eeue Openbar openbaai Openbare eene part 111XIITSZ A KEN. LANDBOUW. Geinen ADV op Woensdi Woensdag d een Huis, inj ningen, erf, ling en dorst hok en verd Boomgaard, zeer vrucht! of 3 op Woensda» oorlog in Frankrijk, de groote agitator te gen de republiek, heeft zijn roemloos leven der laatste jaren op de meest roemlooze wijze geëindigd, door de hand a.in zichzelf te slaan. Den 1 April 1889 was Boulanger, wegens landverraad verooideeld, naar Brussel ge vlucht, daarna trok hij naar Londen en van daar naar het eiland Yersey, waar zijn maitres^e, de dame met wie hij onwettig samenleefde, de van haar man gescheiden gravin Margaretha de Bonnemain zich bij hem voegde. Samen gingen zjj in het voorjaar van 1891 naar Brussel [Elsjen, IxellesJ waar zijn bijzit stierf en begraven werd, oud 35 jaar. Sinds dien tijd bezocht Boulanger dagelijks haar graf, waarop hij telkens een krans van bloemen met linten in de lransche driekleur getooid nederlegde. Vergezelde hem anders een in het zwart gekleede dame, gisteren morgen kwam hij alleen. Hij bleef daar van half 10 tot half 12. Toen weerklonk een schot en de ver schrikte arbeiders die gingen zien wat er gaande was, vonden den generaal, die met den rug ter rechterzijde van het gedenk- teeken zijner bijzit, met doorboorde slapen, de'revolver in dehand geklemd.ir elkaar zakte. De kogel door den rechterslaap in het hoofd gedrongen, had zich nog met volle kracht door den linkerslaap een uitweg ge baand. Eenige oogenblikken later was de man een lijk. Inhoeverre staatkundige teleurstellingen hebben medegewerkt tot's mans nooilot- tig besluit, zal wel nooit aan den dag komen doch bij al zijne gebreken had hij toch beter lot verdiend dan om als de Commu nehelden in 1871 als een hond te worden doodgeschoten op een kerkhof. Arm Frankrijk, dat zjjne gevierde mannen zoo ziet sterven. Gambetta in de handen zijner bijzit en Boulanger op het graf zjjner maitresse. Welk een bederf Ongeloof en revolutie, hoe wrang zijn uwe vruchten 1 Gisteren avond werd het lijk van Bou langer gekist, op bevel van den geneesheer, wegens te snelle ontbinding. Kapitein Driant, schoonzoon van den generaal, heeft uit Tunis geseind dat hij we gens den verren afstand de begrafenis niet kan komen bijwonen. De echtgenoote van den generaal, die stil te Versailles leeft, heeft op het doodsbericht, wat te verkla ren is, niet geantwoord. De 86 jarige moeder van Boulanger, die met haren zoon samenwoonde, is nog onbekend met zijn dood. Zij meent dat hij plotseling op reis gegaan is, en nu is zij boos dat hij geen afscheid genomen heeft. De oude vrouw, die kindsch is en onder anderen nog altijd meent dat, haar zoon minister is, heeft eergisteren uit geraaktheid QU II uigui v» «OW vo OKOlli /Lllj «CitliVViUV I1ICU dat in de kamer naast haar salon haar zoon op zijn doodbed ligt. Sedert veertien dagen heeft de generaal herhaaldelijk van zelfmoord gesproken. Bij zijn familie aan tafel deed hij zich opgewekt voor, maar zoodra hij toen alleen was, verviel hij ter stond tot droefgeestigheid. In de vorige week werd hij in zijn werkkamer door een kamermeisje verrast, juist dat hjj een ge laden revolver aan liet voorhoofd bracht, toen werd dus zijn toeleg door een toeval verijdeld. De man heeft verzocht begraven te worden met het portret en den haar lok van zijne overledene bijzit madame Bonnemain, die op zijn lijk gevonden zijn Gisteren is door de heeren Mouton secre taris van Boulanger en Dutema een vriend uit Parijs aan het stadhuis van Elserie aan gifte gedaan bij den burgerlijken stand van het overlijden van Georges Ernest Jean Marie Boulanger, geboren 9 April 1837 te Rennes Dat zulk een voor groote dingen bestemd man, die in het begin der eeuw levende een Napoleon I had kunnen zijn, op 54 jarigen leeftijd zich uit liefdepijn van kant maakt is een zoo romantisch slot van zijn avontuurlijke levensgeschiedenis, dat men haast weigert het voor werkelijkheid te hou den. En toch is het zooeen man die Frankrijk had willen groot maken, stierf van droefheid, over het verlies eener overspe lige verwoestster van het levensgeluk zijner echtgenoote Eenige maanden geleden had hij op haar graf doen beitelen de woorden Marguerite '1855li91. A bientöt (Tot straks). Op het zijne past wel het woord van den Prediker [8:13], Eu niemand dan misschien zijn oude kindsche moeder zal zijn heengaan en dan nog maar heel kortstondig betreuren. Omtrent 's mans krijgskundige loopbaan meldt men het volgende Hij nam o. a. in 1859 deel aan den veldtocht in Italië werd bij Turbigo door de borst geschoten ontving het kruis van het Legioen van Eer woonde van October 1861 tot Mei 1864 den veld tocht in China bij, waarbij hij wederom bij een aanval op een dorp werd gekwetst, en werd in Juli 1862 kapitein. Vijf jaren later werd hij leeraar aan de Krijgschool van St. Cyr,in Juli 1870 bataljons-commandant, in November van dat jaar luitenant-kolonel en werd in den slag bij Charr.pigny aan het hootd van zijn regiment gekwetst. In Januari 1871 werd hij kolonel; bjj der. strijd tegen de Commune genoot hij tweemaal eene eervolle vermelding, werd in Mei nog. niaak»gskwetst en ontving toen het com ma niyjrskruis van het Legioen van Eer J>} Mei 1880 werd hij tot brigade-generaal be vorderd, vertegenwoordigde met veel taet de Fransche regeering bij het eeuwfeest der Amerikaansche onafhankelijkheid en trok daarop meer algemeen de aandacht. In Mei 1882 trad hij op als afdelings chef aan het ministerie van Oorlog, in welke hoedanigheid bij grooten ijver ont wikkelde en vele nuttige maatregelen nam. In 1881 divisie-generaal geworden, aan vaardde hjj het bevel over de troepen in Tunis, waar hij met groote geestkracht de machisoverschrijdiugen der burgerlijke overheid tegenstond en snel groote popu lariteit verwierf bij het leger. In Januari 1886 eindelijk werd hij mi nister van Oorlog en had daarmee het toppunt van zijne tot nog toe hoogst eer volle loopbaan bereikt. Doch nu begon zijn val, als mensch en als militair. Door persoonlijke eerzucht gedreven, mengde hij zich in den strijd der partijen, en elk middel was hem goed genoeg om zich bekend te maken, op den voorgrond te stellen. Zelfs bediende hij zich van een daartoe opzettelijk in een circus afgericht paard het bekende groote zwarte paard op de groote parade van den 14den Juli om als de schoone generaal de harten der menigte re stelen. Het gelukte hem, ook met behulp van den concertzanger Paulus, die een lied op hem maakte«En reve- nant de la revue», en dit lang achteieen in een der drukst bezochte café-chantant's te Parijs voordroeg. Dagbladreclame, be taalde toejuichers, snorkende redevoeringen, toosten enz. deden de rest. Om dit alles te betalen, ontzag Boulanger zich zells niet om de hand naar het goed van den Staat uit te steken, evenmin aio hij er tegen op zag om tegen de wetten der krijgstucht te zondigen en zich te vermommen als de eerste de beste bandiet. Hij heulde zelfs met de Bourbons en an dere dingers naar de kroon., mensehen die hij zelf, als minister, had helpen verbannen. Ten slotte werd hij vervolgd, doch hij vluchtte om niet weer in zijn land terug te keeren. In zijn politiek testament zegt Boulanger Ik zal mijzelven het leven benemen, niet om dat ik wanhoop aan de toekomst, maar dewijl ik niet in staat ben het verschrikkelijk onge luk te dragen dat twee maanden geleden mij getroffen heeft. Ik heb getracht te strijden, doch kon het niet te boven komen. Mijn aanhangers zullen mij ergeen verwjjt van ma ken dat ik besloten heb te verdwijnen we gens een zoo groote smart, dat iedere arbeid mij onmogelijk is geworden. Op het punt van in bet niette verzinken, zoo besluit hij, zal mijn vaderland mij wel veroorloven uit te roepen: Leve Frankrijk, leve de Republiek! Tot zoover het testament Had een soldaat als hij, ook zelfs bij alle af wezigheid van christelijk standpunt, niet moeten beseffen dat zelfmoord een daad der grootste lafheid is O rt.i-L A OOI Goes. In de jongste vergadering der antirevolutionaire kiesvereeniging «Voor Nederland en Oranje» zijn lot candidaat voor den gemeenteraad ge teld met overgroote meerderheid van stemmen de heeren J. ADAM, en J. FAIiERIJ DE JONGE. Vlissingen, 2 October 1891. In de zit ting van den gemeenteraad onder voorzit terschap van den heer Tutein Nolthenius op heden namiddag, werd na mededeeling en overlegging van de ingekomen stukken, besloten Op het daartoe strekkende verzoek eer vol ontslag te verleenen aan den lieer J. Lefèvre, als onderwijzer aan school E. Tot leden in de commissiën voor de zee mans- en visschersbeurs werden herheneemd de heeren C. Mortier en F. H. J. Webaut, werd besloten tot af- en overschrijving vian eenige posten op de gemeentebegroot ng voor 1891 tot een bedrag van f67.85. Tot tijdelijk assistent leeraar in de wis kunde en andere vakken aan de burger avondschool werd voor den tijd van een jaar herbenoemd de heer F. van der Veen. De rekening van den Vlirsingen-Middel- burgschen straatweg over 1890 werd goed gekeurd. Aan Willeboord Stroo werd de aankoop van 96 M2 gemeentegrond toegestaan voor het bedrag van f336.-met bijbetaling van f 54.30 voor den aanleg van een trottoir voor het daarop te bouwen huis. Aan de commissie van de zeemans- en visschersbeurs werd machtiging verleend tot het leenen aan de commissie van toe zicht en beheer der Bank van Leening van een kapitaal groot f7000 tegen 4% 'sjaars. Wijders werd besloten tot het doen in bouwen van 10 stuks brundkranen in de nieuw aanteleggen waterleidingsbuizen door de directie der duinwaterleiding maatschpapij; idem tot opname van de vrouw van (Jen voormaligen klerk ter gemeentesecretarie G. de Vos, tegen betaling van 150 per jaar bo ven de verpleegkosten van haar man. idem tot aankoop van grond voor gemeen schappelijke rekening van de gemeenten Vlissingen en Koudekerke tot den prjjs van f 2600 idem tot het met 1 Januari 1892 op heffen der stadswaag. idem tot het verleenen aan de heeren Ribbink, van Bork en Co. van het recht tot aanleg en exploitatie van telephoonver- bindingen in deze gemeente idem tot den verkoop van grond aan de heeren C. F. C. Wibaut en de Gebroeders van der Hof idem tot het verleenen van vergunning aan het Bestuur dor Roomsch Katholieke meisjesschool voor het maken van een beer put in het perceel wijk D no. 2 aan de Bierhotte. Ten slot'e werd overgegaan f t voidere behandeling van de politieverordeningen waarna de zitting wordt gesloten. Ierseke 1 Oct. Tot begin Septen ber ken merkte zich de iiandel in zauioesters op en buiten de beurs steeds door weinig koop lust. Sedert de laatste dagen is echter de prjjs stijgend. Trouwens niet zonder duide lijk waarntembare oorzaak. Als gevolg van den strengen winter toch is de voorraad zaaigoed zeer gering, en door den grooten- deels mislukten broedaanslag der pannen dezen zomer zal ook nog het volgend jaar de vraag naar zaaioesters het aanbod wel overtreffen. Tijdens de maand September steeg de prijs 25 procent. In aangeslagen pannen is nog weinig han del. In leverbare oesters zeer weinig omzet. België gebruikt weinig. Duitschland en En geland nog minder. Het schijnt dat de oestereteis weinig zin hebben om f 70 a f 75 per 1000 voor de Zeeuwsche oesters te be talen, en zich liever behelpen met mindere, goedkoopere buitenlandsche soorten. Vlissingen. Door den minister van marine zijn met ingang van den 13 October a. s, bij den Nederlandschen loodsdienstbevorderd: tot loodsschipper le klassede zeeloodsen L. van der Steen er. G. A. Ketting tot zee- loods in de zeegaten van de Ooster- en W es- terscheldede loodskweekelingen le klasse M. A. Leesberg, L. M. Verheul, R. Zorgdra ger, J. A. Loesberg, A. Ëmbregts en de loods kweekeling 2e klasse H. Willernse tot loodskweekeling le klasse: de loods- kweekelingen 2e kl. N. Doense. J. D. Jansen, D. van Hoepen, W. Vader, W. van Duin, G. Engelsch en "de matroos J. D. Sutherland; tot loodskweekeling 2e klassede matrozen B. 0. Streefkerk, A. J. C. Weijens, G. K. de Waardt, M. J. van der Vies, A. Sutherland, 11. W. But, J. Vader, P. van Saane en J. N. Adriaansen. Naar aanleiding van het in den laatsten tijd meer dan eens voorgekomen feit, dat veldwachters zich schuldig maken aan over treding van artt. 5 en 21 hunner instructie (verbod om zich in herbergen enz. op te hou den, als hun dienst dat niet vordert, of daar langer te vertoeven dan hun dienst vereischt, of daar sterken drank te gebruiken) zij n de burgemeesters ten plattelande in Friesland uitgenoodigd, indien zich gevallen als de be doelde of andere overtredingen der instructie door de veldwachters mochten voordoen, daarvan onverwijld kennis te geven. De Raad van State heeft gisteren vernietigd de besluiten van Ged. Staten van Noord-Brabant en van Zuid-Holland, waarbij afwijzend was beschikt op de aanvragen om Rijkssubsidie onderscheidenlijk ten behoeve van de bjjz. scholen van den kerkeraad der Chr. Geref. Gemeente te Genderen en van het R. K. Kerkbestuur van den H. Adrianus nfulm WVik tr» rla rtrt.-c?» uoi-momp 7;iak oordeelden Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant dat de bedoelde geen rechtsper soonlijkheid bezat; maar bij het kon. besluit is, op grond o. a. dat de gemeente reeds voor de wet van 1835 bestond onder den naam van christelijk afgescheiden gemeente en dat zij erkend is bij kon. besluit van 20 November 1841, de gevraagde bijdrage tot een bedrag van f 400 verleend. Ten aanzien van het verzoek der bovenvermelde school te Naaldwijk, waar volgens Gede puteerde Staten het vak handwerken niet voldoende was onderwezen omdat dit buiten de school geschiedde, is bjj K. B. overwo gen, dat dit vak elders dan in de school onderwezen mag worden, daar alleen ver eischt is dat het voldoende onderwezen zij en daar dit^ hier wordt aangenomen het ge val te ziji, geweest, is het subsidie toege staan en wel tot een bedrag van f600. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zjjn wegens diefstal ver" oordeeld C. H. 22 j.. en J. J. N., 32 j., werklie den, beiden tol 3 m., P. M. M. 52 j en J. J. N. voornoemd, beiden tot 4 m., en F. H. schildersknecht, tot 2 m. gev. straf. Alle deze wonen te Middelburg. Allen in de kosten. Vrjjgespioken C. D., 49 j., arbeidster Schore. beklaagd van diefstal, en C. de.R, 41 j., werkman, Terneuzen, beklaagd van brandstichting door onvoorzichtigheid. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden Vrijdag 2 October 1891, zijn de navolgende personen ver oordeeld wegens het met een vaartuig zijnde geen stoom- of zeeschip zeilen op de Schelde zonder een helder lichtende lantaarn met witte glazen aan den grooten top te voeren J. V., te Wemeldinge, tot f 3 b. s. 3 d. h. het met den spoortrein verder reizen dan het station, waarvoor het plaatsbewijs is genomen, zonder hiervan vooraf aan den conducteur kermis te gevenD. R., te Vlissingen, tot f3 b. s. 3 d. h. het laten staan van trekdieren op een openbaren weg, zonder de noodige voorzorgs maatregelen te hebben genomen tegen het v>[.«.richten van schade: M. v. L., te Goes, tot f 1 b. s. 1 d h. het niet binnen een maand kennis geven dat iemand uit eene andere gemeente ko mende bjj hem als lid van het huisgezin was opgenomen M. d. H., te Kruiningen, tot f 1 b. s. 1 d. h. net bij verandering van woonplaats daar van niet binnen ééne maand na aankomst doen van eene verklaring aan het bestuur waar hij zijn woonplaats heeft overgebracht A. d. H., te Kruiningen, tot f5 b. s. 5 d. h.; het 7;ch in gesloten jachttijd in het veld bevinden met geladen geweer zonder con sent of buitengewone machtigingJ. W., te Kloetinge, tot f 5 b. s. 4 d. li. het jagen zonder acteG. P. N. M., te Cortgene, tot f 5 b. «.3 d. h. het zonder recht laten loopen van vee op eens anders met vruchten bezetten grond S. K., te Cohjnsplaat, tot f3 b. s. 2d. h.; bet zich op eene openbare plaats te Goes vastklemmen aan een rijtuigF. K., C. J. R. en P. C. R. te Goes ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. het op eene openbare straat te Goes buiten de openbare waterplaatsen datgene verrichten, waartoe die inrichtingen zjjn bes'emdA. T., te Goes, tot f '1 b, s. 1 d. h. het schuren van eene straat te Goes A. B te Wemeldinge, tot 11 b. s. 1 d. h. straatschenderij: A. M., te Oolijnsplaat, tot f5 b. s. 2 d h., M. C. J. v. N., te Goes, tot f 3 b. s. 2 d. h., C. v. d. R. en L F. K., te Gops, ieder tot f2 b. s. 2 s. 2 d. h.. B. C. d. J., W. F. v. R., C. K. en J. J. 8., allen te Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. het als voren (2 maal gepleegd)A. d. S., te Oolijnsplaat, tot 2 maal f5 b. s. 2 d. h. voor iedere boete, en J. M., te Goes, tot 2 maal f 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boete het in dronkenschap verstoren der orde J. S., te Ierseke, tot f3 b. s. 3 d. h. openbare dronkenschap: J. v. d. B., te Zevenbergen, tot f 1 b.; s. 1 d. h. als voren (4 maal gepleegd)P. H., te Goes, tot 4 maal f 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boete. Allen tevens in de kosten. De Haagsche rechtbank heeft 15 jaren tuchthuisstral geeischt tegen Jan Boon die op een der laatste Zondag avonde-i zijn zwager Mosterd, met wien hij bij zijn ouders twist gekregen had over het niet-gebruiken door dezen van sterken drank, in koelen bloede had doodgestoken. De aardappelakkers van den landbouwer T. D. van der Weg, te Hallum [Fr.] wek ken nog steeds eene buitengewone belang stelling. Het overigens schaars bezochte Nieuwe Biltzijl, in welks nabjjheid deze boerderij ligt- ontvangt thans een aantal bezoekers. Ondanks de afgelegen ligging is het geene zeldzaamheid, dat daar, iede- ren dag van heinde en ver een honderd tal bezoekers, waaronder zelfs Hollanders en Zeeuwen, samenkomen. En allen geven onverdeeld blijk van hunne bewondering over hetgeen zij zien. Terwijl toch overal de aardappelvelden do ir ziekte of door het afsterven van het loof een doodsch aan zien hebben verkregen, ziet men ongeveer 13 bunders grond begroeid met een gewas, dat uit de verte het aanzien heeft van een frisch, groen klaverland. Uit alles blijkt, dat de heer Van der Weg, een der ondernemende landbouwers, die steeds streven naar vooruitgang op hun gebied en zich door geene teleurstelling laten afschrikken, er in is geslaagd voor de kleigronden een nieuwen aardappel te vinden, welke vooral in Friesland wellicht de vrucht der toekomst zal zijn. Terwijl toch alle soorten bovenmatig door de ziekte worden gettisterd, vertoont deze zich hier slechts sporadisch en nauwelijks waarneem baar, en zij zou zeker geheel niet voor komen, indien niet de geheele provincie door de schadelijke en lastige- kwaal was besmet. Juist door het krachtig weerstands vermogen van het loof tegen de ziekte kan ook de knol zich voordeelig ontwik kelen, want al wordt deze niet altjjd aan getast met het loof, toch belemmert na tuurlijk de ondergang van dit laatste den verderen groei van den aardappel. Duide lijk is dan ook in den vorigen herfst de groote waarde van het nieuwe gewas ge bleken op een zelfden akker, waar onder gelijke omstandigheden de nieuwe soort was verbouwd naast jammen, was hun opbrengst ruim driemaal zoo groot als die der laatste. Natuurlijk komt men alleen tot dit groote verschil in een slecht aardappeljaar als 1890. In 1889 evenwel, dat een gunstig jaar geuoemd kon worden, was de op brengst van de nieuwe soort toch nog 50 pCt grooter dan die der beste oude soor ten. En hoe de landbouwers na kennisma king met het nieuwe product de waarde daarvan begrijpen, blijkt wel hieruit, dat bijna allen, ondanks den hoogen prjjs f 10 per mud zich pootaardappelen van deze soort aanschaffen voor het volgend jaar. De heer Van der Weg heeft zich bij het aankweeken van een nieuwe soort ge heel laten leiden door de ondervinding, dat langzamerhand, door de aanhoudende voort planting van knol tot knol en door de verwaarloozing van den bloei, de aardap pel uitgeput wordt en zijn weerstandsver mogen tegen de ziekte verliest. Zoo zjjn de Munstersche, welke voor 40 jaar, en de Jammen welke voor 10 jaar nog ziek- tevrij werden genoemd, thaos uiterst vat baar voor de kwaal. Door kunstmatige be vruchting kweekt de heer Van der Weg van tijd tot tijd krachtige zaadbollen, waar van het zaad wordt uitgezaaid en hetwelk, met zorg behandeld, aardappelen levert ter grootte van eene erwt, welke op de gewone wijze worden uitgepoot en goede pootaar- dappels verschaflen. Reeds deze geven een loof met een krachtig weerstandsvermogen tegen de ziekte. Op deze wijze hoopt de heer Van der Weg de kwaal die zóó in den grond wordt bestreden, langzamerhand geheel te boven te komen. ONTVANG Scherpen isse. dert de laatste heerseehen. In dieren aangegevi 2 geslacht en 6 van de aangetas Dat getal is i trokken; stellen van ieder dier taal van 3600 1 dit berekend te; geeft een schad Door den zjjn voor de car als opzichters e van Dalsen, J. va Kaatshoek, W. h Seherpenisse en V Voorsproe DOCHTER A. Middelhui Heden ov< ouderdom van 66 INCENE eertijds echtgenc D. van den Hoo Vertroostend haar leven Chris haar gewin is. B. B. VA T. VAN E Domburg, 4 De Deurwaard des voormiddags van Oranje» te houden, waarop z verkocht Chi ande met napé sen, toel Spiegels, eene tij Haarden ronde- en viei eene partij Pantoffels, dro ren Mans- ei enz. enz. ZINDELIJKE den bijgebracht, ton kantore van en bij A. SCHRI, KIJKDAG: De Notaris HU des namiddags te van Van Sorgen staande en liggend grintweg nabij hei ter bekend in sec 256 groot 36 Are Te aanvaarden Nadere inlichtir kantoor SintJansti 's namiddags te 1 meente 's Heer Are huis en ten verzoi overstaan van Not van 1 Kab Latafe chels, kleerenvoorts Aardappels, Mai enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2