E J) E. K E It I4-EN SC1IOOLME(J WS. Gemengde Berichten. Nieuw-BommenedeM. Noordhoek, tot ge zworen van den polder Stads. De stationschef te 's Heer Arends- kerke zal zijn standplaats 28 dezer met zjjn ambtgenoot te Barendrecht verwisselen. Een goed, plan. Minister Seyffardt heeft plan de miliciens voortaan, in plaats van in Mei in Maart onder de wapenen te roe pen en hen dan vier maanden vóór den win ter met verlof huiswaarts te zenden. Natuur lijk zegt het Vad. zullen voorat eeni- ge bepalingen der wet op de Nationale mi litie moeten worden gewijzigd. In liberale bladen ten dezen zeker wel een vertrouwbare bron stond de vorige week het volgende bericht te lezen Een vesting van het Heilsleger gebombardeerd. Naar aanleiding van de opstootjes te Ede deelde de commandant van de noorder di visie aan het Dagbl-v. Ned. het volgende mede De burgemeester van Ede [Jhr. van Bors- sele] gaf eenigen tijd geleden openlijk te kennen, dat hy hst Heilsleger uit zijne ge meente weg wilde hebben. De predikant deelde daarop mede, dat hij den volgenden Zondag over het Heilsleger zou prediken. De Zondag kwam en de kerk was voller dan ooit. Het oordeel van den dominé over het Leger was zeer ongunstighij zei o. a., dat het Leger des Heils uit den duivel was. Zeer tegen het duivelsche leger ingenomen, keerde de gemeente huiswaarts. Yier-en-twintig uur voordat de aanval plaats had, kwam een veldwachter namens den burgemeester mevrouw Kuuttel waar schuwen, dat een oproer op handen was. Mevrouw Knuttel had, zooals men weet, een deel van de koetsierswoning van haar buitenplaats voor de bijeenkomsten van het Heilsleger afgestaan. Dadelijk nadat de boodschap ontvangen was, ging een heilsofficier naar den bur gemeester om hulp te vragen. De heer Yan Borssele ontving den officier „schandelijk", weigerde hulp te verleenen en zei, dat de geheele verantwoordelijkheid op Het Heils leger berustte. ts Avonds had eeneHeilsbijeenkomst plaats, die door 50 personen werd bijgewoond. Toen alles was afgeloopen, kwamen plotse ling ongeveer 500 personen het buiten bin nenstormen. Het ijzeren hek werd geheel vernield en geen glasruit bleef heel. Me vrouw Knuttel zal waarschijnlijk genood zaakt zijn haar huis te verlaten, omdat het bijna onbewoonbaar is. Zooals men weet brak de veldwachter,die tegenwoordig was. een been. De man werd door de Heilssoldaten opge nomen en in het officieren-kwartier verbon den. Toen de burgemeester dit merkte, kwam hij binnen om den kapitein, een jongmeisje, in uiterst scherpe woorden zijn afkeuring over het gebeurde te kennen te geven. De heer Van Borssele zei o. a.dat het Heilsleger in Ede gekomen was, alleen omdat de vrouwelijke officieren gekheid wilden ma ken met de militairen, die in de buurt ge kampeerd waren. Alles was de schuld van de Heilssoldaten. Terecht brengt «De Boodschapper» over deze zaak en den wel wat partjjdigen burgemeester het volgende in het midden: «Het dorp Ede, vermaard om zjjn anti- doleerende kiesvereeniging, begint een zekere beruchtheid te verkrijgen om de rustver storingen. Den 28e» Mei 1889 hadden de Edesche rustverstoorders, bij gelegenheid van de verkiezing van hun liberalen burgemeester Van Borssele, het gemunt op de anti- revolutionarendie daar onder de ééne benaming van «doleerenden» worden aan geduid. Verleden week vierden diezelfde lieden hun zucht tot rust-verstoring bot door tegen de mannen van het «Heilsleger» een opstootje te verwekken. Een vreemde toestand in Ede. Eerst hebben de christenen, die afkeerig zqn van de anti-revolutionaire partij, zich laten verleiden om den liberaal Va n Bors- se l e tegen hun gelocfsgenooten uit] te spelen. Zoolang nu de strijd den zoogenaamden do. leerenden gold, ging er geen kreet van ver ontwaardiging op over het schenden der cons ciëntie vrijheid en van de gelijkheid der ingezetenen voor de wet; óók niet over het scnenden van de openbare eerbaarheid bij de optochtjes en feesten, serenades, drink gelagen en ruiten-ingooien bij anti-revoluti onairen bij gelegenheid van de zooeven ge noemde verkiezing van den heer Van Bors sele tegenover den candidaat der onzen, den heer Rood huijzen. Toen het nu al te spaak liep, durfde de burgemeester Van Borssele wel niet de verantwoordelijkheid op zich nementiaar die drinkebroers-rustverstoorders waren dan toch eerst door den burgemeester onthaald en zeer zeker droeg hij een gedeelte van de Verantwoordelijkheid, toen de zijn rijtuig verzeilende feestvierende menigte den boel kort en klein sloeg, onder de kreten «Ik heb mijn schoenen laten lappen Om de dollen (doleerenden) dood te trappen. Weg met de dollen Leve Van Borssele I» Destijds gold dit schandaal en deze be dreiging bij den inbreuk op deburger-vrjjheid alleen de gehate calvinisten. Mevrouw Knuttel, haar ,zoon en tal van argelooze christenen begrepen niet dat zij storm zouden oogsten waar wind gezaaid was. Nog dezen zomer zagen al die christenen het zonder gewetensbezwaar aan, dat de liberalen zich hulden in het «vrome» kleed van een anti-doleerende kiesvereeniging en het den Godloochenaars gelukte hen nog maals in het oo-tje te nemen en hun mede christenen op te zetten door het «doleer- spoo1-'op te roepen. Maar zij hadden niet vóórzien, wat toch in de logische consequentie lag, dat de looze liberale vos eerlang het vrome passie-kleed zou afwerpen en zich keeren tegen die lieve onschuldige hennetjes, die vroeger zoo bang waren geweest. In zoover mogen wij hopen, dat deoogen van velen zullen opengaan voor den waren aard van deze zoogenaamde onschuldige anti- doleerende manifestatiën. Evenwel tweeërlei dient tevens op zeer krachtige wijze op den voorgrond gesteld te worden lo. De bedenkelijke houding van den Edeschen burgemeester, die als politie-hoofd onmachiig bleek de schandelijke beweging van Woensdag in tijds te keeren. Hoe is het mogelijk dat deze beweging van te voren goorganiseerd kon worden en het volk van uren ver daartoe kwam aanloo- pen, zooals uit de msdedeelingen aan de dagbladen blijkt? 2o. Het schandelijke van de insinuatie in het \aderland, dat durft te schrijven €t Wordt tijd, dat men ook eens aan het antt-revolvtionatre plebs leere, dat het de vrijheid van anderen eerbiedigen moet.» Het blad kón toch weten, dat het schuim des volks, hetwelk aan die wanordelijkhe den deel neemt, niet behoort tot de anti revolutionaire partijhet is hetzelfde plebs, dat bij een vorige gelegenheid, door den Bur gemeester Van Borssele bewierookt en op bier onthaald, tegen de anti-revolutionairen of «doleerenden» storm liep. Wordt het geen tijd voor den Minister van Justitie en zijn ambtgenoot van Bin- nenlandsche zaken om hier eindelijk eens een stokje voor te steken Ofzouden de corrypheeën der liberale partij de instructie van dergelijke zaak niet aandurven Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Stavenisse ds. J. W. F. Rnth te Ottoland te St. Laurens ds, D. J. Veen te Bergharen. Aangenomen naar Haamstede door J. v. d. Ven te Ammerstol. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Sprang ds. W. K. P. Goeree te Wagenborgen. Aangenomen naar Kralingen door ds. G. de Braai, chr. ger. pred. te Dinteloord. Benoemd tot onderwijzeres te Wemel- dinge mej. H. Esink te Middelburgen tot onderwijzer te Mechelen (L.) dhr. Nahon te Stoppeldijk. Middelburg. Sedert eea paar dagen pos- teeren zich hier 's nachts officieren en solda ten van 't leger des Heils bij enkele bordeelen om daar't werk van de middernachtszending te verrichten. Dat ze aanvankelijk nogal -.at moeten verduren is begrijpelijk, vooral bij één publiekhnis, waar de houder jongens trakteert, om de zendelingen te molesteeren: toch wordt daardoor zijdelings het doel der zending bereikt, daar geen bezoekers zich durven vertoonen, waar, dank zij de trak tatie, nog al wat volk is. Aanst. Vijjdag zal, naar men zegt, iu de zaal (BogarJstraat; alhier iemand optreden orn over de midder nachtszending te spreken. Te Heinkenszaad worden herhaaldelijk kleine diefstallen gepleegd waarvan de daders door de politie niettgenstaande hare waak zaamheid niet kunnen worden opgespoord. Aardappelen, kooien en konijnen ontvreem den is aan de orde van den dag. Plagerijen en baldadigheid, als steenen werpen, bellen, deuren openen en vuil binnen werpen, schijnt een onschuldig vermaak dat de po litie handen vol werk geeft. Tijdens het onweder dat Vrijdag over een deel des lands woedde is de landbouwer J. Karrenian onder Roozer.daal door den bliksem gedood. Te Dieren werden twee vrouwen getroffen. De eene was terstond dood, de ander ligt bedenkelijk. Vrijdag werden door de rijkspolitie te Roozendaal twee jongens van 17 en 18 jaren uit Antwerpen over de grenzen gezet Zonder eer. cent op zak hadden zij zich op een boot van de Red Star Line verscholen, met h'-t doel de reis van Antwerpen naar Amerika kosteloos mede te maken. Daar zij meenden reeds in volle zee te zijn, kwa men zij uit hun schuilhoek te voorschijn, doch konden nog juist te Vlissingen aan wal gezet worden. Een treurig ongeluk trof Zaterdag een jonge dame te 's ttrovenhage. Door het springen van een peilglas eener machine van de stotwitrarn, hetgeen in den regel met een hevigen knal gepaard gaat, echter zonder rechtstreeksch gevaar voor de reizi gers, schrikte een jongmensch, die op een der balkons stond en sprong van de in gang zijnde tram. De jonge dame volgde onge lukkig dit voorbeeld, struikelde en viel met de beide beenen onder den achtersten wagen, waardoor die beide lichaamsdeelen deerlijk gekwetst werden. Te Rotterdam kreeg een familie de vorige week onverwacht bezoek van een tienjarig neefje uit de Lemmer. Het ventje had de reis heelemaal te voet afgelegd, nachtverblijf en voedsel op zijn doorreis vragend en verkrijgend. Oom die een ste delijke betrekking te Rotterdam heeft, had een paar dagen van zijn verlof te De Lemmer doorgebracht, en daar zooveel moois van Rotterdam verteld dat onze knaap zin kreeg dit met eigen oogen te komen aanschouwen. Per spoor werd hij naar De Lemmer terug gezonden. Uit den Bergen-op-ZoomscheD gemeen teraad. Enkele leden hadden gevraagd of wel toe zicht gehouden werd bij de aflevering van steenkolen voor gemeente-inrichtingen. Er wordt zoo laag ingeschreven. Dhr. v. d. Boom. Wat de controle betreft, ik zou willen dat daar geen ge woon arbeider mee belast werd De V o o r z. Wou u er dan een lid van den Raad mée belasten Dhr. v. d. Boom. Neen, maar toch iemand, die 't volle vertrouwen heeft De V o o r z. (driftigIk vind het ellen dig dat men een lak wil werpen op amb tenaren der gemeente ge moet het kind maar bij den waren naam noemenEr is in den laatsten tijd zooveel op naam van ambtenaren gezegd en ik keur dat ten zeerste af! Alle ambtenaren der gemeente hebben het volste vertrouwen Dhr. v. d. Boo m. Kalmte, kalmte, Mijn heer de Voorzitter De V o o r z. Kalm kalm jawel I blijf daar maar eens kalm on :er Ik zal er niet bq gaan staan Wil men een controleur aanstellen Wie doet het voorstel Dhr. E n t e. Dat zou weer geld kosten I Een ander punt. De heer v. d. Boom wil opheffing der meisjesschool en indeeling dier leerlingen op de school van dhr. Bartels. De voorzitter is er tegen zegt hij. Dat er weiuig kinderen school gaan, kan spr. niet vinden, daar er 90 meisjes onder wijs ontvangen. Die gemengde school leidt soms tot kolossale vrijerijtjes, en daar is spr. niet voor. Dhr. v. d. Boom. Maar het zjjn toch meest kinderen van een jaar of acht. De V o o r z. Ja, maar er zijn heel aar dige meisjes bij Dhr. v. d. Boom. Als vrijsters, zoo nauw heb ik ze niet bekeken. Deze Voorzitter, de burgemeester, is oud schoolopziener en is tegen het leggen van een lak op ambtenarenWat dan van een dergelijke mededeeling te denken Het verslag is ontleend aan «de Zoom» Een prachtige landhoeve onder Vlacht- wedde is Vrijdag door brand vernield. Zeven varkens en 28 koeien kwamen in de vlam men om. Een brutale oplichting is te Groningen gepleegd. Zaterdagmorgen kwam een 22- jarige Duitscher bij een kleerenkoopman en liet zich in een geheel nieuw kamgaren pak steken. Hij gaf voor kok op een schip te zijn en dat zijn kapitein alles zou be talen. Tevens verzocht hij den koopman mee naar z(jn schip te gaan om het ver schuldigde te ontvangen. Aan het verzoek werd natuurlijk voldaan en weldra be geeft zich de Duitscher met den koopman aan boord van een in de Noorderhaven lig- genden buitenvaarder. Helaas, er was nie mand aan boord ^dit wist de deugniet; en oogenschijnljjk mistroostig klauterden beiden weder van het schip, terwijl de koopman zekerheidshalve janmaat weder met zich naar huis nam. De tijd gaat heen onder gezelligen kout er wordt koffie gezet en een boterham gegeten, waarbij onze klant zich niet onbe tuigd liet. Eindelijk geeft hij opnieuw z\jn vei langen te mennen naar boord te gaan en verzoekt dat thans de zoon van den koopman hem zou vergezellen. Ook aan dit verzoek werd voldaan, maar in plaats van naar de Noorder-, trekt hel tweetal thans naar de Oosterhaven, wat zonder achterdoek t ging, dewijl de zoon begeleider en met de ligplaats van het schip onbekend was. In de nabijheid gekomen, zegt de zeeman tot zijn geleider«wacht hier even, daar ginds ten hij wees op een man in de vertei loopt de kapitein». De zoon wachtte dus, maar daar ging onze Duitscher aan den loop, den man uit de verte ver voorbij en was spoedig verdwenen. De zoon ijlde hem na doch kon den hardlooper niet inhalen. Met het voorgevallene werd de politie in kennis gesteld, die naar Delfzijl telegra feerde, waar het jongmenseh wel heen kon gegaan zijn om zich daar te laten aanmon- steien. En zoo bleek het te zijn. De oolijke oplichter weid ingerekend. Tevens kwam uit dat hij een paar dagen kosteloos was gehuisvest geworden door ee# werkman, wien hij dienzelfden dag verscheidene goe deren ontvreemdde. Te Hochlieide kwam een 4-jarig meisje op een ellendige wijze om 't leven. Een aan tal knapen waren in den tuin bezig om aardappelenstroo te verbranden. Zij liepen door den rook, braadden aardappelen en pookten in het vuur, zooals kinderen doen, die zonder opzicht zijn. Toen de jongens weg waren, liep het 4-jarig zustertje naar het vuur door den rook. Het zal door den rook bedwelmd zqn geworden, want op haar geschreeuw kwam de moeder uit het huis geloopen en zag de kleine meid in lichte- loaie vlam op het vuur liggen. Het kind waren al de kleederen en haren van het lichaam verbrand. Haar klein lichaam was bijna verkoold; de arme kleine gaf kort daarna den geest. Tegen den Zuiderdijk van Tessel is een buitengewoon groole bruinvisch aan de steenglooiing komen drijven. De visch was dood doch nog in verschen staat, zoodat het spek bruikbaar was om te kunnen worden gesmolten. Niet minder dan twee groote kruiwagens spek werden van het lichaam van den bruinvisch gesneden. In Afrika wordt een groote Verschei denheid van mieren gevonden, sommige soorten waarvan in ontzaglijke zwermen. De ergste van deze is de Bashikouay, de meest verslindende, vraatzuchtigste \an allen, die niets wegdraagt maar zijn prooi opeet waar zij het vindt. Deze mier is de schrik van alle levende dieren van het bosch zoowel de luipaard als de gorilla en de geheele insectenwereld. En zelfs de menschen moeten zich tegen dit vraatzuchtige dier beschermen met vuur en kokend water. Het is de gewoonte van deze mier om door de onmetelijke bosschen te trekken in een lange, geregelde linie, ongeveer twee duim breed en dikwijls mijlen lang. Langs die geheele lijn staan grootere mieren die als leiders en aanvoerders lun- geeren buiten de gelederen en houden het geheel in bedwang. Komen zij voor een ter rein dat door boomen of lang gras niet be schaduwd is, dan maken zij tunnels onder den grond om zich te schuilen voor de zon, welker hitte zij niet verdragen kunnen. Het vordert niet zelden twaalf uren voor een dezer legers om een gegeven punt te pas- seeren. Worden zy hongerig dan schijnen zjj op een gegeven teeken aan te vallen en alles te verslinden wat in hun weg staat. Alle3 vlucht voor hunne komst. Hunne nadering wordt reeds te voren aangekondigd door het geloop van olifanten, antilopen en ga zellen, het gehuil van de luipaard en het voortschuitelcn van slangen, alles vlucht voor de vervolging der gevreesde mieren die in hun stormloop alles overweldigen. Zij overweldigen hun prooi met een sprong en beklimmen de hoogste boomen. In de meer burbaarsche gewesten van binnen Afrika wor den ter dooJ veroordeelde gevangenen dik wijls aan boomen vastgebonden in een streek waar deze vraatzuchtige mier zich ophoudt en binnen enkele uren is het lichaam van den veroordeelde in een afgeknaagd geraam te veranderd. Dezer dagen is een Chinees overle den, wiens levensloop veel heeft van een sprookje uit de «Duizend en een nacht». Hij heette Tschang Yao en was gouverneur der provincie Chantung. Uit arme ouders geboren, moest Tschang Yao reeds op jeugdigen leeftijd uit zqn vaderstad vluch ten, daar hij een persoon, die een oud man mishandelde, in eene opwelling van veront waardiging had gedood. Door noodgedron gen, voegde hij zich toen bij een roover- bende, werd spoedig hun opperhoofd en de schrik der provincie Hunau. Toen nu de hoofdstad dier provincie door een aanval van opstandelingen werd bedreigd, liet de toenmalige gouverneur bekend maken, dat hij aan hem, die de stad tegen de rebellen beveiligde, de hand zijner dochter zou schen ken. Dat was een kollje naar Tschang Yao's hand. Aan het hoofd zijner 500 getrouwen dreef hij de opstandelingen op de vlucht en voerde als belooning de schoone dochter des gouverneurs als zijn bruid mede. Nu steeg hij ras in stand en aanzien. Achtereenvolgens werd de gelukkige man darijn der zesde klasse, gouverneur der door hem verdedigde stad en daarop gouverneur iler provincie. Tschang Yao kon lezen noch schrijven, doch werd algemeen geacht als een rechtvaardig man. Even arm als hij was geboren, stierf hy dezer dagen. In een wildebeestenspel te Luik had de bestuurder aangekondigd dat een liefhebber met hem in het leeuwenhok zou gaan. Maar de liefhebber was niet verschenen. Het pu bliek morde daarover. Toen bood hij, om allen tevreden te stellen, 12000 aan hem of haar die met hem in de kooi zou durven gaan. Een vrouw uit het volk bood zich aan. Zij kwam mede in het hok, wel een wei nig bleek, maar zij hield zich kloek, bleef in de kooi tot het einde der oefening en verlieL die onder toejuichingen van allen die getuigen van haar roekeloosheid waren ge weest. Te Parijs werd onlangs een huis te koop aangeboden tegen .een lijfrente. In drie dagen tijds deden zich 212 koopers op en de man heeft zijn woning verkocht voor een lijfrente waarmee hij gemakkelijk kar. rond komen. Het schijnt dat deze wijze om een huis te koopen, waarbij de kooper fei telijk niet weet hoeveel hij voor de woning betaalt, in den smaak valt. Er zijn verschil lende personen die huizen tegen betaling eener lijfrente willen overnenen. Te Melbourne is een eigenaardige diefstal gepleegd. De kolossale massief gou den voorzittershamer, een soort van stok, der Kamer van Volksvertegenwoordigers, is gestolen. De dief is onbekend. Nabij Melbourne heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de Gambier van Syd ney, met 66 passagiers en een bemanning van 37 koppen aan boord, en de Easby van Melbourne. Eerstgenoemd schip zonk bin nen enkele minuten. Bij het uitzetten der booten raakte een daarvan onklaarlater werd zij echter weder drijvende gezien, maar tevergeefs beproefden de uitgeputte passa giers de boot zwemmende te bereiken. Acht tien hunner en bovendien 3 matrozen von den hun graf in de golven. Bij een brand in East-End te Londen zijn twee arme vrouwen en drie kinderen gestikt. Eene delicate g odin. In een te St. Louis verschijnen! dagblad leest menDe com- missarie van politie te Austin ;Texas) is dezen middag op den koepel van het raadhuis de zer gemeente geklommen, om van nabij de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2