BIJVOEGSEL „1)E ZEEUW" Dinsdag 29 September. Vijfde Jaargang. VERSCHIJ T G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D HU1J, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES VOOROORDEEL. ïiRltK- EA' SCHOOLS BEB' WS. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Pigs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02f. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Dezer dagen werd aan eene teringlijde- res die naar Goes moest, door haren huis dokter gezegdPas op dat gij niets van de kwakzalverij inneemt, hoor Met deze «.kwakzalverij» werd de homoeopathische geneeswijze bedoeld, die in Zeeland onder het volk al meer vertrouwen wint, welk vertrouwen natuurlijk weder gepaard gaat met wantrouwen in de alleen-genezende kracht der allopathische geneeswijze. Bovenbedoelde geneesheer had, om ziju patiënt de dwaasheid der homoeopathische rran>0£\c'vx/ii'J.r ta rlrvow oion \i* schappelijkheid en de menschenkennis der bestrijders. Nog altijd lost zich de kunst van bestrijding der homoeopathie op in de geurige kunst om uien te stoven.» Tot zoover het Maandblad. In datzelfde Maandblad komen echter enkele mededeelingen voor die bewijzen dat het dezen uienstovers niet altijd geluk ken zal op zoo goedkoope wijze deze zaak van de baan te schuiven. Zoo wint de homoeopathie veld in Bel gië en Duitschhnd en Noord Amerika. In het Evangelisch ziekenhuis te Brussel, waar de patiënten vroeger allopatisch behandeld het beginsel van den persoonlijken dienst plicht; tegen het opnieuw op losse schroeven zetten van onze landsverdediging: tegen de al te roekelooze bestendiging van den treu- rigen onverdedigden toestand des lands; tegen de verdonkeremaning van de gezonde motieven ter betere regeling onzer defensie door de regeering en de liberale partij in de Kamer; tegen het vergeten van de soci ale voordeelen van den persoonlijken dienst plicht. Of zou de regeling onzer levende strijd krachten niet meer zoo noodig zijn, sinds de politieke strijdkrachten der rechterzijde door de verdediging dezer hoogst rechtvaar- n T V 1*1 1 bewezen en eischteéén jaar gevangenisstraf. Eene straf dus welke niet zeldzaam iemand opgelegd wordt die een diefstal heeft gepleegd van eenige gul dens waarde. Dit kwam ons onverklaarbaar voor. Ten overvloede pleitte de haar toegevoegde verdediger, op verzachtende omstandigheden en hoopte dat de rechtbank aan de onge lukkige een niet zoo zware straf zou op leggen, want de rechtbank moest toch rekening houden met de omstandigheden waarin de beklaagde verkeerde en opsluiting verbeterde ten slotte toch ook zeer weinig, behoorende bij van Zaterdag 26 Sept. 1891. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudelande dhr. L W. Bak huizen v. d. Brink candidaat te Amsterdam; te Haamstede ds. J. v. d. Ven te Am- merstolte Herkingen en te Waarde dr. P. de Buck, ctnd. te Groningen: te Leusden, Paesens (class. Dokkum), Lang weer en Ter caple dhr. C. J. v. Paassen, oand. te Franeker. Chr. Ger. Kerk, Beroepen te Wissenkerke N. B. dhr- H. te Velde cand. te Kielwindeweer. Bedankt voor Katwijk door ds. J. v. Haeringen te Werkendam. Al de eandidaten die Woensdag aan het toelatingsexamen voor de theologische school te Kampen deelnamen, zijn geslaagd namelijk G. J. D. Aalders, W. Bouwman, T. Dekker, H. Hangelbroek, W. Hannema, R. v. d. Kamp. G. Keizer, B. Koolstra, G. A. Kuijper, S. Langenberg, B. W. ter Meulen, A. Nawijn A. Veenkamp, W. JE. Ver hoe ven, W. A. Vroegop en 13. v. d. Werfï. Ned. Ger. Kerk. Tweetal te Middelburg G. W. J. v. Lum mel te Delft en J. Hania te Oosterbierum. Arrondiss. Rechtbank te- Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: G. C. B„ 15 j., Wemeldinge, thans gedetineerd te Middelburg, tot 8 m. gev. straf, met mindering van den door hem in verzekerde bewaring doorgebrachten tijd P. J. d. P., 13 j arbeider. Axel, tot 1 m. gev. straf, en A. B., 21 j. dienstbode, Rotterdam, tot tlO b. s. 10 d. h., en s hennis der eerbaarheidE. L., 29 j., zonder middelen van bestaan en zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Middelburg, en J. D., 31 j., koopman, Goes, ieder tot 1 m. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn E, L- [hierboven ge noemd] en J. v. K., 29 jzonder beroep en zonder vaste woonpiaats, gedetineerd te Middelburg, beiden beklaagd van landlooperij. Goes. Heden middag vermaakten eenige schoolkinderen zich met het op- en afgaan van een ladder die voor het weeshuis door een werkman daar was neergezet, tot dat een der knaapjes van de bovenste sport der tamelijk hooge ladder viel, en zich vrij erg aan het hoofd bezeerde. Dr. Lasonder heeft het kind verbonden. Toen men gisterenmorgen aan het douanenkantoor van het Centraalstation te Amsterdam de verschillende goederen met de vrachtbrieven vergeleek en voor een kist kwam, lang 1,5 M, breed en hoog 0,57, hoorde men tot aller ontsteltenis een schreeuw uit de kist. De stationchef en de politie maakten het touw los dat om de kist gewonden was en terstond sprong het deksel open, terwijl een man uit de kist sp ong. De ki-t was Maandag uit Parijs verzonden en Woensdagavond aan gekomen. De als vrachtgoed verzonden man oi liever mannetje, moest in een danshuis optreden. Hij had op de reis niets bij zich gehad dan wat brood en bier. De kist bleek van binnen te kunnen gesloten worden. In het deksel waren eenige lucht gaten, met behangsellinnen overtrokken. Het mannetje is Herman Zeiting een koffiehuisbediende uit Weenen, die reeds vroeger van zich deed spreken door per- zellde gelegenheid van daar naar Parijs te reizen. Hij werd thans meegenomen naar het politiebureau, waar men beslissen zal of dergelijke waar om reclame te maken op die wijs mag verzonden worden. De pas sagier had ook nog bagage bij zich, na melijk een mesje om na het deksel opge licht te hebben, bet touw te kunnen door snijden en dan zichzelf te helpen vooits een valiesje met rommel, een ffesch tot het doen van zekere commissies en een kleedje Met citroenen had hij zijn dorst gelescht. Dat men de bliksemafleiders goed moet nazien, bleek dezer dagen te Breda. Daar sloeg in een der dagen van Juni de bliksem in den toren, wierp er eenige steenen af, enz. Eenige dagen later onderzocht men den bliksemafleider en bemerkte men, dat, hetgeen men voor een bliksemafleider hield, er geen was. Het was niemand in de ge dachte gekomen om in de hoogste hoogte van den toren bij den haan eene visite tot onderzoek te maken nu had het plaats en zag men dat de platina-punten niet alleen onvoldoende waren, maar dat bovendien tusschen den geleiddraad nabij den haan eene gaping van meer dan één meter wasvoorts dat de draad ook niet geregeld aaneerizat en hij terecht kwam in een drogen gemet- selden put zonder koperen plaat Dat het hemelvuur den haan meermalen had geraakt bleek daaruit, dat sommige bouten en moeren in bijna gesmolten of verkoolden staat waren. Thans heeft men een degelijken, echten bliksemafleider aangebracht. De Jodenvervolging in Rusland brengt nog steeds de treurigste feiten aan het licht. Zoo heeft een grondeigenaar die verdreven zou worden eerst zijn vrouw en vijf kin deren en daarna zichzelven dood geschoten. Kaplan, zoo heette de ongelukkige, liet een brief na, waarin hij schreef dat hij de el lende van zijn gezin niet wilde zien en den dood verkoos boven de schande. Een Indiaan in het noorden van N. Amerika ging dezer dagen als gids met een gezelschap mede om den weg naar Canada aan te wijzen. Zijn eenig kind. een jong meisje, speel ie buiten de hut, terwijl de moeder zich aan den anderen kant bevond. Hij was nog niet ver ge vorderd toen een groote arend opgemerkt werd die kringen beschreef in de lucht boven de hut. Er werd zoo zeer niet aan gevaar gedacht voor het kind, maar toch keerde de Indiaan zich terug om een schot te krijgen op den vogel. Plotseling zag hij nu dat de arend naar den grond schoot en verhaastte zijne schreden. Het gezelschap volgde hem en vond, bij de hut gekomen, een doode arend van tiuitengewone grootte, met het bloedende en deerlijk verscheurde lijkje van het kind er naast. Toen de moeder, door het gekrjjsch van den grooten roof vogel aangetrokken, had opgezien, was de arend al eene aanmerkelijke hoogte met zijn prooi in de lucht. Het kind was blik baar te zwaar voor hem want hij liet het uit zijne klauwen vallen zoodat het tegen den grond te pletter viel. Nog eenmaal deed de arend eene poging om zijn prooi te herwinnen maar werd door de moeder af gedreven en een welgemikt schot van den vader bracht ook den roofvogel stervend naast het lijkje van zijn kind neder. De landbouwers in Pennsylvanië (N. Am.) vermelden het uitbreken van een nieuwe veeziekte, de Buffalovlieg genaamd, die zich op de koeien en paarden zet en gaten hoort in de koppen, door de ooren en daarmede loopende zweren maakt. De koeien drogen ervan op, en de landbouwers bestrijken de koppen van het vee met teer om de vlieg af te wenden. Een meisje te Wilmington (Delaware N. Am.) werd dezer dagen op een morgen, nog te bed liggende, uit haar (sluimering gewekt door een pijnlijk gevoel aan haar duim. Toen zij de oogeri opsloeg zag zij een groote grijze rat aan haar hand knagen. Zij gaf een gil van pijn en schrik en wekte hare moeder die dadelijk in de kamer kwam en de rat wilde verjagen. Het dier hield de duim echter stevig vast en liet zich door de vrouw heen en weer slingeren zonder zijn greep in haar duim los te laten. Ein- de!ijk slaagde zij daarin maar de rat viel haar telkens weder aan en bracht haar een aantal beten toe waardoor de hand sterk begon te zwellen en er gegronde vrees be stond voor bloedvergiftiging. De wonden werden door een dokter gezuiverd en het meisje schijnt thans buiten gevaar, zoo na melijk de gevolgen niet eerst later merkbaar worden. In den omtrek van Pierrevert kwam onlangs een vroo.'ijk gezelschap een buiten partijtje vieren op een lief plekje aan den kant van een bosch. De manden met provi and werden neergezet op de plaats waar men straks gezellig zou gaan eten en drinken. Maar het gezelschap wilde eerst het bossh nog eens in, om paddestoelen te zoeken. De heeren trokken hunne jassen uit om meer op hun gemak te zijn, de dames ontdeden zich van hoed en mantel, en zoo gingen zij gezamenlijk de groene lanen in. Toen zij na een uurtje terugkwamen, was al het ach- tergelatene weg Proviand, kleeren, alles bleek gestolen en de dieven waren spoorloos verdwenen. Treurig en hongerig keerde nu het gezelschap naar het naburige dorp, waar die troep heeren in hemdsmouwen ir.et hunne dames niet weinig opzien wekten. De heer Z., werkzaam in de Beneden Stad bij de firma O. Co. te Batavia, werd onlangs bij het baden in zee bij Tjilitjieng door een inktvisch aangevallen. Het dier greep den zwemmer bij den arm en omstrengel de hem het geheele lichaam met zijn lan ge vangarmen, die zich door de zuignappen stevig aari de huid vasthechtten. De heer Z. verloor gelukkig zijn tegen woordigheid van geest niet en slaagde er met buitengewone krachtsinspanning in het dier te pakken en, de glibberig zachte massa in elkaar drukkende, zich van het gedrocht los te maken. Op de plaatsen, waar de zuignappen zich aan de huid hadden vastgezogen, ontstonden groote blaren; arm en rug van den bader waren met tal van deze gezwellen overdekt, die hem de ondragelijkste pijnen deden lij den, zóó dat hij het dikwijls uitschreeuwde. De pijnen waren dermate hevig, dat de heer Z, niet dacht ze te zullen overleven. Eerst tegen den avond bedaarde het bran dend en stekend gevoel en trad koorts in. Heden-morgen voelde de patiënt zich geluk kig veel beter. («Bat. Nieuwsbl.») Londen dat met zijn voorsteden in 1801 slechts 958 duriend inwoners telde, heeft er nu 3Va miljoen meer. Het getal inwoners bedraagt thans 4,211,056. In sommige Oostersche landen wordt eon winkelier die te weinig gewicht aan zijn klanten gegeven heeft, met zijn oor aan de niet nog ie zacni waren om uergeiijae uui- velen in menschengedaanten te breidelen. Een de' 'adswallen, Sint Martijn, was door ee. barricade versperd. Daar waren kanonnen geplaatst, terwijl uit een naburig winkelhuis het kruit gehaald werd. Man nen in lompen gehuld en halfdronken door liepen tierende en vloekende de omliggende straten, en dwongen de bewoners in huis te gaan en de vensters te sluiten. Daar bezette onverwachts een dier ben- den een voornaam restauratie-gebouw, zij be roofden de kelders, namen de voorkamers in en plunderden al wat voor da hand kwam. Noch de smeekingen der eigenaars, noch de weeklagen van vrouwen en kinder tjes vermochten iets op de woestelingen. De kostbare meubelen werden uit het ven ster geworpen, onder voorwendsel dat zij de barricaden moesten versterken. Een der bewoners, wat driftig van aard, meende door een meer bruske houding den lieden ontzag te zullen inboezemen, en gal in het vuur der verontwaardiging een uere oners uan wanneer zij uen sinju ui het open veld hadden kunnen voeren. Toch wonnen de troepen met den dag terrein. Het terrein, voor de Tuileriën, de Madelei- uekerk, de Beurs vielen achtereenvolgens in hunne handen. Na elke verdediging vie len verscheidene nationale garden den troe pen bij. Zij vertoonden zich in hunne uni form, en droegen ter onderscheiding drie kleurige banden om den arm. Zij zetten de communards na die zich op de straten vertoonden en maakten af wie weigerden zich over te geven. Gelukkig werd hun dit terstond verboden. Alle nationale garden moesten de wapenen nederleggon. Inmiddels hadden de bewoners die niet met de Commune heulden de nationale vlag uitgehangen en werden enkele winkels in de veroverde wijken geopend. Eindelek werd het raadhuis omsingeld en ontspon zich een der bloedigste gevech ten die ooit in de Fransche geschied boeken werden opgeteekend. Zonder ophouden da» tlCZC Cl gei UHII J1VIUUIJOUI1U tl/V ivvavu - looze toeschouwers waren. Père Laehaise en de Buttes Chaumont waren de hoofdpunten van waaruit de op- stan telingen Parijs nog konden beheerscheo. Van daar beschoten zij het middelgedeelte der stad met granaten en petroleumbemmen en niet karig waren zij daarmede. Zij verschoten letterlijk hunne kogels, die wel enkele weerlooze burgers neervelden, doch nergens brand veroorzaakten. Van beide zijden bleven de kanonnen bulderenen knetterde het geweervuur bij dag en bij nacht. Het eigenljjke broeinest der onverzoenlijke Communehelden was de voorstad Belleville, waar aanhoudend krijgsvoorraad en levens middelen werden binnengeloodst, zonderdat men van regeeringszijde dit kon beletten. Er bestond dus niet de minste kans op be spoediging van het einde. Toch verloren de opstandelingen welhaast ook bovengenoemde hoofdpunten zij trok ken zich terug en staken op dien tocht alle ■sluipmoord. Des avonds doorkruisten troepen kavallerie de straten en weerklonken van alle kanten de signalen. XII. HET LAATSTE BEDRIJF. Wij naderen het laatste bedrijf der ont zaglijke tragedie die ons eenige weken bezig hield. Het was aan den avond van den 27sten Mei. Een dikke nevel hing over de stad. Met ingehouden woede stonden de troepen tegenover elkander, nauwelijks elkanders stellingen kennende, hoezeer zjj vlak in elkanders nabijheid waren. Bij het licht van't geweervuur konden zij hier en daar elkanders '■ewegingen gadeslaan. Allen waren ver moeid van den ingespannen strijd, en niet het minste door de opgewondenheid van den gloeiendsten haat en de hartstochielijkste krachtsinspanning. Wordt vervolgd.) 'F-'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5