„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL RECHTSZAKEN. LANDBOUW. Gemengde Berichten. behoorende bij van Zaterdag 10 Oct. 1891. Goes. De heeren J. Adam en J. Faberij de Jonge hebben hunne benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. De heer Adam zal echter zijn geloofsbrieven eerst met 1 Januari kunnen indienen dewijl hij tot 31 Dec. a. leverancier is aan de gemeente, namelijk aan het gasthuis, een door de gemeente gesubsidieerde instelling. Art. 24 der gemeentewet verbiedt hem door deze omstandigheid nu reeds zitting te nemen. «Achterlijk en slap is ons volk;» deze woorden vau Thorbecke herinnert zich de «Nederlandsche Industrieel,» op het vernemen van minister Piersons vonnis over de «luie, onwetende, nietsdoende» boeien. Maar het blad wijst op enkele feiten ter logenstraffing van de beschuldiginglo. Twee landbouwers hebben, ieder uit eigen beweging, een nieuwe soort aardappelen gekweekt, waarin bij den oogst gelukkig geen ziekte ontdekt is. 2o. Op de jongste landbouwtentoonstelling te 's Gravenhage had een landgenoot uit ver schillende Nederlandsche provinciën graan en aren verzameld, die daar zulk een prash- tig figuur maakten dat zij de gelijksoorti ge voortbrengselen van den Franschen land bouw, in hoeveelheid en kwaliteit over troffen De Nederlandsche landbouwer oogstte tot 61 H. A. van den bunder; de Fransche landbouwer slechts I 6. De antirirevolutionaire kamerleden hebben zich weder tot een club vereenigd en gekozen tot voorzitter A. baron v. Dedem, en 2en voorzitter H. Seret; tot secretaris mi'. T. P. baron Mackay en tot 2en secre taris mr. H. A. v. d. Velde. [Sf.j De heer A. W. Geerts te Ruinerwold, het eenige antirevolutionaire lid van de sta ten van Drenthe, is gisteren overleden. KEfgK-EX SUIIOOLXEEI WS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Zaamslag, Leusden en Kor- tenhoef, (en aangenomennaarLaogweer) door dhr. C J. v. Paassen, cand. te Franeker voor Bruinisse door ds. de Klerk te Ameide. Wemeldinge. Herkozen de leden van het kiescollege A. de Broekert met 33, K. Do- minicus met 52, M. Houtekamer met 54 en C. Lindenbergh met 31 van de 59 gel dige stemmen. Herstemming tusschen W. de Groene met 27 en A. Bustraan met 21 stemmen. Te 's Gravenhage had Donderdag de begrafenis plaats van het lijk van wijlen ds. J. Moll Jb.zn. Een groote schare van vrienden was daarbij tegenwoordig. De hoofdonderwijzers der vier christelijke kerke lijke scholen op zijn initiatief gesticht, droe gen de slippen van het lijkkleed. Het w.tren de heeren Schaberg [armenschool], Post [Prins Willemschool], Plette[weeshuisschool] en v. d. Haas (Mollschool] Van ieder de zer vier scholen waren 10 leerlingen op het graf aanwezig, die zongen Gezang 187 vs. 1 en 7. Van wege twee scholen werden kransen op de kist neergelegd. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene werden geene toespraken gehouden. Ds. Oort, voorzitter van de cemmissie van regenten der vier scholen, sprak een kort afscheidswoord. Chr. Ger. Kerk, Beroepen te Sexbierum ds. J. P. Tazelaar te Weespte Schiedam ds. A. v. d. Sluijs te Enkbuizen. Ds. M. v. Apeldoorn te Biezelinge heeft tegen 1 Januari, a. s. eervol emeri taat gevraagd. ZEerw. diende van 1853 tot 1865 de gemeente te Amersfoort; van 1865 tot'71 te Vrjjhoevp Capelle met Sprang eu daarna f de gemeente alhier. Den 14 Oct. a. hoopt ds. A. Brink te Almkerk zijn 24-jarige evangeliebediening te herdenken. Ds. Brink was van 1866 tot .1867 predikant te Genemuiaen daarna tot 18/6 teTerneuzen vervolgens te Steen wijk, en sinds 3 October 1880 in zijn tegen woordige gemeente. Donderdag j.l. werd de tweede chris telijke school te Zaamslag (gehucht Reuzen- hoek), uitgaande van de vereeniging tot bevordering van chr. schoolonderwijs aldaar, feestelijk geopend. Na het zingen van Ps. 6810 werd de samenkomst door den voorzitter, dhr. J. v. d. Ree, met gebed geopend, waarna ge lezen werd 1 Joh. 4. In zijn inleidingswoord wees de voorz. de aanwezigen op de heugelijke gebeurte nis, welke de voorstanders van het chr. onderwijs te zamen bracht en richtte ver volgens het woord tot den benoemden Hoofd onderwijzer, den heer J. C. Boot, dien hij ge luk wenschte met het voorrecht hem en ook de Vereeniging te beurt gevallen. Hij achtte het een voorrecht, genoemden heer, die een vijftal jaren geleden, zich ver plicht zag door ziekte, zijne betrekking als Hoofd der Chr. School op het dorp neder te leggen, aan deze nieuwe, tweede Chr. School tot zijn werk in te leiden en kon dan ook met blijdschap de school en de kinderen aan zjjn zorg toevertrouwen. Hierna werd dhr. Boot Ps. 1343 toe gezongen. Vervolgens sprak de Hoofdon- derw. het bestuur, de ouders, de aanwe zige leden van den Raad, den Hoofdon- derw. van de chr. school op het dorp, den heer Mulder, oud-Hoofdonderw. te Axel, en dhr. v. Vliet, Hoofdond. van de chr. school te Axel toe, waarna achtereenvol gens het woord voerden de heeren de Rijcke, Boon, v. Strien, Ds. Vrolijk, Ds. Kouwenhoven en dhr. Mulder. Intusschen werden de kinderen op milde wijze ont haald en vervolgens door dhr. Boot toege sproken. De Voorz. dankte vervolgens al len, die op eenigerlei wijze aan den bouw en de feestviering hebben medegewerkt, inzonderheid ook de opzichters en de aan nemers, waarna de vergadering met dank zegging na het zingen van Ps. 25 vers 2, door den Weleerw. Heer Vrolijk werd ge sloten. Reeds zijn een 75 tal leerlingen inge schreven. Naar aanleiding van de vereeniging, die tot stand schijnt te zullen komen tus schen de Doleerenden (Nederl. Geret. Gem. en de Afgescheidenen [Chr. Ger. Gem.), schrijft dr. Bronsveld in de kroniek zijner Stemmen voor Waarheid, en Vrede het volgende, waarin hier en daar de grond toon van den haat niet valt te miskennen «Wij brengen hulde aan het diplomatiek beleid van hen, die deze twee harten gloei end aaneen wisten te smeden. «Wij meenden, dat ue Christelijke Gerefor meerden er niet licht toe zouden overgaan, om de positie, die zij hadden veroverd, en die niet zoo kwaad was, prijs te geven. De Heraut had hen steeds uit de hoogte be handeld en menig onvriendelijk woord tot hen gericht. «Mannen als de hh. Lindeboom en Beuker (om van meer bejaarden niet te spreken) hadden steeds van de vereeni ging met de Nederl. Gereformeerden zich afkeerig betoond, en aan hun oordeel werd steeds gewicht gehecht. Maar de jongeren, met dr. H. B a v i n c k aan 't hoofd, schij nen heil te verwachten van een nauwer aansluiting aan de hh. K u y p e r, Ru t- gers enFabius. «Het staat bij ons vast, dat in het nieuwe kerkgenootschap, dat men nu gaat stichten, de toon zal worden aangegeven door de doleerenden. Botsingen zullen wel niet ach terwege blijven. De werken van v. Oos terzee, Beets, Vinet, Doedes e.a. niet specifiek gereformeerde godgeleerden heb ben veel bijgedragen tot de vorming van menig christelijk-gereformeerd predikant. En 'tis juist tegen de mannen, die wij daar noemden, dat De Heraut zijn heftigste aanvallen heeft gericht. «Vele Christelijk-Gereformeerden zullen nu nog een tweeden gereformeerden doop moeten ondergaan en wee hunner, als zij zich niet gewillig en volkomen daaraan on derwerpen Wij verblijden ons er over, dat de do leerenden nu ook officieel onder dak zullen komen, en dat voortaan niemand hunner zich meer zal kunnen rekenen tot de lid maten onzer kerk. Onze wegen gaan nu voorgoed en voor ieders oog uiteen. Het spijt ons van enkelen, dat de vaderlandsche kerk hen heeft verloren, en wij willen dat niet verbergen maar wij benijden aan dr. Bavincken ds. van Andelde mees ten van hun nieuwe broeders niet. Zij heb ben misschien jwel eens gehoord van een paard, dat ingehaald werd. 't Is reeds lang geleden, maar de hh. houden van hetgeen oud is. Soms schijnt het mij toe, dat dit paard nu staat voor de poorten van Kam pen «Hoe 't voortaan met de vereenigde Broe ders zal gaan op staatkundig gebied, is ons onbekend. De heer Lindeboom ziet, als ik het wel begrepen heb, in de ver broedering een leiding des Heeren. Mis schien valt voor hem nu ook een ander licht op de vereeniging «Marnix». Optisch bedrog bestaat ook op geestelijk gebied, even als kleurenblindheid. »Wat ons aangaat, wij mogen niet an ders zeggen, den dat hei ons verheugt naar waarheid te kunnen getuigen, dat het ons onmogelijk zou zijn dr. Kuyper de hand te reiken, gelijk dat onlangs de heer Van A n d e 1 dee l. »Wij zijn 't niet, maar dr. Hoedemaker, die onlangs schreef [Geref Kerk van 17 Sept jl.] «Er zijn weinigen in den lande, die gelooven dat dr. Kuyper spreekt en handelt uit simpele overtuiging. Men voelt, dat hij met alles wat hij zegt en doet zijn plan heeft, en zijn plan dient. Dat is ook zoo.» Nu, dat hebben wij al lang doorzien: maar 't bedenkelijke van 'tgeval is, dat wjj het plan van dr. Kuyper, verderfelijk vinden voor kerk en vaderland, en daarom reiken wij hem de hand niet, al speelt hij voor ons op de fluit, of al dreigt hij met zijn vloek. Waar hij regeert, werkt niet de geest des Heeren.» Gaarne voegen wij hieraan toe het nuch tere woord van ds. Gispen uit «de Ba zuin» van heden «Nu het zoover gekomen is, twijfelen we er niet aan, of alle nog bestaande moeilijk heden zullen uit den weg geruimd worden. God heeft ons groote eenstemmigheid gege ven in deze zaak, en Hij zal zijn werk vol einden. Overigens gaat alles, naar omstandigheden redelijk wel. Zijdelings heeft de Ned. Herv. kerk zoowel van de Scheiding van '34 als van de Doleantie van '86 groot voordeel ge had. Dat zij een groot aantal van voor haar lastige menschen is kwijt geraakt, is wel het minste. Maar grooter is, dat zij zelve is opgewekt tot meer ij ver, dat zij tot jaloersch- heid is gebracht door het zien van anderer arbeid. Hoe meer het ons om de eere Gods en de behoudenis der menschen te doen is, hoe meer ons dit tot blijdschap strekt. Zij, die na ons leven, zullen billijker en rechtvaardiger oordeelen, dan aan dit geslacht mogeljjk is. Zij zullen tot het inzicht kun nen komen, dat menig verschijnsel in onzen tijd, dat nu toegeschreven en verklaard wordt aan haat tegen de Herv. Kerk, een geheel anderen oersprong heeft. En op de vraag was er geen oorzaak? zal dan een geheel ander antwoord gegeven worden dan thans.» MOORD DER BEIDE BARMER-ZENDE- LINGEN OP NIEUW-GUINEA. Wij ontvingen uit Barmen de volgende mededeeling De droeve tijding, welke u onlangs per telegraaf bereikte, is thans door brieven bevestigd, welke ons bovendien uitvoeriger berichten omtrent het gebeurde brengen. Volgens deze mededeelingen hadden de beide zendelingen Scheidt en Bosch in de reeds vroeger door hen bezochte, niet ver van de HatzteldhaveD gelegen Franklin-baai, een nieuw station willen vestigen. In het dorp Malala waren zij den 18en Mei, vergezeld van een beambte der Nieuw-Guinea-Com- pagnie aangekomen en door de bewoners allervriendelijkst ontvangen geworden. Den 22 Mei keerde zendeling Scheidt met dezen beambte naar Hatzfeldhaven terug, zoodat zendeling Bosch daar alleen met 5 zwarten achterbleef, ijverig bezig om met behulp der inboorlingen, het terrein voorden bouw in gereedheid te brengen. Toen nu 27 Mei zendeling Schei It in gezelschap van een anderen beambte, den heer assistent v. Moisy, en 12 Miokeezen met een scheepje naar Malala terugkeerde, om nog meer bouw materiaal te brengen, werden zij zonder eenige aanleiding bij het landen verraderlijk door de inboorlingen aangevallen en aan stonds op twee Miokeezen na, die ofschoon gewond, zich zwemmende redden, door speer worpen gedood. Deze twee wisten, deels zwemmende, deels langs dep oever loopende, nog des avonds Hatzfeldhaven te bereiken. Van daar werd aanstonds den volgenden morgen een expeditie tot onderzoek uitge zonden. Deze vond echter noch van zen deling Bosch noch van al de anderen eenig spoor, buiten de lijken van twee zwarten in een sloot en eenige kleedingstukken hier en daar in de huizen. Daar nu echter sedert twee maanden na dit voorval nog niets van zendeling Bosch vernomen is, zoo moet men als zeker aannemen, dat hij met zijne begeleiders in de dagen tusschen 22 in 27 Mei reeds vermoord was, en dat de tweede moord plaats had, om de eerste niet bekend te d oen worden. Door de Nieuw-Guinea-Compagnie werd daarop nog een grootere expeditie gezonden, welke de dorpen in brand stak en overeen komstig het getal der vermoorden, ook 18 inboorlingen doodde. Maar eenig nader be richt bracht ook zij niet en zoo blijft deze geheele treurige geschiedenis nog grooten- deels in duisternis en onzekerheid gehuld. De vriendelijke hulp en steun van de zijde dar Nieuw-Guinea-Compagnie, alsmede de hartelijke deelneming, welke onzen zende lingen door alle daar aanwezige beamkten bewezen wordt, noopt ons tot innigen dank. In de «Berichten der Rijnsche Zending» (November-aflevering) hopen wij nog nadere berichten te kunnen mededeelen. Dr. A. Schreiber. Barmen, 22 Sept. 1891. In de maand September werd de bij zondere school te Goes bezocht door 185 leerlingen, waarvan 164 geen enkelen school tijd verzuimden 17 leerlingen verzuimden minder dan 10 schooltijden en bij 4 beliep het verzuim van 12 tot 18 schooltijden. lu het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 1,3 pet., tegen 1,6 pet. in September 1890. Examen gymnastiek te Middelburg 8 October. Geëxamineerd 6 vr. en 6 mann. can- didaten. Geslaagd de dames A. J. de Nood, M. M. Kirrwald, M. C. J. Westenburger te Middelburg en S. A. T. Dobbelaere te Vlis- singen en de heeren .1. W. Happee, P. H. Wedts de Swart te Middelburg, G. Radema kers te Westdorpe, Jan Mol te Scherpenisse en A. P. J. Hollebrands te Vlissingen. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstalD. F., 45 j., werkman, Assende, gedetineerd te Middelburg, tot 3 m. gev. straf, met mindering van den door hem in verze kerde bewaring doorgebrachten tijd, en F C,, 18 j., opperman, H. L. K., 17 j., W. K, 20 j., houtzager, en G. M. K., 15 j., timmermansjongen, allen Goes, de le tot 2 m., de 2e en 3e ieder tot 14 d., en de 4e tot 3 d gev. straf strooperijF. J. M., 16 j., en M. H., 15 j., werklieden, Krabbendijke, en J. P., 14 j., M. de B., 14 j., en S. van A., 16 j., allen Oudelande, allen tot 7 d. gev., mishandelingC. A. A., 25 j., landbou wersknecht, Tholen, tot 1 m. gev. straf mishandeling en beleedigingJ. M., 42 j hvr. van P. B., arbeidster, Kapelle, tot f5 b. s. 5 d. h., en vernieling en verzet: F. P., 27 j., pakjes drager, Middelburg, tot 1 m. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken M. de B., 16 j., Baarland, beklaagd van diefstal. Bjj bevelschrift dier rechtbank van den 5en dezer is naar de openbare terecht zitting verwezenE. S., oud 29 jaar zon der beroep geboren te Nieuwerkerk, wonende te Wemeldingethans in hechtenis te Middelburg, ter zake dat hij in de maand Juli 1891, na den llen dier maand te Wemeldinge als agent der stoombierbrouwerjj en mouterij «de Meiboom» gevestigd te Vlissingen en als zoodanig onder anderen belast met het innen der gelden voor gedane leverantiën, opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toege- eigend een bedrag van f 189,25 hetwelk hem doer de in voornoemd bevelschrift omschreven personen was ter hand gesteld voor geleverd bier en welke gelden alzoo toebehoorden aan genoemde bierbrouwerij en mouterij, door die geldendie door hem tegen overgilte van door hem geteeken- de quitanties waren ontvangen, niet aan ge noemde bierbrouwerij en mouterij af te dragen, maar ten eigen bate te gebruiken. Aan den beklaagde is Mr. A. C. A. Ja- cobse Boudewijnse, advocaat te Middelburg ambtshalve als verdediger toegevoegd. DE SPREEUW EN DE LANDMAN. Met recht wordt de spreeuw de trouwe vriend en medehelper bij den moeilijken arbeid van den boer genoemd. Het groote nut van dezen vogel blijkt uit hetgeen een boer onlangs ondervond. Toen hij bjj het krieken van den dag de eerste vore had geploegd, zag hij dadelijk zes spreeuwen, die ijverig den grond schenen te onderzoeken. Zij moesten zeker iets van hunne gading gevonden hebben, wijl zij den grond met buitengewonen ijver ompikten. Eensklaps hield er een op te scharren en te pikken, zette zich in postuur, begon te snaterenen te kweelen, alsof hij eene belangrijke mede deeling te doen had. Zjjne makkers schaarden zich dadeljjk rondom hem en het zestal scheen een levendig debat te houden. Ein delijk vliegt een hunner weg. Na zoo wat drie minuten keert hij weer, gevolgd door een paar honderd. Zij streken op den akker neêr en volgden Jen ploeger tot op de hielen in de versche vore, om naar links en rechts de larven, insecten, wormen enz. op te peuzelen. Bij het wenden van den ploeg vlogen zjj een paar passen terug, wachtten tot de boer weer eene nieuwe vore begon en snaterden intusschen er dapper op las, om daarna het eten van allerlei schadelijk gedierte te be ginnen. Blijkbaar hadden de zes eersten aanvankelijk beraadslaagd, of zij hunne makkers aan hunne tafel zouden noodigen, en daar zij gemerkt hadden, dat hun disch overvloedig van spijzen voorzien was, dezen verzochten om mee van de partij te zijn. De boer was natuurlijk blij, dat de spre ruwen zijn akker van het schadelijk gedierte hadden gezuiverd en werd een ijverig beschermer en voorspreker van deze zoo nuttige vogels, te meer nog toen zjj later vernam, dat de spreeuwen bjj veel huisdieren den dienst doen, waarvoor de moeder bij de kinderen den kam bezigt Denkt slechts aan onze schapen en koeien Overtuigd zjjnde, dat een goed woord eene goede plaats vindt, roepen wjj groot e i klein toeOntfermt u over de nuttige spreeuwen SPINAZIE IN DEN WINTER. Deze groente komt in de maanden April en Mei het meest voor in de keuken en moet dan in den tuin voor andere gewas sen plaats maken. Als vroege groente vindt zij zoowel op de tafel van den rjjke als op die van den werkman eene plaats, doch juist dan wanneer zij het best ont wikkeld is, laat men haar liggen, om de aandacht op andere groenten te vestigen. Spinazie blijft nog al vrij tegen de win terkoude en men kan bij doelmatige cul tuur haar zelfs des winters in den open grond onder eene lichte bedekking voor de keuken grschikt houden. Tot dit doel zaait men de spinazie in de maanden Juni en Juli uit, verzorgt de plantjes goed en snijdt ze in Augustus in, zoodat zij in den laten herfst weder tot sterke planten zijn aangegroeid, die vol in het blad zitten. Wil men den groei der planten na het besnijden nog flink in de hand werken, dan moet men den grond om de planten dikwijls los maken en met vloeibaren mest bemesten. Onder eene lichte bedekking van stroo zullen de planten zich zeer goed houden. Zoodra in den winter dooi weder invalt of de sneeuw zacht wordt kan men de bedekking verwijderen en de spinazie oogsten. Het maakt werkelijk een verrassenden indruk midden in den winter onder het sneeuwdek de grasgroene bladeren der spi nazie te ontwaren. Op de~e wijze kan men den geheelen winter door van tjjd tot tjjd spinazie op zijne tafel hebben. Wanneer de koude wat lang mocht aanhouden en de sneeuw soms enkele weken blijft liggen, dan moet men op de plaats waar men de spinazie wil snijden, op de sneeuw eene hoeveelheid roet strooien en na eenige dagen smelt op deze plaats de sneeuw en komen de pfanten voor den dag. In den kelder laten de ingesneden spi- nazieplanten zich eene week lang bewaren zonder te verwelken. Daar spinazie in den winter goed betaald wordt, weegt de meerdere moeite, die men bjj deze cultuur moet aanwenden, wel op tegen de grootere geldelijke voordeelen. Ierseke. Mejuffrouw J. A. S. Strand- bergen is benoemd tot gemeente vroedvrouw te Kootwijkerbroek (Gelderland). Vóór het Fort te Ellewoutsdjjk is bij vernieuwing waargenomen dat de steen glooiing aldaar aan verzakking onderhevig iSj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5