1891. No. 5. Zaterdag 10 October. Zesde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Gemengde Berichten. IJ elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nomtner behoort een Bijvoegsel. 9 October 1891 Goes. Da antirevolutionaire kiesvereeni- ging hield Donderdagavond eene vergade ring teneinde den Heere te danken voor de ongedachte overwinning bij de jongste verkiezing behaald. Na het zingen van Ps. 362 en het lezen van ps. 103 door den voorzitter den heer Quist, ging de heer D. Cappon voor in dankzegging en gebed. Daarna richtte de voorzitter een hartelijk woord tot de nieuw gekozen raadsleden, wat door den heer Adam be antwoord werd. Verschillende sprekers voerden het woord. Er heerschte een opgewekte stem ming. Mannen uit alle kerkelijke gezindten spraken hunne onbeperkte ingenomenheid en dankbaarheid uit over den gezegenden afloop der verkiezing. De voorzitter wees er op dat hier een schijnbaar onmogelijke zaak was geschied, een wonder in onze oogen, dat de candi- daten der zoo vaak gesmade antirevoluti onaire partij de meerderheid behaalden boven de candidaten der vereenigde roomsch-li- berale coalitie. Nadat den antirevolutionaren raadsleden, van welke er vier aanwezig waren, de zegenbede uit psalm 134: 3 was toege zongen, eindigde de heer Donner de verga dering met dankzegging. Moge het voorbeeld van Goes ook elders navolging vinden. Antirevolutionaire kiezers, die samen baden en streden om hunne candidaten gekozen te krijgen: zijn ver plicht den uitslag, welken ook, met een dank- en bedestond te vieren. Er zij een samenstemming ook in de zwakke betui ging hunner dankbaarheid. Het sterkt den broederband en prikkelt tot nieuwen ijver. Veertien werklieden te Middelburg, die mosselen genuttigd hadden, geraapt uit een kanaal waarvan het water afgelaten was, zijn ziek geworden. Verschijnselen van vergiftiging hebben zich bij de menschen voorgedaan. De mosselen waren zoowel rauw als gekookt gebruikt. Kapelle. Gisteren morgen half 4 werd door een vrouw bij L. alhier een begin van brand ontdekt er. wel in een geitenhok, waarin twee geiten die reeds in de vlam men waren omgekomen. Door spoedig ingeroepen hulp werd de brand tot dit hok beperkt. In de nabijheid stonden eenige vaten petroleum, zoodat het een geluk mag geacht worden, dat de brand zoo spoedig werd ontdekt. De justitie doet onderzoek naar den dader of daderes. St. Maartensdijk. Bloedvergiftiging. De heer H. alhier, die voor 14 dagen een on beduidende wond aan de hand kreeg, is gisteren aan de gevolgen daarvan overleden. Te Leiden kwam een groote verhuis wagen van de Hoogewoerd de nieuwe Watersteeg inrijden, juist toen een man tegen den muur stond. Toen hij door iemand die vóór den wagen liep, werd gewaarschuwd om op zij te gaan, verkoos hij dat niet. «Hij stond op de kleine steentjes,» zeide hij. Het gevolg was dat hij tussehen den muur en den wagen beklemd raakte en doodgedrukt werd. - Een waschvrouw te Dokkum, bezig een zeepvat om te spoelen, stak zich daarbij aan een roestigen spijker. In de kleine wond schijnt eenig schadelijk vocht te zijn ge drongen, althans de hand en de arm liepen dermate op dat de geheele arm terstond moest worden afgezet. Een paar dagen later stierf de vrouw aan de gevolgen. Ie Ede hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad bij de godsdienstoefe ning van het Heilsleger, die het gepeupel een doorn in het oog waren. Deze pleegden baldadigheden tegen de heilssoldaten ver nielden alles wat in het lokaal was en een bloemperk dat daar voor stond. De politie was onmachtig de orde te herstellen. Een agent werd ernstig gekwetst en brak een been. (N. R. C.) De gerechtelijke lijkschouwing der slachtoffers van^ de 15-jarige kindermoorde nares te Maastricht heeft tot geen uitkomst geleid. Op geen der drie lijkjes zijn sporen van geweld waargenomen. De bekentenis van de bekl. staat tot heden op zich zelf. Te Raamsdonkveer hebben weder ter gelegenheid van de kermis baldadigheden en vechtpartijen plaats gehad. Maandag avond kreeg een oud man een zóó gewei- digen schop, dat hij den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. De leiding van het Leger des Heils in Nederland is opgedragen aan de tot kolonels bevorderde majoor en mevrouw OliphantSchoch, die waarschijnlijk in de eerste week van November te Amsterdam zullen aankomen. «Er bestaat geen onverdraagzamer volk dan de Nederlanders», zoo vertelde een Engelschman, die ons land had door reisd. «Verbeeld u, ik kom op zekeren avond vrij laat in een dorp nabij Bergen op Zooui daar begeef ik me naar een logement. Ik ver lang niets liever dan onmiddellijk me ter ruste te begevenmaar toen ik den her bergier duidelijk in het Engelsch een taal, welke toch wel door iedereen, zelfs door de domme Nederlanders, wordt verstaan mijn wensch heb te kennen gegeven, vraagt deze naar mijn geloof: «.What believe you'!>> [wat gelooft gij [Onze lezers zullen be grijpen, dat de vraag, welke den Engelsch man zooveel ergernis gaf, eenvoudig was «Wat belieft u op z'n Noord-Brabantsch uitgesproken als«Wa blieft oe Verbaasd wend ik me tot de vrouw, welke inmiddels was verschenen, met de vraag waarom haar man er prijs op stelde, te weten welken godsdienst ik beleed. Tot eenig antwoord haalde zij de schouders op en herhaalde zij de vraag What believe you Nadat nog een derde huisgenoot zich bij ons had gevoegd en ook deze niets anders zei dan What believe you gaf ik, over zoo'n ver regaande onverdraagzaamheid geërgerd, ten antwoord I believe one God Ik geloof in één God). Ik pakte haastig mijr. valies weer op en spoedde me naar Bergen op Zoom. Gelukkig kon ik daar nachtverblijf bekomen, zonder dat de logementhouder vooraf een onderzoek naar mijn geloof instelde. Intus- schen is mij op mijne verdere reis zeer dik wijls de vraag: What believe you gesteld. Bij de arr. rechtbank te Alkmaar werd de zaak behandeld van een persoon die zich schuldig had gemaakt aan bedelarij ate Enkhuizen. Hij was dan ook met den agent van politie die hem had gevat ter terecht zitting tegenwoordig. Hij werd veroordeeld tot 5 dagen hechtenis, om daarna voor zes m tanden naar een werkinrichting te wor den opgezonden. Den man scheen dat von nis niet te bevallen, en hij maakte zich zoo geweldig boos op den bewusten politie agent, die onmiddellijk na hem de rechts zaal wilde verlaten, dat hij hem met zijn stok (de man liep mank en had een stok tot steun noodig) een slag op het hoofd toebracht, die zóoraak was, dat het hem bloed langs het hoofd liep. De bedelaar was zoo kwaadaardig, dat hij een zenuwtoeval kreeg, en niet dan met 5 man van de rechtszaal was te verwijderen. De rechtbank behan delde onmiddellijk deze zaak, besloot tot zijne dadelijke inhechtenisneming en stelde hem in staat van beschuldiging vau poging tot moedwilligen manslag. Te 's Hertogenbosch heeft zekere R. oud 20 jaar, die door een nietigheid in drift was geraakt, zijn vriend door een messteek in den rug zoo ernstig verwond, dat diens opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was en er gevaar voor zijn leven bestaat. Een tweede persoon, die tussehen beiden wilde komen, ontving met hetzelfde mes een steek in de linkerzijde, waardoor hij ernstig verwond werd. Een derde voorkwam door het ontwijken eene ernstige verwon ding, alleen zijn jas werd gedeeltelijk door sneden. Als eene tegenstelling met de vele ge meenten, welke tegenwoordig in zeer moei lijke geldelijke omstandigheden verkeeren, meldt men uit Blokzijl aan het W. v. d. Dag, dat de gemeenteraad aldaar dezer dagen heeft besloten, de twee laatste aandcelen der door deze gemeente aangegane geldleening tegen 1 Januari a. s. at te lossen, waarna de gemeente geheel zonder schuld zal zijn. Uit het leven van GrevyOp zekeren avond trad graaf B., iemand van ouden Franschen adel, een groot koffiehuis te Parijs binnen en zag er twee heeren bij het schaakbord zitten. Hij zette zich naast hen. Weldra ging een der beiden, de verliezer, heen. De winner, een kaalhoofdig heer, bleef achter, en verzocht den graaf B een partij met bem te spelen. Men maakte een partij, daarna een revanche-partij, toen nog een derde, en scheidde eindelijk, na afgesproken te hebben elkaar den volgenden dag weer te ontmoeten. Deze ridderlijke strijd duurde zoo twintig jaren voort, met afwisselend geluk, soms dagelijks, soms met langere tusschenpoozen. Al dien tijd spraken beide spelers slechts over hun spel en kenden niet eens hunne wederzijdsche namen. Daar kwam de belegering, toen de com mune, daarop de nationale vergadering te Versailles. In dien tijd hadden de partijtjes hoe langer hoe zeldzamer plaats, nauwelijks eenmaal per maand. Toen echter de staats zaken weer meer geregeld waren, werd het spel met vernieuwden ijver hervat. M ic-Mahon verzocht zijn ontslag als pre sident der republiek; de vraag wie zijn opvolger zijn zou, kwam op het tapijt. Op den avond van den dag, waarop Grévy tot president gekozen was, verscheen de oude heer in het café, ging tegenover zijn tegenpartij zitten, won een partij en zeide«van morgen af kan ik niet meer met u spelen.» «Waarom niet?» «Omdat ik heden tot president van de re publiek gekozen ben. Ik ben Jules Grévy De graaf vertrok geen spier. «Zoo waarlijk zeide hij buigende. «We kunnen er mee doorgaan, als gij mij het genoegen doen wilt, me op het Elysée te bezoeken.» --«Hoe gaarne ik ook zou willen ant woordde de ander mijn geestverwanten zouden het mij zeer kwalijk nemen, want ik ben legitimist «Och dat is zeer jammer,» zeide Grevy. Hierop gaven zij elkaar de hand en scheidden zonder elkaar ooit terug te zien. (Voor wie het niet wist voegen wjj hierbij dat het Elysée de woning van den president der republiek, en een légiti- mist een aanhanger van het oude koning schap is.) De beschaamde spotter. In een vriendelijk stadje zaten op zekeren avond vele burgers in een herberg te zamen om na den arbeid des daagsjwat uit te rus ten. Zij verhaalden elkander bjj een glaasje bier menige vroolijke geschiedenis, z,(j schert sten en lachten met elkander. Daar trad een jood met een zeer langen baard de kanoer binnen en nam zeer bescheiden een plaatsje aan een zij tafel in. Maar in plaats van verkwikking na de lange, moeielijke reis, die hij afgelegd had, wachtte hem weldra smaad en beleediging; waat spoe dig begon een jonge burger, een zeepzieder, sen liedje te zingen dat den armen Jood schaamrood maakte en deze maakte zelfs aanstalten om zijn baard met een lucifertje aan te steken, waarover de andere burgers luidkeels lachten. De arme Levi verliet zuchtend het vertrek, verbergde zich in den stal bjj zijn trouw paard, tot dat de gas ten zich verwijderd hadden en begaf zich toen ter rust. Des middernachts, toen alles in diepen slaap verzonken was, en millioenen sterren met helderen glans de donkere aarde ver lichtten, drongen door de stilte des nachts de huiveringwekkende tonen van de alarm klok. Iedereen werd verschrikt wakker weldra vernam men, dat de vlammen in volle woede uit het dak van des zeepzieders huis sloegen. In allerijl hadden de bewo ners van het stadje zich verzameld om hulp te verleenen, men snelde van alle kanten toe met spuiten en slangende zware brandspuiten kwamen aangereden, maar de wind huilde zoo geweldig, dat de vlammen telkens in omvang toenamen. Op dit oogenblik hoorde men de stem van de arme bewoonster, wier kind nog boven in een kamertje te slapen lag. De trap was reeds afgebrand. Hoe en wie zou het teere kind uit de vlammen redden Het moederhart kromp ineen van smart en smeek te luide om hulp. «Laat have en goed maar door de vlammen verteerd worden,» riep zij uit, «red slechts mijn eenig kind I» Maar niemand uit de geheele menigte waagde hetallen zwegen en zagen met vrees op naar het huis, naar de vuurspuwende vlammen. Daar snelde op eens een vreemdeling het huis binnen; maar moest evenzoo spoedig terugkeeren, want de vonken spatten naar alle kanten en de rook belette hem adem te halen. Daarop keek hij naar boven, mat het huis met zijne oogen, bedacht zich niet lang en klouterde vlug langs een priëel, dat met wijnranken bedekt was, naar boven, brak de ruiten met zjjn krachtige handen en klom ijlings naar binnen. In ware doods angst stonden al de omringenden sidderend rond het huis, hunne oogen naar boven ge richt, in spannende verwachting, wat er verder gebeuren zoueindelijk zag men, hoe de menschlievende onbekende het nog slapende kind zachtkens in zjjne armen nam, het met een wiegenkoord vast op zjjn rug bond en toen met groote vlugheid uit het met rook vervulde kamertje steeg, waarop hjj voorzichtig langs de waggelende leuning naar beneden daalde en eenige oogen- blikken later leg ie hij het ongedeerde kind in de armen der moeder en verdween. Het huis van den ongelukkigen zeepzieder viel weldra in puin en gruis in elkander, de arme, zag zijne have en goed geheel verwoest en brak in weêklachten uit. Toen het morgenrood van den volgenden dag aanbrak, trad de herbergier op den nu geheel armen en uitgeschudden burger toe trok een beurs uit den za£ en zeide«De vreemdeling, die uw kind dezen nacht ge red heeft, zendt u nog deze beurs met geld, alles, wat hij bij zich had, en weet gij, dat het Levi was, de door xfzoo bespotte Jood Hij is heden morgen vroeg naar zjjn verre woonplaats teruggekeerd, hjj heeft mjj ech ter eerst het geld gegeven voor u, wien hij alles vergeven heeft.» Toen riep de zeepzieder diep geroerd uit «de welverdiende straf is mjjn goddeloos heid op den voet gevolgd, en kan ik niet tot Levi gaan om hem te danken, zoo zal ik het toch in het diepste mijns harten doen. En God moge mjj mijn zonden ver geven De statistiek van den uitvoer in Frank rijk leert dat in 1890 zouden zjjn uitge voerd ruim 176,000 hectoliter brandewijn, uit wijn gemaakt, waarvan ongeveer 40 pCt. op flesschen. Meer dan de helft werd naar Engeland verscheept. Nu leert een andere statistiek dat in hetzelfde jaar van de 1,840.000 hectoliter alkohol die in Frank rijk werden voortgebracht, slechts 33,000 of nog niet 2 pCt. uit wijn zijn verkregen. Toch wordt ruim het vijfvoud dier hoe veelheid als cognac aan het buitenland ge leverd 1 Duur van den slaap. Een Duitsch specialiteit, dr. Cold, heeft onlangs in het Deutsche Med. Wochenschrift gepleit voor het toestaan van meer slaap aan jongelie den. Een gezonde zuigeling slaapt gedurende de eerste weken bjj na aanhoudend, en ge durende de eerste jaren is men geneigd om kinderen zoo lang te laten slapen als zij willen. Maar van het 6de of 7de levens jaar komt er door het schoolgaan eene groote verandering. Op den leeftijd van 10 of 12 jaren slaapt het kind slechts 8 of 9 uur, terwjjl het ten minste 10 of 11 uur noodig heeft, en naarmate het ouder wordt is zjjn rusttijd verkort. Dr. Cold ge looft dat de jongelieden tot hun 20ste jaar 9 en een volwassene 8 of 9 uur slaap noodig hebben. Bij onvoldoenden slaap, wanneer het zenuwstelsel en bepaaldeljjk de hersenen geen rust genoeg hebben, vin den wij uitputting, prikkelbaarheid en in- tellectueele storingen langzamerhand de plaats innemen van lust tot werken, alge meen gevoel van welzjjn en den geest van initiatief. Het is niet raadzaam koffieboonen hetzij deze gebrand zijn of niet, of wel tot poeder vermalen, in de nabjjheid van sterk riekende stoffen te bewaren. De koffie neemt zeer spoedig daarvan den smaak aan en verliest dien niet meer, wat men ook doe. Vooral moet koffie niet op dezelfde plaats geborgen worden met alcoholische dranken, essences, petroleum en peper. Men beweert dat een schip met een lading koffie aan boord, buitendien nog een aantal zakken peper medenam. Ter bestem mingsplaats aangekomen, werd opgemerkt dat de koffie zoo zeer geleden had door der- geur der peper, dat zij bijna gepn waarde meer had. Men beware de koffie dus steeds op een afzonderlijke plaats, want zelfs in een goed gesloten trommel is de koffie nog niet veilig, als hetgeen waarop wij wezen niet in acht genomen wordt. Maandbl In een bijeenkomst van sociaal-de mocraten te Berljjn, waar de gevierde leider Liebknecht zou spreken over com munisme en socialisme, heeft een hevige botsing tussehen «ouden» en «jongen» der partij plaats gehad. Men werd handgemeen, ranselde elkander af, haalde redenaars met geweld var. het spreekgestoelte, sprak van het onder zich houden van geld, dat der partij toebehoort, en wierp lastige kame raden de zaal uit. De politie moest ten slotte de «vergadering» ontbinden. In het Russische arrondissement Kau- taïs wordt op het oogenblik een proces behandeld, waarin niet minder dan 2017 getuigen worden gehoordEr was dan ook geen zaal te vinden, groot genoeg om de zittingen te houden, zoodat de recht bank zich nu onder den blooten hemel met de zaak bezighoudt. Nog steeds worden hoogst treurige berichten omtrent den hongersnood in het binnenland van Rusland ontvangen. Daarbjj heeft zich nu ook in het gouvernement Orel de roggeworm vertoond in de win terrogge ook elders moet dit vernielend insect zich hebben geopenbaard, terwjjl te Berdiansk, in Siberië, tot overmaat van smart de pest is uitgebroken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1