K EC I1TSZ A li E X Gemengde Berichten. Overzicht van Verkoopingen. en Zeeland (België), van af de Dordtsche Kil tot aan het kanaal door Zui 1-Beveland, nergens een veilige reede gevonden wordt. Dat zij met hunne vaartuigen, hetzij van boven ot van beneden komende, steeds bij eiken wind het Noordergat ot zooge naamde Nieuwe Vaarwater op de rivier «het Krammer» tegenover Oude-Tonge kun nen bereiken, waar ze dan echter tijdig moe ten sloppen. Dat zij aldaar evenwel volstrekt geen veilige reede hebben niet alleen, maar zelfs een zeer gevaarlijke ligplaats bij harde Zuid-Weste, Weste of Noord-Weste winden. Dat de eenige reede, die er nu bestaat, is aan het eind van het Keet°n, terwijl het Mastgat, vroeger zeer goed, nu verre van veilig geworden is, evenmin als onder Bruinisse, waar men dikwijls ook al stop pen moet uit angst voor het Noordergat, om van twee kwaden nog het beste te kiezen. Dat dus in het belang hunner veiligheid eene goede reede op de rivier «het Kram mer» ter hoogte van het Noordergat tegen over Oude Tonge dringend gewenscfit wordt. Redenen, waarom de ondergeteekenden tot uwe Excellentie het eerbiedig verzoek richten, om de groote belangen, die voor hen op het spel staan, in gunstige over weging te willen nemen, en op genoemde hoogte eene doelmatige vluchthaven te doen aanleggen.» De heer W. J. van den Bosch die op het zestal geplaatst was, opgemaakt uit de sollicitanten naar de betrekking van Directeur der te Marrum op te richten zuivel fabriek ia thans ook op het drietal geplaatst. 'g Heerenhoek. Maandag 5 Oct. 11. heeft on ze geachte Burgemeester dhr. N v. Steeinjde gemeenUraadsverg. medegedeeld dat hij aan H. M. d" Koningin Rdgentes als zoodanig eervol ontslag heeft aangevraagd. Met ingang van 9 October wordt de klerk telegrafist 3e klasse L. W. van Pufie- zen sedert 1 Oclober te Middelburg van daar weder verplaatst naar het station Zevenber gen. Krniniugen. De begrooting dezer ge meente voor het jaar 1892 bedraagt in ontvang en uitgaat t 19895,88. Goes. Men schrijft ons: De gemeente- raadsvetkie/ing liep uit zooals door ken ners van alle partijen voorzegd was. De liberaal-roornsche coalitie bleef vijftig stem men in de minderheid. Vergelijkt men deze tusschentijdsche verkiezing met een dito van 23 Januari '1891 dan is een groot ver schil in stemmencijfer waar te nemen. De heer Kakebeeke bekwam toen 338 stem men, thans bracht de heer Harting net slechts tot 213. In 1889 bleef de heer Oer.se met 237 stemmen in de minderheid, thans wonnen de lieeren Adam en Faberij de Jonge het met 259 en 249 stemmen. Heett men sinds van liberale zijde den antirevolutionairen steeds verweten dat zij de katholieken op sleeptouw namen om zelf gekozen te raken, dit zal hun nu wel niet meer verweten worden. De heer Stieger toch bekwam in 1889 toen antirevolutio nairen en katholieken hem aanbevalen 184 stemmenen thans nu katholieken en liberalen hem begeerden, en zijn candida- tuur door Goesche Conrant en «Zeeuw» [zij het ook die van '89J krachtig werd gesteund, bracht deze zelfde heer Stieger het slechts tot 189. "Wij maken op onze beurt van deze nederlaag den liberalen geen verwijt. De fout ligt niet bij de leiders; bij hen even min als bij ons. Maar bij de kiezers, die uit eigen oogen zien, wal de leiders had den moeten be ienkenvooral na het hartig woord van de Goesche Lrl. van 24 Jan. 1889. En wat nu de proportioneele vertegenwoordiging betreft, ook daar zijn wij nog voor maar dan werke men van katho lieke zijde ons niet tegen met de can iida- tuur van een ouden bondgenoot, die bij een vorige verkiezing ons in den rug schoot er zjjn wel ernstiger candidaten onder de Goesche katholieken. Maandagavond ongeveer elf ure, kwam nog per extratrein van Vlissingen te Mid delburg aan de heer Engering chef van dienst bij de Staatsspoorwegen, vergezeld van de beide directeuren der Maatschappij Zeeland. KE!IÜ-E\ suaiooLNiEUYVs. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Borssele dr. .T. D. de Lind v Wijngaarden cand. te Numansdorp. te Bezooien ds. W. B. HL v. Linschoten te Oud-Vosmeer. Bedankt voor OudelanJe door dhr. L. W. Bakhuizen v. d. Brink, cand. te Amsterdam. Zondag is te 's Gravenhage op 93 j tri- gen leeftijd overleden ds. J. Moll Jb.zn., emeri tus predikant bij de Ned. Herv. gem, aldaar. Tot voor weinige jaren nam hij zijn ambt met toewijding waar. Nog op zijn 90sten verjaardag werd hij als nestor der predikan ten bij de Ned. Herv. gem. gevierd. In den avond zijns levens beklom hy nog soms den kansel en vond dan steeds een aan dachtig en belangstellend gehoor. De overledene was o. a. ridder van de orde van den Nederl. Leeuw. Acte-examens gymnastiek Zeeland. 5 October 1891. G^xamineerd 6 vrouwelijke en 6 man. nelijke aspiranten. Geslaagd de dames J. Coomans te Breskens, L. N. Voorbejjtel te Ritthem, J. N. Voorbeijtel te Ritthem en J. Tichelaar te Middelburg .en de heeren J, ^assenier te Middelburg, J. V. d. Eude te St. Maartensdijk en J.[Hartog te Scherpenisse. Afgewezen 2 vrouwelijke eu 3 manne lijke aspirenten. 6 October. Geëxamineerd 6 heeren en 5 dames. Toegelaten werden 5 heeren en 2 dames, t. w. de dames M. W. F. Morren en S. C. van Embden, beiden van Middelburg, en de heereu C. J. Laven, St. Maartensdijk, T. D. Chainuleau te Zeist, Jacob van Houte, Jac. Schotsman en Jos. Schotsman te Mid delburg. De gemeenteraad van's-Heer Arends- kerke benoemde Zaterdag tot onderwijzer aan de o. 1. school aldaar den heer W. P. Markusse, thans te Nieuwdorp, en tot onder wijzer te Nieuwdorp den heer P. Van Hek ken te Biervliet. Te Wissekerke [N. B.J met Geers- dijk bracht de collecte voor de scholen met den bijbel f 62.36Vs op. Geslaagd voor surnumerair (examen A) bij de staatsspoor dhr. L. M. van Doorn te Krabbendijke. Aan de theologische school te Kampen is de nieuwe cursus aangevangen met 100 studenten. Arrondiss. llechtbank te Middelburg. Gisteren, Dinsdag, zijn [veroordeeld wegens mishandelingA. J. D., 26 j., en A. C. v. W., 25 j., werklieden, Terneuzen, de le tot 7 d. en de 2e tot 45 d., F. P., 26 j. sjouwerman, tot 14 d.. en L d. M30 j., arbeider. IJzendijke, tot 7 d gev. straf, en A. B. C. VV., 26 j., schipper, Hoofd plaat, tot f 15 b. s. 7 d. h., en A. J. d. S 18 j., voermansknecht, Terneuzen, tot 15 b. s. 3. d. h. mishandeling van een dierS V., 20 j., koopman, Sluis, tot f 8 b, s. 6 d. h. diefstal: J. E. v d. B14 j. arbeider, M. M. v. d. B., 19 j., arbeider, en D. P., 62 j., schipper, allen Terneuzen, ieder tot 3 d. gev. straf strooperijJ. P. d. W., 14 j., en H. C, d. M. beiden Breskens, ieder tot 3 d. gev. strafen beleediging van een beambteM. A. B. 20 jzonder beroep, Zaamslag, tot f8 b, s. 6 d. h. Allen in de kosten. Ter griffie van het kantongerecht te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen de door die rechtbank gewezen von nissen namens M. C. de B., laatstelijk dienstbode te Vlissingen, thans gedetineerd, die wegens kinderdoodsiag tot 18 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld en namens F. de V., oud 19 jaren, blikslagersknecht te Middelburg, tot 4 maanden gevangenis straf veroordeeld, wegens het opzettelijk gebruik maken van een verval-'cht geschrift als ware het echt en onvervalscht [rijkspost spaarbankboekje]. [Af. C.J Woensdag 30 September werd aan het Sas van Goes de kuip van het buitensluishoofd leeggemalen. De in den zomer aangebrachte b.likijzeren vloer bleek dicht te zijn; doch buitendien vloer aan den noordelijken damwand werd een wel aangetroffen, die noodzakelijk moest voorzien worden. Het daartoe noodige werd voorbereid, toen Zaterdagmorgen de ketel van de groote centrifugaal pomp het begaf en het malen moest gestaakt worden. Alvorens de stoombemaling weder in orde is kan geen verdere voortgang gemaakt worden. Door deze nieuwe vertraging zal met het oog op het vergevorderde seizoen dit jaar met het metselwerk vermoedelijk niet meer kunnen begonnen worden, en zal men zich na hernieuwde droogzetting moeten bepalen tot het in orde brengen der beide kuipen, het voorzien der bedoelde wel, om eerst in het voorjaar van het nieuwe jaar de metselwerken aan te leggen. (G. C.) Moord te Catspolder. De Tern. Crt. komt terug op haar verhaal omtrent de wijze waarop de Kraker werd gedood. Wat zijn vrouw daaromtrent ,had meegedeeld bleek verzonnen te zijn. Het blad is thans beter ingelicht. «Het kwam den wachtmeester v. d. Ameele zeer verdacht voor dat de vrouw eene parupluie had, door haar man gedragen, die gebroken en grootendeels met bloed bevlekt was. Op de vragen hoe die in hare handen kwam en hoe die met bloed bevlekt was antwoordde zij, dat haar man nog den tijd gehad had haar die toe te werpen Dit ongerijmde verhaal en de omstan digheid dat hem bekend werd, dat de vrouw liefdesbetrekking met andere mannen had, deden bij den wachtmeester het vermoeden ontstaan van medeplichtigheid aan den moord. Hiervan gaf hg dadelijk kennis aan de justitie te Middelburg, die echter niets na ders vernam dan dat de verslagene zijn molen in Mei dezes jaars heeft verhuurd aan den ongehuwden C. A. Louwerse, die sedert meermalen bij de vrouw van den ver slagene kwam. Het lijk werd inmiddels naar Terneuzen gevoerd en uit de lijkschouwing bleek, dat de verslagene volstrekt niet was doodge schoten maar geworgd; geheel in strijd met de verklaring van de vrouw, die na verschil lende verhooren en confrontatie met het lijk bij haar eerste verzinsel bleef. Ook Louwerse was inmiddels in verhoor genomen, doch op zijne per'.inente verklaiing tehuis te zijn geweest [wanrvan het tegendeel niet te be wijzen was] losgelaten. De vrouw wer-1 alhier in het huis van bewaring gehouden, en door eene weldoordachte list der politie, lertelde zij dien nacht hoe de afschuwelijke misdaad zich had toegedragen. Eerstens deelde zij hare verhouding mede tot Louwerse, in de fijnste bizonderheden; Louwerse heeft tot voor 14 dagen bij het huisgezin De Kraker ingewoond. Van Mei ontstond een schuldige betrekking tusschen beiden. Bij kleine twisten koos Louwerse partij voor de vrouw, die meer en meer haar man begon te haten Dit liep zoover, dat Louwerse zelf eens dreigend zeide De Kra ker te zullen d lodschieten, als hij hem te na kwam. Louwerse had zes weken geleden te Mid delburg 2 revolvers gekocht. Acht dagen te voren had zij afgesproken met Louwei8e haren man te dooien, welk voornemen in den avond van Donderdag 11. is volvoerd. Met haar man kwam zij van eene visite van Adriaan de Kraker te Spui. De naaste weg leidt langs de Othenesche kreek, zij raadde dit evenwel af als zijnde te slecht en verkoos het Donkerstraatje en zoo verder langs deu Catspolderschen dijk. Plotseling schiet Louwerse van achter een boom en lost 2 schoten, die evenwel hun doel missen. Toen greep eer e vreeselijke worsteling plaats, waarbij De Kraker de keel werd toegenepen. De vrouw met de parapluie op het hoofd van den ongelukkige slaande riep «toe maar, toe maar Cornelis, slaat er maar op, maak hem dood.» Nadat De Kraker geworgd eri doodgeslagen was werd het lijk van den dijk gesleept in eene droge sloot. Beiden zijn daarop naar Othene geloopen en hebben het verhaal gedaan, zooals wij net in ons vorig nummee mede deelden. Geld was niet in de portefeuille geweest, dit was alleen om de politie te misleiden om haar man, met wie zy 12 jaar ge huwd was, gaf zij niets en eenmaal hoopte zij met Louwerse te huwen. Aan den cipier bekende zij Zondag mor gen persoonlijk grootendeels het feic. De vrouw werd daarop weder in verhoor genomen en bekende tindelijk de vreeselijke daad op bovenbeschreven wijze te hebben gepleegd. Louwerse, dien dag ook gearres teerd, bleef halsstarrig ontkennen. Bij een onderzoek ten zijnen huize is een broek met sporen van bloed gevonden. Heden was men nog bezig naar de revolver te zoeken, die Louwerse waarschijnlijk in de Kreek gegooid heeft. Zondag avond is de vrouw van den ver slagene, en gisteren morgen Louwerse ge vankelijk naar Middelburg gevoerd.» Donderdagmiddag te 12 ure liep op het Vreeburg te Utrecht een jongen, dra gende in een doek het middagmaal van zijn vader, die aan den spoorweg werkt. Om er spoedig te zijn, ging hij achter een rijtuig loopon, dat naar het station reed en haakte zijn doek aan een der aangebrachte ijzeren pinnen. Dit ging uitstekend. Plot seling echter merkt de koetsier, dat de brug zal worden opgehaald. Hy legt de zweep over het paard, de jongen struikelt, valt en eenige oogenblikken later ziet men. een opgehaalde brug en daarvoor een jongen staan, die in zenuwachtigen toestand ver keert en met argusoogen een rijtuig na kijkt, dat wel zichtbaar door een achter aangehecht voorwerp, maar toch weldra uit het oog verdwenen is. Het maal kwam gelukkig nog met veel moeite in de rnaag, waarvoor het bestemd was, doch de jongen werd braaf uitgelachen. Te Smeermaas bjj Maastricht hebben dieven gisterennacht de oflerbussen in de R.-K. Kerk opengebroken en van haren in houd, ongeveer 70 gulden beroofd. Ook de wijnkelder van den pastoor werd voor een groot gedeelte door hen geledigd. Een eigenaardig staaltje van hulp vaardigheid is op de kermis te Edam gegeven. Er stond n.l. een tentje, zóó armoedig, dat men zou vreezen voor instorten. Daar woonde een «goochelaar» die het erg arm had. Publiek kwam er niet, want er was al heel weinig te zien. Door meêlij bewogen, werden maatrege len door de burgers genomen, om den armen man te helpen. Vrjjdag en Zaterdag werd omgeroepen dat er des avonds een prach tige voorstelling zou gegeven worden. Een grutter stond zijn paard af, en met fakkel licht een reclame-tocht door de stad gehouden. Vóór de tent vormde zich (inmiddels een «muziekkorps», een ander bewoner van Edam riep de «boeren en burgers» binnen, en nu begonnen de voorstellingen. Hoewel men overtuigd was niets te zullen zien, stroomde het publiek binnen en de arme stakkert maakte goede zaken. Te Someren waren Maandag eenige kinderen bezig met noten van een boom te werpen, waarop de eigenaar in die richting een schot loste met het gevolg dat een der kinderen doodelijk in de borst getroffen word. Te Beek v-el een boeren zoon uit een pereboom, en stierf zonder tot bewustzijn ie zijn teruggekeerd. Bij een vrouw te Roggel is, terwijl zij naar de kerk was, door een onbekenden dief f 200 uit hare woning ontvreemd. Een boer derij te Ooster wijt werd is tengevolge van hooibroeiing afgebrand. Een paard en 3 varkens bleven in de vlammen. Te Valkenswaard is op een der laatste avonden eer. landbouwer die met kar kwam aanrjjden, door drie dronken kerels, wien hij weigerde mee te rjjden, van de kar gesleurd, geslagen, en onder de kar gelegd, zoodat le wielen hem over de horst reden en hy Iceusgevaarlyk werd g.-wo ,d. Noodlijdende gemeenten. Hel gemeen telijk armbestua van Üpsterland s out met een subsidie van f2800 uuit de gemeente kas voor een tekort van f1500 en heeft geen cent in kas, terwijl zij in het ja ir 1890 612 vaste en 1068 losse bedeelden had te gen 430 vasten 187 losse iu 1889. Om zich nu toch een paar weken te redden, hetft de raad f2300 van de f6000 buitengewone rijks subsidie ten bate van het lager onderwijs aan het armbestuur afgestaan. Gedeputeerde Staten hebben deu burgemeester aangeraden f 1500 uit de rijksschatkist te vragen. Een deputatie uit den raa f zal dit vei zoek bjj minister Tak gaan steunen. Eenigen tjjd geleden stond in een triesch blad de volgende advertentie Stroopers Wij hebben steeds in voorraad éénloops achterlaaiLgeweren kal. '12, voor slechts f 9, onbreekbaar hazenstrikkendraad. [w. g.J G. A Zwart Gorredyk. Naar aanleiding van deze advertentie heeft de officier van justitie te Heeren veen een vervolging tegen den steller daarvan ingesteld. Algemeen is bekend, wat men een kerk- kraai leeren kan. De timmerman G. de Boer te Steeuwijk kreeg er voor ruim een half jaar een, die hij in de werkplaats grootbracht. Langzamerhand werd het dier meer vrij ge laten, liep voor het huis rond en heeft thans zooveel vrijheid verkregen, dat liet soms uren lang wegblijft en in de stad rondvliegt om op gezette lijden in de timmermanswerk plaats terug te keeren. De vorige week kwam ile vogel thuis en bracht in zijn bek een gul den mee, dien hij op de schaafbank neer legde. Na onderzoek bleek, dat hy hem aan de Onsterpoort had ontnomen aan een meisje dat niet al te voorzichtig met het geldstuk omging. Uit afgeroomde melk wordt tegen woordig in Duit-'chlaud alcohol getrokken. Het is een uitvinding van dl'. Spiro. Als de al cohol uit de melk verwyderd is, verkrijgt men door bijvoeging van een scheikundig preparaat een drank ever. lekker als Hori- gaarsche wijn. De flesch, inhoudende 3/n liter van dezen nieuwen drank kost 72 cent. De nieuwste uitvinding van Edison is een electrische percussieboor, waarmee in een minuut een gat van 0,075 M. diepte geboord kan worden in het hardste graniet. De daarbij noodige zeer geringe kracht, kan door iedere dyuamomachine geleverd worden. Deze uitvinding zal een omwenteling in het mijnwezen teweeg brengen. Koning Karei I Frederik Alexander van Wuiteiiiburg, broeder van wijlen koningin Sophia der Nederlanden, geboren 6 Maart 1823, en regeerende sinds 25 Juni 1867, is gisteren te Stuttgart overlelen. Te Florence is een hevige brand ont staan door het ontploffen van een flesch benzine in den winkel van een drogist die gedood werdzes andere personen werden ernstig verwond. Donderdag 8 October. Middelburg, 11 uur aan het polderhuis door den polder Walcheren heffing van tolgeld. Middelburg, 1 uurop het Raadhuis ver pachting door B. en W. land inMortierepolder. Vrijdag 9 October. lïordrecht, door Vriesendorp bjj v. d. Horst 3 uur, nieuw gezaagd hout. Ierseke, door dhr. de Blinde 2 uur oesters en 140.000 aangeslagen pannen op perceol 4894, 60000 id. in een putte Wemel- dinge, 40,000 oesters boven de rijksd., 30,000 oesters daar beneden. Inl. dhr. W. Pelle. Maandag 12 October. Krabbendijke, 11 uur voor Hirdes door not. Mulcck Houwer, kabinet, bureau, veerenbed, mahoniehouten tafel, 2 kastjes, klok, wekker, stoelen, lampen, spiegels, tob ben, emmers, blik,; glas- en aardewerk, geit. O roede, in Drié Koningen door not. Ham- macherde hofstede „Torenhoeve" en 437,80 A. beuwl. Toewijzing 22 October. Dinsdag 13 October. Koudekcrkc, 10 uur bjj Ca. Rooze door not. Loeff, een huis en erf A 18 groot 153 cA. van J. Brouwer. En om 1 uur, bruin kabinet, kastje, uittrektafel, stoelen, bed, matras, kussens, dekens, klok, 2 [spiegels, hanglamp, koperen doofpot, dito koffiekan, 2 kachels, standerd, porselein, glas- en aar dewerk. Het huis is te zien Vrijdag en Maan dag voor den verkoop 9—12 en 1—4 uur. t;ocs, half 1 aan den Oostsingel by Dirkse 3 werkpaarden, 2 vaarzen, 2 ossen, 3 vette varkens, 23 mestputloopers, Huif wagen, enz. Inl. dhr. Pelle. Donderdag 15 October. 's Heer Hendrikskinderen, 9 uur door not. Gallis Merens by Kole, een ezel met kar, vet varken, 2 geiten, kippen, ko, nijnen, kabinet, chiffonnière, tafels, stoelen- spiegels, lampen, mans- en vrouwekleeren- goud en zilveren potten, teelen, tonnen, ar beidersgereedschap, 20 A. mangels, aard appels, groenten, juin, winkelinventaris enz. En bjj Joh. Schipper, 4 loopvarkens. Krabbendijke, 12 uur aan de Schaaps kooi van dhr. Kakebeeke door not, Mulock Houwer, 124 schapen als 62 kweek, 60 lam- mers, 2 rammen, alle gekruist Engelsch ras. Cioes, half 8 in het Slot door not. Me rens voor erven Olivierse, lo. een dubbel woonhuis en erf Koepoort 84 cA. 2o. id. er naast 73 cA. verhuurd aan C. Rottier. Vrijdag 16 October. Rilland, 11 uur bjj Koets door not. Mu lock Houwer, het recht op den titel van am bachtsheer van Rilland, 5 H. 81 A. 26 cA. zij kantweg, water er. watergang met 708 hoo rnen. En eigendom van 28 A. 50 cA. begraaf plaats; dito van een huis en erf. In perceelen en massa. Aanwijzing Chr. Zandee. Colijnsplaat, voor wed. de Regt 11 uur in de Patrijs door not. Noordyke, de onver deelde helft in liet tiendrecht van veldvruch-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2