensdag 28 Oct. Krulningen, bij C. Blok, Mairepolder, door not. Liebert, 11 uur, 113 olmen, 7 tot 17. Zoutelande, 10 uur bij v. Vlaanderen voor wed. Machielse door not. de Vos, een huis, schuurtje en erf 126 cA. En ten sterf- huize timmermansgereedschap, huisraad, schaafbank, kastklok, kachel, tafel, stoelen, aardappels, steenkolen enz. Vissingen, door not. Bosch 10 uur bij Kuijpers, inboedel. Mlddelharnls, verpachting door not. Bergeijk en den ontvanger der registratie te Dirksland voor 3 jaar, oester- en mossel- banken in Grevelingen (Z.-Holl. deel), Hals, Vlieger en Springersdiep. Catalogussen a 25 cent bij den ontvanger. Donderdag 29 October. Heinkenszand, 10 uur bij Rijk door not* de Ronde Bresser voor Koch,2.2870 H. bouwl' de Warande, in perceelen. Vrijdag 30 Oct. Wolfertsdijk, half 11 bij de Jager door not. Liebert, half 11, 26 olmen, 11 tot 18. En aan den dfjk tusschen Westerland en Oud Sabbinge 100 canada's.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 3