KEICli- lv\ SCHOOLS I El) US. ItECIITSZAKEA. LANDBOUW. Gemengde Berichten. Bij Koninklijk besluit rijn benoemd tot dijkgraaf van het waterschap de Jacob- polder L. Lucasse; tot voorzitter van het bestuur van de waterkeering van den ca- lamiteusen polder Nieuw-Neuzen M. de Regt tot dijkgraaf van den polder Vergaert C. E. Verhelst; tot dijkgraaf van het water schap Baarland c. a. A. Bruggemantot dijkgraaf van het waterschap de Jacoba- polder A. Verhulsttot gezworen van den polder Heer Jansz D. Verburg. De burgemeester van Rotterdam, mr. S. A. Vening Meinesz, schoonzoon van wijlen burgemeester den Tex, den voorganger van mr. v. Tienhoven, is benoemd tot burge meester van Amsterdam. Stembriefjes. Het kan zijn nut hebben er de aandacht op te vestigen dat de com missie in de Tweede Kamer tot het onderzoek der geloofsbrieven geadviseerd heeft geldig verklaring van al de stembriefjes in het kiesdistrict Wijk bij Duurstede, waarop de naam van den candidaat met gedrukte letters was opgeplakt. De Kamer vereenigde zich eenstemmig met de meening dat de niet schriftelijke invulling van een stem biljet het niet van onwaarde maakte, omdat, ofschoon art. 39 der kieswet voorschrijft dat het stembriefje, schriftelijk ingevuld, in de stembus wordt gestoken, art. Cl stem briefjes op andere wijze ingevuld, niet van onwaarde verklaart. Zij grondde zich boven dien op een Koninklijk besluit van 13 December 1875 in dien geest. Wjj zouden wel eens willen weten of een zoodanige beslissing niet de deur openzet voor allerlei geknoei. Welken waarborg heeft men dat over den geschreven naam des candidaats, niet de gedrukte naam des anderen is heengeplakt. En zal men het heele stembiljet zoover het ter invulling is aangewezen op die wijze mogen beplakken Doet men ook hierdoor geen afbreuk aan het liberale beginsel dat een kiezer moet kunnen lezen en schrijven 1 Op het officiers-examen te Kampen slaagden o. a. voor de infanterie hier te lande de sergeanten Janssen en Geill van den hoofdcursus aldaar. Het lijk van den grooten schilder Jan Bosboom werd gisteren te 's Hage naast dat van zijne begaafde vrouw de beroemde letterkundige schrijfster mevr. Bosfoom-Toussant, ter aarde besteld. De minister van buitenlandsche zaken, vele leden der beide kamers en verschillende andere personen van hoogen rang waren daarbij tegenwoordig. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Mesdag, die het onherstelbaar verlies schetste, dat het vaderland en de kunst geleden heeft door Bosboom's dood. De groote meester is heengegaan, zijn werken blijven onder ons leven, want hij was een wezenlijk kunstenaar. Zijne kunstopvatting was die van de groote mannen der 17e eeuw. Naast Rembrandt en de groote kun stenaars van toen, die de glorie van Hol land uitmaakten, mag Bosboom genoemd worden. De spreker legde daarop eer, krans op bet graf. Na Mesdag sprak Isrels voor de Holland- sche Teekenmaatschappij, welke kunstver- eeniging Bosboom van het begin at had gesteund en op wier laatste tentoonstelling Bosboom's werken nog hadden geschitterd, terwijl de heer Ising den edelen doode herdacht namens het letterkundig genoot schap Oefening kweekt kennis, dat Bos boom 51 jaren lang onder zijn leden heelt geteld. Nog verschillende andere sprekers voerden het woord, terwijl tal van kransen op het graf gelegd werden. In het raadsverslag van Middelburg is abusievelijk de heer Tak door ons onder de tegenstemmers van het restauratie voor stel gerekend, dit is onjuist. Tegen het voorstel stpmden de hh. v. d. Swalme, W. J. Sprenger, F. F. Sprenger en v. Voorst Vader. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Langweer [toez.] en te Tercaple [toez.] dr. J. C. v. Paassen, cand. te Franeker. Bedankt voor Kats door ds. J. Hoek te Zevenhuizenvoor Linschoten door ds. L. F. A. Westerbeek v. Eerten teSeroos- kerke; voor Ierseke door ds. Lode wijk Hijmans te Nieuw Lekkerland. Heden 18 September is het VEER TIG JAREN geleden, dat Ds. L. Schouten, thans Predikant te Utrecht, werkzaam is geweest in den dienst des Tabernakels. Reeds als .Student begonnen om op een vijfde van de ware grootte eene juiste voor stelling te geven van Israëls heiligdom in de woestijn, heeft hij bjj nauwgezette stu die er voortdurend uitbreiding aan gegeven, zoodat die Tabernakel met zijn toebehooren niet alleen een zeldzaam kunststuk, maar ook een buitengewoon rijk prachtstuk is geworden. Duizenden en tienduizenden, uit schier alle landen der wereld, waaronder zelfs vorstelijke personen, hebben dat stuk be wonderd; terwijl wederom duizenden bij de verklaring, die de welwillende eigenaar er van gaf en geeft, gesticht en opgebouwd werden in het geloof aan en in den Drie- ëenigen God. Wjj wenschen den geachten Jubilaris geluk mot het zeldzaam feest, hetwelk hij bij dezen mag vieren. Moge Israëls God, die hem lothiertoe «Zijne dartn getoond en trouweljjk geleid heeft,» verder hem goedgunstig nabjj zjjn. (De Roeper.) Chr. Ger. Kerk De vijf deputaten der Leeuwarder sy node naar de Haagsche oin te onderhan delen over vereeniging der gereformeerde kerken, hebben na den gunstigen uitslag hun ner zending in «De Roeper» aan de christelijke gereformeerde kerken verzocht aanstaanden Zondag een dank- en bedestond te nouden voor de in beginsel tot stand gekomen her- eeniging. De uitnoodiging is geteekend Ba- vink, Noordtzjj, Lindeboom, Littooy en v. An- del. «De II oeper» publiceert levens de besluiten der chr. ger. synode en het concept besluit der ned. ger. synode tot aarvaarding der voorwaarden, gelijk het is vastgesteld Maan dag 14 September 1891, en geteekend Kuij- per, v. Goor, Wageuaar, Feringa, Rutgers, Geesink, de Hartog, v. Schelven, Hoekstra, v. Kasteel, Ploos v. Amsrel, Sikkel, Boonstra, Fernhout, Rudolph, Dingeinans, Elshout, HaselhofT, v. Pelt en Vrolijk. (.In regel 24, v. o. kolom 4 op pagina 2 van het concept in genoemd blad, moet het woordje «niet» worden ingelascht.) De classis Goes benoem Je ds. Elfers tot classicaal correspondent en penningmeester in plaats van wijlen ds. de Pree, en ds. Bouma tot lid van de commissie tot appro batie der attestatiën van beroepen predikan ten, (eveneens vacature ds. de Pree.) In de zelfde commissie werden tevens gekozen ds. H. J. Kouwenhoven en ouderling M. de Jon ge Jz. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Grjjpskerke-Oostkapelle en Heinenoord (2de maal) door ds. F. W. J. Wolff te Axel. Tot 1 eeraar in het teekenen aan de H. B. scholen en de burgeravondschool te Haarlem is benoemd de heer F. E. Vogel zang te Zierikzee. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens gébruik maken van een valsch sluk F. d. V., 19 j., blikslagersknecht, Middel burg, tot 4 m. gev. straf, en alzoo tot de zelfde straf, waartoe hjj te dier zake vroe ger reeds veroordeeld, doch waarvan hij in verzet was gekomen. bedelarij: P. F. E.. 63 j., zonder beroep, Middelburg, tot 12 d. hechtenis. strooperij A. H. Jr., 22 j., dijkwerker en G. J. O. K., 17 j., werkman beiden Westkapelle, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h. mishandeling van een ambtenaarL. v. E., 22 j„ sjouwerman, Middelburg, tot 14 d. gev. straf, en mishandeling. H. M. v. H, 27 j., stoker aan de Schelde, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf; S. S. 58 jvergulder Goes, tot f'8 en fëb. s. 6 en 2d. h.; J. K, 32j. werk man, Hansweert (Kiuiuingen), tot 14 d. gev. straf, en J. de J, 21 j.. arbeider Wol faartsdjjk, en A. G, 19 j., en J. V, 18 j., ar beiders, beiden Zaamslag, allen totf 3 b. s 3 d. h. Allen in de kosten. ontslagen van rechtsvervolgingC. J. L. K., 14 j., zonder beroep, Terneuzen, be klaagd van mishandeling. Vrijgesproken C. 1.. H., 42 j. hvr. van J. R zonder beroep, Vlissingen, beklaagd van toe dienen van sterken drank aan een' beschon- kene, en W. v. d. H,. bierhuishouder, Mid delburg, beklaagd van beschadiging. De koortsachtige opwinding over de rog geprijzen was gevolg van speculatiezucht en heeft gelukkig niet lang geduurd. Toen men zich rekenschap had gegeven van den werkelijken toestand en tot het besef was gekomen, dat ook wanneer geen rogge uit Rusland verwacht mocht worden, er daarom nog geene aanleiding bestond hongersnood- prijzen voor de rogge te betalen, bedaarden de gemoederen en keken enkele handelaars, die een slag meenden te kunnen slaan, op hun neus, nu de roggeprijzen in een week tijds met f30 per last verminderd zijn en er nog geen kocpers werden gevonden. De gemoederen gerust te stellen is edeler taak dan ze op te winden. De oogst der granen is bevredigend verzekert de Leeuwarder Crt, en waar men spreekt van nat graan, kan het feit, dat we deze week o. a. zwarte haver van ruim 57 kilo aantroffen, dit vol doende tegenspreken. In plaats van stjjging is veeleer daling der prijzen te wachten er> zullen er gelukkig nog geen dure tijden aanbreken. Om perziken geheel rijp te doen wor den moet men ze in een mand met hooi leg gen eerst een laag hooi dan een laag per ziken, om den andere. Doe dat als ze eenigs- zins beginnen rijp te worden, aan den zon kant. In het hooi worden ze door en door rijp, geurig en sappig, veel beter dan aan den boom. Maar pas op, dat ze niet ver rotten, want dat gebeurt gauw. Zjj zjjn heerlijk rijp, voordat men er aan denkt. Als een zeldzaamheid in den tegenwoor- digeo tjjd meldt men ons dat dezer dagen de wed. Duivekot op 't Hof Schorre ge meente Vrouwepolder haar SOsten oogst zag inzamelen. Driewegen. Woensdagavond had hier een ernstig ongeluk plaats, dat zeer ernstige gevolgen had na zich kunnen slepen Een boerenknecht zou van een smid een marktwagentje naar huis brengen. Twee kleine jongetjes en nog een grootere jongen zouden een eindje mederijden. En ziet, nog nauwelijks had de knecht in het wagentje plaats genomen, of op het onverwachts ging het paard er van dóórechter niet verder dan een paar hondeid meters, alwaar het paard met feilen sprong tegen den hoek van een huis, op den hoek van den Smit weg te recht kwam. Met verwonden poot en kneu zingen viel bet ter aarde, en het rijtuig met verbrijzelde kap er boven op. Door een bijzondere bewaring Geils zjjn de knecht en de jongen alsook de twee kin deren, behoudens enkele lichte kwetsuren door de gebroken glasscherven, er met den schrik afgekomen. Ook het paard zal weer wel beteren, en bepaalt zich het verlies alleen tot rijtuigschade. Aan het Sas van Roes heeft men in de laatste vier weken kunnen voltooien het leggen van balkijzeren zwalpen op de fun- deeringon der nieuwe sluishoofden, het met cement aangieten van die zwalpen en het stuiten van puinbeton in de zijden der kuipen van het builen- en binnensluishoofd. Daar deze werken ter verharding eeni- gen tijd in rust moeten gelaten worden, zal niet voor de eerste week van October tot het droogzetten der vloeren worden overgegaan. Crt Te Middelburg is nog eene Gymnas- tiekver. verrezen, onder den naam van «Me- dioburgum». De nieuwe Ver., die aanvan kelijk een 25 leden telt, zal onder leiding komen van den heer v. d. Bel, gymnastiek leraar alhier, als directeur. Te Amsterdam gaf Dingdag in een vlaag van mildheid een man aan zjjn vrouw een gulden om naar den dierentuin te gaan. Er zat echter iets achter die mildheid, want hij maakte van de afwezigheid zijner we derhelft gebruik om zijn huisraad door een kruier op een wagen te doen laden. In sommige buurten stelt men veel be lang in elkanders lot en wedervaren. Zoo ook in de Pontanusstraat. Men schreef den man het snoode plan toe, om zijne wettige vrouw te verlateu en die te verwisselen met een minder wettige, die zich reeds in zijne woning bevond. Spoedig was de vrouw van hare wandeling in Art ié dreven terugge haald en thans werd rondom de woning een rumoerig beleg geslagen. Hierbij was de man onberaden genoeg den kring der bescher mende wallen te verlaten en een nitval te doen. Dit bekwam hem slecht. Wie vermag iets teger. een drom verwoede buurvrouwen Hij werd onkenbaar toegetakeld, men rukte hem zelfs het grootste deel van zijn baard uit. Zijne tweede vrouw werd gesommeerd naar buiten te komen en ontving de toe zegging van uitgezochte folteringen. Deze echter was wel wijzer en verdedigde de veege veste door het werpen met water en ledige halve, lleschjes. Evenwel zou de zaak een ongewenschten keer hebben kunnen nemen zonder de tusschenkomst van eenige politie agenten, die van de Muiderpoort kwamen toegesneld, en een viertal der woedende vrouwen naar het bureau medenamen. In de nabijheid van Franeker is door de politie de hand gelegd op een vaartuig, geladen met kool en aardapp len, die bleek te zijn gestolen. Een der bestolen landbou wers had bij avond de daders, twee broe ders uit Sneek, werkzaam gezien op zijne akkers en de politie gewaarschuwd. Buiten de beiden, die spoedig bekenden, was nog aan boord een mehje uit Dordrecht, met wie de oudste der aangehoudenen binnen eenige dagen in het huwelijk zou treden. Men had haar aan boord opgesloten en wijs gemaakt, dat de lading op crediet was ge kocht. De droefheid en ontsteltenis van het arme meisje, die zich hare komst in Fries land zoo geheel anders had voorgesteld, ver wekte eene algemeene deelneming. Te Utrecht had gisteren het volgende ongeval plaats Terwijl de trein in aantocht was en de afeluitboomen reeds waren ne- dei'gelaten had een man de onvoorzichtig heid om, den overweg nog willende pas- seeren, onder den boom door te kruipen, zonder op den naderenden trein te letten. Het gevolg hiervan was, dat v. B. onver wachts door de machine gegrepen, tegen den berm van den weg geslingerd werd en onmiddellijk daarop aan de gevolgen overleed. Een boerenplaats te Sibkelon en twee groote hofsteden nabij Bokstel zijn een prooi der vlammen geworden, met den geheelen oogst en in de eerste ook het beestiaal. In een Comité vergadering. Het Co mité lot ondersteuning van vervolgde Rus sische geloofsgenooten houdt zitting in een koffiehuis in de Jodenbuurt op het Water- lnoplein, welk huis het tevens als magazijn en kantoor gebruikt. Wij wenschen een zitting van dit Comité bij te wonen. Het is 3 uur. De gangen en trappen van het gebouw staan vol met vreemdelingen, die hun eenige hoop op het comité hebben geve tigd zieke vrouwen en zwakke kinderen, sterke man nen en krachtige jongelingen, allen afgemat door de vlucht, allen met vreeselijke ver ledens achter zich en een vage, donkere toe komst in het verschiet. In een vrij ruim vertrek zit het [comité bijeen achter een tafel met een groen kleed er over, waarop landkaarten, reisgidsen, spoor- en boottarieven liggen. De voorzitter, de heer Cantor schelt, de deur wordt geopend, en een groote man, met een lief kindje op den arm en een knaapje van een jaar of 5 aan de panden van zijn lange overjas, treedt binnen. Zijn oogen bewegen zich schichtig achter de donkere wenkbrauwen. Verlegen gaat de va ler zitten, hij neemt de beide kinderen op den schoot. Nu volgt de ondei vraging. De man was in Odessa werkzaam aan de dokken, doch hij was .loo 1 en daarom werd hij met vrouw e.i kinderen verdreven. De ongelukkige moeder kon de vermoeienissen echter niet doorstaan. Geheel verzwakt kwam zij hier aan en bij het geneeskundig onderzoek bleek dat de vrouw aan longtering leed ia hevige mate. «Gij kunt hier met de kinderen bljjven wachten tot uw vrouwhersteld is,» zegt ile voorzitter aarzelend, want hij weet bijna zeker, dat genezing onmogelijk is. «Het Comité zal u met uw kinderen zoolang lo gies en voedsel verschaffen.» De ongelukkige man staat op, prevelt een «Dankelen verlaat het vertrek, terwijl zijn zoontje den Comité leden één voor één een handje geeft. Weer kliukt het schelletje. Een man met een klein zwart baardje, gisteren door liet comité in een nieuw pak gestoken, komt binnen met zijne vrouw, een moeder van 7 kinderen. Aan deze ongelukkigen kan het Comité niets doen. De vrouw weent, de man vertelt in koite trekken de vree selijke geschiedenis van de laatste dagen. Doch het comité heeft besloten niemand te helpen, die geen papieren heeft, waaruit zijn identiteit kan worden bewezen. De man bezit die niet en ongetroost inoet hjj de kamer verlaten, om Een bleeke, magere vrouw met een zui geling aan de borst, komt nu binnen, ge volgd door een meisje van een jaar of zestien als een Amsterdamsch dienstmeisje gekleed. Een der comité leden fluistert«Een ont zettend geval, mijnheer.» Deze vrouw moest met haarmanen drie kinderen binnen '12 uur Rusland verlaten. Hunne bezittingen, lander yenmoesten zij in den steek laten en met een weinig linnengoed begaven zij zich op reis. Nu we ten de heeren echter, det de Russische regeering nog geld wil verdienen met de Jodenvervolging. Zij heeft bepaald, dat niemand de grenzen mag overgaan of hij moet een pas hebben. De arme man had echter geen geld om de dure pas te koopen en nu maakte hjj zich schuldig aan «smokkelarij». Hij betaalde een kleine som gelds aan ejn boer, wiens landerijen zich tot over de grenzen uitstrek ten en hier kon hij zonder pas over Rus- lands grenzen komen. De vrouw was er juist met haar kind over, toen de man werd gegrepenhij had geen pas en werd dus tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld. De vrouw kwam met haar dochter in Am sterdam, waar zjj moeder werd van een knaapje. Toen hare krachten weer waren aangekomen, stuurde het comité haar met de twee kinderen naar Amerika, doch hier weigerde men haar aan te nemen, omdat zij geen middel van bestaan heeft. De vrouw werd tei uggestuurd eri afgemat kwam zjj hier aan. «Wat moet er nu met deze on gelukkigen gebeuren Zenuwachtig zat de vrouw op haar stoel heen en weer te schuiven, terwijl de com missie zich met haar bezighield. Toen ein- deljjk de president eenige vragen tot haar richtte, moest de dochter antwoorden de moeder was te zeer aangedaan, want juist had zjj een brief gekregen van haar man, waarin deze vertelde, dat hij nogmaals had getracht te ontvluchten. Men had hem ech ter weer gevat en nu mocht hij zelfs geen pas meer koopen. Wat te doen Eindelijk besluit het comité haar voor- loopig logies te verschaffen, totdat de on derhandelingen, die met den vader worden aangeknoopt, zjjn afgeloopen. Een slanke, jonge vrouw in een opzich- tigen mantel, een zwarten hoed rnet roode bloemen op het hoofd treedt binnen aan den arm van een mannetje, dat ook vrjj druk en kleurig is gekleed. De jonge vrouw heeft een winkel gehad in een klein plaatsje in Rusland, doch de Christenen, die het plaatsje bewoonden, wilden van haar niet koopen, omdat zjj Jodin is. De man werkte op een vernikkei-werkplaats, zjjn patroon was echter een Christen en deze joeg den Jood uit zjjn dienst. Beiden verjaagd, huw den op reis naar Londen, waar de vrouw een tante heeft wonen. «Doch», zoo ver telde zij, «geheel Londen is slecht, overal werden wij bedrogen. Zeven weken bleven wij in de nare stad, maar toen staken wij over naar Amsterdam. Mijn man kon im mers niets, en ik slechts 1 shilling daags verdienen». Dit paar gaat op kosten van het Comité naar Parjjs. De deur gaat open, het jonge paar ver trekt en twee oude lieden, man en vrouw komen binnen. De vrouw is vreeseljjk aan gedaan. Zij verbergt het gelaat in haar zakdoek en snikt luid. Het is een treurig beeld der verdrukking, dit vrouwtje geheel in zwart gekleed, haar ingevallen, bruinge- kleurd gelaat, omlijst door een zwarten doek, die zij om het hoofd heeft gebonden. De man is kleermaker en werkte voor de nihilisten. Hjj werd echter, gevat en met zjjn vrouw naar Siberië overgebracht. De kozakken lieten zich omkoopen. Het bejaarde echtpaar ontvluchtte en kwam zonder iets, met de weinige kleeren, die man en vrouw aan .hebben te Arnhem. Het comité aldaar zond hen naar Amsterdam. «Waar wilt gij heen?» vroeg de heer Cantor. Snikkend noemde de vrouw een plaatsje in Amerika en angstig trachtte zjj haar vonnis te lezen op de gezichten van hen, die haar hadden ontboden. Het comité stemde toe en opgewonden greep de vrouw de band van het comité lid, dat het dichtst bjj haar zat, om die te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2