woo li- Parijs in 1871. WINKELHUIS met ERF; Openbare Verkooping Eene SCHUUR en ERF, Openbare Verkooping. LANDBOUW. Gemengde Berichten. AP V KBTKNTIKN. op Woensdag 30 Sept. 1891, Een ruim, hecht en sterk Woensdag 30 September 1891, veilen en verkoopen f Zal toch hel feit wel niet ongedaan maken. Evenmin als de omstandigheid dat sommigen het vergoelijkten ol in zulk een vorm ver telden dat het meerendeel der boeren het toch niet begieep. Zoo schreef bijvoorbeeld de Zutph. Crt De minister wilde doen uitkomen hoe pro tectie van dit ministerie niet te wachten ismaar hij deed dit minder handig en in bewoordingen die een Franschman deden uitroepenhij kent de kracht van zijn woorden niet. Nu maakten zoo gaat deze verslaggever in orakeltaal voort zijn woorden den indruk alsof hij aan de klasse der agriculteurs een testimonium van bijzon dere stupiditeit en luiheid wilde uitreiken en dat kon onmogelijk in goede aarde vallen.» En de Arnh. Crt. merkte op dat de minister veel te scherp was opgetreden en zijn linnengoed thans had behoorde te was- °cgen. Nu begrijpt haast zelfs het kleinste landbouwerskind dat, als de minister slechts gezegd had, wat hij nu beweert gezegd te hebben, de verontwaardiging zijner hoor ders ongepast, de critiek der bovengenoemde bladen onzinnig, het protest van v. Kerkwijk onbeschaamd en de uitroep «11 et is een leugen» krankzinnig moet zijn geweest. Evenwel, nu de minister het zegt heelt Kamer en Pers voortaan over deze zaak te zwijgen; hetzij uit eerbied voor zijn persoon, hetzij omdat op zulk eene zonderlinge ont kenning der feiten een welsprekend stilzwij gen voegt. Wij denken er nochtans liet onze van; en de landbouwers zullen dit ook doen en de heer van Kerkwijk en de liberale ka merleden, die meenen aan het diné alles goed verstaan te hebben, zullen het ook wel doen. Wie weet of onder de Bravoroepers van Woensdag niet nog enkelen er ook het hunne \an zeggen zullen als zij onder hunne vertrouwde vrienden zijn. Gelukkig dat de beschuldigde in deze zaak Pierson heet. Een De Savornin Lob man zou er niet zoo gemakkelijk afgeko men zijn. Dit weet men. Men schrijft aan de Midd. Crt. Onder de aannemers van werken aan calamiteuse polders of waterschappen is het plan opgevat om bij de bevoegde autori teit te bevorderen dat 16, 2e lid, der al- gemeene bepalingen voor de aanbesteding, de uitvoering en het onderhoud dier werken worde gewijzigd in dien zin dat de kosten van assignation of bevelschrifte i op den betaalmeester te Middelburg voortaan niet meer te hunnen laste komen maar uit de door hen te betalen drie percent der aan nemingssommen voldaan worden. Voor deze doleantie hebben de heeren een h. i. gegrond motief. Met die kosten toch kan bij eene inschrijving naar de aanneming van werken moeilijk rekening gehouden worden omdat het vrij onzeker is of be doelde betaalsmiddelen al of niet gevorderd worden. Is de kas der waterkeering steeds toereikend, dan zijn ze natuurlijk onhoodig. Nemen de aannemers de kosten wel in hunne berekening op, dan behalen zij daarmede voordeel ten koste van den besteder, indien de aannemingssom zonder tegemoetkoming van rijk en provincie kan betaald worden, en laten zij ze buiten laanmerking, dan kunnen zij onverwachts, immers te laat, voor een onvoorziene uitgaaf' of kwaden post komen te staan, wanneer de inkom sten der waterkeeringen, die zich naar ter mijnen regelen, nog niet verschenen zijn of de dienst dier lichamen een tekort ople vert. De onvoorziene uitgaaf mag alles behalve onverschillig geacht worden daar bedoelde kosten in den regel ruim een kwart percent der sudsidiën bedragen. Een zuivere en billijke toestand zou derhalve verkregen worden ingeval genoemde para graaf verandering onderging. Zuiver omdat de kosten buiten bemoeiing van de aan nemers kunnen blijven en billijk wij! het vreemd mag heeten dat de aannemer on voorziene kosten van zegel en leges moet 18.) FEUILLETON. (£ene bladzijde uit de dagen der Commune.) Een eind verder de drukte van het bar ricades opwerpen beschrijvende zegt hq »Dicht bij St. Germain zie ik vrouwen die de stoelen uit de kerk halen kinderen rollen leege wijnvaten voort en diagen zak ken aarde. Naarmate men dichter bij hel Raadhuis komt worden de barricaden be ter gewapend en talrijker verdedigd. Al de ramen in deze wijk zijn gesloten, behalve een, waar ik een paar vrouwen bezig zie die een matras tusschen het raam en de jalousie vastmaken. Een schildwacht voor het koffiehuis roept mij toe dat ik niet ver der mag. Ik ga dus vóór het koffiehuis zitten, en toon een officier die daar de wacht heelt, op zijne uitnoodiging mijn vrijgeleide. «In orde, zegt hij en zet zich bjj mij neder. Ik weet, vertelt hij me, dat de lin keroever bezet is door de troepen van de Nationale Vergadering (hij bedoelde de troe pen van Frankrijks wettige regeering)dat men daar overal slaags is, en dat het leger op dezen oever langzaam terugtrekt. In het straatgevecht zijn wij meester, zooals gij ziet. In zulke gevechten weet de kleinste jongen van Belleville meer dan Mac Mahon. Het zal vreeselijk zijn De vijand schiet de krijgsgevangenen nedermaar wy geven ook geen kwartier. «Ik vroeg hem of het Delescluse was die besloten had weerstand te bieden. «Ja antwoordde hij en inderdaad las ik ook later een proclamatie van Deles cluse, waarin hij de burgers aanzette om den strijd tot het einde toe vol te houden. «Zie eens daar ginds, die drie ramen links van de iropheé. Dat is de zaal van den staf. Daar geeft Delescluse zijn bevelen <'n teekent h(j zijn besluiten. Dij heeft betalen voor tegemoetkoming van den be steder. Naar wij vernemen is het antirevo lutionaire Kamerlid voor Harlingen de heer Oppedijk sinds Vrijdag jl. ernstig on gesteld, tengevolge eener beroerte, die hem misschien voor geruimen tijd aan zijn werk kring in de Kamer zal onttrekken. Scheiding tusschen behoudende en vooruitstrevende liberalen Mr. Treub heeft Dinsdag in het debat met mr. De Kanter te Edau o. a. medegedeeld, dat dr. Poel man, de likerale afgevaardigde voor Veen- dam, den radicalen heer Tijdens, die vou' Winschoten zit, heeft aangezocht, om lid te worden van de liberale Kamerclub en dan in den boezem der club mee te werken tot scheiding tusschen de conservatieve en de geavanceerde liberalen. De heer Poelman schrijft echter aan «Het Handelsblad» dat hij dit niet gevraagd heeft, om scheuring uit ie lokken, of om wien ook uit de club te werpen, maar om te veree nigen. Hij wil slechts versterking van den linkervleugel der liberale partij. Het socialisme wint niet alleen bij onze openbare onderwijzers, ook onder de studenten aan onze staats-academies, veld. Bewqs Op eene onlangs gedane oproeping in het Radicaal "Weekblad door de studenten M. Triebeis, te Amsterdam, en R. Triebeis, te Delft, om een socialistischen studentenhom! te vormen, zijn een aantal bewijzen van instemming gevolgd, vooral uit Amsterdam. Dezer dagen zal een voorloopige vergadering worden belegd, waartoe alle geestverwan ten onder de Nederlandsche studsnten zul len worden opgeroepen. Vermoedelijk zal de Vereeniging nog deze maand tot stand komen. Opnieuw zijn door de Regeering on veranderd ingediend de wetsontwerpen op het faillissement en de surséance van be taling, tot verhooging en wijziging van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1890 en tot nadere beschikbaarstelling van gelden wegens door het departement van Ooi log gedane verstrekkingen over de dienst jaren 1890 en 1891. Ook het grenstractaat, van den «onbekwa- men» minister Hartsen, met Engeland over Borneo is weder ingediend. „Veldwijk." Tot Geneesheer-Directeur is benoemd Dr. J. A. H. Van Dale, zoon van wijlen den heer I. H. v. Dale, hoofd dei- Openbare school te Sluis, die sedert den dood van Dr. Vermeulen reeds als Waar nemend G. D. heeft gefungeerd. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, heeft, om den 28 dezer in dienst te treden, tot buitengewoon opzichter aan de werken te Maasmond benoemd den heer A. v. d. WerfT Johsz. te Scherpenisse. Tot gemeente-architect te Delft is be noemd de heer M. A. C. Hartman, civiel en bouwkundig ingenieur te Arnhemter wijl de voordracht voor gemeente-secretaris aldaar bestaat uit de heeren Mr, L. A By- bau te Colijnsplaat en mr. A. J. H. Heinsius, commies redacteur ter gemeente-secretarie te Amsterdam. Donderdag v prd te Zierikzee door de cen trale tentuoi stolhngsvereeniging Landbouw belang een tentoonstelling gehouden van zaaigranen enz Bekroond zijn Inzendingen van handel.tats: Ruwarige Essex le pr. S. J. tie Rijke, Sir Jansland; 2e pr. D. Q. Mu- lock Houwer, Zierikzee. Victoiiatarwe le D. Q. Mulock Houwer Zzee, 2e d. Bosch Co., Goes. Geïmporteerde tarwe. Voorde te nemen gij hem? Gij zoudt hem niet herkennen, zoo afgemat en uitgeput ziet hij er uit. Het Comité van Alt emeene Veiligheid heeft nu tot den heldenmoed besloten. «Nog vertelde de officier mij dat Mil- lière dien morgen dertig refractaires had doen doodschieten en dat Rignault naar Mazas (de gevangenis) was gegaan om de gijzelaars te «zien», dat wil zeggen te doen ombrengen. «Een menigte vrouwen verlaat het Raad huis. Het volk maakt ruimte voor haar. Zij slaan de straat in waar ik zit. Zjj zijn allen in het zwart gekleed, dragen zwarte banden om den arm en roode kokarden in de muts. Mijn officier deelt mij mede dat zij onderwijzeressen zjjn en de plaats van de nonnen hebben ingenomen. «Zijt gij geslaagd vraagt hjj. «Ja, antwoordt een van de vrouwen. De scholieren worden nu aan het maken van zakken gezet, die zij met zand vullen. De ondsten moeten achter de barricaden de geweren laden. Zij krijgen hetzelfde rant soen als de nationale garden en aan de moeders van hen die sneuvelen in den dienst der Republiek, wordt een jaargeld uitgekeerd. Zij verlangen naar den strjjd, dat verzeker ik u. Zij hebben hard ge werkt in den laatslen tijd en zullen nu hun feestdag hebben.» Onder deze onderwijzeressen was ook Louise Michel, die later zoo berucht wor den zou als de bloedige Louise. «Ik sidderde. Eensklaps verschijnen twee stafofficieren die in pijlsnellen draf naar het Raadhuis rjjden. Zij komen van de place Vendöme. Een oogen'olik daarna wordt de trompet gestoken. De kompagnieën treden aan. De officieren in het koffiehuis staan op en plaatsen zich bij hunne man schappen. Een ge.ruvJ'dfe.^gt dat de. Ver- saillers onweer de proef genoie do la'Con- proeven komen in aanmerking Datteltarwe en Red Nursery van J. v. d. Blink Brielle; en van v. d Bosch Co., Goes, Challenge, Mold's veredelde witte en Roodkat witte. Gladarige Essex le pr. J. v. d. Blink. Zeeuwsche Rogge le S. J. de Rijke, 2e J. v. d. Blink, 3e D. Q. Mulock Houwer. Buitenl. rogge 2e J. v. d. Blink. Wintergerst le S. J. de Rijke. 2e D. Q. Mulock Houwer. Winterhaver 2e J. Enzlin Zierlkz e. Winterboonen. le prijs J. Az v. d. Blink. Brielle. Inzendingen van landbouwers. Ruwarige Essex, le prijs M. Viergever, Kerkwerve. 2e prijs VV. Kooman, Zierikzee. 3e prijs P. N. v. Nieuwenhuize, Nieuwerkerk. Victoria tarwe, le prijs H. Wondergem, Schore. Gladarige Essex. 2e prijs J. C. v. d. Have, Ouwerkerk. Inlandsche rogge, le prijs M. Viergever, Keikwerve, 2e prijs L. Vis, Nesrdgouwe. Wintergersi. le prjjs Johan der Weduwen, Dreischor. Appelen en peren. Eervolle vermelding Joh. Viergever, Noordgouwe en W. van Oef- felen, Leiden. Het landhuishoudkundig congres in 1892 zal te Wageningen plaats hebben op 13, 14, 15 en 16 Juni. Hoe gevaarlijk het is sommige koeien in den weg te loopen bleek de vorige week te Bruinisse op zeer onaangename wijze een hoog bejaard man, die door zulk een dier op de hoornen genomen en zoo gevoelig tegen den grond geworpen werd, dat geneeskundige hulp noodig was. {.M. C.) Van de miliciens der lichting 1891 in de gemeente Deventer (ruim 23.000 inge zetenen) is dit jaar geen enkele afgekeurd. Alexander Jacques, de vastende man in het Westminster-Aquarium, was Zater dagnamiddag te 4 uren vijftig etmalen zon der voedsel geweest. Gedurende al dien tijd gebruikte hij niets dan een weinig van zijn poeder, de hoeveelheid van een snuifje tus schen duim en wijsvinger eenmaal per dag, dronk een enkele maal een slokje water oin mond en keel te vei frisscheri en rookte eeuige sigaretten. Alle Londensche dokters en jour nalisten hebben nacht en dag gedurende die vijftig etmalen, toegang tot den heer Jacques gehad, terwijl twee geneesheeren hem voortdurend waarnamen. Zijn vasten van vijftig dagen is een reclame voor zijn geheimzinnige poeder, waarvan hjj het geheim gaarne voor een goede som aan de eene of andere regeering zou verkoopen. Voor schipbreukelingen zou het uitnemend van dienst zjjn tot hulp opdaagde en niet minder voor 'gansche regimenten in oorlogs tijd. Zoo althans beweert de heer Jacques, die nu langer gevast heeft dan Succi of een ander. De heer Jacques heeft, alvorens na den vastentijd ten aanschouwe van het publiek iets te gebruiken, een man opgenomen en over het tooneel gedragen, terwijl |hjj daar na zijn eerste maal deed, bestaande uit kippensoep, visch, druiven en rooden wijn. Door een bijzonder toeval is de heer Kreideweisz te Berlijn, hoewel door een dief bezocht, toch niet bestolen. De boekhouder van genoemden heer had zich te bed begeven toen hij een deur hoorde kraken. Hij stond op en zag dat de deur van de kast een weinig geopend was en toen hjj deze kast onderzocht, bevond hij dat daarin een man zich verborgen had. De man had niet kun nen wachten totdat de boekhouder in die heen te gaan», sprak mijn buurman ter wijl hij zijn sabel vastgespte; het zal hier heet toegaan en spoedig ook». Ik achtte het raadzaam zijn wenk te volgen. Onder wijl rukten de compagnieën op onder den kreet: «Leve de Commune», terwijl een woeste glans op hun gelaat verspreid lag. Een jong man, eigenlijk een knaap, bleef achter. Een vrouw greep hem bij zijn kraag en riep «En jij dan, ga jjj niet met de anderen mee om je te laten doodschieten «Ik keerde naar huis terug. Het was mjj of ik een benauwden droom had. Ik kon de oogen niet openhouden om van dat alles langer getuige te zijn.» In hunne opgewondenheid bedreven de communards de grootste gruwelen. Zoo werd onder anderen een burger die zijn leedwe zen te kennen gaf over zooveel broederhaat als in dezen burgeroorlog aan den dag kwain, door een soldaat in koelen bloede dood gestoken. Een vrouw werd op staanden voet dood geschoten, dewijl zij weigerde aan het op werpen eener barricade mee te doen. Vreeseljjk was ook de schade welke door de artillerie der regeeringstroepen werd aan gericht. Het was een vreeseljjk tooneel van in puin geschoten woningen, brandende gebouwen en verscheurde lijken van rus tige burgers. Onberekenbaar was de schade, die aan gericht werd door het in brand schieten van het ministerie van finantiën. Welk een aanblik, dit brandende reusachtige ge bouw, terwijl de straat als bezaaid was met boeken uit het archief van dit depar tement. De aitillerïe deed ze her- en der waarts vliegen. Nog grooter waren de verwoestingen die in de prachtige kerken van Parjjs werden aangericht. Met een zeker beredeneerd Het aangehaalde is uit Het verbrande pen slaap was en de deur een weinig te vroeg geopend. Hij had dit gedaan door den nood gedwongen, omdat de kleederen die in de kast hingen met mottenpoeder bestrooid warenden reuk hiervan kon de indringer niet meer verdragen en daarom had hij zich door het openen van de deur lucht willen verschaffen, zoo geruisch gemaakt en was daardoor ontdekt. lÜitiMlWWW MWWil<MCTMMiiON| WB SSjfëS-SMHfc Op 7ondag, 27 September, hopen WILLEM SCHOUT Sz. en JOHANNA JONGEPIEK hunne 30-jarige Hnwelijkstereeul- glng te herdenken. Biggekerke, 23 Sept 1891. Heden avond om tien ure werd door den dood van ons weggenomen onze har telijk geliefde vrouw en zorgdragende moeder JAKOBA SCHEELE, in den ouderdom van ruim drie en dertig jaren. De God der liefde en genade schenke ons zijne kracht om in zijnen weg en wil stille te zijn en te berusten. I e r s e k e 18 September 1891. W. GOEMAN en Kinderen. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden. 's avonds te 7 uren, te Goes, in het kof fiehuis «de Vriendschap» aan de Groote Markt, voor den heer M. Sterk en ten over staan van den Notaris MULOCK HOUWER van EN te Goes, aan de Turf kade, groot 145 cA. waarin sedert jaren het banketbakkersvak is uitgeoefend. te Goes, aan de Nieuwstraatwijk D 195, groot 180 cA. Te aanvaarden bjj de betaling. Ter bezichtiging van liet woonhuis melde men zich aan bij den Notaris. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des voormiddags om elf uren aan de her berg van I. Van Eijkeren te 's Heer Arendskerke, Kalf koeien, 3 Kalfvaarzen, '2 eenja rige Vaarzen, 3 jonge Stieren, 2 Vaarskalveren, een Menwagen en Tilbury. vandalisme werden de kostbaarste beelden verminkt of vernietigden de stukken soms twee uren ver weggedragen. In de Notre Dame doorgedrongen, sloegen de onver laten alles stuk wat los en vast was en gebruik ten de heiligste altaarstukken voor de voldoe ning aan hunne behoeften. De gansche kerk werd op de afzichtelijkste wijze bevuild. Een dier woestelingen dreef zelfs de hei ligschennis zoo ver dat hij het altaar be stijgende, de heilige hostie wegwierp en een vijffrancstuk er voor in de plaats legde, onder den uitroep «ziedaar nu de God der vrouwen» Doch het wordt tijd de bewe gingen van het regeeringsleger, de troepen van Versailles, even na te gaan. Het leger moest nu drievoudig opereeren. Het centrum onder Douay had den strijd tegen de barricaden, terwijl de linkeroever der Seine het tooneel van straatgevechten werd ter herovering van het Pantheon en andere gebouwenen de rechtervleugel de gevaarljjke taak kreeg onder de gene raals Clinchaut en L'admirault de hoogten van Monceau en Mont Martre, van Chau- morit en Père Lachaise te bestormen. De verschillende bewegingen dezer groe pen te beschrijven, ligt niet in ons plan. Genoeg zij het te weten dat van lieverlee de gewichtigste stellingen werden veroverd, en dat van uur tot uur, hunne positie zwak ker werd. De belangrijkste veroveringen moesten even- wel in het Centrum gemaakt worden. Daar stond het raadhuis en de place Vendóme, en daar waren zij het sterkst. Ongeveer 50.000 verdedigers hadden zich daar achter de drie sterkste verdedigingswerken opgesteld. Onder hen waren verscheidene knapen en grijsaards doch hun get 1 slonk op ontzag lijke wijze. Tal van dooden en gekwetsten verspreidden den toegang tot elke volgende barricade, telkens wanneer eene voorgaande veroverd was. -<6 Tot hunne eere zij gezegd dat zifi Jleer' staa gril ter J 250

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2