1891. Ho. 9. Dinsdag 20 October. Zesde Jaargang. VERSCHIJ XT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEXTIEX elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02L UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Toevlucht voor dhkloozen van het Heilsle ger in de Haarlemmer Houttuinen. In het nummer van 21 Juni 11. van dit blad is eene beschrijving van bovengenoemd toevluchtsoord gegeven, dat in navolging der Engelsche shelters door de Amsterdamsche afdeeling van het Heilsleger is geopend. Het gebouw, dat toen nog niet geheel was in gericht, beantwoordt thans aan zijne be stemming en verdient een bezoek van een iegelijk, die den hier aangevangen arbeid waardeert, hij moge al of niet uitgaan van de godsdienstige voorstellingen, die het Leger des Heils aanhangt. Elke localiteit wordt dagelijks door velen gebruiktsom mige zijn reeds te klein en zouden gaarne door de directie worden uitgebreid, indien er ruimte ware. De rookzaal, loegankelyk niet alleen voor hen, die hier werker, en slapen, maar ook voor allen, die, van de straat komend, er willen rusten en koffie of thee met brood gebruiken, maakt vooral des avonds, als het gaslicht brandt, een goeden indruk en verzamelt velen die een der aanwezige bladen inzien en van den kapitein, den heer H. J. Duits Wesseling, een en ander wenschen te vernemen. De eetzaal, die daarachter gelegen is, met hare beschilderde muren, die er een gezellig aanzien aan geven, en hare tafels met ban ken, vereenigt telkens bij de drie maaltijden de bewoners, die hier voor korteren of fin geren tijd vertoeven en wier aantal tot 53 is gestegen. Wie van de eetzaal een o| en plaatsje betreedt, ziet rechts eene afgesloten ruimte, waar eiken morgen de bewoners zich moeten wasschen, en vóór zich ten achterhuis, waar eene keuken en waschhok op de eerste, eene badkamer met twee kui pen op de tweede verdieping zich bevinden. Deze badkamer moet door ieder eenmaal per week op aangegeven tijd bezocht wor den. Dit bevel lokte in den beginne bij deze en gene tegenspraak en tegenstand. Velen, die nooit den heilzamen invloed van een kuipbad hadden gevoeld, vonden deze reiniging onnoodig, ja hadden er eene ge heimzinnige vrees voor. Eerst toen zij hoor den, dat zij de inrichting zouden moeten ver laten, indien zjj weigerachtig bleven, waag den zij den eersten stap in het verwarmde water. Een der opgenomenen, wiens vroegere betrekking hem met kuipbaden vertrouwd gemaakt heeft, is, zoo noodig, tegenwoor dig en zorgt, dat de kameraad werkelijk ge reinigd zijne kleederen weer aantrekt. Wij be hoeven hier niet te beschrijven hoe gewenscht voor menigeen die onderdompeling was. 't Ging hier als met kinderen die bij de eer ste maal een pruilend gezicht trekken, als zjj met spons en zeep kennis maken, maar die vervolgens niets liever doen dan met handen en voeten plassen en ploeteren en gaarne een halt uur zouden spelen in het spattend en schui mend element. Kwam in den beginne zich iemand wel beklagen, dat hij zoo hard ge- wasschen wa«, nu is het verblijf in de badkamer een tijd van genot, ja enkelen zijn reeds zoo vertrouwd en bevriend met de kuip, dat zij, als het geoorloofd was, twee- of driemaal per dag er in zouden willen stappen. En het gevolg? Dat is reeds te zien in de betere gelaatskleur en doet zich gevoelen bij deze bezoekers even als bij ieder die het voorrecht van een warm bad kent. Er zijn enkelen die men zou het moeilijk gelooven een koud verkiezen. Wij behoeven de zaal voor de godsdiensti ge samenkomsten, die eiken avond open staat en door de opgenomenen al of niet bezocht kan worden niet te beschrijven, maar zeggen alleen, dat de geschilderde wanden en de gekleurde glazen der ramen er een vriendelijk aanzien aan geven. Zoo noodig kunnen ook hier des nachts bedden opgeslagen worden, indien er nml. geld aanwezig zal zijn om die bedden aan te schaffen. Het daarboven ge legen lokaal, dat voor nachtverblijf bestemd is, heeft geen plaats meeronbezet. We vinden hier niet de lederen matrassen op den grond, zooals de Londensche shelters die hebben en waarvan een exemplaar is te zien. In plaats daarvan zijn aangeschaft ijzeren rustbedden, waarvan het hoofdeinde kan worden gebracht in hel lenden stand, opdat het hoofd van den sla per iets hooger ligge dan het lichaam. Zeer stevig zeildoek, met gegalvaniseerd ijzerdraad aan de vier zijden gespannen, vormt eene zuivere en goede rustplaatseen stuk van dezelfde stof, die als deken dienst doet, bedekt het lichaam. Eene kachel, die reeds r.u brandt, zorgt voor een goede tempera tuur. Des morgens wordt dit lokaal door hen, die er den nacht doorbrachten, flink schoongemaakt, zoodat het, wat reinheid betrefl, de vergelijking met de slaapzalen onzer gestichten goed kan doorstaan. Elk bezoeker kan in een afgesloten kastje een en ander bewaren, waaraan hij eene veilige plaats wil geven. De werkzolder, die boven dit slaapvertrek zich uitstrekt, is veel te klein om allen eene plaats te geven. Aan de overzijde der straat is daarom eene werkplaats gehuurd, die een bepaald vereischte was. Hier zien we de mannen aan het zagen en het hak ken van het hout in stukjes die, tot bosjes saamgebonden, grif verkocht worden, voor namelijk tot het aanleggen van vuur. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij gaf on langs eenige oude dwarsliggers ten geschen ke, waaraan 42 man gedurende 14 dagen hebben gewerkt. Die bosjes worden a 80 cent de 100 verkocht en leveren eene aar dige winst. Ieder, die zich aanmeldt, kan aan dit werk gezet worden en ieder doet het in den regel met lust. Als men eens aan hen, die aan lange tafels met het maken der bosjes of aan 't zagen of hakken bezig zijn, mocht vragen naar hun verleden, men zou treffende levensgeschiedenissen hooren en dikwijls tot barmhartigheid gestemd worden. Enkelen, die een vak kennen, wer ken op den vroeger genoemden zolder of elders. Een schrijnwerker heeft eene schijjf- tafel onder handeneen graveur beoefent zijne kunsteen schoenmaker heeft volop werk; iemand die keurig schiijft, kanvoor de administratie gebruikt worden. Zoo vindt hier elk iets te doen, en wie, na dagen of weken zwervens, hier wordt opgenomenen den zegen van den geregelden arbeid leert kennenwie door den vriendelijken, waar deerenden toon het zelfvertrouwen voelt herleven, die blijft hier t liefst en 'tis hem eene Jobstijding, dat hij, als hij vast werk mocht hebben, elders een onderkomen moet zoeken. Waarlijk die hier wordt toegelaten, ontvangt degelijke voeding, goede ligging, geregeld werk en wordt met zjjn lot ver zoend. Onder den arbeid weerklinkt het lied van het Heilsleger, dat, men weet het, niet als een psalm van Datheen, maar als een wereldsch deuntje wordt gezongen en dat door allen wordt aangeheven, 't zij ze den inhoud al of niet belijden. Daar de toeloop v.,n den beginne zeer groot was, zijn eenige maatregelen getrof fen om den stroom weerstand te bieden. Wie toegelaten wil worden moet künnen bewijzen door middel eener schriftelijke ver klaring aan het bureau van bevolking ten stadhuize te verkrijgen, dat hij inwoner van Amsterdam is. Vreemdelingen, die soms van verre komen, gelokt door de beschrijvingen van dit nacht verblijf, worden geweerd. Liefst tusschen 9 en 12 uur des morgens moet men zich aan melden. Wie wil worden opgenomen heeft 2 cents te betalen voor avondbrood, koffie en nachtverblijfbezit hij dat geld niet; hij kan werken en die som verdienen. Dit alles - - niet waar verdient onze goedkeuring. Mannén die anders de politie bureaus vullen of rondzwerven, zijn hier beveiligd voor koude en zooveel meer. On geordende levens worden hier tot tucht gebracht. Schadeposten der maatschappij veranderen hier in baten. 't Is op de vingers ria te rekenen, dat weldra als de winter komt, de aanvragen tot opneming zullen vermenigvuldigen. Zijn er nu reeds meer dan 20, die wachten op het oogenblik dat er één vertrekt, dan zullen er veel meer tientallen voor de deur staan te klappertanden. De kapitein zal ze gaarne opnemen als hij plaats, werk en ligging voor hen heeft. Dankbaar noemt hij u op wat hij reeds ontving. Behalve bijdragen van bekenden en onbekenden, de twee genoemde kuipbaden, twee porseleinen kachels, de boeken voor de administratie en andere kleinere of grootere geschenken. Maar hij hoopt nog meer te ontvangen, om te kunnen betalen wat hij verplicht was te koopen, in het geloof dat het geld wel zou gevonden wordenom meer rust bedden aan te schaffenom een pakhuis te huren, waar hij zijn te verwerken hout kan bergenom hout liefst in groote hoe veelheid d. i. goedkoop te krijgen. Hij is met goeden moed dezen nieuwen arbeid begonnen en hoopt dien te kunnen door zetten, gesteund door de medewerking van vele stadgenooten, die hem aan het genoem de adres of aan majoor French, in het hoofdkwartier, Rapenburg, klinkende be wijzen van instemming willen doen toeko men. Dit is zeker, wie een kijkje gaat nemen, is half of driekwart gewonnen, en al 'wordt hij geen He lssoldaat, hij draagt een steentje bij voor den bouw eener nut tige stichting. {Handelsblad). J. A. Tours. De Berkel en de Politiek. De Tweede Kamer hield de vorige week eene openbare zitting. De Heer Van der Borch van Verwolde, antirev. Kamerlid vroeg hulp, duurzame hulp voor een door water geteisterde landstreek. In Gelderland stroomt een riviertje de Berkel geheeten. Telkens staat het zoo vol, dat het bui ten zjjn oevers treedt. De Heer Van der Borch vroeg aan mi nister Lely of deze na onderzoek, dat ri viertje wilde laten verbeteren door het Rijk. En niet alleen dat riviertje, maar alle riviertjes, die het noodig hebben. Met onder zoeken was de minister al bezig. Voor 1892 kwam hij daarmede niet klaar. Of hij hel pen zou, wist hij niet. Uit alles bleek, dat de minister niet verder op de kwestie ver koos in te gaan, ende arme boeren aan de Berkel weten geen raad. Hun gronden dalen al meer en meer in waarde. Een stuk weiland, dat in 1888 nog 474 gulden waard was, doet nu geen 100 gulden. Met gelden te geven voor een mooie hooge school voor de studenten, zouden de libe ralen gauwer klaar zijn. Daar staat nog een kamerlid op. 't Is de deftige liberale partijman, Bor- qesius. Wat wil hij Hij zal dien antirev. Van der Borch, die het voor de boeren op neemt, eens belachelijk maken. Wel, dat vond hij wel aardig, zei hij. In 1888 stemde de Heer Van den Borch, gesteund door het verzoekschrift van een aantal boeren, tegen een rijkssubsidie of rijkstoelage voor één keer tot verbeteiing van de Berkel. Is de Heer Van den Borch en zijn die boeren nu bekeerd (Bekeerd beteekent in dit geval veran derd van meening.) En om dat woord bekeerd kijk I daar moesten de liberale kamerleden toch zoo om lachen, zjj schudden er van. Een spot zieke lach In der liberalen oog stond daar nu de Heer Van der Borch, voorde gansche Ka mer uitgelachen. Met kalme bezadigdheid, een degelijk man waardig, die pal blijft staan, al lachen hon derden om hem heen, wees de Heer Van der Borch den Heer Borgesius terecht. Niet met een flauwe aardigheid, maar met nuch tere waarheid. Als de heer Borgesius het verschil had geweten tusschen iets tot een rijkszaak maken of voor iets een rijkstoelage geven, zou hij zeker gezwegen hebben. In 1888 was de toestand van de Berkel zoo, dat er geen geld voor dat jaar behoefde gegeven te worden. De Heer Van der Borch vroeg nu niet om hulp voor éen keer, maar om duur zame verbetering. Bij deze terechtwijzing zal de Heer Bor gesius wel een beetje op zijn neus gekeken hebben. Enkel en alleen, omdat Mr. Keu- chenius het woord vroeg, begonnen de libe ralen nog eens te lachen. Gooien zij op die manier hun laatste greintje achting voor het geheele land niet te grabbelen? Maas- en Merwebode.) De Iransvaal in Engeland. Geen beter dienst kon Engeland den Boeren bewezen hebben, dan door hun als «special correspondent» een journalist toe te zenden als Lord Randolph Churchill, den man, die zijn naam als edelman, zijn nationaliteit als Engelschman, en de goede verstandhouding waarin de Transvalere met Engeland wenschen te leven, te grabbel gooit, door op een toon van de diepste minachting en met een onwetendheid die haar wederga zoekt, caricatuur-besehrjjvin- gen van de Boeren in Engeland te publi- ceeren, die de Transvalers werkelijk niet linksch 1 beantwoord hebben met het lakonisch-verpletterende «Majuba Zoo moet het gaan, indien Engeland geen afstand wil doen van zijn roofgierige koloniale politiek, waar tegenover Gladstone in zijn teruggeven van de Transvaal inder tijd het schoone betere voorbeeld heeft gegeren Zoo moet tot in de afgelegenste hoeven van Zoutplansberg en Waterberg het be wustzijn door de Engelschen zelf levendig gehouden worden, dat de Transvaal voor de Transvalers moet biijven en dat Enge land het eerlijk kwijt is 1 Wanneer dan straks ook uit het Engel sche gedeelte der Kaapsche bevolking een kreet van verontwaardiging over den deni- greerenden Lord opgaat, dan zal de zelfstan digheid en de onafhankelijkheid van onze eerlijke, dappere stamgenooten daarginds reuzenschreden gedaan hebben, en Lord Churchill zal zijn vaderland althans een tweede Majuba hebben bespaard! Zoo hebben toch ook de slechtste dingen nog vaak een goede zijde. N. P. G. C. 19 October 4891. Aangesteld tot rijksveldwachter 3e kl. A. A. van den Broecke, gepasporteerd maréchaussée, thans gemeente- en onbe zoldigd rijksveldwachter te Oostkapelle, (standplaats Arnemuiden). MIDDELBURG. In de raadsvergadering van Woensdag, a. zijn ter behandeling on derstaande zaken: I. Ingekomen stukken; 2. Adres M. Fok ker, gemeente-ontvanger, betreffende wijzi ging van zjjn borgtocht. 3. Adres van W. A. de Rijcke, houdende verzoek om een stuk gemeentegrond in het Schuttershef- straatje te mogen koopen, met voorstel van B. en W. dienaangaande. 4. Voorstel van B. en W, betreffende ruiling van grond bij de Loskaai en Goesche korenmarkt. 5. Staat oninbare posten inkomsten belasting 1887. 6. Ie Suppletoir kohier inkomstenbelasting 1891. 7. Voorstel van burg. en weth. tot aanstelling van een assistent bij het onder wijs in het teekenen aan de burgeravond school cursus 1891/92. 8. Benoeming leeraar eursus tot opleiding hoofdonderwijzers. 9. Begrooting schutterij 1892. 10. Begrooting burgerlijk armbestuur en vaststelling ge meente-subsidie 1892. 11. Begrooting gasfa briek 1892. 12. Gemeente-begrooting 1892. Mr. van Houten schrijft in zijn jong» ste epistel over de sociale toestanden waar in hjj de encycliek van Leo XIII bespreekt o. a. dit «Met den paus betreur ik het gebrek en de ellende die er geleden worden, maar als ik de bezwaren van den strjjd der mensch- heid tegen de natuur en bovendien nog de hulpbehoevendheid, zwakheid en liederlijk heid van zoo talloos vele individuen over weeg, verwondert mjjn verstand er zich over dat er niet nog veel meer geleden wordt, en dat er zelfs staten zjjn van tientallen millioenen, waarin zoo zelden iemand van gebrek omkomt, dat van zoodanig voorval door alle dagbladen der wereld met ophef melding wordt gemaakt. Het is in mjjn oog een grooter wonder dat de overgroote meerderheid dier reusachtige menschenmassa eiken dag haar nat en droog erlangt, dan dat er velen gevonden worden, wier ver zorging onregelmatig en gebrekkig is. Meer nog dan dat er van tjjd tot tjjd in grootera mate werkeloosheid heerscht dat een nood wendig gevolg is van de wisselende jaar getijden, moet men er zich over verbazen, dat in den regel een werkman die niets dan de kracht zijner spieren ter markt brengt, in ruil voldoende ontvangt om te leven, zijn geslacht voort te planten en nog menig genotmiddel te erlangen. Ik haat dus den overmoed, die in het economische leven, dat fijn bewerktuigde organisch ge heel, ruw durft in te grijpende baldadig heid, die zonder voorbereiding een industri- eelen oorlogstoestand in het Teven roeptde onverantwoordelijke lichtzinnigheid, waar mede zoogenaamde vrienden der werklieden dezen dikwijls het middel van werkstaking, zelfs voor grieven van gering belang aan raden, terwijl zjj weten hoe innig alles in de maatschappij samenhangt en hoe de stil stand van een deel een veelvertakte stoornis in alles en onafzienbaar leed te weeg brengt. Ik zie met geringschatting neer op de waan wijsheid van moderne profeten die meenen dat, als zij in het bezit waren van de wet gevende macht, alles als met een tooverslag veranderen zou I» De T. C. meldt: Gedurende de campagne in de beetwortelsuikerfabrieken over 1891/92 zijn de volgende kommiezen uit de controle Axel gedetacheerdJ. M. van der Male, van Overslag naar Sas van Gent, R. Wiersum, van Hulst naar Bergen op Zoom, J. J. Pannekoek, van Kouter naar Oud en Nieuw Gastel, A. P. de Mey, van Koewacht naar Prinsenhage, H Jansen van Hulst naar Zevenbergen, F. Roorda van Koewacht naar Sas van GentJ. de Boet van Sas van Gent naar Zevenbergen, P. Versluijs, van Axel naar Overslag; M. van Laar van Rapenburg naar Hulst en A. van der Welle, van Rapenburg naar Hulst. Als politieke leider der antirevolutio naire Kamerclub is aangewezen de heer Beelaerts van Blokland, De voorzitter der club, de heer A. van Dedem, is slechts be last met de technische leiding. Bij kon. besl.'zijn benoemd: A. de Nood Jz. tot raad van den polder Wal cheren; C. van Liere, tot dijkgraaf van het waterschap de le Bath-polder; C. van Liere, tot plaats verv. djjkgr. van het water schap de 2e Bath polder; B. J. Doens, tot djjkgr. van het waterschap de Herdjjkte Zwartepolder; J. Cjjsouw, tot plaatsverv- dijkgr. van het waterschap de Herdijkte Zwartepolder; M. van Putte, tot lid van het bestuur van het waterschap de water- keering van het calamiteuse waterschap

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1