Parijs in 1871. 1891. No. 147. Dinsdag 15 September. Vijfde Jaargang. VERSCHIJ XT G. M. KLEM KERK. te Goes F. P. D'RUIJ, te Middelburg. PRIJS 1)ER ADVERTENTIEtX Verbetering wenschelijk. ZEEU elkfn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Pigs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers/0.025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 October a. s. op dit blad wenschen te abunneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nrs. GRATIS. Wanneer onze Regeering toegaf aan den eisch om algemeen kiesrecht, dat wil zeggen allo meerderjarige mannen (en desgevorderd vrouwen) kiezers, dan zou de onbillijk heid van het tegenwoordige meerderheids stelsel nog sterker aan den dag treden. Door de ongelukkige verdeeling in 84 kies districten hebben wij nu in ieder district een richting die zich niet vertegenwoordigd ziet. Natuurlijk komt het stuitende van dit stelsel in de meervoudige kiesdistricten het sterkst uit. Roepen wij ons nog even de verkiezingen van dezen zomer te binnen; en wij vinden dair dat te Amsterdam 7200 liberale kiezers 9 liberale leden ter tweede kamer afvaardigden en 6100 niet-liberale kiezers geen een der hunnen. Die 6100 stemmen waren dus weg. Ook in andere districten zag men die totale wegcijfering van stemmen. Te Am sterdam brachten 6100, te Middelburg 1500, te Goes 1100, te Oostburg 1000 kiezers, enz. enz., te vergeefs hunne stem uit. Zoo werden in het geheel dit jaar 50000 ver loren stemmen uitgebracht, die hoegenaamd geen invloed op de stemming uitoefenden. Uit is altijd zoo geweest en het zal zoo blijven, zoolang de tegenwoordige kieswet bestaattelkens ongeveer 40 pGt. van de uitgebrachte stemmen zijn eenvoudig weg. 't Is om onverschillig te worden. Is hel wonder dat in de meeste districten zoovele kiezers van de stembus wegblijven, meenende dat het «toch niets geeft» Zoo in Amsterdam. Bij de jongste aan vullingsverkiezing bleven ruim 13 duizend kiezers thuis, onder den indruk dat de libe ralen daar oppermachtig zijn. IndeNoord- Brabantsche districten zijn de katholieken onverwinbaarook daar dezelfde traagheid bij de minderheden, terwijl in een zeer enkel district de artirevolutionairen zoo sterk ver tegen wooidigd zijn, dat de liberalen ook daar den moed begonnen te verliezen. En dan die ongelukkige district indeeling die iedere partij die wil, de meerderheid kan bezorgen. Hebben de liberalen niet jarenlang de districten derwijs weten te verknippen en de kiezers zoodanig te groepeeren dat zij, schoon minderheid in den lande, meerderheid zijn in de beide takken onzer Volksver tegenwoordiging Denk ook aan de jongste verkiezing 15.) FEUILLETON. Eene bladzijde uit de dagen der Commune.) Spoedig bleek dan ook dat een geest van onwil en verzet zich ook van de overige bataljons had meester gemaakt. Enkele hunner weigerden ooit weder tegen hunne broeders uit Versailles op te trekken. Zij wilden wel de stad bewaken en in vrede met de Commune leven, doch tegen hunne broeders optrekken, weigerden zij volstan dig. En de Commune was zwak genoeg dit goed te vinden. Hoe had zij ook anders kannen handelen tegenover een zoo indrukwekkend groot aantal onwilligen Zij stond hun zelfs toe naast de roode vlag des opstands de wettige driekleur des vaderlands te planten. En toen zg hen uitnoodigde Leve de Communete roepen, gilden zij allen het luide uitLeve de republiek 1 Gok de marine was niet meer te ver trouwen. Het korpj werd ontbonden en nieuwe vrijwilligers die de Commune toege daan waren, werden opgeroepen. En het wederzijdsch wantrouwen werd met weggenomen, toen onverwacht een patronenfabriek in de lucht vloog, welke ontploffing vele slachtoffers maakte en ter stond denken deed aan verraad uit Ver sailles. Er werden zelfs enkele onschuldige burgers mishandeld, verdacht als zij waren, van met de Versaitlers te hebben geheuld en de ramp te hebben veroorzaakt. Herhaaldelijk werden leden of oude ver trouwelingen der Commune naar de gevan- gems gevoerd. Eenmaal zelfs werd een harer leden door het achtbaar collegie zelve ShwSS,».krankzinnigen^. hiGt ?Tel vaB verlatenheid toen "aI H i ledenJ meester ™akte, hulD was 'to K» UU provinciën geen z/ns het' h |VaC en men beseft eenigs- het bopelooze van den toestand, die 95000 liberalen en 120000 niet-liberalen, dus moest het in de Kamer zijn 44 liberalen en 56 niet liberalen. En zie het is juist omgekeerd of nog iets erger; want er zijn van de ICO leden der 2e kamer slechts 19 antirevolutionairen en 25 katholieken. Beslist nu in de kamer de helft plus een der gekozenen, dan is dit dus bij lange i iet de helft plus een der kiezers. En al verwerpen wij nu het denkbeeld \an volkssouvereiniteit, zoolang het parle mentaire stelsel bestaat moet het ook goed worden toegepast. De meerderheid in 't land moet ook de meerderheid zijn in de beide kamers. En dit nu verkrijgt men riiet anders dan door een proportioneele ver tegenwoordiging. Het is eveneens ongehoord dat bjj voor beeld, als nu laatst in Emmen, 500 kiezers ds. Roessingla ter 2e kamer kunnen af vaardigen, terwijl 1500 kiezers te Middelburg er hun candidaat mr. Fokker niet konden krijgen; ja zelfs dat 6000 kiezers te Amster dam, al hadden allen op Heemskerk gestemd, dien heer toch niet hadden gekozen gekregen. Neen, niet algemeen stemrecht die toch maakt deze schreeuwende ongerech tigheid nog een graadje erger maar verbetering van het kiesstelsel hebben wij noodig, een stelsel waarbij het kiesrecht niet zal zjjn een wassen neus, maar wer kelijkheid. 1 Kiesrecht zij kiesvermogen. Alleen dan zal de belangstelling in het verkiezings- werk worden herwonnen, wanneer ieder kiezer hij wone te Gennep of te Rot terdam, weetmijn stem is niet verloren ook door mijn stem zal deze of die verte genwoordiger in den Haag zetelen. Over de uitvoerbaarheid van dergelijk stelsel, zoo wij hopen, in een volgend ar tikel. Een nietsdoend ministerie. Weder zijn een 27-tal wetsontwerpen van de vorige regeering door de nieuwe regeering «ingetrokken», dat wil in ver staanbaar Hollandsch zeggen in de prulle- rnand geworpen. Deze daad is eene welkome weerlegging van de veelzijdige bescholiiging aan het \orige ministerie gericht, dat het niets uit voerde en de natie in een moeras had doen terechtkomen. Onder de wetsontwerpen zijn er enkele welker intrekking wij betreuren niet alleen om den arbeid, den tijd en de tractementen der ambtenaren er voor vereischt, maar bo venal dewgl zij in de eerste plaats het na tionaal belang op het oog hadden. wel niemand verschoont, doch als verzach tende omstandigheid kan in rekening ge bracht bij het opmaken der acte van be schuldiging. X. DE GIJZELAARS DER COMMUNE. Op een dezer nachten vervoegden zich eenige nationale garden aan de woning van den eerwaardigen aartsbisschop van Parijs. Zg hadden in last hem gevangen te nemen ais verdacht van «samenzwering tegen de veiligheid van den Staat.» Bewijs voor deze zware beschuldiging hadden zij wel niet, en bovendien al ware het zoo geweest, wat zou er dan Dog tegen zijn om dezen Comrnunistischen staat te verachten doch het was in hun belang dat zjj de hooge geestelijkheid aan zich verbonden of, bij mislukking, van kant maakten. Ook verscheidene andere geestelijken werden gegrepen en in gijzeling gesteld, benevens verscheidene dagbladschrijvers, bankiers en een aantal gendarmen (politie agenten). Tal van geestelijken werden in die dagen uit de kerken gehaald i de professoren en onderwijzers in de scholen opgezochtmon niken en nonnen eenvoudig uit hunne cellen geroepen om den weg te nemen naar Mazas. Bijna allen werden een paar dagen zonder eten gevangen gehoudendaarna liet men hen een zoogenaamd verhoor ondergaan, aan het eind waarvan hun dan werd mede gedeeld dat zg onschuldig waren, maar toch als gijzelaars moesten achterblijven. De eigenlijke bedoeling van deze gijzelin gen was den Versaillers te beletten de aan hangers van de Commune om te brengen. De Fransche regeering had namelijk gelast allen dood te schieten, die met de wapens in de hand werden gearresteerd. Geestelijken en gendarmen vooral waren Raoul Rigault en den zijnen een doorn in het oog. Over het algemeen heeft zich de opstand van 1870 gekenmerkt door een afgrijselijken haat tegen den godsdienst en Wij noemen alleen het ontwerp tot be krachtiging van de overeenkomst metGroot- Brittannië en Ierland Ut vaststelling der grenzen tusschen de Nedeilandsche bezit tingen op het eiland Borneo en de staten op dat eiland, die onder Britsch protecto raat staan, waardoor minister Hartsen aan de onrust op Borneo een eind zou hebben gemaakt voorts de vaccinewet van minister Lobman, van welke wet dr. Coronel een liberaal de intrekking betreurt om de vele verbeteringen die vooral op het gebied der ontsmetting gewenscht zijn dan de uitnemende voorstellen van minister Go din de Beaufort omtrent de heffing van in voorrechten naar de waarde der goederen en omtrent de statistiek van den in-, uit en doorvoer vaststelling van bet bedrag der grondbelasting op de gebouwde en on gebouwde eigendommenwelk laatste ontwerp vooral door liberale bladen en per sonen was geprezen (onder anderen door mr. Bybau) als een vruchtbare poging tot stilling van den geeuwhonger onzer ge meentekassen. Wij denken ook aan de overeenkomst met de Billiton-maatschappg, betreffende de vernieuwing harer concessie tot het winnen van tin op het eiland Billitondie het land heel wat zou hebben bevoordeeld, dank zij de standvastige houding van minister Mackay om de Billitonmaatschappij eenige harer ontzaglijke winsten ten nadeele van het Rijk onder vorige regeeringen genoten, te ontwringen. Een beter lot had ook verdiend het prach tige werk van minister Bergansiusde leger- wet en daarmee verband houdende ont werpen. Van minister Ruys gingen enkele ont werpen in de doos, waaronder wijzigingen iti de wet op de rechterlijke organisatie bepalingen tot waarborging van de vrije beschikking door werklieden over verdiend loonen de zoo broodnoodige regeling van het faillissement en de surséance van betaling. Vooral die zoogenaamde loonwet zou een bestaand onrecht hebben weggenomen. Het was gericht tegen de gedwongen winkel nering, en liet feit dal niet zelden den werkman de vrije beschikking over zgn verdiende penningen wordt nenomen. Of nu al deze ontwerpen voor goed be graven zijn? Wij weten het niet. Misschien halen de liberale ministers er de bouwstoffen weer wel uit voor nieuwe ontwerpen, die dan gelijk zullen zijn aan de oude, maar met liberaal etiquet. Of misschien hebben zij een zoodanig tegengestelde en betere meening over deze dingen dat zij de natie wOdra met geheel andere maatregelen tot de belijders er van. Daarom werden er dan ook zoo vele geestelijken omgebracht. Vooral echter ook om wraak te nemen over zoovelen die door de Ver.-aillers werden omgebracht. Rigault was procureur generaal, zooals men weet, en onderscheidde zich door onrecht vaardigheid en ruwheid. De eerste ongeluk- kigen die voor hem gebracht wei den, waren gendarmen, die geen andere zonde op hun geweten hadden, dan dat zg van de politie waren, en geen andere verzachtende omstan digheid te pleiten hadden dm dat zij evenals sol laten slechts de bevelen hadden op te volgen, die tot hen kwamen. «Maar gehelde de hoogwijze procureur- generaal te zeggen gij hadt nooit gen darme moeten worden.» «Men moet toch eten», waagde een der slachtoffers hem te antwoorden. De Commune bleet evenwel onverzettelijk. Zij aebte het blijk van de diepst .gezonken heid te zijn, dat iemand gendarme was ge worden. Deze gevangenen werden dan ook altijd gefusilleerd. Onvergeeflijk is ook de moord op den aartsbisschop van Parijs en zijne vrienden. Het meest omstandig verhaal van den moord geeft een ooggetuige, een onderoffi cier die den volgenden brief, gedagteekend 28 Mei 1871 aan de dagbladen schreef Zoo even ben ik in mijn woning terug gekeerd na een verblijf van twee maanden in de gevangenissen der Commune. Nauwelijks was ik in handen der roovers, of ik werd naar het depot der prefectuur overgebracht en van daar naar Roquette, het depot der veroordeelden. Mg vergezel den 35 lotgenooten. Onder hen waren de aartsbisschop van Parijs (Monseigneur Dar- boy) en de pastoor der Madeleine. De cel van den aartsbisschop was grooter dan die der anderen. Dezen hadden hem een tafel en een stoel weten te bezorgen. Woensdag 26 Mei verscheen de direeteur der gevangenis met vijftig soldaten op de gale rij waar de voornaamste gevangenen zaten. Hjj opende de cel van den aartsbisschop en herstel van den lantlsvrede, tot regeling van de landsverdediging, tot leniging van de sociale riooden, tot opheffing van den dwang in het vrge Nederland, zullen verrassen. De troonrede kan veel ophelderen. 14 September '91. Onze lezers zullen zich genoegzaam op de hoogte hebben gesteld van de ontzettende vervolgingen en mishandelingen waaraan de Joodsche bevolking in Rusland in de laatste maanden is blootgesteld en waar van hel einde nog niet is te voorzien. Nog in ons vorig no. deelden wg een en ander mede uit de ervaringen van de 486 vervolgde joden die Vrijdag over Am sterdam naar de Nieuwe Weield trokken om daar te ontkomen aan den haat der zoogenaamde christenen. En al zien wij niet voorbij dat er een sprake Gods in deze donkere bladzijde van Israels geschiedenis is, dit mag het gevoel van christelijk medelijden met hen, uit wier geslacht onze zaligheid is, niet onder drukken. En daarom steunen w(j gaarne het plan der commissiën die zich| hiervoor in sommige deelen van Zeeland hebben gevormd, tot inzameling van gaven ter leniging van den hoog geklommen nood dier zwaar beproefde bevolking. De Ne lerlandsche afdeeling der Alliance Israelite Universelle (Algemeen Israëlitisch Verbond) deelt in een circulaire mede dat op dit oogenblik ondersteuning der plannen tol landverhuizing niet wenschelgk is, maar in de eerste plaats de gelden moeten aan gewend «om het lot te verzachten dergenen die zich in hunne tegenwoordige woon plaatsen blijven ophouden ot gedwongen worden zich, veelal van al hunne bezittingen en inkomsten beroofd, naar andere deelen van het Russische rgk te verplaatsen.» Men leze, althans wat Goes betreft, verder de circulaire, die aan de ingezetenen zal worden aangeboden tegelijk met een in- teekenbiljet waarin men het bedrag der bijdrage voor dit menschlievend doel hebbe in te vullen. De commissie bestaat uit de hh. J. G. d. Witt Hamer, ds. W. A. Van Griet- hugsen, J. J. Ramondt, J. Fransen Van de Putte, A. Neter, Ph. M. v. d. Mandere, B. M. Den Boer, Lid der Prov. Staten, allen te GoesH. Bannet te Ellewoutsdgk, en de hh. burgemeesters L. A. Bybau van KolgnsplaatP. I. v. d. Mandere van Kapelle, P. Dekker van Wemeldinge, J. Welleman van Hoedekenskerke en Z. D. v. d. Bilt La Motthe, van 's Heer Abtskerke. riep hem op gedempten toon toe «Burger Darbov.» «Hier ben ia,» antwoordde deze. Daarop werden ook de andere geestelijken «voor den dag» gehaald, en door de solda ten met de gemeenste scheldwoorden be leed igd. Daarop werden zij naar het plein gevoerd, doch ook daar vervolgden deze onbeschaat- den hen met hunne uitjouwingen en de hatelijkste plagerijen. Andere soldaten ston den reeds gereed met de geladen geweren om het doodvonnis aan de onschuldigen te voltrekken. Monseigneur Darboy trad vooruit en sprak hun eenige woorden van vergiffenis toe. Op de meesten maakten zijne laatste woorden blijkbaar geen indruk; doch twee der moor denaars traden nog vooruit, knielden neder en vroegen den aarts-bisschop om zgn zegen. Dan zoo groot was de verbittering dezer onkundigen dat zij hunne makkers vloekende terugsleurden, en den gevange nen opnieuw de ruwste scheldwoorden en verwenschingen toebeten. Het werd nu zelfs een der aanvoerders van deze duivelen te erg. Hij bracht hen tot bedaren met de woorden «Gij moet die menschen fusil- leeren, en niet hen beledigen.» Ook hier bleken dus de barmhartigheden der godde- loozen wreed te zgn. Daarop werden de gegijzelden naast elkan der tegen den muur geplaatst om den hel dendood te sterven. Allen legden de grootste kalmte aan den dag. Men zag hen een voor een dood ter aarde vallen. Hunne lgken werden geheel gekleed in een goede renwagen van het spoor geworpen en naar het kerkhof Pere Lachaise (Vader de Stoel) overgebracht, waar zg in een der achterste kuilen van het algemeen graf werden ge legd, naast elkander, zonder dat men zelfs de moeite nam de lijken met aarde te be dekken. Eenige dagen later werden nog vijftien anderen, zoo hooggeplaatsten als geestelijken op dezelfde laaghartige wijze gefusilleerd. (Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1