HTSZAIvEV 1891. No. 152. Zaterdag 26 September. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES ëi schoon geneesheeren, spoor- en allerlei personen toescho- t geruimen tijd voor de brand ;ebluscht. ot twee kwam er een trein Uleveland, werwaarts zooveel >ge)ijk ter verpleging werden i de dooden waren verschei» Voor het overige is het tenen nog onzekerhet hoog genoemd wordt is 30. aen is het in het laatst der >o warm geweest dat 7 men- inig werden door de hitte, overleden weduwe van 92 ,000 francs aan het Fransch oken voor den persoon die r er in slaagt de aarde in ,e stellen met Mars of een lbol. Bij Gharlestown (N lorwegviaduct ingestort ter- ein overheen reed. Drie wag- n den weg van een hoogte Veertien menschen werden ;rtig gewond. jselijk onweder heeft in de landstreek Miklós gewoed, baksschuur, waarin 160 veld- schuilplaats hadden gezocht, 3t het droevig gevolg, dat 7 rouwen werden gedood, 14 4 licht werden gekwetst. van Zanzibar heeft een vrij k gehad. Toen hij het Cooper. t, waarvan hij de openings- ad geleid, in tegenwoordig- Engelsehen admiraal en een ie officieren, werd hem door iet konings-saluut gebracht, deed de paarden van des aan het hollen slaan. De uit het rijtuig en verwondde n het hoofd en brak een been_ eldige wulkbreuk heeft de Ekaterinoslav voor een groot Honderdvijftig huizen en werden door het water mee- bij een groot aantal der be ls. Negen en zestig lijken orscbjjn gebracht. Het water ofdstraten ter hoogte van 5 reiziger Charles Jones steeg in den staat Ohio met zijn 'ijl een der helpers nog in rward zat. De ongelukkige m hoogte van 100 voet mee- rtte toen zielloos ter aarde, verloor het evenwicht, viel et schuitje en bekwam ern- ngen. Rechtbank te Middelburg. lag, zijn veroordeeld wegens: L, G., 23 j., werkman, euzen), tot 2 jaar, en N. eider, Baarland, tot 14 d. F. d. W., 14 j., arbeider, 12 b. s. 2 d. h. S., 39 j., koopman, Hans- erd te Middelburg, tot 2jaar mindering van den door ei'de bewaring doorgebrach- K., 15 j., en G. N., 39 j., en Goes, de le tot 6 weken d. gev. straf; V. W., 54 j., hvr. van J. ter, Ossenisse, tot f3 b. s. B., 59 j., herbergier, Cam- J.50 b. s. 1 d. h. ghcid en beleediging van L. P., 23 j., arbeider, en erenknecht, beiden Kruinin- 7 d. gev. straf, en godsdienstoefening W. G., ver, A. C., 25 j., B. P., 15 A. Q, 21 j., 1. A. 21 j., L., 16 j., kleermaker, allen de le, 2e en 3e ieder 7 d., ieder tot 3 d. gev. straf ot f3 b. s. 3 d. h. kosten. ift dier rechtbank van den tar de openbare terechtzit- G. B., oud 31 jaar werk endjjke, thans gedetineerd, j in den avond van 19 Juni erput, gelegen in de Oos- r Krabbendijke, heeft weg- oesters, toebehoorende aan of, met het oogmerk om zich lerrechteljjk toe te eigenen, is mr, F. M. C. E. Koksma, is, ambtshalve als verdedi- arbeider te Rilland-Bath, irge in eene voor de Recht heden gediend hebbende daartoe strekkende vorde- rmoeden van meineed rechts- 1 met bevel tot instructie. STE BERICHTEN. STATEN VAN ZEELAND, ig van heden Vrijdag.) opent de vergadering. der notulen, wjjdt de voor deerend woord aan den heer het gisteren 40 jaren ge- deze tot Lid van Ged. Staten De Leden gaven blijk van de heer v. d. Bilt zegt voor nde belangstelling hartelijk de vergadering over tot het een buitengewoon Lid van waartoe de heer J. M. Kake üeuwing met groote meef, £5 elken MAANDAG-- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers/0.02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Een proeve van toepassing. Ëenigen tijd geleden trachtte de Prov. N. Hollander haren lezers uit te leggen, ho,e de verkiezing ends stemopening zouden moeten geschieden, wanneer het stelsel der proportioneele verkiezing werd ingevoerd. Het blad stelde zich de zaak aldus voor Er zijn geen kiesdistricten meer, maar wel kies c o m i t 's. Deze laatsten moeten officieel bij de Regeering bekend zijn en door haar erkend worden. Zoo dienen zich bij de Regeering aan «Het Centraal Comité» der Antir. partij; «De Algemeene Bond van R. Kath. Kiesver- eenigingen» «De Liberale Bond» (de Unie); «De Radicale Bond»«De Sociaal Detno- ciatische Bond»«De Protectionistische Bond» en zoovele «Bonden» en «Unie's» als er zich nog meer wenschen aan te dienen, want de vi-ijheid (een gewaardeerd voorrecht) wordt onbelemmerd groot. Er moeten gekozen worden 100 leden ^öflT'ljS^wt^dfilj^amer der S.-G. Aan de sternbus komen (gestelu '000 kiezers (ik neem gemakshalve ronde L-ijfës's). 'tls duidelijk dat dan ieder gekozene 500000 stemmen100 is 5000 stemmen op zich moet vereenigen. [Ieder kiezer brengt ééne stem uit. Nu komen voor de verkiezingen de «Co- mité's,» «Binden» en «Unie's» samen en maken hunne berekeningen. De Antirevo lutionairen rekenen bijv. 19 leden gekozen te kunnen krijgen. Met 19 namen aan de kiezers voor te stellen zouden zij dus kun nen volstaan. Doch hot kan hun meeloopen en daarom nemen zij eenige namen meer, b.v. 25. Deze lijst van 25 personen geven zij aan de Regeering. Liefst alphabetisch gesteld. Dat is gemakkelijk voor 't uitzoe ken der stemmen. Zoo doen ook de andere partijen. De R. Kath. geven b. v. 45 na men de Liberalen 30de Radicalen 20 de Soc. Dem. 12de Protectionisten 8. Iedere partij mag ook 100 namen geven. Maar dat zou onzin wezen, daar zij toch van te voren kunnen weten dat het ge- heele land niet op hare hand is. Het zou de telling alleen wat moeilijker maken. Ik houd mij dus aan de boven gegeven cij fers, 139 personen. De keuze is reeds groot genoeg. De Regeering publiceert deze ':jsten in de Staatscourant. De betrokken kiesvereenigingen zullen wel zorgen dat hare lijsten bij de kiezers bekend, word m, met de noofige aanbevelingen er bij, Cou ranten en strooibiljetten doen goede diensten. Als kiezer heb ik al deze lijsten voor mij. Mijn keuze valt op de Antir. lijst. Op die lijst vind ik de namen[bijv.] Alphen [J. van Asch van Wijck [Jhr. Mr. T. A. J. van] Beelaerts v. Blokland [Jhr. Mr. G. J. Th J Borch v. Verwolde [mr. A.P. R. C.baron v.ti. 1 Brantsen [Jhr. C. M.j Brantsen v. d, Zijp [Mr. W. G. Baron] Bijlandt [Mr. F. W. C. P. Graaf baron] Dedem A. baron van] Dedem Mr. G. W. baron van] Donner J. H.] Engelberts [Mr. D.] Geer v. Jutphaes [mr. B. J. Lintelo baron de] Glinderman [N.J Heemskerk [Mr. Th Ruber [Mr. U. H.] Kempen [L. J. S. vanl Keuchenius [Mr. L. W. C.] Löben Seis [C. M. E. van] Lucasse [mr. C.] Mackay [rar. Th. Ph. baron] Okma [R. K.] Oppedijk [W. M Seret [H.J Schimmelpennink v. d. Oye J. E. N. baron] Velde [mr. H. A. v. d.] Ik neem mijn stembiljet en schrijf: Mr. L. W. C. Keuchenius. Zoo doen nog andere 19500 kiezers. Mijn buurman schrijft op zijn biljet Jlir. rnr. G. J. Ih. Beelaerts v. Blokland. Zoo doen nog andere 9300 kiezers. Weer een ander stemt op A. baron v. Dedem. Zoo doen nog 10600 kiezers. Verder onderstelt het blad, zich voorstel lende, dat op ieder stembiljet maar één naam staat, dat het stemmencijfer op de volgende candidaten zal bedragen, bij voorbeeld V. Alphen 4000 Van Asch van Wijck 7400 V. d. Borch van Verwolde 2200 Jhr. C. M. Brantsen *§200 Brantsen van de Zijp ïilGO Graaf van Bijlandt f. 2800 mr. <B. W. bar. v. Dedein;* 1250 Conner 7300 1200 2500 600 5000 2850 950 1500 650 2000 1000 1800 1600 1900 3800 Engelberts de Geer Glinderman Heemskerk Huber Van Kempen Van Löben Seis Lucasse Mackay Okma Oppedijk Seret Schimmelpenmnck Van de Velde Bij de telling blijkt dat op de Antir. lijst gestemd hebben 99000 kiezers. Bij deeling door 5000 blijkt dat er gekozen zijn19 Antir. leden en dan nog resten 4000 stemmen. Maar -wie zijn nu gekozen Wel, natuurlijk Keuchenius, A. baron van Dedein, Beelaerts van Blokland, van Asch van Wijck, Donner en Heemskerk. Dat is duidelijkwant zij hebben 5000 stemmen of meer. Doch, nu verder, want dal is nog maar zes. Welnu, laat ons verder zien. Deze zes hebben zelfs 29100 stemmen over. Wie volgt nu op de lijst Van der Borch van VerwolJe met 4200 stemmen. De 29100 overtollige stemmen er bij gevoegd geeft 33300 stemmen. 5000 stemmen voor v. d. Borch e'A/ afgenomen resten 28300 stemmen. Volgt van Alpben met 4000 stemmen plus de 28300 geeft 32300. Af 5000 stemmen resten 27300. Volgt v.*d. Velde met 3800 stemmen ptus 27300 geeft 31100 stemmen. Af 5000 resten 26100 stemmen. Volgt Brantsen v. de Zijp met 3100 stemmen plus 26100 geeft 29200 stemmen. Af 5000 stemmen. Blijft 24200 stemmen. Volgt Huber met 2850 stemmen plus 24200 geeft 27050. Af 5000 stemmen, resten 22050 stemmen. Volgt v. Bijlandt met 2800 stemmen plus 22050 geeft 24850 stemmen. Af 5000 resten 19850 stemmen. Volgt de Geer met 2500 plus 19850 stem men geeft 22350 stemmen. Af 5000 stf rit men, resten '17350 stemmen. Volgt Jhr. C. M. Brantsen met 2200 plus 17350 stem men, geeft 19550 stemmen At 5000 stem men, resten 14550 stemmen. Volgt Mackay met 2000 stemmen plus 14550 geeft 16550 stemmen. Af 5000 stemmen, resten 11550 stemmen. Volgt Schimmelpenninck met 1900 stemmen plus 11550 geeft 13450 stemmen. Af 5000 stemmen resten 8450 stemmen. Volgt Oppedijk met 1800 stemmen plus 8450 stemmen geeft 10250 stemmen. Af 5000 stemmen resten 5250 stemmen. Volgt Seret met 1600 stemmen plus 5250 geelt 6850 stemmen. Af 5000 stemmen resten 1850 stemmen. Volgt van Löben Seis met 1500 stemmen plus 1850 stemmen geelt 3350 stemmen. Bat is geen 5000 stemmen dus v. Löben Seis is niet gekozen Ja wel, want er staan nog '1250 plus 1000 plus 950 plus 650 plus 600 plus 1200 stemmen, d. i. met de voorgaande 3350 stemmen 9000 stemmen. Van Löben Seis is dus gekozen en er blijven nog 4000 stemmen over. Zijn die 4000 stemmen waardeloos 7 Dat moet later blijken. Duidelijk is nu reeds dat 19 leden gekozen zijn en dat nu nog het eerst in aanmerking komt de heer G. W. baron van Dedem. Om geheel duidelijk te zijn is deze lange redeneering gekozen. Het ligt anders voor de hand dat men in een oogwenk klaar kan zijn met de aanwijzing der gekozenen. Het geheele aantal stemmen wijst dadelijk het aantal gekozenen aan en verder tellen is volstrekt nief noodig men wijst slechts aan in rangorde van bet aantal stemmen. Evenzoo worden opgemaakt de lijsten der andere partijen. Op de R. Kath. lijst zijn gegaan 192000 stemmen. Alzoo ge kozen 38 leden met een overschot van 2000 stemmen. Op die der Liberale Unie 101500 stemmen. Gekozen 20 leden - over schot 1500 stemmen. Op die der Ra.iica- 73800 stemmen. Gekozen 14 leden; over schot 3800 stemmen. Op die der Soc- Dem 21000 stemmen Gekozen 4 ledenover-: schot 1000 stemmen. Op die der Protec tionisten 5400 stemmen. Gekozen 1 lid overschot 400 stemmen. Op de lijsten van een paar afwijkende groepen «A» en «B» zjjn gegaan respectief 4800 en 2500 stem men. Aangewezen zijn nu reeds 42 plus 38 plus 20 plus 14 plus 4 plus 1 is 96 leden. Resten nog 4 leden. Daarvoor ko men in aanmerking de overschotten. Na tuurlijk met het grootste overschot te beginnen. Van groep A 4800 stemmen 1 lid. Van de Antir. partij 4000 stemmen 1 lid. Van de Radicalen 3800 stemmen 1 lid. Eindelijk van groep B 2500 stemmen 1 lid en het honderdtal is vol. Van de Antir. zijn gekozen .20 ledenvan de R. Kath. 38 ltden; van de Liberalen_20. leden van de Radicalen 15 ledenvan de Soc. Dem. 4 leden; van de Protectionisten 1 lid en dan nog 2 leden die wij onathan- kelijken zouden kuonen noemen. Het blad beantwoordt de volgende be denkingen. Vraag 1. Hoe zal de telling geschieden Daarvoor staan verschillende wegen open. De stemming geschiedt, als tot nu, aan de plaatselijke bureau's. Al de stembiljet ten worden naar het Ministerie van Bin- nenl, zaken gezonden en daardoor een bu reau gesorteerd en genoteerd. Ook kan de Minister aan elk stembureau een af schrift zenden van de bij ZEx. ingekoiw n ljjsten. Deze lijsten worden ingevuld met de verkregen stemmen, aan den Minister teruggezonden, die de totaalcijfers van al de lijsten laat opmaken. Vraag 2. Als een lid bedankt, ovei lijdt of om andere reden uitvalt, hoe zal dan de nieuwe stemming plaats hebben Dan moet er niet op nieuw gestemd worden 1 Iedere partij blijft op dezelfde sterkte tot de nieuwe algemeene verkie zing. Valt dus een lid uit dan moet een ander van dezelfde partij hem vervangen en wel weer in rangorde van de verkregen stemmen. Gesteld een Antir. lid valt uit. Na den heer mr. G. W baron van Dedein volgt op de lijst de heer mr. D. Engel berts met 1000 stemmen. Deze moet dus invallen. Na den beer Engelberts de lieer Okma. Na den heer Okma de heer van Kempen enz. Vraap 3. Als eens alle stemmen voor eene lijst zich bepalen op een tiental per sonen en geen der anderen krijgt één stem, terwijl er '20 personen gekozen zjjn, als b. v. bij de Antir. lijst, wie zijn dan de gekozenen Dit geval is haast ondenkbaar. Is het echter het geval dan levert het nog geen bezwaar. De niet aangewezenen kunnen ge nomen worden in alphabetische volgorde of naar den ouderdom, die aldan bij de Regeering moet bekend zijn. De lezer ziet dat deze proef nogal af wijkt van wat inr. Heineken bedoelt. Zij is dan ook in de eerste plaats slechts een proef die bewast dat bet stelsel van even redige vertegenwoordiging practisch uit voerbaar is. Wij voor ons hou len ons liever aan de wenken van de reeds vroeger door ons genoemde rechtsgeleerdenSchrijf op uw lijstje zooveel namen als gij wilt. Heeft de bovenste naam 5000 stemmen op zich vereenigd, dan wordt hij op de ai.dere brii fjes geschrapt en wordt de r.aam gelezen van hein die dan bovenaan staat. Zoo gaat men voort, me', schrapping telkens van de namen die in geen geval kans van slagen hebben. Zoo bereikt men ongeveer hetzelfde wat de schrijver in de «Prov. N. Hollander» be doelt en komen de candidaten met een gro >- tere meerderheid uit de bus. De kiezers houden zich daarbij zooveel mogelijk aan de volgorde der namen door het kiescomité opgegeven. Zij hebben echter ook het recht andere namen op de lijst te plaatsen. Voor nadere inlichtingen of vragen op dit terrein blijven wij ons aanbevelen. Wij meenden goed te doen met eenigszins uitvoerig bij dit onderwerp stil te staan. Het is aan de orde, en het zal wel aan de orde blijven tot ook in deze zaak recht gedam zal zijn. Natuurlijk dient aan de invoering van dit stelsel een principiëele herziening der Grondwet vooraf te gaan. Principieel ook in zake de kerkelijke quaestiewaar over later. 23 September '91. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft met algemeene stemmen het adres van ant woord op de troonrede aangenomen. Bedoeld adres is aan de Koningin Regentes aange- bjden. H. M. was daartoe opzettelijk van Het Loo naar de residentie overgekomen. De commissie bestond uit den voorzitter, Gleichman, de commissie die het adres ont wierp, Kerdijk, v. Houten, de Beaufort, v. Karnebeek en Roëll, en het traditioneele drietal door den voorzitter aangewezen, thans de katholieke heeren v. d. Schrieck en Kolkman, en den antirevolutionair v. By- landt. Het gezelschap zou dan ook al te eenzjjdig zjjn samengesteld geweest: er.kel liberalen. De zinsnede omtrent het kiesrecht lokte een gedachtenwisseling uit, die echter de natie niet verder bracht. Namens de be houdende liberalen die zoowat het deel der partij uitmaken, voerde de heer de Beaufort, en namens de vooruitstrevenden onder hen, de heer Kerdijk het woord om een ieder zijn eigen uitlegging omtrent de bedoeling van deze^-if-nede te geven. Vreemd toc'ug en stah£. 'n commissie aan de tot stand koming van deze ■paragraaf hadden meegewerkt, niettemin de uitlegging van mr. de Beaufort Ijjnrecht tegenover die van mr. Kerdijk stond. Eerst genoemde, die evenals de heeren v. Delden, Gleichman, de Meijier, Roëll, e. a. tegen uitbreiding van kiesrecht is, legde haar zoo uit dat met de verklaring «wij beschouwen de nadere regeling van het kiesrecht als een onzer voornaamste plichten» eenvoudig bedoeld is dat het kiesrecht niet voorop behoort te gaan. Terwjjl mr. Kerdijk, die met de hh. Heldt, Poelman, Veegens, Hartog, Sanders, e. a. voor uitbreiding van kiesrecht is, in de zinsnede meende te lezen dat het kiesrecht niet behoorde achterop te komen Begrijpt men nu waarom het adres, en ook de kiesrecht-zinsnede met algemeene stemmen werd aangenomen? Ieder kon er immers zijn eigen opvatting in lezen? Inmiddels is men van liberale zijde al aan het voorrekenen, o. a. «Het Handelsblad», dat al werd het voorstel tot uitbreiding van kiesrecht naar mr. Kerdijks wensch, in 1892 ingediend, het toch niet zou kunnen in behandeling komen voor 1893, en eer dan de beraadslagingen alloopen zoo zegt het Handelsblad, is het 4894 geworden, en dan is het 4jarig regeeringsljjdperk zoo haast weer om. In de redeneering van het liberale blad is heel veel waars. Wat niet in het belang der partij is, zullen de heeren niet licht ter hand nemen, ook al hangt het lands belang er aan. En lang praten over de dingen, de discussiën rekken, honderd uit, dat doen zij ook, wanneer partijafspraak of partijbelang dit vordert. De provinciale staten too.iden dit bij de behandeling der vraag naar de wenschelijkhtid van herziening der kiestabel; en in de Tweede Kamer trad dit soort praatlustigheid bij schoolwet- en legerwetdiscussiën aan den dag. Het kies recht is r.ng niet uitgebreid. Wie weet of de smadelijke besohuldiging aan zjjn voor ganger: «zonder langere vertraging», het Kabinet Tak nog niet eens in het aange zicht terugvliegt. Er is ook in de staatkunde eene Nemesis die nimmer slaapt. Ten slotte vermelden wjj nog dat de heer Pierson, minister van financiën gelegenheid gevonden heeft om zijne woorden aan het adres van de landbouwers die hjj van «lui heid, domheid en nietsdoen» had beschuldigd terug te nemen. De minister deed dit echter niet door schuld te bekennen, doch door te zeggen dat ujj zoo iets ge zegd noch bedoeld had. En in plaats van ziohzelven te kapittelen omdat hij het gezegd had, bestrafte hjj zijne hoorders omdat zjj het gehoord hadden. Hij ontzegde een iegelijk het recht om anders te hooren dan hij het zou gezegd hebben. Zjjn sympathie voor den landbouw is groot en met be wondering ziet hij steeds op tegen de flink heid en kloekheid, door onze landbouwers aan den dag gelegd. Ik stel er prijs op, zoo ging de minister voort, te verklaren dat de Nederlandsche landbouw bjj mij te hoog staat "aange schreven, dan dat ik dien in een ongunstig daglicht zou kunnen stellen. Dit is nooit door mij geschied. Ik heb voorspoed toege- wenscht aan den landbouw in het alge meen en als freetrader heb ik deze ver wachting uitgesproken dat de buitenlandsche concurrentie dien voorspoed van den landbouw niet zou benadeelen, daar die concurrentie een krachtig wapen is tegen de groote vijanden van den landbouwonkunde en luiheid. De Nieuwe Rott. C.rt. dit mededeelende voegt er bjj dat de liberale Kamerleden na deze rede luid Bravobravogeroepen hebben. Dat zjj hiermede hun collega v. Kerkwjjk, en andere liberale leden der Eerste- en Tweede Kamer, de liberale verslaggevers en de vele landbouwers uie het beter meenden te weten, een slag in het aangezicht gaven, hin derde hun dus niet. Niemand meene dan ook dat de landbouwers door deze toegejuichte banale tegenspraak van minister Pierson overtuigd zullen zjjn. Want volgens liberale verslaggevers in Utr. Dagbl., Zutfensche en Arnhemsehe Crt. heeft de minister, zij het ook al aan een diné, den achteruitgang van den land bouw geweten aan de luiheid, onwetendheid en het niets doen der boeren hebben vele landbouwers en Kamerleden zich daaraan geërgerd, heeft een der aanwezigen den minister toegevoegd dat hjj loog, en heeft de heer v. Kerkwjjk hem over deze be leediging van de boeren openljjk de waar heid gezegd. Dat een ander deel der pers, die zelfs van doleerende dorpspredikanten en hulp onderwijzers bévu's wereldkundig maakt, dezen bluq^er van den minister verzweegj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1