li EIS li-E\ MJHOOEYIEl WS. R EC HTSZ A11E Gemengde Berichten. H. M. houdt de volgende openingsrede: Mijne heeren, Met dankbaarheid zie ik de Staten Gene raal rondom mij vereenigd, gereed om hun nen arbeid te hervatten. De algemeene toestand van land en volk stemt in menig opzicht tot tevredenheid. De betrekkingen tot alle buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. Zee- en landmacht gaan op loffelijke wijze voort haren plicht te betrachten. Beiden toonden zich, ook waar de blokkade der kust van Atjeh meer dan gewone inspan ning van de zeemacht vordert, voor hare taak berekend. De geldmiddelen des Rijks eischen, we gens reeds vroeger bevolen uitgaven, ver sterking. Handel en scheepvaart breiden zich uit de uitkomsten der volksnijverheid zijn niet onbevredigend de oogst heeft door de on gunstige weersgesteldheid geleden, maar de toestand van den veestapel is gunstig. Duidelijk is bij de laatste verkiezingen opnieuw de wenschelijkheid gebleken, dat op ordelijke wijze, zonder langere vertra ging, in wetgeving en Staatsbestuur de her vormingen worden tot stand gebracht, waar van de noodzakelijkheid is erkend en waar toe de Grondwetsherziening den weg heeft geopend. Daarheen zal Mijn streven zijn gericht. De indiening van een wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht, deze noodzakelijke voorwaarde van blijvende verbetering wordt voorbereid. Herziening der provinciale en gemeente wetten zal hierop moeten volgen. In af wachting daarvan kunnen tijdelijke maat regelen getroffen worden tot ondersteuning van te zwaar belaste gemeenten. Verbetering van het Rijks belastingstelsel is een dringende eisch der rechtvaardigheid. Wetsontwerpen om hieraan te voldoen, zul len U spoedig bereiken. Tot eene organisatie der landmacht en tot vorming der levende strijdkrachten, wel ke, zonder te groote persoonlijke en gelde lijke offers, de weerbaarheid van ons volk kunnen verzekeren, worden voorstellen in gereedheid gebracht. Inmiddels zal U eene voordracht worden gedaan tot tijdelijke ver sterking der nationale militie. Het materieel der zeemacht eisclil verbe tering. Maatregelen worden beraamd om daarin te voorzien. Eene wettelijke regeling der administra tieve rechtspraak zal met ernst worden voor bereid. De indiening van het ontwerp van een wetboek van militair strafrecht mag in deze zitting worden tegemoet gezien. Van andere deelen onzer wetgeving zal eene herziening worden ter hand genomen. Wettelijke bepalingen omtrent den leer plicht zullen U worden voorgedragen. Het vakonderwijs ten behoeve van handel en zeevaart, nijverheid en landbouw, kan rekenen op Mij oen steun. Aan verbetering van onze maatschappe lijke toestanden, ook in verband met de eischen van handel en nijverheid, blijf ik Mijne aandacht wijden. Maatregelen in het belang van de vei ligheid en gezondheid in fabrieken en werk plaatsen en tot verzekering van hel lot van oude of verminkte werklieden zullen, naar mate het door den wetgever bevolen on derzoek vordert, worden ontworpen. Het welzijn van onze overzeesche bezit tingen gaat mij grootelijks ter harte. Het bestuur van Nederlandseh-Indië te doen beantwoorden aan de eischen des tijds door onbekrompen aanleg en daartoe noodige werken de ontwikkeling te bevorderen belemmeringen van den vooruitgang op te heffen en door toenemende welvaart der ingezetenen aan de Indische financiën een vasten grondslag te geven, zal Mijn ernstig streven zijn. De maatregelen van bedwang op Noord- Surnatra zullen zoolang noodig, met kracht worden gehandhaafd, opdat alle veizet worde gekeerd, rust en orde verzekerd. In Suriname verwacht ik van eendrach tige samenwerking met de Koloniale Staten goede vruchten voor de welvaart en den vooruitgang dier kolonie. Veelomvattend en ernstig is de taak, waar voor Ik, tot verzekering der stoffelijke en zedelijke welvaart van het Nederlandsche volk, met vertrouwen de medewerking in roep der Staten-Generaal. Moge Uw arbeid, Mijne Heerer., onder Gods zegen strekken tot blijvend welzijn van het dierbaar Vaderland. In naam der Koningin, verklaar Ik de gewone Zitting der Staten Generaal te zijn geopend». De Haagsche bladen deelen nog de vol gende bijzonderheden mede 't Was weer Prinsesjesdag als voorheen. En voor de eerste maal zou H. M. de Koningin-Weduwe als Regentes de nieuwe Kamerzitting openen. Kort Voordat H. M. dezen grondwettigen plicht ging vervullen, vertoonde de jonge Koningin zich in de straten der residentie, in haar met poneys bespannen rijtuigje. Eene niet geringe verrassing voor de vele Hagenaars en «buitenlui», die van den vroe gen ochtend zich verspreidden, en later een gunstig hoekje opzochten om den vorstelij- ken stoet te zien voorbijtrekken. Bij het vertrek van H. M. de Regentes uit het paleis bevond de Koningin zich voor een der ramen van de zijgevels, uitzicht gevende op het Noord-Einde, met een pop in de hand en wuifde Hare Moe ier vrien- eliik toe. Het zeer tatijke publiek juichte Moeder en Dochter hartelijk toe. Met het militaire geleide en geheel over eenkomstig het programma begaf H. M. de Regentes zich naar de Troonzaal rijdende in de traditioneele met 8 paaiden bespan nen glazen koets tusschen de gelederen der aan weerszijden opgestelde militaire macht, waarachter tien dubbele rijen van toe schouwers. In de vergaderzaal waren de tribunes eivol. Slechts weinige leden der Kamers waren in zwarten rok. Wij zagen in hunne bur- gerkleeding alleen de heeren Schaepman Vrolik, Heldt en dr. Poelman, laatstge noemde, die zijn gezichtsvermogen mist, geleid door den heer Schepel. H. M. begaf zich, na het uitspreken der rede, weder op de gebruikelijke wijze huis waarts. Bestond er sinds eenigen tijd vrees dat de eenig overgebleven zeepziederij in Zeeland, te Vlissingen, door gevorderden leeftijd en vermindering van gezichtsvermogen van den fabrikant den heer P. Goeree, zoude gesloopt worden, dezer dagen vernamen wij dat die fabriek was overgegaan aan den heer C. J. R' kkers en Co. alhier, die het fabriceeren van zachte groene zeep wenscht voort te zetten. Wij kunnen ons daarin hartelijk verheu gen, want genoemde heer Rekkers is ons bekend als iemand die niets ten halve doet. Zijn wij wel onderricht, dan is zijn voor nemen uitsluitend eerste kwaliteit Zeep te maken, en door concurreerenden prijs zoo mogelijk, paal en perk te stellen aan de vervalschingen die meer en meer in het artikel zachte zeep worden gepleegd. Moge Zeelands neringdoende stand het streven van den ondernemer steunen, en daardoor dezen bijna gestorven tak van Indu strie in Zeeland tot nieuwen bloei helpen brengen. H. M. de Regentes heeft Dinsdag ten Paleize de nieuw gekozen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voorzoover aanwezig, de voorgeschreven eeden of beloften afgenomen, ten overstaan van den minister van Binnenlandsche Zaken. De afdeeling Rotterdam van het Alg. Nederl. Werkliedenverbond heeft besloten het hoofdbestuur van het Verbond uit te te noodigen, zich bij adres te wenden tot de regeering met het verzoek, dat van Regeeringswege maatregelen zullen worden genomen, om de Nederlandsche werklieden, die uit Argentinië naar het vaderland terug wenschon te keeren, daartoe de behulp zame hand te bieden. Daar aan de linkerzijde der tweede kamer slechts 50 plaatsen beschikbaar zijn, en aan de rechterzijde de 50 plaatseii lang niet alle zijn vervuld, hebben eenige libe rale leden thans op de banken der rech terzijde plaats genomen. Het zijn de hh. Tijdens, Poelman, Roessingh, Hennequin, Vrolik, Pyttersen en weldra ook het lid voor Hoorn. Atjeh en onderhoorigheden. Blijkens het jongste officieel verslag, lo ipende van 20 Juli jl. tot en met 3 dezer, moet bui ten de linie, in de V Moekims Montassiek, in ernstige mate de cholera woeden, tei wijl in de meeste hoeloebalangschappen zich eene ziekte onder het vee heeft geopenbaard, waaraan vele dieren zijn bezweken. Deben- dehoofden buiten de linie schijnen meer en meer met elkander en met de hoofden, in wier gebied zij zich ophouden, in onmin te geraken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilhelminadorp, te Garijp, te Z iamslag, te Appelscha en te Gaast en Ferwoude dhr. C. J. v. Paassen cand. te Franeker; te St. Annaland ds. J. H. Hillebrand te Oude en Nieuwe Wetering; te Rotterdam ds. W. L. Wel ter te Arnhem. Ned. Ger. Kerk. Uit den Haag komt de aangrijpende mededeeling, dat de voorloopige synode der nederl. gereform. kerken met algemeene siemmen de conclusie van het rapport der hh. Rutgers, c. s. in zake de vereeniging met de christelijke gereformeerde kerk heelt aangenomenzoodat de vereeniging is tot stand gekomen. Op een vraag van den voorzitter aan de deputaten der Leeuwarder synode antwoordde ds. v. Andel dat naar hunne persoonlijke overtuiging de aanne ming van het concept besluit rekent met de bedoeling van de synode der chr. ger. kerk en genoeg doet aan wat deze synode als beding en voorwaarde heeft gesteld. Voordat het besluit viel zong de vergade ring ps. 252. Aanstaanden Zondag zal in alle nederl. gereformeerde kerken in ons land een dank- en bedestond worden gehouden. De voorzitter wees op het gewicht van dit oogenblik, waarin het zoover kwam dat, indien niet andere omstandigheden het verhinderen, de vereeniging slechts een quaestie van tijd, van regeling is. Is zoo bij hem als bij anderen, eerst van lieverlede naast den drang tot redding der enkele ziel, de liefde voor het Sion Gods ontwaakt, dat Jeruzalem geniet in dezen lande op dezen dag eene ure, schoon als die, waarin bij een huwelijk de bruid en de bruidegom in den echt verbonden worden. Ds. v. Andel herinnerde h e de verstrooi ing der schapen natuurljjk was toen de Her der in het graf lag en het zwaard tegen dien Herder waakte, doch onnatuurlijk sedert die Herder weer opsiond. Hoe dan die ver strooiing zelfs, een schijn van zwakheid op den Herder werpt. Het is thans een historisch oogenblik, waarin de Herder den smaad dien wij over hem brachten, van zich afwentelt. Heden toch bracht hij zijne schapen bijeen en al is die eenheid thans nog niet volkomen, er Bestaat uitzicht dat de thans gelegde kiem zal ontwikkelen tot eene plant. God bracht ons eerst op wegen des rechts, doch toen H(j dat ook u had gedaan, gaf Hij u in het hart de stem te verheffen. Wij hebben die stem beluisterd als de stem eens broe ders. Die stem maande af van de doolpa den van het reglementarisme. Wij hebben omgezien en zagen het aangezicht van een ouderen broeder. In ons spreken hebben wjj elkander wel eerst misverstaan, doch straks beter begrepen. Nog ligt er puin tusschen ons, doch Koning Jezus, Wien alle macht, macht ook over de overheden ge geven is, zal ons helpen ook dit puin weg te ruimen. Bovendien ligt dit puin ook niet zoo hoog of wij kunnen er over heen elkander de hand geven. Gods Engelen zien het. Moge over eenige maanden gezien worden dat ook onze voeten naast elkander staan. Eens ver- eenigd zal de veelomvattende taak die ons wacht, ons geen tijd laten tot twisten. Nadat spreker zijn hand in die van den voorzitter had gelegd, waarover de vergade ring een «Amen» uitsprak werd, als profetie van de naaste toekomst Psalm 68 5 aan geheven. (N. R. C.) De voordracht ter benoeming van een leeraar in het teekenen aan de burger avondschool en de beide H. B. scholen te Haarlem bestaat uit de heeren J. de Jong Cz. te BrielleP. H. Kisjes te Warfum J. K. Swaters te Goes, en F. E. Vogel sang te Zieriksee. Zij, die zich voor het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, helwel op 5 October e. k. een aanvang zal uemen, verlangen te onderwerpen, gelieven zich voor 26 September e. k. aan te melden bij den voorzitter der commissie voor welke zij wenschen te verschijnen, met overleg ging van a geboorte-akte b getuigschrift van zedelijk gedrag. De adspiranten, die de acte van bekwaam heid, vermeld in art. 56 onder a of b der wet op het lager onderwije of de daarmede gelijk geelde akte van bekwaamheid of toelating bezitten, moeten ook dat stuk bij hunne aanvrage overleggen. De voorzitter der commissie te Middelburg is de heer mr C. de Witt Hamer, districts schoolopziener te Goes. Arrondiss. Rechtbank te \.iddelburg. Tegen de ongelukkige kindermoordenares de 21 jarige dienstbode de B. uit het hotel Jergen te Vlissingen, werd gisteren door het 0. M. bij de arrondissements rechtbank een jaar gevangenisstraf geëischt met mindering van den geheelen in hec itenis doorgebrach- ten tijd. De ambtenaar van het O. M, heiinnerde hierbij aan het feit dat de even sc.lullige, de man, bij dergelijke rechtszaken in den regel ontbreekt, en op diens rekening veel komt van wat beklaagde misdreven heeft. De verdediger, mr. Brevet, pleitte (vol gens het verslag in de Midd. Crt.) nog meer verzachtende omstandigheden als haar leeftijd, opvoeding en geringe ontwikkeling; haar betrekking en geringe middelen en trachtte aan te toonen dat zij bij het ple gen der misdaad niet normaal was, blijkens het feit dat zij zich sommige dingen zeer goed, andere in het geheel niet weet te herinne ren. Volgens pleiter was het misdrijf een gevolg van de omstandigheden, waarvan zij allerminst de schuld is. Bedenke daarom ieder of hij met alle kracht heeft gewerkt en geai bent om wat in de maatschappij verkeerd is te verbeteren. De toestand is voor velen hard, daarin verbetering te bren gen is een begin van de oplossing van het sociale vraagstukdaardoor zal meer goeds worden verricht dau dat men enkele indi viduen in de gevangenis opsluit. Voorts ziju veroordeeld wegens desertie voor den aanvanq der reis W. E. v. L., 40 j., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, lot 3 m. gev. straf vernieling: J. H., 21 jhvr. van W. v. d. H. zonder beroep, Middelburg tot f 5 b. s. 3d. h. beleediging J. V., 36 j., hvr. van M. D., zonder beroep, en M. H„ 44 j., hvr. van W, P. winkelierster Terneuzen, beiden tot f 1 b. s. 1 d. h., P. d. B., 46 j., paarden koopman, Clinge, tot f 8 b. s. 6 d. h- beleediging van ein ambtenaarJ. F. G., 35 j., zonder beroep, Middelburg tot 7 d. gev, straf mishandeling: J. d. H., 16 j., schoen- makerskneebt, Groede, tot 55 d., en S. v. H., F. d. R. en A. D., alien 18 j., landbou wers, Zaamslag, ieder tot 1 m. gev. straf, en C. D., 20 j., werkman, Terneuzen, lot 13 b. s. 3 d. h., en mishandeling en opgeven van een val- schen naam: J. C. d. O., 29 j., beurtschip per, Hoofdplaat, tot f5 b. s. 3 d. h. en f 3 b. s. 2 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken is: S. d. L. 49 j., hvr. van J. V., arbeidster, Oostburg, thans in de ge vangenis te Goes, beklaagd van beleediging Goes. Zekere B. alhier had aan H. M de Koningin-Regentes een request gezonden om ondersteuning teneinde zijn zoon uit Argen tinië te doen terugkeeren. H. M. heeft thans door bemiddeling van den burgemeester onzer gemeente de som van flOO aan B. voor dit doel toegezonden. Brouwershaven. Zondag 11. woedde hier een hevige brand. De schuur van den heer Cent van Schelven, wethouder dezer gemeen te stond binnen enkele oogenblikken iu lichte laaie. Ue vlammen grepen met kracht om zich heen, en hadden spoedig ook de aan grenzende gebouwtjes en schuurtjes vernield. De schuur van dlir. v. S. was propvol met koren eu hooi. Ojrzaak onbekend. Maandag had te Ondelaade een boe renknechtje van omstreeks 44 jaar het on geluk met een paard op hol te geraken, tengevolge waarvan hij ernstig aan de borst en het hoofd werd gewond. Daar hij zijn bewustzijn had verloren, vreesde meu voo r hersenschudding. (Af. C.) Zondagavond had te Aardenburg tus schen licht en schemering bij den schilder F. E. eene brutale inbraak plaats. Door den tuin achter de woning is de dief ge komen op eene achterplaats, waar hij eene luit heeft stuk geslagen, om zoodoende een raampje te kunnen openen. Binnenge komen heelt hij eerst de achterdeur op eene kier opengezet en daarna de voordeur, die met den huissleutel gesloten was, van de grendels voorzien, Waarschijnlijk is hij daarna naar de achterkamer gegaan en heeft daar een bureau opengebroken, doch in het geheime laadje niets vindende een bank biljet van f 25 dat daar naast lag is onaan geroerd gebleven heeft hjj in de voor kamer eveneens getracht de bovenste lade van een linnenkast open te breken, dat ook spoedig zou gelukt zijn, want de sleu telplaat had zich reeds begeven en de lade draagt het kenmerk, dat nog eene poging met den beitel tot goede resultaten zou hebben geleid. In deze werkzaamheden is hij ongetwij feld gestoord geworden door de bewoners, die aan de voordeur komende, deze niet konden openen en door een raam op te schuiven zich toegang hebben moeten ver schaffen. In de woning is overigens alles onaan geroerd gebleven; de bruiale dief is zonder buit moeten vertrekken. M. C. Binnen weinige dagen worden in ge bruik gesteld de nieuwe postzegels met de beeltenis van H. M. Koningin Wilhelmina. De kapelmeester der jagers, sergeant majoor titulair Calff had Vrijdag het onge luk bij het springen uit een in beweging zijnde stoomtram; over zjjn sabel te strui kelen. Hij werd vrij ernstig verwond, doch neemt thans zeer in beterschap toe. Een Hollandsche schipper die Zaterdag in de ha ven te Dusseldorp landde, nam de gelegen heid waar om het graf zijns broeders te be zoeken, die nu drie jaren geleden aldaar verdronk. Bij zijn terugkeer had hij het ongeluk van de loopplank te vallen en in den Rijn te verdrinken. Een hooiberg en landbouwers woning te Zoeterwoude werd Zaterdag in asch ge legd. Te Zalt Bommel is een joagen. die niet zwemmen kon, bij het baden iu de Waal verdronken. Te Arnhem legde Zaterdag een stoker op de schipbrug met een geweer op een der brugknechten aan. Hjj wist niet dat het geladen was, trok de haan over eu wondde den man in den hals. Te Deventer lag Vrijdagmiddag een kind tusschen de rails te spelen toen een trein voorbijkwam. Lo comotief en goederenwagen gingen over het kind heen. Dadelijk werd geremd en tot ieders verrassing bleek dat het kind slechts enkele schrammen aan het hoofd bekomen had. Te Uanlerwijk is een schippersknecht, die kermis gehouden had Zaterdagnacht aan boord terugkeerende, van de loopplank ge vallen en verdronken. Een erfenis van 120 jaar. Door ze keren Josias üijdenhage, te Zaandam gewoond hebbende, is bij testament dd. 12 Maart 1773 zijne nalatenschap onder beheer gesteld van de regenten van het wees- en armhuis aldaar, om daarvan de rente te doen uit- keeren voor 9/10 aan een nichtje van den erfsteller, of hare nakomelingen, en voor 1/10 aan het wees- en armhuis. Dat ka pitaal schijnt thans nog ruim f48,000 te bedragen, ingeschreven op het grootboek N. W. S. Een deel der erfgenamen ver meent thans meer renten te kunnen maken, terwijl anderen aanspraak vermeenen te hebben op verdeeling van het kapitaal, wat volgens het testament mogelijk schijnt, waarom zij zich gezamenlijk tot de regenten van het algemeen wees- en armhuis te Zaandam hebben gewend, met verzoek tot losmaking en verdeeling van hun kapitaal. Daar de regenten zich niet ongenegen ver klaren daartoe mede te werken, bestaat er alle kans dat een kapitaal, na bijna 120- jarige rust, zal worden verdeeld, en daar het den erfgenamen meest allen zeer wel kom zou zijn, kan men nagaan hoe ver langend de uitslag hiervan wordt tegemoet gezien. Te Boven Karspel zijn een aantal menschen, men zegt wel 40, ernstig onge steld geworden, ten gevolge van het eten van paardevleesch, afkomstig van een ziek paard dat men arsenicum had ingegeven. Te Mil (N.Br.) zijn twee woonhuizen met de onverzekerde inboedels door onbe kende oorzaak in de asch gelegd. Maan dagavond is een 2jarig kind van den spoor- wachter bij Sloteidijk op de rails spelende door den trein overvallen en gedood. Te Heivoort is een 9-jarig jongetje ontdekt als de brandstichter in het huis zijns vaders

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2