BIJVOEGSEL. 1891. No. 148. Donderdag 17 September. Vijfde Jaargang. VERSCHIJ XT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'RULJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEXT1EX elk en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Vergadering van den Middelburgschen Ge meenteraad van Woensdag 16 Sept. 1891. Bij het openen der vergadering waren aiwezig de heeren Den Bouwmeester, van Dunne, de Ligny, Koole, Schorer, de Stop pelaar, Tak en A. P. Snouck Hurgronje. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en gearresteerd. De voorzitter doet mededeeling dat door B. en W. tot voorzitter van degascommis- sie, zoomede van die tot instandhouding van het oud-archief is aangewezen de heer F. G. Sprenger. Van den heer Jeras was een schrijven ingekomen, waarbij hij zijne benoeming tot lid der commissie van fabricage aanneemt. Mondeling bedankt hij voor het vertrouwen dat zij in hem stelden en, ofschoon bij hem nog dezelfde bezwaren van vroeger bestonden, wilde hij zich die benoeming laten welgevallen, te meer nu deze heeft plaats gehad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Hogerwaard. Eene missive van Gedep. Staten, hou dende goedkeuring van een raadbesluit tot rooiing van boomen, werd voor kennisge ving aangenomen, zoomede de mededeeling des voorzitters, dat overlegging had plaats gehad van de rekening van den Vlissing- schen Rijweg. Ten fine van advies werden in handen van het Dagelij ksch Bestuur gesteld de vol gende ingekomen stukken, als'lo. Adres sen van de vereeniging «Eigen Haard», J. Pelle Wz. en W. P. van Page, allen ver zoekende grond in eigendom te bekomen in de nabijheid van de Eigenhaardstraat tot het bouwen van arbeiderswoningen, en 2o. een verzoekschrift van de Wed. Schol- tens, die met hare kinderen door den dood van haren man, in leven kapelmeester dei- dienstdoende schutterij alhier, in kommer volle omstandigheden verkeert en eerbiedig hoopt dat die omstandigheden er toe zullen leiden haar van gemeentewege een grati ficatie te verleenen. Van de plaatselijke gezondheidscommissie was een schrijven ingekomen, waarbij ver zocht werd om te voorzien in de vacature, die door het aftreden van Dr. van Berlekom als lid van den Raad, in haar midden is ontstaan. Aan dit verzoek zal, luidens de agenda, in deze zitting worden voldaan. Op het verzoek van den heer W. P. van Pagé, om een stuk grond aan de Loskade tot het stichten van een woonhuis, in eigen dom te bekomen, was door B. en W. gunstig geadviseerd tot den prijs en de voorwaarden, waarop vroeger aan anderen grond verkocht was op dat terrein. De heer Jeras verschilt echter in ziens wijze met B. en W. Hij wijst er op dat in den laatsten tijd de kooplust voor ter reinen aan de Loskade aanmerkelijk is toegenomen, dat de grond derhalve meer waarde krijgt en dat bij vroegere gelegen heden reeds verscheidene stemmen zijn opge gaan om die terreinen productiever te ma ken voor de gemeente. Hij acht dan ook den tijd gekomen om hiermede een begin te maken en stelt voor den prijs voor den te bebouwen grond op f 6 per centiare en dien voor den overigen grond op f 1.25 per centiare te bepalen. De heer van der Swalme is het volko men eens met den heer Jeras wat het productief maken van de terreinen der ge meente betreft. Toch zou voor dezen requ- estrant eene prijsverhooging eenigszins onbillijk zijnhij toch vraagt een stuk grond in koop, dat het laatste is van een thans geheel verkocht blok. Zij die vroeger van dat blok kochten, hebben minder be taald waarom hem nu meer laten beta len? Hij vereenigt zfch ten opzichte van dezen requestrant met het advies van B on W. om later mede te gaan met hen, die een hoogeren prijs willen bedingen. De heer Jeras kan zich niet met de zienswijze van dhr. van der Swalme vereenigen. Juist, nu het laatste stuk gror.d van dat blok te koop gevraagd wordt en daardoor ontegenzeggelijk dat stuk meerder waar de heeft, moet deze gelegenheid tot prijs verhooging reeds te baat worden genomen. Hij acht het beter dat die prqsverhooging een voldongen feit zij, vóór men aan van- ge met een volgend blokwaarvan de waarde aanvankelijk niet zoo groot zijn zal, omdat de daarop te stichten woningen afzonderiijk zullen staan. De heer van der Swalme blijft echter bij zijn gevoelen dat het tegenover dezen requestrant niet zeer billijk zoude zijn den prijs te veihoogen, terwijl de voorz. op. merkt, dat het zeer wenschelijk is dat voor een afgerond geheel dit blok spoedig wor de volgebouwd, maar dat men hier niet uit het oog moet verliezen, dat de lust tot bouwen nauw samenhangt met den prijs, dien men voor den grond vraagt. Het voorstel Jeras wordt hièrop aange nomen met 5 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren van der Swalme, van Voorst Vader, Snijders er. W. fl. Snouck Ilurgronje. Voor de hh. Jeras, v. d. Harst, F. G. Sprenger, VV. J. Sprenger en v. Hoek. De heer Tak komt ter vergadering. De voorz. steit nu aan de orde het ont- werp-tarief en de voorwaarden voor de levering van duinwater, volgens een concept door B en W. reeds vroeger bij den Raad ingediend. De heer van Hoek, in de meening dat dit gewichtig onderwerp niet genoeg van alle zijden kan bezien worden, stelt voor, alvorens eene beslissing te nemen, het nog maals in handen eener commissie, en wel in die van Financiën, te stellen. De heer W. J. Sprenger is er tegen. Het ontwerp is genoegzaam van alle zijden bekeken. Het is f&amgesteld door Ben W, in overleg met de commissie voor de wa terleiding, den directeur dier inrichting en andere deskundigen en heeft reeds lang ge noeg voor deleden ter visie gelegen. Welk licht zal de te benoemen commissie nog nader kunnen verspreiden In dat benoemen eener Commissie ziet hij volstrekt geen nut, integendeel liet zal niets dan oponthoud veroorzaken, dat vooral op dit oogenblik, nu de aansluitingen in de huizen moeten aanvangen, minder gewenscht is. De heer van Hoek brengt in het midden dat het onderwerp veel te gewichtig is, om ook niet nauwkeurig van fiuantieele zijde gewikt te worden. Met het oog daarop gat hij den voorz. in overweging de commissie van Financiën tot de commissie ad hoe te benoemen, te meer wijl die commissie ge woon is er geen gras over te laten groeien en hare rapporten steeds spoedig gereed heeft. In den laatsien tijd heeft het pu bliek zich voor do zaak gaan interesseeren, de Midd. Crt. schreef een zeer zaakrijk ar tikel over de kwestie, wat Jdus rationeeler dat zij goed gewikt en gewogen worde. De heer W. J. Sprenger wil dan ten minste de bepalingen vastgesteld zien, die het binnenshuis leggen der leidingen een aanvang kunnen doen nemen. De heer Jeras vindt dat èn voor het voorstel van ,Hoek èn voor de oppositie Sprenger daartegen iets te zeggen valt. Om zijne stem te kunnen bepalen, zou hij gaarne van den voorz. willen vernemen, wanneer het werk gereed moet zijn, De heer De Ligny komt ter vergadering. De voorz. antwoordt den heer Jeras dat de finale oplevering, als hij zich niet vergist, nog dit jaar moet plaats hebben, doch dat een langer uitstel om de voorloopige on bruikbaarheid van het water ook niet tot de onmogelijkheden behoort. De heer van Hoek zou den heer W. J. Sprenger gaarne ter wille zijn, maar, zijns inziens kunnen geen binnenleidingen gelegd worden alvorens het tarief is vastgesteld. Het voorstel van Hoek om eene commis sie te benoemen wordt hierop aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren W. J. Sprenger, van der Harst en de Ligny. Nadat geen der leden den wensch te kennen gegeven had dat de benoeming dier Commissie door den Raad zeiven zouden geschieden, benoc-mde de Voorz. daartoe de Commissie vau Financiën. De van die Com missie aanwezige leden, de heeren W. J. Sprenger, F. G. Sprenger en J. A. Tak, namen die benoeming aan, echter onder opmerking van den laatste, dat, welk guns tig oordeel door den heer van Hoek over de vlugheid van de Commissie van Finan ciën moge zijn uitgesproken, men ditmaal niet te zeer op die vlugheid moest rekenen, daar eenige barer leden afwezig waren. Alsnu komt aan de orde een voorstel van B. en VV. om te vooi'/ien in plaatsgebrek aan de scholen A, B, C .en l3 door uit breiding van de schoolgebouwen A en D, en de slichting van eene nieuwe school. De Heer van Hoek had hierop een voor stel ingediend, om, alvorens eene beslissing te nemen, het advies in te winnen van lo. de commissie van Toezicht op het mid delbaar onderwijs, voor wat betreft de burgeravondschool2o van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, voor wat de andere scholen betreft en 3o. van den Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht, voor zooveel betreft het voor stel om eene school te bouwen op de begraaf plaats van de Oostkei'k. Van ter zijde heeft hij echter vernomen dat ook de heer Snijders een voorstel zal indienen, dat grootendeels van dat van B. en W. afwijkt, en gunt hij gaarne de pri oriteit van behandeling aan dat voorstel, om later ook de door hem voorgestelde bepa lingen er op toe te passen. De heer Snijders dient nu een voor stel in, om twee nieuwe schoollokalen elk voor 6U0 [leerlingen te bouwen, de oude scholen te behouden, met uitzondering van de schulen in de Langedelft en op de Bree. Van de eerste zou hij willen maken de bur geravondschoolis er geen ruimte genoeg, de daarachter gelegen oude bank van leening kan ruimschoots voorzien in dat gebrek aan ruimte, wel dient die bank oogenblikkelijk tot kleedingmagazijn voor de militairen, maar voor dat magazijn zou men de school aan de Bree kunnen inruimen. Men heeft in Middelburg mei het bouwen van scholen al tijd geknutseld, zegt hij, maar men boude hiermee op en neme radicale maatregelen, om binnen korten tijd niet weder te moeten gaan knutselen. Uit het aantal leerlingen op de diverse scholen bewijst hij dat zijn voor stel zeer gegrond is, dat het, wil men ten minste voor eenigen tijd voor nieuwe kosten gevrijwaard zijn, hoog noodig is twee nieuwe scholen te bouwen en dat hij daartoe gaarne met het oog op het inconvenient van ver hindering der lessen door geraas op straat zooals op de school in den Langedelft, zou willen zien aangewezen het door de gemeente aangekocht huis in de Wagenaarstraat en het aan de gemeente behoorend stuk grund aan de Veersche barrière. Dringend beveelt hij B. en W. aan zijn voorstel in overwe ging te nemen en daaromtrent aan den raad rapport uit te brengen; hij wil, geen cijfers aanhalen, maar vermeent zeker dat zijn voorstel boven dat van B. en W. de voor keur verdient, ook wat de finantiëele zijde betreft. De heer Tak geeft in overweging, 'wat de burgeravondschool aanbelangt, er op toe te zien bij het opmaken van het rapport; of deze wel beantwoordt aan het doel waar mede ze is opgericht. Drie vragen te stellen is daarbij noodiglo. Maken van de school geen personen buiten Middelburg gebruik? 2o. Zijn er geen leerlingen op de school bo ven den vastgestelden leeftijd 3o. Oefenen alle leerlingen een ambacht uit, zooals vol gens het reglement uitdrukkelijk voor de toelating op de school gevorderd wordt Hij is niet tegen onderwijs zoo uitgebreid mo gelijk, zoolang er plaats is, maar men houde zich liever aan de eenmaal gemaakte be palingen, dan dat de gemeente, door ze te overschrijden, op groote kosten zou gejaagd worden. De richtige beantwoording dezer vragen zal, wat de burgeravondschool betreft, naar bij zeker meent te weten, wel eenig ge wicht in de schaal werpen. Conform het voorstel van den heer van Hoek wordt nu besloten het voorstel van B. en W. in handen der door hem genoemde commissiën en geneeskundige autoriteit te stellen. Wat des heeren Snijders voorstel aanbe langt, de heer W. J. Sprenger verzette zich tegen het in behandeling nemeu van hetzelve, nu B. en W. zulk een goed voor stel hadden ingediend, te meer daar niet alleen rapporteeren omtrent dat voorstel gevorderd werd, maar daarbij ook weder nieuwe berekeningen en nieuwe teekeningen noodig waren. De heer Snijders bood aan die teekeningen en berekeningen zelf te leveren, mocht dit te onéreus zijn voor B. en W. of de beambten daarmede in soortgelijke gevallen belast. De voorzitter ontkende echter dat dit voor B. en W. of hunne gesalarieerde be ambten te zwaarwichtig zou zijnhij was het met den heer Sprenger niet eens dat het voorstel Snijders niet in behandeling moest komen en wilde gaarne aan het verlangen van den heer Snijders voldoen om er door B. en W. advies over te laten uitbrengen, waarmede bij stemming ook al de andere leden, except de heer W. J. Sprenger, zich vereenigden. Op verzoek van den heer Jeras gaat de zitting in eene met gesloten deuren over ter behandeling van eenige bezwaarschriften tegen de inkomstenbelasting. Na heropening der openbare zitting brengt de voorzitter rapport uit over de decisie der vergadering omtrent deze bezwaarschriften. Vernietigd zijn namelijk de aanslagen van W. Seymour en B. van Smeden in de le kl., gehand haafd die van I. van der Staal in de 2e kl., van K. Slimmen in de '1e kl., van K. S. Frederiks in de 12e kl., van J. M. Bewier in de 3e kl., van J. H. Meijboom in de 2e kl., van S. van Straten in de 10e kl., van B. Bosch in de 2e kl., van C. Verweijs in de 6e kl.. van J. C. Ellenfrink in de 3e kl., van A. A. Mes Gz. in de 16e kl., van G. J. Kleuver in de 17e kl.; van F. Seynstra in de 3e kl., van P. S. v. d. Thoorn in de 15e kl., van H. Nederhand in de 2e kl., van J. J. de Bruijne in de 9e klvan B, Neelmeijer in de 12e kl., en van P. Walraven in de le kl. Van de 3e naar de 2e kl. wordt over gebracht D. Snoodijk, van de 2e naar de Ie J. Lammens, L. Lauret en J. de Rijk van de 7e naar de 4e J. Kriekaard. B. en W. hebben den Raad voorgesteld met de restauratie van het raadhuis voert te gaan door verbetering van een der ramen aan de oostzijde. Van de duizend gulden, die elk jaar voor de verbetering van het raadhuis beschikbaar gesteld worden, zouden zij van die f 1000 van het volgend jaar, f 350 reeds in dit ja ir willen laten ver werken, om niet genoodzaakt te zijn den bekwamen steenhouwer, die reeds zulk uitmuntend werk leverde, te moeten ont slaan. De heer v. d. Swalme zag het nut der restauratie niet in en meende dat die f 1000 wel voor betere doeleinden te gebruiken waren. De heer F. G. Sprenger was tegen het voorste), omdat het zijns inziens niet aan ging nu reeds gelden bestemd voor een volgend dienstjaar te laten verwerken. Hij voorzag dat men op die wijze reeds in Maart of April met een nieuw voorstel zou moeten aankomen. De heer Tak betreurt het dat de wet houder van fabricage afwezig is om de noo- dige inlichtingen te geven. De Voorzitter zou het zeer betreuren wanneer het voorstel verworpen werdmen zou dan voor de verdere restauratie iemand moeten missen, die werkelijk getoond heeft een kunstenaar in zijn vak te zijn. In omvraag |gebracht wordt het voorstel aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de hh. v. d. Swalme, F. G. Sprenger. Tak en De Voorz. vraagt machtiging om de aan de gemeente behoorende gronden in den Mortierepolder te verpachten op de zelfde voorwaarden ah bij de laatste verpachting, met die verandering echter dat de pachters thans twee borgen zullen hebben te stellen. De heer Snijders keeft hiertegen bezwaar vóór veertien jaren had hij deel uitgemaakt van de commissie die de voorwaarden van verpachting had opgemaakt en juist aan het niet stellen van borgen was destijds de groote concurrentie en glansrijke afloop te danken geweest. Hij stelt daarom voor, de stukken van destijds eerst ter visie te leggen, alvorens eene beslissing te nemen. De heer W. J. Sprenger merkt op dat de pacht dit jaar afloopt en het dus meer dan tijd wordt voor de nieuwe verpachting. Dhr. Snijders stelt nu voor de verpachting uit te stellen, maar omtrent het stellen van borgen in de eerstvolgende vergade ring te beslissen. Wordt conform het voorstel Snijders besloten. Voor de vacature van Berlekom als lid van den raad zitting hebende in de plaatse lijke gezondheidscommissie, wordt als zooda nig gekozen de heer van der Swalme met 10 stemmen, ééne stem in blanco. Niemand meer iets in het midden te bren gen hebbende sluit de voorz. de vergadering j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5