Parijs in 1871. v Van het tapijt. 1891. No. 153. Dinsdag 29 September. Vijfde Jaargang. VERSCHIJ NT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES VOOROORDEEL. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummers/0.02f. UITGAVE VAN EK van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dezer dagen werd aan eene teringlijde- res die naar Goes moest, door haren huis- dokier gezegdPas op dat gij niets van de kwakzalverij inneemt, hoor Met deze «.kwakzalverij» werd de homoeopathische geneeswijze bedoeld, die in Zeeland onder het volk al meer vertrouwen wint, welk vertrouwen natuurlijk weder gepaard gaat met wantrouwen in de alleen-genezende kracht der allopathische geneeswijze. Bovenbedoelde geneesheer had, om zijn patiënt de dwaasheid der homoeopathische geneeswijze te doen zien, onder anderen als voorbeeld aangehaald, dat zij daar een emmer water nemen, daar eenige druppels indoen van zeker medicijn; en van dit mengsel een druppel aan den zieke toe dienen Eene voorstelling der zaak, die niet getuigt van een ernstig onderzoek. En dit geval staat niet alleen. Immers bijna zonder uitzondering verfoeien de Ne- landsche geneeskundigen Hahneman's leer; slechts enkelen doen als dr. Kidd, de huis arts van den bekenden ds. Spurgeon, die ineens de homoeopatische, dan wefer de allopathische geneeswijze toepast. Terecht klaagt het Ilomoeopatisch Maandblad over het gebrek aan weten- schappelijken zin dat uit dat botweg ver- oordeelen blijkt. Het blad schrijft «De tegenstanders der Homoeopathie be strijden haar theoretisch zonder hare prac- tijk te kennen. Zij weigeren zelfs die prak tijk te controleeren, op grond van hunne [der tegenstanders] theoretische beschou wingen. En terwijl hunne Rede moest den ken: Laat ik aan het werk tijgen en eens onderzoeken in de practijk wat er van aan is, luiert zg liever in den doolhof. Immers een wetenschap die feiten ont kent, wat de gewone geneeskunde doet ten opzichte der genezingen der homoeopa thie, is in dit opzicht geen wetenschap meer, want zij verloochent zichzelve. Er is al wat geroepen ten nadeele der homoeopathie. Zij was onzinhnmbug goed voor dwepers, gelukzoekers en bedrie gers in de kunsteen zielkundig raadsel, een genees- en natuurkundige dwaling. En de bewijzen der leer schold men uit voor alles wat los en vast was. Behalve dwe pers, avonturiers en bedriegers, waren zij ntg kunstenmakers, dwazen en verblinden, en zij werden in familiebetrekking gebracht tot alle mogelijke dieren der aarde. En dat doen in Duitschland vooral de geleerdste professoren en dokters. Men mist echter totasl in hune geschriften bewijzen van eigen homoeopatisch onderzoek, van con trole proeven op de resultaten der homoe opatische geneeskunde. Men gelieft de Homoeopathie slechts te bestrijden met woorden die een pover denk beeld geven van het fatsoen, de we ter- 19.) FEUILLETON. (Eene bladzijde uit de dagen der Commune. Velen hunner stonden met half ontbloote lichamen pal, en riepen den voorbijgangers toe dat zij helpen zouden. Men zag hen vallen zonder eene enkele klacht op de lippen. Men heeft gezien dat een enkel man eene barricade verdedigde, door middel van zes geweren, die hij telkens in een naburig huis laadde. Velen weken terug in de woningen en schoten uit de vensters op de regeerings- troepen die met huivering voor zooveel dierlijken moed den strijd voortzetten. Volgt ons bij een dezer gevechten, en oordeelt dan of de strengste maatregelen niet nog te zacht waren om dergelijke dui velen in menschengedaanten te breidelen. Een der stadswallen, Sint Martijn, was door eene barricade versperd. Daar waren kanonnen geplaatst, terwijl uit een naburig winkelhuis het kruit gehaald werd. Man nen in lompen gehuld en halfdronken door liepen tierende en vloekende de omliggende straten, en dwongen de bewoners ia huis te gaan en de vensters te sluiten. Daar bezette onverwachts een dier ben- -deo een voornaam restauratie-gebouw, zij be roofden de kelders, namen de voorkamers in en plunderden al wat voor de hand kwam. Noch de smeekingen der eigenaars, noch de weeklagen van vrouwen en kinder tjes vermochten iets op de woestelingen. De kostbare meubelen werden uit het ven ster geworpen, onder voorwendsel dat zij de barricaden moesten versterken. Een der bewoners, wat driftig van aard, meende door een meer bruske houding den lieden ontzag te zullen inboezemen, en gal in het vuur der verontwaardiging een schappelijkheid en de menschenkennis der bestrijders. Nog altijd lost zich de kunst van bestrijding der homoeopathie op in de geurige kunst om uien te stoven.» Tot zoover het Maandblad. In datzelfde Maandblad komen echter enkele mededeelingen voor die bewijzen dat het dezen uienstovers niet altijd geluk ken zal op zoo goedkoope wijze deze zaak van de baan te schuiven. Zoo wint de homoeopathie veld in Bel gië en Duitschhnd en Noord Amerika. In het Evangelisch ziekenhuis te Brussel, waar de patiënten vroeger allopatiscli behandeld werden, wordt thans onder leiding van dr. Mersch de homoepoathie toegepast. In Brus sel practiseeren thans 14 hom. dokters. De merkwaardigste genazing van patiënten op wie dikwijls de 200ste, jade 1000ste ver dunning wordt toegepast, kunnen gemeld worden. Te Antwerpen heeft de homoeopathie on langs een schitterend succes behaald. De gemeenteraad besloot daar tot de oprichting van een officiëele homoeopathische polikli niek. Dit is van Belang. Antwerpen toch telt vele warme homoeopathen. Duizenden families onder de gegoede standen hebben daar voordeel van de de homoeopathische geneeswijzedoch de minvermogenden Wa ren er van verstoken daar in de gasthuizen aan alle homoeopatische artsen de toegang werd geweigerd. Door de stichting dezer polikliniek is dit thans veranderd. Eindelijk in Chicago heeft dr. Maliok een homoeopatische medische school opgericht, welke heden geopend wordt. Aan deze school zijn 33 professoren aangesteld. Deze feiten moeten wel strekken om de spotters tot nadenken te stemmen. en de regeering te bewegen eens te onderzoeken of aan een der staats-hoogescholen geen plaatsje kan gemaakt worden voor een leerstoel in de homoeopathie. Ook in ons land neemt de voorliefde voor eene homoeopatische behandeling toe en vermindert het vertrouwen in de oude ge neeswijze die op versshillende plaatsen door bespotting en verdachtmaking der «nieuwe leer» moet woeden gepropageerd. Zal bij de aanstaande begrooting een onzer Kamerleden deze zaak onder de aan dacht der regeering brengen Ten vorigen jare gaf het bijblad ons een warm pleidooi van baron v. Was-enaer over deze zaak te lezendoch deze heer werd bij de jongste politieke verkiezingen uitgeworpen. Wie neemt zijn werk over? Uit den hazenlijd. De heeren van «De Liberale Unie» zul len wel op de hazenjacht zijn. Anders zou den zij ziker wel geprotesteerd hebben te gen de intrekking van de reeds half aan genomen legerwet, tegen het prijsgeven van der soldaten een klap. En juist daarop hadden deze onmenschen gerekend. Nu veinsden zij aanleiding te hebben tot een geduchte strafoefening, of liever tot een slachting in den volsten zin van het woord. Niet een der bewoners ontkwam aan hunne helsche moordzuchtzelfs de kleinste kinde ren werden lafhartig doodgestoken. Daarna werd het huis aan alle zijden in brand gesloken. Toen ten slotte ook de overige huizen door de vlammen werden aangetast en de burgers met de spuiten aanrukten, werden zij teruggedreven met de boodschap «Gaat maar terugde geheele wijk moet er aan». Zoo werden een aantal straten in de asch gelegd. Zeer langzaam vorderden deze straatge vechten en eischten van weerszijden meer dere offers dan wanneer zij den strijd in het open veld hadden kunnen voeren. Toch wonnen de troepen met den dag terrein. Het terrein, voor de Tuileriën, de Madelei- uekerk, de Beurs vielen achtereenvolgens in hunne handen. Na elke verdediging vie len verscheidene nationale garden den troe pen bij. Zij vertoonden zich in hunne uni form, en droegen ter onderscheiding drie kleurige banden om den arm. Zij zetten de communards na die zich op de straten vertoonden en maakten af wie weigerden zich over te geven. Gelukkig werd hun dit terstond verboden. Alle nationale garden moesten de wapenen nederleggon. Inmiddels hadden de bewoners die niet met de Commune heulden de nationale vlag uitgehangen en werden enkele winkels in de veroverde wijken geopend. Eindelek werd het raadhuis omsingeld en ontspon zich een der bloedigste gevech ten die ooit in de Fransche geschied boeken werden opgeteekend. Zonder ophouden da» het beginsel van den persoonlijken dienst plicht; tegen het opnieuw op losse schroeven zetten van onze landsverdediging: tegen de al te roekelooze bestendiging van den treu- rigen onverdedigden toestand des lands; tegen de verdonkeremaning van de gezonde motieven ter betere regeling onzer defensie door de regeering en de liberale partij in de Kamer; tegen het vergeten van de soci ale voordeelen van den persoonlijken dienst plicht. Of zou de regeling onzer levende strijd krachten niet meer zoo noodig zijn, sinds de politieke strijdkrachten der rechterzijde door de verdediging dezer hoogst rechtvaar dige zaak werden verlam i? In de liberale partij is het alleen nog de heer Rutger; die pal stond; en van de antirevolutionairen de heeren Schimmelpenninck en Seret die het in het adres van antwoord wilden uit spreken dat niet alleen het kiesrecht, maar ook het krijgswezen de aandacht blijft vra gen en dringend voorziening eisch t. Dat de liberale partij in de Tweede Ka mer deze heeren niet bijviel en anderen zelts hun voorstel bestreden, met nota bene een antirevolutionair Kamerlid, den wakke ren van Alphen, in bond, is wel een bewijs dat het velen liberalen met hun eisch van spoedige oplossing van de quaestie der plaats vervanging en wegneming van tal van on billijkheden betreffende den dienstplicht, geen ernst is geweest. Er is iets zwoels in de politieke atmos feer en iets mats, iets onverschilligs in de houding der staatsliedeu die voor eenige maanden zich zoo dapper weerden. Uit alles blijkt dat de krijgsklaroen met den waldhoorn is verwisseld. Er schijnt zich een onbehaaglijk gevoel van vrees of mistrouwen van de meerder heid te hebben meester gemaakt. Zou de inzinking reeds begonnen zijn in de groote partij der hervormingen, en de leeuwenmoed van dezen zomer tot hazen- moed zijn ingekrompen De bravo's aan minister Pierson gepaard met de démenti's aan minister Bergansius doen het vreezen. Doch wacht maar. De aanbidding van den hazenpeper zal niet altijd duren, en als de heeren uitgerust zijn van de jachtdrukte, komen zij op al deze onder de bank ge schoven quaestiën wel terug Hcdendaagsche rechtspraak. Een ongehuwde dienstbode te Vlissingen bracht dezen zomer een kind ter wereld. Zij doodde na hare bevalling het kind dat zij het leven had geschonken en wierp het in een put, na het lichaampje eerst in ver scheidene stukken te hebben gesneden. De onmenschelijke deerne werd spoedig gevat en de zaak werd verleden week voor de rechtbank te Middelburg behandeld. De officier van Justitie achtte de feiten verde het geschut en weerklonk het krijgs geschrei dat het gekerm der gewonden en het gerochel der stervenden overstemde. En dit alles werd verlicht door de vlam mende gebouwen. Geen voetbreed weken de overwonnenen die als duivelen vochten en iedere schrede gronds verfden met hun bloed. Alle straten in den omtrek waren ge- la trricadeerden achter iede e steanhoop lag een andere. Alle huizen werden vernield. Op een der volgende nachten trok zich een deel der insurgenten in de groote ma gazijnen terug die door rijtuigen en bedde- goed waren bedekt. In het oosten der stad werden zij in een laatsten schuilhoek teruggedreven en inge sloten tusschen de regeeringstroepen en een afdeeling van het Pruisische leger, die van deze erger dan heidensche tooneelen werke- looze toeschouwers waren. Père Laehaise en de Buttes Chaumont waren <le hootdpunten van waaruit de op- stan ielingen Parijs nog konden beheersehen. Van daar beschoten zij het middelgedeelte der stad met granaten en petroleumbemmen en niet karig waren zij daarmede. Zij verschoten letterlijk hunne kogels, die wel enkele weerlooze burgers neervelden, doch nergens brand veroorzaakten. Van beide zijden bleven de kanonnen bulderenen knetterde het geweervuur bij dag en bij nacht. Het eigenlijke broeinest der onverzoenlijke Connnunehelden was de voorstad Belleville, waar aanhoudend krijgsvoorraad en levens middelen werden binnengeloodst, zonderdat men van regeeringszijde dit kon beletten. Er bestond dus niet de minste kans op be spoediging van het einde. Toch verloren de opstandelingen welhaast ook bovengenoemde hoofdpunten zij trok ken zich terug en staken op dien tocht alle bewezen en eischteéén jaar gevangenisstraf. Eene straf dus welke niet zeldzaam iemand opgelegd wordt die een diefstal heeft gepleegd van eenige gul dens waarde. Dit kwam ons onverklaarbaar voor. Ten overvloede pleitte de haar toegevoegde verdediger, op verzachtende omstandigheden en hoopte dat de rechtbank aan de onge lukkige een niet zoo zware straf zou op- leggei', want de rechtbank moest toch rekening houden met de omstandigheden waarin de beklaagde vei keerde en opsluiting verbeterde ten slotte toch ook zeer weinig, integendeel soms had ze eene gansch ver keerde werking. De rechtbank die verleden week uitspraak deed, oordeelde evenwel gelukkig anders en veroordeelde de moordenares tot 18 maanden gevangenisstraf. Een half jaar meer dus dan de eisch van het O. M. was, wat niet alle dag voorkomt. (Oranjevaan,) Van achter blijkt waar, wat in de ver kiezingsdagen beweerd was, dat het der liberale partij bij haar aandrang om per soonlijken dienstplicht slechts te doen ge weest is om de verwijdering tusschen ka tholieken en anrirevolutionairen te vermeer deren, en het twistvuurtje tnsschen de katholieken onderling aan te blazen. Immers nu de liberalen aan het roerzjjn en een zoogenaamd voorstander van per soonlijken dienstplicht minister van oorlog werd, is bovengenoemd brandende vraagstuk van het programma afgevoerd en kunnen de meest clericale voorstanders der plaats vervanging rustig zijn. «De Maasbode», het katholiek blad van mr. Bahlmann, constateert dan ook met blijdschap dat door minister Seyffardt op eq vraag van den heer Rutgers geantwoord is dat in de nooiwet geen persoonlijke dienst plicht zou voorkomen. En dan voegt het blad er bij «Daar ging dan de motie van den heer Rutgers op den persoonleken dienstplicht Eeii nachtkaarsje kon niet jammerlijker uit gaan. Maar is het nu daghelder, of zal het nog langer durven ontkennen dat de Schaepman-fractie en de Calvinisten ons de legerwet op den hals hebben willen druk ken en wij die van de liberalen niet te vreezen hebben Lezer, let weldit zegt een katholiek blad. Zou dit pluimpje aan de liberale partij niet grooter smaad voor deze laatste zijn, dan die welken «De Maasbode» op de antirevolutionairen werpt? Is juist die smaad niet de eere dier mannen die lands belang boven partijbelang stelden, en liever als partij te gronde gingen dan iets na te laten wat het landsbelang vorderde Maar waar blijft de «liberale» partij met gebouwen in brand, teneinde de regeerings troepen zoo lang mogelijk op te honden. Van orde en menschlievendheid was al lerminst bij de verdedigers van deze .wijk sprake. De grootste boeven, de ontsnapten uit de tuchthuizen keerden zich daarbij tegen hunne kameraden die den hopeloozen strijd wilden staken en zich aan de Ver sailles overgeven. Zij staken de lieden die er zoo over dachten, onverbiddelijk dood; terwijl een bende vrouwen daarbij dapper meehielp. Reeds vroeger zeiden wij dat zij uit de huizen op de Versailles schoten, wat de verbittering ook bij dezen zeer verhoogde. Zij drongen al deze woningen binnen en schoten de ellendelingen neder. Zoo ver bitterd was de bevolking dat zelfs over dag geen enkel soldaat zich alleen buiten dorst vertoonen. Honderden hunner vielen door .sluipmoord. Des avonds doorkruisten troepen kavallerie de straten en weerklonken van alle kanten de signalen. XII. HET LAATSTE BEDRIJF. Wij naderen het laatste bedrijf der ont zaglijke tragedie die ons eenige weken bezig hield. Het was aan den avond van den 27sten Mei. Een dikke nevel hing over de stad. Met ingehouden woede stonden de troepen tegenover elkander, nauwelijks elkanders stellingen kennende, hoezeer zjj vlak in elkanders nabijheid waren. Bij het licht van't geweervuur konden zij hier en daar elkanders bewegingen gadeslaan. Allen waren ver moeid van den ingespannen strijd, en niet het minste door de opgewondenheid van den gloeiendsten haat en de hartstochielijkste krachtsi nspann ing. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1