;ch. i/ens 1891. No. 151. &Zn., ER. Donderdag 24 September. Vijfde Jaargang. BRAAM. snde drank iZwak- de n. Aan- geneeskun- der firma IKOOP rËCV f2,50 -1,50 RAAF." A verschijnt G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. prijs der advertenties „SHEEREN L00". kerk- en schoolniecws. rechtszaken. LANDBOUW. Gemengde Berichten. e CHR. SCHOOL o e s een cursus KELSCHE TAAL. inderen aan de gsuiiddngs zullen ioen deelnemen, wenden tot den die de noodige leerlingen ge- r jaar. iet Bestuur, 'R, President. S Lz., Secretaris. NGEN Ie, Handschöe- warte Rokstoot, iterstoffen, wit el, Heerendas- 73. L. deren den len school alhier ge- het schoolgeld, betalen, worden tcmber zich te 'geteekenden of er, den heer J. ONNER. BOSHOFF. iNOEP Az. VISSER. 1. iad turen, Wollen-, Zijden Gar- in meer andere Middelburg- AF tDBELBURCt. -1- udende kleur. OTEN. 1ST 3TTERDAM. ags van Vlis- •g 9,—, van 1ST Zierikzee. jorweg Goes. Zierikzee 2'smorg. 7,30 3 6,30 3'smidd. 3,30 3,30 3.30 12,- 12.— 12!— 3.30 ntwerpen i'smorg. 6.30 t 9, 4,— elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prgs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95 Enkele nummers/0 02f UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 October a. s. op dit blad wenschen te abunneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nrs. GRATIS. Gaarne plaatsen wij onderstaande bede aan het hoofd van ons blad. Er wordt voor deze noodige en nuttige stichting nog weinig belangstelling in Zee land gevonden, waarom ik zoo gaarne de aandacht bij vernieuwing op haar wilde vestigen, met beleefd vei zoek om voor de ongelukkige idiotenkinderen eenigen steuo te mogen genieten. Dat 's Heeren Loo in een behoefte voor ziet zal wel niemand ontkennen die weet dat het aantal idioten in ons goede land berekend wordt op ongeveer 6000 lijders, waarvoor tot op heden bijna niets gedaan wordt. Alleen de welbekende hofprediker, dr Van Koetsveld trok zich een 40 jaar ge leden het lot dezer ongelukkigen aan en opende een school, waarin thans nog aan achterlijke kinderen onderwijs gegeven wordt. Van een eigenlijk idiotengesticht is ecliter nimmer sprake geweest. Men moet zich toch verwonderen dat bjj het vele goede, dat er verricht wordt op philautropisch gebied, voor weezen, ver waarloosde kinderen enz., er in 't geheel niet werd omgezien naar de iJioten en men deze in hun ellende liet voortleven. Of moet men geen deernis hebben met deze ongelukkigen, al missen zij veel van het aanvallige; dat gezonden kinderen eigen is, al is het oog ook dof en het gelaat dik wijls misvormd, al zijn zij behept met allerlei, soms afzichtelijke gebreken en al kunnen zij moeielijk openbaren wat er in hun hart omgaat als zij vriendelijk en lief derijk behandeld worden Ach, ze zijn zoo ongelukkig, deze «arm- sten onder de armen». Dezer dagen schreef iemand over hunnen beklagenswaardigen toestand en merkte daarbij op dat «een welbekend knorrend zoogdier het beter heeft dan velen hunner.» Inderdaad, treurige voorbeelden van verwaarloozing dezer hulp behoevende kinderen zouden kunnen worden opgenoemd, vooral onder de lagere standen Een idiote igesticht is dus geen weelde en de stoot tot de oprichting ervan werd gegeven door nu wijlen dr. mr. W. v. d. Bergh. Een bestuur werd gekozen om aan de zaak uitvoering te geven, hetwelk het kloeke besluit nam het landgoed s' lleeren Loo aan te koopen om aldaar een idioten- gesticht te vestigen, zoowel voor kinderen als volwassenen en voor hunne verpleging en opvoeding zorg te dragen. Dit was in waarheid een geloofsdaad om zonder midde len en met zoo weinig sympathie zulk een grootsche taak te aanvaarden. Het is echter niet beschaamd geworden en reeds thans is uitbreiding noodig, omdat aan de vele aanvragen tot opneming va i patiënten niet kan worden voldaan. Men besloot daarom tot stichting van nog twee paviljoenen en schreef een geïdleening uit van 50.000 gulden tot betaling van koopsom, bouw, meubileering enz., waarin reeds voor 47.000 gulden werd ingeschreven. Wie is bereid deze leening vol te maken Er zijn aandeelen verkrijgbaar van 50, 100 en 500 gulden tegen 4 pCt. 's jaars. Ook reeds uit Zeeland werd voor een 5tal patiënten plaatsing verzocht. Thans weer door een moeder voor haar achtjarig kind. Deze vrouw moet door venten ot leuren langs de huizen in het onderhoud van haar echtgenoot en zeven kinderen voorzien; daarvan is éen dochter blind, een tweede bijna blind en de derde is het ge noemde idiotenmeisje. Onnoodig op te merken dat deze familie niet in staat is het noodige verpleeggeld te voldoen. En weigeren om op te nemen mag ook niet. Is het niet een heerlijke zaak aan zulk een stichting iets te mogen bijdragen tot leniging van zooveel ellende? Meermalen vermelden ouders «.met da/tik aan den lleeren de geboorte van welge schapen kinderen. De vraag heeft zich wel eens voorgedaan of die dankbaarheid ook getoond wordt door een offer te brengen ten behoeve van kinderen, die in een of ander opzicht ellendig zijn. Zij, die idiotenkinderen kennen, zullen eerst recht beseffen welk een groot voorrecht het is «welgeschapen» kinderen te mogen bezitten. Daar nu uit Zeeland nog weinig ontvangen is tot steun dezer stichting, vraag ik beleefd van een ieder een gave der liefde voor deze ongelukkigen. Verblijd ons met een gift, 't zg groot of klein, jaarlijks of in eens. Bij de opname van patiënten wordt niet gevraagd naar religie of richtinglaat dan ook niemand, van wat richting hij ook zij, zich onttrekken aan dit werk van barm hartigheid. Wanneer ieder lezer van dit blad kon besluiten om slechts een kwartje voor de ongelukkige idiotenkinderen af te zonderen, zou ik mij grootelijks verblijden en mijn poging rijkeljjk beloond achten. K. le Cointre, te Middelburg. Correspondent voor Zeeland. V Het liberalisme en de boeren. «Het Centrum» schrijft: De ongelukkige uitdrukkingen welke dezer dagen van liberale zijde omtrent den Neder- landschen landbouwer werden gebezigd, brengen onwillekeurig in herinnering de weinige sympathie, welke de boerenstand over 't algemeen bij het liberalisme vindt. In België duidde een liberaal oud-minister de buitenlieden eens met de lieflijke bena ming van «barbarer.» aan, en de met hem bevriende pers haastte zich dit oordeel te onderschrijven en de boeren voor botteriken en luiaards uit te maken. Het moet dan ook erkend worden, dat de liberalij op het platteland weinig ingang vindt en de boeren over het algemeen haar candidaten niet kiezen. En nu is het eenigermate te begrijpen, dat het liberalisme over zooveel misken ning» van zgne «verdiensten» alles behalve is gesticht, en dat zijn geestdrift voor het platteland reeds lang tot het vriespunt is gedaald Vergunning. «De Boodschapper» zegt Het getal kroegen gaat onder de wer king van de Drankwet, gaandeweg vermin deren. Men lette slechts op de onderstaan de cjjfers. Getal Vergunningen. 1882 1886 189» Noord-Brabant 5482 4520 4242 Gelderland 3493 3063 2943 Zuid-Holland 5367 4477 4303 Noord-Holland 4022 3071 3826 Zeeland 1629 1338 1258 Utrecht 1461 1215 1164 Friesland 2509 2041 1957 Oveiijsel 1786 1608 1574 Groningen 2839 2274 2175 Drenthe 1040 845 818 Limburg 2973 1955 1651 Het Rijk 33201 27107 25911 Om de beteekenis van de cijfers voor de verschillende provinciën duidelijk in te zien, is het noodig dat men op de bevolking let Gaat men dan na, op hoeveel inwoners er in het eind van elk der genoemde drie jaren éen «vergunning» bestond, dan vindt men (naar de volgorde van 1882) 1882 1886 1890 een Limburg Noord-Brabaut Groningen Drenthe Zeeland Friesland Utrecht Gelderland Noord-Holland Overjjsel Zuid-Holland vergunning op 80 131 159 in 88 110 '121 89 119 127 114 150 161 114 141 160 129 164 172 130 175 191 134 165 175 154 198 217 155 181 190 158 213 223 woners. Het Rijk 123 160 175 inwoners. Limburg, Brabant en Groningen telden dus in al die jaren, naar evenredigheid der bevolking, de meeste drankhuizenin Hol land vond men steeds het kleinste aantal. Toch is de verhouding ook in het zuiden en het hooge noorden veel gunstiger ge worden. Vooral Limburg toont ontzaglij ken vooruitgangvan den eersten of laagsten rang was het reeds in 1886 tot dtn derden opgeklommen en staat thans ongeveer gelijk met Zeeland en Drente. Brabant en Groningen hebben echter nog altijd de twijfelachtige eer, veel ruimer dan de vorige provinciën met «vergunningen» bedeeld te zijn, bijna tweemaal zooveel als in Zuid-Holland, dat zich op den hoogsten rang heeft gehandhaafd. 'tZou echter zeer verkeerd zgn om bjj het verminderen van het getal kroegee te meenen, dat de «volks-zonde» zich ook niet meer op zoo droevige wijze vertoont. Wij kennen het spreekwoord wel«de gelegenheid maakt den dief» en dus hoe meer kroegen, hoe meer dronkaards. Maar wij gelooven, dat helaasnog weinig van verbetering op dit punt te bespeuren valt. Wetten kunnen trouwens een volk maar moeielijk zedelijk verbeteren. 23 September '91. Het Bataviaanscb Handelsblad, het nieuwe ministerie besprekende wijst erop dat de minister van koloniën, mr W. K. baron van Dedem, kleur aan het kabinet bijzet. Het initiatief, door hem indertijd genomen tot het scheiden der koloniale financiën van het moederland, rechtigt hem, naar het blad doet opmerken, om als minister de ko loniale reform aan de orde te stellen, welke hij als afgevaardigde heeft voorgestaan, en dat wel ruimer als toen en in dien zin, dat het niet blootelijk de ünancieele, maar de politieke scheiding gelde zooals hem des tijds reeds door toongevende mede-afgevaar digden is aangeraden. Stelt de minister wer kelijk de koloniale reform voorop dan zal hy voetstoots aan het kabinet, waarin hij zitting nam, een zelfstandige richting op koloniaal gebied schenken en het in staat stellen tot een eerbied afdwingende werk zaamheid, welke het op binnenlandsch ter rein kwalijk zal vinden. „Wij aarzelen dan ook niet te betuigen, zegt het blad, „dat het van den tegenwoor- digen minister van koloniën alhangt of het kabinet-Van Tienhoven spoedig en onopge merkt voorbij zal gaan, of dat het zich zal handhaven en onderscheiden, door de te lang dood gezwegen koloniale kwestie on omwonden aan de orde te stellen en liare oplossing te bewerken. Aanvaardt de heer Van Dedem deze zware taak, dan zal hij tevens te gemakkelijker de door hem ge- wenschte afschaffing der opiumpacht ver krijgen, wijl deze dan alleen met goedsuc- ces door de regie te vervangen is, wanneer de handhaving en controle dezer laatste gewaarborgd is door de autonomie der in Indiö gevestigde regeering. Reeds spoedig zal liet blijken of de heer Van Dedem staatsman genoeg is om te zien, dat hij, door terstond de koloniale reform te procla- meeren, de antirevolutionaire oppositie, welke deze hervorming wil, voor het kabi net zal winnen." Tweede Kamer. Het gepraat over het adres van antwoord op de troonrede is begonnen. Wjj hopen er later uitvoeriger op terug te komen doch vermelden alvast dat in een keurige rede de antirevolutionaire party bjj monde van mr. Beelaerts positie nam tegenover dit Kabineten dat dit eveneens geschiedde door dr. Vermeulen namens de conservatief katholieke en door dr. Schaepman namens de antirevolutionair katholieke Kamergroep. Een welwillend afwachtende houding is het wachtwoord van alle partijen. De hh. v. Houten en Rutgers vroegen den ministers naar iiunne plannen in zake de legerzaak llartog en Veegens drongen aan op spoedige herziening van het kiesrecht. De heer v. Kerkwijk beklaagde zich dat de Kroon niet aan het rechte kantoor, de heer Tak, had aangeklopt, om het nieuwe Kabinet samen le stellen. De heer Bahlmann ontkende dat de toestand van landbouw en handel zoo rooskleui ig is als de minister de Koningin regentes heeft laten zeggen. Tegen de onbeschaamde aantijging in de Troonrede, als zou de vorige regeering de noodige hei vormingen hebben veitraagd, een beschuldiging waartegen ook wij ons verzet hadden, kwam de heer Beelaerts be- slisteljjk open met reden nu de nieuwe regeering 25 wetten der vorige regeering had ingetrokken en daaronder de legerwet. üp zijn gewone manier, bescheiden doch duidelijk, sprak hjj het uit dat een Kabinet, zulk een wet intrekkende, met het oog op den Internationalen politiekeo toestand, niet alleen een groute verantwoordelijkheid op zich laadt, maar ook niet spreken mag van «verdere vertraging». De heer Rutgers een der weinige liberalen die meenens die intrekking der legerwet betreurt, was het met den heer Beelaerts eens. Hij betreurde het, dal in plaats van een ontwerp als dat van den «braven Ber- gansius» thans een noodwet zal komen, die blijken zal de spijker te zijn, waaraan iedere hervorming van het krijgswezen zal worden opgehangen. Door Z. M. den Keizer van Duitschland is de heer A. M. Gewin, stationchef te Vlissingen, tot ridder 4e klasse der orde de Kroon benoemd. Volgens de Indische Mercuur zou de heer Pijnacker Hordijk, gouverneur-generaal van Ned.-Indië, wegens particuliere redenen, het plan hebben binnenkort zijn ontslag in te dienen. De noodwet van den minister Seyfïardt stelt, naar men meldt, een tieajarigen dienstplicht voorzes jaren actieven dienst en vier jaren reserve. Aan de Kon. Militaire academie te Breda is het zoogenaamde «baren» der ca detten van het jongste studiejaar geheel geëindigd. De 5 cadets van het oudste studiejaar die, niettegenstaande het met goed gevolg afgelegd officiersexamen niet tot tweeden luitenant werden aangesteld, zijn met het toezicht op de jonge cadets belast en verantwoordelijk gesteld dat zjj ongemoeid worden gelaten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bruinisse ds. J. F. de Klerk te Ameide; te Varsseveld (toez.) ds. W. B. H. v. Linschoten te Oud-Vosmeer. Ned. Ger. Kerk. Zestal te Middelburg Ds. P. N. Krujjswijk te Hoogeveen, G. J. Barger te Driebergen, C. W. J. van Lummel te Delft, S. Sleeswjjk Visser te Rijsoord, W. den Hengst te Hel der en J. Hania te Oosterbierum. Voor de scholen met den bjjbel is dit jaar gecollecteerd te Domburg f28.325, Tholen met Schakelo, Poortvliet, N. Strjjen, Scherper.isse en St. Maartensdijk f24.37 en Veere (Chr. Ger. kerk) f 15.605. Dr. W. Stortenbeker, leeraar aan de Z. H. leerhoeve voor zuivelbereiding staat no, 1 op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te Delft. De heer B. J. Ockeloen, ondeiwyzer aan de Chr. school te Sluis is benoemd tot onderwjjzer aan Je Chr. school te Wad dingsveen. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Dinsdag deed de rechtbank uitspraak in tie, de vorige week uitvoerig medegedeelde, zaak tegen de Viissingsche dienstbode M. C. de B., beklaagd van kindermoord. De rechtbank verklaarde haar schuldig aan liet te laste gelegde feit (kinderdood slag) en veroordeelde haar tot eene gevan genisstraf van 18 maanden met bepaling dat de in voorloopige hechtenis doorgebrachte tijd in mindering der straf zal komen. Zooals men weet eischte de ambtenaar van het openbaar ministerie veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf, eveneens met ver mindering van den tijd der voorloopige hechtenis. Voorts zijn neg veroordeeld wegens diefstalA. F. J. W.,47 j., zonder beroep, Middelburg, tot 6 m. gev. straf; beleediging A. v. A., 32 j., wed. P., Terneuzen, tot f 8 b. s. 6 d. h. beleediging van een beambteH. W. H., 40 j., sjouwerman, Middelburg, tot f5 b. s. 5 d. h. wederspamügheid J. S., 39j., werkman, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf; en mishandeling P, N. Fz., Kemseke (België) tot 7 d. gev. straf, en P. J. d. W., 19 j., metselaar, Breskens, tot f 10 b s. 7 d. h. Allen in de kosten. Op liet jongste Landbouw-Congres te Zwolle werd als besluit op een vraagpunt betreffende de bietenteelt aangenomende wenscheljjkheid dat een commissie het con tracteeren op gehalte voorbereiden zou. Op initiatief van de daarvoor gevormde commis sie heeft nu de vorige week te Roosendaal een bijeenkomst plaats gehad van invloed rijke bieten verbouwers en enkele andere personen, om gezamenlijk de grondslagen van een model-contract te bespreken, waar bij zoowel met de belangen der bietenver bouwers als met die der fabrikanten wordt rekening gehouden. Met de nieuwe, onzen lezers bekende, soort aardappelen, zijn ook proeven geno men door den heer H. Zeven te Ommelan- derwyk. Daar .kan men thans een geheele kamp lands èn twee gedeeltelijk met def Simsonaardappelen zien prijken. Deze aard appelen munten uit door de beste levering en middelmatige dikte en het zetmeelge- halte is 21 a 231/» pet. Te Oostzaan zijn 41 varkens afgemaakt, lijdende aan trichine. Zondagnacht omstreeks half elf galop peerde door de straten te Middelburg een slaapwandelaar in nachtcostuumtoen hij door een arts, die hem ontmoette, werd wakker gemaakt, en zijn po itie gewaar werd, rende hij als een dolleman huiswaarts.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1